Race Results for
Schweitzer Norba Nationals
Sandpoint, ID
(Event Information)
Super D on 07/16/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATT RYAN   17:20.12  872 
2 Robert Herber   Murrieta, CA17:38.12 153464  215 INTENSE/IE
3 Daniel Smith   Fayetteville, AR18:34.31 176262  640 HIGHROLLER
4 Mark Mallahan   Bellingham, WA18:39.71 150865  816 KHS/CLARKS
5 CASEY MCMASTER   19:17.01  462 DWTS
6 SCOTT LENZ   19:23.80  496 
7 John Valera   San Jose, CA19:32.55 226957  837 SANTA CRUZ
8 Shane Myr   Hayden, ID19:35.45 176052  813 MOUNTAIN V
9 JEFF REES   19:40.64  909 
10 TOM DARST   20:37.92  875 
11 COLLIN CLARK   21:21.24  831 SANTA CRUZ
12 RUSSELL WILLIAMS   22:38.62  669 
13 LUCAS LOUNSBURY   26:02.68  876 MOUNTAIN V
14 JACOB MCCOSKEY   26:38.70  461 
15 Brandon Akers   Boise, ID33:18.93 96007  213 TAMARACK R

Men - Cat 1/2/3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 T Henshall   Boise, ID17:17.90 15869  207 THERAPEUTI
2 KEITH RAY   17:27.39  892 GIANT
3 SHANE BEERS   17:36.63  864 
4 WARREN ELLIS   17:40.54  592 EAGLE HOME
5 Jonathan Posner   Catonsville, MD18:04.73 129804  727 TREK/VW EA
6 MYRON BILLY   19:30.37  871 FORD CYCLI
7 DREW CORTRIGHT   20:56.36  908 
8 OSCAR CAMARENA   21:44.06  833 SIMPLE BIK
9 CURTIS DUNBAR   22:53.13  758 
10 Robert Frechette   Vancouver, WA28:27.20 12315  891 CRUM

Men - Cat 1/2/3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jerry Hutchinson   Tucson, AZ18:50.75 17267  735 FORD SPECI
2 Stephen Smith   Montrose , CA18:55.14 33294  414 TEAM SMITH
3 LARRY JENSEN   18:55.57  838 
4 Joe Fabris   Los Gatos, CA19:51.26 189959  825 TREO SMART
5 STEVEN COOPER   20:01.05  470 DTWS
6 Rod Graybeal   Coeur D Alene, ID20:15.40 148384  695 VERTICAL E
7 David McIntosh   Newcastle, WA20:23.97 23568  842 GIANT NW
8 VERN COLE   20:44.14  880 
9 Don Jackson   Riverside, CA21:40.81 17510  607 ODI/SOUTHR
10 CHIP SHORT   35:13.90  646 
DNF Rocky Crocker   Wenatchee, WADNF 180676  609 WENATCHEE

Men - Cat 1/2/3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gil Goodrich   Three Rivers, CA18:56.43 13682  827 FILZ BUILT
2 Paul Zarubin   Truckee, CA19:09.98 196952  524 MT LINCOLN
3 Gerardo Florez   Ponte Vedra, FL19:44.25 144584  407 PAIN RELIE
4 Scott Lideen   Phoenix, AZ19:53.73 142637  445 DPAIR AND
5 Doug Minor   Nine Mile Falls, WA20:33.04 191557  625 BICYCLE BU
6 WILLIAM HUGHES   21:10.15  467 
7 JOE ROYLE   22:10.74  528 
8 GERALD HIGGS   22:32.24  602 
9 James Van Manen   Ventura, CA28:15.24 36453  659 BICYCLES O

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike West   Boulder, CO16:22.33 37786  522 MAVERICK
2 Amon Pease   Point Arena, CA16:22.67 82723  80 INTENSE
3 CHRIS EATOUGH   16:52.39  726 
4 Bryan Fawley   Denton, TX16:59.14 198394  49 WHEELSINMO
5 Osvaldo Olmos   San Luis Obispo, CA18:10.48 172541  230 TEAM CORIN
6 Christopher Filipiak   Asheville, NC18:25.69 176053  211 KONA MIDWE
7 Michael Valach   Snowshoe, WV18:39.40 82951  307 VIC'S TREE
DNF Michael Gaertner   Coeur D Alene, IDDNF 12623  692 VERTICAL E
DNF Chris Higgerson   Deansboro, NYDNF 208966  304 CNYBIKES.C

Men - Junior - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Trevor Downing   Durango, CO17:51.31 161859  588 TEAM NOVA
2 Art Nelsen   Boulder, CO18:43.77 211465  678 
3 Taylor Lideen   Phoenix, AZ19:18.73 210964  444 TLD/UTOPIA
4 PAT MCFARLAND   19:19.58  808 MOUTAIN VI
5 AARON SHORT   19:24.18  653 
6 JIMMY JOHNSTON   19:31.19  889 
7 Matthew Matz   Great Falls, MT20:22.50 228040  557 
8 Glenn Landberg   Post Falls, ID20:41.50 212137  620 MOUNTAIN V
9 Mark Cooper   Groveland, CA21:26.01 218113  777 SWD RACING
10 JIRI SENKYRIK   22:03.19  770 PERFORMANC
11 IVAN REDDING   22:10.68  655 SPORTS PLU
12 TOM KUTINA   27:08.73  906 JF2
DNF Sam Carlson   Bozeman, MTDNF 178447  570 
DNF Hunter Becker   Santa Barbara, CADNF 217149  579 NO BRAKES
DNF STEPHEN MEISTER   DNF  621 
DNF Jack Montgomery   Kirkland, WADNF 199027  766 SPEEDMETAL

Women - Cat 1/2/3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tamara Adamek   Boise, ID20:41.53 218054  575 TAMARACK
2 Jody Bradbury   Bend, OR21:53.96 207207  424 TAI CYCLIN
DNF AMY DOLAN   DNF  771 

Women - JR - 1-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Netana Hotimsky   Grand Junction, CO23:28.59 203391  508 

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jennifer Whalen   Evergreen, CO21:16.99 163615  41 WTB
2 Leana Gerrard   Lake Tapps, WA23:31.03 149252  476 CANNONDALE
DNF Melissa Miller   Avery, CADNF 43847  741 SWD/SRAM

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerCUOREOSMOUSACDFShimanoSpySierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee