Race Results for
Sundance Showdown Downhill
Sundance Resort, UT
(Event Information)
View By:
Downhill on 05/26/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Category 3 - Junior - 1-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1509.94 Andrew Bird   Salt Lake City, UT 431392   
2536.63 Julien Markewitz   Salt Lake City, UT 407655   
3563.32 Will Ramsey   Auburn, CA 435102   
4 Carson Spencer      

Men - Category 3 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chase Harkleroad      
2529.49 Logan McPhie   West Valley City 393331   
3 Clay Groves      
4535.55 Jinwon Bailar   Mc Lean, VA 406104   Skullcandy/Slim & Knobby's
5538.58 Dillon Flinders   Orem, UT 438611   
6541.61 TJ Christiansen   Priceprice, UT 433004   
7544.64 Bryn Bingham   Sandy, UT 352966   
8547.67 Owen Balogh   Salt Lake City 433959   
9 Max Shepherd      
10 Colby Jorgensen      
11556.76 Ian Bird   Salt Lake City, UT 431393   
12 Hunter Flinders      
13 Skyler Simmons      
14565.85 Ben Brimhall   Henderson, NV 433078   
15568.88 Ben Reeder   Salt Lake City, UT 411189   
16 Crandall Eldredge      
17 Bradley Tuttle      
18577.97 Chris Prior   Salt Lake City 423883   
19 Ian Johnson      
20 JD Villareal      
21 Tyler Hardy      
22 Hayden Stotts      

Men - Category 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 David Dickerson   Pleasant Grove, UT 397609   
2 Tyson Weber      
3 Shawn Benvegnu      
4555.00 Russell Bailey   Gulfport, MS 102351   
5 David Schei      
6565.00 Ryan Laws   Provo, UT 433176   
7 Armando Aguirre      
8575.00 Chris Saffell   West Jordan, UT 118741   
9 Kyle Mulliner      
10 Conner Van Gerven      
11 Cameron Hutchings      

Men - Category 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darin Brimhall      

Men - Category 2 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1478.22 Joseph Foresta   South Jordan, UT 315976   
2486.20 Cole Chipman   Orem Utah  418224   
3494.18 Ryan McElmon   Park City, UT 433564   
4 Lorin Whitaker      
5510.14 Jared Garfield   Henderson, NV 432864   
6518.12 Mackay Hare   Park City, UT 298806   
7 Sam Morris      
8534.08 Shayden Housley   Murray, UT 374992   
9542.06 Brandon Olson   Sandy, UT 381491   
10 Conner Grimes      
11558.02 Easton Llewelyn   Draper, UT 435144   
12566.00 Tyler Shelley   Wells, NV 295476   
13 Kelty Barney      
14 Damon Jr Kirchmeier      
15589.94 Tyler Cote   Sandy 399437   

Men - Category 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kyler Bagley      
2 Sterling Petersen      
3544.34 Christopher Ridder   Odgen, UT 333806   Velo Syndikat Racing Club
4546.51 Aaron Mendoza   Hurricane, UT 262448   
5548.68 Ryan Kiel   Indianapolis 220260   
6 Kyle Jackson      
7 Chase Jackson      
8 Codey Albretson      
9 Bryson VomDorp      
10559.53 Tyson Henrie   Orem, UT 280722   
11561.70 Taylor Clark   Centerville 434036   
12563.87 Alan Worley   Pocatello, ID 233588   
13566.04 Mikal Hanna   Salt Lake City, UT 431391   
14568.21 Thad Lampson   Salt Lake City, UT 419100   
15 Daniel Blackner      
16 Steven Maranto      
17574.72 Stefan Naylor   Preston, ID 295674   
18576.89 Brock Twitchell   Cedar City, UT 434908   
19 Dirk Harvey      
20581.23 Austin Prince   Losalamos, NM 299035   
21 Matt Ridd      
22585.57 Alexander Bearnson   Logan, UT 433125   
23 Cody McArthur      
24589.91 Gavin Steder   Salt Lake City, UT 430096   

Men - Category 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Steve LeBlanc   Holden, ME 93736   
2 Alex Mongold      
3551.12 Sullivan Heward   Sandy, UT 414194   
4 Shan Peterson      
5562.24 Chris Conder   Saratoga Springs, UT 427472   
6 Jacob Levine      
7 Ben Maynard      
8 Justin Batty      
9 Dan Black      
10 David Ralls      

Men - Category 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Sheridan Damuag   Riverton , UT 422695   
2556.67 Garth Hare   Park City, UT 295939   
3 Vaughn Martinez      
4590.01 Steve Spencer   Payson, UT 412993   

Men - Category 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1537.97 Brent Astrope   Saratoga Springs, UT 425224   
2555.31 George Triantafillou   Salt Lake City, UT 406460   
3572.65 Kent Woodfield   Ogden, UT 295970   
4589.99 Clint Bullock   Salt Lake City, UT 228738   

Men - Category 1 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1306.08 Galen Carter   Salt Lake City, UT 231784   
2363.41 Demetri Triantafillou   Salt Lake City, UT 374963   
3420.74 Bryce Helbling   Sandy, UT 406096   
4478.07 Jaren Lockwood   Park City, UT 368386   

Men - Category 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1457.98 James Sandmire   Salt Lake City 420000   
2479.98 Clayton Batty   Payson, UT 410628   
3501.98 Jeremy Hottinger   La Verkin, UT 356553   
4523.98 Bodhi Barney   Draper, UT 352442   
5545.98 Nathan Silberman   Ogden 420100   
6567.98 Spencer Green   Layton Ut 390475   
7589.98 Matt Shirley   Salt Lake City, UT 192945   

Men - Category 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1436.31 Michael Clark   Springdale, UT 317374   
2460.55 Dan Grolley   Salt Lake City, UT 355912   
3484.79 Michael Gunn   South Jordan, UT 353700   
4509.03 Isaac Legare   Salt Lake City, UT 433199   
5533.27 Chris Kading   Sandy, UT 315870   

Men - Category 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1452.93 Noah Brandon   Salt Lake City 346056   
2521.46 Mark Kugel   Salt Lake City, UT 352620   
3589.99 Damon Kirchmeier   Farmington, UT 19248   

Men - Category 1 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Kelley   Riverton, UT 264807   
2 Kevin Dwyer   Salt Lake City, UT 85070   

Men - Pro - Senior - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1245.16 Mitch Ropelato   Ogden, UT 240150   SPS North America
2275.09 Cody Kelley   Riverton, UT 264805   
3305.02 Nic Hadley   Salt Lake City, UT 200990   
4334.95 Kyle Hickey   Midvale, UT 160758   
5364.88 Naish Ulmer   Hood River, OR 175253   
6394.81 Cody Butler   Payson, UT 301891   Go-Ride.com
7424.74 Thomas McCoy   June Lake, CA 393409   
8454.67 Matt Johnston   Salt Lake City, UT 166708   

Women - Category 3 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ashlyn Puzey   Sugar City, ID 434789   

Women - Category 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Angella Lucisano      

Women - Category 2 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chantal Williams      

Women - Category 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paige Ramsey   Auburn, CA 2964   

Women - Pro - Senior - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1475.38 Amanda Batty   Park City, UT 316554   
2513.59 Amanda Cordell   Salt Lake City, UT 368535   
3551.80 Joni Wirts   Salt Lake City, UT 406595   Go-Ride.com
4590.01 Ana Rodriguez   Salt Lake City, UT 282101   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerSierra NevadaOSMOSpyUSACDFShimanoCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee