Race Results for
Telluride 360 Degree Adventure
Telluride, CO
(Event Information)
This is a non-competitive event
Downhill on 07/13/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 IGNAS GRAZULIS     334 DOD RACING
2 MICKEY BORG     513 DOD RACING
3 Billy DeLaCroix   Boulder, CO 181334  323 AZONIC
4 TRENT KUCHYT     343 
5 WILL HINE-RAMSBERGER     584 NVHS
6 CHAD DE ALVA     554 PARAGON
7 DREW DUVALL     473 
8 TRISTAN HOBSON     635 
9 GREG WALL JR     383 
10 James Ontiveros   Boulder, CO 179629  409 RPM/YETI
11 Tyler Krahulec   Silverthorne, CO 192312  607 
12 Grant Savidge    190941  457 PARENTS
DNF JORDAN PLUMLEIGH     361 

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Partin   Longmont, CO 183206  490 JRA RACING
2 MILES LAMON     344 
3 Gerald Ives   Grand Junction, CO 189544  396 GENE TAYLO
4 NICK HOBSON     634 
5 Brant Landers   Durango, CO 134361  472 
6 MATT BARNS   Los Alamos, NM 182033  605 THE DOME
7 DAVE SOBEL     373 NVHS
8 Will Pfeffer   Denver, CO 192104  512 AZONIC/MRP
9 JACK HERRIN     620 
DNF Robert Christian   Louisville, CO 188046  480 BEAR NAKED
DNF BRETT HOBSON     639 

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christopher VanDine   Jim Thorpe, PA 95441  525 POISON SPI
2 Sven Martin   Newport Beach, CA 173862  439 TURNER ROM
3 Ryan Harris   Highlands Ranch, CO 15218  519 TPA GO FAS
4 Matthew Fisher   Boulder, CO 113183  406 RPM/YETI
5 Byron Hills   Hudson, NY 16234  464 OAKLEY/FAS
6 Bill Thomas   Pine Plains, NY 35334  445 FAST TIMES
7 Daniel Weinman   Taos 161751  534 FREE TAOS
8 Ian Odom   Big Bear City, CA 153418  434 CHEETA
9 JAMAS STIBER     568 CHARTER SP
10 Kirk Adcock   Breckenridge, CO 119205  482 GREAT ADVE
11 Steven Wentz   Costa Mesa, CA 148884  386 CHEETA CYC
12 ADAM WAIGHT   Beaver Creek, CO 145374  466 OAKLEY FAS
13 Mike Tartaglia   Loveland, CO 104092  425 SA RACING
14 Matthew Grinewich   Colorado Springs, CO 99449  494 CSR
15 Mark Sewards   Placitas, NM 32233  415 
16 Marc Ciufolo   St. Louis, MO 6954  446 FAST TIMES
17 TREVOR ELLINGHAM     431 HIGH ROLLE
18 Richard VanEvery   Carlsbad, CA 36434  555 INTENSE OA
19 Michael Ambrose   Colorado Springs, CO 160466  492 CSR ROCKSH
20 Will VanOverbeke   Eagle, ID 158941  382 POLAR REVO
21 Willy Warren   Glenwood Springs, CO 37300  544 KONA BICYC
22 Brian Ballard   Broomall, PA 2429  530 CATCHING A
23 Eric Jean   Arvada, CO 95272  510 
24 KEITH MOTT     594 
25 Johnny Bargeron   Rio Rancho, NM 2578  413 
26 Jonathan Watt   Colorado Springs, CO 118005  501 SANTA CRUZ
27 Sean Segner   Albuquerque, NM 164063  448 FAT TIRES
28 Thomas Cowern   Moab, UT 122812  518 POISON SPI
DNF Kain Leonard   Gunnison, CO 173480  403 TOMICHI CY
DNF Quinton Spaulding   Henderson, NV 165835  375 KHS BICYCL
DNF Sean Heimdal   Lake Elsinore, CA 15698  557 MAD CATZ

Men - EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JUSTIN FREY     402 TEAM LENZ
2 Doug Ewer   Denver, CO 182791  441 TEAM BIG C
3 Pete Hutson   Fort Collins, CO 175875  484 CYCLE CYND
4 Paul Smith   Hunt Valley, MD 131272  558 TREK
5 ERIC BIBOSO     304 
6 KRISTOFER CARLSTED   Las Vegas, NV 126173  545 A RACERS E
7 Bryan Dance   Salt Lake City, UT 174768  521 MICHELIN
8 James Weingarten   Englewood, CO 184077  458 ROCKY MTN
9 Kyle Passen   Auburn, WA 180024  528 
10 JESS PEDERSON   Telluride , CO 186232  560 
11 Mark Milliken   Grand Junction, CO 141733  559 
12 Antonio Gradillas   Albuquerque, NM 180870  433 
13 BOE MCGEE     532 
14 ERIC RAMIREZ     538 JANS
15 ANDREW GIBSON     331 CONFLICT I
16 MASON KLESBOLD   Grand Junction, CO 180862  453 
17 Frank Loccisano   Colorado Springs, CO 163027  432 COLFLICT
DNF TRIP WHITTENBURG     475 
DNF ERIK NAVARRO     547 

Men - EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Goss   Telluride, CO 174677  479 PARAGON SK
2 Todd Olsen   Silverthorne, CO 26700  357 
3 Matthew Snyder   Breckenridge, CO 189977  487 
4 Benjamin Greenberg   Salt Lake City, UT 174760  502 DOD RACING
5 Josh Crawford   Phoenix, AZ 8096  428 HIGH ROLLE
6 Ryan Soderberg   Dillon, CO 154615  374 
7 Shawn McNamara   Silverthorne, CO 164959  496 
8 Chris Chaput   Telluride, CO 192255  526 PARAGON SK
9 Scott Wilson   Golden, CO 132095  447 RBP-CREATI
10 Frank Dehnisch   Ft Collins, CO 158946  503 SA RACING
11 Noah Kenin   Taos, NM 192446  533 TEAM FREE
12 J2 RASMUS     467 FAST TIMES
13 John Goike   Vail, CO 179921  436 A RACERS E
14 Alex Boday   Fort Collins, CO 163689  308 TOMAC/AZON
15 Doug Klacik   Vail, CO 180892  500 VAIL BICYC
16 Chad Kittles   Arvada, CO 80263  565 DENVER SPO
17 DYLAN BAER     563 
18 Jeremy Turgeon   Winter Park, CO 175710  417 
19 Peter Schoenberg   Durango, CO 164823  567 
20 CHARLES ROJO     468 PARAGON
21 Aaron Gilliland   Loveland, CO 100256  426 
22 Aaron Day   Salt Lake City, UT 172184  321 DOD RACING
23 Stephen Bell   Durango, CO 183488  556 POISON SPI
24 Jeff Bourgault   Breckenridge, CO 180887  309 
25 Judge Leverich   Salt Lake City, UT 21006  497 DOD RACING
26 PATRICK ESQUIBEL     477 
27 JJ SNEDEKER     511 WINTER PAR
28 Michael Blackmore   Green Mountain Falls, CO 78669  505 CSRCOLORAD
DNF Shawnee McGovern   Boulder, CO 83560  537 THE FIX

Men - EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alejandro (Alex) Gallego   Denver, CO 12686  450 MAXXIS GOJ
2 Chris Bowers   Wetumpka Al, AL 156250  310 AIRPARK
3 DANNY POST     440 
4 Adam Hart   Las Vegas, NV 113244  429 HIGH ROLLE
5 Kevin Royston   Canandaigua, NY 96362  368 
6 Shaun Simon   Colorado Springs, CO 78621  553 CSR COLO C
7 MICHAEL DUNLAP     488 
8 Eric Winslow   Evergreen, CO 147197  581 LIQUID INC
9 Paul Freeman   Durango, CO 150445  489 VAILBIKETE
10 Augustus (JoJo) Dideles   Telluride, CO 174682  561 PARAGON SP
11 Matt Palmisano   Colorado Springs, CO 168881  358 
12 Kent Setsma   Englewood, CO 159089  427 FOES AZONI
13 Justin Alvey   Layton, UT 81806  507 GO-RIDE.CO
14 Christopher Crabill   Salt Lake City, UT 150890  318 GORIDE.COM
15 JACK BARNERA   Wheat Ridge, CO 154330  495 BIG CRANK
16 James Wynn   Telluride, CO 174678  451 PARAGON SP
17 Joshua Walters   Santa Cruz, CA 129363  421 
18 Charlie Clarke   Vail, CO 100184  570 
19 GARY DYE     478 PARAGON SK
20 CLIFF STONE     599 
DNF Aaron Dull   Vancouver, WA 180827  504 
DNF Robert Fowler   Park City, UT 143876  531 AZONIC

Men - EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chad Christy   Breckenridge, CO 6879  422 GREAT ADVE
2 Damon Kirchmeier   Farmington, UT 19248  506 YETI AZONI
3 Tony Beaujon   Castle Rock, CO 180872  548 
4 Gavin Spaulding   Belgrade, MT 165834  520 KHS
5 Ethan Franklin   Denver, CO 136391  550 
6 John Atkinson   Bellevue, WA 102537  481 BEAR NAKED
7 Jayme Rhode   Delta, CO 168636  419 TOMICHI CY
8 ERIC BALLE     596 
9 TROY MESSANO     444 AZONIC/WHI

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lenny Ricketts   Durango, CO 150359  529 YIPPEE RAC
2 George Volinsky   Norwood, CO 180902  438 PARAGON SP
3 RANDY LEWIS     347 HIGH ROLLE
4 Wade Wilderman   Fraser, CO 38221  541 TOTALLY WI
5 JOHN KHADMI   Durango, CO 184891  564 POISON SPI
6 Michael Fredrick   Lyons, CO 83182  418 LENZSPORT
7 Dana Franklin   Denver, CO 12251  549 DANACO CYC

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS RUMBLE     465 
2 BRUCE SWAN   Denver, CO 95280  625 
3 ADAM BUNIGER     313 RUBY CANYO
4 DAN TISSER     449 ROCKY MTN
5 SHAWN MALOTT     598 
6 COLIN FLOYD     330 
7 Eric Prinster   Grand Junction, CO 192444  592 
8 JACOB HILDEBRAND     688 
DNF BENJ WARE     476 BOOKWORMS

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 CHRIS PRUDUE     363 
2 Jared Sharp   Green River, WY 191131  600 SHARP BROS
3 Nathan Tillquist   Colorado Springs, CO 108894  404 
4 Dylan Johns   Aspen, CO 82369  341 ASPEN BIKE
5 Brian Meinken   Highlands Ranch, CO 191119  442 RBP CREATI
DNF ALEX CONGDON     636 RUMBLE FAC

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Decker   Newark, CA 131607  322 
2 TIM BUTLER     602 
3 LARS STEFFENSEN     455 PARAGON SP
4 Bryan Camp   Buena Vista, CO 192445  632 RPM
5 SONNY BURGOS     616 
6 Ryan Wagner   Lakewood, CO 178783  672 GREEN MOUN
7 GARY MARCOCCIA     578 CLIF BAR
8 William TeSelle   Boulder, CO 191163  379 

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 GRANT CHILDERS     315 
2 Sean Pryce   Beaverton, OR 170436  508 PRYCE RACI
3 Ty Garber   Denver, CO 12768  601 DYNATEK

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rob Harvey   Highlands Ranch, CO 192257  338 
2 Mike Watkins   Albuquerque, NM 97288  659 
3 TIM HILO     524 
DNF GRANDON WESTLUND     673 PIKES PEAK

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Shiramizu   Denver, CO 188394  372 

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Boyles   Colorado Springs, CO 187557  669 
2 JONATHAN HALVERSON     671 
3 Charles St Henry   Muncia, IN 181521  652 GILLES KEN
4 CHRIS MILUCKY     687 

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Brannon   Rio Rancho, NM 191345  655 
2 STEPHEN BLYSTONE     405 

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIMMY HOPKINS     498 REI ALBUQU
2 BILL MCCARTHY     353 
3 TRAVIS MARCHIANI     351 
4 Samuel J Ceridon   Ft Collins, CO 133081  597 ADDRENAILI
5 RONALD PARKS     522 PARAGON

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Geof Suits   Colorado Springs, CO 181100  615 PHYSIQUE E

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 MICHEAL KRAVITZ     342 
DNF WILLIAM VALAIKA     546 
DNF ED AUSSEM     474 

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessica Vogt   Boulder, CO 161705  412 RPM/YETI
2 Elberta Seybold   Espanola, NM 163469  435 
3 Hannah Steffens   Monte Vista, CO 184097  552 TREE TOP T
4 Cassidy Garhart   Winter Park, CO 175711  416 
5 Emily Johnston   Broomfield, CO 173609  523 TROY LEE/Z
6 London Menlove   Crested Butte, CO 145964  542 BOLSAN CYC

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ana James   Telluride, CO 158380  471 PARAGON
2 Faith Bradley   Salt Lake City, UT 163443  312 GORIDE.COM
3 Chelsea Redwood   Concord, NH 187886  437 SPY

Women - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Diane Giusti   Littleton, CO 13377  579 VELOCITY R

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JENNIFER BROCIOS   Colorado Springs, CO 177273  509 ROCKY MTN

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacey Adcock   Breckenridge, CO 174680  483 GREAT ADVE
2 KRISTA SIMON     551 COLO SPRGS
DNF Jen Abramson   Dillon, CO 172613  452 MTN SPORTS

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaOSMOUSACDFSpyCUOREBonk Breaker
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee