Race Results for
DINO Mtn Bike Series #4
North Vernon, IN
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/04/2004

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Clydesdale

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Upp   Indianapolis, IN 211703   
2 Chris Hansen      
3 Trevor Miller   N Vernon, IN 200726   
4 Rich Lennex      

Men - Intro - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tyler Whitehead      
2 Justin Kirchoff      
3 Max Nelson      
4 Michael Niehous      
5 Jonathon Sanders      
6 Benjamin Bierce   Indianapolis, IN 206542   
7 Thomas Ball      
8 Joseph Worth      
9 Tom McClelland      

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Carwile   Owings Mills, MD 149268   
2 Anthony Slowinski   Louisville, KY 121030   

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Prater   Maryville, TN 28614   
2 Robert McDaniel   Louisville, KY 183472   
3 Mark Giganti   Clayton, IN 172317   
4 Nick Barber   North Vernon, IN 192287   
5 Kyle Lasley   Louisville, KY 196795   
6 Joseph Ernst   Colorado Springs, CO 143554   
7 Robert Combs   Cincinnati, OH 151857   

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Kendall   Georgetown, IN 117036   
2 Phillip Noble   Xenia, OH 52520   
3 David Wagoner   Warsaw, IN 82334   
4 Mitchell Graham   Cincinnati, OH 119773   
5 Kris Lasure   Maysville, KY 86379   
6 Jeffrey Weaver   Fishers, IN 63113   
7 David McComb   Yoder, IN 172316   
8 Joseph Bellante   Cincinnati, OH 199092   
9 Keith Lucas   Custer, KY 209624   
10 Anthony Kanehl    204177   
11 John Gretz   Ankeny, IA 14124   
12 Michael Lober   Cincinnati, OH 114158   
14 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
14 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
DNF Todd Croke   Lakewood, CO 81542   
DNF Chad Murphy   Fort Wayne, IN 83066   
DNF Don Galligher   Bloomington, IN 180004   
DNF Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
DNF W Alan Clements   Indianapolis, IN 161258   
DNF Paul Arlinghaus   Fishers, IN 117513   
DNF Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
DNF Brian Bauer      

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charles Miller   Cincinnati, OH 59393   
2 Kenneth Marshall   Columbia, TN 22604   
3 Mark Virello   Boston, MA 171561   
4 Mark Fisk   Fulton, KY 172787   
5 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
6 Jonathan Phillips   Pickerington, OH 165038   
7 Mark Poore   Cookeville, TN 94493   
8 Blake Noland   Columbus, IN 143907   
9 Richard Toler   Dayton, OH 66088   

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Lancione      
2 Samuel Rhoads   Nashville, IN 192285   
3 Nick Sovinski   Bloomington, IN 197914   
4 Daniel Prater   Davis, CA 28612   
5 Adam Rodkey   Bloomington, IN 167200   
6 Brian Bergeron   Michigan City, IN 203569   
7 Dave Emig      
8 Ron Ostlund      
9 Donald Parr   Louisville, KY 194587   
10 Erik Barton      
11 Pat Bogen      
12 Charles (Casey) St Henry      
DNF Mike Purvis      
DNF Ian Mihay      

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Douville      
2 Andrew Messer   Bloomington, IN 212310   
3 Kurt Smits      
4 David Raber   Carmel, IN 185433   
5 Michael Cochard   Indianapolis, IN 200725   
6 John Gleason      
7 Randy Witte      
8 Russ Goodman      
9 Kevin Marzahl   Bloomington, IN 198634   
10 Grant Wilson   Colorado Springs, CO 203660   
11 Matthew Rouse   Fishers, IN 141871   
12 Tim ODonnell   Indianapolis, IN 205702   
13 Robert Meinzer   Zionsville, IN 114751   
14 David Strole   Fort Wayne, IN 134319   
15 Michael Helton      
16 Nicholos Holston   Pittsboro, IN 64342   
17 John Wood   Cincinnati, OH 203606   
18 Jeff Wass      
DNF Mike Conaway      
DNF Scott Russell   Greenwood, IN 181747   
DNF Todd Turner   Yellow Springs, OH 59765   

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Wunderlich   Louisville, KY 39083   
2 Jeff Duvall   Columbia, TN 205845   
3 Kenny Cochran   Camby, IN 172350   
4 John Wheeler   Carmel, IN 206716   
5 Eric Schroeder      
6 Don Harries      
7 Steve Harpster      
8 Warren Cress   Bargersville, IN 160277   
9 Mike Otting      
10 Robert Bolt   Uniondale, IN 203077   

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bill Buckingham   Scotts Hill, TN 133305   
2 Don Stump      
3 Mark Sovinski   Bloomington, IN 197912   
4 Marc Hawley   Mt Vernon, IN 189283   
5 Loren Schmierer   Noblesville, IN 135083   
6 David Fleming   Hanover, IN 116285   
DNF Zeke Miller      

Men - BG - Junior - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Quinn Gray      
2 Ben Gadomski      
3 Zach Edwards      
4 Chris Hillier   Fort Collins, CO 210990   
5 Dan Morley      
6 Brad Nelson      
7 Matthew Kiel      
8 Harrison Chilton      
9 Hudson Chilton      
10 Eric Harris      
11 Daniel Shannon      
12 Gregory Thorpe   Franklin, IN 186503   
13 Ryan Kiel      
14 Kory Noland      
15 Steven Moffett      
16 Kyle Stamatkin      
17 Vladimir Kagan      
18 Tim Morley      
19 KT Routt      
20 Grigoriy Kagan      
21 Benjamin Tonak   Indianapolis, IN 210172   
22 Jade May      
DNF Joe Rady      

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jhade Woodall      
2 Ernie Calderin      
3 Christopher Hruska      
4 Braeden Day      
5 Ryan Booth      
6 Roger Stanton      
DNF Ryan Lindsay      

Men - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Ryan Harries      

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brett Frederick      
2 Kevin Payne   Hobart, IN 205268   
3 Chris Stillabower      
4 Bob Killen      
5 Kurt Shetter      
6 Darin Koelm      
7 Christian Wessel      
8 Jeff Echols      
9 Scott Heeg      
10 Thomas Kenny   Orland Park, IL 210687   
11 Les Yocum      
12 Brien Fields   Woburn, MA 179342   

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Warnsman   Bloomington, IN 204751   
2 Timothy Casady   Zionsville, IN 191381   
3 Dale Rhoads      
4 John Wright   Carmel, IN 211129   
5 Keith Morkal   Fishers, IN 227910   
6 David Foxworthy      
7 Alan Tucker   Noblesville, IN 196470   
8 Mark Finney      
9 David Tonak   Indianapolis, IN 209615   
10 Mark Glore      
11 Richard Feeley      
DNF Exel Harris      

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Steven Walden      
2 David Ward      

Women - EX - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Debbie Baker      
2 Melissa Stelter   Lexington, KY 148291   
3 Heather Randolph   Indianapolis, IN 181530   
4 Bridget Donovan   Cincinnati, OH 119776   
5 Jessica Nelson   Longmont, CO 199823   
6 Gina Kenny   Orland Park, IL 210270   
7 Erin Disterheft   Eau Claire, MI 192951   

Women - SP - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leesa Stefano      
2 Jo Herald   Georgetown, IN 202129   
3 Anne Sheets      
4 Dana Little      
5 Dawn Olry      
DNF Meredith Battin      
DNF Stephanie Brinkerhoff Riley      

Women - BG - Senior - 19-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karen Griffiths      
2 Lisa Caputo      
3 Kim Stinson      
4 Melody Lowder      
5 Jennifer Anneken      
6 Barbara Heeg      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFOSMOShimanoSierra NevadaSpyBonk BreakerCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee