Race Results for
Boneshaker
Winthrop, WA
(Event Information)
This is a non-competitive event
Downhill on 05/19/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-10

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GAGE HENRY   3:18.800  526 
2 GUY RUTHERFORD   3:28.100  486 CYCLE PROS

Men - Junior - JR - 1-12

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL SNYDER   2:16.200  169 
2 ADAM SZEMBER   2:18.100  321 MACH HEAD
3 Michael Devlin   Sammamish, WA2:21.300 163535  86 TITUS
4 DAVID HENRY   2:27.700  525 
5 SHANE ELSASSER   2:33.100  465 SST
6 JASON ANDERSON   2:41.800  327 MIDWAY

Men - Junior - JR - 1-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHAEL SZEMBER   Yarmouth, ME6:02.100 110378  322 MACH HEAD
2 Luciano Worl   Woodinville, WA6:29.400 162267  
3 RYAN WADE   6:39.500  319 MACH HEAD
4 KYLE SALISBURY   6:43.500  535 
5 BRUCE LOUVIERE   6:51.800  474 SINGLETRAC
6 KOREY GOLBIENKO   7:47.000  66 
7 IAN WEBSTER   7:54.600  513 
8 DANIEL MULROONEY   8:16.200  553 

Men - Junior - JR - 1-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BRENT HANSEN   5:47.200  514 
2 TODD JANES   6:03.400  173 
3 TYLER ALVARDO   6:09.600  318 MACH HEAD
4 ALEX BERRES   6:14.000  139 
5 ARLEN ZOPOLOS   6:19.700  140 2ND SEASON
6 RYAN KUYKENDALL   6:24.500  517 2ND SEASON
7 MATT PAVOLKA   6:25.400  522 
8 BILLY NAFSINGER   6:27.200  116 TOMBSTONE
9 JOSH SAYAN   6:55.900  471 

Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 HANS ELDRIDGE   5:36.100  493 KINGSTONCY
2 RYAN MITZEL   6:10.700  489 RAPIDDESCE
3 JEFF HANSON   6:12.900  521 CRACK TOKE
4 CHRIS ALLEN   6:17.200  536 BEEFRACING
5 TIM TRAVIS   6:23.500  98 
DNP JULIEN MCLAUGHLIN   DNS  332 AZONIC

Men - Junior - JR - JuniorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Neal Strobel   Renton, WA5:26.800 185277  341 DIATECH
2 Evan Robertson   Winthrop, WA5:29.400 147144  534 JF2 RACING
3 Marcus Swett   Spokane, WA5:32.000 161100  46 TOMBSTONE
4 Justin May   Issaquah, WA5:35.200 173816  295 DH ZONE
4 Sean Murphy   Wallace, ID5:35.200 163662  538 BEEFRACING
6 Scott Meredith   Spokane, WA5:36.800 181391  533 HAIRY GARY
7 Luke Strobel   Issaquah, WA5:43.100 181052  340 DIATECH
8 Chad Ridout   Issaquah, WA6:05.700 181882  72 CYCLEPATH
DNP SAM BACHMAN   Spokane, WADNS 171992  16 
DNP Jared Shaw   Spokane, WADNS 159476  159 

Men - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Smith   Sandpoint, ID5:10.400 33143  SPORTPLUS

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Albright   Bend, OR5:05.300 1302  41 MTBZONE/DH
2 Ryan Wilson   Enumclaw, WA5:14.900 174953  498 
3 Tige Eakin   Chico, CA5:16.100 172001  OLDTOWNBIK
4 Ethan Mutoli   Granite Falls, WA5:26.100 90123  507 DH ZONE
5 James Ivin   Issaquah, WA5:26.400 181029  527 DHZONE
6 Kim Eakin   University Place, WA5:32.400 113296  18 OLDTOWNBIK
7 Jason Strother   Redmond, WA5:34.600 109596  469 RAPID DESC
8 Kevin Ryan   Seattle, WA5:39.100 114291  509 DHZONE
9 Richard Mukai   Issaquah, WA5:49.300 150044  483 DIAT/ATOM
10 Cory Tepper   Portland, OR6:55.000 125005  
DNP Damion Smith   Golden, CODNS 161752  37 DHNW/OAKLE

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Allen   Port Angeles, WA5:20.500 182597  455 TOMBSTONE
2 Daniel Murphy   Seattle, WA5:21.600 169902  172 GREGGS
3 Craig Panthen   Seattle, WA5:26.600 172035  427 GREGGS
4 ROBBIE JOHNSON   5:30.100  162 
5 Chris Janes   Black Diamond, WA5:32.100 161105  404 
6 Cyrus Welk   Moscow, ID5:36.400 171727  470 AZONIC
7 Charlie Catchpole   Spokane, WA5:39.200 150220  475 KOKANEE
8 Robert Bailey   Spokane, WA5:39.300 152418  25 BAILEY WEB
9 Craig Harvey   Big Bear Lake, CA5:41.300 181390  61 TIMS BIKE
10 CHRIS PARSHALL   5:41.600  472 BIKEWORKS
11 Kris Brown   Everett, WA5:41.900 147226  142 TIMS BIKE
12 Timothy Dillard-Crichlow   Tacoma, WA5:43.100 114270  53 
13 Craig Dillon   Mill Creek, WA5:46.100 147258  480 DIRTWORLD
14 Josh Wellman   Coupeville, WA5:47.700 186785  48 VELOCITY B
15 MATT PAUL   5:49.300  511 
16 Mike Lents   Bothell, WA5:53.800 180962  118 GRC/AZONIC
17 MARK BENDER   5:57.100  97 GRC/ROTEC
18 JORDAN GRIFFITH   6:00.000  510 
19 IAN ZANDER   6:02.900  246 TROYLEE DE
20 William Trice   Seattle, WA6:13.200 163540  518 BLACK&TAN
DNP VINCE POFF   DNS  73 WHEELSPORT
DNP David Visser   Wenatchee, WADNS 171219  12 GREGGS

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Solem   Kirkland, WA5:20.200 33432  528 DHZONE
2 TONY HOWARD   5:21.900  220 T&E CYCLES
3 Mike Russert   Spokane, WA5:22.700 142245  317 MACH HEAD
4 CHRIS VANGUILDER   5:22.900  74 BIKEBUTLER
5 Peter Costain   Whitefish, MT5:25.800 7868  519 BIGMTN
6 BRETT PLATTEBORZE   5:26.000  123 RAPIDDECEN
7 Mic Woodruff   Spokane, WA5:28.500 161088  331 NW DH
8 JACK HARDY   5:30.700  549 JACKS BIKE
9 Jeffrey Bechtel   Elkton, VA5:37.400 148756  505 DH ZONE
10 MICHAEL MCLOUGHLIN   5:37.900  487 TIMS BIKE
11 Eric Ness   Albion, WA5:44.400 156790  416 TOMBSTONE
12 Williams Rutherford   Moses Lake, WA5:45.500 177217  299 TM SPEEDH
13 Martin Milsted   Seattle, WA5:46.100 168633  529 DH ZONE
14 Keith Witt   Seattle, WA5:54.800 38720  277 DIRTWORLD
15 Tim Gregory   Moscow, ID6:00.000 169965  420 U OF I
16 David McIntosh   Newcastle, WA6:00.900 23568  397 GIANT NW
17 Sam Stroud   Everett, WA6:04.600 181402  127 TIMS BIKE
18 Brad Scott   E Wenatchee, WA6:05.000 169204  44 RAPIDDESCE
19 BRIAN YUMUL   6:12.200  530 DHZONE
20 Jeffrey Haymes   Lacey, WA6:26.200 116719  271 VALLEY CBC
DNP KEVIN KELLY   DNS  213 BEEF JERKY
DNP Kurt Wagner   Tacoma, WADNS 168009  45 
DNP BRUCE SZEMBER   DNS  323 MACH HEAD
DNF KENT DEVRIES   999  550 JACKS BIKE

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BILL SWIRE   6:17.300  463 
2 KELLY EARLE   6:25.700  546 DIRTWORLD
3 William Devlin   Sammamish, WA6:56.300 152899  85 TITUS

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 E Mitchell Webster   Shoreline, WA6:00.600 171953  512 WHEELSPORT
2 Arnold Mukai   Issaquah, WA6:04.500 150045  484 SANTA CRUZ
3 Bill Dixon   Spokane, WA6:07.900 152416  227 NW DH
4 Robert Britschgi   Seattle, WA6:17.300 4885  551 TICYCLES

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thor Jones   Winlock, WA5:28.600 176345  499 PFM/BOBS
2 CHRIS AHO   5:35.900  542 BLACK&TAN
3 Dean Zimny   Seattle, WA5:42.100 105916  301 DIRTWORLD
4 DAVED MITCHEL   5:42.300  143 TIMS BIKE
5 BRYCE AKTEPY   5:43.400  523 2ND SEASON
6 CRAIG NEWBURY   5:51.800  520 CRACK TOKE
6 CHRISTOPHER DAVIS   5:51.800  245 TOMBSTONE
8 ERIC FRASIER   5:52.000  481 
9 PATRICK CONNOLE   5:53.700  270 HARDTAIL
10 ANDY SPARK   5:54.000  531 TIMS BIKE
12 CHRIS HALLECK   5:54.400  282 PFM
13 CHRIS LUNA   5:55.900  544 HIDDENWAVE
14 Leland Thompson   Everett, WA5:56.500 181401  260 BIKEWORKS
15 TREVOR ADLER   5:57.700  476 
16 ANDY COOK   5:59.500  548 ROLLSUICID
17 Kevin Wicks   Lake Stevens, WA6:19.100 181831  547 BIKE WORKS
18 Tory Grant   Sumner, WA6:20.000 13913  501 BLACK&TAN
19 REGGIE WHITE   6:21.700  356 
20 KAI HARWICK   6:21.800  122 
DNP THAD THURMAN   DNS  167 
DNP SPENCER SMITH   DNS  502 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rocky Crocker   Wenatchee, WA5:24.100 180676  35 WAR
2 Jeffrey Mettler   Wenatchee, WA5:31.800 189506  34 WAR
3 Matthew Sierer   Kirkland, WA5:34.400 181404  365 RAPIDDESCE
4 JIM FILLIS   5:38.000  366 RAPID DESC
5 SHAYNE PETERS   5:39.100  288 
6 Curtis Dunbar   Redmond, WA6:00.200 173737  468 RAPIDDESCE
7 Timothy Elsasser   Snoqualmie, WA6:01.100 172000  464 SINGLETRAC
8 TROY HALL   6:02.200  306 BIKEWORKS
9 Michael Lawrence   Leavenworth, WA6:02.500 20558  30 TM GOODBAR
10 Duane White   Maple Valley, WA6:03.300 180063  490 
11 BRETT GIRTHER   6:04.000  516 
12 Tim Swett   Veradale, WA6:21.500 161060  160 AZONIC

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Loren Morris   Snoqualmie, WA5:37.200 43163  216 SINGLETRAC
2 Tom Warren   North Bend, WA6:06.700 179691  144 SINGLETRAC
3 JERRY CAMPBELL   6:18.000  324 BIKEWORKS

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Vincent   Coeur D Alene, ID6:43.300 135212  81 VERT EARTH

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM HEKKER   5:41.800  442 BADATTITUD
2 Josh Harrison   Coeur D Alene, ID5:53.900 189529  537 VERT EARTH
3 BENJAMIN CORDELL   6:00.100  158 
4 DREW ELMQUIST   6:01.400  212 
5 CORY BIBBY   6:05.000  540 
6 NATHAN THOMAS   6:07.400  445 BADATTITUD
7 Kevin Dahlen   Shoreline, WA6:09.800 175905  335 RAPIDDESCE
8 ED KNEBEL   6:37.800  89 
9 PETERS CHAVEZ   6:52.800  482 
10 DOUG DORNER   7:37.900  497 PFM

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Lang   Golden, CO5:46.000 175655  456 
2 David Acheson   Winthrop, WA5:58.100 1083  267 TM METHOW
3 Robert Beyer   Irvine, CA6:02.100 173742  303 RAPIDDESCE
4 DAVE MADDOCK   6:14.900  541 
5 LORRES GOLBIENKO   6:22.800  504 
6 ROGER COLE   6:22.900  150 
7 CLAYTON BAXTER   6:33.400  496 
8 Phillip Blume   Medical Lake, WA6:36.100 135658  77 
9 Erik Swensrud   Everett, WA6:44.000 181839  460 
10 David Hulse   Wenatchee, WA7:50.300 189526  103 WAR
DNP PAUL WEBER   DNS  263 JESUSPDLRS
DNP PHILLIP MCCOLLUM   DNS  543 BLACK&TAN

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JOE RITZMAN   6:10.200  83 
2 Tom Feil   E Wenatchee, WA6:18.400 189511  36 WAR
3 ROBERT JOHNSON   7:42.300  163 
4 TONY BLAU   13:58.30  552 
DNP James Garrison   Vancouver, WADNS 166372  222 

Women - Pro - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sara Johnson   Spokane, WA5:54.600 153029  BIKEBUTLER
2 Sara Chandler   Kirkland, WA6:05.300 160844  506 DH ZONE

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amelia Colasurdo   Seattle, WA6:05.200 169690  508 DH ZONE
2 Jennifer Jones   Kelso, WA6:11.400 180432  500 PFM/BOBS
3 REBEKAH KEENE-WILSON   6:19.100  182 2ND SEASON

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KARA BOELEMA   6:15.700  524 RAGNAROK
2 KJERSTIN FOX   7:13.800  478 MY LIBODO
3 MORGAN GUNN   7:18.900  479 MY LIBIDO
4 Jennifer Castle   Mukilteo, WA7:36.700 181223  431 RAPID DESC
DNF BREE MITCHEL   999  147 TIMS BIKE

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jess Mettler   Wenatchee, WA6:40.000 189504  33 WAR

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMBER IMBURGIA   7:26.400  515 GREGGS

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 AMY SADLER   8:39.900  539 CRAZYAMY

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOShimanoCUOREUSACDFBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee