Race Results for
Bring It On! Race Series
Alachua, FL
(Event Information)
Criterium on 02/05/2005

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro/Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413  24 Cyclescience
2Bradley Davis   Atlanta, GA 126538  82 Ford
3Daniel Larson   Norman, OK 58572  Cyclescience
4Jason Snow   Tallahassee, FL 33370  Cyclescience
5James Wright   Orange Park, FL 68129  Jax Racing Club
6Anton Tupa   Auburn, AL 187449  22 Team Florida
7Rebecca Larson   Athens, GA 91806  96 Colavita/Cooking Light
8Beck Frydenborg   Gainesville, FL 176886  62 Atomic
9Phillip Gaimon (1 - Cat2)   North Hollywood, CA 211475  112 Team Florida
10Rudy Robaina   Jupiter, FL 199035  34 Cyclescience
11Jason Stoner   Athens, OH 139111  25 Locos
12Jayson O'Mahoney   Gainesville, FL 169266  11 American Classic
13Gary Yates   Robbinsville, NC 142195  71 Mr. Goodbike
14Charles Jerabek   Jacksonville, FL 46930  77 Jax Racing Club
15Glenn Schneider   Lake Worth, FL 31697  68 Colavita
16Andrew Smith   Roswell, GA 102042  33 Megacycle
17Anthony Alexander   Gainesville, FL 209454  34 Helen's
18Darryl Tompkins   Alachua, FL 35730  Bike Route
19Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461  72 ASV
20Michael Plumridge   Tierra Verde, FL 201647  60 unattached
21Peter Simms (1 - Cat3)   Gainesville, FL 197312  26 Team Florida
22Russel Frydenborg   Tallahassee, FL 179367  61 Atomic
23Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152  65 Gearlink
24John Dascomb   Tallahassee, FL 199036  63 FSU
25Ken Hinkle   Saint Augustine, FL 16278  43 Groupo Strada
26Fred Norman   Jacksonville, FL 119639  76 Jax Racing Club
27Jared Zimlin   Palm Harbor, FL 52228  66 Gearlink
28Kyle Wamsley   Alburtis, PA 37157  29 Snow Valley/Seal-On
29Chase Fullerton   Montverde, FL 200127  73 Ford
30Marco Verwijs   Framingham, MA 187671  Bike Route
31Benjamin Sheridan   Tampa, FL 192012  75 FSU
32George Woodruff   Gainesville, FL 107876  12 Team Florida
33Amanda Hall   Seattle, WA 181244  70 unattached
34David Guttenplan   Washington, DC 177906   

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Dominik Girouard   Gainesville, FL 197796  103 Team Florida
2 Daniel Lyons     120 Team Florida
3Mark Campaigne   Oceanside, CA 198871  147 South Georgia Cycling
4 Shane Danford     198 Atomic
5 Romero Gill     135 unattached
6Michael Plumridge   Tierra Verde, FL 201647  60 unattached
7 Ryan Ellner     69 Cyclecience
8 Rhys Williams     114 Team Florida
9Zachary Ball   Tallahassee, FL 144436  193 Atomic
10 Harold Jackson Jr.     191 South Georgia Cycling
11 Ted Evans     172 Team Florida
12Robert Jones   Dunedin, FL 193249  180 Gearlink
13Randal Bold (1 - Cat5)   Jacksonville, FL 204764  197 unattached
14James Brown   Van Buren, AR 211291  107 South Georgia Cycling
15Mark Kiester   Gainesville, FL 178190  145 Team Florida
16 Paul Messal     122 unattached
17Gregory Hardison (1 - Cat4)   Webster Groves, MO 203448  150 South Georgia Cycling
18 Brett Miller     126 Team Florida
19Josh Fix   Albany, GA 149411  160 South Georgia Cycling
20 Jared Fullerton     170 Ford
21Christopher Olson   Saint Johns, FL 220713  64 JRC
22Matthew Mitchell   Chambersburg, PA 214249  185 unattached
23Steve Julian   Albany, GA 188705  187 South Georgia Cycling
24Dayne Johnson   Tallahassee, FL 202662  195 Atomic
25 Christopher Weaver     116 South Georgia Cycling
26 Stephen Wanta     125 Team Florida
27David Naret   Tallahassee, FL 221829  182 FSU
28Steven Heal   Kansas City, MO 166222  190 Team Florida
29Kevin Collington   Gainesville, FL 212424  154 Team Florida
30Tobin McKnight (2 - Cat5)   Gainesville, FL 217875  139 Team Florida
31John Murphy   Va Beach 197671  181 Gearlink
32 James Penrod     157 unattached
33 Kenneth Chapman     67 Gearlink
34Crawford Battle   Albany, GA 48782  113 South Georgia Cycling
35 Felipe Bastos     194 Timex
36 Victor Gilpin     184 FSU
37Dan Hill   Albany, GA 220301  165 South Georgia Cycling
38Michael Christopher   Gainesville, FL 220474  133 Team Florida
39 Jacob Martin     199 

Women - Pro/Cat 1/2/3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Clare Campaigne (1 - Cat4)   Oceanside, CA 220175  148 South Georgia Cycling
2Elisabeth Schneider   Kansas City, MO 202011  144 Team Florida
3 Teresa Garcia     90 Team Florida
4Kristen Bowers   Tallahassee, FL 223491  79 Atomic
5Alane Ballweg   Charlottesville, VA 123316  149 FSU
6Veronica Geist   Leesburg, FL 221296  156 unattached
7Brandi Campbell   Tallahassee, FL 218859  192 Atomic
8Nancy Bruner   Tallahassee, FL 207159  142 FSU
9Amelia Killingsworth   Albany, GA 202675  189 South Georgia Cycling
10 Anka Sunitrav     183 
11Vicki Santello   Gainesville, FL 223508  94 unattached
12Lori Hazel   Midland, TX 223507  143 Gainesville Cycling Club
13Jenny Tripodi   Lake Worth, FL 202156  188 unattached
14 DeAnna Julian     186 South Georgia Cycling
15Stefanie Sherrill   Greenbelt, MD 220445  91 Team Florida

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerSpyUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee