Race Results for
Festival of Speed
Orlando, FL
(Event Information)
This is a non-competitive event
Criterium on 04/13/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jacque Ethan   Deltona, FL 182255   
2Henry Willis   Orlando, FL 187343   

Men - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Beck Frydenburg   Gainesville, FL 176886   
2Christopher Vedral   Daytona Beach, FL 185749   
3Wendell Montgomery   Albuquerque, NM 178051   
4Eric Carter   Lecanto, FL 179373   
5Adam Herd   Ridge Manor, FL 189187   
6Shane Braley   Stuart, FL 139426   
7Ryan Burkett   St Petersburg, FL 183771   
8A Sikes   Wesley Chapel, FL 163253   
9Steve Carlson   Longwood, FL 185104   
10Andrew Phelps   Apopka, FL 167612   

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1David Guttenplan   Washington, DC 177906   
2Christopher Magazino   St Petersburg, FL 174180   
3Ryan Phelps   Apopka, FL 166427   
4Matthew Radula   Longwood, FL 175355   
5Wesley Irons   Orlando, FL 179371   
6Jon Hutchinson   Ft Lauderdale, FL 177092   

Men - Master - MR - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michael Blates   Stuart, FL 159218   
2James Sweeney   Jacksonville, FL 82284   
3David Stedje   Lutz, FL 33913   
4Philip Elliott   Palm Beach, FL 51741   
5Chad Spicer   Orlando, FL 64976   
6Michael Starr   Cocoa Beach, FL 62201   
7Christopher Kaye   Miami 155612   
8Christopher Robertson   Tallahassee, FL 153698   
9Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
10Gary Smith   Ormond Beach, FL 53163   
11Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354   
12Clive DeSousa   Greenville, SC 140768   
13Zahid Buttar   Orlando, FL 100162   
14Juan Antonio Acosta   Cooper City, FL 60621   
15Geoffrey Lanier   Odessa, FL 84904   
16Martin Karstan   Sarasota, FL 65093   

Men - Master - MR - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280   
2Gary Anger   Maitland, FL 62480   
3Carlos Peter   Coconut Grove, FL 142009   
4Ken Hinkle   Saint Augustine, FL 16278   
5Adam Giles   Orlando, FL 46452   
6Jim Zimmer   West Palm Beach, FL 62300   
7Alan Lipinski   Ormond Beach, FL 53180   
8Ross Morris   Ft Lauderdale, FL 183931   
9Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   
10Michael Barrett   Stuart, FL 159218   
11Lee Dilland   Stuart, FL 150590   
12Mathew Rini   Jacksonville, FL 45851   
13Darryl Tompkins   Alachua, FL 35730   
14Winston Edwards   Tampa, FL 61617   
15William Schneider   Orlando, FL 111486   
16John Butler   Jupiter, FL 51372   
17Lee Marks   Miami, FL 60675   
18George Keen   Ft Lauderdale, FL 189157   
19Thomas Scheneider   Jacksonville, FL 152459   
20Scott Hornick   Palm City, FL 166068   
21Don Bieger   Winter Park, FL 188582   
22Franz Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   
23Thomas Katheder   Scottsdale, AZ 165251   
24Robert Worzalla   Manheim, PA 56690   
25Michael Tague   West Palm Beach, FL 121039   
26Kevin Braley   Stuart, FL 4610   
27Carlos Vara   Coral Gables, FL 52992   

Men - Master - MR - 50-59

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Earl Henry      
2Pedro Barzaga   Miami, FL 61124   
3Robert Tyler   Winter Garden, FL 108046   
4Barry Boyce   Andover, MA 45110   
5John Robson   Melbourne Beach, FL 49260   
6Scott Bulfinch   Lincoln, NE 101259   
7Tom Benitez   Mount Dora, FL 158011   
8Martin Clemens   Lecanto, FL 104003   
9Smith Chesterfield   Tallahassee, FL 33072   
10Keith Norris   Melbourne, FL 173999   
11David Butcher   Lake Mary, FL 141566   
12Armstead Cook      
13Dana Witten   Pmbk Pines, FL 52247   
14Neville Brabook   Altamonte Springs, FL 182031   
15Larry Geis   Orlando, FL 182559   
16William Hutchinson   Jacksonville, FL 155257   

Men - Pro/Cat 1/2

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Andrew Crater   Greenville , SC 70612   
1Steven Mlujeak   Pembroke Pines, FL 24653   
1Patrick Diver   Orlando, FL 9601   
2Max Finkbeiner   Whitmore Lake, MI 94414   
2Christopher Harkey   Mt Pleasant, NC 67702   
2R Wayne Scott   Winter Springs, FL 134641   
3Roberto Gaggioli   Vinci 67274   
3William Hannon   Hammock, FL 14953   
4Kevin Miller   Franklin, TN 51947   
4Benjamin Early   Kailua, HI 143972   
5Wesley Seigler   Reedville, VA 62674   
5Chad Burdzilauskas   Indianapolis, IN 122674   
6Hugh Moran   Asheville, NC 180136   
6Thomas Hayes   Oakland, FL 166523   
7Eric Murphy   Athens, GA 127087   
7Todd Sanders   West Palm Beach, FL 47280   
8Raphael Clemente   West Palm Beach, FL 54859   
8Andy Woodruff   Baton Rouge, LA 57886   
9Phil Southerland   Atlanta, GA 106511   
9Christopher Irvin   San Diego, CA 54314   
10Rik Denicke   Wildwood, MO 9197   
10Eric Gerolstein   Melbourne, FL 41336   
11Michael Zingaro   West Palm Beach, FL 62300   
11Keith Norris   Athens, GA 145216   
12Ken Vida   Lithia, FL 60148   
13Steven Cate   Moore, OK 6467   
14Eddy Hilger   Lookout Mountain, GA 178591   
15Christopher Frederick   Fort Lauderdale, FL 12319   
16Christopher Foster   Winston Salem, NC 12102   
17Daniel Larson   Norman, OK 58572   
18Marco Aledia   Worthington, OH 58428   
19John Cippola   Pompano Beach, FL 133180   
20Michael Starr   Cocoa Beach, FL 62201   
21Shawn Willard   Charlotte, NC 48403   
22Robin Kavan   Tampa, FL 51174   
23Adam Baskin   Clermont, FL 88669   
24John Green   Atlanta, GA 41973   

Men - Cat 3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Earl Bradley   Indialantic, FL 133173   
2Michael (Mike) Esmonde   Washington, DC 182417   
3John Murray   Ocala, FL 50974   
4Ralph Teten   Oakland, CA 144430   
5Frank Lopez   Largo, FL 21574   
6Erich Leipold   Sarasota, FL 109118   
7Patrick Unter   Clarks Summit, PA 129682   
8Ryan Saylor   Gainesville, FL 31413   
9Ryan Phelps   Apopka, FL 166427   
10Tim Molyneaux   Clermont, FL 53461   
11Ricardo Ortega   Hialeah Gardens, FL 133916   
13Allen Castro   Clermont, FL 52729   
14Jason Abernarny   Sebastian , FL 173570   
15Stephen Peterson   Jacksonville Beach, FL 154555   
16Carlos Peterson   Coconut Grove, FL 142009   
17Derek Govlet   Orlando, FL 140285   
18Curtis Long   Atlantic Beach, FL 108976   
19James Bailey   Atlanta, GA 79270   
20Joe Fernandez   Miami, FL 159107   
21Dean Krueger   Jacksonville, FL 48511   
22Kurt Friez   Land O Lakes, FL 122396   
23Darrell Cunningham   Orlando, FL 8354   
24Bryan Davis   Clermont, FL 147794   
25Ryan Hackner   Hamilton, NY 179066   
26Boyd Speerschneider   Valrico, FL 138683   
27John Donnelly   Minneola, FL 42380   
28David Suarez   New York, NY 175393   
29Bryan Walsh   Cottontown, TN 58003   
30Robert Gates   Scottsdale, AZ 56337   
31Neal Arnett   Tucson, AZ 177084   
32Joe Duhon      
33Clive DeSousa   Greenville, SC 140768   

Men - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jon Hutchinson   Ft Lauderdale, FL 177092   
2Aaron Fulton   Jacksonville, FL 182266   
3Christopher Magazino   St Petersburg, FL 174180   
4Marco Verwijs   Framingham, MA 187671   
5Christopher Deluise   Athens, GA 166521   
6Christopher Pliske   Fort Lauderdale, FL 107259   
7Robert Cutts   Orlando, FL 140720   
8Lorne Johnson   Gainesville, FL 164908   
9Michael Hubbard   Palm Coast, FL 185750   
10Darren Black   Clermont, FL 106925   
11Eric Carter   Lecanto, FL 179373   
12Kevin Mikalsen   Oviedo, FL 24302   
13George Gozdz   Jensen Beach, FL 187865   
14Giancarlo Bianchi   Miami, FL 179136   
15Beck Frydenborg   Gainesville, FL 176886   
16Chet Smith   Tallahassee, FL 163158   
17Adam Heid   Ridge Manor, FL 189187   
18Daniel VanDerLaan   Tallahassee, FL 184666   
19A Sikes   Wesley Chapel, FL 163253   
20Jeb Stewart    185574   
21Brett Thompson   Pinellas Park, FL 94353   
22Steven Fritz   Land O Lakes, FL 144218   
23Charles LeRette   Casselberry, FL 178468   
24James Long   Heathrow, FL 84954   
25Peter Murphy   Orlando, FL 82909   
26Guy Preston   Jacksonville Beach, FL 186384   
27Will Thompson   Tallahassee, FL 173321   
28Donald Beiger   Winter Park, FL 188582   
29Will Sabatyne   Boca Raton, FL 154759   
30Robert Kilcullen   North Port, FL 139406   
31Slott Atkin   Lutz, FL 135438   
32Fred Rounsaville   Jacksonville, FL 141375   
33Matthew Radula   Longwood, FL 175355   
34Daniel Staffenberg   St Petersburg, FL 175265   
35George Keen   Shelburne, VT 19157   
36Troy Watson   Tampa, FL 168474   
37Sean McCoy   Gainesville, FL 188380   
38John Campbell      

Women - Junior - JR - 10-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jacqueline Kurth   Palm City, FL 182253   

Women - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jacquelyn Crowell   Alpharetta, GA 185441   

Women - Junior - JR - 15-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Melissa Irons   Orlando, FL 179372   

Women - Cat 1/2/3

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Candice Blickem   Tucson, AZ 99908   
1Cindy Tompkins   Alachua, FL 78515   
1Frances Elliott   Palm Beach Gardens, FL 68653   
2Sherri Stedje   Lutz, FL 69689   
2Lynn Brotzman   Redlands, CA 155630   
2Charlotte Lenssen   Durango, CO 20900   
3Lisa Mason   Pataskala, OH 22818   
3Rebecca McClintock   Athens, GA 91806   
3Jeraldine Boettcher   Stuart, FL 119136   
4Cheryl Roth   Boulder, CO 30681   
4Elizabeth Wencel-Stone   Miami, FL 63630   
4Linda Murphy   Anthony, FL 105263   
5Anne Meyer   La Crosse, WI 55494   
5Stacey Eldridge   Roswell, GA 64174   
6Elizabeth Morse   Saint Petersburg, FL 126302   
7Stephanie Cunningham   Mount Dora, FL 157378   
8Sharon Penn   Lutz, FL 49227   

Women - Cat 4

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Hall Amanda   Seattle, WA 181244   
2Karen Blamick   Longwood, FL 163596   
3Cindy Musselwhite   Sanford, FL 187636   
4Rebecca Clark   Lakeland, FL 151788   
5Robin Frydenborg   Tallahassee, FL 179366   
6Jeannine Starr   Oviedo, FL 186674   
7Elizabeth Vargo   Green Cove Springs, FL 170626   
8Cynthia Goings   Palm City, FL 189392   
9Sandi Davies   Naples, FL 188509   
10Rachel Hallum   Alachua, FL 189156   
11Darlene Gamble   Deerfield Beach, FL 186978   
12Laurie Schoepe      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaSpyUSACDFBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee