Race Results for
Tour of Canyonlands
Moab, UT
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cross Country on 04/21/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bligh Gillies     1158 1:04:08.93
2 Tim Hardy     1353 1:12:03.27
3 Tres Wilson   Durango, CO 151528  1228 1:12:58.60
4 Dutch Wiehe   Park City, UT 161913  1229 1:13:45.11
5 Aaron Webster     1354 1:14:40.74
6 Tyler Scott   Park City, UT 173528  1226 1:33:04.29
7 Ben Conroy     1355 1:37:01.00

Men - Junior - JR - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aubrey Miller     1237 1:03:30.29
2 Eric Deming     1251 1:04:12.19
3 Austin Baker     1357 1:04:58.26
4 Nick Certeza     1207 1:07:54.42
5 Byron Ingels   Colorado Springs, CO 186791  1234 1:10:09.27
6 Jim Bramder     1360 1:15:05.32

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eric Marrison   Colorado Spgs, CO 103174  1246 1:55:50.12
2 Jonathan Yaseen     1240 2:09:15.00
3 James Sancineto   Tucson, AZ 157655  1258 2:09:34.15
4 G Adam Stepanovic   Santa Cruz, CA 41895  1222 2:10:42.38
5 Sheldon Sandoval     1248 2:17:02.30
6 Brent Westerburg     1359 2:21:48.84
8 Nathan Scherling   Colorado Springs, CO 181536  1223 2:24:03.44
9 Kevin Suhr   Colorado Springs, CO 174838  1247 2:25:23.71
10 Dustin Wynne   Park City, UT 162324  1250 2:27:17.27
11 Clayton Karz   Park City, UT 102815  1265 2:39:36.74
12 Kallen Moore   Ft Collins, CO 175717  1356 2:55:04.08
13 Levi Erpelding   Colorado Springs, CO 179764  1249 2:55:18.83
14 Poncho Anderson     844 3:00:59.40
15 Justin Peterson   Colorado Springs, CO 189180  1216 3:04:32.17
DNF Joel Reed   Grand Lake, CO 174759  1264 DNF

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Horgan-Kobelski   Boulder, CO 16737  101 1:31:55.65
2 Travis Brown   Durango, CO 5171  115 1:32:28.68
3 Jay Henry   Avon, CO 15853  53 1:33:09.21
4 Dave Wiens     67 1:34:33.71
5 Thomas Danielson   Tucson, AZ 8631  72 1:34:40.04
6 Ariel Lindsley   Aptos, CA 134618  96 1:34:51.05
7 Brian Smith   Gunnison, CO 33334  1:35:12.82
8 Edmund (Ned) Overend   Durango, CO 26957  77 1:37:47.38
9 Eric Jones   Salt Lake City, UT 18172  24 1:39:12.63
10 Matthew Pacocha   Boulder, CO 75732  74 1:41:24.28
11 Josh Bezecny   Golden, CO 114873  12 1:41:59.19
12 Todd Wells   Durango, CO 83401  44 1:42:38.30
13 Jesse Swift   Golden, CO 100646  1R 1:42:54.56
14 Bart Gillespie   Salt Lake City, UT 13273  52 1:43:01.43
15 Scott Keller   Sedona, AZ 125723  83 1:43:14.91
16 Kip Boers   Nederland, CO 4076  2R 1:43:31.33
17 Kevin Day   Farmington, UT 108971  107 1:43:32.65
18 James Mortenson   Eagle, CO 136357  31 1:43:35.05
19 Matthew Unger   Idledale, CO 133704  39 1:47:08.83
20 James Morgan   Louisville, CO 102377  28 1:47:14.88
21 John Swing   Angola, NY 34833  109 1:48:04.59
22 Todd Shoberg   Grand Rapids, MI 102225  78 1:48:20.35
23 Daniel Gillespie   Colorado Springs, CO 13276  21 1:48:54.04
24 Philip Busching   Rapid City, SD 5644  99 1:52:07.82
25 Stephen Roberts   Rico, CO 30117  112 1:52:48.20
26 Cheng Chun     48 1:54:06.47
27 Mike West     110 1:55:15.03
28 Ross Schnell   Grand Jct, CO 99965  79 2:26:48.73
29 Brian Laiho   Boulder, CO 114793  3:01:21.52

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ladd McClain   Colorado Springs, CO 169207  32 1:37:39.79
2 Cris Fox     111 1:40:53.40
3 Mitchell Moreman   Durango, CO 103288  29 1:41:48.18
4 Walt Wehner   Boulder, CO 162165  66 1:41:49.47
5 Anthony Colby   Dedham, MA 118320  80 1:42:11.11
6 Ryan Harris   Highlands Ranch, CO 15218  22 1:43:44.94
7 Christopher Phillips   Boulder, CO 28041  102 1:44:16.98
8 Nick Payne   Henderson, CO 121746  113 1:44:47.63
9 Zachary Bingham   Vail, CO 79949  42 1:44:52.35
10 Nick Gould     84 1:45:48.05
11 Stephen White   Avon, CO 38017  100 1:48:13.93
12 Joshua Powers   Phoenix, AZ 91975  82 1:48:29.81
13 Jay Duffy   Gardners, PA 115299  108 1:49:06.44
14 Tate Graves     51 1:49:43.53
15 Mitch Westall   Littleton, CO 37798  3R 1:51:39.68
16 Mark Roebke   Avon, CO 30355  33 1:53:17.85
17 Adam Palmer   Eagle, CO 27115  61 1:53:26.11
18 Krueger Trevor   Durango, CO 156437  57 1:56:24.74
19 Jeffrey Irwin   Gunnison, CO 17429  54 1:58:20.53
20 Kip Biese   Colorado Springs, CO 92714  11 1:58:53.77
21 Kevin Stein   Tucson, AZ 10366  75 1:59:40.11
22 Seth Ramsbottom   Evergreen, CO 29099  62 2:01:59.32
23 Gavin Seedorf   Aspen, CO 80595  64 2:03:10.41
24 Shannon Boffeli     2:06:11.63
25 Christopher Jung   Boulder, CO 146247  56 2:09:58.72
DNF Matthew Bailey   Newport News, VA 170803  81 DNF
DNF Aaron Potts   Fort Collins, CO 28523  59 DNF

Men - EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nick Martin   Boulder, CO 140177  409 1:44:04.92
2 Jody Proctor   Boulder, CO 101319  534 1:45:32.42
3 Greg Lewis   Durango, CO 180506  514 1:45:50.13
4 Miles Venzara   Durango, CO 138725  419 1:49:04.50
5 Nicholas Ranno   Boulder, CO 128706  493 1:54:05.91
6 Brian Fahey   Denver, CO 175678  346 1:55:49.19
7 Scott McCalmon   Boulder, CO 164725  273 1:55:51.20
8 Micah Joseph   Tyler, TX 169692  533 1:56:39.34
9 Chad Cheeney   Durango, CO 104313  531 1:57:05.81
10 Paul Clark     432 1:59:31.09
11 Jeremy Baxter     523 1:59:32.53
12 Matthew Sutton     299 2:00:27.94
13 Robin Guillaume     71 2:00:55.20
14 Gregory Abrahamson   Longmont, CO 131546  515 2:01:03.99
15 Marcelo Torre     488 2:01:27.82
16 Joe Drobnitch   Littleton, CO 183983  482 2:04:14.19
17 Bryce Glovatsky     1110 2:04:22.30
18 Thomas Bell     379 2:06:09.46
19 Adam Gurtler   Orem, UT 176997  1106 2:08:58.84
20 Kevin Hansen   Ft Collins, CO 173231  420 2:18:19.03
21 Greg Gibson   Big Bear Lake, CA 111046  540 3:16:01.63
DNF Evan Darling   Normandy Park, WA 100673  225 DNF

Men - EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brent Winebarger   Colorado Springs, CO 132038  505 1:46:31.77
2 Chris Hopwood     489 1:47:26.80
3 Brian Lugers     484 1:48:50.09
4 Timothy Quinn   Boulder, CO 180927  513 1:48:58.26
5 Chris Christiansen     404 1:50:09.32
6 Robin Rasmussen     535 1:50:09.52
7 Kristin Arnott   Salt Lake City, UT 1965  509 1:50:46.53
8 Hal Clark     342 1:51:51.38
9 Chan Head   Salt Lake City, UT 140537  252 1:52:01.86
10 Jared Gibson   Provo, UT 118233  522 1:53:30.32
11 Brad Wood   Lakewood, CO 42843  402 1:54:12.76
12 Juniper Hunter     494 1:54:33.58
13 Robert Baxter     524 1:55:04.30
14 Ryan Hamilton   Boulder, CO 159329  254 1:55:34.54
15 Gabriel Keck   Boise Id 181890  532 1:55:50.84
16 Robert Cartner   Colorado Springs, CO 177449  221 1:56:04.40
17 Andrew Wachter   Vail, CO 168802  325 1:56:09.92
18 Blake Zumbrunnen   Bountiful, UT 168946  403 1:56:15.00
19 Roger Moore   Minturn, CO 122019  450 1:58:05.28
20 Alan Simons   Denver, CO 172439  370 1:58:06.80
21 Dereck Fish   Coventry 117275  473 1:58:52.12
22 Kenny Deemer   Lakewood, CO 185697  343 2:01:48.07
23 Jeff Bates   Salt Lake City, UT 2859  528 2:02:32.41
24 Justino Ochoa   Carbondale, CO 103095  434 2:03:44.98
25 Dustin Czapla   Grand Junction, CO 189025  224 2:04:36.50
26 John Stevens   Albuquerque, NM 114119  418 2:05:57.64
27 David Zehnacker     375 2:06:24.55
28 Jeramia Johnson     259 2:09:58.48
29 Bradley Babb   Taos, NM 180912  207 2:16:48.09
30 Michael Dimezza   Santa Fe, NM 173376  407 2:18:29.72
31 Eric Baar     511 2:19:13.33
32 Eric Wienk   Durango, CO 92561  518 2:29:26.24
33 Tim Wanner   Boulder, CO 107410  507 3:35:32.26
DNF Dan Vardamis     390 DNF
DNF Kenneth Dorst   Edwards, CO 170543  410 DNF
DNF Douglas Ryden   Colorado Springs, CO 106147  291 DNF
DNF David Kriegshauser   Woodland Park, CO 19845  413 DNF

Men - EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Todd Carver   Lakewood, CO 106694  506 1:47:26.89
2 Tomas Adamec   Arvada, CO 110608  205 1:47:33.71
3 Chad Oleson   Crested Butte, CO 136404  282 1:48:16.17
4 Todd Smith   Breckenridge, CO 40304  481 1:48:44.12
5 Ryan Vaslet   Boulder, CO 104369  381 1:48:48.26
6 Adam Plummer   Avon, CO 28311  367 1:50:03.49
7 Joel Mischke   Basalt, CO 77727  526 1:50:20.53
8 Robert Fornataro   Santa Clara, CA 92031  230 1:50:33.95
9 Brett Malin   Vail, CO 161595  519 1:50:43.21
10 Daniel Grunig   Denver, CO 14324  242 1:51:29.38
11 Carlos Vulgamott   Lakewood, CO 129128  323 1:53:40.38
12 Jack Wininger   Denver, CO 164364  373 1:54:10.50
13 Scott Damman   Salida, CO 99420  491 1:54:35.13
14 Parker Macy   Longmont, CO 138437  270 1:55:12.46
15 Wesley Picotte   Boulder, CO 78523  405 1:55:19.91
16 Phillip Snow   Salt Lake City, UT 77885  369 1:55:22.63
17 Benjamin Wagenman   Carbondale, CO 104096  400 1:55:57.38
18 Carter Davis     529 1:56:31.04
19 Nick Howell   Englewood, CO 164372  351 1:56:45.65
20 Gary Kuntz     525 1:57:42.13
21 Dwayne Weddle   Grand Junction, CO 134462  372 1:57:51.26
22 John Martin   Decatur, GA 22681  504 1:57:59.23
23 Jon Gallagher   Heber, UT 61600  240 1:58:02.50
24 Matt Ridley   Fort Collins, CO 94409  487 1:58:04.64
25 Henry Horrocks   Fort Collins, CO 173210  459 1:58:09.99
26 Alison Dunlap   Colorado Springs, CO 10194  106 1:59:00.87
27 Jeff Cospolich   Breckenridge, CO 138206  414 2:00:47.90
28 Stephen Lechner   Denver, CO 151603  267 2:02:27.97
29 Kurt Ireland   Loveland, CO 149418  255 2:02:48.68
30 Rob Lockey   Indian Hills, CO 136530  265 2:03:26.83
31 Troy Kilgore   Boulder, CO 119263  512 2:03:44.91
32 Matt Wolf   Salt Lake Cty, UT 93419  501 2:05:52.52
33 Toph Leonard     411 2:06:22.56
34 Peter Maglidt   Albuquerque, NM 75279  362 2:07:36.76
35 Joseph Giampaolo     530 2:07:54.05
36 Bradley Keyes     503 2:08:28.87
37 Doug Peterson     521 2:09:08.01
38 0 Sampson   Littleton, CO 149605  542 2:09:08.96
39 Gary Geiser   Colorado Springs, CO 172442  516 2:09:58.54
40 Jason Goss   Colorado Springs, CO 181766  397 2:10:06.90
41 Erik Faria     406 2:11:52.65
42 Brett Lindstrom   Boulder, CO 41752  354 2:14:49.64
43 James Richter   Aurora, CO 158788  539 2:20:00.79
44 Sean Peck   Durango, CO 135664  416 2:21:46.32
45 Kehn Czerwinski     220 2:22:23.37
46 Christopher Weber   Littleton, CO 131687  508 2:24:40.86
47 Todd Thompson   Denver, CO 104094  435 2:31:27.76
48 Christopher Facas   Hillsborough, NJ 43711  232 2:33:18.10
DNF Scott Freedman   Woodland Hills, CA 173695  236 DNF
DNF Ron Chavez   Commerce City, CO 88964  339 DNF
DNF Ted Geist   Highlands Ranch, CO 73580  348 DNF
DNF E Christopher Lattimer   Boulder, CO 20477  355 DNF

Men - EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Harris   St George, UT 15187  257 1:47:35.82
2 Greg Frozley   Colorado Springs, CO 12490  498 1:47:40.11
3 Mason Rickard     541 1:48:14.57
4 Jeffrey Mozingo   Rifle, CO 25293  358 1:49:33.07
5 Andrew Evans   Basalt, CO 161754  344 1:51:16.86
6 Michael Volk   Telluride, CO 36775  318 1:54:09.92
7 Lee Roufa   Telluride, CO 30709  285 1:57:02.40
8 Ronald Famiglietti   Steamboat Springs, CO 172155  347 1:59:21.13
9 Matt Vawter   Boulder, CO 159157  319 2:01:03.46
10 Jerry Brown   Littleton, CO 172438  209 2:01:40.31
11 Mike Armstrong   Basalt, CO 59890  389 2:02:00.31
12 Jeff Morris   Golden, CO 161379  275 2:03:45.74
13 Thomas Anderson   Golden, CO 181108  527 2:05:28.47
15 Ronan Murray     359 2:11:52.38
16 David Sandman   Vail, CO 54662  415 2:12:46.24
17 Thomas Wehe   Durango, CO 37548  457 2:15:18.83
18 Nathan Telschow     495 2:16:21.17
19 Timothy Barnes   Boulder, CO 96071  408 2:16:48.26
20 Ronald Braden   Vail, CO 150026  206 2:19:10.59
DNF Brian Hollister   Littleton, CO 119220  250 DNF

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sean McCourt     478 1:51:26.17
2 Larry Johnson   Breckenridge, CO 17989  258 1:53:15.54
3 Bradley Schneider   Colorado Springs, CO 170900  485 1:57:43.36
4 Victor Rudolph   Durango, CO 110510  499 1:59:01.52
5 Larry DeWitt   Colorado Spgs, CO 87451  227 1:59:12.71
6 Dawes Wilson   Vail, CO 38516  433 2:00:00.31
7 Andrew Ferguson     345 2:02:51.77
8 David Peters   Hesperus, CO 27842  284 2:03:23.70
9 Dana Franklin   Denver, CO 12251  231 2:03:51.73
10 Greg Herbold   Ignacio, CO 15904  537 2:07:22.79
11 Daryl Crites   Durango, CO 132887  340 2:08:06.72
12 Steve Dressen   Steamboat Springs, CO 132388  226 2:09:00.70
13 Steve McCauley   Colorado Springs, CO 23254  357 2:16:54.26
14 Stephen Camp   Vail, CO 66018  462 2:19:51.97

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Connelly   Farmington, NM 162870  341 2:14:12.70
2 Tom Barnum     443 2:17:28.42
3 Donald Mapel   Durango, CO 22428  363 2:24:28.35
4 Gary Peterson   Golden, CO 94249  392 2:26:31.88

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharbel Dussault     837 1:53:38.03
2 Cashion Smith     908 2:00:03.45
3 Stephen Sontag   Hanover, NH 174071  833 2:04:12.31
4 Ty Hansen     737 2:04:58.57
5 Justin Maka   Albuquerque, NM 164982  797 2:06:29.00
6 Dan Lucero   Albuquerque, NM 183095  823 2:10:31.54
7 Jason Broussard     784 2:12:28.19
8 Chris Sulfrian   Denver, CO 185757  869 2:17:36.63
9 Brandon Wilde   West Valley City, UT 156947  777 2:22:45.71
10 Michael Calhoun     927 2:23:14.46
11 Ryan Bixenmann     705 2:34:55.50
12 Jay Mentzer   Boise, ID 184073  905 2:38:18.27
13 Alex Reynolds   Ft Collins, CO 161468  862 3:22:10.94

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Adams     929 1:59:41.05
2 Jason LaPointe   Carbondale, CO 188873  828 2:02:12.31
3 Christopher Peters     893 2:02:29.30
4 Chris Sherwin     759 2:02:37.64
5 Chris Holland     738 2:03:38.43
6 Ron Prue     919 2:04:09.01
7 Doug Kast   Raleigh, NC 61448  792 2:06:46.82
8 Mike Wilson     810 2:08:57.06
9 John Evans   Colorado Spgs, CO 11063  827 2:09:19.77
10 Tim Krantz   Florissant, CO 180318  836 2:09:20.00
11 Amos Hockmeyer     863 2:15:16.46
12 Aaron Kaplan     741 2:15:27.13
13 Phillip Zaprzalka   Shelton, CT 169550  851 2:16:47.40
14 Daniel Davidson   Granada Hills, CA 176087  718 2:18:01.74
15 Justin Labier     794 2:19:42.52
16 Thomas Spannring   Longmont, CO 189584  763 2:25:57.92
17 John Renner     805 2:30:34.98
18 Patrick Riley   Golden, CO 89376  804 2:33:25.04
19 Brent Sherry   Park City, UT 173412  818 2:36:12.05
20 Edward Mason     931 2:44:00.00
21 Nathan Hall     791 2:47:12.25
22 Andrew Legg     933 2:49:10.76
23 Scott Luinstra     745 2:50:35.63
24 Nathan Hudson   Colorado Springs, CO 188789  731 2:52:18.21
25 Ely Yango     811 2:53:16.58
26 Bo Smelko     885 4:11:01.00
DNF Jason Mcmackin     1111 DNF
DNF Grant Landsbach   Golden, CO 188447  746 DNF
DNF Josh Premo   Aspen, CO 182180  755 DNF

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Derby     721 1:59:26.63
2 Frederico Valdez   Frisco, CO 179270  768 2:02:10.10
3 Chad Wassmer   Park City Ut 180866  772 2:03:33.24
4 Marcus Danko   Denver, CO 129579  789 2:06:02.58
5 Andrew LaPlante   Peru, NY 114465  932 2:07:02.73
6 Brad Stamp   Edwards, CO 151420  757 2:07:10.08
7 Darren Marshall     750 2:07:58.48
8 Dustin Jackson   Lakewood, CO 177175  825 2:08:21.12
9 Mike Omalley     822 2:09:04.48
10 Ben Hall     915 2:10:06.68
11 Anthony Tingle   Colorado Springs, CO 182003  937 2:10:50.52
12 Chris Marr     914 2:11:09.47
13 Robert Darnill   Denver, CO 167184  717 2:12:12.66
14 Chris Huddleston   Broomfield, CO 101095  884 2:12:54.03
15 Christian Badger   Littleton, CO 158733  703 2:14:09.65
16 Sean Cassily     710 2:14:52.00
17 Chris Kunstadt     935 2:15:36.56
18 Doug Burnsall   Colorado Springs, CO 189682  871 2:17:18.73
19 Akira Yashuda     868 2:17:34.79
20 Bob Saffell     766 2:17:38.35
21 Douglas Gilkey   Dana Point, CA 165056  729 2:18:07.22
22 Jerry Stafford     895 2:18:37.70
23 James Dean     788 2:18:40.72
24 Troy Jones   Denver, CO 130240  936 2:20:37.33
25 Brandon Holton     934 2:21:01.63
26 Scott Dejong     720 2:27:25.27
27 Brian Vigil     770 2:28:32.20
28 Leith Brayer     708 2:30:18.96
29 Brad McCardle     865 2:30:54.11
30 Herman Rodriquez Jr.     834 2:32:06.40
31 Tim Murray   Colorado Springs, CO 187538  909 2:33:06.90
32 Mark Homlish   Denver, CO 99824  733 2:33:52.81
33 Sid Rappe     756 2:37:38.18
34 Devin Mccune     749 2:41:56.73
35 Brad Shields     859 2:42:30.75
36 Mark Ledder     878 2:45:47.65
37 Coleman Wise     779 2:48:37.08
38 Bradley Scott     767 2:51:41.50
39 David Lesage     911 2:52:30.98
40 Jamie Burton   Boulder, CO 159090  845 3:06:51.94
41 Samuel Ceridon     889 3:18:10.84
42 Vester Hasson     913 4:09:02.00
DNF Kurt Schweitzer     873 DNF

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kenny Jones     925 2:09:58.08
2 James Nyysti   Prescott, AZ 166149  752 2:11:01.46
3 Ron Bakowski   Park City, UT 111779  702 2:13:44.15
4 Loren Dumont     826 2:14:17.17
5 Jeffrey Gunther   Westminster, CO 175386  910 2:17:10.80
6 Damon Kirchmeier   Farmington, UT 19248  742 2:17:18.14
7 Bryan Safarik   Salt Lake City, UT 180845  760 2:19:47.52
8 Riley Frazier   Highland, UT 12311  907 2:19:52.66
9 Doug Anderson     923 2:21:28.09
10 Jeff Bush   Telluride, CO 5653  701 2:21:29.78
11 Tim Kuntz     744 2:23:03.00
12 Wayne Abbott     879 2:26:22.13
13 Bradley Koyle   Sandy, UT 148743  870 2:27:55.15
14 Stuart Talley     916 2:41:55.54
15 Jon Argyle     917 2:42:07.52
16 Eric Brantingham     867 2:43:06.23
18 Mike Wahlroth     877 2:43:51.97
19 Brian Zilvitis     902 2:45:31.55
20 Thomas Duckels   Louisville, CO 10079  814 2:45:38.78
21 Jon Denton     719 2:47:35.73
22 Paul Harris   Cripple Creek, CO 115756  732 2:58:07.00
23 Terry Neff   Denver, CO 152329  928 2:58:14.55
DNF Rick Muntean     926 DNF

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aiken Scherberger     876 2:10:51.31
2 Robert Willcox   Austin, TX 171001  781 2:13:05.01
3 Mark Gouge   Littleton, CO 115008  906 2:17:57.96
4 Casey Strahan     765 2:18:05.78
5 Todd Litton   Denver, CO 185634  793 2:19:57.92
6 Christopher Caldwell   Durango, CO 5826  930 2:22:15.25
7 Barry Near     880 2:26:55.06
8 Raymond Lopez     846 2:28:11.45
9 Grandon Westlund   Noblesville, IN 152057  771 2:28:40.25
10 Chris Krueger   Louisville, CO 180836  892 2:28:55.14
11 Carl Reid     830 2:32:48.49
12 Scott Ledbetter     831 2:33:28.42
13 Michael Markle   Hayden, CO 145209  748 2:34:31.78
14 Jamys Gass     903 2:35:24.26
15 Jeff Webster     775 2:39:37.12
16 Philip Yearsley   Colorado Springs, CO 168856  890 2:43:35.36
17 Chris Juets     887 2:44:18.83
18 Bob Rule     921 2:50:00.99
19 Rick Maddox   Pleasant Grove, UT 170190  924 2:56:43.08
20 Wayne Vigil     808 3:31:15.99
DNF Leonard Winney   Prescott, AZ 38658  782 DNF

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jim Reed     872 2:11:18.46
2 Rick Harris     874 2:32:55.81
3 David Mangan   Littleton, CO 22351  747 2:33:43.94
4 Ron Near     875 2:44:42.20
5 Tommy Collins     716 3:05:03.82
6 Larry Johnson   Steamboat Springs, CO 163636  918 3:09:11.72
7 Patrick Spahr     1131 3:14:19.14
8 Bruce Dice     881 3:16:51.17
9 Wayne Brayer     707 3:23:11.33
10 Jim Simons   Bozeman, MT 174588  764 3:58:42.00

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Evan Truesdale     1153 0:58:52.48
2 Andrew Billo     1123 1:03:54.82
3 Josiah Halverson     1138 1:36:28.98
DNF Kashi Lee     1130 DNF

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Drury     1104 1:14:54.04
2 Dwight Olivier     1112 1:36:58.65

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Dischler     1126 0:56:30.36
2 Marc Hamel     1155 1:07:59.19
3 Paul Byars     1160 1:08:58.95
4 Darryl Sandberg     1136 1:38:36.50
DNF Mark Moran     1151 DNF

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Letson   Broomfield, CO 178769  1157 0:55:51.56
2 Bruce Hinrichsen     1108 0:58:39.69
3 Martin Fox   Park City, UT 185344  1127 1:35:37.89

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Gurtler     244 1:07:39.48
2 Marc Harvey     1140 1:30:04.40
3 Daniel Prentice     1114 1:43:17.10
4 Thomas Starkweather   Sandy, UT 187893  1116 2:01:13.15

Women - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Webster     1231 1:11:34.10
2 Hilary Wright     1358 1:16:10.25
3 Alison Lewis     1361 1:16:11.25

Women - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erin Easton   Monument, CO 181490  1209 2:24:54.26

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Shonny Vanlandingham   Captain Cook, HI 89955  105 1:55:27.84
2 Melissa Thomas     3W 1:56:12.66
3 Sarah Tescher   Durango, CO 182273  65 2:03:00.39
4 Jennifer Hopkinson-Smith   Gunnison, CO 173838  36 2:04:43.88
5 Michele Keane   Edwards, CO 104101  2W 2:05:13.83
6 Jill Adelstein     45 2:09:28.71
7 Nancy Busching   Rapid City, SD 89375  98 2:09:39.41
8 Christina Begy   Phoenix, AZ 3197  114 2:11:07.67
10 Zephanie Blasi   Vail, AZ 156031  47 2:18:25.84
DNF Susan Fiore   Arroyo Seco, NM 163471  17 DNF
DNF Shannon Tupa   Nederland, CO 135080  104 DNF

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nina Baum   Albuquerque, NM 180986  215 2:12:15.92
2 Abigail Hippery   Santa Cruz, CA 184801  352 2:13:07.18
3 Becca Blay   Boulder, CO 174258  396 2:13:34.43
4 Nara McCasland   Colorado Springs, CO 165088  269 2:15:40.44
5 Katherine Sherwin   Heber City, UT 173633  295 2:15:51.69
6 Jessica Mccauliff     520 2:17:53.36
7 Heather Halbakken     246 2:20:50.21
8 Jaime Losey     517 2:21:14.55
9 Jenna Woodbury   Moab, UT 170490  483 2:21:34.44
10 Amy Zirneklis   Colorado Springs, CO 176383  376 2:25:43.61
11 Ashlie Kinton   Durango, CO 189762  353 2:25:56.99
12 Jennifer Sica   Flagstaff, AZ 172806  417 2:27:16.43
13 Judith Freeman   Littleton Co 182719  538 2:28:10.10
14 Cherese Mclain     399 2:29:23.82
15 Angie Alexander     332 2:31:38.78
16 Rachael Mirvish   Boulder, CO 128137  398 2:32:27.60
17 Molly Hummel   Durango, CO 103205  510 2:35:03.97
18 Stephanie Rogers     289 2:41:50.59
19 Noel Weddle     374 2:48:58.73
DNF Kristin Johnson   Albuquerque, NM 164978  391 DNF
DNF Lisa Myklak   Felton, CA 182668  475 DNF

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sonya Swartzentruber   Park City, UT 132455  502 2:09:43.86
2 Pamela Hanlon     251 2:10:37.61
3 Sonja Evers   Washington, DC 144435  228 2:16:18.90
4 Sarah Gilman   Santa Fe, NM 135040  401 2:28:58.05
5 Angela Graf    91830  239 2:33:54.11
6 Kerry Lawson   Vail, CO 152495  486 2:37:13.79
7 Heather Lafferty     490 2:37:47.76
8 Melanie Miller   Breckenridge, CO 164767  361 2:48:19.33

Women - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deborah Shumway-Herbold   Ignacio, CO 32575  536 2:14:35.37

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lara Kendall     894 2:23:31.14
2 Stacey Donottue     883 2:27:59.91
3 Cindi Hansen   Sandy, UT 191679  736 2:35:19.69
4 Jennifer Hanks     734 2:35:29.37
5 Anne Gallager     728 2:37:36.11
6 Sarah Peterson     821 2:41:50.73
7 Rana Schnell   Grand Junction, CO 176436  920 2:46:43.44
8 Andrea Valdez   Frisco, CO 179269  769 2:49:21.75
9 Nicole Davis     922 2:56:49.05
10 Catherine Gruener   Colorado Springs, CO 179687  829 2:58:11.76
11 Amanda Murray     796 3:07:11.82
12 Heather McAfee   Colorado Springs, CO 178417  838 3:56:40.00
DNF Terena Jepson     912 DNF

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lauri Medina     798 2:42:41.07
2 Mindi Hoffmaster   Denver, CO 97496  790 2:43:08.35
3 Mary Wehe   Durango, CO 189215  773 2:55:04.49
4 Christina Kinslow     882 2:59:02.94
5 Tina Bragg   Colorado Springs, CO 189866  820 3:20:35.11
DNF Audrey Crawford     709 DNF
DNF Chris Munson   Denver, CO 131435  904 DNF

Women - SP - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cheryl Rondeau     832 3:01:13.77
2 Ellen Temby   Keystone, CO 181497  812 3:03:07.70
3 Kimberley Franklin   Lake Ridge, VA 187259  722 3:56:40.50
DNF Shelly Cross   Los Alamos, NM 169530  714 DNF
DNF Karen Wellner   Tempe, AZ 125647  776 DNF

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brook Shinsky     1134 1:10:37.38
2 Kary Thompson     1132 1:10:59.85
3 Diane Arthur   Santa Fe, NM 184056  1101 1:22:24.28
4 Amber Hatfield     1107 1:23:14.36
5 Emma Pfister     1135 1:34:00.03
6 Diane Brown     1124 1:36:57.21
7 Ashlee Baxter     1159 1:38:29.40

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Theresa Carr-Spannring     1120 1:32:59.89
DNF Heather Kriegshauser     1139 DNF

Women - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Barb Clark     1137 1:28:14.02
2 Beth Gouge     1156 1:37:09.65
3 Rebecca Starkweather   Sandy, UT 187895  1115 1:42:03.45

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREOSMOSierra NevadaSpyShimanoBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee