Race Results for
2013 WSBA Cyclocross Championship
Arlington, WA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 11/23/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1182.12 Craig ETHERIDGE   Seattle, WA 226484   Raleigh
2193.61 Brian MYERS   Tacoma, WA 258041   
3205.10 Erik BOWEN   Moscow, ID 392124   Palouse Bicycle Racing
4216.59 Joseph MULLAN   Tacoma, WA 285152   PNW Cyclocross
5228.08 Randy SALAMON   Seattle, WA 179918   Hodala
6239.57 Cory SIMPSON   Kirkland, WA 414058   Woodinville Bikes
7251.06 Brett Foster   Kirkland, WA 82452   Hodala
8262.55 Josh COHEN   Seattle, WA 285249   
9274.04 Chris ELLIS   Bellingham, WA 257872   Voler Bicycle Center
10285.53 Erik RATH   Seattle, WA 330076   Soft Like Kitten
11297.02 Peter HALL   Seattle, WA 109675   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
12308.51 Darren DENCKLAU   Seattle, WA 391912   Bikesport
13320.00 Bart HAWKINSON   Seattle, WA 272789   Avanti Racing Club
14331.49 David STONICH   Seattle, WA 179551   
15342.98 Charles HAGMAN   Seattle 331424   National Capital Velo Club/UnitedHealthcare
16354.47 Mark KNOKEY   Spokane, WA 19475   Vertical Earth
17365.96 Bill HUGGINS   Seattle, WA 236057   PCP Racing
18377.45 Robin SARNER   Tacoma, WA 319610   
19 Joseph HALL      Cycle U / Apex Racing
DNF Tim Toyoshima   Seattle, WA 99461   Recycled Cycles Racing
DNF Jim WOOD   Seattle, WA 213076   Alki/Rubicon Racing
DNF Peter STOCKER   Seattle, WA 34214   Bikesport
DNF Steven MOE   Kingston Wa 371791   
DNF Jason BOGAN   Fall City, WA 360611   ua

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1444.10 Adrian MAGUN   Mercer Island, WA 375179   Cycle U
2452.15 Cole GarAouy   Mercer Island, WA 383344   C C Evesham
3460.20 Kyle DICKINSON   Seattle, WA 329894   Rad Racing NW
4468.25 Jack SPRANGER   Seattle, WA 327592   Motofish Racing
5476.30 Jacob RYSE   Spokane, WA 416328   
6484.35 Alexander BENNETT   Bellevue, WA 361290   
7 Thomas RODDE      
8500.45 Max ARILDSON   Bellevue, WA 416169   Slalom Consulting Racing
9 Keagan JOHNSON      
10 Kole JOHNSON      
11524.60 Pascal LOVRE   Seattle, WA 391654   
12 Ezekiel BENDER      
13 Jakob BUCHANAN      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1276.18 Scott FUNSTON   Black Diamond, WA 270185   Rad Racing NW
2292.93 Calder WOOD   Anacortes 391836   Rad Racing NW
3309.68 Layton MEYERS   Maple Valley, WA 414457   Rad Racing NW
4326.43 Gideon BENDER   Duvall, WA 271119   Rad Racing NW
5343.17 Brenan HODGINS   Mercer Island, WA 361294   Cycle U
6359.92 Jake HIGHTOWER   Anacortes, WA 415226   
7376.67 Sam ZIVIN   Seattle, WA 357393   Cycle U
8393.42 Holden BERG   Arlington, WA 330762   
9 Dylan SCHWENK      Rad Racing NW

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1351.17 Lewis WHILEY   Olympia, WA 351580   Rad Racing NW
2363.03 Mitchell THORNTON   Issaquah, WA 296923   Fischer Plumbing Cycling Team
3374.89 Jarrett AREGGER   Kent, WA 285209   Slalom Consulting Racing
4386.75 Brayden BUCHANAN   Seattle, WA 285748   Rad Racing NW
5398.62 Titus BENDER   Duvall, WA 330766   Rad Racing NW
6410.48 Sky SCHROEDER   Olympia, WA 302494   Rad Racing NW
7 Liam MOORE-TOBIASON      Slalom Consulting Racing

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1366.60 Evan GEARY   Seattle, WA 251552   Rad Racing NW
2455.50 Cole PATON   Cashmere, WA 352800   
3544.40 Erik PHILIPSON   Seattle, WA 281375   Hagens Berman

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Youth - 6-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1537.25 Joe SPRANGER   Seattle, WA 391758   Motofish Racing
2540.07 Jack HARRIS   Seattle, WA 391958   
3542.88 Kieran LONG   Moscow, ID 416540   Palouse Bicycle Racing
4545.70 Kai WALLIS   Anacortes, WA 414908   Rad Racing NW
5548.51 Jude BENDER   Duvall, WA 416166   Rad Racing NW
6551.33 Johan LEUSCHKE   Seattle, WA 414991   Blue Rooster
7 Theo HUGINS      
8556.96 Steiner CHRISTENSEN   Tacoma, WA 390064   Old Town Bicycle (OTB)
9 Donavan RAMIREZ      este racing
10562.60 Parker ANDERSON   Olympia, WA 388674   Rad Racing NW

Men - Cat4/5 - Masters - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1286.15 Kristofer KOEHN   Seattle, WA 375692   Fischer Plumbing Cycling Team
2294.31 Bart HAWKINSON   Seattle, WA 272789   Avanti Racing Club
3302.47 Mathew JOHNSON (1 - Cat5)   Marysville, WA 391072   
4 David ALVAREZ      Team Abide
5318.79 Peter SUPER   Issaquah, WA 381072   
6326.95 Steven MOE   Kingston Wa 371791   Nemesis Racing
7 Joseph HALL      Cycle U/Apex
8343.26 Pat MILLER   Sammamish, WA 416814   
9351.42 Jeff Lynch   Seattle, WA 256650   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
10359.58 Jason HANSEN   Fife, WA 318090   Tacoma Bike
11367.74 Michael LEE   Stanwood 418259   
12375.90 Joe LIEFKE   Langley, WA 111547   Motofish Racing
13384.06 Nathan ATKINS   Seattle, WA 222668   
14392.22 Paul NORRELL (2 - Cat5)   Seattle, WA 69709   
15400.37 Andy ROSSER   Olympia, WA 243889   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
16408.53 Scott HARDER   Bothell, WA 413885   Broadmark Capital
17416.69 Griffin MEYERS   Maple Valley, WA 149544   
18424.85 Wright DICKINSON   Seattle, WA 391878   
19433.01 Brent MORROW (3 - Cat5)   Mukilteo, WA 414917   
20441.17 Daniel STARK   Mill Creek, WA 71379   Broadmark Capital
21449.33 Greg GIZINSKI   Seattle, WA 360327   
22457.48 James WESTPHAL   Seattle, WA 204498   Attachmate-SnoValley Velo club
23465.64 Mark Lovre (4 - Cat5)   Seattle, WA 391273   
24 Abraham WARD      

Men - Cat4/5 - Masters - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1296.03 Michael TRENTALANGE   Seattle, WA 387420   20/20 Fuel
2301.40 Jonathan CASTRODALE (1 - Cat5)   Seattle, WA 64846   Hedonspeed
3306.78 Dennis BARTLETT (2 - Cat5)   Seattle, WA 49565   Market Street Cycling Club
4312.15 Jef JOHNSTONE   Kirkland, WA 393187   Cucina Fresca Cycling Team
5317.52 Ronald SIELINSKI   Redmond, WA 260190   Avanti Racing Club
6322.90 Tom PLATT   Woodinville, WA 89496   JL Velo
7328.27 Michael MCGUFFIN   Mercer Island, WA 331382   Seattle Super Squadra
8333.65 Robin SARNER   Tacoma, WA 319610   
9339.02 Greg AWALT   Bainbridge Island, WA 325386   Classic Cycles
10 Brig SEIDI      
11349.77 Michael MALLORY   Bellingham, WA 285753   Shuksan Velo Club
12355.15 Quinn DUSENBERRY   Bothell, WA 344730   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
13360.52 Charles STANGER   Wallawalla, WA 288067   Wheatland Wheelers
14365.90 Charles (Jerry) LOGAN   Bremerton, WA 77325   
15371.27 Dale WENTWORTH   Ephrata, WA 311619   
16376.64 Dan ARILDSON   Bellevue, WA 286203   Slalom Consulting Racing
17382.02 Mike VANORDEN   Seattle 388889   Team Double Check
18387.39 Mike BURRIS (3 - Cat5)   Issaquah 416676   Recycled Cycles
19392.77 Guy MADDISON   Seattle, WA 388504   20/20 Fuel
20398.14 David GUDGEL   Seattle 390554   20/20 Fuel
21403.52 Michael MULLEN   Seattle, WA 404014   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
22408.89 Travis DOUGAN   Kirkland, WA 280758   SCCA/Starbucks Cycling
23414.27 Eric STROMERSON   Bellingham, WA 391754   
24419.64 John HARRIS   Seattle, WA 382259   Market Street Cycling Club
25 Patrick LINKE      
26430.39 John BENNITT   Bellevue, WA 328588   
27435.76 Brad STRAUCH   Woodinville, WA 209896   Broadmark Capital
28441.14 Bill KOONCE   Kirkland, WA 19632   Fischer Plumbing Cycling Team
29446.51 Jason INGRAM   Everett, WA 416882   
30451.89 Russ RAINFORTH   Mukilteo, WA 29050   Avanti Racing Club
31 Jeffrey CROMBIE      
32 Bruce OVERSTREET      

Men - Cat4/5 - Masters - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1415.98 Michael AUSTIN   Walla Walla, WA 214989   Wheatland Wheelers
2428.37 Michael SMITH   Covington, WA 260672   Bike Masters- WA
3440.77 Brian GAVIN   Spokane, WA 212931   Emde Sports
4453.16 Richard DAIFUKU   Mercer Island, WA 237201   
5 William RISSBERGER      Double Check
6477.95 David MAHELONA   Spokane, WA 212638   Emde Sports
7490.34 Jim AHRENS   Seattle 48095   Tacoma Bike
8 Scott MOORE      
8502.74 Scott Moore   Seattle, WA 327892   Team Double Check
9515.13 Roland GOECKEL   Seattle, WA 209812   Team Double Check
10527.52 Timothy MCCORMICK   Bothell, WA 23329   Fischer Plumbing Cycling Team
DNF Steven RAPP   Walla Walla, WA 51962   Wheatland Wheelers
DNF Craig BURGESS   Edmonds, WA 385950   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic

Men - Cat 1/2 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1128.16 Kevin BRADFORD-PARISH (1 - Cat1)   Spokane, WA 147208   Cyclocrossracing.com
2138.31 Carson MILLER   Seattle, WA 203931   Jamis CX
3148.47 Toby SWANSON (1 - Cat2)   Snoqualmie, WA 137959   Ravenna Capital Management
4158.62 Kaler MARSHALL (2 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   Allegro Cyclery
5168.78 Nolan BRADY (2 - Cat2)   Steilacoom, WA 329058   Rad Racing NW
6178.93 Steven WILLIAMS (3 - Cat1)   Dallas, TX 140978   GS Tenzing
7189.09 John FLACK (3 - Cat2)   Olympia, WA 11775   Olympia Orthopedic Associates Cycling
8199.25 Kristopher HOLDEN (4 - Cat1)   Spokane, WA 148376   Vertical Earth
9209.40 Richard ARNOPOL (4 - Cat2)   Wilmette 264204   Ravenna Capital Management
10219.56 Tony PLETCHER (5 - Cat2)   Seattle, WA 305767   Union Bay Cycling/Bikesale.com
11229.71 Kelly NOWELS (6 - Cat2)   Seattle 360349   
12239.87 Randy BOTT (7 - Cat2)   Everett, WA 221932   HSPCC
13250.02 Christopher ELLIS (8 - Cat2)   Bellingham, WA 257872   Voler/Bicycle Centre Racing
14260.18 Ryan BIBKO (9 - Cat2)   Kent, WA 215821   First Strike Velo
DNF Evan GEARY (Cat2)   Seattle, WA 251552   Rad Racing NW
DNF Leif OLSON   Issaquah, WA 360621   ESTE
DNF Phil GROVE (Cat1)   Seattle , WA 224538   Team Hammer Nutrition

Men - Cat 1/2 - Masters - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1213.43 Todd DAVIS (1 - Cat2)   Seattle, WA 103745   Kryki Sports/Audi
2225.13 Rainer LEUSCHKE (2 - Cat2)   Seattle, WA 275808   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
3236.83 Michael DICENSO (3 - Cat2)   Seattle, WA 269711   Mafia Racing
4248.53 Jerry LONG (4 - Cat2)   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
5260.23 Travis KEEN (5 - Cat2)   Seattle, WA 159941   Kryki Sports/Audi
6271.93 Jason JABLONSKI (6 - Cat2)   Wenatchee, WA 98835   Set Coaching
7283.63 Calvin SPRANGER (7 - Cat2)   Seattle, WA 310931   Motofish Racing
8295.33 Nicholas ADSERO (8 - Cat2)   Woodinville, WA 113072   Recycled Cycles Racing
9307.03 David STONICH   Seattle, WA 179551   Alki Rubicon
10318.73 Benjamin KAPLAN (1 - Cat1)   Seattle, WA 51791   Keller Rohrback Cycling
11330.43 Rusty DODGE (9 - Cat2)   Bellingham, WA 297179   Fanatik Bike
12342.13 Mark KNOKEY (10 - Cat2)   Spokane, WA 19475   Set Coaching
13353.84 Arthur NEASE (11 - Cat2)   Redmond, WA 107677   Kryki Sports/Audi
14365.54 Chad BERG (2 - Cat1)   Arlington, WA 92171   CycleU/Pop-Cap
DNF Kevin DONOVAN   Boise 186738   Set Coaching
DNF Rory SHACKLES (Cat2)   Cape Girardeau Mo 232712   Hagens Berman

Men - Cat 1/2 - Masters - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1192.70 Jeffrey BELTRAMINI (1 - Cat2)   Anacortes, WA 203428   Mafia Racing
2205.17 Dale PLANT (2 - Cat2)   Bellingham, WA 84111   Kona
3217.64 Ron HUEBNER (1 - Cat1)   Seattle, WA 145895   Evolution Cycling
4230.11 Christopher ADOLF (3 - Cat2)   Everett, WA 1204   SCCA/Starbucks Cycling
5242.58 Michael BRAZEL (4 - Cat2)   Federal Way, WA 4701   Old Town Bicycle
6255.05 Brad LAESCH (5 - Cat2)   Seattle, WA 20109   20/20 Fuel
7267.51 Gregory KAUPER (6 - Cat2)   Seattle, WA 221706   Audi
8279.98 Rocky CROCKER (7 - Cat2)   Wenatchee, WA 180676   Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers)
9292.45 Rodney BRANDON (8 - Cat2)   Bainbridge Island, WA 4631   First Strike Velo
10304.92 Ken HARMON (9 - Cat2)   Snoqualmie, WA 360203   Jet City Velo
11317.39 Justin HARMAN (10 - Cat2)   Woodinville, WA 178752   
12329.86 Steve PATTON (11 - Cat2)   Moscow, ID 58093   Palouse Bicycle Racing
13342.33 Todd ANDERSON (12 - Cat2)   Kent, WA 1713   
14354.79 Bob LUDEMAN (13 - Cat2)   Newcastle , WA 21766   Audi
15367.26 Rick HECKENLAIBLE (14 - Cat2)   Kenmore, WA 85689   Audi
16379.73 Sean PHILLIPS (15 - Cat2)   Bellevue, WA 274488   Garage Racing
DNF Dan BECRAFT (Cat2)   Seattle, WA 218169   MOOTS
DNF Matt HILL (Cat1)   Seattle, WA 131504   Garage Racing
DNF Martin TUREK (Cat2)   North Bend, WA 336434   Kryki Sports

Men - Cat 1/2 - Masters - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kevin RAYMOND (1 - Cat2)   Seattle, WA 272601   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
2 Kevin JOHNSON (2 - Cat2)   Silverdale, WA 387564   

Men - Cat 3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1316.96 Rory JACK   Seattle, WA 329332   Recycled Cycles Racing
2326.88 Patrick LEONARD   Seattle, WA 323764   Soft Like Kitten
3336.80 Milo STEIMLE   Port Townsend 382999   Audi
4346.72 Dylan Carney   Seattle, WA 331226   Soft Like Kitten(Wear # 120)
5356.64 Brad GILLIS   Seattle, WA 161099   HSP
6366.56 Barney GILL   Vashon, WA 222992   old town
7376.48 Noah TRESCOTT   Seattle, WA 316258   
8386.40 Bryan TORIAN   Olympia, WA 342538   Olympia Orthopaedic Associates Cycling T
9396.33 Jeff RASOR   Seattle, WA 210470   
10406.25 Alden KROLL   Seattle, WA 250624   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
11416.17 Miles GRAYDON   Everett, WA 174959   
12426.09 Andrew ERICKSON   Seattle, WA 273331   Ghisallo Foundation
13436.01 Nicholas BROWN   Kirkland, WA 187588   Boat Street Cycle Club (BSCC)
DNF Kevin HANSEN   Lake Forest Park, WA 221895   Ravenna Capital Management
DNF Scott FUNSTON   Black Diamond, WA 270185   Rad Racing NW

Men - Cat 3 - Masters - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1345.94 Brian BRESSLER   Bellingham, WA 378876   
2350.89 Jon HERNANDEZ   Kirkland, WA 223558   Cyclocrossracing.com
3355.85 JuanCarlos RAMIREZ   Seattle, WA 388589   
4360.80 Peter TANG   Seattle, WA 338864   Jet City Velo
5365.75 Matthew OSETO   Kirkland, WA 59413   Audi
6370.70 Brian DAGNON   Bellingham, WA 263863   Fanatik
7375.66 Dmitri KEATING   Tacoma, WA 18674   Old Town Bicycle Race Team (OTB)
8380.61 Roger BURTON   Bothell, WA 356781   Avanti Racing Club
9385.56 Mark FREDA   Burton, WA 120989   
10390.51 Lee NEWKIRK   Seattle, WA 387513   Fischer Plumbing Cycling Team
11395.47 Randy MANION   Maplevalley, WA 288325   Motofish Racing
12400.42 Brian PALEN   Seattle, WA 186715   Cucina Fresca Cycling Team
13405.37 Kevin MEHRENS   Issaquah, WA 362079   Audi
14410.33 Matthew LARSEN   Spokane, WA 101307   Emde Sports - Fitness Fanatics
15415.28 Collin FERGUSON   Bellingham, WA 179698   pain cave cycling
16420.23 Erik ANDERSON   Tumwater, WA 161052   Olympia Orthopedic
17425.18 David NEUBECK   Bellingham, WA 136870   Shuksan Velo Club
18430.14 Peter EBY   Seattle, WA 234561   
19435.09 Clive PURSEHOUSE   Seattle, WA 290462   Motofish Racing
20440.04 Charly George   Mukilteo, WA 358899   Voler/Bicycle Centre Racing
21445.00 Chad RICHMOND   Bothell, WA 266765   Hagens Berman/ Society Consulting
22449.95 Eric KAMILA   Edmonds, WA 323684   
23454.90 Justin JENSEN   Sandpoint Idaho 388159   
24459.85 Erik OLSON   Seattle, WA 26714   Cucina Fresca Cycling Team
25464.81 Aaron ADELSTEIN   Seattle, WA 305846   SCCA/Starbucks Cycling
26469.76 Michael UBEZZI   Mercer Island, WA 201788   
27474.71 Rob MCGARTY   Seattle, WA 328238   Recycled Cycles Racing
28479.66 Nathan KIGER   Seattle, WA 77119   Step Down Racing
29484.62 Joseph RAMIREZ   Tacoma, WA 169507   Audi

Men - Cat 3 - Masters - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1336.04 Tom RYSE   Spokane, WA 388148   Two Wheeler/Specialized
2340.95 George NEFFNER   Seattle Wa 391201   woodinville bycle
3345.86 Scott WHALEY   Seattle, WA 347040   
4350.78 David HULL   Seattle, WA 385567   
5355.69 Alan PETRIE   Liberty Lake, WA 27941   Cyclocrossworld
6360.60 Michael MARLER   Bothell, WA 361136   Slalom Consulting Racing
7365.51 Brian GLASS   Seattle, WA 13409   s
8370.42 Dave PEARSON   Auburn, WA 98832   Voler/Bicycle Centres
9375.34 Todd STRAHM   Wenatchee, WA 232167   Wenatchee Valley Velo
10380.25 Jason cameron   Seattle, WA 288763   Boat Street
11385.16 Franz MARTIN   Redmond, WA 190617   Mafia Racing
12390.07 Chris RODDE   Seattle, WA 30273   
13394.98 Scott MONETT   Tacomaa, WA 343104   Tacoma Bike Racing Team
14399.90 Christopher MENDOZA   Olympia, WA 132482   CBC Racing
15404.81 James O'BRIEN   Shoreline, WA 220616   Ravenna Capital Management
16409.72 Trevor HALL   Bellevue, WA 186792   Cucina Fresca Cycling Team
17414.63 Setanh MCLAUGHLIN   Valleyford, WA 294953   Spokane Rocket
18419.54 Paul CLAEYS   Bellevue, WA 362192   Cucina Fresca Cycling Team
19424.46 Alex VOTRY   Edmonds, WA 330594   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
20429.37 Chris WOOD   Maple Valley 389465   Fischer Plumbing Cycling Team
21 Ken RAMIEREZ      
22439.19 Anthony WHILEY   Olympia, WA 102809   Fischer Plumbing Cycling Team
23444.10 John MCHALE   Seattle, WA 236928   20/20 Fuel
24449.02 Chad OLSON   Redmond, WA 287159   Cucina Fresca Cycling Team
25453.93 Jason LAND   Seattle, WA 107699   Fischer Plumbing Cycling Team
26458.84 Mike ROLCIK   Bellevue, WA 155561   ragnorok racing
27463.75 David MCINTOSH   Newcastle, WA 23568   
28468.66 David PARSONS   Sammamish, WA 281615   Mr. Crampy's

Men - Cat 3 - Masters - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1432.79 Erik BROOKS   Seattle, WA 235484   Avanti Racing Club
2440.01 Joel BURKLUND   North Bend, WA 199370   Fischer Plumbing Cycling Team
3447.24 Steven KRAUSE   Sammamish, WA 19793   Team Double Check
4454.46 Glen CONLEY   Bothell, WA 165167   
5461.68 Brian VOLKERT   Normandy Park, WA 176988   Team Double Check
6468.91 Tom HOLMES   Seattle, WA 16611   Unattached
7476.13 Timothy TARTE   Kirkland, WA 35013   Cyclocrossracing.com
8483.35 Dave STANTON   Kenmore, WA 52077   Cucina Fresca
9490.58 Amos GALPIN   Seattle, WA 12711   Durance-Colnago

Men - Cat 4/5 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1349.72 Zack HEWELL   Seattle Wa 365582   Cycle U / Apex Racing
2354.08 Pierre THIFFAULT   Seattle, WA 414794   
3358.44 Jarrett AREGGER (1 - Cat4)   Kent, WA 285209   Slalom Consulting Racing
4362.80 Sean MCGRAW (2 - Cat4)   Seattle 385661   Hagens Berman/ Society Consulting
5 Sven-Erik NEIELSEN      SCCA/Starbucks Cycling
6371.52 Benjamin RIEDESEL (3 - Cat4)   Seattle 387695   Cyclocrossracing.com
7375.88 Stewart BOWERMAN   Seattle 367332   Boat Street Cycle Club (BSCC)
8380.24 Nathan HOE (4 - Cat4)   Seattle, WA 372578   Team City Sacramento
9 Robert SCHWARTZ      
10388.96 Michael MCLANE (5 - Cat4)   Bellevue, WA 388581   Mr. Crampy's
11393.32 Scott VILLALON (6 - Cat4)   Puyallup, WA 340950   Fischer Plumbing Cycling Team
12397.68 Maximilian WIGLEY (7 - Cat4)   Seattle, WA 388869   
13402.04 Todd SCHNEIDER (8 - Cat4)   Seattle, WA 272529   Recycled Cycles Racing
14406.40 Martin VANEYCKE (9 - Cat4)   Tacoma 375025   Tacoma Bike
15410.76 Jeff NELSON (10 - Cat4)   Everett, WA 283128   Audi
16415.12 Niall SMART (1 - Cat5)   New York, NY 405415   
17419.48 Matthew DABBS   Moscow, ID 416597   Vandals
18423.84 Nick BOROUGHS   Seattle, WA 415032   
19428.20 Mario RIVAS   Oak Harbor, WA 391631   Team Double Check
20432.56 David POLANSKY (11 - Cat4)   Seattle, WA 369558   Seattle University
21436.92 Leigh THURGOOD (12 - Cat4)   Seattle, WA 393590   Lake Washington Velo
22441.28 Luke GRANT (13 - Cat4)   Federalway, WA 292862   First Strike Velo
23 Taylor DAVIES      
24450.00 Mike WHITTERN   Everett, WA 418303   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1234.36 Marsa DANIEL   Seattle, WA 302047   Team Group Health
2257.12 Jennifer BURTNER   Olympia, WA 273510   SCCA/Starbucks Cycling
3279.88 Jadine RILEY   Seattle 187804   Group Health
4302.64 Hidi CRAMER   Des Moines, WA 180751   Soft Like Kitten
5325.39 Christie FIX   Seattle, WA 333362   mafia racing
6348.15 Amara EDWARDS   Renton , WA 170202   Gregg's Trek Racing Team
7370.91 Kathleen MCMAHON   Seattle, WA 252816   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1526.93 Sophia MEYERS   Maple Valley, WA 416776   
2558.47 Annalise ROSSER   Olympia Wa 392573   Rad Racing NW
3590.00 Meghan FUNSTON   Black Diamond, WA 416170   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1534.16 Hayden GIZINSKI   Seattle, WA 364755   Cycle U
2556.88 Ciara MACDONALD   Pullman, WA 358445   Rad Racing NW
3 Faith GUDGEL      20/20 Fuel

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Eleanor JAMES   Seattle, WA 297799   Cycle U
2 Lauren PARK   Seattle, WA 359832   20/20 Fuel

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Juniors - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stacey GIUFFRE   Sammamish Wa 249805   Gregg's Trek

Women - Cat 1/2 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1136.98 Courtenay MCFADDEN (1 - Cat1)   Bellingham, WA 262453   Bicycle Blue Book/HRS/Rock Lobster
2146.61 Jayne MCLAUGHLIN (1 - Cat2)   Valleyford, WA 327252   Zuster
3156.24 Andi ZOLTON (2 - Cat1)   Edmonds, WA 286622   JLvelo Ambassadors/LiveGiant
4165.87 Natalie KONCZ (3 - Cat1)   Spokane, WA 187206   Zuster Cycling Team
5175.49 Melanie LEWIS (4 - Cat1)   Duvall, WA 195970   JLvelo Ambassadors
6185.12 Anne-Marije ROOK (2 - Cat2)   Seattle, WA 332470   Group Health
7194.75 Shannon HOLDEN (5 - Cat1)   Spokane, WA 151124   
8204.38 Julie ROBERTSON-ZIVIN (3 - Cat2)   Seattle, WA 237676   Recycled Cycles Racing
9214.01 Heidi WOOD (4 - Cat2)   Seattle, WA 309733   Alki Rubicon
10223.64 Corrie MIDDLETON (5 - Cat2)   Snohomish, WA 302496   Voler Bicycle Center
11233.27 Jennifer BURTNER (6 - Cat1)   Olympia, WA 273510   SCCA Starbucks
12242.90 Carolyn ELLER (6 - Cat2)   Seattle, WA 152541   Recycled Cycles Racing
13252.53 Kristi BERG (7 - Cat1)   Arlington, WA 87266   

Women - Cat 1/2/3 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1375.37 Tamara DONNELLY (1 - Cat2)   Seattle, WA 236577   
2394.95 Lisa COYNE (1 - Cat3)   Seattle, WA 328328   Team Group Health
3414.52 Renee COMPTON (2 - Cat3)   Spokane, WA 228151   Zuster Cycling Team
4434.09 Sandrine MCFADDEN (3 - Cat3)   Bothell, WA 258469   Spokeswomen Racing
5453.66 Karen METCALFE (4 - Cat3)   Edmonds, WA 283143   Nemesis Racing
6473.24 Erin ALVING (5 - Cat3)   Seattle, WA 391627   Motofish Racing
DNF Lori Brazel (Cat3)   Federal Way, WA 306405   Old Town Bicycle (OTB)

Women - Cat 1/2/3/4 - Youth - 6-9

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bronwynn GarAouy (1 - Cat4)   Mercer Island, WA 389090   
2 Isabella Meyers (2 - Cat4)   Maple Valley, WA 417737   Rad Racing NW

Women - Cat 3 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1300.91 Hannah NEUBECK   Bellingham, WA 323138   Trailhead Racing
2311.52 Cassie ROSS   Port Townsend Wa 381344   
3322.14 Emily HUEBNER   Seattle, WA 388123   Greggs
4332.75 Shannon MALLORY   Bellingham, WA 285753   Fanatik
5343.36 Gina ESTEP   Renton, WA 417026   
6353.98 Kenda SUPER   Issaquah Wa 395580   
7364.59 Karine VALLIANTSAUNDERS   Seattle, WA 367868   SCCA/Starbucks Cycling
8375.20 Marne FOXBARROW   Kirkland 385894   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
9385.82 Jill RAMSEY   Bothell, WA 148269   Fischer Plumbing Cycling Team
10396.43 Rachel MCLAIN-ROLLINS   Puyallup, WA 252600   Old Town
11407.04 Liz NETTLES   Seattle, WA 179798   Recycled Cycles Racing
12417.66 Carla BROCK   Issaquah, WA 342996   Group Heatlh
13428.27 Molly MARTIN   Redmond, WA 269654   Mafia Racing
14438.88 Sara RIGEL   Seattle, WA 359581   Mafia Racing
15449.49 Tina RAINFORTH   Mukilteo 375505   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
16460.11 Cynthia FREED   Federal Way, WA 212912   Voler
17470.72 Adrian MOORE   Seattle 388610   Group Heatlh

Women - Cat 4 - Elite

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1405.04 Patricia DECKER   Seattle, WA 389754   Soft Like Kitten
2421.05 Alicia KING   Seattle Wa 368371   Hagens Berman/ Society Consulting
3437.05 Mikenzie MATTESON   Seattle, WA 414790   Fischer Plumbing Cycling Team
4453.06 Jenel EMAHISER   Post Falls 410727   Zuster Cycling Team
5469.07 Andrea IMLER   Seattle, WA 303650   Group Health
6485.08 Amanda ANTTILAOZA   Port Orchard Wa 393441   Team Group Health
7 Nicole HAWKINSON      
8517.09 Myann REFAI   Redmond, WA 381292   uw cycling
9 Christina HOHN      

Women - Cat 4 - Masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1483.15 Geraldine VANDERHAEGEN   Olympia, WA 415292   
2487.33 Emanuela AGOSTA   Seattle, WA 364951   Group Health
3491.51 Julie HEIDT   Iissaquah, WA 415094   Team Double Check
4495.69 Kristina SPRANGER   Seattle, WA 415339   Motofish Racing
5499.87 Sheryl JOHNSON   Silverdale, WA 412131   Blue Rooster/Sports Medicine Clinic
6504.05 Niki WEISS   Seattle, WA 324610   Team Group Health
7508.23 Julia SLEJKO   Boulder Co 412439   
8512.41 Marta MEDCALF   Vashon, WA 206931   
9516.59 Angela FESER   Spokane, WA 350814   Zuster Cycling
10520.77 Claire KLINE   Bothell, WA 306914   Team Double Check
11524.96 Ronda STRAUCH   Woodinville, WA 389760   
12529.14 AnneGigi CHAN   Sammamish, WA 410746   
13533.32 Stephanie CHAPIN   Mukilteo, WA 412914   House Wine

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOUSACDFBonk BreakerSpyShimanoSierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee