Race Results for
Full Tilt in Telluride
Telluride, CO
(Event Information)
Cross Country on 07/30/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bo Randolph   1:06:08.89  727 Moots
2 Bryce Gordon   Durango, CO1:06:59.26 405755  726 Moots/Uvex
3 Kevin Kane   Dillon, CO1:07:15.50 223277  658 Yeti/Summit Jr. Cycling
4 Wiley Thayer   Boulder, CO1:07:40.20 213906  724 Moots/Uvex
5 Adam Parke   Steamboat Springs, CO1:09:18.97 213492  740 Moots/Uvex
6 Tim Woods   Crested Butte, CO1:11:01.86 228969  715 
7 Jeffrey Campbell   1:12:20.16  621 Y-Riders
8 Keefe Carvelli   Aspen, CO1:12:54.50 231084  707 
9 Mark Hardin   Bellingham, WA1:12:55.67 201487  643 Redcloud Cycling
10 Spencer Reeves   Crested Butte, CO1:14:34.87 227108  631 Crested Butte Academy
11 Peter Haile   1:17:01.66  644 Redcloud Cycling
12 Sam Chovan   Steamboat Springs, CO1:18:01.17 229072  742 SSWSC/MOOTS
13 Jon Rodriguez   Fort Collins, CO1:18:48.02 218304  725 
14 Kyle Vistuba   Colorado Springs, CO1:19:04.08 207009  743 
15 Trenton Osborn   1:20:00.47  1508 Redcloud
16 Kyle Horn   Durango, CO1:20:22.89 226818  728 
17 Dawson Stucki   Durango, CO1:24:30.62 225424  640 
18 Ryan Tully   Centennial, CO1:28:45.17 210802  721 Mojo Wheels
19 Tyler Sparks   1:29:19.07  642 Redcloud Cycling

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Grooms   1:12:39.70  497 Red Cloud
2 Ryan Marle   Aurora, CO1:16:39.64 227484  26 CoMotion Sports/Yeti
3 Connor Shreve   Lafayette, CO1:21:20.52 186234  50 Fort Lewis College
4 Tyler Sessions   1:31:29.31  1507 
5 Erik Dalton   1:35:50.19  63 
6 Paul Waller   1:37:13.22  498 
7 Matthew Gubanich   1:37:41.41  62 
DNF Drew Dokken   DNF  571 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Foncannon   Littleton, CO1:14:29.11 226440  594 
2 Andrew Lizotte   1:20:39.21  482 
3 Michael Nulty   1:25:31.31  120 
4 Jonathan Abshagen   1:30:16.10  177 
DNF Dave Badger   Fredrick, CODNF 229182  444 

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Torres   Denver, CO1:12:18.32 221702  540 
2 Mitch Stout   1:15:23.91  Agency Constr. Mgt./ SMVCO
3 Steve Wegner   Johnstown, CO1:17:04.36 192958  532 Gemini Training Systems
4 Nathan McCrary   Colorado Springs, CO1:17:42.79 174770  493 Team Nokia 5140
5 Kyle Henley   Golden, CO1:18:06.26 222531  55 
6 Jason Westbury   1:20:24.20  
7 Jeffrey Voorhees   Denver, CO1:20:56.99 150912  
8 Matt Burton   1:21:17.38  76 
9 Jon Haase   Castle Rock, CO1:22:57.19 204007  19 White Lightning
10 Christopher Douglass   Broomfield, CO1:27:22.60 77651  556 CoMotion Sports

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Pastore   Avon, CO1:07:57.83 85683  66 Mountain Pedaler
2 Geoff Warner   Wheat Ridge, CO1:08:59.03 229866  15 
3 Lewis Kirkegaard   Montrose, CO1:13:09.34 226029  138 Mtn. West Dermatology
4 Mark Forgy   Lakewood, CO1:14:35.96 218959  137 Adventure Cycling
5 Jeff Stephenson   Loveland, CO1:16:09.18 190477  123 
6 David Rudnick   Steamboat Springs, CO1:17:09.06 227819  39 Anabasis
7 Art Schwadron   1:18:53.13  44 
8 Robert Clark   Fort Collins, CO1:24:22.25 99626  411 Gemini Training Systems
9 Michael Briscoe   Denver, CO1:31:42.44 228972  67 Ritchie Center
10 Cameron Walker   Castle Rock, CO1:34:37.18 36973  20 
DNP Bryan King   Boulder, CODNS 19153  8599390 
DNP Patrick Justus   Golden, CODNS 99823  9799308 

Men - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rodrigo Gil Moreno De Mora   1:13:25.09  94 
2 Steven Como   Evergreen, CO1:18:16.41 204509  78 Team Evergreen Racing
3 Ben Sokolski   Leadville, CO1:19:32.78 33428  423 Team Evergreen
4 Carl Brackpool   Evergreen, CO1:20:03.51 184334  87 Alison Dunlap Adv Camps
5 Barry Wiebe   Littleton, CO1:21:05.77 171924  583 
6 Tony Benson   Crested Butte, CO1:21:23.31 205947  30 NRC/Pedalmasher
7 Joe Keiser   Breckenridge, CO1:28:06.15 226806  11 
8 Dennis Keller   Denver, CO1:28:09.64 177885  Paulaner Beer
9 Tom Buder   Tulsa, OK1:32:14.77 5366  481 Spinner/ Vigor/ Intense/ Grand Canyon St
10 Richard Hurwitz   1:34:48.98  591 
11 Michael Boetker   Highlands Ranch, CO1:45:25.79 149551  134 
DNF Thomas Duckels   Louisville, CODNF 10079  97 CO Motion
DNF Mike Kane   DNF  403 Summit Jr. Cycling

Men - SP - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Soderberg   Conifer, CO1:15:08.21 98141  86 Team Evergreen
2 Stefan Handschin   Vail, CO1:16:13.93 220593  12 Mtn. Pedaler
3 Bruce Mckay   1:17:38.75  574 Ruby Canyon Sports
4 Paul Camp   Littleton, CO1:24:23.50 198758  47 H
5 Michael Benge   1:26:18.19  564 Trail Runner Magazine
6 Robert Rule   Durango, CO1:28:26.86 229167  171 
7 Brad Roy   Bayfield, CO1:30:57.97 229901  54 Durango Wheel Club
8 Richard Feather   Denver, CO1:33:00.19 230417  61 Team Evergreen
9 David Strouse   Broomfield, CO1:38:21.23 195636  484 Team Evergreen Racing
DNF Rick Blackford   DNF  139 

Men - SM - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Len Zanni   Steamboat Springs, CO2:01:49.38 39400  3B Ajax Factory Team
2 Stephen Iles   Boulder, CO2:04:11.05 161814  106 
3 Daniel Murray   Telluride, CO2:04:31.78 187114  34 Paragon Ski & Sport
4 Michael Scanlon   Snowmass Vlg, CO2:07:23.22 115426  126 Ajax/RA Nelson
5 Joel Mischke   Basalt, CO2:09:55.54 77727  21 Ajax Facotry/RA Nelson
6 Chad Kittles   Arvada, CO2:10:15.79 80263  109 Yeti
7 Paul Hanson   St Peter, MN2:10:28.06 118046  587 Nicolletbike.com
8 Justin Rinehart   Mankato, MN2:11:26.19 149501  588 Cannondale MTB Team
9 James (Jim) Allington   Littleton, CO2:13:09.45 147089  4B Denver Spoke
10 Kenny Deemer   Lakewood, CO2:16:24.87 185697  488 COMOTION/YETI
11 Miguel Arias   Golden, CO2:36:11.12 185756  191 WaltWorks/Fuentes Design
12 Ryan Hamilton   Boulder, CO2:41:53.10 159329  2B Team DEAN
DNP Hal Clark   Lafayette, CODNS 175767  9799474 Tokyo Joes/GoLite
DNF Bryce Glovatsky   Stevenson, WADNF 191168  58 Dean Team
DNF Bryan Miller   Telluride, CODNF 24351  163 

Men - Single Speed - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Stevens   Albuquerque, NM1:47:21.61 114119  124 Ardvac/MTC
2 Paul Stucki   Gunnison, CO2:00:06.42 34486  494 
DNP Matthew Martinez   DNS  9760983 Bead World Inc

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Kraushaar   Durango, CO1:37:06.34 198737  720 Durango Wheel Club
2 Art Nelsen   Boulder, CO1:37:50.76 211465  669 
3 Dylan Stucki   Durango, CO1:38:16.91 192016  641 
4 John Purvis   Parthenon, AR1:39:47.26 200977  730 NWA Bushmen
5 Mike Thigpen   Monument, CO2:10:58.32 219223  1509 Jackson Racing Developments
DNF Alex Howard   Durango, CODNF 230625  652 Durango Wheel Club
DNF Colin Osborn   Carbondale, CODNF 210855  747 TEAM MAXXIS

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Henderson   Denver, CO1:38:15.40 194080  36 TEAM DEAN
2 Patrick McNeely   1:39:30.94  503 MSO
3 Austin Dey   Columbia, MO1:46:31.65 144499  178 
4 Paul Distefano   Studio City , CA1:48:36.34 228967  186 
5 Matthew Eberly   Aurora, CO1:53:42.74 199914  99 Full Tilt Cyclery
DNP Dustin Wanstrath   Durango, CODNS 190121  9799525 Fort Frames USA/ Crank Brothers/ Zeal/ F
DNF Everett Garcia   Crested Butte, CODNF 194250  543 NRC/Pedalmasher
DNF Benjamin Owen   Saratoga, WYDNF 201485  16 

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Kenyon   Telluride, CO1:39:16.47 228968  568 Paragon Ski & Sport
2 Anthony Iannacito   Denver, CO1:39:22.20 225551  467 Rocky Mountain Hammer Gel
3 Forrest Twombly   Telluride, CO1:39:31.96 153407  130 Team Telluride/Paragon
4 Walker Thompson   Durango, CO1:39:58.41 168832  128 
5 Jake Lueckel   Lakewood, CO1:40:33.90 76599  585 LASERLASER.COM
6 Jan Koles   Winter Park, CO1:40:50.09 222615  507 
7 Tyson Kaman   Fort Collins, CO1:44:30.98 99202  184 Innerhealth Optic Nerve
8 Nathan Reeder   Golden, CO1:45:21.10 68105  56 Single Track Factory
9 Brian Rees   1:52:42.55  85 
10 Robin Lawrentz   Colorado Springs, CO1:58:57.02 199416  110 Pro Cycling

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason LaPointe   Carbondale, CO1:35:09.01 188873  68 Ajax Factory Team
2 Matt Simmons   Wheat Ridge, CO1:35:45.98 32718  17 ProCycling
3 Sam Rondeau   1:36:52.34 225857  37 Organic Valley
4 Derek Henderson   Golden, CO1:39:04.13 210109  465 Rcky Mtn Hammer Gel
5 Seth Ramsbottom   Evergreen, CO1:40:26.46 29099  491 Comotion/Yeti
6 Elliott Larson   Aspen, CO1:40:27.13 127531  113 Ajax Factory/R.A. Nelson
7 Sampson Bruesewitz   Littleton, CO1:45:16.87 149605  48 Adventure Sports
8 Darren Ray   Lakewood, CO1:46:35.17 29256  586 
9 Bryan Smith   Carbondale, CO1:48:02.56 215414  38 
10 Chad Sensenig   Golden, CO1:48:49.15 230603  490 CoMotion
11 Brian Stevenson   Boulder, CO1:49:07.41 209540  595 CoMotion Sports
12 David Zehnacker   Denver, CO1:56:03.99 146950  133 Independent Fabrication
13 Eric Lawrence   Colorado Springs, CO2:18:33.80 20552  18 New Law Choppers
DNP Rob Lockey   Indian Hills, CODNS 136530  8551884 
DNF Brian Costello   Highlands Ranch, CODNF 227082  547 CoMotion

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Lechner   Denver, CO1:40:23.41 151603  489 CoMotion
2 Lee Roufa   Telluride, CO1:40:43.61 30709  64 Moots
3 Chris Mitchell   Steamboat Springs, CO1:41:57.75 24593  116 NCGR/Mtn. High Cyclery/National
4 Ronald Bollenberghe   Colorado Springs, CO1:42:42.95 4145  537 Pro Cycling
5 Jeffrey Traynor   Indian Hills, CO1:43:37.38 129176  29 Durango Wheel Club
6 Douglas Hudson   Golden, CO1:45:30.75 77069  51 Feedback Sports
7 Mike Armstrong   Basalt, CO1:46:58.39 59890  80 Ajax Factory Team
8 Christopher Weber   Littleton, CO1:47:42.62 131687  46 Team Adventure Cycling
9 Robert LaMielle   Arvada, CO1:57:39.28 226691  569 Feedback Sports
DNP Fredrick Brooks   Carbondale, CODNS 4958  8920896 Honey Stinger

Men - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris De Frates   Crested Butte, CO1:39:20.19 156114  96 Dean
2 Johnny Biggers   Crested Butte, CO1:42:59.03 215319  69 Crested Butte Builders
3 Joseph Burtoni   Durango, CO1:45:28.22 5632  74 Durango Wheel Club
4 Steven Meyer   Breckenridge, CO1:45:51.45 83402  13 Ellsworth/ E-Caps/ ARE/Erics/Omni
5 Timothy Barnes   Boulder, CO1:46:20.04 96071  82 DEANmestique
6 Peter Tempest   Gallup, NM1:46:47.71 102793  567 Adventure Gallup
7 Greg Gorrell   Conifer, CO1:52:07.95 221265  575 Feedback Sports
DNF Steve Vanderburgh   Golden, CODNF 226834  487 

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nils Holten   Aurora, CO2:10:28.67 200447  60 Adventure Cycling
DNP Jim Simons   Bozeman, MTDNS 174588  9568865 
DNF Scott Summers   Empire, CODNF 34647  534 Rolling Thunder Racing

Men - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gino Pastore   Durango, CO41:45.14 230628  672 
2 Sean Geisler   Salida, CO49:17.49 213901  627 Moots
3 Brett Gordon   Snowmass Village, CO52:18.94 224476  735 Steamboat Cycling

Men - BG - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ricardo Creel   36:17.50  748 OWA
2 Andrew Dunlap   Dillon, CO37:29.03 222198  718 SUMMIT JUNIOR CYCLING
3 David Keiss   Craig, CO40:44.78 214500  623 
4 Rodrigo Ayub   40:46.78  733 OWA
5 Russell Finsterwald   Colorado Springs, CO41:59.45 228336  665 Front Ranges Colorado Springs
6 Ford Hojnoski   54:20.92  749 Advanced Energy
7 Quentin Dameson   55:38.93  734 OWA
8 Roderick Macneil   59:41.92  745 
9 Patrick Haenel   1:04:36.81  1469 
DNF Bruce Fondren   DNF  719 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luis Mario Fernandez   38:09.07  732 OWA
2 Zachary Domingue   Hunt, TX40:42.25 206475  731 
3 Mark Willard   46:00.59  645 Redcloud
4 Matthew Wiebe   47:34.40  653 NewWorld Racing
5 Matthew Bassett   51:22.91  737 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Oliver Ingels   45:21.20  646 Redcloud
DNF David Brown   DNF  667 Blue Ox Concrete

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Russell Hammond   Colorado Springs, CO1:07:04.25 227687  103 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaili Purviance   41:07.42  179 Bikesourse Multi

Men - BG - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Watkins   Littleton, CO49:42.87 225474  475 
2 Chris Budish   Centennial, CO1:01:20.30 208173  496 Team Dirt Monkey

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Hojnoski   44:28.54  43 
2 Brad Whittle   47:11.02  49 Mountain_Bliss.com
DNF Judson Van Vliet   DNF  485 

Men - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Thinger   42:28.20  101 
2 Tim McNamara   Pueblo, CO45:53.21 220157  27 
3 Herb Rodriguez   Colorado Springs, CO47:07.03 219221  173 Front Rangers
4 Joseph Garcia   Colorado Springs, CO48:38.35 226279  499 Team Krazy Kow
DNF Marcel Linne   DNF  461 Mojo Wheels

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ron Gager   Boulder, CO1:00:04.81 213349  398 

Men - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Walker Ferguson   Boulder, CO1:53:06.59 84525  460 Scott USA
2 Michael Broderick   Chilmark, MA1:53:41.23 4922  189 Kenda/Seven Cycles
3 Alex Hagman   Fort Collins, CO1:54:06.74 173228  65 Cannondale
4 Douglas Ryden   Colorado Springs, CO1:56:49.72 106147  180 Pro Cycling
5 Ariel Lindsley   Aptos, CA1:59:55.77 134618  Maverick
6 Nick Gould   Hollis Maine2:01:13.74 139267  45 Santa Cruz Bicycles
7 Matthew Unger   Idledale, CO2:02:37.38 133704  486 Team DEAN
8 Jesse Swift   Golden, CO2:03:00.90 100646  Team DEAN
9 Mitchell Moreman   Durango, CO2:05:46.84 103288  117 Health FX
10 Greg Lewis   Durango, CO2:09:23.77 180506  157 Helthfx/Cottonwood Cycles
11 Brent Winebarger   Colorado Springs, CO2:15:44.12 132038  190 Health FX / CWC
12 Christopher Jung   Boulder, CO2:32:09.04 146247  Watlworks/fuentesdesign
DNF Travis Brown   Durango, CODNF 5171  593 Trek/FRS Plus
DNF Cale Redpath   Durango, CODNF 29358  10 3D Racing
DNF Michael Wilk   Durango, CODNF 87730  88 
DNF Miles Venzara   Durango, CODNF 138725  84 Healthfx

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alicia Rose Pastore   Durango Co44:05.60 219217  624 Durango Cyclery
2 Meghan Kane   Dillon, CO44:54.00 223279  610 Summit Jr. Cycling
3 Katherine Ingalls   Steamboat Springs, CO44:56.66 229450  741 Sswsc/moots
4 Emily Keiss   Craig, CO47:33.61 214501  622 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Scherm   1:22:46.42  28 
2 Janis Sandlin   Boulder, CO1:22:56.85 211344  546 COmotion
3 Caroline Jarolimek   1:26:30.33  42 
4 Chelsea McGowan   Lakewood, CO1:32:23.86 217555  32 CoMotion Sports
5 Elizabeth Eberly   Centennial, CO1:36:14.03 212879  98 Full Tilt Cyclery
6 Elizabeth Reeder   Reno, NV1:38:57.09 231915  629 
7 Jenna Hinds   2:00:06.00  570 
DNP Sonya Bugbee   Lakewood, CODNS 228971  9799361 
DNP Aliza Cohen   Boulder, CODNS 202475  9799374 

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jody Gale   Steamboat Springs, CO1:25:58.82 227644  41 Anabasis
2 Catherine Chalecki   Boulder, CO1:32:18.12 226416  90 
3 Jordana Schwartz   Superior, CO1:40:20.53 212046  463 CoMotion Sports
4 Judy Tran-Ocondi   Golden, CO1:45:55.00 230610  578 
DNF Shawna Brown   DNF  436 

Women - SP - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Wehe   Durango, CO2:01:56.00 189215  390 CoMotion/Yeti/Kenda

Women - EX - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Thompson   Fort Collins, CO1:19:00.00 35456  478 Optice Nerve/Inner Health
2 Amy Wood   Boulder, CO1:20:01.62 224570  70 CoMotion/Yeti
3 Amy Drumm   Hailey, ID1:23:44.78 207011  453 Ruby Canyon Cycles
4 Maura McGovern   1:31:01.88 225805  71 CoMotion/Yeti
5 Sarah Black   Grand Junction, CO1:46:25.75 192708  538 Ruby Canyon/Specialized

Women - EX - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Ouwinga   Boulder, CO1:19:01.60 200017  596 Boulder Performance Network
2 Lisa Hudson   Golden, CO1:19:35.89 223636  52 Feedback Sports
3 Lisa Anderson   Idledale, CO1:23:41.46 191530  480 Velobella
4 Shelley Trujillo   1:24:51.37  597 
5 Alison Fuchs   Crested Butte, CO1:26:20.25 190356  57 Tomichi Cycles
DNF Jona Bollinger   Telluride, CODNF 198740  438 Paragon Racing Team

Women - EX - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Monroe   Durango, CO1:25:19.67 102037  592 Tokyo Joe's/Golite
2 Robin Hoff   Flagstaff, AZ1:36:19.97 198766  599 Team Bulldog

Women - BG - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josephine Bush   1:04:22.12  722 Kid'sStyle Magazine
DNP Kendrek Satewamake??   DNS  611 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kasey Dethlefs   47:55.94  72 
2 Mandy Harter   49:09.85  14 
3 Nicole Luse   54:03.69  25 
DNF Katrina Stephens   DNF  495 

Women - BG - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abigail Slingsby   Steamboat Springs, CO46:20.50 232188  40 Anabasis Racing
2 Tara Burton   49:34.73  77 
3 Thia Whittle   1:10:14.32  75 Mountainbliss.com

Women - BG - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Susan Statz   Arvada, CO58:04.59 226889  125 Vastaction.com

Women - Pro - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary McConneloug   Chilmark, MA1:40:17.32 129285  188 Kenda/Seven Cycles
2 Sandra Bloomer   Gunnison, CO1:47:06.48 161410  3R Clif Bar/Squadra
3 Jenna Zander   Mankato, MN1:48:00.36 160568  589 
4 Becca Blay   Boulder, CO1:53:55.28 174258  1R TEAM DEAN
5 Sarah Tescher   Durango, CO1:55:09.95 182273  Tutu
6 Sharon McDowell-Larsen   Colorado Spgs, CO1:57:00.12 23428  102 ProCycling
7 Sarah Kennedy   Boulder, CO1:58:41.84 158904  445 Boulder Cycle Sport
8 Nicole Hanson   Arvada, CO2:00:07.33 211486  479 Benchmark Realty
9 Christy Kopasz   Rico, CO2:00:51.77 175163  396 Paragon Ski & Sport
10 Abigail Hippely   Santa Cruz, CA2:04:32.48 184801  136 Maverick
11 Polly Simpich   Winter Park, CO2:07:03.17 213489  446 Yeti/Totally Wired

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFCUORESpyShimanoOSMOBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee