Race Results for
INWCX Finals
Sandpoint, ID
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/17/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1467.45 Nick Stroud   Boise Idaho 390786   University of Idaho
2498.09 Matt Dabbs   Moscow, ID 416597   
3528.73 Luke Ogden   Seattle, WA 333612   
4559.37 Phillip Kearns   Moscow, ID 416480   
5 Kalen Bergaro      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1496.08 Dylan Pollard   Moscow, ID 336476   Palouse Bicycle Racing
2543.04 Jacob Ryse   Spokane, WA 416328   
3 Henry Deming      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1271.64 Michael Gaertner   Coeur D Alene, ID 12623   Vertical Earth
2297.36 Jerry Long   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
3323.08 Brant Miller   Spearfish 416187   Palouse Bicycle Racing
4348.80 Nick Stroud   Boise Idaho 390786   University of Idaho
5374.52 Chris Kelsey   Spokane, WA 162729   Spokane Rocket Velo
6400.24 Matthew Pollard   Moscow, ID 28371   Palouse Bicycle Racing
7425.96 Charles Mortensen   Sandpoint, ID 206987   
8451.68 Jenni Gaertner   Coeur D Alene, ID 22279   Motofish Racing
9477.40 Brian Johnson   Liberty Lake, WA 307306   The Bike Hub

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Youth

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kieran Long   Moscow, ID 416540   Palouse Bicycle Racing
2 Alex Ryse      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1262.38 Jerry Long   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
2281.62 Frank Gonzalez   Helena, MT 201598   Montana Velo
3300.86 Michael Gaertner   Coeur D Alene, ID 12623   Vertical Earth
3300.86 Tom Miller   Saint Maries, ID 24486   
4320.10 Alan Petrie   Liberty Lake, WA 27941   Cyclocrossworld
5339.34 Matt Larsen   Spokane, WA 101307   Emde Sports - Fitness Fanatics
6358.58 Shaun Gonsalves   Hayden, ID 246016   Two Wheeler/Specialized
7377.82 Chris Kelsey   Spokane, WA 162729   Spokane Rocket Velo
8397.06 Jenni Gaertner   Coeur D Alene, ID 22279   Motofish Racing
9416.30 Sean McLaughlin   Valleyford, WA 294953   
10435.54 Mark Knokey   Spokane, WA 19475   Vertical Earth
11454.78 Henry Hamby   Spokane, WA 283095   G.S. Gap
12474.02 Dan Gillespie   Spokane, WA 265267   
14 Biron Reigard      
15531.74 Stephen Willis   Valleyford, WA 198927   G.S. Gap
16550.98 Clifford Kiracofe   Hayden, ID 100833   
DNF Tom Ryse   Spokane, WA 388148   Two Wheeler/Specialized
DNF Tom Lampkear      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1311.88 Justin Bannerman   Walla Walla, WA 45053   Wheatland Wheelers
2330.73 Steven Patton   Moscow, ID 58093   Palouse Bicycle Racing
3349.58 Matt Morra   Moscow, ID 25110   Palouse Bicycle Racing
4368.43 Tom Hungerford   Rockford, WA 281779   The Bike Hub
5387.28 Charles Mortensen   Sandpoint, ID 206987   
6406.13 Wayne Pignolet   Sandpoint, ID 204615   Coeur d 'Alene Velo Racers (CDAVR)
7424.98 Charles Stanger   Wallawalla, WA 288067   Wheatland Wheelers
8443.83 Andrew Walker   Spokane, WA 36966   River City Red
9462.68 John Siok   Spokane, WA 289195   G.S. Gap
10481.53 Hank Greer   Spokane, WA 360201   Team Double Check
11500.38 Joe Anchondo   Coeur D Alene, ID 313690   Vertical Earth
13538.08 Bill Bronson   Spokane Valley, WA 347418   G.S. Gap
14556.93 Kurt Friederich   Walla Walla, WA 247449   Wheatland Wheelers
15575.78 Joel Fields   Veradale, WA 360978   Emde Sports
16594.63 Dave Boucher   Spokane, WA 239566   Baddlands Cycling Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1487.69 Tom Heywood   Wenatchee, WA 16072   Team W.A.R.
2499.02 Sam Joseph   Spokane, WA 70667   Baddlands Cycling Club
3510.35 Steve Rapp   Walla Walla, WA 51962   Wheatland Wheelers
4521.68 David Mahelona   Spokane, WA 212638   Emde Sports
5533.01 Richard Beightol   Prosser 148932   Emde Sports
6544.34 Brian Gavin   Spokane, WA 212931   Emde Sports
7555.67 Dennis Ratcliff   Post Falls, ID 296541   Baddlands Cycling Club
8567.00 Kent Eggleston   Hayden, ID 56089   4th Street Bicycles - TREK

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1334.43 Kaler Marshall (1 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   Allegro Cyclery
2389.66 Ryan Bibko (1 - Cat2)   Kent, WA 215821   First Strike Velo
3444.89 Jay ShalekBriski (2 - Cat1)   Spokane, WA 259043   US Military Cycling Team Fueled by FRS
4500.12 Keith Robinson (2 - Cat2)   Post Falls, ID 180752   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1384.43 William Knudsen   Spokane, WA 133739   
2402.05 Erik Bowen   Moscow, ID 392124   Palouse Bicycle Racing
3419.67 Kevin Thonney   Walla Walla, WA 367560   
4437.29 Justin Jensen   Sandpoint Idaho 388159   
5454.91 Alan Jacob   Spokane, WA 271591   Spokane Rocket Velo
6472.53 Neal Joslyn   Bremerton Wa 367119   University of Idaho
7490.15 Nigel Davies   Spokane  360719   Emde Sports
8507.77 John Kercher   Spokane, WA 228076   Baddlands
9525.39 Shaun Morgen   Newman Lake, WA 280481   
10543.01 Brian Johnson   Liberty Lake, WA 307306   The Bike Hub
DNF Tom Ryse   Spokane, WA 388148   Two Wheeler/Specialized

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1494.56 Jeff Nelson   Everett, WA 283128   
2510.47 Jed Barden   Spokane, WA 292436   Chinook Cycling Club, Inc
3526.38 Matt Rose   Liberty Lake, WA 237381   Two Wheeler/Specialized
4542.29 Thomas Leach   Spokane Valley, WA 102339   Spidermonkey Cycling
5558.20 Mike Murray   Sagle, ID 25547   
6 Ashlee Weimar      
7590.02 Dale Wentworth   Ephrata, WA 311619   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Alexander Martinek   Spokane, WA 417375   
2546.25 Mark Deming   Moscow Id 416901   
3552.50 Dustin Colombini   Hayden, ID 417458   
4558.75 Jason Marshall   East Wenatchee, WA 303514   Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers)
5565.00 Todd Conley   Spokane, WA 94192   
6 Chris Bernardi      Emde Sports
7 Steve Lorentz      
8 Steve Linton      
9590.00 Philip Sandifur   Spokane, WA 416479   
DNF Patrick Grecu   Pullman, WA 416650   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Geiter   Milwaukie, OR 334726   
2 Mary Jane Martin   Pocatello 416364   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1539.84 Ciara MacDonald   Pullman, WA 358445   Rad Racing NW
2564.92 Sierra Kozak   Dalton Gardens, ID 417463   Cycle Metrix
3590.00 Kestrelle Kozak   Dalton Gardens Id 417863   Cycle Metrix

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1497.28 Wendy Stredwick   Coeur D' Alene, ID 261253   Team REP
2531.73 Jessica Daugharty Sterner   Coeur D Alene, ID 337468   Team REP
3566.18 Lynn Stryker   Spokane, WA 323424   Zuster Cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Youth

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Audrey Pollard   Moscow 390832   Palouse Bicycle Racing
2 Maggie McLaughlin      
3 Josie McLaughlin      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1448.10 Renee Compton   Spokane, WA 228151   Zuster Cycling Team
2472.99 Molly Obetz   Coeur D Alene, ID 289339   Two Wheeler Dealer
3497.88 Diana Dosmann   Spokane, WA 235420   Zuster Cycling Team
4522.77 Lynn Stryker   Spokane, WA 323424   Zuster Cycling
5547.66 Suzie Forsyth   Prosser, WA 12058   Emde Sports

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1536.76 Julie Meyer   Sandpoint, ID 198271   
2 Arlene Cook      
3590.00 Debra Wesbrook   Hayden, ID 302265   Two Wheeler/Specialized

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jayne McLaughlin (1 - Cat2)   Valleyford, WA 327252   Zuster Cycling Team

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1536.76 Jenel Emahiser   Post Falls 410727   Zuster Cycling Team
2549.52 Julie Meyer   Sandpoint, ID 198271   
3 Arlene Cook      
4575.04 Cheryl Lynn Rudd   Pullman Wa 413799   Baddlands Cycling Club
5 Jessica Long      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerUSACDFSierra NevadaOSMOSpyShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee