Race Results for
Bennington Lake Cyclocross
Walla Walla, WA
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 10/20/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Nick Stroud   Boise Idaho 390786   University of Idaho
2552.50 Alberto Santos- Davidson   Kensington, CA 318892   Whitman College
3565.00 Matt Dabbs   Moscow, ID 416597   
4577.50 Eric Mathis   College Place, WA 305771   
5590.00 Drew Schlieder   Spokane, WA 285974   Emde Sports
DNF Phillip Kearns   Moscow, ID 416480   

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1419.47 Benjamin King   Anacortes, WA 284055   Rad Racing NW
2456.16 Calder Wood   Anacortes 391836   Rad Racing NW
3492.86 Dylan Pollard   Moscow, ID 336476   Palouse Bicycle Racing
4529.56 Parker King   Anacortes, WA 360249   Rad Racing NW
5 Caleb Matson      

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Austin   Walla Walla, WA 214989   Wheatland Wheelers
2 Kurt Friederich   Walla Walla, WA 247449   Wheatland Wheelers

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1365.69 John Limbaugh   Pasco, WA 106281   Chinook Cycling Club, Inc
2386.33 Rocky Crocker   Wenatchee, WA 180676   Team W.A.R. (Wenatchee Area Racers)
3406.97 Matt Larsen   Spokane, WA 101307   Emde Sports- Matt Larsen Wheels
4427.61 Chris Kelsey   Spokane, WA 162729   Spokane Rocket Velo
5448.25 Ted Chauvin   Spokane, WA 51628   Audi
6468.89 Scott Proost   Spokane, WA 339122   Cyclocrossracing.com
7489.53 Tom Miller   Saint Maries, ID 24486   
8510.17 Stephen Willis   Valleyford, WA 198927   G.S. Gap
9 Dale King      
10551.46 Noah Sutherland   Spokane, WA 78946   Cool Water Bikes

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1362.85 Steven Patton   Moscow, ID 58093   Palouse Bicycle Racing
2382.21 Justin Bannerman   Walla Walla, WA 45053   Wheatland Wheelers
3401.57 Matt Morra   Moscow, ID 25110   Palouse Bicycle Racing
4420.93 John Siok   Spokane, WA 289195   G.S. Gap
5440.29 Pat Kautzman   Spokane, WA 79761   River City Red
6459.64 Charles Stanger   Wallawalla, WA 288067   Wheatland Wheelers
7479.00 Michael Austin   Walla Walla, WA 214989   Wheatland Wheelers
8498.36 Andrew Walker   Spokane, WA 36966   River City Red
9517.72 Joe Anchondo   Coeur D Alene, ID 313690   Vertical Earth
10537.08 Kurt Friederich   Walla Walla, WA 247449   Wheatland Wheelers
11556.43 Hank Greer   Spokane, WA 360201   Team Double Check
DNF Mark Monroe   Coeur D Alene, ID 253843   Two Wheeler/Specialized
DNF Bill Bronson   Spokane Valley, WA 347418   G.S. Gap

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1533.15 Tom Heywood   Wenatchee, WA 16072   Team W.A.R.
2540.51 Brian Gavin   Spokane, WA 212931   Emde Sports
3547.88 Steve Rapp   Walla Walla, WA 51962   Wheatland Wheelers
4555.25 David Mahelona   Spokane, WA 212638   Emde Sports
5562.61 Richard Beightol   Prosser 148932   Chinook Cycling

Men - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1356.17 Kaler Marshall (1 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   
1356.17 Kaler Marshall (2 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   
1356.17 Kaler Marshall (3 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   
1356.17 Kaler Marshall (4 - Cat1)   Walla Walla, WA 321012   
2369.91 Ryan Bibko (1 - Cat2)   Kent, WA 215821   First Strike Velo
3383.66 Keith Robinson   Post Falls, ID 180752   

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1399.78 Michael Gordon   Walla Walla, WA 148693   
2417.51 Kevin Thonney   Walla Walla, WA 367560   
3435.24 Erik Bowen   Moscow, ID 392124   Palouse Bicycle Racing
4452.98 Justin Jensen   Sandpoint Idaho 388159   
5470.71 Neal Joslyn   Bremerton Wa 367119   University of Idaho
6488.44 William Knudsen   Spokane, WA 133739   
7506.18 Nigel Davies   Spokane  360719   Emde Sports
8523.91 Shaun Morgen   Newman Lake, WA 280481   
9541.64 Matt Morra   Moscow, ID 25110   Palouse Bicycle Racing
10559.38 Ted Chauvin   Spokane, WA 51628   Audi

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1446.37 COLE PATON   Cashmere, WA 352800   
2466.89 Benjamin King   Anacortes, WA 284055   Rad Racing NW
3487.41 Calder Wood   Anacortes 391836   Rad Racing NW
4507.93 Eric Mathis   College Place, WA 305771   
5528.45 Kevin Strawn   Spokane, WA 284144   
6548.96 Michael Austin   Walla Walla, WA 214989   Wheatland Wheelers
7569.48 Whitney Griggs   Walla Walla, WA 304655   Whitman College
8590.00 Jason DeVoir   Dayton, WA 360250   
DNF Anthony Matson   Moscow 416976   

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Ryan Burks   Cheney, WA 399965   
2546.25 Dustin Colombini   Hayden, ID 417458   
3552.50 Todd Conley   Spokane, WA 94192   
4558.75 Sean Duffy   Walla Walla, WA 221757   
5 Steve Lorentz      
6571.25 Kyle McFarley   Missoula, MT 23449   
7577.50 Keith Lasseigne   Medical Lake, WA 413280   
8 Philip Coffeen      
9590.00 Jesus Mendoza   Walla Walla, WA 330100   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Collegiate

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachel Geiter   Milwaukie, OR 334726   
2 Maryjane Martin   Pocatello 416364   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Junior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1519.67 Aynslee King   Anacortes 384768   Rad Racing NW
2543.11 Sierra Kozak   Dalton Gardens, ID 417463   
3566.56 Ciara MacDonald   Pullman, WA 358445   Rad Racing NW
4590.00 Kestrelle Kozak   Dalton Gardens, ID 417462   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Nancy Odle   Boise, ID 259136   Broken Spoke Cycling
2 Julie Kelsey   Spokane, WA 207048   

Women - Cat 1/2/3/4/5 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Lori Smith   Boise, ID 279647   
2556.67 Julie Meyer   Sandpoint, ID 198271   
3 Arlene Cook      
4590.00 Debra Wesbrook   Hayden, ID 302265   Two Wheeler/Specialized

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allison Chauvin (1 - Cat1)   Spokane, WA 72485   Audi

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1519.67 Dessie Weigel   Boise, ID 390026   BYRDS (Boise Young Rider Dev Squad)
2531.39 Elizabeth Peterson   Seattle, WA 304994   
3543.11 Julie Meyer   Sandpoint, ID 198271   
4554.84 Aynslee King   Anacortes 384768   Rad Racing NW
5 Arlene Cook      
6578.28 Samantha DeVoir   Dayton, WA 360316   
7590.00 Ciara MacDonald   Pullman, WA 358445   Rad Racing NW

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaUSACDFCUOREShimanoBonk BreakerSpyOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee