Race Results for
Schweitzer Mountain NCS #4
Sandpoint, ID
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/27/2003

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CODY LANG   1:31:15.  857 BICYCLE BU

Men - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Scott   Park City, UT1:05:55. 175666  787 YOUNG RIDE
2 HUDSON THYR   1:06:53.  1143 
3 Jason Throop   Escondido, CA1:19:03. 184439  716 RITCHEY NO
4 ADAM SZEMBER   1:20:19.  637 MACHINE HE
DNF Luciano Worl   Woodinville, WADNF 162267  600 RAD RACING

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dutch Wiehe   Park City, UT1:02:00. 161913  1017 YOUNG RIDE
2 Timothy Martin   Tacoma, WA1:07:19. 199557  550 JF2 RACING
3 RYAN WYBLE   1:08:48.  1000 
4 TRES WILSON   1:09:20.  920 YOUNG RIDE
5 JEREMEY BARTEE   1:10:17.  459 
6 ADAM BROOKS   1:13:12.  1136 OREGON ADV
7 Brandon Lee   Mission Viejo, CA1:14:20. 169394  641 TREK/VW/JB
8 ANDY SHAW   1:15:14.  413 
9 BEN KUTINA   1:15:15.  689 
10 James Shafer   Tacoma, WA1:18:40. 171944  715 JF2
11 KYLE BAMONTE   1:27:30.  841 
12 TRAVIS HIXSON   1:27:33.  493 VERTICAL E
DNF EVAN SCHMITT   DNF  536 RAD RACING
DNF JASON LEGORE   DNF  1085 
DNF ZACHARY AGUILAR   DNF  1147 

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Brechwald   Olympia, WA0:58:00. 178514  1109 
2 KALEB LEGORE   0:58:34.  1086 REVOLUTION
3 TOM KUTINA   0:59:38.  671 
4 GARITT SHIPLEY   0:59:54.  542 MACHINE HE
5 Chris Hong   Atlanta, GA1:00:16. 184082  995 YOUNG RIDE
6 Anthony Kollmann   Kalispell, MT1:05:22. 184159  627 
7 Tyler Scott   Park City, UT1:06:42. 173528  765 YOUNG RIDE
8 DOUG SHAW   1:07:45.  414 
9 Connor Dougherty   Park City, UT1:07:58. 174710  779 YOUNG RIDE
10 JOSEPH SCAMZO   Hood River, OR1:10:19. 163167  1004 DISCOVER B
11 MILES KREIDLER   1:11:17.  570 
12 CHASE DECKER   1:11:57.  1146 BIG MOUNTA
13 Alexander Hamilton   Spokane, WA1:14:19. 198247  577 
14 David Sicz   Polson, MT1:15:40. 150772  685 FIVE VALLE
15 Joshua Hafner   Ione, WA1:18:41. 199558  667 
16 CHAD KLEIN   1:26:00.  720 
18 STEPHAN JONES   1:51:16.  719 
DNF AUSTIN KOBS   DNF  1111 

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Mallahan   Bellingham, WA0:58:10. 150865  579 WHEELSPORT
2 MATYAS KREIDLER   1:01:10.  557 
3 MATT WITTLER   1:03:34.  463 NEVADA UNI
4 Jason Ridge   Sumner, WA1:05:55. 195252  832 JFZ
5 Ryan Siok   Spokane, WA1:15:12. 198259  705 MACHINE HE

Men - SP - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LANCE BARBRE   1:57:15.  911 SINGLETRAC
2 GORDON BLEDSOE   2:01:03.  605 
3 Richard Hathaway   Jupiter, FL2:03:56. 139042  569 RENO HILTO
4 CHARLIE WILCOX   2:19:58.  1020 UNITED REN
5 David McIntosh   Newcastle, WA2:21:09. 23568  601 
6 SEAN TROY   2:32:38.  484 
DNF RANDY EARLE   DNF  625 
DNF CHRIS MORRISON   DNF  1081 PACIFIC BI

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN BRADFORD PARISH   Cambridge, MA1:41:04. 103202  591 
2 ADAM VOLLMER   1:49:32.  615 
3 ANDREW JULIANO   1:52:30.  1079 GALENA/HAR
4 NEIL MINER   1:54:08.  431 
5 Kyle Passen   Auburn, WA2:19:26. 180024  1064 
DNF Nate Ginzton   Boise, IDDNF 13345  764 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Rigel   Seattle, WA1:41:20. 77337  582 
2 Shawn Howard   Colbert, WA1:44:04. 190844  660 G FORCE FI
3 SAM VERDERICO   1:48:16.  1141 W.A.R.
4 DAVID SAWYER   1:49:20.  638 G FORSE BI
5 JEFF VANDEVENTER   Spokane, WA1:49:55. 194764  524 G FORSE RA
6 BRAD VIETHS   1:51:18.  1066 
7 CHAD OPATZ   2:06:00.  1152 
8 ROBERT BAILEY   2:07:32.  548 

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Clevenger   Moscow, ID1:43:05. 164688  803 U OF I OFF
2 Wilbur Kelly   Seattle, WA1:46:58. 199374  578 GREGGS GRE
3 Donald Dauphinais   Danielson, CT1:49:43. 138958  1093 YIPPEE RAC
4 THOMAS HAYES   1:50:27.  447 
5 ERIC JONES   1:54:09.  915 THORS BERS
6 Derek Faller   Bend, OR1:58:02. 178987  434 MISSION CY
7 Josh Carlson   Spokane, WA1:58:39. 189491  580 
8 Joshua Raybell   Bonita, CA1:59:26. 172067  541 BIKE EMPIR
9 Chris Richardson   Davidsonville, MD2:00:07. 173749  521 BIKE DOCTO
10 Brandon Lockwood   Tacoma, WA2:07:08. 191565  816 
11 Ivan Anderholm   Portland, OR2:07:23. 149569  499 
12 Gregory Prior   Issaquah, WA2:09:13. 133957  690 DIRTWORLD/
13 Troy Hopwood   Newcastle, WA2:16:33. 150716  613 DIRT WORLD
14 Andrew Platt   Carlsbad, CA2:16:47. 140523  426 
DNF MICHAEL EMDE   DNF  520 
DNF Brian Thompson   Greenacres, WADNF 189524  623 G FORSE BI
DNF Scott Bly   Snoqualmie, WADNF 43106  723 DIRTWORLD/
DNF BRANDON KAASTAD   DNF  666 

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRION REIGHARD   1:47:08.  529 
2 Cory Gordon   Colbert, WA2:03:49. 161073  583 
3 BRIAN GILDEN   2:12:13.  606 
4 Curtis DuPuis   Coeur D Alene, ID2:21:23. 114452  617 VERTICAL E
DNF Chris Solaro   Dixon, CADNF 158115  1134 CROW CYCLE
DNF JUSTIN HENNEY   DNF  858 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Albright   Olympia, WA1:47:02. 190621  498 SINGLE TRA
2 CHRIS MCCARTNEY   1:49:26.  676 
3 Mark Faulkes   Spokane, WA1:50:08. 189507  562 
4 FRANK GONZALEZ   1:51:47.  1027 
5 CHARLES MORTENSEN   1:54:18.  496 
6 Rocky Crocker   Wenatchee, WA1:54:26. 180676  455 WENATCHEE
7 Pete Theisen   Bellingham, WA1:55:09. 190625  639 
8 Bruce Trejos   Sandpoint, ID1:58:24. 43995  769 SPORTS PLU
9 William Devlin   Sammamish, WA2:01:34. 152899  517 TITUS
10 MIKE MURRAY   2:06:35.  738 
11 Jeffrey Haymes   Lacey, WA2:06:50. 116719  1084 TEAM MUNKI
12 DANNY ROSEN   2:07:42.  1121 
13 Dave Reed   Seattle, WA2:08:29. 163525  513 DIRTWORLD.
14 Christopher Holmes   Folsom, CA2:09:04. 16595  917 ROCKNASIUM
15 BRENT BJORWSON   2:10:32.  969 
16 Jeff Throop   Escondido, CA2:14:47. 181128  692 RITCHEY NO
17 KEELY EARLE   2:22:26.  665 DIRTWORLD/
18 Mark Kunnecke   Everett, WA2:28:33. 84751  502 
19 CHARLES KOBS   3:03:52.  1110 
DNF Steve Coon   Butte, MTDNF 198923  453 
DNF Jim Goss   Sherwood, ORDNF 119192  505 HUTCHS
DNF MARK WISE   DNF  1091 WESTSIDE B
DNF STEVE JOHNSON   DNF  1080 PACIFIC BI
DNF DON GRAHN   DNF  1039 TEAM RAGE/
DNF ROB BRENDANBACH   DNF  649 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Zarubin   Truckee, CA1:57:10. 196952  1102 
2 ALLAN BEATTIE JR   Snoqualmie, WA2:03:58. 190830  549 SINGLE TRA
3 STEVEN FORSNESS   2:15:21. 190856  574 G FORSE FI
4 Sandy Thomas   Sandpoint, ID2:16:06. 189495  475 
5 MIKE GREGG   2:34:09.  861 

Men - BG - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RANDALL SMITH   1:16:28.  977 
2 SHAWN LETSON   1:18:47.  749 
3 David Dalle   Roslyn, WA1:37:28. 199392  730 
4 SETH HOOPER   1:41:40.  748 
5 WILLIAM RUEBUSH   1:41:53.  752 
6 JOHN BERLIN   1:47:57.  1122 BERLIN RAC
7 JEFF ALLEN   1:50:15.  1148 
DNF Nicholas Fuller   Troy, IDDNF 199661  556 UI OFFROAD

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOE HOCH   1:01:13.  674 
2 CHRIS GRIFFITH   1:16:53.  1035 
3 Warren Nelson   Moscow, ID1:27:45. 198225  1103 
DNF RYAN LEE   DNF  481 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TROY MARKS   1:04:50.  798 
2 ULISES SALAS   1:05:48.  532 LATINHOT
3 CHARLIE CATAPHOLE   1:10:23.  1140 
4 JAMES BARNUM   1:19:43.  851 
6 MICHAEL MARCIN   2:05:32.  1142 W.A.R.

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 STEPHEN BARIERI   1:03:50.  1116 ALPINE DES
2 BRYAN HOPKINS   1:06:39.  438 
3 THEO BROWNE   1:06:43.  456 SINGLE TRA
5 JOHN TRAYNOR   1:13:55.  1117 ALPINE DES

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TED PROPST   1:06:40.  1149 
2 SHAWN TAYLOR   1:11:37.  1145 
3 JIMMY VITELLI   1:17:14.  1125 
4 CHRISTOPHER BLACK   1:26:22.  497 
5 Phillip Blume   Medical Lake, WA1:34:44. 135658  519 
DNF SCOTT CLAWSON   DNF  658 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tom Ettinger   Cashmere, WA1:09:22. 149646  814 WENATCHEE
2 STEVE KUTINA   1:09:41.  688 
3 JOHN NICOLICH   1:17:40.  610 
4 ROB LINDSAY   1:20:35.  1151 
5 LEONARD THROOP   1:21:46.  585 
6 PATRICK DEVRIES   1:41:29.  1150 
DNF JOHN PETERSON   DNF  703 DIRTWORLD.

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GARY QUINN   1:18:47.  801 
2 James Olsen   Bothell, WA1:23:03. 195903  428 
3 Jim Hoch   Snoqualmie, WA1:33:08. 179956  564 SINGLE TRA
4 Larry Schoonover   Spokane, WA1:50:25. 101847  415 

Women - Junior - JR - 11-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brittany Clawson   Durango, CO1:07:01. 218066  659 
2 Hannah Wilson   Park City, UT1:19:09. 175246  1042 YOUNG RIDE
3 Stevie Gildehaus   Spokane, WA1:21:32. 138505  761 STOTAN

Women - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amber Throop   Escondido, CA1:16:35. 181129  713 RITCHEY NO
2 Essence Barton   Thousand Oak, CA1:22:01. 179924  974 GIANT
3 EMMA MILLAR   1:22:02.  589 

Women - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TRACY SMITH   1:31:53.  412 

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leann Studt   Denver, CO2:07:35. 200452  785 
2 EMILY SMITH   2:11:42.  1127 
3 KARA MIGLINAS   2:14:21.  737 
4 LIZ ZUMBRUNNEN   2:17:16.  739 GUTHRIE
5 ONAWA PELHAM   2:21:32.  530 WINDHAM MT
6 LAURA LEBLANC   2:29:53.  1108 GREGGS CYC

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JENNIFER JACOBS   2:22:58.  1139 

Women - SP - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julie Meyer   Sandpoint, ID2:04:45. 198271  717 
2 Leah Lokan   Chico, CA2:07:57. 153028  704 
3 KAREN BROOKS   2:24:27.  1135 BIKE KRAFT
4 JoBeth Thomas   Sandpoint, ID2:51:10. 189494  673 SANDPOINT
5 Nancy Gardner   Redmond, WA2:53:53. 150749  741 SINGLE TRA

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephanie Decker   Coeur D Alene, ID1:17:28. 198961  608 G FORSE BI
2 CHERIE STACHURA   1:21:04.  939 SPORTING W
3 JYL WHEATON   1:24:09.  865 ALPINE DES
4 JENNIFER HOLLIDAY   1:24:17.  804 
5 CATHIE LENTS   1:45:24.  936 RAPID DESC

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Penny Hulbert   Wenatchee, WA1:18:24. 191746  797 WENATCHEE
2 SARA JOHNSON   1:24:08.  721 
3 MICHELE NELSON   1:29:00.  833 BICYCLE BU

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUOREBonk BreakerShimanoUSACDFOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee