Race Results for
Willow Time Trial
New Boston, MI
(Event Information)
View By:
Time Trial on 04/26/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - OPEN

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brad Baumann   Zeeland, MI41:03.3 352586  Mary Freebed Handcyc
2 Brian Sheridan   Clarkston, MI43:27.7 432047  Nuclear Arms Racing

Men - MASTERS - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Benjamin Christian (1 - Cat2)   Novi, MI30:42.0 70790  93 Cycletherapy
2545.56 Craig Newell (2 - Cat2)   Williamston Mi30:43.9 308443  96 CFT Cycling Team
3551.12 Paul McMullen (3 - Cat2)   Grand Haven, MI30:59.6 153647  94 Louis Benton Steakho
4556.68 Lucas Wall (4 - Cat2)   Superior Township, MI31:01.6 54490  101 AAVC
5562.24 Snapper Miller (1 - Cat3)   Saginaw, MI31:10.0 353624  95 Revolution Racing
6567.80 Doug Burcicki (2 - Cat3)   Canton, MI31:19.2 228512  92 Team O2 Cadieux
7573.36 Richard Russell (5 - Cat2)   Oxford, MI31:31.1 228348  98 Lathrup Industries
8578.92 Shane Thellman (3 - Cat3)   Grand Rapids, MI32:26.5 35292  99 Bissell Masters
9584.48 Ernie Riley (4 - Cat3)   Midland, MI32:33.9 305656  97 Revolution Racing
10590.04 Kenneth Vernier (6 - Cat2)   Sterling Heights, MI33:03.9 201821  100 Essex Brass

Men - MASTERS - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Henry Swinty (1 - Cat2)   Fort Wayne, IN29:30.8 48628  91 Fort Wayne Outfitter
2543.85 Gregg Ness (1 - Cat3)   Huntington, IN29:45.7 313774  89 Fort Wayne Outfitter
3547.70 Anthony Bruley (1 - Cat1)   Rochester Hills, MI30:08.7 80460  78 Team O2 Cadieux
4551.55 Tim Faas (1 - Cat4)   Farmington Hills, MI30:21.9 208526  82 Wolverine ACF
5555.40 Michael Dega (2 - Cat2)   Farmington Hills, MI30:33.4 264316  79 Team O2 Cadieux
6559.25 Christopher Abston (3 - Cat2)   Livonia, MI31:16.7 365708  76 Team OAM Now Athleti
7563.10 Ray Dybowski (4 - Cat2)   Waterford, MI32:14.5 10313  81 Wolverine ACF
8566.95 Thomas Novitsky (2 - Cat4)   Northville, MI32:39.3 227191  90 Racing Greyhounds
9570.80 Doug McKibbon (2 - Cat3)   Farmington Hills, MI32:46.9 276085  87 Wolverine ACF
10574.65 Kevin Gamper (3 - Cat4)   Holt, MI32:49.8 364775  83 CFT-Sinas Dramis Law
11578.50 Bill Lambert (1 - Cat5)   Fort Wayne33:21.6 429206  86 Ft Wayne Outfitters
12582.35 Scott Kroske (5 - Cat2)   Birmingham, MI33:33.2 225584  85 Wolverine ACF
13586.20 Claus Meyer (2 - Cat5)   Rochester, MI33:37.2 352300  88 Team O2 Cadieux
14590.05 Mark Donakowski (4 - Cat4)   Ypsilanti, MI36:20.4 9771  80 Racing Greyhounds
DNF Gahl Berkooz (Cat4)   Annarbor, MIDNS 289992  77 Two Wheel Tango
DNF Mike Gardynik (Cat3)   Farmington Hills, MIDNS 299723  84 Flying Rhinos

Men - MASTERS - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1484.44 L Gary Painter (1 - Cat2)   Ft Wayne, IN29:26.4 49932  68 Ft Wayne Outfitters
2491.48 Don Fedrigon (1 - Cat3)   Williamsburg, MI30:03.2 11372  63 Hagerty
3498.52 Bill Gilboe (2 - Cat3)   Oakland, MI30:11.0 13242  64 Unattached
4505.56 John Shedlock (2 - Cat2)   Wixom, MI31:26.1 61308  70 Wheels in Motion
5512.60 Larry Bohnsack (3 - Cat3)   Brighton, MI31:41.3 40759  61 Wheels in Motion
6519.64 Mark Hribar (1 - Cat4)   St. Joseph , MI31:48.6 151238  65 Unattached
7526.68 Paul Rytlewski (4 - Cat3)   Bay City, MI32:27.6 86026  69 Revolution Racing
8533.72 Herbert Crites (2 - Cat4)   Sterling Heights, MI32:53.8 57607  62 Unattached
9540.76 Dennis Zech (3 - Cat4)   Fort Wayne, IN33:33.4 331494  75 Fort Wayne Outfitter
10547.80 Mark Warner (5 - Cat3)   Lansing, MI34:02.2 299805  73 CFT Sinas Dramis Law
11554.84 Vince Liger (4 - Cat4)   Lake Orion, MI34:55.6 233911  66 Flying Rhinos
12561.88 Michael Adsit (5 - Cat4)   Milford, PA35:20.2 202362  59 Skylands Cycling
13568.92 Loren Simons (6 - Cat3)   Lansing Mi35:59.8 47936  71 Team OAM Now Athleti
14575.96 Steven Smith (6 - Cat4)   Okemos, MI36:17.1 263308  72 CFT Sinas Dramis Law
15583.00 Harold Wilson (1 - Cat5)   Bowling Green , OH36:36.9 256005  74 Maumee Valley Wheelm
16590.04 Peter Obrien (7 - Cat3)   Grand Rapids, MI39:03.0 345098  67 Team OAM Now Athleti
DNF Robert Ayars (Cat4)   Ada, MIDSQ 54587  60 Rapid Wheelmen

Men - EDDY MERCKS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Thomas Barrett   Ann Arbor, MI33:11.6 244235  AAVC
2543.12 Derrick OBrien   Jackson, MI33:32.0 315388  14 Team O2 Cadieux
3546.24 Brian Oppmann   West Bloomfield, MI34:14.8 304729  15 Hot Route
4549.36 Tim Faas   Farmington Hills, MI34:31.1 208526  Wolverine ACF
5552.48 William Burt   Taylor, MI36:46.5 336820  Unattached
6555.60 Eran Chen   Ann Arbor, MI36:52.8 374852  Ann Arbor Velo Club
7 Don Waddell   37:06.9  19 Unattached
8561.84 Markus Nee   Ann Arbor, MI37:45.6 244486  13 AAVC
9 Robert Myers   37:50.5  12 Unattached
10568.08 Wade Sappington   West Branch, MI38:57.4 348124  17 Revolution Racing
11571.20 Russ Senkowski   Sterling Heights, MI39:49.5 354698  18 Team Fraser
12 Bradford Whitridge   39:51.1  20 Unattached
13 Len Radwanski   40:12.8  16 Team Gelato
14 Timothy Bart   42:58.6  Hometown Bicycles
15583.68 Bob Huey   Monroe, MI43:00.1 348800  Unattached
16 Scott Kaufman   43:05.7  10 Team Alex
17589.92 Kirk Diegel   Woodhaven, MI44:16.8 256499  Unattached
DNF William Marenich   Auburn MiDNS 402805  11 Revolution Racing

Men - CAT5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Jeffrey Johnson   Lowell, MI31:27.3 398533  118 FreeWheeler Club
2542.17 William Gorton   Alma Mi31:55.7 381685  114 Unattached
3 Raul Sosa   32:00.8  128 Life Time Cycle
4546.51 Dean Gericke   Brighton, MI32:27.2 355174  113 Unattached
5548.68 Ken Andrews   Midland, MI33:10.9 358355  102 Tri City Cyclists
6550.85 Brian Haley   Fort Wayne, IN33:29.5 422787  116 No Limit
7 Matthew Ohl   33:52.3  123 Tri City Cyclists
8 Jerome Rouquet   33:53.4  127 Unattached
9 Shawn Jyawook   33:59.0  119 Transition Rack
10 Josh Haas   34:02.8  115 WSI Team Active Raci
11561.70 Jonathon Vibbart   Dearborn Heights34:03.5 389110  129 AAVC
12563.87 Deke Blackburn   Birmingham, MI34:08.7 431286  106 Unattached
13566.04 Keith Conway   Traverse City34:14.7 369709  108 Einstein Racing
14568.21 Marc Benigni   Muskegon, MI34:20.3 293040  104 West MI Coast Riders
15 Michael Wujciak   35:27.6  131 Unattached
16 Werner Croonen   36:42.6  109 Cycling Saddlemen
17 Dennis Doan   37:01.9  110 Unattached
18 Doug MIller   37:27.2  121 Team Fraser
19 Matt Wright   37:41.4  130 WSI Team Active Raci
20 Anthony Bedogne   38:15.1  103 Ann Arbor Triathlon
21 Jarrett Parker   38:20.2  126 Detroit Endurance La
22 Ron Olson   38:47.6  124 Ann Arbor Triathlon
23 Scott Forster   38:56.8  112 Unattached
24589.91 Alex Blondin   Kalamazoo, MI53:23.7 424000  107 Unattached
DNF Thobias Bjoerk   DetroitDNS 417923  105 Detroit Endurance La
DNF Tom Eversole   Saint Joseph, MIDNS 378177  111 Vision Quest
DNF Roan Isaku   Bloomfield Hills, MIDNS 413798  117 Team O2 Cadieux
DNF Kirk Kobmann   Milford, MIDNS 428834  120 Wolverine ACF
DNF Matt Murphy   Northville, MIDNS 301121  122 Baylor University
DNF Greg Palmer   DNS  125 Level Multi Sport

Men - CAT4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Rick Trudo   Freeland, MI30:09.8 339868  142 Revolution Racing
2543.57 Daniel Wolin   Marshall, MI30:34.8 46329  146 WSI Team Active Raci
3547.14 Mick Jones   Ann Arbor, MI30:41.7 397149  137 AAVC
4550.71 Kyle Wernert   Monroe, MI31:06.0 381101  144 Unattached
5554.28 Martin Zanotti   Holland, MI31:12.0 305754  147 Rapid Wheelmen
6557.85 Tom Wamsley   Ann Arbor, MI31:20.7 375075  143 AAVC
7561.42 Wayne Harper   Macomb, MI31:24.4 357482  135 Team Fraser
8564.99 Ryan Phillips   Comstock Park, MI31:52.6 336946  140 Speed Merchants
9568.56 Eric Mcbride   Canton, MI33:27.5 141060  138 Wolverine Sports Club
10572.13 Dennis Hamel   Comstock Park, MI33:45.7 276322  134 Rapid Wheelmen
11575.70 James Assemany   Novi34:07.8 283868  132 Wolverine ACF
12579.27 Jeremy Meyersieck   Ferndale, MI34:09.5 389563  139 Team O2 Cadieux
13582.84 Devin Winton   Battle Creek, MI34:26.7 255916  145 WSI Team Active Raci
14586.41 Randy Jacobs   Grand Rapids, MI34:57.6 358293  136 Speed Merchants
15589.98 Robert Shoemaker   Willis36:52.1 399431  141 AAVC
DNF Chad Checkowsky   Clarkston, MIDNF 381470  133 Flying Rhinos

Men - CAT3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1514.69 Alex Huyghe   Berkley, MI29:28.9 334636  149 Team O2 Cadieux
2524.10 Matthew Konyn   Canton, MI29:35.2 222731  150 Team O2 Cadieux
3533.51 Logan Zueger   Marquette, MI29:54.8 312890  156 Andrie Machine Star
4542.92 Dan McGraw   Grand Rapids, MI31:07.8 356708  151 Freewheeler Cycling
5552.33 Chad Rector   Holland, MI31:13.6 346060  153 Make the Break Racin
6561.74 Gregg Ness   Huntington, IN31:17.5 313774  152 Fort Wayne Outfitter
7571.15 Steven Hetfield   Owosso, MI32:04.8 255211  148 CFT Sinas Dramis Law
8580.56 Max Staran   Farmington Hills, MI33:08.1 384600  154 Wolverine ACF
9589.97 Adam Sulkes   Westland, MI34:49.6 191897  155 Racing Greyhounds

Men - CAT PRO-1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1461.66 L Gary Painter   Ft Wayne, IN29:09.0 49932  160 Ft Wayne Outfitters
2493.74 Robert Foshag   Monroe, MI29:25.0 88653  158 Michigan NeuroSport p/b Cycle-Smart
3525.82 Cory Stange   Millington, MI30:08.8 260216  162 Team OAM Now Athleti
4557.90 Daniel Yankus   Milford, MI31:19.6 102694  163 Team OAM Now Athleti
5589.98 Al McWilliams   Ann Arbor, MI34:08.2 186870  159 AAVC
DNF Richard Rainville   Livonia, MIDNS 305239  161 Hincapie Jr Developm

Men - JUNIOR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Garrett Zueger   Marquette, MI36:58.1 349858  29 West MI Coast Riders
2556.67 Alex Morton   Saint Clair, MI39:07.8 373419  27 Andrie Machine Star
3573.34 Douglas Wells   Rochester Hills, MI44:33.0 341850  28 Wolverine ACF
4590.01 Parker Robertson   Royal Oak, MI44:42.3 386767  26 Wolverine ACF

Men - JUNIOR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Andrew Mcbride   Canton, MIDSQ 325434  30 Wolverine ACF

Men - JUNIOR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kyle Bohnsack   Brighton, MI32:02.2 335180  31 Wheels in Motion
2565.00 Austin Loper   Brighton, MI34:27.7 398882  33 Wheels in Motion
3590.00 Nathaniel Frazier   Mattawan Mi35:08.0 402478  32 Coulee Region Youth

Women - MASTERS - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kelly Paterson (1 - Cat3)   Troy, MI35:04.8 241369  40 Wolverine ACF
2556.67 Sandy Reid (1 - Cat4)   Kalamazoo, MI35:28.1 355026  41 CMS Race Team
3573.34 Diane Weiss (2 - Cat4)   Detroit, MI40:15.7 344922  42 Detroit Endurance La
4 Suzanne Hogan   46:59.8  39 Unattached
DNF Alison Gase (Cat4)   Jenison, MIDNS 281701  38 Rapid Wheelmen

Women - EDDY MERCKS

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 April Yerge   Farmington Hills, MI40:58.7 186984  25 Essex Brass
2 Carol Waddell   42:10.0  24 Unattached
3565.00 Katie Bjoerk   Detroit42:12.9 429722  21 Detroit Endurance La
4577.50 Christy Burt   Taylor45:08.4 369425  22 Unattached
5 Mary Emmett   45:54.4  23 Unattached

Women - CAT4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Debora Haley   Fort Wayne, IN33:26.3 382611  48 Men of Steel Racing p/b Wagner Research
2545.00 Jill DeWitt   Spring Lake, MI35:41.1 376605  45 West MI Coast Riders
3550.00 Debra Cavender   Troy, MI36:54.0 249943  44 BK Training Systems
4555.00 Colleen Myers   Ada Mi38:23.9 399381  50 CMS Race Team
5 Arianne Faunt   38:29.1  47 Unattached
6565.00 Jennifer Brown   Traverse City, MI38:37.9 432217  43 Hagerty
7570.00 Jennifer Marenich   Auburn Mi38:48.0 404918  56 Revolution Racing
8 Leslie Skora   39:30.7  53 Wolverine ACF
9 Susan Jakobcic   41:17.4  49 Wolverine ACF
10585.00 Toni Shedlock   Wixom, MI41:18.5 424859  52 Wheels in Motion
11590.00 Susan Donnelly   Traverse City42:09.0 371073  46 Hagerty
DNF Lesley Newsted   Milford, MIDNS 394808  51 AAVC

Women - CAT3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Melissa Lee   Yukon, PA33:18.3 394547  55 Fort Wayne Outfitter
2565.00 Marie Dershem   Grand Rapids33:54.3 366832  54 Team OAM Now Athleti
3590.00 Erin Robertson   Royal Oak, MI36:52.9 359688  57 Wolverine ACF

Women - CAT PRO-1-2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dori Leib   Farmington Hills, MI36:23.0 350220  58 Wolverine ACF

Women - JUNIOR - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Claire Reeves   Grand Rapids, MI38:42.1 350064  34 Speed Merchants

Women - JUNIOR - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pauline Portes   Bloomfield41:25.9 369136  36 Wolverine ACF
2 Olivia Johnson   Rochester Hills45:07.8 395058  35 Wolverine ACF

Women - JUNIOR - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katie Hamel   Comstock Park, MI42:34.5 294976  37 3rd Coast Racing

Mixed - TANDEM

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Morrison Morrison   Franklin, MI32:28.4 275849  157 Racing Greyhounds

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREBonk BreakerOSMOUSACDFSierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee