Race Results for
Telluride 360 Degree Adventure
Telluride, CO
(Event Information)
This is a non-competitive event
Cross Country on 07/13/2002

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - JR - 1-16

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ADAM MCGRATH     356 RITCHY ROO
2 Austin Baker   Lake City, CO 172887  644 REDCLOUD C
3 DREW HOLBROOK     710 NEED ONE
4 GEORGE SCHNELL     642 RED CLOUD
5 Eric Deming   Manitou Springs, CO 190921  324 
6 LEVI HANCOCK     650 REDLCOUD C
7 BOBBY FAY     328 FOLSOM BRE
8 Nick Certeza   Eagle, CO 191248  398 MOUNTAIN P
9 Timothy Heineman   Los Alamos, NM 184379  631 LAND OF OZ
10 RYAN BUERMAN     617 MICH YOUTH
11 ANDY BUTTE     401 
12 Aaron Webster   Rogers, AR 185043  694 FRONT RANG
13 JARED SHARPE     641 RED CLOUD
14 Barrett Breshears   Laguna Niguel, CA 187702  656 BEAR BRAND
DNF Brandon Breshears   Dana Point, CA 187701  658 BEAR BRAND

Men - Junior - JR - 17-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KEVIN NOREEN     394 
2 David Terrill   Lake City, CO 184350  651 RED CLOUD
3 BRAD WALTERS     681 
4 Kennen St Henry   Columbus, IN 191392  654 SUMMIT RAC
5 BRETT HOBSON     639 
6 Brandon Lozano   Colorado Springs, CO 192443  675 
7 Adam Wojdyla   Colorado Springs, CO 181630  677 

Men - SM - Senior

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 NICK GOULD     684 SANTA CRUZ
2 MITCH MOREMAR   Durango, CO 103288  730 DEAN
3 Ryan Harris   Highlands Ranch, CO 15218  519 TPA GO FAS
4 Anthony Colby   Dedham, MA 118320  685 GOJUS
5 Douglas Ryden   Colorado Springs, CO 106147  698 
6 Christopher Jung   Boulder, CO 146247  732 GOOFY
7 Joseph Marshall   Denver, CO 101161  715 RITCHEY
8 Andy Lee   Lakeway, TX 104097  345 ICE BOX MO
9 Mitch Westall   Littleton, CO 37798  724 DEAN DYNAT
10 Aaron Potts   Fort Collins, CO 28523  727 HASSLE FRE
11 Micah Joseph   Tyler, TX 169692  768 TOTALLY WI
12 MILES VENZARA     737 GOJUS
13 LADD MCCLAIN     354 GARY FISHE
14 Dave Chase   Lyons, CO 6670  743 PEARL IZUM
15 Joseph Cooper   Superior, CO 50587  719 
DNF GAVIN SEEDORF   Durango, CO 50595  766 PRIMAL
DNF Jeffrey Wardell   Boulder, CO 155512  702 XYBIX FULL
DNF Zachary Bingham   Vail, CO 79949  754 BEAVER CRE
DNF Pete Dahle   Telluride, CO 78240  591 PARAGON
DNF Christopher Phillips   Boulder, CO 28041  729 IONIC
DNF RYAN LYNCH     350 
DNF KEN BLOOMER     307 CLIF BAR

Men - EX - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Hagman   Fort Collins, CO 173228  733 
2 Nick Martin   Boulder, CO 140177  752 TREK VW
3 Bryce Glovatsky   Stevenson, WA 191168  747 
4 PETER MACLEOD   Argyle, TX 87308  764 INDEPENDEN
5 SCOTT MCCALMON     352 IONIC CYCL
6 DAVID FAHNESTROCK     327 LATERAL ST
DNF GREG LEWIS     770 GO JUS
DNF Ryan Artale   Boulder, CO 148564  734 GO FAST SP

Men - EX - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ROBIN RASMUSSEN     364 
2 TIMOTHY QUINN   Robbinsville, NJ 180427  739 DENVER BOU
3 Justino Ochoa   Carbondale, CO 103095  746 AJAX BIKES
4 JOSH PREMO     767 ASPEN BIKE
5 Kristin Arnott   Salt Lake City, UT 1965  627 PIKES PEAK
6 John Stevens   Albuquerque, NM 114119  691 FAT TIRE C
7 DAVID ZEHNACKER   Winter Haven, FL 176950  712 INDEPENDEN
8 Alan Simons   Denver, CO 172439  742 BIKE SOURC
9 Brent Winebarger   Colorado Springs, CO 132038  761 GO JUS
10 ARDEN SCHOCK     740 RACERS EDG
11 RYAN HAMILTON     337 
12 Jason Kompf   Breckenridge, CO 139184  721 DYNATEK
13 Ivy Koger   Boulder, CO 19574  713 AUSTIN TRI
14 Jonathan Baker   Boulder, CO 186350  748 
DNF Jesse Riel   Ft Collins, CO 104215  366 LAUREL STR

Men - EX - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Troy Kilgore   Boulder, CO 119263  738 DENVER/BOU
2 Joel Mischke   Basalt, CO 77727  759 AJAX BIKE
3 Len Zanni   Steamboat Springs, CO 39400  736 ASPEN BIKE
4 Yuri Hauswald   Petaluma, CA 102310  705 SOULCRAFT
5 Robert Powell   Colorado Springs, CO 85350  699 
6 Kenneth Kisiel   Los Alamos, NM 19279  757 VELO DEL N
7 Michael Cushionbury   Alburtis, PA 43802  573 BIKE MAGAZ
8 Benjamin Wagenman   Carbondale, CO 104096  745 
9 MICHAEL WARLICH     674 
10 Kurt Ireland   Loveland, CO 149418  762 IONIC CYCL
11 Peter Maglidt   Albuquerque, NM 75279  689 SOBE CANNO
12 ROB LOCKEY     349 
13 Jason Goss   Colorado Springs, CO 181766  683 
14 CHRIS WEBER     384 GO FAST SP
15 TODD THOMPSON     718 
16 Christopher Facas   Hillsborough, NJ 43711  765 RED ROCKS
17 Parker Macy   Longmont, CO 138437  722 DYNATEK RA
18 MATTHEW GILCK   Santa Barbara, CT 13434  758 BIKESOURCE
DNF Whitney Albright   Ketchum Idaho 1303  630 
DNF JEFF COSPOLICH     316 BRECK BREW

Men - EX - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Evans   Basalt, CO 161754  680 ASPEN BIKE
2 Jeffrey Mozingo   Rifle, CO 25293  744 BSR SPORTS
3 MICHAEL SCANLON   Draper, UT 111542  753 
4 DAVID HARRIS     750 GO JUS ALL
5 Lee Roufa   Telluride, CO 30709  367 GO FAST/PU
6 Jeff Morris   Golden, CO 161379  735 IONIC CYCL
7 Timothy Barnes   Boulder, CO 96071  769 TEAM DEAN
8 Thomas Wehe   Durango, CO 37548  731 
9 Scott Schlosser   Edwards, CO 91703  369 MTN PEDALE
10 Thomas Dimitroff   Boulder, CO 129973  585 TEAM IONIC
DNF TYLER PILGER     399 SUBARU/GAR

Men - EX - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TODD HENNEMAN     339 
2 Erik Skarvan   Aspen, CO 32851  400 SUN DOG AT
3 Victor Rudolph   Durango, CO 110510  741 
DNF PATRICK FOLLETT     460 TEAM BIG B

Men - EX - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JIM REED     725 TOTALLY WI
2 TOM BARNUM     587 BRECK BREW
3 Gary Peterson   Golden, CO 94249  720 DYNATEK RA
DNF J Michael Brown   Telluride, CO 52700  443 PARAGON TE

Men - SP - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 ERIC RAMIREZ     538 JANS
2 Chester Reed   Grand Lake, CO 184968  704 TOTALLY WI
3 BRONSON DUEHAS     612 
4 Dan Lucero   Albuquerque, NM 183095  695 FAT TIRE C
5 RON PRICE     623 
6 Jan Wimmer   Pleasant Hill, CA 185147  389 HYPER
DNF JACOB HILDEBRAND     688 
DNF NATE WIERVILLE     387 

Men - SP - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Wade Newsom   Carbondale, CO 171286  663 
2 BRIAN FRANKLIN     649 
3 JOHN THEGET     380 
4 PHILLIP ZAPRZALKA     392 PIKES PEAK
5 CHRIS ARMSTRONG     301 ORTHOPEDIC
6 Amos Hockmeyer   Taos, NM 190944  696 
7 Justin Milan   Austin, TX 181759  395 
8 BEN LENGACHER     346 
9 Mike Wilson   Louisville, CO 190920  678 
DNF Ryan Willard   Placerville, CO 180325  469 PARAGON TE

Men - SP - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Tingle   Colorado Springs, CO 182003  381 
2 DARREN MUEHLHAUS     603 
3 MIKE OMALLEY     586 TELLURIDE
4 Samuel Hall   Albuquerque, NM 190923  690 FAT TIRE C
5 Eric Aanonsen   Basalt, CO 173964  682 
6 JERRY STAFORD     714 GREAT ADV
7 SCOTT McHALE     470 
8 TRAVIS YOUNG     391 
9 Rhett Covington   Superior, CO 177369  317 
10 Scott DeJong   Denver 127512  668 DYNATEK RA
11 Spencer Compton   Durango, CO 171353  582 
12 JAMES DEVER     325 
DNF JERRY STAFFORD     611 GREAT ADVE
DNF SCOTT MCHALE     471 
DNF BRAD GOFF     333 
DNF CLYDE STAFFORD JR   Dallas, TX 165289  377 WHEELS & F
DNF Kenneth Czerwinski   Chicago, IL 145138  647 PARAGON SR

Men - SP - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 BILL WARD     706 
2 RETO GAMWEGER     618 
3 Jeff Bush   Telluride, CO 5653  590 TELLURIDE
4 TIM WILSON     540 
5 Paul Mackinlay   Santa Cruz, CA 42211  628 
6 JOHN KERISH     622 
7 Peter Kern   Albuquerque, NM 169129  610 
8 SIMON APLIN     588 
9 MICHAEL WHITESEL     700 
DNF TIMOTHY PARIS     359 

Men - SP - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 TIM HILDE     524 
2 Peter Tempest   Gallup, NM 102793  378 
3 Jesse Ferrer   Star, ID 165832  621 
4 Mark Gouge   Littleton, CO 115008  666 GO FAST
5 PHIL SCHWEIZER     370 KOOBI
6 Robert Willcox   Austin, TX 171001  626 PIKES PEAK
7 Daniel File   Lake City, CO 164043  643 REDCLOUD C
8 STEPHEN CLARK     595 KOOBI
9 Todd Litton   Denver, CO 185634  348 GO FAST SP
10 Warren Hire   Corrales, NM 173387  653 UNM LOBOS
11 LEE STORY     614 

Men - SP - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Greg Shoemaker   Bloomfield, NM 170690  608 
2 Jacques Houot   Carbondale, CO 16835  692 NO PROBLEM
DNF RUSS FAY     329 FOLSOM BRE

Men - BG - Senior - 19-24

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 COREY HENDERSON     686 SUNSWEET

Men - BG - Senior - 25-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JAMES SUTTON     660 NATIONWIDE
2 MARK BAYNE     662 
3 MATT SUTTON     661 
4 JOSHUA MARCEAU     679 
5 Andrew Brannon   Rio Rancho, NM 191345  655 
DNF DWIGHT OLIVER   Telluride, CO 190926  711 

Men - BG - Master - 30-34

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 JEFF ADAMCIK     624 BICYCLE HQ
2 Samuel J Ceridon   Ft Collins, CO 133081  597 ADDRENAILI
3 MARK MORAN     645 TELLURIDE

Men - BG - Master - 35-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 RICK HURWITZ     569 

Men - BG - Master - 40-49

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 WILLIAM VALAIKA     546 
2 Rob Harvey   Highlands Ranch, CO 192257  338 
3 MARK FROELICH     613 ECONSTRUCT
4 Shawn Breshears   Monarch Beach, CA 187700  657 BEAR BRAND
5 Montie Milner   Reno, NV 176313  701 
DNF JOSHUA GOLD     393 

Men - BG - Master - 50-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF HAROLD VAN ARNEN     708 
DNF TIM WIERVILLE     388 

Women - Junior - JR - 1-18

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chantel Shoemaker   Durango, CO 170692  609 TEAM NOVA
2 Rachel Webster   Rogers, AR 185044  693 FRONT RANG
3 SARAH BLACK     580 TM RUBY CA

Women - EX - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 SANDRA BLOOMER     306 CLIF BAR
2 ABIGAIL HIPPELY     340 MAVERICK A
3 Jenna Woodbury   Moab, UT 170490  390 
4 HEATHER HALBAKKEN   Fort Collins, CO 175696  336 GO FAST SP
5 Jaime Losey   Boulder, CO 191166  728 
6 ASHLIE KINTON   Durango, CO 189762  749 HASSLE FRE
7 TIERRA VILLASENOR   Carrboro, NC 104365  646 INTENSE/OA
DNF Noel Weddle   Grand Junction, CO 151521  763 BLACK SHEE
DNF Molly Hummel   Durango, CO 103205  576 GOJU/ALLTE
DNF CYNDI BONDEN     751 CHICO STAT

Women - EX - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DANI RAYNER     755 WHEELMEN
2 Paula Seeley   Park City, UT 157700  371 JANS
3 Jessica Kisiel   Los Alamos, NM 146760  756 
4 Mary Monroe   Durango, CO 102037  629 TOKYO JOES
5 Lila McFarland   Phoenix, AZ 156249  355 DEAN BIKES
DNF KRISTEN DOWNS     760 CLIF BAR L

Women - EX - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF RHONDA SWENSON     376 LUNA CHIX

Women - SP - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 EMMA PFISTER     619 WILD ROSE
2 KRISTIN WEBER     385 
3 CATHERINE GRUENER   Colorado Springs, CO 179687  648 PIKES PEAK
4 NICOLE DAVIS     320 GO FAST SP
5 RANA SCHNELL     676 
6 Heather McAfee   Colorado Springs, CO 178417  697 PIKES PEAK
DNF Sarah Peterson   Denver, CO 190949  667 DYNATEK RA

Women - SP - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Scheifley   Dillon, CO 194182  670 
2 DIANA ALMEIDA     456 
3 KAY CEE DRUSS     326 LUNA CHIX
4 JULIE BOZZO     311 
5 Mary Wehe   Durango, CO 189215  486 K2/KENDA

Women - BG - Senior - 19-29

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 LYNELLE LUND     572 
DNF Diane Arthur   Santa Fe, NM 184056  302 

Women - BG - Master - 30-39

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 KRISTIN TAYLOR     583 

Women - BG - Master - 40-99

 Place NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 DEBI NICHOLLS     571 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaCUOREBonk BreakerShimanoOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee