Race Results for
Ice Breaker TT
Black Diamond, WA
(Event Information)
View By:
Time Trial on 03/02/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Senior - Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1299.05 Colby Wait-Molyneux   Vancouver, WA20:38.04 293479   Hagens Berman / Society Consult
2311.70 Ian Crane   Seattle, WA20:39.36 184284   Hagens Berman / Society Consult
3324.35 Bradford Kilcline   Kirkland, WA21:19.22 254141   HSP/Herriott Sports Performance
4337.00 Colin Gibson   Seattle, WA21:20.04 250723   Keller Rohrback Cycling/Stranam
5349.65 Bill Booth   Seattle, WA21:20.12 333350   Cycle U / Apex Racing Team
6362.30 Dustin Van Wyck   Seattle, WA21:20.47 229254   HSP/Herriott Sports Performance
7374.95 Brian Hitchcock   Seattle, WA21:28.97 284741   HSP/Herriott Sports Performance
8387.60 James Stangeland   Seattle, WA21:35.85 208222   Keller Rohrback Cycling/Stranam
9400.25 Alex Telitsine   Renton, WA21:52.01 253377   Cycle U / Apex Racing Team
10412.90 Jason Bethel   Seattle, WA21:52.12 169273   Garage Racing/Team Steam
11425.55 Todd Baumeister   Redmond, WA21:54.67 286284   Cycle U / Apex Racing Team
12438.20 Will Teal   Seattle, WA21:58.59 318226   HSP/Herriott Sports Performance
13450.85 Aaron Shaw   Seattle, WA22:07.36 128315   HSP/Herriott Sports Performance
14463.50 Ian Baldwin   Bellingham, WA22:14.83 282722   Hagens Berman / Society Consult
15476.15 Kyle Farrell   Seattle, WA22:20.88 230828   Garage Racing/Team Steam
16488.80 Joseph Baum   Seattle, WA22:27.03 54315   Garage Racing/Team Steam
17501.45 David Richter   Seattle, WA22:31.49 29781   HSP/Herriott Sports Performance
18514.10 Tim Smith   Olympia, WA22:54.30 241621   Olympia Orthopaedic Associates
19526.75 Zachary Jones   Kent, WA22:57.29 225834   Garage Racing/Team Steam
20539.40 John O'Donnell   Seattle, WA23:16.36 100146   Keller Rohrback Cycling/Stranam
21552.05 Jeffrey Gaeckle   Olympia, WA23:17.00 12621   Olympia Orthopaedic Associates
22564.70 Kevin Hansen   Lake Forest Park, WA23:21.89 221895   Ravenna Capital Management/Step
23577.35 Peter Baughman   Carnation, WA23:27.83 243415   Slalom Consulting Racing/First
24590.00 Bryan Urakawa   Seattle, WA24:46.04 235138   Fischer Plumbing Cycling Team/J

Men - Senior - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1469.88 Tony Blazejack   Seattle, WA22:10.05 304571   SCCA/Starbucks Cycling
2474.89 John Mcallister   Redmond, WA22:29.00 306966   HSP/Herriott Sports Performance
3479.90 Jason Connell   Lynnwood, WA22:35.47 305679   Cycle U / Apex Racing Team
4484.91 Aaron Griffith   Kent, WA22:35.87 305626   SCCA/Starbucks Cycling
5489.92 Mark Franks   North Bend, WA22:43.31 183911   HSP/Herriott Sports Performance
6494.93 Francis Atkinson   Port Townsend, WA22:47.24 310182   SCCA/Starbucks Cycling
7499.94 Guy Tucker   Bellingham, WA22:58.07 252718   HSP/Herriott Sports Performance
8504.95 Tim Farrell   Seattle, WA23:12.11 292499   Audi/Kryki Sports
9509.96 Ryan Dean   Seattle, WA23:23.44 260400   Audi/Kryki Sports
10514.97 David Ryan   Jackson, WY23:30.10 30982   SCCA/Starbucks Cycling
11519.97 Tim Collins   Mercer Island, WA23:32.23 270856   Garage Racing/Team Steam
12524.98 Douglas Wilcox   Seattle, WA23:36.01 135167   Cycle U / Apex Racing Team
13529.99 Ronald Sielinski   Redmond, WA23:44.95 260190   Blue Rooster/Sports Medicine Cl
14535.00 Marcus Nedelmann   Seattle, WA23:46.20 252009   Cycle U / Apex Racing Team
15540.01 Ben Larson   Seattle, WA23:49.32 158025   Cycle U / Apex Racing Team
16545.02 Jesse Nofziger   Issaquah, WA24:01.30 307040   SCCA/Starbucks Cycling
17550.03 Andrew Lang   St. Louis, MO24:01.77 340124   Old Town Bicycle (OTB)
18555.04 Pj Bauser   Seattle, WA24:15.39 332266   Hagens Berman / Society Consult
19560.05 Keiichi Otani   Kirkland, WA24:16.28 289231   Hagens Berman / Society Consult
20565.06 Edward Rosenberg   Seattle, WA24:22.79 286466   Garage Racing/Team Steam
21570.07 Allen Butler   Seattle, WA24:34.85 326902   Ravenna Capital Management/Step
22575.08 Avi Mahan   Seatac, WA25:02.28 210067   Rad Racing NW
23580.09 Ted Scott   Redmond, WA25:05.98 109536   Slalom Consulting Racing/First
24585.10 Andrew Shirey   Seattle, WA25:37.84 186942   Audi/Kryki Sports

Men - Senior - Cat 4/5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1510.10 Aaron Baker   Steilacoom, WA22:12.69 392767   Old Town Bicycle (OTB)
2512.95 Stephen Gavette   Seattle22:19.40 382864   Cycle U / Apex Racing Team
3515.81 Ludo Max   Seattle, WA22:54.53 355916   HSP/Herriott Sports Performance
4518.66 Volodymyr Kuzmenko   Kirkland23:05.48 378217   Cucina Fresca Cycling Team/Seat
5521.51 Frank Colich   Seattle, WA23:11.06 270202   Cucina Fresca Cycling Team/Seat
6524.37 Nick Johnson   Tacoma, WA23:23.89 381507   0
7527.22 John Alving   Seattle, WA23:32.25 299088   Cycle U / Apex Racing Team
8530.08 Morgan Simon   Seattle, WA23:38.20 310319   Cycle U / Apex Racing Team
9532.93 Erich Alonzo   Seattle, WA23:57.57 225220   Cycle U / Apex Racing Team
10535.78 Michael Smith   Covington, WA24:03.05 260672   Bike Masters- WA
11538.64 Raymond Bowling   Lacey, WA24:09.01 366179   0
12541.49 Mark Rogers   Woodinville, WA24:13.47 269636   Hagens Berman / Society Consult
13544.34 Steven Walker   Bellevue, WA24:52.99 367426   0
14547.20 Larry Baker   University Place, WA24:58.90 258014   Old Town Bicycle (OTB)
15550.05 Curtis Baird   Olympia, WA25:01.76 331666   Olympia Orthopaedic Associates
16552.90 James Hart   Buckley, WA25:04.62 339566   Fischer Plumbing Cycling Team/J
17555.76 Aaron Adelstein   Seattle, WA25:08.48 305846   SCCA/Starbucks Cycling
18558.61 Jeff Rasor   Seattle, WA25:14.98 210470   0
19561.46 David Garate   Buckley, WA25:34.87 367407   Fischer Plumbing Cycling Team/J
20564.32 Josh Adams   Puyallup25:46.13 396762   0
21567.17 Ian Colville   Seattle, WA25:46.56 317784   Ravenna Capital Management/Step
22570.02 Darnell Umagat   Kent, WA25:46.92 307266   SCCA/Starbucks Cycling
23572.88 Jim Dykstra   Seattle, WA26:03.87 304706   Cucina Fresca Cycling Team/Seat
24575.73 Christopher Dixon   Bainbridge Island, WA26:34.08 374373   0
25578.59 Paul Calandrella   Boulder Co26:40.70 218411   Garage Racing/Team Steam
26581.44 Charles Eichenbaum   Bellevue, WA27:12.60 396331   0
27584.29 Paul Camera   Sammamish, WA27:48.71 230866   SCCA/Starbucks Cycling
28587.15 Dan Orleck   Everett, WA27:58.00 398143   Endurance Sports NorthWest
29590.00 Christian Palacay   Mill Creek, WA30:32.45 393230   SCCA/Starbucks Cycling

Men - Master - Cat 1/2/3 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Travis Biechele (1 - Cat2)   Seattle, WA22:33.82 294358   Cycle U / Apex Racing Team
2 Matthew Nuffort (1 - Cat3)   Seattle, WA23:12.26 156657   Cucina Fresca Cycling Team/Seat

Men - Master - Cat 4/5 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Geoff Andrist (1 - Cat3)   Snohomish, WA23:30.20 324474   Blue Rooster/Sports Medicine Cl
2550.00 Brian Falkowski   Maple Valley, WA23:30.33 398109   0
3560.00 Rich Sather (1 - Cat5)   Granite Falls, WA24:23.23 340410   Emerald City Cycling Club
4570.00 Peter Super (2 - Cat5)   Issaquah, WA24:26.69 381072   0
5580.00 Breckenridge Cartwright (1 - Cat4)   Seattle, WA26:22.09 127834   0
6590.00 Jeff Lynch (2 - Cat4)   Seattle, WA26:26.08 256650   Blue Rooster/Sports Medicine Cl

Men - Master - Cat 1/2/3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1471.74 Sean Phillips (1 - Cat2)   Bellevue, WA21:53.45 274488   Garage Racing/Team Steam
2487.65 Alex Rosenast (2 - Cat2)   Seattle, WA22:14.34 196878   Garage Racing/Team Steam
3503.56 Chad Clarke (1 - Cat3)   Bellingham, WA22:16.35 263383   Shuksan Velo Club / Fanatik Bik
4519.47 Nikos Mills (3 - Cat2)   Bellevue, WA22:41.30 183614   Garage Racing/Team Steam
5535.37 Eric Schuman (4 - Cat2)   Seattle, WA23:23.81 52882   Tate de la Course Cycling
6551.28 Zqwan Peterson (2 - Cat3)   Seattle23:27.89 109655   Cucina Fresca Cycling Team/Seat
7567.19 David Katz (3 - Cat3)   Seattle, WA24:08.55 223516   Union Bay Cycling/Bikesale.com
8583.10 Michael Pruitt (5 - Cat2)   Seattle, WA25:48.06 28784   Keller Rohrback Cycling/Stranam

Men - Master - Cat 4/5 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Christopher Cumming (1 - Cat4)   Seattle, WA22:24.56 293064   Motofish Racing
2542.78 Erik Hokanson (1 - Cat5)   Bellingham, WA23:13.53 365003   Shuksan Velo Club / Fanatik Bik
3545.56 Brett Gaspers (2 - Cat4)   Edmonds, WA23:17.76 222902   Cycle U / Apex Racing Team
4548.33 John Rodgers (3 - Cat4)   Tacoma, WA23:24.86 264341   Old Town Bicycle (OTB)
5551.11 Chris Mahan (4 - Cat4)   Seatac, WA23:39.64 190831   Cucina Fresca Cycling Team/Seat
6553.89 Greg Sweney (5 - Cat4)   Duvall, WA23:51.57 306900   Motofish Racing
7556.67 James O'Brien (6 - Cat4)   Shoreline, WA23:53.81 220616   Ravenna Capital Management/Step
8559.44 Kristofer Koehn (2 - Cat5)   Seattle, WA23:58.48 375692   Fischer Plumbing Cycling Team/J
9562.22 Tom Fryer (3 - Cat5)   Bellingham, WA24:00.58 256191   Shuksan Velo Club / Fanatik Bik
10565.00 Trev Dakan   Kent, WA24:15.54 397690   0
11567.78 Ken Nakata (4 - Cat5)   Seattle, WA24:36.83 98887   0
12570.56 Travis Dougan (7 - Cat4)   Kirkland, WA24:56.90 280758   SCCA/Starbucks Cycling
13573.33 Bradley Karvasek (8 - Cat4)   Issaquah, WA25:09.42 188755   Cucina Fresca Cycling Team/Seat
14576.11 Scott Stout (9 - Cat4)   Sammamish, WA26:05.13 297455   The Contender Club
15578.89 Harrison Magun (5 - Cat5)   Mercer Island, WA26:17.03 323844   0
16581.67 Michael Skinner (10 - Cat4)   Clinton, WA26:33.72 169468   Blue Rooster/Sports Medicine Cl
17584.44 Lucas Beatty   Sammamish, WA27:50.46 398147   0
18587.22 Chris Cowherd (6 - Cat5)   Kirkland Wa28:15.21 390740   0
19590.00 Manek Mistry (7 - Cat5)   Olympia29:40.69 394526   Olympia Orthopaedic Associates

Men - Master - Cat 1/2/3/4/5 - 50-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1469.42 Tom Potter (1 - Cat2)   Browns Point, WA22:19.34 206784   Olympia Orthopaedic Associates
2474.90 Mark Franks (2 - Cat2)   North Bend, WA22:35.14 183911   HSP/Herriott Sports Performance
3480.38 Michael Walsh (1 - Cat1)   Seattle, WA22:38.03 37104   Cycle U / Apex Racing Team
4485.86 John Kodin (1 - Cat4)   Bellingham, WA22:49.83 244157   Shuksan Velo Club / Fanatik Bik
5491.34 Michael Burdo (2 - Cat1)   Kirkland, WA23:30.68 48373   Garage Racing/Team Steam
6496.82 Peter Banko (1 - Cat3)   Seattle, WA23:46.34 46648   Cycle U / Apex Racing Team
7502.31 David Ryan (2 - Cat3)   Jackson, WY23:48.02 30982   SCCA/Starbucks Cycling
8507.79 Vern Cole (3 - Cat3)   Kent, WA23:48.38 65114   SCCA/Starbucks Cycling
9513.27 Scott Stolnack (1 - Cat5)   Seattle, WA24:05.14 369153   0
10518.75 Bill Serantoni (4 - Cat3)   Normandy Park, WA24:09.99 302728   Cycle U / Apex Racing Team
11524.23 Gary Hocking (2 - Cat4)   Kirkland, WA24:11.05 271937   Union Bay Cycling/Bikesale.com
12529.71 John Austin (3 - Cat4)   Seattle24:30.62 157301   Old Town Bicycle (OTB)
13535.19 David Swanson (2 - Cat5)   Bellevue, WA24:53.74 102515   Puget Sound Cycling Club
14540.67 Dan Austad (4 - Cat4)   Silverdale, WA25:05.90 268436   Northwest Velo
15546.15 Larry Baker (5 - Cat4)   University Place, WA25:17.10 258014   Old Town Bicycle (OTB)
16551.63 Dale Harless (6 - Cat4)   Bellevue, WA25:40.16 57571   Cycle U / Apex Racing Team
17557.11 Thomas Donohue (5 - Cat3)   Seattle, WA25:51.03 238989   Cucina Fresca Cycling Team/Seat
18562.60 Mark Follmer (7 - Cat4)   Renton, WA25:54.53 225619   4 Corners/4 Corners Cycling
19568.08 David Barrett (3 - Cat5)   Tacoma, WA25:58.45 377951   0
20573.56 Anthony Whiley (6 - Cat3)   Olympia, WA26:08.74 102809   Fischer Plumbing Cycling Team/J
21579.04 Timothy Vanmouwerik (8 - Cat4)   Bothell, WA27:27.92 51189   Union Bay Cycling/Bikesale.com
22584.52 Derek Watanabe (7 - Cat3)   Issaquah, WA28:05.51 55927   0
23590.00 Eric Jeppesen (4 - Cat5)   Redmond, WA29:05.75 274786   Union Bay Cycling/Bikesale.com

Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brennan Hodgins   Mercer Island, WA31:13.07 361294   Cycle U / Apex Racing Team
2 Adrian Magun   Mercer Island, WA31:19.06 375179   Cycle U / Apex Racing Team

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alastair Magun   Mercer Island, WA29:55.81 317500   Cycle U / Apex Racing Team
2 Luke Bolt   Lakewood Wa34:11.35 397575   Old Town Bicycle (OTB)

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lewis Whiley   Olympia, WA25:03.95 351580   Rad Racing NW
2 Layton Carroll- Novack   Seattle, WA25:56.34 368622   Cycle U / Apex Racing Team
DQ Phillip Bolt   Lakewood, WA 377868   Old Town Bicycle (OTB)

Men - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Peterson   Seattle, WA23:17.60 354994   Slalom Consulting Racing/First
DQ Christian Hinrichsen   Seattle, WA 385007   Cycle U / Apex Racing Team

Women - Senior - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1515.36 Katherine Reinhart   Southlake Tx24:07.14 286351   Puget Sound Cycling Club
2526.02 Carly Tu   Seattle, WA24:59.22 287548   Peterson Racing/Spokeswomen Rac
3536.69 Annemarije Rook   Seattle, WA24:59.95 332470   Team Group Health/Sound Velo Cy
4547.35 Karen Kowalchyk   Snohomish, WA25:19.42 274641   Fischer Plumbing Cycling Team/J
5558.01 Jessica Daugharty Sterner   Coeur D Alene, ID25:20.16 337468   Team REP/Coeur d 'Alene Velo Ra
6568.67 Marsa Daniel   Seattle, WA25:50.57 302047   Team Group Health/Sound Velo Cy
7579.34 Heidi Gaertner   Seattle, WA25:51.56 271459   Team Group Health/Sound Velo Cy
8590.00 Amanda Mcnabb   Lynnwood, WA27:20.48 236233   Team Group Health/Sound Velo Cy

Women - Senior - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Susanne Smith   Covington, WA26:15.34 272359   Bike Masters- WA
2542.78 Alicia King   Seattle Wa26:20.04 368371   HSP/Herriott Sports Performance
3545.56 Beth Pfost   Seattle, WA26:38.72 67361   Blue Rooster/Sports Medicine Cl
4548.33 Jessica Kelley   Seattle, WA26:51.18 379363   0
5551.11 Melinda Burdo   Kirkland, WA27:02.49 5475   Team Group Health/Sound Velo Cy
6553.89 Liese Anex   Seattle, WA27:19.33 365055   Team Group Health/Sound Velo Cy
7556.67 Tina Ziegler   Issaquah, WA27:38.48 309658   0
8559.44 Julie Vieselmeyr   Seattle, WA27:57.66 397563   0
9562.22 Caylen Beaty   Seattle, WA28:04.37 391755   Team Group Health/Sound Velo Cy
10565.00 Megan Fisher   Seattle, WA28:15.79 296182   Union Bay Cycling/Bikesale.com
11567.78 Maria Hetland   Yelm, WA28:19.80 360920   Olympia Orthopaedic Associates
12570.56 Eva Skone   Seattle, WA28:52.12 306108   Union Bay Cycling/Bikesale.com
13573.33 Kendra Rosenberg   Lake Tapps28:57.51 393539   Team Group Health/Sound Velo Cy
14576.11 Kate Tylee   Seattle, WA29:04.75 393535   Team Group Health/Sound Velo Cy
15578.89 Sarah Heineman   Seattle, WA30:03.12 393371   Team Group Health/Sound Velo Cy
16581.67 Kathryn Kolan   Olympia, WA30:21.92 390988   Olympia Orthopaedic Associates
17584.44 Lynne Watanabe   Bainbridge Is30:40.64 393547   Team Group Health/Sound Velo Cy
18587.22 Linda Park   Kent31:07.24 393546   Team Group Health/Sound Velo Cy
19590.00 Jennifer Palacay   Mill Creek, WA32:56.36 393232   SCCA/Starbucks Cycling

Women - Senior - Cat Pro/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1415.85 Rhae Shaw   Seattle, WA22:56.31 405043   Vanderkitten
2437.62 Michele Conrad   Seattle, WA24:38.37 157480   Keller Rohrback Cycling/Stranam
3459.39 Sara Youmans   Ketchum, ID24:40.83 268528   Keller Rohrback Cycling/Stranam
4481.16 Jadine Riley   Seattle25:04.28 187804   Team Group Health/Sound Velo Cy
5502.93 Gina Kavesh   Bellevue, WA25:15.68 65334   Union Bay Cycling/Bikesale.com
6524.70 Sarah Carroll   Seattle, WA25:17.87 305968   SCCA/Starbucks Cycling
7546.46 Jane Evely   Carnation, WA25:27.30 162455   Slalom Consulting Racing/First
8568.23 Jennifer Burtner   Olympia, WA25:50.65 273510   Olympia Orthopaedic Associates
9590.00 Laura Chang   Kent, WA27:25.68 258166   Union Bay Cycling/Bikesale.com

Women - Master - Cat 1/2/3 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1512.40 Martha Lane Walsh (1 - Cat2)   Seattle, WA25:16.16 115449   Cucina Fresca Cycling Team/Seat
2538.27 Jodie Bolt (1 - Cat3)   Lakewood, WA25:44.91 280723   Old Town Bicycle (OTB)
3564.13 Wanda Howlett (2 - Cat2)   Kent, WA26:00.20 73915   Bike Masters- WA
4590.00 Beth Graff (2 - Cat3)   Gig Harbor26:37.02 178509   Old Town Bicycle (OTB)

Women - Master - Cat 4 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Beth Pfost (1 - Cat4)   Seattle, WA26:29.10 67361   Blue Rooster/Sports Medicine Cl
2543.57 Barbara Wilkie (2 - Cat4)   Seattle, WA26:51.89 237047   SCCA/Starbucks Cycling
3547.14 Tina Ziegler (3 - Cat4)   Issaquah, WA27:23.58 309658   0
4550.71 Kenda Super (4 - Cat4)   Issaquah Wa27:54.39 395580   0
5554.29 Colleen Welch (5 - Cat4)   Olympia Wa27:58.13 390726   Olympia Orthopaedic Associates
6557.86 Emily Nevin (1 - Cat3)   Seattle, WA27:58.17 362211   Blue Rooster/Sports Medicine Cl
7561.43 Kathryn Beattie (6 - Cat4)   Issaquah, WA28:05.69 347498   Fischer Plumbing Cycling Team/J
8565.00 Jill Martinez (7 - Cat4)   Granite Falls, WA28:08.60 259273   0
9568.57 Emanuela Agosta (8 - Cat4)   Seattle, WA28:27.94 364951   Team Group Health/Sound Velo Cy
10572.14 Deborah Rubens   Seattle, WA28:59.39 265189   0
11575.71 Colleen Skinner (9 - Cat4)   Clinton, WA29:26.86 198820   Blue Rooster/Sports Medicine Cl
12579.29 Olga Magun (10 - Cat4)   Mercer Island, WA29:57.99 396740   0
13582.86 Sherry Maxx (11 - Cat4)   Mill Creek30:10.92 394879   Fischer Plumbing Cycling Team/J
14586.43 Debbie Thomas (12 - Cat4)   Olympia, WA32:17.07 393937   Olympia Orthopaedic Associates
15590.00 Kristen Walker (2 - Cat3)   Seattle, WA38:10.06 304902   Union Bay Cycling/Bikesale.com

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerOSMOUSACDFCUORESierra NevadaSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee