Race Results for
NMBS #7-Snowmass
Snowmass Village Aspen, CO
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cross Country on 08/07/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - 1-23

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Ryan Gracey   Jacksonville , CADNF 198816  54 TEAM OLIVE

Men - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Durkee   Des Moines, IA1:15:26.39 120355  445 

Men - U23 - 1-23

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Spencer Paxson   Bellingham, WA2:11:58.01 152029  60 DISCO VELO
2 Eric Jellum   Indian Hills, CO2:36:12.33 192996  74 FORD/GIANT

Men - Pro

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Wells   Durango, CO1:57:59.14 83401  GT/HYUNDI
2 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO1:59:11.63 16737  RLX RALPH
3 GEOFF KABUSH   1:59:33.70  MAXXIS
4 TRENT LOWE   2:00:15.85  65 YETI
5 Adam Craig   Bend, OR2:01:18.84 94510  10 GIANT/PEAR
6 Jay Henry   Avon, CO2:02:22.56 15853  12 SPECIALIZE
7 Jeremiah Bishop   Harrisonburg, VA2:02:30.67 3771  TREK/VW
8 Carl Swenson   Park City, UT2:03:20.00 34803  RLX RALPH
9 James Mortenson   Eagle, CO2:03:34.00 136357  17 SPECIALIZE
10 Matt Shriver   Durango, CO2:03:36.24 110703  25 3D RACING/
11 ALEX HAGMAN   2:04:30.33  97 FORT FRAME
12 Anthony Colby   Dedham, MA2:04:37.11 118320  49 TREK 505/H
13 Mitchell Moreman   Durango, CO2:04:39.67 103288  64 HASSLE FRE
14 Ryan Trebon   Bend, OR2:04:54.39 136658  36 KONA/CLARK
15 Eric Jones   Salt Lake City, UT2:05:12.98 18172  14 BIOGEN-IDE
16 Alan Obye   Boulder, CO2:05:20.88 117394  19 U23 NATION
17 JOHN DEVINE   2:05:39.87  71 U23 NATION
18 Ariel Lindsley   Aptos, CA2:06:00.70 134618  105 MAVERICK/K
19 Carl Decker   Bend, OR2:06:21.99 9007  16 GIANT/PEAR
20 Nick Gould   Hollis Maine2:07:08.93 139267  100 SANTA CRUZ
21 CHRIS SHEPPARD   2:07:32.75  HARO-ADIDA
22 Travis Brown   Durango, CO2:07:39.12 5171  TREK/VOLKS
23 Samuel Schultz   Missoula, MT2:07:39.97 164788  68 U23 NATION
24 Matthew Unger   Idledale, CO2:07:53.19 133704  85 TEAM DEAN
25 Edmund (Ned) Overend   Durango, CO2:08:04.62 26957  79 
26 KRIS SNEDDON   2:08:34.28  99 KONA/CLARK
27 Andy Schultz   Missoula, MT2:09:03.80 172534  53 
28 Charles Pendry   Raleigh, NC2:09:15.33 106096  41 BTD RACING
29 Michael McClure   Ketchum, ID2:09:42.56 120469  103 BALANCE BA
30 Brian Laiho   Boulder, CO2:09:49.45 114793  75 DEAN BICYC
31 ALEXANDER SOTO   2:10:06.30  96 DURATEC ME
32 Andy Lee   Lakeway, TX2:10:09.27 104097  43 KING OF TH
33 Josh Bezecny   Golden, CO2:10:54.71 114873  70 DEAN BICYC
34 Cameron Brenneman   Santa Fe, NM2:11:07.42 4755  50 GIANT/MANI
35 Brent Bookwalter   Asheville, NC2:11:18.30 171977  94 BALANCE BA
36 Douglas Ryden   Colorado Springs, CO2:11:48.41 106147  83 PRO CYCLIN
37 Derek Wilkerson   Dallas 2:12:02.20 52173  81 SPECIALIZE
38 Jesse Rients   Shakopee, MN2:12:08.54 147524  56 NATURE VAL
39 Evan Plews   Salem, OR2:12:31.44 28290  66 SANTIAM BI
40 Jason Jablonski   Wenatchee, WA2:13:05.61 98835  63 ARLBERG SP
41 Frank Mapel   Durango, CO2:13:09.76 22429  18 SPECILIZED
42 Cale Redpath   Durango, CO2:14:04.80 29358  73 505 TREK/H
43 Jason Eder   Hailey, ID2:14:36.94 150773  104 TEAM DEVO/
44 Jesse Swift   Golden, CO2:14:59.32 100646  87 DEAN BICYC
45 JUAN CARLOS HERNANDEZ FERNAND   2:15:23.25  95 MERCURIO
46 David Timmons   Flagstaff, AZ2:15:28.72 153514  57 RPM/YETI
47 Ian Prichard   Steamboat Springs, CO2:16:24.10 149714  84 TEAM RIO G
48 Amon Pease   Point Arena, CA2:16:53.57 82723  90 INTENSE
49 Joshua Powers   Phoenix, AZ2:17:11.10 91975  89 SPEEDBIKES
50 Adam Snyder   Westminster, MA2:19:04.10 122912  93 BALANCE BA
51 Nathan (Nate) Ringquist   Westminster, MA2:19:22.77 140698  102 ROCK SHOX
52 Eric Ransom   Richmond, VA2:20:19.94 150928  52 TAMARACK R
53 Damian Calvert   Albuquerque, NM2:20:31.66 81251  76 CANNONDALE
54 Nat Ross   Golden, CO2:21:27.50 152119  72 SUBARU- GA
55 Barkley Robinson   Steamboat Springs, CO2:21:27.82 116613  82 TEAM RIO G
56 Patrick Bush   San Anselmo, CA2:21:47.39 164281  88 CLIF BAR/T
57 Jason Sager   Ogden, UT2:22:00.09 31059  58 HOTEL SAN
58 PERRY PAOLINI   2:22:27.64  61 BALANCE BA
59 Warren Gravely   Scotts Valley, CA2:23:38.78 167625  51 DEAN BICYC
60 Bryan Fawley   Denton, TX2:25:39.47 198394  92 TEAM WV BO
61 Ethan Johnson   Durango, CO2:26:55.37 152494  98 BALANCE BA
62 Tristan Schouten   Plymouth, WI2:31:06.62 145071  67 PCW CYCLIN
63 John Rowley   Pittsburgh, PA2:32:12.83 175925  59 PCW CYCLIN
64 Daniel Gillespie   Colorado Springs, CO2:33:05.38 13276  62 TEAM BILLY
65 Troy Wells   Durango, CO2:38:39.51 112599  80 SPECIALIZE
66 William Holmes   Colorado Springs, CO2:48:10.16 105448  55 INTENSE CY
67 Christopher Phillips   Morgantown, WV2:49:15.89 178828  91 BALANCE BA
DNF BRIAN SMITH   DNF  86 TREK/ROCKY
DNF Matthew Pacocha   Boulder, CODNF 75732  34 TOKYO JOES
DNF Adam Hoppe   Louisville, CODNF 114100  77 OCHSNER
DNF Grant Berry   Durango, CODNF 148636  101 3D RACING
DNF Robert Cagle   Marietta, GADNF 137285  69 
DNF Barry Wicks   Corvallis, ORDNF 134223  20 KONA-CLARK
DNF BRENT MILLER   DNF  24 INTENSE/KE
DNF Mike West   Boulder, CODNF 37786  106 GIANT/OSO
DNF Cody Peterson   Bend, ORDNF 97506  29 3 D RACING
DNF Nick Waite   Harrisonburg, VADNF 146137  15 U23 NATION
DNF Dwight (Whitey) DeBroux   Boulder, CODNF 191625  107 GIANT/CIBE

Men - EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ty Hansen   Sandy, UT2:17:08.10 14999  525 NEW MOON M
2 Nathan Winkelmann   Huntsville, TX2:17:31.06 188575  925 BIKE LANE
3 Justin Lindine   North Ogden, UT2:18:51.74 205717  429 WINDHAM MT
4 Travis Scheefer   Gunnison, CO2:21:37.40 173190  1144 ROCK N ROL
5 DAN DOMBROSKI   2:26:26.72  1159 GS BOULDER
6 Rick Wetherald   Logan, UT2:32:42.38 188971  960 FORT LEWIS
7 Jimmy Lawrence   Windham, NY2:34:48.16 193233  945 WINDHAM MT
8 Pete Hall   Eden Prairie, MN2:41:45.04 199845  935 YOUTHCYCLI
9 Matthew Kuhn   Woody Creek, CO2:42:01.32 214298  928 
10 Adam Cornette   Flagstaff, AZ2:56:09.76 187130  500 CZ RACING
DNF Kaleb LeGore   El Paso, TXDNF 205785  958 REVOLUTION
DNF Patrick Sahs   Napa, CADNF 189642  1026 
DNF Daniel Fredrickson   Albuquerque, NMDNF 149575  1118 UNML
DNF Christopher Cruz   Greeley, CODNF 185439  1134 SALSA CYCL

Men - EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ben Preston   Crested Butte, CO2:15:26.14 215650  1146 
2 CHRISTIAN BALL   2:16:50.84  756 
3 Daniel Murray   Telluride, CO2:18:29.18 187114  851 TEAM TELLU
4 Quin Bingham   Salt Lake City, UT2:18:58.46 213156  1063 AOS/DJ ORT
5 John (Jake) Wells   Avon, CO2:19:38.04 191242  1018 MOONTIME C
6 Matt Simmons   Wheat Ridge, CO2:23:19.08 32718  641 PROCYCLING
7 Todd Malloy   San Luis Obispo, CA2:24:06.60 199902  1151 MOOTS/GLEN
8 Joe Augustine   Albuquerque, NM2:25:24.17 2077  657 MOOTS
9 REGINALD CURRIE JR   2:29:16.59  1022 AARDVAC/SW
10 JAMES BATTY   2:29:41.57  1153 JANSPORT C
11 Forrest Twombly   Telluride, CO2:30:47.47 153407  844 TEAM TELLU
12 Kenny Deemer   Lakewood, CO2:33:26.76 185697  646 YETI/COMOT
13 Walker Thompson   Durango, CO2:33:29.60 168832  570 YIPPEE RAC
14 Neil Swanson   Colorado Springs, CO2:34:21.02 209153  1051 WHITE LIGH
15 Damien Fraser   Eagle, CO2:35:24.64 213484  1048 MOUNTAIN P
16 Alan Simons   Denver, CO2:35:56.67 172439  1041 BIKESOURCE
17 Jason Hilimire   Lafayette, CO2:36:32.12 165165  493 GENEVA SPI
18 Marlon Crespin   Westminster, CO2:41:26.85 147105  589 
19 Jeff Maier   Evergreen, CO2:42:54.93 80468  613 SANTA CRUZ
20 Mario Medina   Sussex, WI2:43:28.16 181488  615 TEAM MEDIN
21 Michael Fitch   Madison, WI2:43:51.14 181526  671 HAULN ASS
22 Ethan Black   Chico, CA2:44:38.69 194968  855 
23 Shuichi Kanamori   2:50:40.20 214789  523 PANASONIC
DNF Toby Tsosie   El Paso, TXDNF 127320  571 
DNF Chad McGlamery   Oro Valley, AZDNF 198953  852 PARAGON SK
DNF Jake Lueckel   Lakewood, CODNF 76599  428 NO-HAIR.CO

Men - EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Len Zanni   Steamboat Springs, CO2:10:28.23 39400  629 HONEYSTING
2 Sam Rondeau   Snowmass Village, CO2:15:02.85 198777  1003 ORGANIC VA
3 Jon Tanklage   Whittier, CA2:15:45.48 185516  408 TEAM KAREE
4 Kyle Wright   River Heights, UT2:16:12.94 164222  635 AOS/DJ ORT
5 Brett Stoeckelmann   Austin, TX2:19:11.24 134043  1055 
6 Chad Wassmer   Park City Ut2:20:18.45 180866  630 COLE SPORT
7 Damon Gilbert   Manitou Springs, CO2:20:49.37 138631  720 SRAM/ROCKS
8 Heinrich Deters   Park City, UT2:24:11.65 175245  840 YOUNG RIDE
9 Jeff Cospolich   Breckenridge, CO2:24:32.28 138206  1024 GREAT ADVE
10 Chris Sherwin   Heber, UT2:24:54.93 190208  733 KATHYS LEF
11 Scott Simmons   Durango, CO2:29:30.78 32724  642 
12 David Wilson   El Paso, TX2:29:45.25 38515  402 
13 RON CHAVEZ   2:30:30.62  588 NO-HAIR.CO
14 Chad Kittles   Arvada, CO2:33:04.73 80263  598 TOMAC/AZON
15 TOM TORRACE   2:33:26.52  1162 
16 Elliott Larson   Aspen, CO2:34:39.92 127531  675 AJAX FACTO
17 Sampson Bruesewitz   Littleton, CO2:34:53.42 149605  700 RED HOOK
18 Robert Powell   Colorado Springs, CO2:35:52.76 85350  731 SRAM/ROCK
19 Kevin Holliday   Park City, UT2:35:55.08 121402  1133 JANS
20 JESSE VOZA   2:38:00.94  739 TRI-SPORT
21 Taro Smith   Boulder, CO2:40:24.87 94481  640 TOKYO JOES
22 KC McCuiston   Fort Collins, CO2:42:13.00 205271  611 
23 Sean Cassily   Arroyo Seco, NM2:46:07.61 174261  591 TAOS-COLAV
24 Nigel Hill   Mckinleyville, CA2:47:35.06 185136  849 AMGENCYCLI
25 Parker Macy   Longmont, CO3:04:59.37 138437  810 IONIC CYCL
26 Donald Dauphinais   Danielson, CT3:06:55.15 138958  1105 YIPPEE RAC
DNF Jason LaPointe   Carbondale, CODNF 188873  596 A-JAX FACT
DNF CARLOS CASALI   DNF  839 REDHOOK/TU
DNF Seth Ramsbottom   Evergreen, CODNF 29099  519 YETI CYCLE
DNF Bryan Mickiewicz   Littleton, CODNF 211312  490 
DNF DERREK EILERS   DNF  1073 ADVENTURE

Men - EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kirk Buckman   Santa Rosa, CA2:17:14.34 134031  936 REDWOOD EM
2 Daniel Sullivan   Aspen, CO2:18:08.31 34589  639 CANYON CYC
3 Todd Smith   Breckenridge, CO2:21:28.08 40304  1067 
4 Jonathon Finnoff   South Lake Tahoe, CA2:23:36.67 11652  542 AOS/DJ ORT
5 Joe Dunlop   Athens, GA2:26:50.51 43212  498 BICYCLE OU
6 Lee Roufa   Telluride, CO2:26:54.76 30709  677 MOOTS
7 Jeffrey Sellers   Aspen, CO2:29:07.96 32147  718 
8 Mike Armstrong   Basalt, CO2:29:09.67 59890  1056 ASPEN VELO
9 Greg Finnoff   Lyons, CO2:31:29.47 11651  506 RIO GRANDE
10 Stephen Lechner   Denver, CO2:31:41.88 151603  562 COMOTION S
11 Robert Saffell   Salt Lake City, UT2:33:17.38 190924  995 REVOLUTION
12 Volker Orgeldinger   Denver, CO2:33:32.81 149150  618 TEAM REDHO
13 JONO RIDLER   2:33:45.83  1021 VAIL/KIND
14 Timothy Barnes   Boulder, CO2:36:00.57 96071  503 TEAM DEAN
15 Christopher Weber   Littleton, CO2:37:13.48 131687  680 ADVENTURE
16 Carlos Vulgamott   Lakewood, CO2:40:52.37 129128  480 NO-HAIR.CO
17 Christopher Latshaw   Durango, CO2:42:46.84 170947  563 DURANGO WH
18 David Wagoner   Warsaw, IN2:46:10.22 82334  479 CYCLE MAST
19 James Nyysti   Prescott, AZ2:58:36.29 166149  557 TM EXCELLE
20 James Sheridan   New York, NY3:08:27.61 214185  1138 
DNF Ken Jefferson   Newport News, VADNF 17722  1100 SUNSHINE
DNF Mark Roebke   Avon, CODNF 30355  678 TEAM DEAN
DNF Brian Maslach   Woodland Park, CODNF 22802  692 

Men - EX - Master - 40-44

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Hofer   Littleton, CO2:22:06.70 47071  666 TEAM CANYO
2 Erik Skarvan   Aspen, CO2:26:10.74 32851  689 SUN DOG AT
3 Steven Meyer   Breckenridge, CO2:26:54.58 83402  694 ELLSWORTH/
4 Chris De Frates   Crested Butte, CO2:29:17.15 156114  703 DEAN GRASS
5 Randy Johnson   Carbondale, CO2:33:28.75 18024  1136 PRO CYCLIN
6 Andrew Ferguson   Durango, CO2:34:23.42 172968  706 DURANGO
7 Jonathan Love   Vail, CO2:38:02.74 21662  1141 THE KIND C
8 Mitch Hyra   Glenwood Springs, CO3:40:56.00 193033  1044 TEAM WISCO
DNF Andrew Holdsworth   San Francisco, CADNF 145565  1027 THIRSTYBEA
DNF WILL TEMPLE   DNF  1064 ALTA ALPIN

Men - EX - Master - 45-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Willson   Carbondale, CO2:20:10.44 102260  764 WIENERSTUB
2 Keith Sanders   Winter Park, CO2:24:56.68 31223  578 GRAND SPOR
3 Robert Anderson   Mill Valley, CA2:25:00.62 1688  457 NOVADIGM/F
4 Sean McCourt   Glenwood Spgs, CO2:34:13.47 131449  805 BSR SPORTS
5 Arthur White   Hohokus, NJ2:39:20.78 37936  533 RVCC/TREK
6 Karl Schindler   Tucson, AZ3:01:15.85 100996  989 BSR/SMITH
DNF Russell Asleson   Colorado Springs, CODNF 2017  551 MAD DOG ME
DNF Todd Henneman   Park City, UTDNF 15823  1049 JANS

Men - EX - Master - 50-54

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Billy Newmyer   Durango, CO1:11:28.97 26011  421 MAVERICK A
2 Roger Gillespie   Provo, UT1:14:58.47 13281  583 BIOGEN-IDE
3 Paul Zarubin   Truckee, CA1:15:28.33 196952  1025 MT LINCOLN
4 Jim Reed   Grand Lake, CO1:15:55.05 194935  1074 YETI
5 Bryce Miller   Tucson, AZ1:19:21.11 109817  1059 SIERRA HEL
6 David Appleton   Hunt, TX1:24:27.70 1831  896 HILL COUNT
DNF Scott Smith   Porterville, CADNF 33283  579 ODI /SOUTH

Men - EX - Master - 55-59

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Noaker   Oakley, UT1:10:59.64 26166  841 YOUNG RIDE
2 Robert Blatner   Brentwood, CA1:22:30.83 128181  545 BIKES4LIFE
3 Richard Sederberg   Batesville, AR1:25:20.02 171312  576 PARKSIDE/S
4 Gary Peterson   Golden, CO1:27:36.41 94249  1147 COMOTION S
5 Charles Snyder   Downers Grove, IL1:32:35.60 80973  947 ACTIVE END
6 Drew Litzenberger   Asheville, NC1:41:25.31 48607  553 ASHEVILLE
DNF David McElwaine   Canton, MADNF 97574  425 NEBC/CYCLE

Men - EX - Master - 60-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bruce Bates   Golden, CO1:20:01.52 102045  603 KING OF TH
2 Jurgen Leiser   Colorado Spgs, CO1:43:48.30 20844  434 
3 Tim Hagman   Woody Creek, CO1:50:10.06 211830  1116 
4 Frederic Schmid   Waco, TX1:55:49.01 109257  770 360 CYCLE

Men - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAVIER HOMERO LARA RANGEL   0:57:15.43  763 C.U.A.M.
2 RYAN HARRISON   0:58:10.40  1017 REVOLUTION
3 roger leclaire   Boulder, CO0:58:50.06 213870  847 
4 Art Nelsen   Boulder, CO1:01:53.99 211465  848 
5 CALVIN BERRY   1:03:23.63  549 Y RIDERS
6 Chris Peterson   Sandy Ut1:04:02.38 202966  1014 REVOLUTION
7 COLIN HARRIS   1:04:29.98  664 YOUNG RIDE
8 Connor Dougherty   Park City, UT1:05:20.55 174710  842 YOUNG RIDE
9 Jason Boutte   Grass Valley, CA1:05:22.19 207305  546 
10 Dylan Stucki   Durango, CO1:05:48.41 192016  636 TOALLY WIR
11 Ryan Wyble   Park City, UT1:06:28.46 201584  930 YOUNG RIDE
12 PETER HIBL   1:06:29.96  1047 
13 BRENNAN STEGE   1:06:57.50  482 
14 Tim Woods   Crested Butte, CO1:08:35.89 228969  632 GENE TAYLO
15 David Garcia   San Antonio, TX1:08:44.41 194268  647 BICYCLE HE
16 Austin McKnight   Highlands Ranch, CO1:08:58.65 200014  555 ROCKY MTN
17 JONATHAN COE   1:10:45.75  707 TOKYO JOES
18 MATTHEW BEATON   1:11:40.65  788 
19 MIKE VOTH   1:12:11.26  531 YOUNG RIDE
20 MAXWELL WHEELER   1:13:17.41  734 SMBA
21 Keane Karnan   Carbondale, CO1:14:04.36 207911  1040 LACONIA HO
22 BEN MILLER   1:14:20.12  473 PENN CYCLE
23 DAVID TURNER   1:23:51.75  682 TOKYO JOES
DNF Benjamin Kraushaar   Durango, CODNF 198737  600 DURANGO WH
DNF SPENCER THOMAS   DNF  988 

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MATTHEW KARRE   1:16:11.00  564 
2 CORY GWIN   1:32:47.97  1135 MICHAELS C
3 Connor Shreve   Lafayette, CO1:32:51.16 186234  1127 661/MAXXIS

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Lavender   Carbondale, CO1:15:41.00 211131  1114 SMVCO/UTE
2 NATHAN MASSEY   1:19:57.69  816 
3 Alex Coleman   Edwards, CO1:23:06.05 7348  811 KIND CYCLI
4 ZACH VANDERKOOY   1:28:45.10  628 SWIFT CYCL
5 JOEL FEINBERG   1:44:20.58  497 790 ESPN R

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN HANKINS   1:06:55.90  887 SNOWMASS R
2 BRYAN SMITH   1:10:22.17  908 UJ
3 QUENTIN MORISETTE   1:12:10.01  1113 COPPERCHAS
4 Devin McCune   Denver, CO1:18:19.40 116707  608 
5 Charles Forst   Denver, CO1:18:42.41 199912  1042 
6 BRANDON LILEY   1:23:23.60  1037 
7 PETER ADAMKOVICS   1:24:54.60  1061 REDHOOK/TU
8 Jeremy Graston   Boulder, CO1:32:26.32 208768  585 
9 DEVIN MILLS   1:37:40.96  1158 

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darron Cheek   Breckenridge, CO1:15:31.67 192447  846 RACERS EDG
3 JONATHAN RISI   1:16:36.63  999 
4 VINCENT TALAVERA   1:29:20.44  845 
5 TODD BUGNACKI   1:39:11.43  464 
DNF James Carroll   Austin, TXDNF 212530  448 
DNF TODD BRADY   DNF  548 BIKESOURCE

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID ICE   1:14:11.28  920 
2 MICHAEL MONSAURET   1:18:12.82  937 UTE CITY C
3 Scott Berry   Pueblo, CO1:20:21.89 75273  711 
4 PHIL SIRIANNI   1:21:19.27  412 VELOSPORT
5 Robert Letson   Broomfield, CO1:22:09.39 178769  433 SEVEN
6 DRU BITTNER   1:24:04.28  1019 
7 MIKE KANE   1:24:28.03  974 
8 Edward Rosipayla   Spencerport, NY1:28:29.27 178141  1143 SINGNANDLO
9 Christopher Holmes   Folsom, CA1:29:13.43 16595  492 TM ROBEKS
10 A. ERIC SCHROEDER   1:30:38.50  741 SUBWAY
11 David Poulton   Lake Forest, IL1:37:09.99 28536  1020 ACTIVE END
12 TONY CULLEN   1:39:25.59  1110 
13 Rick Lane   Fullerton, CA1:39:51.29 199508  1103 
14 Eugene Garcia   San Antonio, TX1:42:13.11 194248  587 BHRC

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Storm   Apple Valley, CA1:28:46.86 82406  580 NONE
2 Robert Unger   Boulder, CO1:41:06.21 85646  624 LENZSPORT
3 Richard Bagienski   Durango, CO1:49:43.80 176501  458 SNOWATER
4 Gary Stetler   Boulder, CO1:52:37.69 205253  687 
5 Jim Simons   Bozeman, MT1:57:30.36 174588  577 STRONG RAC
6 Jacques Houot   Carbondale, CO2:02:55.30 16835  931 TIM TOOLS

Men - BG - Junior - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Collin Fish   Austin, TX1:54:25.63 194274  752 RITCHEY/NO

Men - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ANDY PROCTOR   1:21:50.89  620 GRAVITEE
2 William Rader   Dallas, TX1:27:06.70 201905  1102 MATRIX
3 TIM MILLER   1:38:12.95  472 PENNCYCLE
4 BLAKE WIEHE   1:54:24.24  634 YOUNG RIDE
5 JORDAN RARICK   2:18:18.79  1150 

Men - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TAYLOR BURTON   1:03:38.41  602 CHRISTY SP
2 Bryce Gordon   Durango, CO1:05:31.20 405755  662 STEAMBOAT
3 Kevin Kane   Dillon, CO1:06:20.55 223277  975 SUMMIT COU
4 KEEFFE CARVELLI   1:08:12.97  939 GOMEZ JUNC
5 Kevin Fish   Austin, TX1:10:48.17 189245  753 RITCHEY/NO
6 Adam Parke   Steamboat Springs, CO1:10:59.62 213492  621 HONEYSTING
7 KEVIN HARRIS   1:11:02.93  667 
8 Alex Scott   Park City, UT1:20:21.65 175666  574 YOUNG RIDE
9 Zachary Bailey   Eagle, CO1:23:42.60 201146  460 TEAM VAIL
10 ETHAN BELL   1:31:34.54  1155 

Men - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Justin Boutte   Grass Valley, CA1:10:58.20 207304  547 
2 TREVOR BELL   1:16:23.29  1157 
3 BRADY HANAS   1:16:47.53  1038 
4 ANDY ONKEN   1:21:24.12  950 
5 Kyle Anderson   Carbondale, CO1:22:02.02 203386  1060 

Men - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geoffrey Hughes   Grass Valley, CA1:08:34.37 207306  993 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DAVID BIEL   1:26:00.17  951 ERIK BLOCK
2 JAMES CULLEN   1:30:17.45  757 

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Goewey   Littleton, CO1:38:43.25 205025  659 MOJO WHEEL
2 PATRICK VAUGHAN   1:55:27.39  1137 

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL LAPPIN   1:25:30.11  1070 CLIF BAR
2 ERIK ESBORG   1:37:18.32  590 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL BENGE   1:28:15.97  957 TRAIL RUNN
2 Tony Benson   Crested Butte, CO1:33:52.17 205947  1148 NRC/PEDALM
3 Bill Rockwood   Grand Junction, CO1:37:30.62 205252  622 
4 JEFF WOODS   1:39:16.83  633 GENE TAYLO
5 Tom Keller   Boulder, CO1:44:28.27 18772  1139 
6 Michael Boetker   Highlands Ranch, CO1:45:50.34 149551  1050 
7 JAMES BELL   1:52:57.22  1156 BELL CONST
8 Steve Courtney   Plano, TX1:56:37.32 199656  714 
9 BILL MILLER   2:05:31.12  474 PENN CYCLE
10 Bruce Rozelle   Commerce City, CO2:29:35.82 191521  416 DERBY BICY
11 DAN GARRETT   3:11:22.20  584 
DNF KENDALL SHEWMAKE   DNF  413 BIKE SOURC
DNF Montie Milner   Reno, NVDNF 176313  424 TWIN CITIE

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lou Supino   Boulder, CO1:16:11.77 34670  575 
2 Giovanni Altamura   Napa, CA1:37:59.19 87195  550 NAPA VALLE
3 William Turner   Harrison, ME1:52:01.40 192167  822 SEBAGO OUT

Women - U23 - 1-23

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF HILARY WRIGHT   DNF  86 BALANCE BA

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIMENA FLORIT   1:46:52.70  RLX RALPH
2 Shonny Vanlandingham   Captain Cook, HI1:47:42.90 89955  17 LUNA WOMEN
3 Willow Koerber   Durango, CO1:52:23.41 77103  RLX RALPH
4 Alison Dunlap   Colorado Springs, CO1:53:27.76 10194  54 LUNA WOMEN
5 Gretchen Reeves   Avon, CO1:54:13.21 29423  18 ROCKY MTN
6 Heather Irmiger   Boulder, CO1:54:30.31 109232  21 TOKYO JOES
7 JENNIFER SMITH   1:55:11.30  15 WV BONJOVI
8 Zephanie Blasi   Vail, AZ1:57:13.49 156031  40 RENO WHEEL
9 Katherine Zambrana   Steamboat Springs, CO1:57:18.46 145788  41 DEAN
10 KATERINA HANUSOVA   1:57:36.60  LUNA WOMEN
11 Kelli Emmett   Plymouth Mi1:58:10.85 156146  13 SPECIALIZE
12 Susan Haywood   Davis, WV1:58:46.70 117585  TREK-VOLKS
13 CHRISSY REDDEN   1:59:25.83  SUBARU-GAR
14 Sarah Tescher   Durango, CO1:59:39.19 182273  65 3D RACING
15 LEA DAVISON   2:00:39.78  39 TEAM DEVO
16 Sandra Bloomer   Gunnison, CO2:01:33.17 161410  62 MTBCHICK.C
17 Katherine Sherwin   Heber City, UT2:01:35.05 173633  29 CANNONDALE
18 Judith Freeman   Littleton Co2:02:40.46 182719  57 CANNONDALE
19 Shannon Tupa   Nederland, CO2:02:55.59 135080  52 TOKYO JOES
20 Abigail Hippely   Santa Cruz, CA2:03:11.01 184801  63 KLEIN MAVE
21 Lisa Matlock   Arvada, CO2:03:42.21 122014  25 FORD CYCLI
22 Kerry Barnholt   Mountain View, CA2:04:08.97 150226  48 SUBARU-GAR
23 Nina Baum   Albuquerque, NM2:04:50.95 180986  24 TITUS
24 Tonya Laffey   Altadena, CA2:04:52.50 121249  26 MTBCHICK.C
25 Sara Bresnick   Arlington, MA2:06:37.67 166426  23 FORD CYCLI
26 Becca Blay   Boulder, CO2:07:31.05 174258  37 TEAM DEAN
27 Cindi Hansen   Sandy, UT2:09:59.76 191679  42 MTBCHICK.C
28 Alexandra Robinette   Park City, UT2:10:29.96 149261  55 TEAM HOTEL
29 Jennifer Wilson   El Paso, TX2:11:01.98 113826  33 
30 Julie Emmerman   Boulder, CO2:11:30.01 121552  38 EPIC ROOTS
31 Noel Weddle   Grand Junction, CO 151521   Velo Bella/VeloJunction.com
32 Sheryl Loan   Eagle River, AK2:12:04.56 21402  43 RTR
33 Susan Fiore   Arroyo Seco, NM2:12:20.65 163471  47 COLAVITA B
34 Dorothy Wong   Altadena, CA2:13:13.16 104462  35 KELLY BIKE
35 Megan Carrington   Denver, CO2:13:16.47 154412  36 RED HOOK
36 Shari Hausbeck   Colorado Springs, CO2:14:28.64 100434  60 ROCK SHOX/
37 D Morisette   Brian Head, UT2:14:58.34 161293  61 ELLSWORTH
38 Heather Armstrong   Denver, CO2:15:30.27 175713  51 DENVER SPO
39 Robin McGee   Jackson, WY2:16:56.86 172970  53 JACKSON HO
40 Hana Fiserova   Ft Collins, CO2:17:17.86 202507  49 MTBCHICK.C
41 Lora Heckman   Fort Collins, CO2:17:21.95 100087  46 OPTIC NERV
42 Susan Grandjean   Portland, OR2:18:43.68 116807  58 YIPEE RACI
43 Heather Szabo   Lafayette, CO2:23:04.07 23833  34 TOKYO JOES
44 Sarah Kennedy   Boulder, CO2:23:24.03 158904  45 TOKYO JOES
45 Abigail Lueders   Des Moines, IA2:26:33.94 171510  32 
46 Theresa Richardson   Davidsonville, MD2:28:03.56 170227  31 CANNONDALE
DNF Joan Orgeldinger   Denver, CODNF 149151  50 REDHOOK/TU
DNF Dara Marks-Marino   Flagstaff, AZDNF 144461  FORD CYCLI

Women - EX - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Forsman   Tucson, AZ1:23:53.95 214920  1131 Y RIDERS
2 LUCERO VARGAS   1:25:17.29  801 SPEED BIKE
3 Kayla Martin   Boulder, CO1:25:37.14 203017  791 Y RIDERS
4 Danae York   Boulder, CO1:26:09.07 178290  654 VELOBUM.CO
5 Sabina Kraushaar   Durango, CO1:27:36.00 198738  672 DURANGO WH
6 Deidre York   Boulder, CO1:33:51.55 178289  653 VELOBUM.CO
7 Chenoah Hendershot   Mears, MI1:37:06.32 174025  541 CANNONDALE
8 Chantel Shoemaker   Durango, CO1:47:11.21 170692  894 RITCHEY NO
9 Ketura Hendershot   Mears, MI1:56:54.92 174026  540 CANNONDALE

Women - EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 THERESA MATTINGLY   1:18:42.19  609 
2 Jenna Zander   Mankato, MN1:19:58.20 160568  751 NICOLLETBI
3 Melanie Meyers   Flagstaff, AZ1:26:30.65 196731  423 ABSOLUTE B
4 Linden Kimmerer   Flagstaff, AZ1:27:00.17 202511  765 HUMBOLT ST
5 Sonya Looney   Kelowna1:29:10.02 205174  520 TEAM OSHNE
6 Onawa Pelham   Durango, CO1:32:44.53 207459  1124 WINDHAM MT

Women - EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kristina Andrus   Evergreen, CO1:21:37.22 152326  607 SANTA CRUZ
2 Jessica McCauliff   Bailey, CO1:22:11.92 203031  695 TEAM DEAN
3 Polly Simpich   Winter Park, CO1:23:23.76 213489  1068 TOTALLY WI
4 CORRIE ELDRED   1:24:04.09  592 
5 Jennifer Hanks   Salt Lake City, UT1:24:50.78 111202  1035 TM SUGAR/W
6 ZUZANA DROBNIK   1:29:54.67  1062 TEAM DEMON
7 Emily Summersett   Broomfield, CO1:29:55.84 85915  1079 VELO BELLA
8 Mary Carlson   Spokane, WA1:31:05.64 181834  501 MTBCHICK/C
9 Amy Campbell   Portland, OR1:33:50.55 204752  451 
10 Sarah Poehlmann   Sacramento, CA1:39:39.36 163025  619 MONTICELLO
11 Jennifer Ringquist   Park City, UT1:47:21.66 170366  1149 THIBAULT &
DNF Jessica Nelson   Longmont, CODNF 199823  767 MTBCHICK.C

Women - EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Bowen   Santa Cruz, CA1:26:04.08 194774  1123 AMGEN
2 Ronie Graczyk   Breckenridge, CO1:26:35.23 213485  661 MTN SPORTS
3 ANKIE TROLLEGARD   1:29:44.37  1065 ALTA ALPIN
4 Christie Johnson   Park City1:33:37.83 201583  1036 TEAM SUGAR
5 Kim Heiser   Auburn, CA1:39:13.61 206432  539 VELO BELLA

Women - EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Beverley Harper   Woodside, CA1:24:15.16 15132  1126 LGBRC
2 Trudi Franzel   Richmond Hill, GA1:26:18.92 201599  443 TITUS CYCL
3 Paula Seeley   Park City, UT1:27:42.24 157700  643 JANS-TREK
4 Steffi Penco   Hollywood Fl1:29:55.38 185913  1161 COLNAGO
5 Erika Lovejoy   South Lake Tahoe, CA1:31:33.02 109816  673 SYCIP BIKE
DNF Pamela Hanlon   Park City, UTDNF 173451  569 JANS

Women - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jane Finsterwald   Basalt, CO1:28:33.00 83503  759 TITUS
2 Ellen White   Hohokus, NJ1:36:15.69 97355  534 
3 Devora Peterson   Golden, CO1:36:18.34 94248  1058 TOKYO JOES
4 Kathryn Judson   Arvada, CO1:36:42.17 47161  527 GOLDEN BEA
5 Debra Eckmann   Nevada City, CA1:37:37.83 140444  992 

Women - EX - Master - 55-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Martha Iverson   Durango, CO1:45:04.46 80010  441 

Women - SP - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Essence Barton   Thousand Oak, CA1:23:27.56 179924  511 GIANT/DIRT

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LOUISE MARRON   1:24:05.44  955 
2 HOLLY HARVIN   1:34:23.64  663 
3 TARA TIEDEMANN   1:35:42.07  572 
4 Liz Zumbrunnen   Salt Lake City, UT1:39:47.91 199878  681 REVOLUTION
5 Teri Strayer   Cary, NC1:59:46.01 162388  903 CFR RACING

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 PAM SEIDLER   1:30:13.17  755 
2 DEBRA STRAHLO-SMITH   1:30:18.69  1066 
3 LORI FRANDSEN   1:41:36.10  496 REVOLUTION
4 Jordana Schwartz   Superior, CO1:42:52.31 212046  686 WHOLE PETS
5 Sophia Lane   Fullerton, CA1:57:52.37 183998  1104 

Women - SP - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DIANA ALMEIDA   1:39:17.92  758 
2 HEIDI DOFFINGER   1:56:38.78  738 TRI-SPORT

Women - BG - Junior - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MEGHAN KANE   1:31:44.62  976 

Women - BG - Junior - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jill Behlen   Boulder, CO1:31:29.53 210228  709 Y RIDERS
2 Wallis Spears   Kerrville, TX1:36:59.20 182334  893 HILL CO BI

Women - BG - Junior - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Ely   Chico, CA1:30:37.10 207292  996 

Women - BG - Junior - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KATE TURNER   1:42:18.10  1122 SEBAGO OUT

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 VANESSA PIERCE   1:53:30.85  1140 

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CATHERINE LUTZ   1:43:50.99  997 
2 SANDRA KORT   1:49:00.55  1043 
3 SUSAN THOMPSON   3:07:19.00  626 

Women - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SHELLEY PIERCE   2:06:40.13  987 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaBonk BreakerCUOREOSMOSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee