Race Results for
INCXS #3
Moscow, ID
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/13/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Zach Bowden   Vancouver Wa 245716   Audi
2547.14 Phillip Kearns   Moscow, ID 416480   
3554.29 Sam Finch   Moscow, ID 360919   University of Idaho
4561.43 Nick Stroud   Boise Idaho 390786   University of Idaho
5568.57 Luke Ogden   Seattle, WA 333612   
6575.71 Matt Dabbs   Moscow, ID 416597   
7582.86 Ryne Christen   Oregon Il 361087   University of Idaho
8 Kalen Bergaro      
DNF Troy Odstrcil   Renton 401167   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1517.70 Dylan Pollard   Moscow, ID 336476   Palouse Bicycle Racing
2553.85 Jacob Ryse   Spokane, WA 416328   
3 Henry Deming      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1343.35 Joseph Fountain   Moscow, ID 94425   Palouse Bicycle Racing
2363.42 Eric Bowen   Moscow, ID 392124   Palouse Bicycle Racing
3383.49 Jerry Long   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
4403.57 Louie Fountain   Moscow, ID 270416   
5423.64 Matthew Pollard   Moscow, ID 28371   Palouse Bicycle Racing
6443.72 Brant Miller   Spearfish 416187   Palouse Bicycle Racing
7 Erik Barghoff      
8483.87 Michael Austin   Walla Walla, WA 214989   Wheatland Wheelers
9 Kevin Phomna      
10524.02 Kurt Friederich   Walla Walla, WA 247449   Wheatland Wheelers
11544.09 Andrew Ackerman   Spokane 412054   
12564.16 Hank Greer   Spokane, WA 360201   Team Double Check

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Youth

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kieran Long   Moscow, ID 416540   Palouse Bicycle Racing
2 Alex Ryse      
3 Angus Rate      
4 Benjamin Hurdllow      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1334.37 Jerry Long   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
2351.41 Mark Knokey   Spokane, WA 19475   Vertical Earth
3368.45 Shaun Gonsalves   Hayden, ID 246016   Two Wheeler/Specialized
4385.50 John Limbaugh   Pasco, WA 106281   Chinook Cycling Club, Inc
5402.54 Chris Kelsey   Spokane, WA 162729   Spokane Rocket Velo
6419.58 Ted Chauvin   Spokane, WA 51628   Audi
7436.62 Alan Petrie   Liberty Lake, WA 27941   Cyclocrossworld
8453.66 Tom Ryse   Spokane, WA 388148   Two Wheeler/Specialized
9470.71 Svein Nostdahl   Ponderay, ID 413262   
10487.75 Henry Hamby   Spokane, WA 283095   G.S. Gap
11504.79 Tom Miller   Saint Maries, ID 24486   
12521.83 Carlos Lopez   Spokane, WA 416906   
13538.87 Clifford Kiracofe   Hayden, ID 100833   
14555.92 Colin Cox   Sandpoint, ID 7977   
15572.96 Matt Larsen   Spokane, WA 101307   Emde Sports - MLW
16590.00 Noah Sutherland   Spokane, WA 78946   Cool Water Bikes

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1322.80 Steven Patton   Moscow, ID 58093   Palouse Bicycle Racing
2336.98 Cully Todd   Coeur D Alene, ID 97194   
3351.16 Mark Monroe   Coeur D Alene, ID 253843   Two Wheeler/Specialized
4365.34 Justin Bannerman   Walla Walla, WA 45053   Wheatland Wheelers
5379.53 Rocky Crocker   Wenatchee, WA 180676   Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers)
6393.71 Matt Morra   Moscow, ID 25110   Palouse Bicycle Racing
7407.89 John Siok   Spokane, WA 289195   G.S. Gap
8422.07 Tim Phillips   Eagle, ID 98923   Broken Spoke Cycling
9436.26 Tom Hungerford   Rockford, WA 281779   
10450.44 Charles Stanger   Wallawalla, WA 288067   Wheatland Wheelers
11464.62 Michael Austin   Walla Walla, WA 214989   Wheatland Wheelers
12478.80 Jim Williamson   Coeur D Alene, ID 38450   Two Wheeler/Specialized
13492.99 Joe Anchondo   Coeur D Alene, ID 313690   Vertical Earth
14507.17 Kurt Friederich   Walla Walla, WA 247449   Wheatland Wheelers
15521.35 Andrew Walker   Spokane, WA 36966   River City Red
16535.53 Bill Bronson   Spokane Valley, WA 347418   G.S. Gap
17549.72 John Osterback   Spokane 242826   Spokane Rocket Velo
18563.90 Joel Fields   Veradale, WA 360978   
19578.08 Dave Boucher   Spokane, WA 239566   Baddlands Cycling Club

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1520.24 Tom Heywood   Wenatchee, WA 16072   Team W.A.R.
2534.19 Steve Rapp   Walla Walla, WA 51962   Wheatland Wheelers
3548.14 Brian Gavin   Spokane, WA 212931   Emde Sports
4562.10 Richard Beightol   Prosser 148932   Chinook Cycling
5576.05 Dennis Ratcliff   Post Falls, ID 296541   Baddlands Cycling Club
6590.00 Tony Brittain   Spokane, WA 302611   

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1242.84 Kevin Bradford-Parish (1 - Cat1)   Spokane, WA 147208   Cyclocrossracing.com
2259.37 JT Fountain (2 - Cat1)   Moscow, ID 94425   Palouse Bicycle Racing
3275.91 Jeremy Pinto   Moscow, ID 58106   Palouse Bicycle Racing
4292.45 Kaler Marshall (3 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   
5308.99 Ryan Bibko (1 - Cat2)   Kent, WA 215821   First Strike Velo
6325.53 Jerry Long (2 - Cat2)   Moscow, ID 202427   Vertical Earth
7342.07 Kris Holden (4 - Cat1)   Spokane, WA 148376   
8358.60 Joshua Liberles (5 - Cat1)   Portland, OR 208558   HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
9375.14 Zachary Heath (3 - Cat2)   La Grande, OR 302891   Heroes Foundation Cycling Club
10391.68 Keith Robinson   Post Falls, ID 180752   
DNF David Holden (Cat2)   Spokane, WA 260091   Team Novo Nordisk Elite

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1375.36 Neal Joslyn   Bremerton Wa 367119   University of Idaho
2389.10 Jake Maedke   Ephrata, WA 200231   
3402.84 Daniel Shaw   Coeur D Alene 402580   Vertical Earth
4416.58 William Knudsen   Spokane, WA 133739   
5430.32 Steve Patton   Moscow, ID 58093   Palouse Bicycle Racing
6444.06 Nigel Davies   Spokane  360719   Emde Sports
7457.80 Matt Pollard   Moscow, ID 28371   Palouse Bicycle Racing
8471.54 Justin Jensen   Sandpoint Idaho 388159   
9485.28 Jeff Koncz   Spokane, WA 177547   
10499.02 Shaun Morgen   Newman Lake, WA 280481   
11512.75 Matt Morra   Moscow, ID 25110   Palouse Bicycle Racing
12526.49 Matt Larsen   Spokane, WA 101307   Emde Sports - Fitness Fanatics
13540.23 Tom Ryse   Spokane, WA 388148   Two Wheeler/Specialized
14553.97 Tom Hungerford   Rockford, WA 281779   
DNF Anthony Matson   Moscow 416976   

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1475.12 Erik Bowen   Moscow, ID 392124   Palouse Bicycle Racing
2482.30 Zach Bowden   Vancouver Wa 245716   Audi
3489.48 Brant Miller   Spearfish 416187   Palouse Bicycle Racing
4496.66 Kevin Thonney   Walla Walla, WA 367560   
5503.84 Kevin Strawn   Spokane, WA 284144   
6511.02 Dale Wentworth   Ephrata, WA 311619   
7518.20 Eric Mathis   College Place, WA 305771   
8525.38 Michael Austin   Walla Walla, WA 214989   Wheatland Wheelers
9532.56 Whitney Griggs   Walla Walla, WA 304655   Whitman College
10539.74 Bryan MacDonald   Pullman, WA 328994   
11546.92 Jason Hurdlow   Moscow, ID 368645   Washington State University
12554.10 Jed Barden   Spokane, WA 292436   Chinook Cycling Club, Inc
13561.28 Keith Vonachen   Sagle, ID 330088   
14568.46 Rachel Molsee   Moscow, ID 342804   3FCX
15 Ashlee Weimar      
16582.82 Jason DeVoir   Dayton, WA 360250   
17590.00 Matthew Brittain   College Place, WA 287146   
DNF Thomas Leach   Spokane Valley, WA 102339   Spidermonkey Cycling
DNF James Engerbretson      

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Mark Deming   Moscow Id 416901   
2543.85 Patrick Grecu   Pullman, WA 416650   
3547.69 Mark Puddy   Salt Lake City 366724   SaltCycle - Intelitechs
4551.54 Dustin Colombini   Hayden, ID 417458   
5555.38 Todd Conley   Spokane, WA 94192   
6 Billy Holcomb      
7563.08 Alex Francis   Pullman, WA 416544   
8566.92 William Kerr   Moscow, ID 399727   Palouse Bicycle Racing
9 Alexander Pettit Estell      
10 Matt Case      
11 Alex Vasilyev      
12 Steve Lorentz      
13 Jesus Ramirez Conejo      
14 Jesus Mendoza Sen.      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Rachel Geiter   Milwaukie, OR 334726   
2556.67 Maryjane Martin   Pocatello 416364   
3573.33 Sierra Reid   Portland, OR 220306   
4590.00 Andi Oden   Moscow, ID 340446   University of Idaho

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aunika Miranda      
2552.50 Sierra Kozak   Dalton Gardens, ID 417463   
3565.00 Ciara MacDonald   Pullman, WA 358445   Rad Racing NW
4 Isabell Strawn      
5590.00 Kestrelle Kozak   Dalton Gardens, ID 417462   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sharon Anderson   Portland, OR 240213   
2 Lynn Stryker   Spokane, WA 323424   Zuster Cycling

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Youth

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Audrey Pollard   Moscow 390832   Palouse Bicycle Racing
2565.00 Megan Heyns   Moscow, ID 416629   Palouse Bicycle Racing
3 Cora Johnson      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1492.95 Suzie Forsyth   Prosser, WA 12058   Emde Sports
2512.36 Julie Kelsey   Spokane, WA 207048   Zuster Cycling
3531.77 Lynn Stryker   Spokane, WA 323424   Zuster Cycling
4551.18 Cheryl Lynn Rudd   Pullman Wa 413799   Baddlands Cycling Club
5570.59 Sheila Heyns   Moscow, ID 416628   Palouse Bicycle Racing
6 Jennifer Fields      

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Betsy Cordes   Moscow, ID 52603   
2565.00 Ann Kendall   Spokane, WA 269999   Zuster Cycling
3590.00 Debra Wesbrook   Hayden, ID 302265   Two Wheeler/Specialized

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1295.39 Jayne McLaughlin (1 - Cat2)   Valleyford, WA 327252   Zuster Cycling Team
2338.98 Natalie Koncz (1 - Cat1)   Spokane, WA 187206   Zuster Cycling Team
3382.57 Shannon Holden (2 - Cat1)   Spokane, WA 151124   
4426.16 Sara Johnson (3 - Cat1)   Spokane, WA 153029   Triangle Velo
5469.75 Betsy Cordes (1 - Cat3)   Moscow, ID 52603   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jenn Perean      
2544.17 Joy Adams   Mccall, ID 402558   
3548.33 Jenel Emahiser   Post Falls 410727   Zuster Cycling Team
4552.50 Amy Anderson   Spokane, WA 237078   Zuster Cycling Team
5 Erin Lolich      
6560.83 Erika Miranda   Portland, OR 416719   
7 Molli Lee-Painter      
8569.17 Cheryl Lynn Rudd   Pullman Wa 413799   Baddlands Cycling Club
9573.33 Monique Cordova   Sandpoint, ID 414400   
10 Jessica Long      
11581.67 Angie Feser   Spokane, WA 350814   Zuster Cycling
12 Stephanie Kane      
13 Katrina Vonthilan ?      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoOSMOUSACDFSpySierra NevadaCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee