Race Results for
Pinellas Park Circuit Race
Pinellas Park, FL
(Event Information)
View By:
Road Race on 03/30/2014

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Frs-junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1516.71 Clayton Zinnert   Orlando, FL 364633   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
2531.37 Reed Legg   Tampa, FL 415355   Triton Multisport Cycling Team
3546.03 Nicolas Raffinengo   Boynton Beach, FL 398536   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
4560.69 Jackson Mehr   Clearwater, FL 365097   Triton Multisport Cycling Team
5575.35 Carson Kruger   Trinity, FL 369373   Triton Multisport Cycling Team
6590.01 Price Edewaard   Tallahassee 416798   RedEye Velo
DNF Tyler Griffin   Tallahassee 423117   RedEye Velo

Men - - Frs-junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1457.66 Michael Mace   Ocala, FL 337796   Whole Athlete / Specialized
2472.36 Josue Reyes   Riverview, FL 334832   Triton Multisport Cycling Team
3487.06 Hunter Smith   Kissimmee, FL 393374   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
4501.76 Jackson Griffin   Tallahassee 423085   RedEye Velo
5516.46 Zachary West   Longwood 367371   Advanced Cycles pb/Topview Sports
6531.16 Matthew Wohlwend   Saint Petersburg, FL 430177   Triton Multisport Cycling Team
7545.86 harrison knight   Ocala 388425   Cycle Youth
8560.56 Jacob Kelley   Winter Garden, FL 394151   Orlando Road Club
9575.26 James Condon   Saint Petersburg, FL 430178   Triton Multisport Cycling Team
10589.96 Eric McNees   Tallahassee, FL 396553   RedEye Velo
DQ Nicholas Tabares   Miami 365573   BOOM Development Team
DNF Jose Rielo   Tampa, FL 401785   Aginity Cycling

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1346.81 Sandor A Delgado   Hialeah, FL 316004   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
2366.08 Connor Everett   Tallahassee 381767   RedEye Velo
3385.35 Brian Sciba   Tallahassee 392529   RedEye Velo
4404.62 Robert Comfort   St Johns, FL 340506   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
5423.89 Dominique Mcconnell   Orlando 286748   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
DNF edwin calderon   Kissimmee, FL 403177   Advanced Cycles pb/Topview Sports

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nathaniel Worcester   Orlando, FL 367471   Interactive Metronome p/b Mega Cycle

Men - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1248.45 Anthony Maisto   New Port Richey, FL 22206   FloridaVelo
2256.61 Stuart Lamb   Tampa, FL 288588   West Coast Cycling
3264.77 Milton Behrens   Pompano Beach, FL 297857   Pink Panthers Cycling Team
4272.93 Chuck Holstein   Lecanto, FL 263775   FloridaVelo
5281.09 Paul Harris   Apopka, FL 215188   Hoovers Market
6289.25 Glenn Schneider   Lake Worth, FL 31697   GS Palm Beach
7297.41 Will Larson   Dunedin, FL 196529   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
8305.57 Michael Rhoades   Tarpon Springs, FL 202152   Treasure Coast Racing
9313.73 Kevin Clark   Geneva, FL 360757   
10321.89 Jorge Leon   Miami 160763   
11330.05 Ben-Jamin Widoff   Woodstock, IL 143322   Hawaii Cycling Club
12338.21 Christopher Olson   Saint Johns, FL 220713   VeloBrew Cycling Club
13346.37 John Conway   Landolakes, FL 306344   West Coast Cycling
14354.53 Michael Adams   Tampa, FL 231630   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
15362.69 Peter Galvin   Lake Mary, FL 367626   Orlando Velo pb Asbestos.com
16370.85 Julius Aulisio   Lakeland, FL 187514   Treasure Coast Racing
17379.01 Greg Hilt   Apex, NC 337762   CatUp Coaching
18387.17 Scott Lameier   Valrico, FL 305247   Aginity Cycling
19395.33 David Duke   Tampa, FL 390435   Cycle Sport Concepts Tampa
20403.49 Omar Sassin   Tampa, FL 65608   Cycle Sport Concepts Tampa
21411.65 Michael Rigby   Apopka, FL 29871   Atlantic Shores Velo
22419.81 Graham White   Altamonte Springs, FL 271587   FloridaVelo
23427.97 Glenn Harsin   Ridge Manor, FL 259608   FloridaVelo
24436.13 Mark Stein   Tarpon Springs, FL 33966   FloridaVelo
DNF Alan Korhonen   Lakeland, FL 332882   FloridaVelo
DNF Martin Bates   Odessa, FL 2867   West Coast Cycling
DNF Joseph Yaeger   Lakeland, FL 292027   West Coast Cycling
DNF Chris Ozor   Saint Petersburg, FL 429205   

Men - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1521.79 Michael Mccollum   Largo, FL 48126   FloridaVelo
2538.84 Zbigniew Potylicki   New Port Richey, FL 78737   ABD Cycling Team
3555.89 Charles Griffiths   Tampa, FL 257813   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
4572.94 Alfonso Leano   Cape Coral, FL 267020   Reno Wheelmen
5589.99 Bernie Moye   New Port Richey, FL 422170   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
DQ Richard Adamczyk   Fort Myers 379310   

Men - Frs-junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Braxton Legg   Tampa, FL 425329   Triton Multisport Cycling Team
2552.50 Devin Sharrit   Orlando, FL 425179   Colavita Racing
3565.00 Lawson McLeod   Lutz, FL 429723   Triton Multisport Cycling Team
4577.50 Chase DAlessandro   Orlando, FL 425167   Colavita Racing
5590.00 Colin Kruger   Trinity, FL 430163   
DNF Luke Gisclair   Tampa 430425   FloridaVelo

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cristian Saavedra      
2150.80 Stephen Hall   Santa Monica, CA 430668   
3162.20 David Guttenplan (1 - Cat1)   Washington, DC 177906   SeaSucker / Guttenplan Coaching
4173.60 Ruben Companioni (2 - Cat1)   Miami 381975   UCI CT: Jamis Hagens Berman
5 guido emanuel      
6196.40 Steven Perezluha (3 - Cat1)   Longwood, FL 311519   SeaSucker / Guttenplan Coaching
7207.80 Fredd Matute   Fort Lauderdale, FL 305523   Performance Team by Rossetti
8219.20 Jose Frank Rodriguez (1 - Cat2)   Miami, FL 424332   Colavita-Stradalli Cycle
9230.60 Rudolph Napolitano (4 - Cat1)   Santa Monica, CA 214693   Incycle-Predator Components Elite Team
10242.00 Eric Stubbs (5 - Cat1)   Gainesville, FL 255870   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
11253.40 Steven Mlujeak (6 - Cat1)   Pembroke Pines, FL 24653   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
12264.80 Andrew Gonzales (7 - Cat1)   Austin, TX 266238   Elbowz Racing
13276.20 Peter Davis (2 - Cat2)   Naples, FL 293076   Stan's NoTubes P/b Proferrin
14287.60 Rolly Weaver (8 - Cat1)   Ormond Beach, FL 280746   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
15299.00 Kyle Kelly (3 - Cat2)   Naples, FL 371658   Naples Cyclery p/b Airport Kia
16310.40 Robert White (9 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162   Athlete Octane Cycling
17321.80 David Monismith (4 - Cat2)   Gainesville, FL 257920   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
18333.20 Henry Willis (10 - Cat1)   Orlando, FL 187343   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
DNF Sam Croft (Cat1)   Wichita Falls 393753   Hotter'N Hell Hundred
DNF Ben Page (Cat2)   Gainesville, FL 269509   ENZO'S Cycling
DNF Adam Skindel (Cat2)   Valrico, FL 299567   
DNF Scott Cugno (Cat2)   Boca Raton  154900   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
DNF Adam Baskin (Cat1)   Clermont, FL 88669   Synergy Racing Team
DNF Anthony Yaques (Cat2)   Virginia Gardens, FL 346348   Outcast Racing Team
DNF Broderick Hartley (Cat2)   Social Circle, GA 256892   Predator Cycling
DNF Geoff Godsey (Cat1)   Frisco, TX 128172   Kenda Pro Cycling p/b GearGrinder
DNF Warney Crosby (Cat1)   Dallas 69378   
DNF Jonathan Sundt (Cat1)   Austin, TX 34666   
DNF Bruno Moreira (Cat1)   Riverview, FL 292511   
DNF Emile Abraham (Cat1)   Atlanta, GA 222021   Predator Cycling
DNF Yosvany Falcon (Cat1)   Miami, FL 208086   Colavita-Stradalli Cycle
DNF Demis Aleman   Northvale, NJ 305654   UCI CT: Jamis Hagens Berman
DNF Marco Aledia (Cat1)   Worthington, OH 58428   Athlete Octane Cycling
DNF Luis Mendez   New York, NY 156311   
DNF Sebastian Morfin (Cat2)   Weston, FL 313408   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
DNF Frankie Gonzalez (Cat2)   Pembroke Pines, FL 301623   Interactive Metronome p/b Mega Cycle

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1173.30 Pedro Medina (1 - Cat1)   Orlando, FL 177274   Advanced Cycles pb/Topview Sports
2179.23 Leonardo Marquez (1 - Cat2)   Lawrenceville, GA 347902   Southern Crescent Cycling
3185.16 Grant Potter (2 - Cat1)   Parkland, FL 73508   Colavita-Stradalli Cycle
4191.09 Geoff Godsey (3 - Cat1)   Frisco, TX 128172   Kenda Pro Cycling p/b GearGrinder
5197.02 Christopher Sheehan (2 - Cat2)   San Jose Ca 41281   OrthoCarolina/Energy Cafe
6202.95 Jerry Cabrera (3 - Cat2)   Weston, FL 300328   Outcast Racing Team
7208.88 Lazaro Mencia (4 - Cat2)   Orlando, FL 268717   Advanced Cycles pb/Topview Sports
8214.81 Roberto Chamizo (5 - Cat2)   Spring Hill, FL 95714   Aginity Cycling
9220.74 Armando Hernandez (6 - Cat2)   Tampa, FL 336604   Aginity Cycling
10226.67 Yosvani Rosell (7 - Cat2)   Tampa, FL 305727   FloridaVelo
11232.60 Vincent Cook (8 - Cat2)   Palm Harbor, FL 7670   Synergy Racing Team
12238.53 Adam Baskin (4 - Cat1)   Clermont, FL 88669   Synergy Racing Team
13244.46 Rigoberto Rielo (1 - Cat3)   Tampa, FL 333216   Aginity Cycling
14250.39 Paulo Silva (9 - Cat2)   Winter Garden, FL 353494   Outcast Racing Team
15256.32 Steven Gaylor (10 - Cat2)   Prospect, KY 47637   Texas Roadhouse Cycling Team
16262.25 Glenn Schneider (11 - Cat2)   Lake Worth, FL 31697   GS Palm Beach
17268.18 Jared Zimlin (12 - Cat2)   Palm Harbor, FL 52228   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
18274.11 Jim Campbell (2 - Cat3)   Chipley, FL 326314   Finish Strong Endurance Team p/b GCBpart
19280.04 Ralph Schroeder (3 - Cat3)   Chicago, IL 60200   Tower Racing
20285.97 Daryle Glaser (4 - Cat3)   Tampa, FL 329482   Cycle Sport Concepts Tampa
21291.90 Mark Poteet (5 - Cat3)   Tampa, FL 232389   Aginity Cycling
22297.83 Kurt Phillips (13 - Cat2)   Lakeland, FL 49190   Walmart Cycling Team
23303.76 Will Larson (6 - Cat3)   Dunedin, FL 196529   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
24309.69 Byron Becker (7 - Cat3)   St. Petersburg, FL 304636   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
25315.62 Ben-Jamin Widoff   Woodstock, IL 143322   Hawaii Cycling Club
26321.55 Kevin Clark   Geneva, FL 360757   
27327.48 Anthony Prioli (5 - Cat1)   Clearwater, FL 28734   Synergy Racing Team
28333.41 Roman Paczka (8 - Cat3)   Sarasota, FL 181880   Sarasota Cycling Club
29339.34 Vasilios Palekis (9 - Cat3)   Odessa, FL 364771   FloridaVelo
30345.27 Marcin Rutkowski (10 - Cat3)   Palm Harbor, FL 375712   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
31351.20 Paul Williams (11 - Cat3)   Largo, FL 38404   Brick City/St Pete Bicycles
32357.13 Francisco Hernandez (12 - Cat3)   Orlando, FL 285509   Advanced Cycles pb/Topview Sports
33363.06 Julio Prida (13 - Cat3)   Tampa, FL 343850   FloridaVelo
34368.99 Almo Cattani (14 - Cat2)   Miami, FL 301471   Outcast Racing Team
35374.92 Ryan Saylor (6 - Cat1)   Gainesville, FL 31413   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
36380.85 Tim Molyneaux (15 - Cat2)   Clermont, FL 53461   Advanced Cycles pb/Topview Sports
37386.78 Andres Munera (16 - Cat2)   Tampa, FL 307870   Synergy Racing Team
38392.71 Guillermo Suarez (17 - Cat2)   Tampa, FL 283294   FloridaVelo
39398.64 Victor Rodriguez (18 - Cat2)   Tampa, FL 175371   Aginity Cycling
DNF Christopher Sheehan (Cat2)   San Jose Ca 41281   OrthoCarolina/Energy Cafe
DNF Michael Graham (Cat3)   Tampa, FL 13862   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
DNF Heber Cristino (Cat3)   Riverdale, GA 307563   Southern Crescent Cycling
DNF Ernie Pena (Cat3)   Tampa, FL 368468   FloridaVelo
DNF Anthony Maisto (Cat2)   New Port Richey, FL 22206   FloridaVelo
DNF Harry Portellos (Cat3)   Tampa, FL 84914   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
DNF Graham White (Cat3)   Altamonte Springs, FL 271587   FloridaVelo
DNF Pablo Santa Cruz (Cat1)   Safety Harbor, FL 196540   FloridaVelo
DNF Chuck Holstein (Cat3)   Lecanto, FL 263775   FloridaVelo
DNF Stuart Lamb (Cat3)   Tampa, FL 288588   West Coast Cycling
DNF Mark Stein (Cat2)   Tarpon Springs, FL 33966   FloridaVelo

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1280.60 Christopher Collins   Lakeland, FL 399599   
2290.29 Sandor A Delgado   Hialeah, FL 316004   Interactive Metronome p/b Mega Cycle
3299.98 Shawn Faynik   Orlando, FL 307695   Hoovers Market
4309.67 Josue Perez   Miami, FL 289660   BOOM Development Team
5319.36 Craig Smith   Winter Park, FL 385175   
6329.05 Tyler Hunter   Naples, FL 396698   Naples Cyclery p/b Airport Kia
7338.74 Alfredo Pineda   Miramar, FL 355208   TTR
8348.43 Connor Everett   Tallahassee 381767   RedEye Velo
9358.12 JuanCarlos Rivera   Valrico, FL 362061   Sons of SeaSucker
10367.81 Peter Pawlus   Sarasota, FL 252549   Sarasota Cycling Club
11377.50 Josh Detwiler   Orlando 386018   High Country Development Team
12387.19 Christian Viera   Miami, FL 358566   TTR
13396.88 German Arango   Port Saint Lucie, FL 367715   TTR
14406.57 Robert Comfort   St Johns, FL 340506   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
DQ Marc Boults   Tampa, FL 335312   Sons of SeaSucker
DQ Nelson Rolo   Fort Lauderdale, FL 387931   TTR
DNF William Bosch   Redding, CT 366597   Colavita-Stradalli Cycle

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1353.46 Omar Quddus   Orlando, FL 328670   Compass Cycling Team
2361.84 Jeff Bukovan   Palmetto, FL 212674   
3370.22 Daniel Baccino   Lawrenceville, GA 428206   
4378.60 Keith Bukovan   Odessa, FL 340162   
5386.98 Paul Jackson   Branson, MO 341312   Team HFA p/b Competitive Industries
6395.36 Kyle Casteline   Lutz 378395   USF Cycling
7403.74 Tate Harper   Orlando, FL 306267   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
8412.12 Dave Severn   Cape Canaveral, FL 299991   R & M
9420.50 Eric Kirby   Titusville, FL 214063   R & M
9420.50 Alana Shawah   Valrico Fl 379641   Team Kyles Bike Shop
10428.88 edwin calderon   Kissimmee, FL 403177   Advanced Cycles pb/Topview Sports
11437.26 Richard Hendry   Roswell Ga 417384   
12445.64 Maxwell Eisenberg   Miami Beach, FL 367382   BOOM Development Team
13454.02 Brian McGarvey   Jacksonville Beach Fl 214926   VeloBrew Cycling Club
14462.40 David Abusiewiez   Miami Beach, FL 278686   SWIFT RACING
15470.78 Romero Gill   Jacksonville, FL 117424   VeloBrew Cycling Club
16479.16 Robert Link   Orlando, FL 316010   VeloBrew Cycling Club
17487.54 Thomas McNeill   Fruitland Park Fl 391146   Team Kyles Bike Shop
18495.92 Louis Rodriguez   New York 379205   Old School Racing
19504.30 Brian Sciba   Tallahassee 392529   RedEye Velo
20512.68 Michael Mace   Ocala, FL 337796   Whole Athlete / Specialized
21521.06 Reginald Mittelsdorf   Daytona Beach, FL 379004   R & M
22529.44 Phillip Eljaiek   Orlando, FL 394985   University of Central Florida
23537.82 Shay Soprenuk   Umatilla, FL 339262   
24546.20 Jason Davis   Orlando, FL 364677   
DNF Dominique Mcconnell   Orlando 286748   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
DNF Clayton Zinnert   Orlando, FL 364633   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
DNF Drew Smith   Orange Park, FL 309110   VeloBrew Cycling Club
DNF Lino Asiatico   Sharpsburg, GA 314822   Southern Crescent Cycling
DNF Zachary West   Longwood 367371   Advanced Cycles pb/Topview Sports

Men - Cat 4/5 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1347.89 Daniel Baccino (1 - Cat4)   Lawrenceville, GA 428206   
2353.48 Omar Quddus (2 - Cat4)   Orlando, FL 328670   Compass Cycling Team
3359.07 Charles Casagrande (3 - Cat4)   Bradenton, FL 338806   Sons of SeaSucker
4364.66 Frank Mullen (4 - Cat4)   Oldsmar, FL 104477   FloridaVelo
5370.25 Keith Litzell   Sarasota 395756   Sarasota Cycling Club
6375.84 Jose Solis (5 - Cat4)   Tampa, FL 290012   
7 OMAR ASPIRO      
8387.02 Ihorys Casals (6 - Cat4)   Tampa, FL 338384   Cycle Sport Concepts Tampa
9392.61 Keston Mcmain (1 - Cat5)   Orlando, FL 425987   
10398.20 Lino Asiatico   Sharpsburg, GA 314822   Southern Crescent Cycling
11403.79 John Randolph   Naples, FL 391173   FloridaVelo
12409.38 Sandor Kormos (7 - Cat4)   Sarasota 422112   Sons of SeaSucker
13414.97 Romero Gill (8 - Cat4)   Jacksonville, FL 117424   VeloBrew Cycling Club
14420.56 Albert Sagnella   Dunedin, FL 395880   Cycle Sport Concepts Tampa
15426.15 Robert Link (9 - Cat4)   Orlando, FL 316010   VeloBrew Cycling Club
16431.74 Christopher Wilcox (10 - Cat4)   Naples, FL 302416   Naples Cyclery p/b Airport Kia
17437.33 Brian McGarvey (11 - Cat4)   Jacksonville Beach Fl 214926   VeloBrew Cycling Club
18442.92 Jon Mccabe (2 - Cat5)   Odessa, FL 265645   West Coast Cycling
19448.51 Jaime Cancel (12 - Cat4)   Bradenton, FL 268618   Sarasota Cycling Club
20454.10 Jerry Gisclair (3 - Cat5)   Tampa, FL 251461   Outspokin Bicycles
21459.69 christopher tricoli (13 - Cat4)   Orlando 395680   Team Kyles Bike Shop
22465.28 Russell Ray (14 - Cat4)   Oviedo Fl 402581   Team Kyles Bike Shop
23470.87 Keith Stanton (15 - Cat4)   Tampa, FL 393524   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
24476.46 Eric Lippens (4 - Cat5)   Naples, FL 376574   FloridaVelo
25482.05 Timothy Burns (5 - Cat5)   Orlando 419998   Team Kyles Bike Shop
26487.64 Peter Galvin (16 - Cat4)   Lake Mary, FL 367626   Orlando Velo pb Asbestos.com
27493.23 Tom Elbel (6 - Cat5)   Winter Garden, FL 402226   Team Kyles Bike Shop
28498.82 Juan Marrufo (17 - Cat4)   Lithia, FL 362686   Sons of SeaSucker
29504.41 Todd Vanselous (18 - Cat4)   New Port Richey, FL 392997   West Coast Cycling
30510.00 Steven Mace (19 - Cat4)   Ocala, FL 307029   First Place Racing.com
31515.59 Thomas McNeill (20 - Cat4)   Fruitland Park Fl 391146   Team Kyles Bike Shop
32521.18 Robert Dejose   Tampa, FL 368478   Cycle Sport Concepts Tampa
33526.77 Dave Severn (21 - Cat4)   Cape Canaveral, FL 299991   R & M
34532.36 Craig Metzger (7 - Cat5)   Palm Harbor, FL 394315   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
35537.95 Alexis Fernandez (22 - Cat4)   Tampa, FL 148262   West Coast Cycling
36543.54 Paul Hildebrand (8 - Cat5)   Clearwater, FL 304494   
37549.13 Edwin Calderon (23 - Cat4)   Kissimmee 420186   Advanced Cycles pb/Topview Sports
38554.72 Paul Carrasco (9 - Cat5)   Tampa, FL 267548   Aginity Cycling
39560.31 sam altajar (10 - Cat5)   Bradenton, FL 414382   Sarasota Cycling Club
40565.90 Zach Fout   Clearwater, FL 330894   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
41571.49 jorge collado (24 - Cat4)   Hampton, GA 258324   Southern Crescent Cycling
DNF William Cotty (Cat4)   Tampa, FL 41533   Cycle Sport Concepts Tampa
DNF Chris Embler (Cat5)   Zephyrhills, FL 423973   West Coast Cycling
DNF Drew Smith (Cat4)   Orange Park, FL 309110   VeloBrew Cycling Club
DNF Carlos Luna (Cat4)   St Cloud, FL 258394   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1454.17 Thomas Brown   San Diego, CA 258175   
2460.08 Dustin Davis   Palmetto, FL 352736   Sons of SeaSucker
3465.99 Dustin Brody   Fort Lauderdale, FL 419223   Cool Beans Racing
4471.90 Chris Hardesty   Orlando, FL 419442   Team Kyles Bike Shop
5477.81 Jonathan Poisson   Clearwater, FL 422724   Team Florida
6483.72 christian trucco   Gainesville, FL 390808   Team Florida
7489.63 Richard Traugott   Sarasota, FL 395978   Sons of SeaSucker
8495.54 Joey Vumbaco   Palm Harbor, FL 417776   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
9501.45 joel duncan   Bradenton 399952   RND Racing presented by VICC
10507.36 Jonathan Stevens   Bradenton 423403   Sons of SeaSucker
11513.27 Steven Beljic   Seminole, FL 379555   
12519.18 Jared Hart   Palm Harbor 396213   Team Florida
13525.09 Jose Villalobos   Immokalee, FL 416120   
14531.00 Rashad Scaife   Tampa, FL 428504   
15536.91 Michael Stokes   Palm Harbor, FL 429789   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
16542.82 Erick Camacho   Naples, FL 278855   
17548.73 Jorge Mila   Orlando, FL 399974   
18554.64 octavio ocampo   Orlando, FL 423812   
19560.55 Jerry Gisclair   Tampa, FL 251461   Outspokin Bicycles
20 david sisemore      
21572.37 Mark Doyle   Bradenton, FL 368490   Sons of SeaSucker
22578.28 David Gee   Daytona Beach, FL 368721   
23584.19 Rick Ruchotzke   Tampa, FL 419458   
24590.10 Randy Sprigg   Tampa, FL 365254   Gearlink p/b Roman & Gaynor Law
DNF shawn clark   Houston, TX 245692   
DNF Javier Cortinas      
DNF Elio Louzado      

Women - Frs-junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1519.24 Ava Sykes   Seminole, FL 364652   Triton Multisport Cycling Team
2533.39 Hayley Diemar   Jupiter, FL 368867   
3547.54 Gabriella Dixon   Riverview, FL 401296   Triton Multisport Cycling Team
4561.69 Emma Cavendish   Jupiter 370071   
5575.84 Melody McLeod   Brooksville 428718   Triton Multisport Cycling Team
6589.99 Ursula Humayun   Tallahassee, FL 422874   RedEye Velo
DQ Samantha Morrison   Fleming Island 394650   VeloBrew Cycling Club
DNF Anna Stock   Bradenton, FL 376445   Triton Multisport Cycling Team
DNF Shannon Ross   Saint Petersburg, FL 423793   Triton Multisport Cycling Team

Women - Frs-junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Reagan Quilty   Saint Petersburg, FL 357864   Triton Multisport Cycling Team

Women - Frs-junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Lilly McLeod   Brooksville, FL 428719   Triton Multisport Cycling Team
2565.00 Mallory Bryan   Land O Lakes, FL 419259   AAA Cycling Team
3590.00 Sophia Stock   Bradenton, FL 376447   Triton Multisport Cycling Team
DQ Courtney Diemar   Jupiter, FL 368873   
DNF Valeria Cancel      

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1366.04 Laura Parsons (1 - Cat1)   Miami, FL 298947   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
2386.38 Chelsea Factor (2 - Cat1)   Miami, FL 376824   Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
3406.72 Sandra Pehl (3 - Cat1)   Wesleychapel, FL 302446   FloridaVelo
4427.06 Trish Cohen (4 - Cat1)   Tampa, FL 218675   FloridaVelo
5447.40 Allison Linnell (1 - Cat2)   Pinecrest, FL 366192   

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1378.14 Marjolein Pawlus   Sarasota, FL 274095   Sarasota Cycling Club
2399.15 Tracey Cameron   New York, NY 408004   Stan's NoTubes p/b enduranceWERX
3420.16 Christina Markel   Altamonte Springs, FL 393787   Team Kyles Bike Shop
4441.17 Magdalena Cichon   Neptune Beach, FL 392937   DelaFina
5462.18 Theresa Kelly   Naples, FL 307387   FloridaVelo

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1458.10 Michelle Hedrich   Clearwater 399630   Team Florida
2471.06 Diana Nelson   Gainesville, FL 422662   R & M
3484.02 Emily Cooper   Clermont, FL 305285   Wizard Racing Development Team P/B Wizard Coaching Services
4496.98 Julia Fresne   Lutz, FL 307724   FloridaVelo
5509.94 Jennie Maire   Jacksonville, FL 418486   DelaFina
6522.90 Rachel Starnes   Neptune Beach, FL 422936   DelaFina
7 Rebekah Gleason-Hope      DelaFina
8548.82 Karen Muehl   Charlotte, NC 364707   OrthoCarolina/Energy Cafe
10574.74 Summer Kanstoroom   Saint Petersburg, FL 357865   Triton Multisport Cycling Team
11587.70 Tara Smith   Kissimmee, FL 389418   Team Kyles Bike Shop
12600.00 Rita Toutounji   Clermont, FL 386609   Team Kyles Bike Shop
DQ Emma Stock   Bradenton 376411   Triton Multisport Cycling Team

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUOREBonk BreakerUSACDFSpySierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee