Race Results for
Cane Creek Timberland
Star City, AR
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/10/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro / CAT 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Zane Jeffers   Hot Springs, ARDNF 238475  107 Bell & Co

Men - Cat 1/2/3 - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ed Hawkins   Waldron, AR2:05:27 15479  206 OCC
2 John Kennett   Berryville, AR2:44:18 356880  209 OCC

Men - Cat 1/2/3 - Master - Single Spe

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nicholas Volgas   Little Rock, AR1:29:48 359687  234 Spokes

Men - CAT 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jonah Winsor   Greenbrier, AR1:13:49 383333  965 BOMB
2 Clay Hobbs   Lavaca, AR1:23:43 435412  951 OCC

Men - CAT 3 - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Calvin Snyder   1:03:58  971 FAST

Men - CAT 3 - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Wyatt Hoyt   Tarzana, CA0:46:59 399666  952 
2 Jeremiah Middleton   0:55:30  963 
3 Conner Phillips   1:03:06  977 FAST

Men - CAT 3 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Avery Hillis   0:48:30  928 
2565.00 Isaiah Winsor   Greenbrier, AR0:49:14 383334  966 BOMB
3590.00 Ben Reynolds   Annapolis, MD0:52:13 147430  953 

Men - CAT 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Harrison Maddox   Little Rock, AR0:47:05 357005  984 Community B
2 Scott Steele   0:48:10  983 
3565.00 Noah Hansen   Little Rock0:48:18 301402  954 Community B
4577.50 Kyle Chandler   Hot Springs National Park, AR0:54:46 431490  974 
5 Ethan Gilliam   0:57:44  982 

Men - CAT 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 TJ Coltharp   Wake Village, TX0:45:08 417390  969 
2 Chris Coleman   0:45:39  980 
3 Ryan McCoy   0:46:59  947 Community B
4 Daniel Gavin   0:47:31  986 

Men - CAT 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffery Heath   0:43:14  976 
2 James Morgan   0:44:18  970 
3 Michael Reed   0:44:24  961 
4561.42 JR Middleton   Western Grove, AR0:44:36 414172  962 
5 Kris Carroll   0:45:53  958 
6575.70 Mike Simmons   Little Rock, AR0:47:00 145534  978 
7 Terry Harton   0:56:40  985 
8589.98 Wynn Loudon   Lelandl, MS1:02:39 390628  975 

Men - CAT 3 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Brian Dinsmore   Little Rock, AR0:47:36 425121  973 
2552.50 Fred Phillips   Arkadelphia, AR0:55:54 116080  948 
3565.00 Larry Winsor   Greenbrier, AR0:56:00 383328  968 
4 Thomas Walters   0:58:22  959 
5 Ed Costallo   0:59:19  981 

Men - CAT 3 - Master - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Hillis   0:50:37  929 
2550.00 Jeff Trader   Kearney, MO0:53:51 374999  979 
3 Michael Green   0:55:59  955 
4570.00 Jason Falco   Malvern, AR1:01:17 350806  946 
5580.00 Brent McQuiston   Fort Smith, AR1:04:40 423706  950 
6 Joshua Willingham   1:10:38  949 

Men - CAT 2 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Pattridge   1:30:00  225 OCC
2 Jacob Costello   Malvern, AR1:35:21 381840  229 Parkside Cyc

Men - CAT 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1510.01 Hunter Hobbs   Lavaca, AR1:21:35 435408  207 
2 John Balstras   1:24:30  226 Phat Tire
3 Josh Hutchings   1:29:56  212 
4589.99 Cody Oden   Texarkana1:35:14 362266  216 EDGE

Men - CAT 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1511.86 Donnie Bunker   Siloam Springs, AR1:22:16 258059  210 CCCyclery
2519.80 John Kyzar   Bossier City, LA1:22:29 397111  222 SweatBloodD
3 Ryan West   1:22:43  228 Phat Tire
4535.68 Josh Carroll   Fort Smith Ar1:22:55 361332  213 
5 Adam West   1:24:19  227 Phat Tire
6551.56 John Conner   Maumelle, AR1:30:01 185779  221 
7559.50 William Joe Grant   Benton, AR1:30:31 380567  232 Spokes
8567.44 Michael Murphy   Bentonville Ar1:34:25 380737  233 Phat Tire
9575.38 Geoffrey Maples   Siloam Springs, AR1:36:54 435407  211 CCCyclery
10583.32 Scott Hopkins   Mena, AR1:57:34 177674  218 OCC

Men - CAT 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Brent Findlay   Little Rock, AR1:23:21 191622  214 OCC
2548.33 Kevin Kraft   Benton Arkansas1:27:36 434350  927 
3556.66 Jason Jenkins   Bentonville, AR1:30:43 416285  220 Phat Tire
4564.99 Matthew Bevans   Little Rock1:34:18 3594  217 Carve
5573.32 Greg Jeffers   Hot Springs, AR1:36:26 238476  219 
6581.65 John Nichols   Rogers, AR1:42:17 298665  201 
7589.98 Ben Robles   Little Rock, AR1:45:17 435406  230 
DNF Tim Taylor   DNF  214 Community B

Men - CAT 2 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Dewayne Fisher   De Witt, AR1:27:28 406840  235 
2556.67 Rick Hoyt   Alexander, AR1:29:01 322016  208 Spokes
3573.34 Sam Williamson   Little Rock1:30:51 367269  203 
4590.01 Jerry Brown   Rogers, AR1:37:13 257000  224 

Men - CAT 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Morris   Colcord, OK1:53:08 353998  106 Phat Tire

Men - CAT 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1453.68 Nickel Potter   Fayetteville1:55:20 405262  108 Phat Tire
2478.50 Nick Siria   Little Rock, AR1:57:06 381272  117 Spokes
3503.32 Ramon Barreto   Little Rock, AR1:59:00 188094  116 Spokes
4528.14 David Brand   Grove, OK2:00:23 402443  109 Phat Tire
5552.96 Robert Mooney   Sherwood, AR2:04:35 266755  120 Ark Cycling
DNF Phillip Prater   Little Rock, ARDNF 230091  114 Carve

Men - CAT 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1427.07 Terry Coddington   Conway, AR1:53:07 230012  115 Carve
2475.44 Kirk Grynwald   Little Rock, AR1:58:37 309572  122 Carve
3523.81 Karl Hanson   Little Rock, AR1:58:52 215256  119 Carve
4572.18 Scott Penrod   Maumelle, AR2:05:34 86333  112 Carve

Men - CAT 1 - Master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1485.60 Michael McCutcheon   Rogers2:09:56 386610  110 Phat Tire
2 Robert Loffle   2:11:59  118 Bell & Co
3537.80 Larry Yancey   Jonesboro, AR2:12:40 133160  111 Meed Custom
4563.90 Wes Wright   Harrison, AR2:15:36 216001  113 
5590.00 Rick Sederberg   Batesville, AR2:23:10 171312  121 Gearhead

Women - CAT 3 - Junior - 1-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madi Snyder   1:29:47  972 
2 Karly Tucker   1:34:18  957 

Women - CAT 3 - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hannah Winsor   Greenbrier, AR1:14:31 383329  967 
2 Mckensi Tucker   Maumelle, AR1:34:15 406233  956 

Women - CAT 3 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cynthia Brown   0:54:00  960 

Women - CAT 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melody Winsor   Greenbrier, AR1:04:51 383327  964 

Women - CAT 2 - Senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lindsay Custer   Bentonville, AR1:43:00 353994  223 Phat Tire

Women - CAT 2 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Wooldridge   Maumelle, AR2:03:56 396303  231 Carve
2 Sue Hawkins   2:34:04  205 OCC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyUSACDFCUOREBonk BreakerShimanoOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee