Race Results for
Chelan MTB Festival
Chelan, WA
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cross Country on 06/19/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Jablonski   Wenatchee, WA2:37:49.11 98835  

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christian Young   2:47:35.61  10 
2 DAMEION DONAIS   3:26:17.34  383 

Men - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GIAN DAKE   2:03:34.09  399 
2 Stephen Ettinger   Bozeman, MT2:08:50.81 189074  64 
3 Devin Anderson   Tacoma, WA2:19:24.64 173744  103 
4 Collin Carbaugh   Sumner, WA2:38:11.74 173745  130 
5 Jeremey Bartee   Ione, WA2:41:39.74 199367  318 
7 STEPHAN JONES   2:53:59.09  419 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Bradford-Parish   Spokane, WA2:04:23.55 147208  371 
2 Jeremy Pinto   Moscow, ID2:05:02.48 58106  240 
3 Shawn Howard   Colbert, WA2:05:58.47 190844  56 
4 Brandan Lonac   Seattle, WA2:15:12.31 191441  393 
5 Matt Hayes   Port Orchard, WA2:16:14.07 79050  373 
6 Chad Conley   2:19:19.29  79 
7 Andrew Rigel   Seattle, WA2:20:57.97 77337  254 
8 Wayne Bastrup   Seattle, WA2:27:21.82 128610  378 

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Rolcik   Bellevue, WA2:11:01.89 155561  379 
2 Phil Oppenheimer   Snohomish, WA2:11:06.72 26778  365 
3 Brett Walker   Bozeman, MT2:12:14.35 189864  302 
4 Jarred Swalwell   Shoreline, WA2:12:46.63 136675  281 
5 Michael McAuley   Bellingham, WA2:14:41.64 189532  223 
6 Randall Reily   Maple Valley, WA2:15:34.53 176340  249 
7 Mike Jancola   Erdenheim, PA2:19:04.45 168507  195 
8 Doug Graver   Monroe Wa2:20:19.21 101059  400 
9 Brian D Thompson   2:20:28.14  289 
10 Klaus Fleischmann   San Carlos, CA2:21:19.28 99897  162 
11 Tero Pitkanen   Gig Harbor, WA2:30:39.98 98135  242 
12 Jason Dougherty   Seattle, WA2:31:41.20 9887  151 
13 Kevin Hornback   Tacoma, WA2:38:44.68 94530  63 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Randy Iddings   Enumclaw, WA2:08:42.21 94612  193 
2 Eric Kopczynski   Asotin, WA2:16:33.11 166685  203 
3 Russ Staples   Yakima, WA2:19:35.61 33847  376 
4 James Lyon   Seattle, WA2:20:42.48 190627  217 
5 Steven Wade   Bow, WA2:21:18.75 149725  301 
6 Pete Theisen   Bellingham, WA2:22:37.93 190625  288 
7 Jim Albright   Olympia, WA2:23:02.13 190621  81 
8 Rocky Crocker   Wenatchee, WA2:23:32.52 180676  121 
9 DON HECKER   2:30:38.56  361 
10 Virgil Long   Everett, WA2:39:34.98 150853  215 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glen Norton   Renton, WA2:12:04.20 47254  236 
2 Marshall Will   Stanwood, WA2:31:21.15 134012  219 
3 Kent Wienker   Tacoma, WA2:42:46.82 102153  382 
4 Steven Forsness   Hayden, ID2:48:45.70 135202  163 

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Logan Wetzel   1:30:16.19  73 
2 Tom Kutina   1:33:09.55  207 
3 Doug Shaw   1:35:59.62  269 
4 Jiri Senkyrik   1:36:56.77  69 
5 MATYHS KREIDLER   1:37:16.28  368 
6 Brian Warren   North Bend, WA1:37:31.73 164645  71 
7 Joseph Rogerson   Bellingham, WA1:41:23.21 197147  257 
8 Sonny Miller   Kennewick, WA1:50:37.09 204217  386 
9 Joshua Hafner   Ione, WA1:52:14.53 199558  180 
10 MICHAEL ELLIS   2:00:06.97  385 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Leese   Greenbank, WA1:29:05.30 198264  67 
2 JAKE MAEDKE   1:30:26.45  396 
3 Matt Rossman   Lynnwood, WA1:32:38.10 199610  260 
4 ROB RANEY   1:35:49.92  389 
5 Matt vaNselow   Bellingham, WA1:37:35.25 185336  294 
6 JEFF ANDRUS   1:40:00.52  406 
7 Galen Sacoman   1:40:56.13  261 
8 Corey McCartney   1:51:36.49  224 
9 PETER ARMSTRONG   1:59:10.69  411 
10 CHARLIE CATCHPOLE   2:05:29.31  418 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Carlson   Spokane, WA1:30:33.32 189491  132 
2 Rick Mattis   Coeur Dalene, ID1:31:00.33 212099  322 
3 Jay Middleton   Asheville, NC1:31:01.48 94365  229 
4 David Cook   1:34:50.15  145 
5 STEVE WILKINS   1:35:08.48  381 
6 LeRoi Smith   Seattle, WA1:36:14.81 181380  222 
7 David Vautier   1:38:01.94  296 
8 Mike Weber   1:39:15.71  305 
9 Ivan Anderholm   Portland, OR1:40:18.77 149569  421 
10 BRAIN JONES   1:40:40.34  415 
11 Bryan Hopkins   Newport, WA1:40:44.04 190860  191 
12 Eric Armstrong   Spokane, WA1:42:54.57 76317  108 
13 Shawn Taylor   Hayden, ID1:45:08.21 206869  286 
14 Cory Gordon   Colbert, WA1:46:02.50 161073  174 
15 THEO BROWNE   1:47:30.13  391 
16 Carl James Vogt   1:52:06.09  298 
17 Michael Braaten   Lakewood, WA1:57:24.73 4537  120 
18 TROY HOPWOOD   2:12:19.30  370 
19 BRAD NEWMAN   2:22:49.52  417 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Faulkes   Spokane, WA1:28:45.76 189507  160 
2 Ron Collins   Snohomish, WA1:35:22.32 205671  321 
3 Chris Bentley   Fall City, WA1:35:51.03 199389  282 
4 Charles Mortensen   Sandpoint, ID1:36:38.01 206987  233 
5 Steve Kutina   1:40:41.77  206 
6 Bruce Trejos   Sandpoint, ID1:41:03.13 43995  291 
7 PAUL TERRY   1:41:07.91  363 
8 STEVE MEYER   1:43:55.08  388 
9 Dexter Closterman   1:45:32.73  139 
10 David Dunnell   1:45:51.92  154 
11 PETER STEILBERG   1:46:04.27  412 
12 David Stanton   Kenmore, WA1:49:38.10 52077  278 
13 SCOTT STROMING   1:49:51.18  369 
14 Steve Kaiser   1:55:09.39  200 
15 Robert Letson   Spokane, WA1:55:35.48 207790  212 
16 Jeffrey Haymes   Lacey, WA1:56:12.65 116719  62 
17 Stuart Broderick   Snohomish, WA1:59:48.39 4924  122 
18 Martin Senkyrik   2:12:15.32  266 
19 Vern Cole   2:29:31.89  143 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas HEYWOOD   1:43:00.13  189 
2 Tom Ettinger   Cashmere, WA1:45:52.32 149646  159 
3 TOM FEIL   1:46:08.23  408 
4 Allan Beattie   Snoqualmie, WA1:48:48.73 190830  52 
5 KEITH MOON   1:52:14.22  414 
6 Sandy Thomas   Sandpoint, ID1:53:43.97 189495  57 
7 STEVE BURNHAM   1:56:33.23  372 
8 Brian Volkert   Normandy Park, WA2:03:27.57 176988  299 

Men - BG - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Quinn   54:17.09  245 
2 Lee Rieken   Hayden, ID54:23.83 208001  252 
3 Rod Graybeal   Coeur D Alene, ID55:22.27 148384  177 
4 Kurt Mueller   Pullman, WA56:02.85 207799  436 
5 Craig Wetzel   1:10:56.34  308 
6 David Hulse   Wenatchee, WA1:16:59.35 189526  192 
7 Jason Wissner   Snoqualmie, WA1:20:43.53 212189  313 
8 John Berlin   Anacortes, WA1:23:01.87 87327  116 

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ETHAN MAIER   25:18.56  366 
2 Hudson Thyr   Cataldo, ID25:30.76 201595  290 
3 SKYLER LARSON   33:30.01  430 
4 Tony Gaudio   33:33.17  168 
5 GAVIN JONES   34:39.64  431 
6 Joey Szember   36:52.39  284 
7 ERIK BEATTIE   41:48.21  410 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC EMSKY   51:24.06  425 
2 Ben Kutina   52:14.63  205 
3 Adam Szember   58:20.48  283 
4 Bryen Graver   Monroe59:51.46 181937  401 
5 Andy Christiansen   Veradale, WA1:02:26.81 198257  60 
6 Aric Duncan   Ellensburg, WA1:03:50.85 213256  152 
7 STEVEN TAUSCHECK   1:16:07.31  392 
8 ELIJAH DOTSON   1:21:35.32  423 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andy Shaw   48:23.04  268 
2 CRAMER CHRISTENSEN   48:59.80  394 
3 Kevin Angel   53:32.61  106 
4 Justin Webb   1:05:04.36  303 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Sirjesse   Pasco, WA52:10.20 212100  404 
2 JOSH SCHARMANN   58:08.98  364 
3 Brendan Bersey   1:00:55.26  117 
4 Chris Heiland   1:02:11.23  183 
5 Jeremy Cottle   1:12:01.86  146 
6 ERIC STAPLES   1:12:53.15  375 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Glenn L Graham   50:27.04  175 
2 Christopher Black   Redmond, WA52:26.27 201582  118 
3 Paul Brookshire   54:44.93  123 
4 DAVE HUNT   56:40.30  432 
5 SCOTT CAPPONI   59:19.19  433 
6 Scott McCoy   1:00:09.88  225 
7 Les Yocum   West Lafayette, IN1:06:25.35 150888  315 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL DV   49:30.46  420 
2 Jim Hafner   53:32.38  179 
3 David Barnhart   Bellingham, WA54:59.95 207909  112 
4 John Koschnick   Nordland, WA56:12.78 198269  65 
5 Loren Fischer   East Wenatchee, WA59:50.26 208662  362 
6 Peter Shaw   1:02:26.50  270 
7 Michael Gaudio   1:03:50.71  167 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Dalle   Roslyn, WA57:36.20 199392  398 
2 Jim Hoch   Snoqualmie, WA1:10:31.58 179956  58 
3 Larry Schoonover   Spokane, WA1:21:31.78 101847  264 
4 Robert Root   1:57:37.60  258 

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 June Sayers   Duluth, MN2:38:15.40 149107  263 

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jadine Riley   Seattle2:46:14.10 187804  255 
2 Jodi Hess   Shoreline, WA2:50:20.15 181476  188 
3 Robyn Angliss   Seattle, WA3:07:41.40 197267  107 

Women - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Armstrong   Spokane, WA2:29:19.56 108834  109 
2 Kim Birgh-Pitkanen   Gig Harbor, WA3:01:50.77 84782  407 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TRACI CARROLL   1:44:45.05  402 
2 Stephanie Decker   Coeur D Alene, ID2:08:59.55 198961  149 

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dawn Lambert   Mount Vernon, WA1:50:52.32 214419  66 
2 Rhonda Pinto   1:51:30.88  241 
3 Mercedes Quinn-Blair   Issaquah, WA1:53:07.71 189525  246 
4 Penny Hulbert   Wenatchee, WA2:01:14.52 191746  144 
5 ALEX MCMILLAN   2:04:26.01  416 
6 Hidi Cramer   2:07:54.64  147 

Women - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Meyer   Sandpoint, ID1:48:56.92 198271  367 
2 Kirstin Sandaas   Bellevue, WA1:58:26.14 187478  262 

Women - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JoBeth Thomas   Sandpoint, ID2:13:47.60 189494  101 

Women - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lydia Young   Port Townsend, WA39:07.40 191509  316 

Women - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emma Millar   52:48.75  68 
2 FREYA FENNWOOD   56:40.55  395 
3 April Hafner   1:08:50.43  178 
4 Justine Graybeal   Coeur D Alene, ID1:23:37.33 206091  61 

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Williams   Kirkland, WA58:28.97 196451  312 
2 Meghan Leiper   Snoqualmie, WA1:00:39.80 212102  211 
3 Tina Rieken   1:01:50.08  253 

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristen Crupi   Seattle, WA1:00:43.98 204364  148 
2 KIM BROWNE   1:02:03.14  390 
3 Crissy Janowski   1:11:17.26  196 
4 CHARMAINE KENNEDY   1:18:32.49  428 
5 KARLA LARSON   1:18:34.92  429 

Women - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JENNY EMSKY   57:04.11  424 
2 Roxy Cate   Washougal, WA1:05:07.48 204218  134 
3 CARMEN ANDONAEGUI   1:11:17.48  422 
4 STACY ARNOLD   1:38:38.52  397 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaShimanoCUOREOSMOSpyBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee