Race Results for
Snowshoe NMBS NORBA National
Snowshoe Mtn, WV
(Event Information)
Cross Country on 08/20/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ramsay Fretz   Burlington, VT2:37:41.33 213340  605 BLISS
2 J.J. FORD   2:39:18.15  607 FAT TIRE C
3 Liam Wallace   Flint Hill, VA2:52:32.51 228718  897 
4 BRYAN LEWIS   3:02:45.82  911 
5 Robby McElfresh   Gardners, PA3:03:01.71 228018  843 YELOOW BRE
6 Joseph Irwin   Micanopy, FL3:09:01.17 187363  456 
7 Andy Underwood   Sparta, NJ3:32:11.00 228565  884 
DNF Matthew Keiper   Warrenton, VA 156519  450 WASHINGTON
DNF SAM DARLING     529 BLISS RACI

Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Meyer   Bear De2:39:11.29 221635  434 FIRST STAT
2 RYAN HILAMAN   3:16:44.17  900 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Marion   Mount Airy, NC2:10:13.70 220597  779 PRO HEALTH
2 ERIC CARLSON   2:26:45.75  767 BIKERS EDG
3 DAVID PAYNE   2:30:12.26  889 
4 ERIC DAVIS   2:54:18.13  883 
5 Douglas Krauze   Warwick, NY3:17:23.71 225097  893 
6 JACK GRZYBEK   3:17:27.82  601 RABID RACI
DNF TYLER BILLINGSLEY     629 
DNF Colin Watkins   Brevard, NC 209776  815 SYCAMORE C

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHARLY HERMANSON   2:32:36.06  904 REALTY BIK
2 JASON TARVES   2:35:57.25  910 
3 MICKEY GRANT   2:44:12.12  602 
4 MATT BRUCKNER   2:46:40.55  486 
5 MATTHEW MAJKA   2:56:27.88  579 TEAM BULLD
6 BRANDON ELLER   2:59:16.89  867 SYCAMORE C

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Audet   Indian Trail, NC2:30:13.63 55594  620 
2 SHAWN GROVE   2:31:34.19  915 
3 Joe Policarpio   Bristol, CT2:33:24.04 135669  885 
4 Anthony Janik   Jacksonville, FL2:37:31.25 194446  592 BICYCLES E
5 Brian Hynes   Huntersville, NC2:55:43.84 204977  890 JUST FRESH
6 Glenn Kalnins   Fortson, GA3:03:40.24 145873  452 MIKES BIKE
DNF KEVIN TAYLOR     533 PINEY FLAT
DNF Mike Hefner   Fulton, MD 220981  596 AARONS/L5

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Mieczkowski   Goshen, NY2:35:50.13 223207  514 RABID RACI
2 STEVE SVOBODA   2:47:46.28  670 STC
3 CHRISTOPHER DINSMORE   2:50:47.70  862 SNOWSHOE/D
DNF Chris Eckert   Raleigh, NC 189429  834 NRC/PEDALM
DNF Chris Ward   Etowah, NC 200732  868 SYCAMORE C
DNF Dirk Smithisler   Willoughby, OH 174044  899 

Men - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Frith Jr   Martinsville, VA2:22:44.99 193116  467 CYCLES DE
2 Matthew Scherp   E Hampton, CT2:24:40.29 202068  771 BIKERSEDGE
3 Brad Cooley   Greensboro, NC2:28:50.80 173549  895 PACELINE
4 Alex Hawkins   Chapel Hill, NC2:29:17.85 15474  517 BIKING HAW
5 Clark Drake   Sunderland, MA2:42:43.71 168733  611 DRAKE RACI
6 JOEL MOATS   2:45:29.14  541 
7 RALPH PHILLIPS   2:48:23.89  425 
8 MARK BOSLEY   2:48:30.97  919 
9 Mark Fasczewski   Greensboro, NC2:57:38.34 112145  908 OUTDOOR CH
10 Alan Muldawer   Olney, MD3:00:15.38 25346  577 ALL AMERIC
11 RONNIE MYERS   3:02:11.93  920 
12 RON BADAR   3:06:54.60  921 
13 PATRICK MCCLOSKEY   3:26:05.69  440 DIRTY HARR
DNF DONALD SNOOP     415 
DNF Dirk Smithisler   Willoughby, OH 121652  898 

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Harlan Price   Philadelphia, PA2:43:12.47 191176  211 GETTYSBURG
2 Brett Racine   Stowe, VT2:46:29.60 174981  215 TEAM JAMIS
3 Donny Vaillancourt   Santa Clara, CA2:49:42.37 180176  209 GIANT/GORH
4 James Driscoll   Park City, UT2:51:34.81 163112  232 
5 Shawn Altizer   Cedar Bluff, VA2:52:40.77 189356  229 CANNONDALE
6 Eric Kriberney   Butler, PA2:56:17.41 207097  204 SPECIALIZE
7 Brandon Draugelis   Shippensburg, PA2:57:10.05 179397  228 CANNONDALE
8 Jeff Schalk   Frederick, MD2:57:15.38 169390  210 BIKEWORKS
9 Michael Raney   Santa Fe, NM2:58:01.57 175669  203 
10 Justin Rinehart   Mankato, MN2:58:52.12 149501  237 CANNONDALE
11 Justin Finn   Corvallis, OR3:04:19.86 199346  207 
12 Jonathan Bruno   Boston, MA3:04:48.82 159158  223 INDEPENDEN
13 Jason Hilimire   Lafayette, CO3:07:04.05 165165  205 GARY FISHE
14 Joseph Stone   Dunbar, WV3:09:20.91 188650  224 DIRTBEAN.C
15 Robert Lichtenwalner   Nazareth, PA3:11:07.72 156385  216 CANNONDALE
16 Darrell Prillaman    Chapel Hill, NC3:12:40.36 28718  235 
17 Ross Scatchard   Charlotte, VT3:16:17.77 150904  226 BLISS RACI
18 Kevin Hall   Bellingham, WA3:20:46.54 173510  240 SOUTHPARK
19 Justin Desilets   Riverton, UT3:20:48.30 209451  221 KONA MIDWE
20 Jordan Kahlenberg   Morrisville Pa3:22:13.08 152298  218 GRETNA BIK
21 Weston Shirey   Banner Elk, NC3:22:53.88 164818  202 
22 Joey Riddle   Elkins, WV3:24:01.44 181299  227 DIRT BEAN/
23 Paul Hanson   St Peter, MN3:27:53.28 118046  236 NICOLLETBI
24 Donavan Davis   Sedona, AZ3:29:36.74 8757  208 SCOTT/RITC
25 Benjamin Souza   Boone, NC3:32:54.13 88873  225 
26 Peter Ehmann   Bloomfield Hills, MI3:51:05.75 200606  213 KONA MIDWE
27 Travis Werts   Brentwood, TN3:57:50.26 159867  231 SCOTT USA
28 David Wagoner   Warsaw, IN4:02:46.57 82334  214 CYCLE MAST
DNF Ray Adams   Harrisburg, PA 1168  230 
DNF Stephen Sontag   Hanover, NH 174071  241 RED ROCK R
DNF Robert Anderson   Mill Valley, CA 1688  233 FRALOCK
DNF Jason Cyr   Davis, WV 214195  222 DIRTY HARR
DNF Scott Fleckenstein   Richmond, VT 174595  220 CATAMOUNT/
DNF Dustin Greer   Cedar Hill, TN 178240  219 HONEYSTING
DNF Mike Joos   Reston, VA 136615  217 DEAN
DNF Robert Herber   Murrieta, CA 153464  212 INTENSE/IE
DNF Patrick Wallace   Ellicottville, NY 80674  201 MUD SWEAT
DNF Matthew Bailey   Newport News, VA 170803  239 
DNF Christopher Hamilton   Dallas, TX 189253  206 MATRIX
DNF Rick Wetherald   Logan, UT 188971  234 TAMARACK R

Men - EX - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Carpenter   Durango, CO3:11:51.71 191158  483 CANNONDALE
2 Jerome Townsend   Princeton, MA3:13:37.71 196503  531 COYOTE HIL
3 Ethan Gilmour   Ludlow, VT3:17:25.69 175603  677 COYOTE HIL
4 Chris Peterson   Sandy Ut3:32:09.61 202966  538 BALANCE BA
5 Nicholas Pointon   Gibsonia, PA4:07:32.00 201393  571 INDIANA PA

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANIEL JOHNSTON   2:56:14.48  624 AUSTRALIAN
2 CAL BRITTEN   2:56:50.59  622 AUS NATL T
3 Mitchell Peterson   Salt Lake City, UT3:02:20.90 192669  537 BALANCE BA
4 Dan Wilson   Fenelton, PA3:06:38.43 176279  870 DIRTY HARR
5 Aaron Snyder   State College, PA3:07:34.29 204182  777 TAILWIND
6 Bradford Perley   Brevard, NC3:10:40.13 192115  426 
7 Scott Stewart   Highland, MI3:13:38.32 205083  564 MAIN STREE
8 JOEL HEALY   3:16:19.49  623 AUSTRALIAN
9 Alex Ryan   Lewisville, NC3:17:41.82 173542  676 PACELINE B
10 Travis Mann-Gow   Fairfax, VT3:19:17.65 200765  688 BLISS RACI
11 ANDREW WILL   3:22:56.69  560 
12 Taylor McClain   Wexford, PA3:23:30.22 207697  700 VISITPA.CO
13 CORY HANCOCK   3:28:44.65  459 BAYCYCLE/3
14 Paul Davis   Midvale, UT3:29:57.49 196139  682 TRI POWER
15 David Scherp   East Hampton, CT3:34:51.88 182798  770 BIKERS EDG
16 John Purvis   Parthenon, AR3:39:26.45 200977  747 NWA BUSHME
17 John Benoit   Bristol, CT3:41:18.76 200167  763 CW-X
18 Joseph Adams   Montgomery, VT3:46:06.50 144449  559 BLISS RACI
19 Austin Carroll   Orange, CA3:48:57.28 192670  773 BALANCE BA
20 Travis Livermon   Lewisville, NC3:57:06.27 161583  582 PACESETTER
21 Matthew Rotroff   Lewisville, NC4:03:54.17 180712  681 PACELINE B
22 Kyle Hammaker   Marysville, PA4:04:06.21 194193  600 TREK VW
23 Caley Fretz   Boulder, CO4:04:46.42 178443  606 BLISS
DNF Trevor Dericks   Denville, NJ 199764  838 SKYLANDS C
DNF Shane Gouldthread   Weedville, PA 220647  701 ULTIMATE S
DNF GARY MILLBURN     625 AUSTRALIAN
DNF Ryan Owens   Lynchburg, VA 188097  574 BIKES UNLI
DNF Alex Cox   Somerville, MA 207002  528 INDIANA CY
DNF Steven Gordon   Warrenton, VA 224401  521 BIKE STOP
DNF ANDREW WILSON     499 3 ROX RACI
DNF NORRIS LACHLAN     626 AUSTRALIAN
DNF ANDREW JOHN ARTHUR     621 AUS NATL T
DNF MATT ST MARIE     706 SYCAMORE C

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Oakes   Richmond, VT2:53:05.7 180389  576 
2 DYLAN ALESIO   3:00:12.2  795 
3 Matt Miller   Nazareth, PA3:00:44.9 206833  578 CURTS CYCL
4 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX3:02:37.9 188575  404 WOOLANDS C
5 Dan Hock   Northfield, VT3:03:07.3 194849  593 TEAM BULLD
6 ANDREW ALESIO   3:03:51.6  796 BIKE AND B
7 Ryan Woodall   Ocala, FL3:05:10.3 153440  878 SANTOS BIK
8 Luke Rozanski   Black Mountain, NC3:05:13.5 186103  943 SANTOS BIK
9 Darin Shriver   Washington, PA3:05:57.1 165983  532 
10 Ben Richardson   Perryville, KY3:07:32.1 176926  784 LINDSEY WI
11 Tim Allen   Golden, CO3:09:30.0 161831  855 NAU
12 Blake Harlan   Austin, TX3:10:56.2 175637  598 TEAM HOTEL
13 Jonathan Gdowik   Baltimore, MD3:11:53.6 226918  827 
14 Michael Loranty   Falmouth, MA3:13:34.2 177946  581 EASTERN MO
15 Thomas DiNunzio   Andover, NJ3:16:44.2 212722  612 TEAM BULLD
16 Daniel Smith   Fayetteville, AR3:43:17.4 176262  957 HIGH ROLLE
17 Jason White   Esopus, NY3:56:51.4 194309  561 HONEY STIN
DNF Clifford Pinto   Durango, CO 103124  766 PEDAL THE
DNF Josh Gerlach   Louisville, KY 225964  785 
DNF Justin Raynes   Bozeman, MT 197456  864 DIRTBEAN.C

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Prater   Maryville, TN3:00:54.2 28614  953 YMCA OF TN
2 Brent Mellen   Thetford Center, VT3:02:20.9 119525  542 PAWLING CY
3 David Wood   Hendersonville, NC3:04:17.9 205937  888 BIKE DOCTO
4 Jonathan Favata   Mechanicville , NY3:27:08.1 184938  551 TEAM OVERL
5 Owen Simpson   Swannanoa, NC4:04:06.8 206017  907 HARDTAIL R
DNF ADAM WEIFORD     562 GARY FISHE

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Gorski   Allison Park, PA2:59:08.5 203109  550 NH VELO/VI
2 Michael Schultz   Pittsburgh, PA3:01:28.2 162692  954 DIRTY HARY
3 Robert Kelley   Patterson, NY3:02:48.1 148571  936 PAWLING CY
4 Joseph McTague   Saratoga Springs, NY3:03:27.6 172647  436 NO ATLANTI
5 Chris Baker   Morgantown, WV3:09:58.7 139227  493 WMW/THOMAS
6 Michael Lober   Cincinnati, OH3:13:40.2 114158  544 OAKLEY CYC
7 Todd Rennie   Charleston, WV3:25:02.5 210122  536 SNOWSHOE/D
8 Donald Galligher   Bloomington, IN3:29:32.5 180004  466 CHIROPOWER
9 Chad Smith   Pensacola, FL3:52:33.7 203300  416 
10 KEVIN PARKER   3:55:25.6  901 TEKNIX
DNF Michael Runnals   Williamsburg, VA 197243  914 JRVS
DNF Evan Ellicott   Riverdale, MD 157667  473 CITY BIKES
DNF J McDowell   Trinity, NC 147076  438 TEAM SPINZ
DNF Christopher Pohowsky   Blacksburg, VA 85517  507 EAST COAST
DNF Michael Sherlock   Staten Island, NY 174415  941 BENNETT'S

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gerald Pflug   Connellsville, PA2:53:06.7 27999  572 DIRTY HARR
2 Greg Waggoner   New York, NY3:08:28.7 171792  794 SIDS BIKES
3 Tom McDonnell   Sugar Grove, NC3:09:29.6 150598  955 BOONE BIKE
4 Brian Kelley   Pawling, NY3:10:34.5 133393  546 PAWLING CY
5 David McComb   Yoder, IN3:12:31.7 172316  543 TEAM KOEHL
6 Kurt Dericks   Pompton Plains3:16:45.3 9265  475 SKYLANDS
7 Zdenek Fiebinger   Franklin3:17:57.3 183301  903 OUTSPOKEN
8 Brian Beattie   Asheville, NC3:22:22.3 181563  940 BIO-WHEELS
9 Tim Welch   Robbins, NC3:26:20.6 221049  927 
10 David Stauffer   Lancaster, PA3:30:53.6 195759  414 CYCLEWORKS
11 Carl Arneson   Pittsboro, NC3:37:59.2 181011  939 CYCLING SP
12 Jeff Brenneman   Edgemont, PA4:12:56.0 87057  909 SHIRKS BIK
DNF David Morell   Rochester, PA 229595  929 

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gunnar Shogren   Morgantown, WV3:02:06.9 32526  566 MEREDITH G
2 Stephen Thaxton   Sissonville, WV3:19:02.6 35278  563 
3 John Myers   East Point, GA3:21:19.0 164658  431 MYERS MECH
4 Marco Hellman   San Francisco, CA3:29:26.3 123885  457 TEAM FRALO
5 Billy Byerly   Thomasville, NC3:31:49.7 149374  526 TEAM SPINZ
6 Dowain Ford   Aurora, WV3:33:19.5 214473  608 DEAN BICYC
7 Thomas Grasl   Brighton, MI3:47:35.7 214197  518 
8 Mark Poore   Cookeville, TN3:53:23.5 94493  424 WOODEN WAV
DNF John Taylor   Lewisville, NC 195673  411 
DNF Barry Carswell   Columbus, GA 58089  894 MIKES BIKE

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Koerber   Asheville, NC3:22:28.4 97472  588 
2 Matthew Carpenter   Canton, CT3:36:53.4 6213  482 TEAM EDGE
3 Eric Sloman   Ashburn, VA3:41:00.7 123134  417 PVC/NCVC
4 Cary Hunter   Paeonian Springs, VA3:59:52.4 176403  945 POTOMAC VE
DNF David Jones   Rockville, MD 156342  948 NCVC
DNF E Sigety   Gibsonia, PA 76618  419 SPEEDGOAT.

Men - EX - Master - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Roger Gillespie   Provo, UT2:08:53.4 13281  603 BIOGEN-IDE
2 Timothy Messersmith   York, PA2:14:20.0 128500  435 TREK EAST
3 Charles Patterson   Pittsburgh, PA2:29:26.7 190871  428 DIRTY HARR
4 Richard Watts   Charleston, WV2:36:35.3 172634  952 
5 Clifton Calvert   Brooklyn, MD2:44:53.2 5887  484 BAYNESVILL
DNF Donald Snoop   Middleburgh, NY 104325  415 

Men - EX - Master - 55-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Raymond Wilson   Little Rock, AR2:21:23.8 38574  879 ORBEA
2 Jurgen Leiser   Colorado Spgs, CO2:45:45.5 20844  545 
3 James Carlson   Springfield, VA2:46:51.6 96832  925 PVC
4 Charles Goodrich   Southport, NC2:53:41.3 182799  464 HUDSON VAL
5 John Warfel   Millersville, PA2:54:40.7 145457  409 SHIRKS BIK

Men - EX - Master - 65-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Frederic Schmid   Waco, TX1:33:54.6 109257  421 360 CYCLE
2 Jerald Bliton   Beaver Falls, PA1:39:52.2 3956  487 TEAM TRI/K
3 Stan Morgan   Midlothian, VA1:56:59.7 143159  540 3 SPORTS

Men - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 J Frith   Martinsville, VA1:08:46.25 201434  468 CYCLES DE
2 Wes Satterwhite   Waxhaw, NC1:12:35.87 200672  535 JUST FRESH
3 Michael St Marie   Penrose, NC1:23:08.95 211739  741 
4 JACOB ALLEY   1:27:46.97  523 
5 LUKE FATORA   1:29:49.46  609 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Miller   Elizabethville, PA1:11:11.95 231517  513 BIKELINE
2 ANDREW RITTER   1:27:52.33  788 BLOOMINGTO
DNF LUKE WATKINS     650 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EDWARD CASE   1:42:12.50  775 

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Larry Trent   Spencer, VA1:10:29.45 224248  934 TRENT WELD
2 Todd Hatfield   Jacksonville, FL1:19:04.68 209380  597 BICYCLES E

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN TUEL   1:24:12.91  845 SHIRKS BIK
2 MICHAEL SOSSONG   1:26:26.13  906 
3 Randy Gilmour   Ludlow, VT1:26:54.23 193239  678 
4 Brien Fields   Woburn, MA1:39:05.22 179342  786 BLOOMINGTO
5 JESSE SVOBODA   1:39:42.77  926 
6 EDWARD DUTCZAK   1:44:04.58  872 
7 Harry Gill   Harrisburg, PA1:44:34.40 209464  604 TEAM HARRI
8 PHILIP IRWIN   2:09:21.99  454 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GEOFF KABUSH   2:19:10.58  TEAM MAXXI
2 Jeremiah Bishop   Harrisonburg, VA2:21:13.13 3771  TREK/VW
3 Adam Craig   Bend, OR2:25:28.47 94510  GIANT
4 Barry Wicks   Corvallis, OR2:26:46.35 134223  12 KONA/LES G
5 Christopher Eatough   Ellicott City, MD2:27:26.12 97632  23 TREK/VW
6 CHRIS SHEPPARD   2:28:12.64  HARO BICYC
7 PETER WEDGE   2:30:58.67  32 KONA/LES G
8 ROLAND GREEN   2:30:59.13  43 KONA/LES G
9 MATHIEU TOULOUSE   2:31:08.08  56 TEAM MAXXI
10 Nick Waite   Harrisonburg, VA2:36:32.62 146137  48 U23 NATION
11 SEAMUS MCGRATH   2:36:37.24  44 HARO BICYC
12 TRENT LOWE   2:38:19.64  SUBARU-GAR
13 Charles Pendry   Raleigh, NC2:40:48.72 106096  34 INLAND - B
14 BRENT MILLER   2:41:43.37  14 WTB/FOX SH
15 Thomas Turner   Canton, GA2:42:40.15 103410  51 CANNONDALE
16 DYLAN COOPER   2:43:29.63  65 AUSNATLTEA
17 Jason Sager   Ogden, UT2:46:22.03 31059  19 TEAM HOTEL
18 DAVID DUVALL   2:47:29.32  69 TREK/VW E
19 Charles Storm   Sanford, NC2:52:11.15 110876  73 INLANDCONS
20 Joshua Powers   Phoenix, AZ2:54:40.68 91975  70 RED ROCK R
21 Adam Snyder   Westminster, MA2:55:19.47 122912  63 BALANCE BA
22 Mark Weir   Novato, CA2:57:30.79 40946  74 WTB/FOX SH
23 THOMAS SPANNRING   2:58:13.85  52 1800 CONTA
24 Todd Helmick   Newport News, VA2:58:38.51 181000  80 TREK-VW
25 Eric Ransom   Richmond, VA3:00:16.65 150928  57 TAMARACK R
26 Nicholas Martin   Boulder, CO3:01:01.48 140177  76 TREK-VW
27 Robert Cotton   Ann Arbor, MI3:01:33.62 190324  55 STRUCTURAL
28 Joseph Thompson   Durango, CO3:05:17.54 185428  79 BALANCE BA
29 Samuel Koerber   Arden, NC3:06:02.20 77102  64 
30 JESSE JAKOMAIT   3:07:52.06  58 DARK HORSE
31 Troy Wells   Durango, CO3:08:55.40 112599  71 KONA/EASTO
DNF Brian Schworm   Morehead, KY 104934  53 PEDAL POWE
DNF Carl Decker   Bend, OR 9007  29 GIANT
DNF Todd Wells   Durango, CO 83401  20 GT/HYUNDI
DNF Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO 16737  18 SUBARU-GAR
DNF Eric Jones   Salt Lake City, UT 18172  BIOGEN-IDE
DNF Andrew Mills   Orlando, FL 159112  77 TREK-VW
DNF Christopher Phillips   Morgantown, WV 178828  78 GARY FISHE
DNF Daniel Matheny   Colorado Springs, CO 145481  75 WOOD-N-WAV
DNF Andrew Freye   Allentown, PA 164856  54 OAKLEY
DNF MATT DOUGLAS     60 3 ROX RACI
DNF DANIEL MCCONNELL     67 AUS NATL T
DNF SHAUN LEWIS     66 AUSNATLTEA
DNF Nicholas Stevens   Boulder, CO 237516  62 FUENTES DE
DNF Daniel Corum   Winston Salem, NC 92797  72 PACELINE B
DNF Greg Lewis   Durango, CO 180506  81 HEALTHFX/C
DNF Bryan Fawley   Denton, TX 198394  49 WHEELS IN
DNF Earl Bradley   Indialantic, FL 133173  68 SOUTHEAST
DNF Christian Favata   Rosendale , NY 135665  61 CAMPMOR
DNF JOREL HENDERSHOT     59 CANNONDALE

Men - Junior - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATHEW DUTCZAK   0:09:39.00  873 FUN PROMOT

Men - Junior - JR - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Rader   Dallas, TX0:06:16.00 201905  932 

Men - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cai Clothier   Millstone, WV1:25:02.03 209853  480 CHARLESTON
2 Hunter Frith   Martinsville, VA1:41:56.95 211694  469 CYCLES DE
3 MICHAEL DUTCZAK   1:43:39.82  874 FUN PROMOT
DNF Cody Hawkins   Chapel Hill, NC 197558  516 BIKING HAW

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hollis Owens   Lynchburg, VA1:38:31.61 201207  575 BIKES UNLI
2 LORI WARE   1:41:25.88  916 SPINERGY
3 PAULA APARICIO   1:47:26.65  558 CANNONDALE

Women - SP - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MELISSA GELINEAU   1:34:14.50  875 
2 Philicia Marion   Mount Airy, NC1:48:16.45 220598  778 PRO HEALTH
3 Jennifer Dilworth   Indian Trail, NC2:01:02.01 205249  892 JUST FRESH

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Disterheft   Eau Claire, MI2:31:45.3 192951  757 TEAM BILLY
2 Monique Hein   Lyons, CO2:44:28.5 187615  783 VELO BELLA
3 Lindsey Bishop   Boulder, CO2:46:21.5 198013  617 TEAM BULLD

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BETSY SCHAUER   2:18:50.9  567 MEREDITH G
2 Amylynn Peterson   Knoxville, TN2:26:51.6 212603  573 HAMMER NUT
3 Elizabeth Carrington   Poway, CA2:34:44.6 181828  555 PEACHTREE
4 Chrissy Bono   San Diego, CA2:36:25.0 217983  902 ADAMS AVE/

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christine Putnam   East Bend, NC2:39:00.1 150905  946 CHAMPION-H
1 Kim Passafiume   Auburn, CA2:27:52.3 206432  905 BICYCLES P
2 Tanya Nestvogel   Morganton, NC2:29:57.3 191402  938 TITUS/AWCT
4 Rebecca Leeb   Atlanta, GA2:50:51.7 177072  445 TITUS CYCL

Women - EX - Master - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lydia Barter   N Brookfield, MA1:16:24.8 2763  491 TEAM BICYC
2 Ellen White   Hohokus, NJ1:19:33.8 97355  408 MTBCHICK.C
3 Margaret Thompson   Clinton, NY1:35:06.0 35453  530 MISSION IN

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANINA AARON   1:27:20.41  928 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shonny Vanlandingham   Captain Cook, HI1:47:42.41 89955  LUNA WOMEN
2 Willow Koerber   Durango, CO1:49:26.23 77103  SUBARU-GAR
3 KATERINA HANUSOVA   1:52:51.89  LUNA WOMEN
4 Alison Dunlap   Colorado Springs, CO1:53:14.45 10194  LUNA WOMEN
5 Dara Marks-Marino   Flagstaff, AZ1:54:00.27 144461  FORD/SPECI
6 Susan Haywood   Davis, WV1:59:35.34 117585  24 TREK-VOLKS
7 Kelli Emmett   Plymouth Mi2:02:08.61 156146  FORD/SPECI
8 Heather Irmiger   Boulder, CO2:03:03.48 109232  11 TOKYO JOES
9 Georgia Gould   Fort Collins, CO2:04:29.51 183192  47 TAMARACK
10 Kathy Sherwin   Heber City, UT2:06:20.84 173633  18 BIOGEN-IDE
11 Jenna Zander   Mankato, MN2:07:12.49 160568  48 CANNONDALE
12 EMMA COLSON   2:09:11.82  44 AUS NATL T
13 NINA BAUM   2:10:01.95  20 CANNONDALE
14 Sara Bresnick-Zocchi   Arlington, MA2:11:22.56 166426  15 FORD/SPECI
15 LAURA BOWLES   2:13:30.45  20 INLANDCONS
16 Zephanie Blasi   Vail, AZ2:15:30.22 156031  14 KENDA/DT S
17 Heather Svahn   Truckee, CA2:16:30.54 112034  34 RENO WHEEL
18 Caitlyn Tuel   Golden, CO2:16:36.16 168652  33 PENN STATE
19 Trudi Franzel   Richmond Hill, GA2:16:51.13 201599  31 SCOTT USA
20 LEA DAVISON   2:17:31.58  16 BALANCE BA
21 Kristy Mantz   Marlinton, WV2:18:18.94 115465  46 SNOWSHOW/D
22 Cassandra Perkins   Asheville, NC2:20:01.47 161585  40 LAND ROVER
23 Theresa Richardson   Davidsonville, MD2:20:57.23 170227  51 CANNONDALE
24 NIKI FISHER   2:22:30.53  45 AUS NATL T
25 Shannon Gibson   Durango, CO2:23:32.61 156279  42 CRAZY CAT
26 Cassie Smith   Kingwood, WV2:25:24.35 146136  38 SPECIALIZE
27 Rebecca Gross   Golden, CO2:28:42.69 176014  37 SUN AND SK
28 Kimberly Flynn   Greensboro, NC2:30:35.49 122752  43 DEFEET
29 Amanda McKay   Columbus, IN2:48:49.42 191704  49 BIOWHEELS
30 Alicia Hamilton   Colorado Springs, CO2:49:05.51 175005  36 DARK HORSE
31 Chenoah Hendershot   Mears, MI2:54:37.90 174025  35 CANNONDALE
DNF Mandi Riddle   Elkins, WV 181298  39 SNOWSHOE R
DNF Sue Abbene   Salt Lake City, UT 221321  32 BIOGEN-IDE
DNF Kristi Lewis   Durango, CO 21089  41 SUN & SKI
DNF Kerry Barnholt   Mountain View, CA 150226  SUBARU-GAR
DNF NIKI GUDEX     22 AUS NATL T

Women - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Danae York   Boulder, CO2:32:15.6 178290  401 VELOBUM.CO
2 Stephanie Schlaack   Mckinney, TX2:41:16.9 169043  534 CANNONDALE
3 Deidre York   Boulder, CO2:42:28.6 178289  402 VELOBUM.CO
4 Ashley Drake   Sunderland, MA2:50:24.3 186383  552 COMPETITIV
5 Ketura Hendershot   Mears, MI3:16:54.5 174026  515 CANNONDALE
6 Chloe Jackson   East Hampton, CT3:24:09.1 181210  590 BIKERS EDG
DNF ERICA OLDFIELD   DNF  627 AUSTRALIAN

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoCUOREUSACDFOSMOSierra NevadaBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee