Race Results for
Kenda DINO Mountain Bike Series - Winona Lake
Winona Lake, IN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/17/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Intro - senior - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Silas Smith   Tacoma, WA 201354   
2 joshua lewis   Indianapolis, IN 432285   

Men - Clydesdale - senior - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dave Bradway      
2 Thomas A Smith      
3549.10 Todd Snyder   Converse, IN 190105   
4 Jaydee Parker      
5558.20 Ben Carnahan   Fishers, IN 431230   
6562.75 Gregory Dyas   Carmel, IN 396942   
7 Jeff Schewdel      
8571.85 Jeremy Shafer   Napoleon 371266   
9 Todd Devries      
10 Ross Alcorn      
11 Scott Wise      
12 Boyce Ruegsegger      

Men - Cat 1 - junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gavin Haley   Louisville, KY 259719   Hincapie Cycling
2 Samuel Brehm   Evansville, IN 418118   

Men - Cat 1 - senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1357.18 Isaac Neff   Madison, WI 200724   
2384.58 Matthew Light   Warsaw, IN 277747   
3411.98 Luke Haley   Louisville, KY 259716   Red Zone Cycling
4439.38 Andrew Dillman   Fairdale, KY 261876   Midwest Devo
5466.78 Zach Deitch   Greenwood In 311604   Midwest Devo
6494.18 Dustin Sitterding   Columbus, IN 305473   
7521.58 Ian Ziarko   Mokena, IL 379545   J&R Cycles Lombard

Men - Cat 1 - master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1441.31 Richard Mezo   Crown Point, IN 246376   
2467.33 Ryan Tragesser   Fishers, IN 278631   Team Heroes- MOB
3493.35 William Sherman   Indianapolis, IN 134321   
4519.37 Brian Falloon   Noblesville, IN 340866   Team World Bicycle Relief
5545.39 Mike Minichiello   Westfield, IN 332444   Team World Bicycle Relief
6571.41 Tim Havens   La Porte, IN 414501   
DNF Edwin Colvin   Indianapolis, IN 255350   

Men - Cat 1 - master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1371.78 Michael Naughton   Crystal Lake, IL 256256   
2383.27 Ray Nelson   Woodstock, IL 193027   
3394.76 Tomasz Golas   Bloomington, IN 278333   Don Galligher-DRT Consulting
4406.25 Jason Pruitt   Lafayette, IN 114846   
5417.74 Chris Bowman   Indianapolis, IN 79229   
6429.23 James Rasmussen   Michigan City, IN 241982   
7 Anthony Sanson      
8452.21 Craig Baker   Greenwood, IN 399512   
9463.70 Jason Deyoung   Demotte 372597   
10475.19 Matt Johnson   Warsaw, IN 212631   
11486.68 Jon Clodfelter   Fishers, IN 195393   
12498.17 Mike Wheeler   Chesterton, IN 297059   
13509.66 Ty Peck   Shelbyville, IN 329862   
14521.15 Jeff Bushong   Crawfordsville, IN 152563   
15532.64 Randy Witte   Shelbyville, IN 88983   
16544.13 Reed Kress   Evansville, IN 401007   
17555.62 Cecil Slayton   White Pigeon, MI 370941   
18567.11 Mike Johnson   Pendleton, IN 264914   
19578.60 Jeff Fetterer   Columbus, IN 169518   
20590.09 John Ryan   Indianapolis, IN 278498   

Men - Cat 1 - master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1492.88 Dennis Barber   North Vernon, IN 113491   
2510.19 Steve Harpster   Indianapolis, IN 229677   
3527.50 Brad Hill   Milligancollege, TN 287295   
4544.81 Todd Dygert   Brownsburg, IN 10324   
5562.12 Scott Wagner   Fort Wayne, IN 241678   

Men - Cat 2 - junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1469.21 Blake Mezo   Crown Point, IN 373752   
2529.60 Owen Hayes   Indianapolis, IN 433828   
3589.99 Noah Hayden   Avon, IN 279476   Midwest Devo

Men - Cat 2 - senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1532.42 Jason Kors   Lowell, IN 248670   
2537.65 Aaron Lifford   Indianapolis, IN 396373   
3542.88 Patrick Gordon   Indianapolis, IN 392150   
4 Connor O'Malia      
5 Austin Evans      
6558.57 Kyle Alcorn   Boulder, CO 219501   
7563.80 Kyle Downs   Grandforks, ND 298692   
8569.03 Jonathan Edwards   Brownsburg, IN 391233   
9574.26 Brandon Elliott   Chicago, IL 274440   
10 Justin Evans      
11 Todd Delange      
12589.95 Adam Darby   Oxford 389853   

Men - Cat 2 - master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1539.31 Ryan Burnette   Lafayette 401436   
2542.48 Josh Porter   Winona Lake, IN 425573   
3545.65 Brian Walsh   Indianapolis, IN 404538   
4548.82 Andrew Cochran   Warsaw, IN 372234   
5551.99 Christopher Barkow   Valparaiso, IN 369393   
6 Will Faas      
7558.33 Jeff Roesner   Winona Lake, IN 368844   
8561.50 James Zachary   Winona Lake, IN 398572   Racing For Riley
9 Scott Knutsem      
10567.84 Micah Verhage   Winona Lake, IN 426110   
11 Ralph Nurse      
12574.18 Ryan Kelly   Bristol 388616   
13577.35 Bryan Downs   Indianapolis In 403732   
14 Drew McCord      
15583.69 Lowell Engelking   Columbus In 145171   
16586.86 Michael Calonia   Saint John, IN 426682   
17590.03 Gregory McDaniel   Chattanooga, TN 358536   

Men - Cat 2 - master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1458.87 Joseph Hatley   Indianapolis, IN 88011   
2466.58 Adrian Fahey   Indianapolis, IN 354608   Speedway Wheelmen
3474.29 Michael Scott   Indianapolis, IN 106444   
4482.00 Russell Nichols   Westfield, IN 350970   Team World Bicycle Relief
5489.71 Chad Murphy   Fort Wayne, IN 83066   
6497.42 Paul Gilson   Fishers, IN 376717   
7505.13 Greg Miller   Indianapolis, IN 433268   
8512.84 Jeff Eckert   Berlin, MA 118121   
9520.55 Jim Bartholomew   Mishawaka 404907   
10528.26 Jason Renschler   Indianapolis, IN 226357   Speedway Wheelmen
11535.97 Paul Richardson   Auburn, IN 273612   
12543.68 Michael McFall   Anderson, IN 91988   
13551.39 Kevin Houk   Indianapolis, IN 417029   
14559.10 Barry Wilham   Greenwood Ind. 398958   Gray Goat Sports
15566.81 Scott Forthofer   Bloomington, IN 373220   
16574.52 Joe Price   Oldenburg, IN 434997   
17582.23 James Brock   Wolcottville, IN 374643   
18589.94 Chad Kuhn   Silver Lake, IN 151215   

Men - Cat 2 - master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1476.46 John Matthews   Indianapolis, IN 163588   
2 Greg Kitchens      
3 Freddie Demott      
4514.32 Gary Dowell   Indianapolis, IN 172330   
5 Dave J Tozer      
6539.56 John Wright   Carmel, IN 211129   
7552.18 Joe Fox   Bargersville, IN 375518   
8564.80 Jeff Smart   Indianapolis, IN 350026   
9577.42 Scott Bond   Greenfield, IN 190551   Speedway Wheelmen
10590.04 Eric Lewis   Indianapolis, IN 163589   

Men - Cat 3 - junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Will Johnson      
2565.00 Simon Smith   Bloomington, IN 408156   
3590.00 Jarrod Nichols   Westfield, IN 376903   Midwest Devo

Men - Cat 3 - junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mickey Harman      
2 Nicholas Hardin      
3 Shane Bonness      
4555.00 Finnly O'Neil   Muncie, IN 426977   
5560.00 Hayden Nelson   Avon, IN 417444   Midwest Devo
6 Chaz Crays      
7570.00 Josh King   Plainfield, IN 396024   
8 Liam Crays      
9580.00 Kyle Nelson   Avon, IN 406380   
10 Astin Inskeep      
11 Chris Bradley      

Men - Cat 3 - senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Corey Smith   Fort Wayne, IN 397687   
2544.17 Cory Hickson   Fort Wayne, IN 380071   
3548.34 Sam Williamson   Logansport, IN 194121   
4552.51 Anthony Hobbs   Kokomo, IN 435415   
5556.68 Dan Hiller   Portland, IN 300475   
6 Grant Baker      
7 Unknown Partic. 585      
8569.19 Zachery Gochenour   Logansport 425597   
9573.36 chad sommerville   Indianapolis, IN 432284   
10 Tyler Maat      
11 Unknown Rider      
12585.87 Rob Pelance   Fort Wayne, IN 430784   
13 Cameron Morris      

Men - Cat 3 - master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1528.54 Dan Greenhalgh   Anchorage, AK 14073   
2532.93 Davis Kuykendall   Lafayette 432484   
3537.32 Christopher Moore   Indianapolis, IN 283520   
4541.71 Benjamin Bontrager   Carmel, IN 430623   
5546.10 Abe Hundt   Indianapolis, IN 395520   DRT Racing
6550.49 Hayden Sturch   Denver, IN 211921   
7554.88 Job Hammond   Evanston, IL 433245   
8 Nick Higdon      
9563.66 Jacob Koczergo   Fort Wayne, IN 278013   
10 Jared Koors      
11 Brad Bores      
12 Daniel Bibbs      
13581.22 Nate Lake   New Carlisle 395247   
14 Jason Parker      
15590.00 Ferdinand Del Rosario   Chicago, IL 432834   

Men - Cat 3 - master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Brian Dawson   Leo In  397597   
2 Adam Rucker      
3 Seth Barrand      
4547.89 Ken Bozych   Pleasant Prairie, WI 425613   
5 Derek Mantyla      
6553.15 David Primm   Avon, IN 310991   
7555.78 Robert Annis   Indianapolis, IN 331390   A Cycling Team
8558.41 Shawn Phillips   Carmel, IN 395839   
9561.04 Jason Nicholson   Lawton, OK 153582   
10 Lenio Cacula      
11 Nathan Dockter      
12568.93 Rick Watson   Noblesville, IN 205698   
13 Robert Stoppel      
14574.19 Les Yocum   West Lafayette, IN 150888   
15576.82 Brian Krull   Carmel, IN 362350   Bicycle Outfitters Indy
16 Boyce Ruegsegger      
17582.08 Jody King   Plainfield, IN 433296   
18 Mark Miller      
19587.34 Mike Spain   Mishawaka, IN 427349   
20 Manny Mendoza      

Men - Cat 3 - master - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Dean Schmidlapp      
2 Tym De Santo      
3554.28 Brian Bowerman   Crawfordsvlle, IN 59754   
4561.42 Kerry Rose   Warsaw, IN 425538   
5 Keith Losey      
6 Tom Knisely      
7 Tracy Myers      
8 Dwayne Hardin      

Men - Junior - junior - 0-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Blake Dawson      
2546.25 Brooks Burnette   Lafayette 433391   
3552.50 Myles Nickleson   Franklin, IN 417153   Gray Goat Sports
4558.75 Hudson Burnette   Lafayette 433392   
5565.00 Cole Baker   Greenwood, IN 435402   
6571.25 Bradyn Downs   Indianapolis, IN 437948   
7577.50 Chance Buckles   Carmel, IN 433165   Midwest Devo
8583.75 Andrew Morrison   Cicero, IN 432709   
9 Titus Hoover      

Men - Junior - junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1538.97 Carter Ewing   Fishers In 427404   Midwest Devo
2542.90 Ayrton Houk   Indianapolis, IN 417068   Midwest Development Cycling Inc.
3 Noah Wildman      
4550.76 Cameron Buckles   Carmel 433162   Midwest Development Cycling Inc.
5554.69 Hans Holzhausen   Mc Cordsville, IN 424236   
6558.62 Nathaniel Ruegsegger   Danville, IN 433770   
7562.55 Seth Ramsey   Carmel, IN 429836   
8 Ben Hartley      
9 Evan Witte      
10 Elias Demopoulos      
11578.27 Peter Ruegsegger   Danville, IN 433771   
12582.20 Sam Hartley   Fishers, IN 435401   
13586.13 Eddie Stillman   Brownsburg 434541   Midwest Devo
14 Alex Troutman      

Men - Junior - junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Dylan Wick   North Vernon 430445   
2552.50 Will Gaby   Goshen, IN 434189   
3 Lucas Yoder      
4 Dale Sierp      
5590.00 Ebin Ford   Indianapolis, IN 410394   

Women - Intro - senior - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Casey Vankampen      
2 Lauren Kuykendall      

Women - Cat 1 - senior - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Sierra Siebenlist   Indianapolis, IN 166038   Scarlet Fire presented by Matthews Bikes
2548.33 Janelle Renschler   Indianapolis, IN 261856   Speedway Wheelmen
3 Annette Dowell      
4564.99 Nicole Borem   Warsaw, IN 184390   Summit City Cyclocross Team
5 Mary Beth Lambert      
6581.65 Elizabeth Entile   Nashville, IN 379562   
7589.98 Joanna Woodruff   Galien, MI 394605   

Women - Cat 2 - junior - 11-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kate Dietrich   Prospect, KY 285651   Red Zone Cycling
2 Lily Peck   Shelbyville, IN 413104   

Women - Cat 2 - senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Mary Craighead   Fort Wayne, IN 254300   Cycle-Smart Grassroots Team
2556.67 Kathleen Thompson   Arcadia, IN 435414   
3573.34 Emily Andrews   Bristol, IN 374283   
4 Agueda Formoso Mayan      

Women - Cat 2 - master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Felicetti   Bloomington, IN 142498   First Internet Bank Cycling Team

Women - Cat 3 - senior - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Emily Payonk      
2 Amy Debaillie      
3 Jocelyn Delange      
4 Aubrey Alcorn      
5580.00 Corri Lewis   Indianapolis, IN 417025   
6 Carissa Metzger      

Women - Cat 3 - master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kristen Schwark   Indianapolis, IN 376802   Speedway Wheelmen
2 Anna Lynn Houk      
3573.34 Angie Price   Oldenburg, IN 435006   
4590.01 Misty O'Neil   Muncie, IN 426871   

Women - Junior - 0-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kamden Krull   Carmel 422343   Midwest Development Cycling Inc.
2 Catherine Streator      
3590.00 Izzi Price   Oldenburg, IN 435007   

Women - Junior - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Cassidy Deyoung   Demotte, IN 398978   
2552.50 Diane Houk   Indianapolis, IN 417069   Midwest Development Cycling Inc.
3565.00 Erja Roesner   Winona Lake, IN 365980   Racing For Riley
4 Sarah Price      
5590.00 Eleanor Dyas   Carmel, IN 426252   Midwest Devo

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerUSACDFSpyShimanoOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee