Race Results for
Red Barn Classic CX #9
Shafer, MN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/26/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1186.62 Matt Leizinger   Minnetonka, MN0:42:12.9 284245  272 All-City
2202.15 Charles Simacek   Minneapolis, MN0:42:14.8 230406  281 Freewheel Bike
3217.67 Ronald Williams   Duluth, MN0:43:06.4 142191  252 Range Mountain Bike Association
4233.20 Marcus Bush   Minneapoilis, MN0:43:15.1 293091  274 Synergy
5248.72 Daniel Strese   Bloomington, MN0:43:23.0 247774  241 Flat City Cycling Club Inc.
6264.24 Matt Reeve   Minneapolis, MN0:43:42.2 359150  232 
7279.77 Barry Tungseth   Stillwater, MN0:43:50.7 211935  262 Silver Cycling
8295.29 Matthew Johannsen   Minneapolis, MN0:43:58.3 361955  219 Omnium Bike Shop
9310.82 Daniel Boyles   Ramsey, MN0:44:27.3 278248  259 Behind-Bars/LGR
10326.34 Grant Coisman   Stillwater, MN0:46:03.3 204535  261 MadCity Velo Club
11341.87 Ken Earley   Minneapolis, MN0:46:22.6 381525  275 
12357.39 Josh Mattila   Minneapolis, MN0:46:25.3 416451  226 Lucid Racing
13372.91 Ian Johnson   Minneaplois, MN0:47:53.3 300764  267 Behind-Bars/LGR
14388.44 Dustin Skarda   South Saint Paul, MN0:48:24.2 352834  237 Omnium Bike Shop
15403.96 Chris Graham   Minneapolis, MN0:49:18.8 417445  282 
16419.49 Logan Anderson   Saint Paul, MN0:40:47.3 340696  283 St Paul Bicycle Racing Club
17435.01 Ted Clausen   Grand Forks Nd0:41:09.6 326712  205 All-City

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1347.48 Nick Gordon   Chanhassen, MN0:28:39.1 364797  213 Minnesota Junior Cycling Inc.
2368.57 Adam Vail   Minnetonka, MN0:29:05.9 388426  243 Minnesota Junior Cycling Inc.
3389.65 Cole Herrmann   Minneapolis, MN0:29:29.5 361697  216 
4410.74 Nick Carter   Minneapolis, MN0:29:59.2 361308  178 St Paul Bicycle Racing Club
5431.82 Ellis Nordhougen   Minneapolis, MN0:33:36.0 361303  391 Crossniacs
6452.91 Ethan Peterson   Minneapolis, MN0:35:58.7 360805  387 St Paul Bicycle Racing Club
7473.99 Jack Carter   Minneapolis0:36:53.8 413420  384 St Paul Bicycle Racing Club
8 willem Robertson   0:38:09.6  396 
9516.16 Soren Davidson   Minneapolis, MN0:28:44.7 416843  207 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1319.14 Edison Foster   Northfield, MN0:26:51.2 358142  179 Silver Cycling
2373.76 Samuel Westlake   Farmington0:27:46.7 375888  247 Minnesota Junior Cycling Inc.
3428.39 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN0:30:31.3 361699  386 Gopher Wheelmen
4483.01 Cyrus Nordhougen   Minneapolis0:30:34.4 410894  392 

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1188.78 Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN1:05:05.8 149743  294 Kenwood Racing
2207.74 Caleb Donaldson   Minneapolis, MN1:06:49.7 224416  208 Solidsurface Fueled By Waffle Power
3226.71 Andy Reichert   Minneapolis, MN1:07:05.5 49810  558 Birchwood/GIS
4245.67 Kent Throlson   Minneapolis, MN1:07:07.3 179235  290 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
5264.64 Adam Rambow   Saint Paul, MN1:07:54.7 302222  233 Crossniacs
6283.60 Bart Hollaren   Rosemount, MN1:08:03.1 333156  217 Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
7302.57 Brady Prenzlow   Brooklyn Park, MN1:01:52.2 307715  231 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
8321.53 Todd Schmidt   Hopkins, MN1:02:10.6 31657  293 
DNF Adam Staufenberg   Plymouth, MN0:42:15.9 146505  240 Revolution Cycle/Twin Six
DNF Scott Robertson   Minneapolis, MN0:26:35.0 75507  255 G.S. Circo Azzurro

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 45-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1167.43 Christopher Smith   Minneapolis, MN0:40:36.6 118619  239 The Fix Studio
2182.52 Michael Phillips   Minneapolis, MN0:41:08.0 200784  229 
3197.61 Brian Koeneman   Apple Valley, MN0:41:21.4 46700  265 Team Wheel & Sprocket
4212.71 Scott Robertson   Minneapolis, MN0:41:42.4 75507  255 G.S. Circo Azzurro
5227.80 Paul Schoening   Plymouth, MN0:42:09.2 31734  235 Mt. Borah Epic Team
6242.89 Thomas Thornquest   Golden Valley, MN0:43:02.3 147521  277 Kenwood Racing
7257.99 Thomas MacDonald   Minneapolis, MN0:43:18.2 117428  224 Kenwood Racing
8273.08 Adam Grafa   Minneapolis, MN0:44:37.2 309212  271 Birchwood/GIS
9288.17 Matt Huron   Saint Paul, MN0:44:38.1 17220  276 Kenwood Racing
10303.27 Jeff Ingham   Oakdale, MN0:44:39.1 218867  253 Gopher Wheelmen
11318.36 Eric Swenson   Minneapolis, MN0:46:20.4 212056  258 Crossniacs
12333.45 Robert Marhefke   River Falls, WI0:46:58.1 22498  269 
13348.55 Thomas Hagerty   Shafer, MN0:40:36.7 63047  215 Behind-Bars/LGR

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Masters - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1237.42 William Kuster   Anoka, MN0:42:43.8 59499  222 
2262.33 Charles Townsend   Mendota Heights, MN0:43:21.7 46011  270 St Paul Bicycle Racing Club
3287.25 Mark Rathbun   Elk River, MN0:43:27.8 149700  280 Minnesota Cycling Team
4312.16 Dag Selander   Hudson, WI0:44:16.3 93949  236 Mt. Borah Epic Team
5337.07 Robert Ogren   Bloomington, MN0:45:16.8 232145  227 The Fix Studio
6361.98 Michael Cisek   Minneapolis, MN0:47:58.8 269355  204 
7386.89 Michael Lyner   Stillwater, MN0:49:40.4 105204  279 Chilkoot Velo
8411.80 Tom Bengel   St Paul, MN0:50:09.5 200781  263 Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
9436.71 Robert Vigil   Eden Prairie, MN0:42:25.3 223690  278 Minnesota Cycling Team
10461.62 Bruce Harick   Minneapolis, MN0:43:00.4 15080  260 St Paul Bicycle Racing Club

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1131.33 Innokenty Zavyalov (1 - Cat1)   Minneapolis, MN1:00:09.3 319002  292 Minnesota Cycling Team
2139.30 Craig Faulkner (2 - Cat1)   Mendota Heights, MN1:00:14.9 244650  210 Crossniacs
3147.28 Dominic Talerico (3 - Cat1)   Saint Paul, MN1:01:21.5 385899  242 Angry Catfish
4155.25 Josh Bauer (1 - Cat2)   Minneapolis, MN1:01:29.0 377510  291 
5163.23 Oliver Vrambout (4 - Cat1)   Bayport, MN1:01:29.9 121438  245 
6171.20 Matthew Allen (2 - Cat2)   Minneapolis, MN1:01:44.9 200426  288 Behind-Bars/LGR
7179.17 Christopher Smith (3 - Cat2)   Minneapolis, MN1:02:12.1 118619  239 The Fix Studio
8187.15 Jordan Cullen (5 - Cat1)   Hudson, WI1:03:37.6 229280  553 Slipstream-Craddock Junior Development
9195.12 Samuel Bramel (4 - Cat2)   Little Canada, MN1:03:47.3 291951  551 Minnesota Cycling Team
10203.10 Devin OBrien (5 - Cat2)   Minneapolis, MN1:04:17.0 319334  296 
11211.07 Marcus Bush (6 - Cat2)   Minneapoilis, MN1:05:30.5 293091  274 Synergy
12219.05 Ethan Furois (7 - Cat2)   Falcon Heights, MN1:00:30.4 322612  550 Gopher Wheelmen
13227.02 Daniel Jacobsen (8 - Cat2)   Saint Paul, MN1:05:30.0 277887  289 Omnium Bike Shop
DNF Jameson Ribbens (Cat2)   Minneapolis, MN0:52:21.3 243476  286 Charm City Cycling LLC

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1230.31 Peter Olejniczak   Roseville, MN1:04:24.7 185493  555 St Paul Bicycle Racing Club
2242.93 Eric Boyles   Anoka1:05:32.0 376993  202 Behind-Bars/LGR
3255.56 Tim Savre   St Paul, MN1:05:49.6 371826  287 Freewheel Bike
4268.18 Chris Van Ert   Saint Paul, MN1:07:18.3 230802  244 Peace Coffee Racing
5280.81 Chris Fischer   Minneapolis, MN1:07:22.6 327300  556 Synergy
6293.43 Benjamin Cox   Woodbury, MN1:08:08.7 313208  557 
7306.06 mark harvey   Coon Rapids, MN1:01:45.3 412858  552 Behind-Bars/LGR
8318.68 Derek Van De Velde   Minneapolis, MN1:03:26.3 360270  295 Omnium Bike Shop

Men - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1276.20 Edison Foster (1 - Cat3)   Northfield, MN0:41:57.2 358142  179 Silver Cycling
2294.83 Mark Lavin (2 - Cat3)   Sioux Falls, SD0:42:30.4 200831  184 
3313.47 Anders Nienstaedt (3 - Cat3)   Iron Mountain Mi0:42:42.8 393349  186 
4332.10 Thomas Wavrin   Henderson, MN0:42:52.5 342900  182 Minnesota Junior Cycling Inc.
5350.73 Daniel Svedberg (1 - Cat4)   Woodbury, MN0:44:18.7 278187  189 St Paul Bicycle Racing Club
6369.37 Matthew Prior (4 - Cat3)   Minneapolis, MN0:46:25.5 388901  234 
7388.00 Jameson McGuine (2 - Cat4)   Minneapolis0:46:43.9 388734  196 Top Natchez Racing
8406.63 Andrew Holien (3 - Cat4)   Virginia Minnesota0:46:48.2 386297  175 
9425.26 Joel Swenson (5 - Cat3)   Bloomington0:48:10.2 382734  195 All-City
10443.90 Jacob Nelson (4 - Cat4)   Maplewood, MN0:48:19.9 270742  174 Behind-Bars/LGR
11462.53 Aaron Collins (5 - Cat4)   Minneapolis, MN0:49:51.8 375461  197 Top Natchez Racing
12481.16 Corey Soderquist (6 - Cat4)   Andover, MN0:52:04.5 414657  194 St Goose Bike Team
13499.80 Ted Clausen (6 - Cat3)   Grand Forks Nd0:52:14.0 326712  205 All-City

Men - Cat 3/4 - Masters - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1219.86 Dave Fetters   Minneapolis, MN0:41:47.7 266342  211 Twin Six
2237.70 Daniel Strese (1 - Cat3)   Bloomington, MN0:43:02.8 247774  241 Flat City Cycling Club Inc.
3255.55 Bryan Hill (2 - Cat3)   Minneapolis, MN0:43:19.8 315814  173 Grand Performance Cyclocross Team p/b Donkey Label
4273.40 Brian Kozicki (3 - Cat3)   Saint Louis Park, MN0:44:53.4 164415  220 Top Natchez Racing
5291.25 Mike Brotman (4 - Cat3)   Saint Paul, MN0:45:04.6 360474  181 Synergy
6309.09 jeremiah andersen (5 - Cat3)   La Crosse, WI0:45:45.8 356726  176 River Valley Cycling Club- RVCC
7326.94 Chris Gibbs (1 - Cat4)   Cambridge, MN0:46:10.6 361301  180 
8344.79 David Peterson (6 - Cat3)   Minneapolis, MN0:46:19.5 239997  193 St Paul Bicycle Racing Club
9362.63 Stuart Benson (2 - Cat4)   Shafer, MN0:46:37.9 100413  183 
10380.48 Douglas Carter (7 - Cat3)   Minneapolis, MN0:46:43.8 283695  185 St Paul Bicycle Racing Club
11398.33 Rob Hillman (3 - Cat4)   Saint Paul, MN0:46:47.3 205908  187 Synergy
12416.18 Mark Westlake (4 - Cat4)   Farmington, MN0:47:27.6 37824  249 Silver Cycling
13434.02 John Hoch (5 - Cat4)   Minneapolis, MN0:49:23.8 313730  177 Birchwood/GIS
14451.87 Mark Leppke (6 - Cat4)   Minneapolis, MN0:50:07.2 267806  223 Behind-Bars/LGR
15469.72 Jeff Sorenson   Pasadena, CA0:50:45.0 93171  190 
16487.57 Todd Fawcett (7 - Cat4)   Saint Paul, MN0:51:22.9 296468  549 Synergy
17505.41 Karl Svedberg (8 - Cat4)   Woodbury, MN0:41:58.1 296081  188 Chilkoot Velo
18 alex bashlov   0:44:18.0  191 
19 doug dye   0:45:46.3  192 
DNF Steven Redelsperger (Cat3)   Minneapolis, MN9:33:07.2 29349  358 St Paul Bicycle Racing Club

Men - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1342.30 Josh Kruck (1 - Cat4)   St Paul, MN0:25:14.7 324388  221 Omnium Bike Shop
2349.75 Erik Johnsen (1 - Cat5)   Eagan Mn0:25:15.8 274751  285 Lucid Racing
3357.21 David Smith (2 - Cat4)   Minneapolis, MN0:25:43.8 407682  405 St Goose Bike Team
4364.67 Justin Patch (3 - Cat4)   Minneapolis, MN0:25:52.8 413354  228 
5372.13 Peter Ellis (4 - Cat4)   Saint Paul, MN0:26:01.8 356404  209 
6379.58 Kevin Brandt (5 - Cat4)   Apple Valley, MN0:26:05.1 350762  203 
7387.04 Michael Pasdo (6 - Cat4)   Minneapolis, MN0:26:05.5 380540  410 St Paul Bicycle Racing Club
8 Eric Finest   0:26:12.2  299 
9401.95 Ken Earley (7 - Cat4)   Minneapolis, MN0:26:20.5 381525  275 
10 Robert Herrmann   0:26:22.4  300 
11416.87 Joel Swenson   Bloomington0:26:36.8 382734  195 All-City
12424.33 Dustin Skarda (8 - Cat4)   South Saint Paul, MN0:26:43.9 352834  237 Omnium Bike Shop
13431.78 Andrew Lageson (9 - Cat4)   Minneapolis, MN0:26:46.1 356842  403 St Goose Bike Team
14439.24 Eric Thoerner (10 - Cat4)   Minneapolis, MN0:26:58.7 264225  407 Birchwood/GIS
15446.70 Loren Gordon (11 - Cat4)   Chanhassen, MN0:27:01.6 364796  213 
16 Jay Schneider   0:27:02.4  298 
17461.61 Chris Petersen (2 - Cat5)   Minneapolis, MN0:27:42.4 416375  399 
18469.07 Mark Overgaard (12 - Cat4)   Vadnaisheights, MN0:27:50.1 297849  251 Gopher Wheelmen
19476.53 Ryan Guthrie (13 - Cat4)   Hugo, MN0:27:53.9 356819  400 Gopher Wheelmen
20483.99 Mark Leppke (14 - Cat4)   Minneapolis, MN0:27:55.4 267806  223 Behind-Bars/LGR
21491.44 Corey Soderquist (15 - Cat4)   Andover, MN0:28:01.7 414657  194 St Goose Bike Team
22498.90 Trevor Murphy (3 - Cat5)   Eagan0:28:06.5 184017  398 Lucid Racing
23506.36 Brett Hooton   Minnetonka, MN0:28:11.5 16693  409 Peace Coffee Racing
24513.82 Max Becker (16 - Cat4)   Minneapolis0:28:12.9 393036  404 St Goose Bike Team
25521.27 Jeff Haye (17 - Cat4)   Minneapolis0:28:15.6 385691  408 
26528.73 Scott Shore (18 - Cat4)   Minneapolis, MN0:28:59.3 311726  406 Birchwood/GIS
27536.19 Brad Ingles   Saint Paul, MN0:29:23.9 387389  401 
28543.65 Patrick Greehan (19 - Cat4)   Duluth, MN0:29:28.7 325172  397 Velo Duluth
29 Joel Benton   0:29:32.2  297 
30558.56 logan Anderson   Saint Paul, MN0:33:35.9 340696  283 St Paul Bicycle Racing Club
31566.02 Ryan Costello   Minneapolis, MN0:33:47.8 416489  284 
32 Michael Mcdonald   0:34:47.8  402 
33 Grahm McCall   0:39:22.1  411 

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1437.69 Jenna Westlake   Farmington, MN0:35:07.3 388767  248 Minnesota Junior Cycling Inc.
2 erika peterson   0:29:24.0  388 
3539.23 Eleanor Craig   Minneapolis0:35:12.6 414542  206 Gopher Wheelmen
4590.00 Cecilia Andersen   La Crosse, WI0:40:30.3 412887  382 

Women - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1157.83 April Morgan (1 - Cat2)   Minneapolis, MN0:42:40.1 388916  268 
2279.75 Jennifer Nowlin (2 - Cat2)   Plymouth, MN0:43:35.5 281920  554 The Fix Studio
3401.67 Terra James (3 - Cat2)   Minneapolis , MN0:47:02.2 281803  254 The Fix Studio

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1310.75 Kelly Catlin   Arden Hills0:43:09.5 383424  264 Gopher Wheelmen
2335.81 Megan Barr   Minneapolis, MN0:45:07.9 378225  201 Twin Six
3360.88 Stacy Kalemkiarian   Stillwater0:45:39.2 355070  393 The Fix Studio
4385.94 Rachel Howard   Duluth, MN0:45:43.8 360894  256 
5411.01 Ann Sudoh   Duluth0:47:35.0 389579  257 
6436.07 Karin Friberg   Roseville, MN0:48:12.6 366761  266 Joyride
7461.14 Alexandra Magner   Minneapolis, MN0:48:50.8 240408  225 Behind-Bars/LGR

Women - Cat 3/4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1395.67 Emily Bramel (1 - Cat3)   Little Canada, MN0:29:06.3 346420  394 St Paul Bicycle Racing Club
2414.28 Rebecca Ireland (2 - Cat3)   Minneapolis, MN0:29:23.3 400432  218 Birchwood/GIS
3432.88 Ivy Andersen (1 - Cat4)   La Crosse Wi0:30:11.5 376065  383 River Valley Cycling Club- RVCC
4451.49 lori belz   Stillwater, MN0:31:06.8 80526  389 
5470.10 Valerie McGoldrick (2 - Cat4)   Deephaven, MN0:32:13.6 302230  390 Minnesota Junior Cycling Inc.
6488.70 Dana Buddenbaum (3 - Cat4)   Bloomington, MN0:33:49.4 185483  395 Hollywood Cycles
7507.31 Cheryl Barker (4 - Cat4)   Hudson, WI0:34:18.7 264108  385 Silver Cycling
8525.91 Rebecca Westlake (5 - Cat4)   Farmington, MN0:38:21.9 37825  250 
9544.52 Katrina Skarda (6 - Cat4)   South Saint Paul, MN0:30:58.7 413412  238 Omnium Bike Shop

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyOSMOUSACDFCUOREShimanoBonk BreakerSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee