Race Results for
Schweitzer Norba Nationals
Sandpoint, ID
(Event Information)
Downhill on 07/17/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Lideen   Phoenix, AZ06:28.96 210964  444 TLD/UTOPIA
2 DREW HANSON   06:52.03  915 
3 Casey Cornilsen   Roseville, CA07:03.71 211536  798 ZAMP HELMETS
4 MILES KREIDLER   07:23.66  608 SELKIRK PS
5 Isaac Smith   Condon, MT07:25.40 222843  672 MONTANA JR
6 Michael Arnold   Chelsea, MI08:37.33 207931  411 MARZOCCHI/

Men - SP - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC BEATTY   06:39.41  913 
2 DEREK BRONSON   07:00.59  817 
3 JEFFREY SCHISSLER   07:17.86  683 ALPINE DES
4 GREGORY MUELLER   08:07.17  489 
5 JUSTIN KRAEGEL   11:56.15  733 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Filipiak   Asheville, NC07:05.09 176053  211 KONA MIDWE
2 JASON REIMAN   07:11.44  417 SWD RACING
3 ADAM DENTON   07:34.67  567 
4 CASEY MCMASTER   07:55.84  462 DWTS

Men - SP - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW DOLAN   06:51.00  812 
2 RON JAMES   07:10.11  505 

Men - SP - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Burtis   Yakima, WA07:00.95 212131  537 GO LIKE HE
2 DAVE SVOBODA   07:05.05  815 CACTUS BIK

Men - SP - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claudio Ramos   Kent, WA07:11.87 226775  799 TEAM MUKAI
2 STEVEN COOPER   07:17.33  470 DTWS
3 Rolf Hebenstreit   Moab, UT07:39.85 174427  563 SUN VALLEY
4 Randy Bostrom   Federal Way, WA07:44.37 207486  583 KENDA/PHIL
5 Gil Goodrich   Three Rivers, CA07:47.49 13682  827 FILZ BUILT
6 Joe Fabris   Los Gatos, CA07:47.91 189959  825 TREO SMART

Men - SM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Christensen   Salt Lake City, UT04:45.57 163141  312 GUTHRIE BI
2 Ryan Condrashoff   Larkspur, CA04:46.00 197784  323 PLANETX/MI
3 Alfonso Garcia   Chula Vista, CA04:51.43 199489  332 
4 Brendon Newton   Arvada, CO04:51.45 199022  325 RPM/YETI
5 Doug Ewer   Denver, CO04:54.99 182791  326 TEAM BIG C
6 Kriss Walton   Rhododendron, OR04:57.14 37146  314 FAT TIRE F
7 Heikki Hall   Durango, CO04:57.51 117452  320 E13/MICHEL
8 Chris Boice   Albuquerque, NM04:57.99 215006  322 RUBBERDOWN
9 Peter Shaffer   Salt Lake City, UT04:59.51 151506  315 GUTHRIE CY
10 David Camp   Port Orchard, WA04:59.61 186468  309 
11 Ryan Wilson   Enumclaw, WA05:00.64 174953  342 BLACK DIAM
12 Nick Tuttle   Mount Vernon05:01.06 182596  341 
13 Boe McGee   Bellevue, WA05:02.82 193517  343 GO-RIDE.CO
14 Michael Howse   Boulder, CO05:02.86 179509  324 THE FIX/TL
15 Cody Wilderman   Fraser, CO05:05.51 135075  334 RPM/YETI
16 Michael Buell   Nederland, CO05:06.46 202502  306 ROTEC/GRC/
17 Jesse Jackson   Portland, OR05:06.91 204139  335 MOTION TIR
18 Justin Frey   Scotts Valley, CA05:07.00 184980  331 SWD RACING
19 Chris Higgerson   Deansboro, NY05:07.99 208966  304 CNYBIKES.C
20 Jeremy Teman   Aptos, CA05:14.33 177737  329 NEMA/IRONH
21 Hunter Mattocks   Bozeman, MT05:15.15 199030  313 GIANT/TLD/
22 Nathan Marsh   Bonney Lake, WA05:17.39 199663  302 SANTA CRUX
23 Chris Quintero   Knightsen, CA05:18.86 199874  339 RIDE SFO
24 Pryde Dotterer   Raleigh, NC05:23.82 184621  318 READING RA
25 Steve (Joe) Joerger   Sacramento, CA05:23.85 176411  340 DARK HORSE
26 Michael Valach   Snowshoe, WV05:25.55 82951  307 VIC'S TREE
27 Cedar Kyes   Portland, OR05:25.64 162462  303 DANGERBOY
28 George Stephenson   Folsom, CA05:26.02 209787  301 ELLSWORTH
29 Michael Haderer   Concord, CA05:28.91 190065  305 FOXSHOX/YE
30 Matthew Condrashoff   Concord, CA05:29.98 192133  311 
31 Matthew Paul   North Bend, WA05:36.35 191563  316 
32 Brian Gerrard   Lake Tapps, WA05:39.61 149251  336 
33 Anthony Brownrigg   Seattle, WA05:44.78 209401  330 DOWNHILL Z
34 Andre Sanches   Trabuco Canyon, CA05:47.04 194967  327 BOMBSHELL/
35 Hank Matheson   San Francisco, CA05:49.34 169772  308 SWD RACING
36 Matt Henderson   High Bridge, NJ05:53.78 141944  337 MOREWOOD B
37 Nathan Scherling   Colorado Springs, CO06:23.39 181536  380 YETI RPM
38 Matt Medore   Hemet, CA06:24.89 162829  317 NICOLAI US
DNF Chris Flores   Quincy, CADNF 211671  328 INTENSE/MA
DNF Philip Wheeler   Colorado Springs, CODNF 169103  310 FLEET STRE
DNF Kevin Fowler   Dana Point, CADNF 151154  338 TURNER HON

Men - EX - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Binggeli   Saint George, UT05:28.63 213148  744 CANNONDALE
2 Taylor Calvert   San Luis Obispo, CA05:36.99 218535  708 SANTA CRUZ
3 Joey Schusler   Boulder, CO05:43.25 201238  482 SMBA
4 James Cooper   Groveland, CA06:37.34 218140  778 SWDBOBSHEL
5 TAYLOR REED   06:43.27  644 REED CYCLE
DNF NICK STURMAK   DNF  544 REED CYCLE

Men - EX - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyle (Kayodic) Strait   Costa Mesa, CA04:45.66 143063  87 REDBULL/OA
2 DARREN POKOJ   05:05.65  760 UTOPIA
3 Travis Bond   Chattanooga, TN05:06.34 194663  794 MOREWOOD B
4 Brendon Newton   Arvada, CO05:14.33 199022  752 RPM/YETI
5 Jake Capriotti   Coto De Caza, CA05:14.99 213147  821 
6 Joshua Toland   Santa Cruz, CA05:16.77 198524  767 FOX-ANOTHE
7 Tim Sharp   Denver, CO05:18.62 194305  754 RPM/YETI
8 Andrew Pierce   Park City, UT05:21.83 215557  487 GO-RIDE.CO
9 Kyle Adams   Coeur D Alene, ID05:22.67 181185  762 MR DIRT/RO
10 Shawn Wilson   Capitola, CA05:26.38 198845  749 SANTA CRUZ
11 Brian Buell   Jamestown, CO05:26.90 218052  472 ROTEC CYCL
12 Daniel Hultgen   Santa Barbara, CA05:27.84 184908  739 MICHELIN/S
13 Steven McCullough   Kalispell, MT05:36.23 198700  676 GIANT/SMIT
14 Nathaniel Lewis   San Luis Obispo, CA05:37.98 169585  734 PLANET X
15 Timothy Price   Great Falls, VA05:40.89 194155  486 VICS TREE
16 Brian Warren   North Bend, WA05:53.98 164645  814 
17 Dean Janka   Great Falls, VA05:54.01 200535  850 
18 Lane Paxton   Missoula, MT05:54.42 150826  638 
19 Ryan Anderson   Poway, CA06:00.19 189630  576 AVENT
20 TJ Fisker   Tucson, AZ06:03.79 200762  781 GRAVITEE.C
21 Jack Montgomery   Kirkland, WA06:20.83 199027  766 SPEEDMETAL
22 Leland O'Connor   Ithaca, NY06:22.00 224089  664 ARTS CYCLE
23 Billy DeLaCroix   Boulder, CO06:25.29 181334  515 BIG CRANK
24 Burke Saunders   Great Falls, VA06:29.34 200536  485 VICS TREE
25 NATE DAVIS   06:30.81  795 OAKLEY/661
26 Jake Pearce   North Bend, WA06:33.00 159936  818 BICYCLE CE
27 Spenser Mayhew   Kalispell, MT06:35.94 216251  843 GIANT/SMIT
28 Charles (Casey) Baker   Great Falls, VA06:37.75 213819  737 VICS TREE
29 John Hauer   Santa Cruz, CA06:47.97 205936  468 WTB
30 Ryan Dawson   Woodside, CA06:51.25 222079  420 NORCAL FRE
31 Jeremy Anderson   Spokane, WA07:07.00 202411  810 WHEELSPORT
32 ANDREW McREEDY   07:11.59  622 
33 Reed Uhlemann   Ft Collins, CO07:17.77 227720  479 80127 DH
34 Jesse Belt   Fayetteville, AR15:50.88 225811  577 FOX SHOX/T
DNF Greg Watts   Santa Cruz, CADNF 211647  227 FOXSHOX/YE
DNF Spenser Bruce   Santa Barbara, CADNF 211529  473 
DNF JACK MONTGOVERY   DNF  627 SPEED META

Men - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Rudd   Soquel, CA05:07.93 169665  415 NORTHERN L
2 Scott Papola   Santa Cruz, CA05:29.33 198497  438 ABS/GAMUT
3 Tyler McClendon   Sandpoint, ID05:31.36 212144  786 MOUNTAIN V
4 Garrett Eggert   San Diego, CA05:32.16 112291  469 
5 Aaron Rubinstein   Mill Valley, CA05:34.10 210043  728 
6 Austin Doner   Santa Barbara, CA05:34.34 198433  740 HAZARDS CY
7 Brandon Turman   Costa Mesa, CA05:40.44 198744  661 MAXXIS/FOX
8 Casey Coffman   Reno, NV05:42.05 211458  765 SPACELEY S
9 Jeremy Wilson   Enumclaw, WA05:44.63 151203  848 BLACK DIAM
10 David Sobel   Louisville, CO05:48.86 180921  685 
11 Ryan Cornilsen   Roseville, CA05:54.41 197711  797 ZAMP RACIN
12 ADAM CHISZAR   05:55.56  729 
13 Miles LaMon   San Luis Obispo, CA06:11.02 187271  532 ARTS CYCLE
14 Phillip Wiering   Beaverton, OR06:19.65 228668  907 FULLCYCLE.
15 Jesse Kieffer   Puyallup, WA06:19.99 100850  464 TEAM PSYCH
16 Erik Rutherford   San Luis Obispo, CA06:38.51 180175  526 
17 Adam Czapleski   Tahoe City, CA06:39.14 217292  792 SANTA CRUZ
18 Gerald Ives   Grand Junction, CO06:54.09 189544  533 GENE TAYLO
19 Bryan Kieffer   Puyallup, WA07:16.25 100849  465 TEAM PSYCH
20 Adam Schaeffer   Seattle, WA09:04.09 200268  784 THE DOWNHI
DNF Chase Lambert   Aptos, CADNF 190056  401 SANTA CRUZ

Men - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pete Maniaci   Denver, CO05:29.58 229579  623 PEAKED SPO
2 Christopher Beebe   Truckee, CA05:44.23 175745  584 SHERWOOD C
3 MATT RYAN   05:53.93  872 
4 Eric Daft   Driggs, ID05:56.22 114585  568 PEAKED SPO
5 Michael Crnjarich   Beaver, PA05:58.10 220249  569 READING RA
6 J Clinton Fowler   Seattle, WA06:05.49 213354  406 PROJECT 52
7 Andrew Lane   Flagstaff, AZ06:13.61 180234  745 OGB RACING
8 Matthew Gerlins   Easton, PA06:16.73 213782  693 
9 Jason Forsyth   Broomfield, CO06:18.47 214309  714 
10 Matt Poluga   Driggs, ID06:19.49 230564  820 
11 Mike Schaupp   Santa Cruz, CA06:19.90 211681  723 NICOLAI
12 AKAZAWA MASARU   06:30.66  916 
13 Ilmars Ziedins   Idaho Springs, CO06:59.36 163617  860 RUMBLE FAC
14 TIM MOORE   08:06.53  555 TEAM BLUE
15 Shane Myr   Hayden, ID07:28.62 176052  813 MOUNTAIN V
16 Bryan Crum   Spokane, WA07:38.04 114586  835 M.E.
DNF Nick Newman   Draper, UTDNF 153793  851 

Men - EX - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Fred Heinly   Boyertown, PA05:51.95 174028  722 READING RA
2 Ben Craner   Kaysville, UT05:56.19 215565  806 GT/FLY/50/
3 Emmanuel Pons   Salt Lake City, UT05:56.41 181297  809 GO-RIDE.CO
4 Jesse Chuse   Nevada City, CA06:43.27 190154  422 DARK HORSE
5 Shane Beers   Portland, OR06:52.72 147904  864 VELOCE
6 Chad Crawford   Rome, PA07:10.42 106239  853 OSRAM SYLV
7 Michael Norman   07:20.98 229034  439 
8 Greg Austin   San Marcos, CA08:34.17 155987  717 IRONHORSE/
9 Curtis Dunbar   Redmond, WA12:20.34 173737  758 DOWNHILL Z

Men - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Alvey   Layton, UT06:06.80 81806  474 GO-RIDE.CO
2 Damon Johnson   Puyallup, WA06:42.15 201316  562 AZONIC/MAX
3 Roger Hurd   Crestline, CA06:49.52 133751  772 MR.DIRT/RO
4 Kurt Harsh   Tacoma, WA06:50.57 140777  564 HURRICANE
5 JASON WITT   07:01.50  796 
DNF GREG FITZPATRICK   DNF  802 
DNF Robby Meiser   Bothell, WADNF 228031  779 

Men - EX - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stuart Travis   Bend, OR06:28.98 35882  783 TURNER/HON
2 Joel Leyva   Los Gatos, CA06:39.64 168323  613 SANTA CRUZ
3 Jeffrey Haymes   Lacey, WA06:50.13 116719  787 TEAM MUNKI
4 Gavin Spaulding   Belgrade, MT06:55.53 165834  742 KHS
5 Jon Martin   Arcata, CA07:09.80 169689  530 DARK HORSE
6 Jeff Adams   Hesperia, CA08:15.30 1143  849 ROMIC
7 David McIntosh   Newcastle, WA10:04.94 23568  842 GIANT NW
DNF LONNIE SIMPSON   DNF  830 INCYCLE
DNF Don Jackson   Riverside, CADNF 17510  607 ODI/SOUTHR

Men - EX - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Lorrain   Alta, CA06:12.07 215263  800 CACTUS BIK
2 Dane Clay   Reading, PA06:33.44 200205  721 SUN/AZONIC
3 William Kieffer   Puyallup, WA06:35.41 19075  466 TEAM PSYCH
4 Karl Eberhardt   San Diego, CA06:40.94 94812  566 RED BULL

Men - EX - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Lideen   Phoenix, AZ07:04.81 142637  445 DPAIR AND
2 Arnold Mukai   Issaquah, WA07:29.26 150045  804 TEAM MUKAI
3 Michael Sabin   Sandpoint, ID07:32.78 31023  769 KENDA USA
4 Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL07:47.26 144584  407 PAIN RELIE
5 Doug Minor   Nine Mile Falls, WA08:03.68 191557  625 BICYCLE BU
6 Michael Vincent   Coeur D Alene, ID09:32.76 135212  660 VERTICAL E
7 WILLIAM HUGHES   10:24.10  467 
8 Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL10:47.93 144584  874 PAIN RELIE
DNF Scott Smith   Porterville, CA 33283  651 ODI /SOUTH

Men - BG - Junior - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KELLY VANNETT   07:13.17  912 
2 Mark Cooper   Groveland, CA07:15.05 218113  777 SWD RACING
3 Kody Moga   Hood River, OR07:24.30 230530  556 
4 Trace Lapid   Aptos, CA07:24.47 211533  448 SANTA CRUZ
5 Jason Donahue   Spokane Valley, WA07:43.50 221936  536 WHEEL SPOR
7 JORDAN HOPEWELL   07:56.61  846 REED CYCLE
8 MATT ANGLE   08:08.00  917 
9 RILEY MILLAR   08:23.96  632 
10 Ian Barth   Los Gatos, CA08:29.38 198431  869 SANTA CRUZ
11 DAN REID   09:09.46  635 

Men - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ross Boyes   Provo, UT06:53.31 218003  580 MARZOOCHI/
2 Stephen Meister   Goleta, CA07:35.25 230986  621 
3 JESSE KROETCH   08:25.85  911 
4 KENNETH STEVENS   25:31.74  481 SANTA CRUZ

Men - BG - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF JACKSON   07:53.27  823 

Men - BG - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DREW CORTRIGHT   07:54.91  908 
2 J ALLARD   08:08.69  519 PROJECT 52

Men - BG - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GERALD HIGGS   09:25.08  602 
2 RICHARD BEYTAGH   11:03.61  782 MOREWOOD B

Men - JR - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hunter Becker   Santa Barbara, CA08:48.95 217149  579 NO BRAKES
2 THOMAS HURD   10:21.97  774 ROMIC/AZON

Men - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TAYLOR FAUNTLEROY   07:17.79  791 CHUMBA WUM
2 Andy Becker   Santa Barbara, CA07:40.90 217150  578 DADDYS PHA
3 TAYLOR BENTZ   07:49.86  538 DISCO VELO
4 James Schindler   Glenwood Springs, CO07:50.13 218000  484 
5 Rian Barth   Los Gatos, CA07:56.51 198432  870 SANTA CRUZ
6 Miles Paxton   Sandpoint, ID08:06.60 208344  637 
7 Hunter Knoll   Hood River, OR09:17.02 231185  674 

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREW NEETHLING   04:19.83  10 HONDA TURN
2 GREG MINNAAR   04:19.94  G-CROSS HO
3 JARED GRAVES   04:20.18  YETI CYCLE
4 JOEL PANOZZO   04:20.51  WTB/FOXSHO
5 Cody Warren   Alpine, CA04:21.01 160802  13 HARO-ADIDA
6 JARED RANDO   04:21.09  GIANT/MICH
7 MICK HANNAH   04:22.49  30 HARO-ADIDA
8 CHRIS VAN DINE   04:22.53  20 GO-RIDE.CO
9 Justin Havukainen   Castro Valley, CA04:24.57 198138  17 IRONHORSE/
10 Curtis Keene   Santa Monica, CA04:27.62 112383  15 WTB/FOX RA
11 Richard Houseman   Temecula, CA04:28.13 120341  YETI RACIN
12 Duncan Riffle   Santa Barbara, CA04:29.24 146687  11 YETI RACIN
13 Christopher Del Bosco   Vail, CO04:29.68 64375  21 LENZ SPORT
14 Matthew Johnston   Salt Lake City, UT04:31.80 166708  29 GO RIDE/LO
15 LUKE STROM   04:33.90  34 FULL TILT/
16 Geritt Beytagh   Fletcher, NC04:34.43 188092  45 TEAM MOREW
17 SVEN MARTIN   04:34.92  26 HONDA TURNER
18 DES CURRY   04:35.06  61 ODI SOUTHR
19 WAYLON SMITH   04:35.39  92 
20 DANIEL UMLAND   04:37.05  41 ODI SOUTHR
21 DARREN POKOJ   04:37.91  98 UTOPIA
22 Jason Sigfrid   The Dalles, OR04:38.93 32634  63 DISCOVER B
23 SANJAY SHANBHAG   04:40.63  79 BCD/ROMIC/SIC/TRUVATIV
24 DARRELL YOUNG   04:41.34  91 ARROW RACI
25 EVAN TURPEN   04:42.33  52 SPECIALIZE
26 ROSS MILAN   04:42.49  36 YETI
27 Matthew Thompson   Denver, CO04:43.07 99996  31 BIG CRANK
28 MATT FISHER   04:43.92  38 RPM/YETI/J
29 DAVID WEST   04:44.41  89 
30 AARON PETERS   04:45.07  96 MONGOOSE/H
31 CRAIG WOODHEAD   04:46.43  62 
32 GARRICK ANDERSON   04:47.16  81 FOX/MAXXIS
33 JAMES SCHWANKE   04:47.66  60 KENDA/UTOP
34 SEAN MCCLENDON   04:48.34  82 AVENTCYCLE
35 STEVE WENTZ   04:48.85  33 TURNER/FOX
36 CHRIS HEATH   04:49.69  58 E13/SMITH/
37 KEITH MOTT   04:50.05  94 KHS
38 LARS STERNBERG   04:50.32  93 FLUIDRIDE
39 JULIUS SYVANEN   04:50.70  86 MOUNTAIN C
40 COLE BANGERT   04:51.21  54 FOX SHOX/Y
41 JAMES (JP) LUTTERLOH   04:51.56  59 GO-RIDE.CO
42 CHRISTOPHER HERNDON   04:52.71  76 SPECIALIZE
43 ROHAN GEARING   04:55.26  88 COVE FACTO
44 GEOFF PENDREL   04:55.59  67 DEVINCI DA
45 JAMER FRENCH   04:58.11  90 
46 DAVE ZIEGMAN   05:00.89  74 BIG CRANK
47 SHAUN EVANS   05:01.34  57 TURNER/661
48 GENE HAMILTON   05:03.81  56 BETTER RID
49 RICHARD MUKAI   05:09.27  55 FOX SHOX/L
50 NATE ADAMS   05:10.10  95 BIG CRANK
51 IAN ODOM   05:11.40  73 INTENSE
52 QUINTON SPAULDING   05:13.65  64 KHS
53 TAYLOR SAGE   05:23.68  85 2 SIX CRUE
54 ELI KRAHENBUHL   05:28.37  75 BIG CRANK
55 JEFF EVANS   05:40.08  43 KHS
56 DAVID KLAASSENVANOORSCH   05:44.81  32 KHS/SPY/D3
57 COAKLEY JOPLING   06:04.67  97 MAGURA/MON
58 LUKE STROBEL   07:34.45  28 TURNER/FOX
59 COLIN BAILEY   09:40.23  12 MAXXIS TIR
DNF MATT TIMMERMAN   DNS  84 PROGESSIVE
DNF TOMMY TOKARCZYK   DNS  66 JAMIS BIKE

Men - Junior - JR - 1-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAT MCFARLAND   06:56.64  808 MOUTAIN VI
2 AARON DALE   06:59.51  890 
3 THEO SCHAPP   07:06.24  682 
4 CHRISTIAN MCKENNA   07:11.68  605 
5 JAMES REED   07:20.67  551 MACHINE HE
6 DANIEL REED   07:30.53  645 REED CYCLE
7 Amado Stachenfeld   Berkeley, CA07:49.83 209079  686 BLASTENHOF

Women - SP - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justine Graybeal   Coeur D Alene, ID10:10.00 206091  694 VERTICAL E

Women - SP - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BARBIE SHNITKA   08:30.00  839 
2 Jennifer Barnard-DeLay   Modesto, CA08:59.55 218093  780 SWD RACING
3 CHRISTINA REYES   09:03.33  416 SWD RACING

Women - SP - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMY DOLAN   07:35.28  771 
2 SUZANNE GUIBERT   07:45.89  601 
3 LORRI DUNN   08:44.24  590 MOUNTAIN V

Women - EX - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Steffens   Monte Vista, CO06:48.48 184097  834 TREE TOP C
2 Britney White   Bellingham, WA07:37.30 228926  857 

Women - EX - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brooke Shore   Bellevue, WA10:34.21 199612  801 SPEEDY BEA

Women - EX - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Linda Travis   Bend, OR08:17.92 185790  785 HONDA-TURN

Women - BG - Junior - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amelia Beytagh   Fletcher, NC11:37.55 222086  730 MOREWOOD B

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BERNARDITA PIZARRO LAZO   05:00.75  CANNONDALE
2 Kathleen (Kathy) Pruitt   Saratoga, CA05:07.16 117831  LUNA WOMEN
3 SCARLETT HAGEN   05:12.80  33 IRONHORSE/
4 Melissa Buhl   Chandler, AZ05:17.98 75536  KHS BICYCL
5 April Lawyer   Bend, OR05:18.05 99639  MAXXIS/INT
6 Joanna Petterson   Jericho, VT05:28.10 187041  12 MOREWOOD B
7 Lisa Myklak   Felton, CA05:28.22 182668  MOREWOOD F
8 Danielle Connolly   Truckee, CA05:30.25 106994  13 KHS
9 MELISSA MILLER-GERKENSMEY   05:36.54  35 SWD/SRAM
10 ANKE MARTIN   05:49.36  HONDA TURNER
11 SARA JOHNSON   05:50.04  21 WHEELSPORT
12 Laura Johnson   Portland, OR05:52.11 173612  32 BERSERKER
13 MICHELLE DUMARESQ   05:54.10  SANTA CRUZ
14 Amelia Colasurdo   Seattle, WA05:55.68 169690  15 CANNONDALE
15 LEANA GERRARD   06:00.88  19 CANNONDALE
16 Kote Driscoll-Thomas   San Luis Obispo, CA06:04.26 206129  40 SCOTT KEND
17 JENNIFER WHALEN   06:05.64  41 WTB
18 EMILY JOHNSTON   06:06.11  10 GO-RIDE
19 JESSICA VOGT   07:11.79  36 
20 KATIE HOLDEN   07:15.60  20 TURNER/SOM
21 WENDY REYNOLDS   10:40.25  37 CANNONDALE

Women - Junior - JR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KJERSTEN LONE   08:11.84  606 NORTH PARK

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSpySierra NevadaUSACDFOSMOCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee