Race Results for
Bikes for Bovines
Keene, NH
(Event Information)
View By:
Cross Country on 07/06/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Nathan Whipple   Marlborough, MA1:26:52 391577  196 Sho-Air/Cannondale
2556.67 Chris Northcott   Walpole, NH1:30:30 235341  197 Beam Team Racing
3573.34 Vinny Umbrianna   Hingham, MA2:18:37 353770  184 Team Estelle
4 Nate Loomis   2:48:37  195 

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1405.37 Jacob Harris   Swanzey, NH1:37:20 249276  Createx-Benidorm
2429.15 Aaron Oakes   Richmond, VT1:37:41 180389  28 Bicycle Express Racing
3452.93 Ryan Serbel   Hartford, CT1:39:47 293409  37 Createx-Benidorm
4476.71 Pete MacLeod   Canton, MA1:41:06 87304  Bar Fly
5500.49 Neal Burton   Meriden, CT1:41:41 41606  ERRACE.org p/b Central Wheel
6524.27 Chris Ziegler   Detroit Lakes Mn1:43:46 199197  56 Green Mountain Bicycle Club
7548.05 Ian Gielar   Troy, NH2:02:15 359942  45 Elm City Velo
DNF Nate Morse   Cohasset, MA 235572  65 Cyclecrossworld.com
DNF Michael Sampson   Holderness, NH 327262  66 
DNF Mark Miller   Marlborough, NH 262000  67 Elm City Velo

Men - First Timers - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 David Thompson   New Canaan, CT0:39:10 416861  34 
2 Thomas Prock   0:43:20  30 Elm City Velo
3 Eric Sullivan   0:43:26  26 
4 Ovid Cote   0:44:06  27 Elm City Velo
5 David Northcott   0:45:06  23 Putney Thunderbolts
6 Ian Rogers   0:51:08  24 Elm City Velo p/b Andy's
7 Rio Coursen   0:51:34  29 Putney Thunderbolts
8578.92 Nate Rogers   Seattle, WA0:54:15 190797  25 Elm City Velo p/b Andy's
9 Kari Trotter   0:54:16  28 Elm City Velo
10 Gabriel Howe   1:01:14  33 Elm City Velo

Men - First Timers - Open - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aaron Willard   0:33:47  333 
2 Mitchell Leet   0:37:26  328 
3 Ron Wright   0:40:55  331 
4570.00 Andy Peters   Stevens Point, WI0:41:06 119505  330 
5 Greg McPherson   0:42:33  329 
6 Edward Sinnes   0:51:20  332 

Men - Cat 1 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Adin Maynard   Northampton, MA1:50:33 433621  615 Real Pickles Racing
2565.00 Charlie Beal   W Hartford, CT1:52:04 106073  618 Createx-Benidorm
3590.00 Chris Bassett   Amherst, MA2:05:23 411164  619 

Men - Cat 1 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyler Walker   Newry, ME1:50:36 402762  162 Gould Academy
2 Jack Perry   Brewster, MA1:50:39 367087  167 Corner Cycle

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1507.11 Kurt D'Aniello   Woodbridge, CT1:52:20 366051  200 Laurel Bike Club
2548.56 Adam Lovell   Marshfield, MA1:58:33 376975  202 Cycle Lodge
3590.01 Cameron McCormack   Leicester, MA2:09:35 238894  216 Clif Bar/Pactimo

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1506.77 Matthew Jalbert   Sturbridge, MA1:51:30 136666  300 Bicycle Concepts
2527.58 Cary Fridrich   Somerville, MA1:52:04 141247  341 Mad Alchemy Rider Cooperative
3548.39 Brett Severson   Colchester, CT1:53:19 380506  306 Createx-Benidorm
4569.20 Eric Carlson   Bristol, CT1:56:58 233018  303 Team Edge
5590.01 Shawn McCormack   Sturbridge, MA1:58:10 49743  336 Clif Bar/Pactimo

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1401.95 John Foley   Fiskdale, MA1:42:42 121026  448 Cycleloft
2411.58 Frankie McCormack   Leicester, MA1:44:32 47077  449 Clif Bar/Pactimo
3421.21 Matt Boobar   Stratton Mountain, VT1:46:06 4215  454 SRAM
4430.84 Scott Hood   Jaffrey, NH1:47:52 299523  412 Cycleloft
5440.47 Robert Carmen   Simsbury, CT1:48:29 111810  409 Team Edge
6450.10 Richard Pirro   Norfolk, MA1:49:20 348614  428 New England Cycling
7459.73 Jon Rowe   Bennington, VT1:49:21 30742  457 
8469.36 Craig Kennedy   Suffield, CT1:50:55 65969  404 Createx-Benidorm
9478.99 Matt Germon   Lincoln, VT1:51:12 158486  456 
10488.62 Jim Grimley   Riverside, RI1:51:23 82023  437 NESS
11498.25 Michael Wonderly   Colchester, CT1:51:24 114677  472 Horst Engineering
12507.88 David Thompson   New Canaan, CT1:52:49 361211   Cycle Smart
13517.51 David Currie   Littleton, MA1:53:39 167624  410 JRA Cycles
14527.14 Monte Frank   Sandy Hook, CT1:55:26 82034  452 Verge Sport
15536.77 Alex Combes   Winsted, CT1:55:31 267731  471 
16546.40 Luke Hurley   Epsom, NH1:57:08 86790  403 Bible Training Coaching
17556.03 Jack Bell   Putney, VT1:59:07 3228  455 Putney/West Hill
18565.66 Carl Smith   Bristol2:02:31 401917  434 Team Edge
19575.29 Will Raymond   East Longmeadow, MA2:08:14 73188  416 Competitive Edge

Men - Cat 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1458.71 Peter Crisci   West Whately, MA1:54:38 193670  530 Happy Valley Racing
2467.39 Andrew Chambers   Bolton, CT1:55:49 210960  511 Nerac Earth
3476.07 Brian McInnis   Maynard, MA2:00:04 54002  516 JRA Cycles
4484.75 Mark Suprenant   Milford, NH2:00:19 76016  547 Team Novo Nordisk
5493.43 Steve Arsenault   Keene, NH2:00:23 211263  500 Norm's Ski and Bike/Team Andy
6502.11 Mark Gunsalus   Dudley, MA2:02:14 146710  560 Clif Bar/Pactimo
7510.79 Seward Ogden   Putney, VT2:02:29 26580  551 Putney/West Hill
8519.47 Jonathan Tarbox   Windsor, CT2:02:52 282269  509 Expo Wheelmen
9528.15 Michael Parent   Somers, CT2:05:22 27219  519 NCC/Bikereg/Cyclocrossworld.com
10536.83 Robert Sampson   Holderness, NH2:08:24 327258  562 Team Alpine Clinic RCN
11545.51 Mark Sferrazza   North Easton, MA2:13:29 374535  540 Bikebarnracing.com
12554.19 John Taloumis   Chicopee, MA2:14:46 243942  508 Competitive Edge
13562.87 Ron Beliveau   Granby, CT2:19:41 179909  501 Createx-Benidorm
14571.55 Jerry White   Auburn, NH2:23:21 71270  559 
15 Matt Moore   2:23:22  566 
DNF Bruce Bell   Stowe, VT 3216  563 Team Fit Werx
DNF David Genest   Keene, NH 58344  564 House Industries/Richard Sachs
DNF Mike Donohue   Marlborough, NH 9810  503 Norm's Ski and Bike
DNF Pip Bannister   Putney, VT 111633  565 Putney/West Hill

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Camden Brooks   Charlton, MA1:35:02 431519  112 Corner Cycle
2556.67 Greg Gunsalus   Dudley, MA1:39:47 301613  124 Corner Cycle
3573.34 Gabriel Kovacs   South Hadley, MA1:43:56 355944  105 Norm's Ski and Bike
4590.01 Milo Olson   West Hartford1:47:39 379704  108 Team Edge

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Dan Stine   Seymour, CT1:30:26 252881  211 Laurel Bike Club
2556.67 Scott Shedeck   Somerville, MA1:35:14 325304  227 Stampede!
3573.34 Daniel Ouellette   Westminster, MA1:36:27 243844  235 Gear Works Cyclery
4590.01 Corey Jakway   Keene, NH1:48:40 401645  220 Norm's Ski and Bike

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 John Biehn   Madison, CT1:26:03 423520  302 The Corner of Rad and Gnar
2546.25 Peter Geloso   Bethany, CT1:27:46 399648  310 Laurel Bike Club
3 Hugo Billard   1:28:28  379 
4 Adam Robinson   1:29:54  382 
5565.00 Ryan Burnham   Exeter1:31:17 388510  373 Riverside Racing
6571.25 Nick Pignatello   Cobalt, CT1:43:50 240810  348 
7577.50 Sean Daley   Plymouth, MA1:49:49 160898  306 
8 Jason Merrill   1:52:08  381 Mason Racing
9 James Kraley   2:07:30  380 

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 James Davis   Amherst, NH1:27:28 219682  401 Mad Alchemy
2 Rich Woudenberg   1:30:11  791 Team Frank
3 Doug Florence   1:36:04  482 
4577.50 Ray Santora   New London, CT1:37:02 105356  466 
5590.00 Tim Kennedy   Milford, NH1:46:52 327778  450 

Men - Cat 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1535.36 Kevin Woodhouse   Falmouth, ME1:29:32 270457  517 Portland Velo
2540.61 John Robertson   Attleboro, MA1:37:02 368249  512 Union Velo
3545.86 Juan Mendoza   Otter River, MA1:38:36 318990  511 Norm's Ski and Bike
4551.11 Michael Cyr   Mansfield Center, CT1:40:29 146313  504 Storrs Center Cycle
5556.36 Tri Vinh   Enfield, CT1:44:43 210717  515 Competitive Edge
6561.61 John Allen   East Berlin, CT1:46:04 239954  500 Competitive Edge
7 David Hughes   1:46:40  502 
8572.11 John Weferling   East Longmeadow, MA1:52:06 272347  516 Competitive Edge
9577.36 Barney Brannen   Thetford Center1:53:08 401465  569 Mason Racing
10582.61 Tom Gumbart   Stow, MA1:56:11 357043  568 Minuteman Road Club
11587.86 William Bonin   Hampton, CT2:03:42 156799  503 Spring Valley Racing

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1531.19 Josh Chu   Norwich, VT1:04:43 352044  143 Bike Hub
2537.07 Carson Beard   Middlesex, VT1:06:58 404390  118 Bicycle Express Racing
3542.95 Austin Beard   Middlesex, VT1:06:59 404751  119 Bicycle Express Racing
4548.83 Darius Parker   Putney, VT1:19:30 411162  156 Putney Thunderbolts
5 Tyler Bell   1:26:23  158 
6560.59 Trevor Chambers   Bolton, CT1:29:47 351996  153 Nerac Earth
7 Beau Guenther   1:29:48  160 Putney Thunderbolts
8 Noah Hed   1:38:07  154 Putney Thunderbolts
9578.23 Derek Fantano   Barkhamsted1:39:57 434737  144 Team Edge
10 Ethan Barrett   1:48:09  159 Putney Thunderbolts
11 Oskar Lehnartz   2:01:50  155 Putney Thunderbolts
DNF Jim Sullivan   Hingham, MA 434686  142 Bikebarnracing.com

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 David Moynihan   Lebanon, NH1:07:54 212409  220 
2565.00 Joseph ONeil   Salem, MA1:16:59 424378  217 
3590.00 Matthew DiRosario   Franklin, MA1:45:17 440418  219 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Andreas Bopp   Fiskdale, MA0:59:50 423906  346 
2 Christopher Canale   1:06:17  348 Union Velo
3 Andy Ware   1:10:38  332 
4570.00 Brian Tremblay   Rochester, NH1:11:40 136873  347 Rose Bike
5 James Hartwig   1:25:30  369 
6590.00 Andrew Royce   Hillsboro, NH1:42:16 282822  337 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Coursen   1:05:32  457 Team Coursen
2548.33 Andrew Jacobs   Arlington, MA1:10:05 430160  404 Cycleloft
3 Benjamin Doyle   1:15:13  441 
4 Shane Whitaker   1:25:01  453 
5573.32 Steve Carney   Foxboro, MA1:27:40 431581  410 
6 Chris Jackson   1:35:05  458 
7 Bryan Grundon   1:38:42  444 

Men - Cat 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Roy Currie   Granby, MA1:09:16 289177  523 Northampton Cycling
2548.33 Patrick Moynihan   Lebanon, NH1:11:20 348984  534 
3 David Ames   1:12:49  504 
4564.99 Tom Rogers   Westmoreland, NH1:13:23 304969  533 Elm City Velo p/b Andy's
5573.32 Scott Nolan   Knoxville, TN1:22:09 90924  526 
6581.65 Richard Walsh   Franklin, MA1:41:48 200403  503 Blue Hills Cycling Club
7 Dave Holmander-Bradford   1:42:32  525 Velo Resource

Women - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1505.78 Maureen Bruno-Roy   Arlington, MA1:55:45 103270  142 Cycle Loft Velo
2514.21 Kim Quinlan   Winooski, VT1:57:48 382140  128 Bicycle Express Racing
3522.64 Joanne Grogan   Hinesburg, VT1:59:20 330656  129 NESS Team New England
4531.07 Elizabeth White   Manchester Nh2:00:06 209806  139 UVM Cycling
5539.50 Kate Northcott   Walpole, NH2:06:31 186410  134 NESS Team New England
6547.93 Tina Severson   Colchester, CT2:08:07 377193  136 Createx-Benidorm
7556.36 Kelly Ault   Middlesex, VT2:13:12 81604  144 Mountain Moxie
DNF Jenna Greaser   Newburyport, MA 284803  143 

Women - First Timers - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sadie Bell   1:03:02  18 Putney Thunderbolts
2 Ella Doyle   1:03:06  17 

Women - First Timers - Open - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Combes   0:45:15  196 
2 Judy DiRosario   1:39:52  195 

Women - Cat 1 - Open - 12-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Moriah Wilson   East Burke, VT2:13:10 438317  706 

Women - Cat 1 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1487.04 Susan Lynch   Medfield, MA2:16:18 225308  740 Bikeway Source/Bell Lap Racing
2507.63 Loren Launen   Keene, NH2:19:03 157208  732 Norm's Ski and Bike
3528.22 Jennifer Hart   Jaffrey, NH2:19:15 367158  731 Cycleloft
4548.81 Amy Caldwell   Putney, VT2:20:48 181875  744 Caldwell Sport
5569.40 Christine Fort   Somerville, MA2:35:23 270038  730 Pedalpowertraining.com
6589.99 Lydia Barter   N Brookfield, MA2:59:45 2763  745 Team Bike Alley

Women - Cat 2 - Senior - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kayla Washburn   Thetford Center1:48:37 355068  638 
2556.67 Danielle White   Providence, RI1:48:44 390256  628 Norm's Ski and Bike
3 Kathryn Urso   2:06:18  625 The Corner of Rad and Gnar
4590.01 Sara Powell   Round Top, NY2:36:15 241962  637 

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kelly Mendoza   Otter River, MA1:48:56 323776  651 Norm's Ski and Bike
2565.00 Sally McInnis   Maynard, MA1:57:18 178513  650 JRA Cycles
3590.00 Michele Smith   Burlington, MA2:01:04 127315  668 HUP United

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Liza Bell   1:25:59  607 Putney Thunderbolts
2565.00 Carlyle Grundon   Lincoln, VT1:32:54 381780  604 Little Bellas
3590.00 Hope Maher   Harwinton1:46:42 422145  600 Team Edge

Women - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathalie Poirier   Derry, NH1:09:17 413941  678 The Velo Resource
2 Melissa Lombard   Hood River, OR1:23:26 21490  679 Velo Resource

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyShimanoOSMOCUOREBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee