Race Results for
Edge of the World CX Spectacular – NEOCX #2
Cleveland, OH
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 09/15/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - U-19 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Guy Daggett   Hudson, OH 414618   Was Labs
2 William Cousino   North Ridgeville, OH 329382   Snake Bite RAcing

Men - Cat 1/2/3 - Senior - 15 - 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1142.68 Paul Martin (1 - Cat1)   North Royalton, OH 207549   Panther
2151.26 Jordan Snyder (2 - Cat1)   Rochester, PA 293469   PRO BIKES
3159.84 Michael Mihalik (3 - Cat1)   Sewickley, PA 245927   Freddie Fu Cycling Team
4168.42 David (Shawn) Adams (4 - Cat1)   Akron, OH 179664   Cycle-Smart
5177.00 Jason Suppan (1 - Cat3)   Orrville, OH 310626   SoupCan Racing
6185.58 Robert Sroka (5 - Cat1)   North Royalton, OH 270997   Lake Effect
7194.16 Andy Gorski (6 - Cat1)   Allison Park, PA 203109   Pro Bikes
8202.74 John Proppe (1 - Cat2)   North Royalton, OH 301502   Lake Effect Racing
9211.32 Joe McDaniel (2 - Cat2)   Brooklyn, OH 392058   
10219.90 Brent Evans (3 - Cat2)   Novelty, OH 11037   Roberta's SUN p/b Dawn Patrol Cycling
11228.48 Raymond Auger    387948   Cycle-Smart
12237.06 Tony Marut (2 - Cat3)   Painesville, OH 235395   Lake Effect Cycling
13245.64 Aaron Cruikshank (4 - Cat2)   Akron, OH 258844   
14254.22 Spencer Hackett (5 - Cat2)   Columbus, OH 297118   
15262.80 Cameron Jackson (6 - Cat2)   Akron 243794   WAS Labs
16271.38 Nate Loman (7 - Cat1)   Fairlawn, OH 236165   Team Lake Effect
17279.96 Jim Baldesare (8 - Cat1)   Kent, OH 63797   Was Labs Cycling
18288.54 Mitchell Gabel (3 - Cat3)   Lakewood, OH 262227   
19297.12 John Ehrlinger (4 - Cat3)   South Euclid, OH 209482   Team Spin/Litzler Automation
20305.70 David Steiner (5 - Cat3)   Chagrin Falls, OH 209770   
21314.28 Charles Meek   Berea, OH 259873   
22322.86 David Chernosky (9 - Cat1)   Cuyahoga Falls, OH 49665   Cleveland Clinic Sports Health Regional
23331.44 Aaron Hershberger (6 - Cat3)   Dalton, OH 339694   Ride On Wooster
24340.02 Michael Adams (7 - Cat3)   Stow, OH 115151   WAS Labs Cycling
25348.60 Nate Szabo (8 - Cat3)   Parma, OH 235675   Lake Effect Cycling Team
DNS David Short (Cat2)   Cheswick, PA 352068   NuGo/Koeles
DNP Craig Hannibal (Cat3)   Pepper Pike, OH 236062   Team Lake Effect
DNP Ernesto Marenchin (Cat1)   Stow, OH 41544   Pivot Cycles and Twin 6
DNF Kyle Mihalik (Cat3)   Aliquippa, PA 335024   NuGo/Koeles

Men - Cat 2/3/4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1229.25 Chris Mayhew (1 - Cat2)   Pittsburgh, PA 88693   
2247.94 Brooke Furio (2 - Cat2)   Rocky River, OH 12572   Northbrook Bicycle Club, Inc.
3266.63 James Dieringer (1 - Cat3)   Lakewood, OH 171905   Spin
4285.32 Matthew Tinkey (3 - Cat2)   Pittsburgh, PA 148993   TOP Gear Racing
5304.01 Michael Minard (1 - Cat4)   Massillon, OH 311694   Stark Velo
6322.70 Greg Jackson (4 - Cat2)   Stow, MA 17511   
7341.39 Sean Burkey (2 - Cat3)   Lyndhurst, OH 5533   WAS LABS
8360.08 Christopher Smith (3 - Cat3)   Canton, OH 263109   
9378.77 Jeff Kompa (4 - Cat3)   Cleveland Ohio 282965   Spin
10397.46 Michael Chapman (5 - Cat3)   Norton, OH 291562   WAS Labs Cycling
11416.15 Brian Ramsey (2 - Cat4)   Garfield Heights, OH 208677   Team Lake Effect
12434.84 Joshua Hoblet (6 - Cat3)   North Lima, OH 105599   
13453.53 Mark Erzen (3 - Cat4)   North Canton, OH 347526   
14472.22 Robert Breedlove (7 - Cat3)   Painesville, OH 4716   Blue sky Bicycles
15490.91 Jason Rapp (4 - Cat4)   Peninsula, OH 189752   snakebite racing
16509.60 Jason Samonds (8 - Cat3)   Pittsburgh, PA 342828   Fat Head's Brewery
17528.29 Jonathan Scott (9 - Cat3)   Cleveland Heights, OH 377013   Scum City Racing
18546.98 Jamie English (5 - Cat4)   Stow, OH 307476   Was Labs

Men - Cat 2/3/4 - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1246.35 Barry Wahner (1 - Cat2)   Drexel Hill, PA 252332   MamboCX/GoCycling/DrWahner.com
2266.60 Joseph Pallotto (1 - Cat3)   Mantua, OH 54101   
3286.85 Bill Marut (2 - Cat3)   Painesville, OH 169120   Team Lake Effect
4307.10 Bruce MacDonald (3 - Cat3)   Avon Lake, OH 235772   Spin / Second Sole
5327.35 Chris Riccardi (4 - Cat3)   Tallmadge, OH 115805   Bike Authority Lake Effect
6347.60 Emilio Poggio (5 - Cat3)   Shaker Heights, OH 326258   Lake Effect Racing
7367.85 David Thornton (1 - Cat4)   Erie, PA 239723   
8388.10 David Sawitke (2 - Cat4)   Sagamore Hills, OH 62451   
9 Ed Masta      
10428.60 Brett Davis (6 - Cat3)   University Heights, OH 207616   
11448.85 Timothy Fortner (7 - Cat3)   Lakewood, OH 77664   
12469.10 Rick Maier (8 - Cat3)   Liberty Twp, OH 48035   Merrrill Lynch Cycling
13489.35 James Votaw (3 - Cat4)   Norton, OH 276818   Was Labs
14509.60 Dean Koch   Chagrin Falls, OH 414912   
15529.85 David Spurlock (4 - Cat4)   Columbus, OH 51393   Roll:
16550.10 Michael DiDomenico (5 - Cat4)   Euclid, OH 388841   Blue Sky Cycling Club
DNP John Nichols (Cat4)   Chagrin Falls, OH 313270   
DNP Michael Schmidt (Cat4)   Willowick, OH 414368   

Men - Cat 2/3/4 - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1285.89 Rudy Sroka (1 - Cat2)   N Royalton, OH 33715   Team Lake Effect
2300.59 Wayne Pignolet (1 - Cat3)   Sandpoint, ID 204615   Vertical Earth
3315.29 Larry Pandy (2 - Cat3)   Mentor, OH 55504   
4329.99 Marshall Leininger (3 - Cat3)   Canton, OH 205294   Stark Velo
5344.69 Richard Brink (2 - Cat2)   Cleveland, OH 4859   Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
6359.39 Ron Kubala (1 - Cat4)   Northfield, OH 346212   
7374.09 Robert Breedlove (4 - Cat3)   Painesville, OH 4716   Blue sky Bicycles
8388.79 Robert Neuman (2 - Cat4)   Chillicothe, OH 53682   
9403.49 Christopher Hroblak (3 - Cat4)   White Oak, PA 399604   
10418.19 Daryl Breedlove (4 - Cat4)   Painesville, OH 59456   
11432.89 WIliam Gibson (5 - Cat4)   Mentor, OH 285140   Blue Sky Cycling Team
12447.59 Thomas Wilson (5 - Cat3)   Chesterland, OH 300061   
13462.29 Jeff Kompa (6 - Cat3)   Cleveland Ohio 282965   Spin
14476.99 Jos Belich (6 - Cat4)   Vermilion, OH 254015   
15491.69 Dale Seeds (7 - Cat4)   North Canton, OH 63439   Stark Velo
16506.39 Richard Grella (8 - Cat4)   North Canton, OH 51308   Stark Velo
DNP Roy Leonard   Pittsburgh, PA 414621   
DNP Rick Mace (Cat4)   Valley City 375756   

Men - Cat 2/3/4/5 - Junior - 10 - 12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1498.63 Keaton Adams (1 - Cat4)   Stow, OH 359202   WAS Labs Cycling
2529.09 Evan English (1 - Cat5)   Stow, OH 414416   WAS Labs Cycling
3559.55 Emerson Stoneking (2 - Cat4)   Broadview Heights, OH 389922   WAS LABS Cycling
4590.01 Harrison Stoneking (3 - Cat4)   Broadview Heights, OH 387413   WAS LABS Cycling

Men - Cat 2/3/4/5 - Junior - 13 - 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Burke Fortner (1 - Cat5)   Lakewood, OH 414375   North Coast Cycling
2 Graeme Turner      

Men - Cat 2/3/4/5 - Junior - 15 - 17

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Neth (1 - Cat4)   Hudson, OH 387954   WAS Labs Cycling

Men - Cat 3/4 - Senior - 15 - 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1292.00 Scott Kuboff (1 - Cat3)   University Heights, OH 298848   Wells Fargo Advisors
2301.13 David Short   Cheswick, PA 352068   NuGo/Koeles
3310.26 Kenneth Gardner (2 - Cat3)   Chesterland, OH 290880   Blue Sky Bicycles
4319.39 William Neidinger (3 - Cat3)   Broadview Heights, OH 331826   Wells Fargo Advisors
5328.52 Shawn Geiger (4 - Cat3)   Burgettstown, PA 301290   Dynamic Physical Therapy Cycling Team powered by Pathfinder
6337.65 Mark Kojamanian (5 - Cat3)   London, OH 319022   Kreitler Rollers
7346.78 zac chappell   Akron, OH 358069   snakebite racing
8355.91 Christopher Arndt (6 - Cat3)   Columbus, OH 365072   Paradise Garage Racing
9365.04 Edward Wright (7 - Cat3)   Cleveland, OH 403804   Scum City
10374.17 Aaron Stevenson (8 - Cat3)   Lorain, OH 294662   
11383.30 Kyle Johannes (9 - Cat3)   Kent, OH 388484   Lost Cog
12392.43 Alexander Kinney (1 - Cat4)   Cleveland Heights, OH 307869   
13401.56 Chris Neag (2 - Cat4)   Medina, OH 382522   
14410.69 Martin Zakes (3 - Cat4)   Brecksville, OH 366465   
15419.82 Jack Turner (4 - Cat4)   Pepper Pike, OH 144570   
16428.95 Ryan Madis (5 - Cat4)   Hudson, OH 284218   WAS Labs Cycling
17438.08 Brandon Mercer (10 - Cat3)   Mantua, OH 389500   WAS Labs Cycling
18447.21 Edson Madis (6 - Cat4)   Hudson, OH 326356   
19456.34 Erick Madis (11 - Cat3)   Hudson, OH 237913   WAS Labs Cycling
20465.47 George Keppler (12 - Cat3)   Chicago, IL 387504   Half Acre Cycling
DNP Randall Mauldin (Cat3)   Watertown, MA 245746   NEBC p/b Cycle Loft
DNP Alex Steinker (Cat3)   Cincinnati, OH 310918   
DNP Benjamin Strunk (Cat4)   Erie, PA 374752   Team Competitive Gear
DNP Nick Wright (Cat3)   Chicago, IL 387238   Half Acre Cycling

Men - Cat 4 - Senior - 15 - 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1398.27 Michael Minard   Massillon, OH 311694   Stark Velo
2406.98 Scott Morman   Akron, OH 368324   Stark Velo
3415.69 John Sternen   Chagrin Falls, OH 344680   Team Spin/Litzler Automation
4424.40 David Duecker   Lakewood, OH 366980   
5433.11 Travis Peebles   Cleveland, OH 392682   Blazing Saddle Racing
6441.82 David Thornton   Erie, PA 239723   
7450.53 Vincent Monachino   Lakewood, OH 384369   
8459.24 Brandon Mercer   Mantua, OH 389500   WAS Labs Cycling
9467.95 Mark Davis   Bay Village, OH 365941   blazing saddle
10476.66 Alex Kloss   Cleveland, OH 388872   Case Western Reserve University
11485.37 Chris Neag   Medina, OH 382522   
12494.08 Eric Silverman   Beachwood, OH 336286   
13502.79 Benjamin Strunk   Erie, PA 374752   Team Competitive Gear
14511.50 Christopher Pfeil   Painesville, OH 292700   
15520.21 Victor Allen   Stow, OH 279360   
16528.92 Robert Neuman   Chillicothe, OH 53682   
17537.63 Mark Erzen   North Canton, OH 347526   
18546.34 Eric Fassnacht   Cleveland, OH 325132   
19555.05 Andy Provenza   Avon, OH 101071   Team Snakebite
20563.76 Ryan Pierce   Cleveland, OH 338372   Case Western Reserve University
21572.47 Stephen Cinch   Cleveland 384523   Scum City Racing
22581.18 Carlton Kanner   Cleveland Heights, OH 267278   
23589.89 Andy Jagodnik   Medina, OH 360693   
DNF Mike Cousino   North Ridgeville, OH 329380   

Men - Cat 5 - Senior - 15 - 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1456.42 Ray Karmansky   North Olmsted, OH 397717   
2460.59 Brian Rybak   Lakewood, OH 256618   
3464.76 Billy Volchko   Kent, OH 414872   WasLabs Cycling
4468.93 Brian Boltz   Akron, OH 404383   Was Labs LLC
5473.10 John Seydlitz   Lakewood, OH 72323   
6477.27 Mitch Schrader   Uniontown 380583   Portage Cyclery
8 Christopher Greenfield      
9489.78 Craig Burland   Solon, OH 413496   
10 Adam Roak      
11498.12 Chris Reese   Liberty, MO 303603   
12502.29 Don Whitney   Willowick, OH 414321   
13506.46 Frank Mocilnikar   Stow, OH 403290   
14510.63 Len Pagon   Novelty, OH 341968   North Coast Cycling
15514.80 Matthew Jenkins   Detroit, MI 299724   
16518.97 Brent Forrer   Akron, OH 131577   Spin Bike Shop
17 Mark Thomas      
18 Matthew Snyder      
18527.31 Tom Wozniakowski   Lakewood 412780   Spin Bike Shop
20535.65 Matthew Swartwout   Evanston Il 396434   Case Western Reserve University
21 Keith Miller      
22543.99 Rick Deshields   Lakewood, OH 370446   
23548.16 Mike Mayer   Cleveland, OH 361678   Snakebite Racing
24552.33 Brian King   University Heights, OH 414388   
25556.50 Oliver Palmer   Cleveland, OH 413293   
26560.67 Rob Giorgi   Rocky River, OH 13351   
27 Keith Bryant      
29573.18 Eric Neumore   Lyndhurst, OH 361886   Blue Sky Cycling Club
30577.35 Jason Meyer   Cleveland, OH 413904   
31 Ed Faidiga      
32 Michael Lepley      
34594.03 Jason Ridgel   Lakewood, OH 391075   
35598.20 Henk Stock   Aurora, OH 391924   
36600.00 Donald Neth   Hudson, OH 413246   
DNP Cristopher Kobus      
DNP Mike Fieseler   Shaker Heights, OH 380736   
DNP Chris Smith      
DNP Ross Lubrani   Cleveland, OH 376734   Blazing Saddle
DNP Colin Lindroth      
DNF Joe Edwards   Parkman 391927   Team Bicycle Hub

Women - Cat 1/2/3 - Senior - 15 - 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1196.08 Samantha Brode (1 - Cat2)   Akron, OH 206620   Cleveland Clinic - Carbon Racing
2214.35 Sally Price (1 - Cat3)   Cuyahoga Falls, OH 172593   Cleveland Clinic Sports Health Women's
3232.62 Leah Halloran   Lakewood, OH 284355   Spin/Litzler Automation
4250.89 Jocelyn Mauldin (2 - Cat2)   Watertown, MA 272175   NEBC p/b CycleLoft
5269.16 Lesley Butler (2 - Cat3)   Pittsburgh, PA 206353   
6287.43 Julie Lewis-Sroka (3 - Cat3)   N Royalton, OH 143111   
7305.70 Laura Webb (4 - Cat3)   Lakewood, OH 379521   Team Spin/ Litzler Automation
8323.97 Kennedy Adams (5 - Cat3)   Stow, OH 310691   WAS Labs Cycling
9342.24 Rachel Weaver (3 - Cat2)   Pittsburgh, PA 271851   NuGo/Koeles
10360.51 Julie Healy (6 - Cat3)   Butler, PA 387071   
11378.78 janet edwards (7 - Cat3)   Parkman, OH 362051   Team Bicycle Hub
12 Vanessa Stauffer      Cycle-Smart
13415.32 Greta Daniels (8 - Cat3)   Pittsburgh, PA 343098   NuGo/Koeles
14433.59 Stacie Truszkowski (9 - Cat3)   Pittsburgh, PA 277254   NuGo/Koeles
15451.86 Kellie Strang (10 - Cat3)   Mcdonald, OH 303754   Cleveland Clinic RGF p/b felt
16470.13 Amanda Schmidt (11 - Cat3)   Oberlin, OH 288000   
17488.40 Emily Benson (4 - Cat2)   Cleveland, OH 261327   Snakebite Racing
18506.67 Dana Tinkey (12 - Cat3)   Pittsburgh, PA 360892   Vanderkitten Racing VIP
DNP Jane Geisse (Cat3)   Chagrin Falls, OH 261161   Spin/Litzler Automation
DNP Daniela Mehech (Cat3)   Cleveland Heights, OH 339116   Case Western Reserve University

Women - Cat 2/3/4 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1329.82 Sally Price (1 - Cat3)   Cuyahoga Falls, OH 172593   Cleveland Clinic Sports Health Women's
2348.14 Jane Geisse (2 - Cat3)   Chagrin Falls, OH 261161   
3366.46 Gwen Davis (3 - Cat3)   Tallmadge, OH 245157   Bike Authority Lake Effect
4384.78 Angela Ridgel (4 - Cat3)   Lakewood, OH 231289   Snakebite Racing
5403.10 Michelle Mead (5 - Cat3)   Berea, OH 389166   CAMBA

Women - Cat 2/3/4/5 - Junior - 10 - 12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Camden Adams (1 - Cat4)   Stow 365682   WAS Labs Cycling

Women - Cat 2/3/4/5 - Junior - 13 - 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alexandra Bercaw (1 - Cat4)   North Canton, OH 311405   WAS Labs Cycling
DNS Lauren Maier (Cat4)   Liberty Township, OH 386212   Secret Cycling/ Team Dayton

Women - Cat 4 - Senior - 15 - 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1472.37 Vicki Munnings   Stow 394005   Summit Freewheelers
2480.77 Nikki Munvez   Cleveland, OH 348192   Scum City Racing
3489.17 Nicki Lock   West Bend, WI 388558   
4497.57 Sandra Gliga   Orange Village 414904   
5505.97 Marie Rote   Copley, OH 382288   
6514.37 Korin Evans   Novelty, OH 412249   
7522.77 Kelly Baker   North Olmsted, OH 333290   Team Snakebite
8531.17 Heather Maier   Liberty Township, OH 308982   Secret Cycling-Team Dayton
9539.57 Stacy Rhea   Stow, OH 350668   
10547.97 Kristen Keyes   Cleveland, OH 378116   Summit Freewheelers
11556.37 Ashley Nobis   Cleveland, OH 410960   Scum City Racing
12 Diana Miller      
13 Tonya Yanok      
14581.57 Abbey Smich   Sagamore Hills, OH 287682   WAS Labs Cycling
15589.97 Alexandra Bercaw   North Canton, OH 311405   WAS Labs Cycling
DNS Joy Norris   Shreveport, LA 301847   case western reserve cycling club

Mixed - Cat 2/3/4/5 - Singlespeed - 15 - 99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1219.79 James Dieringer (1 - Cat3)   Lakewood, OH 171905   Spin
2241.95 Rudy Sroka (1 - Cat2)   N Royalton, OH 33715   Team Lake Effect
3264.11 Jason Spieth (1 - Cat4)   Sagamore Hills Oh 384853   
4286.27 Ray Huang (2 - Cat3)   Cleveland Heights, OH 16965   
5308.43 Ray Wagner   Lakewood, OH 256617   Spin
6330.59 Ernesto Marenchin   Stow, OH 41544   Pivot Cycles and Twin 6
7352.75 Michael Chapman (3 - Cat3)   Norton, OH 291562   
8374.91 Julie Lewis-Sroka (4 - Cat3)   N Royalton, OH 143111   
9397.07 William Ansley (5 - Cat3)   Cleveland, OH 359606   scum city racing
10419.23 Christopher Pfeil (2 - Cat4)   Painesville, OH 292700   
11441.39 Paul Hamad (3 - Cat4)   Cleveland, OH 235316   Scum City
12 John Mulryan      
13485.71 David Schalmo (4 - Cat4)   Cleveland, OH 379080   
14507.87 Marie Rote (5 - Cat4)   Copley, OH 382288   
15 Phillip Robin      
16552.19 Nikki Munvez (6 - Cat4)   Cleveland, OH 348192   Scum City Racing
DNP Donald Neth   Hudson, OH 413246   
DNP James Genaro   Maple Heights, OH 411806   
DNP Brian Roach   Lakewood, OH 143214   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaSpyShimanoOSMOBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee