Race Results for
Union City Mayors Race
Union City, GA
(Event Information)
Road Race on 05/14/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathan Race   Greenville, SC 99419   
2 Michael Gann   Fort Collins, CO 54068   
3 Scott Edge   Greenville, SC 60   
4 Edward Fagan   Atlanta, GA 171981   
5 Thomas Bass   Bozeman, MT 82659   
7 Torsten Wambold      
8 Chad Madan   Bolingbroke, GA 53270   
9 Erich Mattei   Athens, GA 168625   
11 James Taylor      
12 Lee Showers   Statesboro, GA 52234   
13 Scottie Weiss   Radford, VA 93133   
14 Thomas Barnett (1 - Cat1)   Duluth, GA 2662   
15 Wesley Garland   Alpharetta, GA 151975   
16 Brent Faulk   Lookout Mtn., GA 148057   
17 Cleve Blackwell   Greenville, SC 144020   
18 Matt McCarthy      
19 Clint Batson   Layton, UT 202391   
20 Shane Weaver   Flower Mound, TX 159982   
22 Chris Chotas   Atlanta, GA 137731   
23 Daniel Banks   Atlanta, GA 186847   
24 Chad Gibson (2 - Cat1)   Greensboro, NC 157237   
25 Adam Baskin   Clermont, FL 88669   
26 Andrew Daane   Clemson, SC 198898   
27 Allen Thompson (1 - Cat2)   Griffin, GA 54917   
28 Travis Sherman   Pelham, AL 70876   
29 Russ Griebel   Marietta, GA 185355   
30 Robert Gable   Decatur, GA 88262   
32 Thaddeus Dulin   Greenville, SC 130354   
33 Christopher Harkey   Mt Pleasant, NC 67702   
34 Christopher Foster   Winston Salem, NC 12102   
35 Zac Lake   Ware Shoals, SC 191403   
DNS David Green      
DNF Christian Foster   Athens, GA 164559   
DNF Jonathan Matey   Locust Grove, GA 82283   
DNF Brady Rogers   Atlanta, GA 144524   
DNF Benjamin Abney   Alexandria, VA 127698   
DNF Diego Garavito      
DNF David Crowe   Athens, GA 46704   
DNF Daryl Reynolds   Griffin, GA 194952   
DNF Todd Muller      
DNF David Crowe      
DNF Patrick Weddell   West Jefferson, NC 165037   
DNF Ben Carter   Jesup, GA 171189   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Brown   Athens, GA 191703   
4 Chris Hong   Atlanta, GA 184082   
5 Dylan Mitchell   Anytown, SC 160121   
7 Chase Fullerton   Montverde, FL 200127   
8 Anthony Hergert   Atlanta, GA 211702   
9 Theodore (Teddy) Hockenberry   Dallas, TX 194649   
10 Richard Saunders   Atlanta, GA 196575   
11 Duane Fossyl   Atlanta, GA 191673   
12 Scott Fast   Cumming, GA 159727   
13 Derek Wasson   Marietta, GA 185364   
14 Brad Harper      
15 Mark Burroughs   Decatur, GA 5607   
17 Curtis Cadwell   Tulsa, OK 67235   
18 Andy Scarano      
19 Brannon Amtower   Atlanta, GA 104923   
20 Chris McCrory   Acworth, GA 93422   
DNF Matt Kelso   Fayettteville, GA 179119   
DNF John Hart   Murfreesboro, TN 141477   
DNF Brian Tester   Atlanta, GA 35254   
DNF Jafer Beizer   Conyers, GA 192280   
DNF Scott Freedman   Woodland Hills, CA 173695   
DNF Jennifer Green   Atlanta, GA 152200   
DNF Christopher Cotter   Atlanta, GA 50315   
DNF Nathan Fields   Mableton, GA 191538   
DNF Keith Lewis   Boynton Beach, FL 80727   
DNF David Farabaugh   Franklin, TN 137467   
DNF Clinton Tomasino   Atlanta, GA 133910   
DNF Kerry Millar      

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tim Johnson   San Francisco, CA 187946   
3 Michael Rigby   Greensboro, NC 211215   
4 Justin Eppenbrock   Appling, GA 208795   
6 Eric Davis   Atlanta, GA 205311   
7 Adam Little   Mount Pleasant, NC 211480   
8 David Vance   Alpharetta, GA 207460   
9 David Bell   Atlanta, GA 201792   
10 Edgardo Beltran   Woodstock, GA 195909   
11 Casey Magner   Asheville, NC 222005   
12 James Bradley   Decatur, GA 41950   
13 Jeff Howell   Greer, SC 218531   
14 Rick Rheingans   Gainesville, FL 201535   
15 Kim Chapman   Alpharetta, GA 220990   
16 Bryan Thornton   Peachtree City, GA 111797   
17 Ryan Walsh   Hiram, GA 177817   
18 John Wilson   Washington, DC 220095   
19 Travis Neumuller   Acworth, GA 160310   
21 Rob Brown   Stockbridge, GA 188587   
22 David Homansky   Marietta, GA 151965   
23 Chris Hurst   Smyrna, GA 210554   
24 Paul Hein   Salem, AL 210396   
25 Robert Heath   Alpharetta, GA 190848   
DNF Chris Stout   Cumming, GA 167420   
DNF Martin Jones   Stockbridge, GA 221940   
DNF Paul Diaz   Norcross, GA 225055   
DNF Jeffrey Wheeler   Atlanta, GA 217212   
DNF Dave Tingley   Panama City, FL 158940   
DNF Jean-Francois Ille      
DNF Jason Morris   Atlanta, GA 185720   
DNF Oscar Clark      
DNF Joel Price   Boulder, CO 210712   
DNF Allen Heaton   Atlanta, GA 42509   
DNF Brian Lynn   Atlanta, GA 167945   
DNF Shane Byler   Mableton, GA 185391   
DNF Doug Head   Roswell, GA 212919   
DNF Tony Luchetti   Mableton, GA 154699   
DNF Josh Arwood   Atlanta, GA 209413   
DNF Donald Bill   Miamisburg, OH 203552   
DNF Mark Bishop   Fort Collins, CO 191874   
DNF Joe Knoerle   Atlanta, GA 71540   
DNF Mark Fastenau   Boise, ID 70084   
DNF D Chad Strickland   Atlanta, GA 204674   
DNF Steve Dozier   Columbus, GA 120952   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arthur Murray      
3 Scott Mosher   Suwanee, GA 105979   
4 Allister Stinson      
4 Josh Smith      
5 Justin Truax Truax      
5 Byron Smith      
6 Darryl Lewis   Cumming, GA 98543   
6 Marek Lipold   Bogart, GA 228079   
8 Michael Gordon   Dunwoody, GA 205029   
9 Kyle Cochran   Spartanburg, SC 199023   
10 Dave Simmons   Stockbridge, GA 219992   
11 Robert Woldring   Augusta, GA 220166   
12 Ondrej Dlask      
13 Joe Greenfeld   Roswell, GA 218219   
14 Matthew Matty   Fortson, GA 127063   
16 Eddie Hsu   Buford, GA 16962   
17 Ty Tagami   Decatur, GA 221683   
19 Eddie Sun   Norcross, GA 221063   
21 Brian Breedlove      
22 Chris Schwab   Decatur, GA 226653   
23 Daniel Duval   Fortson, GA 221477   
25 Scott Blanck   Decatur, GA 221565   
26 Phillip Hare   Columbia, SC 228407   
27 Kevn Adams   Midland, GA 221065   
28 Chuck McManus      
29 Kent Garrett   Rainbow City, AL 131278   
30 Scott Cochran   Kennesaw, GA 199026   
31 Michael Lemiuex      
32 Jeff Pinnell   Lawrenceville, GA 172153   
33 Brett Barron   Macon, GA 222720   MAX Cycling Club
DNF Tim Smith      
DNF Robert Buster      
DNF Kim Chapman   Alpharetta, GA 220990   
DNF Neal Anderson   Woodstock, GA 219042   
DNF John Kendall   Canton, GA 113365   
DNF Darren Triplett   Atlanta, GA 209694   
DNF Kevin Hertzberg   Hopkins, MN 226657   
DNF Ty Tagami   Decatur, GA 221683   
DNF Brandon Markert   Valdosta, GA 228219   
DNF Curtis Jones   Macon, GA 224146   
DNF Skip Baker      
DNF Arnold Galit   Marietta, GA 225425   
DNF Michael Masters   Decatur, GA 220292   
DNF James Riley   Fort Benning, GA 224068   
DNF Paul Hein   Salem, AL 210396   
DNF Dave Rollo      
DNF Matthew Johnson   Jacksonville, AL 161456   
DNF Brady Thomas   Clemson, SC 200308   
DNF Patrick Deabenderfer   Stockbridge, GA 126388   
DNF Amir Ali   Columbus, GA 218527   
DNF Jim Stradley   Madison, GA 222415   
DNF Ralph Elrod   Douglasvile, GA 223929  Ralph 
DNF Erik Corwin      
DNF Joseph Dillis   Bonaire, GA 225338   
DNF David Parrett      
DNF Dan Coggia      
DNF Tommy Stone      

Men - Master - MR - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Lougher   Atlanta, GA 21638   
2 Patrick Meeker (1 - Cat3)   Lexington, KY 42545   
3 Jose Solis      
5 Steven Carrell   Norcross, GA 6251   
6 Steve Middleton   Fayetteville, GA 56153   
7 Douglas Pomeranz   Encinitas, CA 48516   
9 Jeffrey Warncke   Atlanta, GA 137760   
10 Norman Brookins   Columbus, GA 51676   
13 David Rogers (1 - Cat4)   Fayetteville, GA 179940   
14 Tom Wechsler   Decatur, GA 206779   
15 Scott Girard   Atlanta, GA 227652   
16 David Green   Savannah, GA 55723   
17 Richard Bayman   Atlanta, GA 126509   
18 Michael Jennings   Atlanta, GA 17763   
19 Keith Lamberson   Smyrna, GA 141026   
20 Gregory Fink   Marietta, GA 48125   
DNF Chad Hungerford   Prattville, AL 17131   
DNF Maurice Ungaro (Cat4)   Fairburn, GA 180400   
DNF Michael McGee   Flowery Branch, GA 202387   
DNF Lynn Hicks   Talladega, AL 127338   
DNF David Grice   Asheville, NC 14138   
DNF John Evanko   Rockville, VA 72772   
DNF Scott Hilburn   Atlanta, GA 16152   
DNF Edgardo Beltran   Woodstock, GA 195909   
DNF James Lambing   Decatur, GA 53704   
DNF Roy Simmons   Roswell, GA 67155   
DNF Neil Kopitsky   Atlanta, GA 19643   
DNF Chris Carroll (Cat4)   Atlanta, GA 198237   
DNF Michael Stigers      
DNF Michael Franklin   Atlanta, GA 74201   
DNF William (Dub) Smith   Acworth, GA 106351   
DNF Chuck Schmidt   Atlanta, GA 164864   
DNF Stephen Hill   Winston, GA 198787   
DNF Daniel Asbury   Atlanta, GA 160459   
DNF Scott Bass   Atlanta, GA 49767   
DNF James Bailey   Atlanta, GA 79270   

Men - Master - MR - 45-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Steve Garrett   Atlanta, GA 82927   
3 Robert Rivers   Athens, GA 30025   
4 Philip Whitman (1 - Cat3)   Gaffney, SC 46068   
5 Matthew Matty   Fortson, GA 127063   
6 Daniel Moye   Watkinsville, GA 126399   
7 Scott Prausa   Cumming, GA 185356   
8 Dan Coy   Lawrenceville, GA 130107   
9 David Magloire   Powder Springs, GA 111252   
10 Kent Williams   Hendersonville, NC 85910   
11 Kenneth Rosskopf   Decatur, GA 48973   
12 Herman Dean   Marietta, GA 46517   
13 Philip Hopkins   Indialantic, FL 177538   
14 Walter Stark   Atlanta, GA 153285   
15 Randy Prunty   Boulder 195046   
16 Darrell Janeway   Marietta, GA 58750   
17 Marshall Millard   Lawrenceville, GA 190422   
18 Michael Barnett   Atlanta, GA 186778   
DNF Ralph Mackenzie   Rex, GA 93536   
DNF Shawn Smith   Arden, NC 174802   
DNF Juan Creo   Clermont, FL 45219   
DNF Mike Thompson   Marietta, GA 55393   
DNF Curtis Cadwell   Tulsa, OK 67235   
DNF Lynn Hicks   Talladega, AL 127338   
DNF David Grice   Asheville, NC 14138   
DNF Rudy Johnson   Martinez, GA 197881   
DNF Barb Donovan   Atlanta, GA 215105   
DNF Scott Hilburn   Atlanta, GA 16152   
DNF Randy Nelson   Woodstock, GA 208883   
DNF Timothy Farrar   Atlanta, GA 198642   
DNF Crawford Battle   Albany, GA 48782   

Men - Junior - JR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Kidd   Blairsville, GA 229337   
2 David Goodman      
3 Carrie Burke      
4 Lauren Kester      
5 Nicholas Frazier      
6 Andrea Beltran   Woodstock, GA 225066   
7 Zoe Frazier      
8 Brett Kester      
9 Melissa Goodman      
DNF Jacob Kendall   Canton, GA 228225   
DNF Danielle Kendall   Canton, GA 215097   
DNF Sean Cochran   Kennesaw, GA 210334   
DNF Jessica Smith      
DNF Quint Smith   Acworth, GA 199021   

Men - Junior - JR - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Shaffer   Kennesaw, GA 224566   
2 Ty Magner   Griffin, GA 222180   
3 Joey Rosskopf   Athens, GA 223318   
4 Brian Ceballos   Alpharetta, GA 221979   
5 Eric Tweedy   Lawrenceville, GA 214604   
6 Justin Murray   Marietta, GA 192885   
7 Stephen Shirley   Bogart, GA 210268   
8 Micah Moore   Decatur, GA 223449   
DNF Phillip Martin   Atlanta, GA 224796   
DNF Jesse Virkler   Athens, GA 224002   
DNF Oscar Clark      
DNF Kyle Cochran   Spartanburg, SC 199023   
DNF Richard Jones      
DNF Chris Eckhart      

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Catherine Connell   Decatur, GA 187012   
DNF Leah Tingley (Cat2)   Columbus, OH 35866   
DNF Bromley Metz (Cat3)   Atlanta, GA 206148   
DNF Ann Bell   Portsmouth, NH 195481   
DNF Elizabeth Carrington   Poway, CA 181828   
DNF Lee Anne Asbury      
DNF Iona Wynter      
DNF Jennifer Green   Atlanta, GA 152200   
DNF Alexandra Classen (Cat3)   Atlanta, GA 110363   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tiffany Ballew   Atlanta, GA 221612   
3 Ann Turner   Marietta, GA 223659   
4 Alison Danford      
5 Rebecca Grant      
6 Lee Farabaugh   Atlanta, GA 226191   
7 Linda Foti   Smyrna, GA 203201   Meehans/Cycleworks
8 Alexandra (Alex) Wechsler   Decatur, GA 223019   
9 Lissy Cowdery   Atlanta, GA 224905   
10 Sarah Liquori   Atlanta, GA 221482   
11 Rose Mauney   Lilburn, GA 192388   
12 Jessica Saak   Smyrna, GA 219715   
DNF Molly Freeman   Decatur, GA 220261   
DNF Erin Christman   Atlanta, GA 195808   
DNF Bethany Rowe      
DNF Katie Head   Griffin, GA 199016   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOSierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee