Race Results for
Mid-TN Cyclocross Series
Columbia, TN
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cyclocross on 12/05/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - JR - 10-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dustin Greer   Cedar Hill, TN0:47:14.83 178240  328 SyMed/MOAB
2 Kyle Pitts   Hampshire, TN0:57:30.14 198348  350 Columbia Cycling
3 Landon WILSON   1:04:57.02  337 Wood N Wave
4 Bill MOORE     360 Columbia Cycling

Men - Master - MR - 30-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alan Mittelsdorf   Nashville, TN54:42.08 184792  362 EFC Systems
2 Kyle Sumner   Fort Thomas, KY54:42.61 184955  332 Wood N Wave
3 Stephen Wilson   Benton, KY0:57:42.68 140437  336 Wood N Wave
4 Kenneth Marshall   Columbia, TN57:46.42 22604  344 Columbia Cycling
5 David Reed   Bath, MI58:35.91 170308  361 Columbia Cycling
6 Sam Grebe   Mt. Vernon Il59:49.08 186610  364 Columbia Cycling
7 Mark Fisk   Fulton, KY1:01:22.87 172787  333 Wood N Wave
8 Robin Farina   Smartsville, CA1:01:30.83 205968  363 EFC Systems
9 Mark Poore   Cookeville, TN1:02:12.81 94493  335 Columbia Cycling

Men - Master - MR - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Gee   Paris, TN52:21.90 13000  339 Jackson Spokes
2 Stanley Wills   Brush Creek, TN53:01.85 179899  342 
3 Tim Yeager   Mt Pleasant, TN53:50.92 91033  355 Columbia Cycling
4 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN57:30.79 133305  326 Columbia Cycling
5 Francis Chupka   Columbia, TN 6891  345 Columbia Cycling

Men - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Carr   Nashville, TN56:15.22 165544  359 Cumberland Transit
2 Dustin Greer   Cedar Hill, TN57:44.87 178240  328 SyMed/MOAB

Men - Cat 3/4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John ELLIS   47:28.01  343 
2 John TRIMBLE   51:18.86  352 Sewanee
3 Kyle KAISER   59:29.85  353 Sewanee
4 Joseph Love   Hattiesburg, MS1:00:09.46 214784  356 

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Treg WARNER   49:53.16  349 
2 Kirk STRADER   51:16.27  338 Wood N Wave
3 Francis Fessler   Brentwood, TN52:44.42 218743  347 Columbia Cycling
4 Patrick Wigley   Anniston, AL52:44.42 74495  348 Columbia Cycling
5 Duane LEACH   52:54.70  340 Columbia Cycling
6 Steve BECKETT   53:50.36  334 Wood N Wave
7 Jesse GREER   53:59.68  327 SyMed/MOAB
8 Bill StJOHN   54:46.00  330 
9 Scott Agee   Carthage, TN54:48.21 203226  341 Bikers Choice
10 Steven Scott   Pegram, TN55:25.02 209073  351 Bikers Choice
11 Nathan Newton   Hendersonville, TN58:31.29 201701  357 
12 Clifford Lippard   Nashville, TN1:00:39.01 194085  282 Team Army
13 Carson GLASSCOCK   1:03:31.08  329 
DNF Jeff CLARK     320 

Women - Cat 1/2/3/4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Natasha COWIE   55:50.97  354 University of South
2 Amy Fessler   Franklin, TN 218742  346 Columbia Cycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoUSACDFBonk BreakerOSMOSpyCUORESierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee