Race Results for
Built Ford Tough MTB Series #6
North Miami, FL
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cross Country on 04/18/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RAUL BELLO      
2 Luis Gonzalez   Miami, FL 106428   
3 Allison Anjos   Boca Raton, FL 153443   
4 Sterling Steward   Delray Beach, FL 106430   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Hammond   Woodstock, GA 187953   
2 Tim Wisner   Palm Beach Gardens, FL 197809   
3 ANDRES VILLAGIEGO      
4 VINNIE TAMBURELLO      
5 Danny Vilato   Coral Gables, FL 107425   
6 Pedro Leon   Pembroke Pines, FL 20915   
7 Stephen LaRue   Sunrise, FL 145733   
8 David Pfeiffer   Miami, FL 164309   
9 JAKE WADE      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JORGE CORTES      
2 Chris Costa   Sanford, FL 153393   
3 George Feliciano   Coral Gables, FL 185885   
4 Henrique Duarte   Boca Raton, FL 188689   
5 Fred Locascio   Plantation, FL 61439   
6 Perry Silver   San Mateo, CA 176841   
7 ALEX HERNANDEZ      

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICK DEBUSK      
2 JOSE LUIS SAAVEDRA      
3 David Crenshaw   Ft Lauderdale, FL 194436   
4 ANDREW FAULK      
5 MICHAEL MATHERS      
6 Francisco Bravo   Miami, FL 203534   
7 MICHAEL CUMMINGS      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Bray   Asheville, NC 4693   
2 Joe Vietro   Deerfield Beach, FL 202293   
3 OSCAR CAMACHO      
4 ADAM GOLDFARB      
5 ROBERT BRIDGHAM      
6 ANDY WEHMEYER      
7 JOHN BRAGANSA      
8 Louis DeLuca   Delray Beach, FL 198392   
9 LESTER SANCHEZ      
10 OSWALD VELAZQUEZ      
11 TONY ALVAREZ      
12 TONY MARTINEZ      
13 Charles LaRue   Cooper City, FL 156161   
14 TOM PRICE      
15 NATHANIEL MENDELL      
16 GUNNAR CHRISTIANSEN   Derwood, MD 6839   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Keefe   Miami, FL 188332   
2 JOE DIEMMANUELE      
3 Dean Yobbi   Pembroke Pines, FL 187530   
4 Richard Kihnley   Carbondale, CO 194872   
5 ALLAN HAIMES      
6 Michael Lenhardt   Boca Raton, FL 204665   
7 Joe Mason   Pompano Beach, FL 156455   
8 Peter Tamburello   Port Saint Lucie, FL 194876   
9 Brian Wood   Deerfield Beach, FL 185891   
10 ROBERT JOA      

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GUILLERMO JARAMILLO      
2 Gary Cole   Miami, FL 7319   
3 RENNIE VOGEL      
4 BOB WEBSTER      
5 Libby Harrow   Vero Beach, FL 187894   

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marcus Rodriguez    200095   
2 DANIEL JIMENEZ      

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRANDON PELLY      
2 RUBEN HERRERA      
3 AUSTIN BERGER      

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL MIKLARSKY      
2 DAVID BENTOLILIA   Cooper City, FL 193220   
3 ALEX OHMAN      
4 MIKE MOON      
5 ANDRE AUBERT      
6 FERDERICO RIOS      
7 WILLIAM AVENDANO      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDREY FLANAGAN      
2 BYRON BREEDEN      
3 LUIS CABRERA      
4 TERRENCE PORRETTO      
5 DENNIS ZIVKOVIC      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DUSTIN ASHER      
2 STEVE SLOAN      
3 Greg Dunn   Cooper City, FL 194874   
4 DELIO LEON      

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRIAN PACE      
2 ERNESTO TOLEDO      
3 RAFAEL JIMENEZ      
4 Julio Miranda   Hialeah, FL 202609   
5 HENRY SANTILLANA      
6 EDUARDO BLANCO      
7 RAYMOND THOMPSON      
8 BRIAN MITCHELL      
9 JAY MAUL      
10 John Mason   Oakland Park, FL 187889   
11 CHRISTOPHER DANNER      
12 PATRICK ROBINSON      
13 CHRISTIAN URZUA      

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEVE PAOLETTA      
2 LARRY ROULETTE      
3 Lawrence Beute   Hollywood, FL 204014   
4 TERRY BENT      
5 Scott Clouthier   Novi, MI 192543   
6 JOHN GOMEZ      
7 Jose Semper   Miami, FL 185101   
8 JAMIE MARRERO      
9 Collin Mason   Delray Beach, FL 185883   
10 MANIANO GONZALES      

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JON KAWACHIKA      
2 TOM PIKE      
3 John Poczynski   Naples, FL 195040   
4 MAURICIO CONTRERAS      
5 ALEX ARGUELLO      
6 DIOGENES MONEGRO      
7 KENNETH GARZA      
8 AL VORHAUER      
9 JORGE MIRABENT      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carolyn VanVurst   Boca Raton, FL 196051   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RACHEAL WOOD      
2 Beth Poczynski   Naples, FL 195041   
3 ALEX CONTRERAS      
4 ANNIK LAVALLEE      
5 Karen Robertson   West Palm, FL 156460   

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Hartung   Greenville, SC 179778   
2 MICHELE RIVERA      
3 ERIKA NOWLING      
4 CANDIS MURRAIN      
5 Kerry Stevens   Lighthouse Point, FL 179293   
6 ALEXANDRA NODA      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaSpyOSMOBonk BreakerUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee