Race Results for
Connecticut State Nutmeg Challenge
Somers, CT
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/28/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Welch   Tolland, CT1:08:46 165015  451 
2 Colin Coates   Cheshire, CT1:10:32 159652  453 
3 Eric Rubenstahl   E Hartland, CT1:11:03 189538  457 
4 Timothy Carey   Vancouver, WA1:00:06 1916  452 
5 Jean Rothe   1:13:22  458 
6 Aaron Choi   1:14:12  459 
7 Jesse Freundlich   1:16:28  460 
8 Nick Schmitz   East Lyme, CT1:16:38 184115  454 
9 Chris Murdoch   1:29:38  456 
10 Walter Iwanicki   East Lyme, CT1:35:16 43523  455 
DNF Doug Isleib   Tolland, CT 137235  450 

Men - Junior - JR - 13-14

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gregory Carpenter   Durango, CO0:48:56 191158  
2 David Scherp   East Hampton, CT0:49:41 182798  
3 Tom Fluckiger   0:53:50  
4 Paul Bickford   0:54:40  
5 James Wheeler   0:57:21  
6 Joe Carl   1:00:41  
7 Eric Roth   1:01:30  
8 Steve Winiarz   1:01:32  
9 Alexander Kozachek   1:10:49  

Men - Junior - JR - 15-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jay Colapietro   0:46:34  111 
2 Randy Myers   0:48:53  103 
3 Ryan Roupes   0:49:16  102 
4 Teddy Norcross   0:49:23  118 
5 Mark Lockwood   West Simsbury, CT0:49:25 180948  105 
6 Matthew Sheldon   0:50:22  108 
7 Nicholas Leigh   Springfield, MA0:50:43 189574  106 
8 Ryan Mcgnee   0:50:58  114 
9 Billy Bateson   Cheshire, CT0:51:20 191156  104 
10 Carter Rowley   0:51:39  113 
11 Dylan Price   0:51:42  109 
12 Worth Wolcott   West Suffield, CT0:51:43 191273  100 
13 Geoff Veysey   Longmeadow, MA0:52:48 191161  107 
14 Kyle Boudreau   0:53:33  117 
15 Ben Adams   0:55:42  110 
16 Ricky Deliveau   0:56:55  112 
17 Jacob Pomerante   1:00:43  116 
18 Adam Bickford   1:01:26  115 
19 Shane Lewis   1:03:38  101 

Men - Junior - JR - JunorX

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Adam Crane   Old Greenwich, CT1:36:17 170400  741 
2 Joshua Kissinger   1:37:30  740 
3 Jeremiah Russell   Russell, MA1:40:53 170791  735 
4 Ben Yanni-:azarus   1:41:47  737 
5 Kevin Montgomery   1:46:14  736 
6 Tristan Ostronic   Sandy, UT1:52:29 159565  739 
DNF Kendell Shailer   Morris, CT 147332  738 

Men - PR/SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Clark   Middlefield, CT1:21:30 40571  176 
2 Robert Giannini   Monroe, CT1:23:35 105754  177 

Men - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Malcolm Richardson   Hanover, NH1:22:33 133821  826 
2 Kevin Petrone   Fairlee, VT1:24:34 164287  824 
3 John Legere   1:25:24  816 
4 Justin Scott   East Lyme, CT1:25:35 140116  822 
5 Brian Wolff   Sound Beach, NY1:27:37 92298  819 
6 Michael Wilcox   Somers Point, NJ1:29:47 181577  827 
7 Damien Colfer   Newmarket, NH1:30:19 159160  818 
8 Chris Cosma   Suffield1:30:20 153906  828 
9 Anthony Eisley   Norwich, CT1:32:31 117285  821 
10 Dan Bunett   1:34:44  820 
11 Jerome Hughs   1:38:05  815 
DNF Denis Lafaille   Bridgeport, CT 146990  825 
DNF Seth Mitchell   Deep River, CT 92984  817 

Men - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Clay Wilcox   1:23:05  940 
2 Michael Patrick   Milford, CT1:23:30 77698  939 
3 Stuart Jensen   Windsor, CT1:24:10 94818  927 
4 Kenneth Caputo   North Windham, CT1:24:13 147508  932 
5 Michael Wonderly   Colchester, CT1:28:02 114677  930 
6 Josh Begin   Lawrenceville, IL1:28:21 161260  933 
7 Keith Gauvin   Lawton, OK1:28:42 12555  928 
8 Luke Hurley   Epsom, NH1:29:14 86790  938 
9 Gary Velardi   Wallingford, CT1:29:34 170856  935 
10 Mark Kenny   New York, NY1:29:35 166181  926 
11 Ed Grano   Yorktown Hts, NY1:30:46 145243  925 
12 David Dubois   East Hampton, CT1:32:46 147333  922 
13 Brian Rutter   Belchertown, MA1:33:00 168738  923 
14 John Nafis   East Hampton, CT1:33:38 25657  936 
15 John Loughrey   Shelton, CT1:34:40 153266  931 
16 Daniel Abbe   Montrose, MN1:34:57 14019  934 
17 Maximino Veiga   Danbury, CT1:35:02 86327  921 
18 Rod Coutemanche   Riverton, CT1:35:24 98397  929 
19 Jeff Haitz   1:42:40  937 
DNF Michael Zocchi   Arlington, MA 39534  920 
DNF Robert Wolfe   Middle Island, NY 92296  924 

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher Flagg   Asheville, NC1:25:44 17760  360 
2 Glann Giglio   Austin, TX1:26:53 1325  361 
3 Mark Luebbers   Delmar, NY1:27:04 21775  356 
4 William Barrows   W Hartford, CT1:28:54 159703  363 
5 Paul Myberg   Goshen, CT1:20:20 82305  359 
6 Ken Welch   Troy, MI1:30:28 97650  362 
7 Brian Rafferty   Mamaroneck, NY1:31:09 169430  358 
8 Mike Rubenstahl   1:31:41  354 
9 Bruce Saxton   West Suffield, CT1:32:55 31403  357 
10 Christopher Logan   Keene, NH1:35:18 21464  351 
11 Denis Biglin   Glastonbury, CT1:35:40 160943  350 
12 Randy Tefft   Keene, NH1:36:49 100727  352 
13 Louis Denaro   Oxford, CT1:57:44 88351  353 
DNF Robert Bisson   Fall River, MA 3786  355 

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 James Argabright   Richardson, TX1:45:30 98324  195 

Men - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Spannring   Longmont, CO1:07:48 189584  632 
2 Stanley Lezon   Bolton, CT1:09:33 103982  635 
3 Jason Mclevey   Sterling, CT1:11:11 187360  636 
4 John Lee   Moosup, CT1:12:10 181117  627 
5 Ian Strever   1:14:46  630 
6 Keith Liggett   1:15:42  626 
7 David Flagg   Pawcatuck, CT1:18:50 187931  628 
8 Steven Ivory   Manchester, CT1:19:25 188634  629 
DNF Matthew Gorman   Griswold, CT 191151  625 Pfizer Cycling
DNF Richard Fridrich   N Franklin, CT 168943  633 
DNF John Murdoch     631 
DNF Dan Hauserman     634 

Men - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Mahoney   Bethel, CT1:09:39 22175  529 
2 John Bazyk   1:09:56  528 
3 Jeffrey Robert   Worcester, MA1:10:08 107565  524 
4 Joe Policarpo   Bristol, CT1:12:09 135669  538 
5 Darren Crupi   Essex, CT1:12:10 183164  530 Bennetts Bikes
6 Matthew Craner   1:12:26  532 
7 Deryl Gage   Moodus, CT1:12:31 168284  533 
8 John Meyerle   Monroe, CT1:12:53 174385  526 
9 David Tess   Groton, CT1:13:38 115319  520 Pfizer Cycling
10 Guy Herrmaun   Danbury, CT1:14:45 159309  531 
11 Jim Proulx   Catawba, SC1:15:20 188627  525 
12 Mark Bridgeman   1:15:50  527 
13 Jeff Sowa   Middletown, CT1:16:58 172807  521 
14 Bryan Zieroff   Stamford, CT1:17:06 181426  522 
15 Eric Policarpo   Bristol, CT1:18:47 159499  537 
16 Sylvain Loize   1:25:23  536 
17 Armondo Monton   Pleasant Grove, UT1:27:00 170190  534 
18 Michael Pajarillo   Hope Valley, RI1:27:42 114646  535 
DNF John Kleine   Manchester, CT 190958  523 
DNF Robert Iacovelli     539 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gene Garneau   1:11:48  716 
2 Ronald Beliveau   Granby, CT1:12:56 179909  710 
3 John Nicolini   Carmel, NY1:13:45 145286  704 
4 Michael Micau   Miller Place, NY1:13:52 147962  708 
5 David Schachte   Woonsocket, RI1:14:03 169209  712 
6 Ray Bennettson   1:14:08  700 
7 Kevin Breton   Ashford, CT1:14:39 63314  706 
8 Paul Hayes   Guilford, CT1:14:57 188015  705 
9 Walter Pacosa   W Springfield, MA1:15:41 183960  714 
10 Anthony Muffatt   Bethel, CT1:15:43 174438  717 
11 Stephen Iwanicki   East Lyme, CT1:16:08 189342  702 
12 Clark Drake   Belchertown, MA1:18:30 168738  718 
13 Mark Eddins   Plantsville, CT1:19:17 160940  715 
14 Paul Brais   Chepachet, RI1:20:02 146123  713 
15 John Stockford   Norwich, CT1:20:33 140117  711 
16 Michael Medas   North Dighton, MA1:20:38 23883  707 
17 Richard Mancini   Huntington, NY1:22:58 95933  709 
18 John Okeefe   Lincoln, CA1:24:33 159572  703 
19 William Bonin   Hampton, CT1:28:29 156799  701 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 William Wikert   Avon, CT1:18:09 37572  803 
2 Robert Spreng   Groton, CT1:21:42 79869  800 
3 Bill Hart   Dalton, MA1:23:48 170788  802 

Men - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Glyman   Vernon, CT0:49:06 171375  200 
2 Alan Mclevey   0:49:52  209 
3 Mark Severance   S Windsor, CT0:51:37 176287  201 
4 Hayato Suzuki   0:53:12  203 
5 Dan Harrison   0:53:46  210 
6 Timothy King   Stanford, CA0:54:33 91989  207 
7 Benjamin Fish   0:56:34  212 
8 Peter Miller   0:57:00  204 
9 Shawn Guilbault   0:57:08  208 
10 Sean Drew   1:02:54  211 
11 Shane Wellersdick   1:02:57  206 
12 Jamie Dancosse   1:14:20  205 
DNF Mike Vitti     202 

Men - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Sattar   0:46:45  302 
2 Lawrence Gore   0:46:54  306 
3 Aaron Bean   0:47:26  309 
4 Adam Steidinger   Wallingford, CT0:48:34 189542  305 
5 Ryan Dubey   Hamden, CT0:49:26 10063  304 
6 Jeff Withrow   0:50:34  313 
7 Michael Nugent   0:50:58  301 
8 Travis Connon   0:52:05  311 
9 Robert Dancosse   0:52:35  300 
10 Thomas Verish   Salem, CT0:54:30 187179  308 
11 James Lockhart   0:54:32  310 
12 PJ Rudot   0:54:57  307 
13 Mike Fitzpatrick   0:55:13  314 
14 Leo Pellerin   0:58:14  303 
15 Ed Dossantos   1:00:15  312 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin Bouley   Tolland, CT0:48:00 182802  403 
2 Daniel Watson   0:48:04  400 
3 Garth Bean   Ashford, CT0:48:27 175179  415 
4 David Wheeler   0:51:45  409 
5 John Torrey   0:52:12  416 
6 Stephen Sawicki   Northbridge, MA0:53:20 159480  408 
7 David Fluckiger   0:54:42  401 
8 Robert Reenan   Farmington, CT0:55:07 192253  405 
9 Karl Schactner   0:56:00  411 
10 Dan Kildea   Canterbury, CT0:56:01 173891  420 
11 Dean Soucy   0:56:43  413 
12 Jeffrey Zelek   0:57:47  414 
13 Christopher Hinds   Exeter, NH0:58:16 16260  404 
14 John Lockwood   West Simsbury, CT0:58:48 175524  407 
15 John Coates   Cheshire, CT0:59:43 170406  406 
16 Jack Becker   0:59:50  419 
17 John Mulcahy   1:00:07  412 
18 Joseph Kozachek   1:00:45  417 
19 Warren Leiss   Holyoke, MA1:02:10 189573  410 
20 Steve Soucy   1:07:42  418 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thomas Hart   Ellington, CT0:59:40 191721  502 
2 Paul Roth   Bethany, CT1:04:05 141080  500 
3 William Wentworth   1:04:52  501 
4 Stephen Good   1:12:00  503 
5 Irving Miller   1:13:25  504 

Women - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashley Drake   Phoenix, AZ1:00:28 18638  600 
2 Chloe Jackson   East Hampton, CT1:09:00 181210  601 

Women - EX - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lydia Barter   N Brookfield, MA1:17:04 2763  76 

Women - SP - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Jensen   Windsor, CT1:19:08 190960  918 
2 Elizabeth Merikle   Salem, CT1:26:17 24073  916 
3 Susan King   1:27:03  919 
4 Pat Bosier   Norwalk , CA1:37:42 170784  917 
DNF Kristin Herbert   Hope Valley, RI 189293  915 pfizer Cycling

Women - BG - Master - 35-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joann Biglin   Glastonbury, CT1:00:36 161906  620 
2 Patrick Niemann   1:01:18  623 
3 Laurel Stewart   1:02:59  622 
4 Patricia Suprenant   1:19:33  621 

Mixed - Junior - JR - 9-11

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DQ Sarah Fluckiger     976 
DQ Nathan Sattar     977 
DQ Dylan Dancosse     993 
DQ Spencer Giglio     996 
DQ Jacob Pennington     988 
DQ Johanna Duggan     982 
DQ Ryan Soucy     985 
DQ Denis Biglin     978 
DQ Kirk Giglio     995 
DQ Hannah Dancosse     994 
DQ Keane Heon-Barr     987 
DQ Emily Pennington     990 
DQ Jason Duggan     981 
DQ Nicole Pennington     989 
DQ Stephen Carpenter     984 
DQ Erin Soucy     986 
DQ Riley Duggan     983 
DQ Christian Stedinger     997 
DQ Blair Barrows     992 
DQ Jake Baxter     979 
DQ Adam Campbell     991 
DQ Archie Doyle     980 
DQ Douglas Pellerin     975 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFShimanoSierra NevadaCUOREBonk BreakerOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee