Race Results for
Bicycles Plus 2013 DORBA FALL XC Race Series/LB Houston
Dallas, TX
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/18/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - XC Pro/Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1362.06 Bryan Fawley   Denton, TX 198394   
2373.50 Steve Kidd   Tyler, TX 41944   
3384.94 Rob Sandusky   Frisco, TX 291129   Matrix/RBM
4396.38 Eric Warden   Flower Mound, TX 112874   Team Bicycles inc
5407.82 Cole Kirkpatrick   Dallas, TX 315146   
6419.26 Ethan Storm   Arlington, TX 341794   Matrix/RBM
7430.70 David Ness   Lewisville, TX 361040   
8 John Larson      
9453.58 Adam Meister   Flower Mound, TX 153075   
10465.02 Jayson Webb   Fort Worth, TX 37464   Colonel's /Sho-Air
11476.46 Kenneth Primer   Flower Mound, TX 212529   FIAT of McKinney / Bicycles Plus Racing
12487.90 Tim Rawlins   Denton, TX 308762   Bicycles Plus Racing
13499.34 Jessica Rawlins   Denton, TX 308761   Bicycles Plus Racing
14510.78 David Lee   Pasadena, CA 313504   Sun & Ski/Champion Core Racing
15522.22 Grayson Keppler   Allen 380276   Cadence Cyclery
DNF Geoff Godsby      

Men - XC Cat 3 - 10-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1458.51 Landry Wycough   Rockwall, TX 385003   
2474.03 Chase Griffin   Sherman 386389   
3 Will Mabus      
4 Collin Keele      
5 Zachary Cook      
6 Garrett Osborne      
7 Ian Primer      
8 Gavin Ward      
9 Shane Hollansworth      

Men - XC Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1456.08 Jonathan Loggins   Arlington, TX 391110   
2523.04 Bradyn Smith   Garland, TX 354564   Matrix Cycling Club
3590.00 Cody Hulme   Morgan Hill, CA 368959   

Men - XC Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1480.68 Zachary Yates   Rowlett, TX 369871   Matrix/RBM
2 Austen Bird      
3500.12 Conner Boothe   Krugerville, TX 392204   International Christian Cycling Club
4509.84 Zachary Loggins   Arlington, TX 391113   
5 Cooper Dawson      
6529.28 Jeffery Pope   Glenn Heights, TX 412412   
7539.00 Noah Golly   Grapevine, TX 301077   
8 Colby Bond      
9 Charleston Satterthwaite      
10568.16 Nash Lilly   Irving, TX 341232   Matrix/RBM

Men - XC Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jacob Hollings      
2 Collin Gossett      
3 Vince Monteleone      
4 Tony Valdelamar      
5 Colin Montgomery      
6538.66 Jake Vandervaate   Flower Mound, TX 385624   
7 Braden Barnett      
8 Chris Verner      
9 Luke Walker      
10549.46 Clifford Green   Dallas Tx 394079   
11 Michael Kasberg      
12 Nathan Verner      
13 Nicholas Wells      
14 Justin Tillinghast      
14560.26 Jusin Paeltz   Fort Worth Tx 375782   
16 David Kobuszewski      
17568.36 Kevin Baker   Dallas, TX 258229   
18571.06 Chad Krasnow   Dallas, TX 378376   
19 Stephen St Valentine      
20576.46 Duke Dennis   Mckinney, TX 412888   
21 Tristan Monzingo      
22 Juan Torres      
23 James Teeling      
24 Logan Davis      
25 Adren Allen      

Men - XC Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1483.15 James Kling   Grand Prairie, TX 412646   
2485.82 David Mikulecky   Midlothian, TX 395537   
3 Kevin Brownlee      
4 Shane Salley      
5 Chad Anderson      
6496.50 Toby Rider   Plano 412338   
7499.17 Brian Goudreau   Mckinney, TX 361441   
8 Jay Bird      
9504.51 Daniel Johnson   Flower Mound, TX 411960   
10507.18 Tom Attaway   Frisco Texas 385485   Crest/RBM Cycling
11509.85 Timothy Nipper   The Colony, TX 412411   Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
12 Preston Ridley      
13 Brad Wendling      
14517.86 Shane Walden   Plano, TX 419999   
15520.53 Wes Salas   Plano, TX 389139   
16 Corey Fawcett      
17525.87 Joe Siwinski   The Colony, TX 412722   
18 Jeff Deyke      
19 Corey Williams      
20533.88 Jonathan Phelps   Plano, TX 414235   
21 Mackey Hermosillo      
22539.22 David Lopez   Richardson , TX 359123   
23 Matt Gates      
24 Brian Webber      
25 Matthew St. Pierre      
26 Dean Eric      
27552.57 Dylan Hulme   Roanoke, TX 389226   
28555.24 Moreece Griffin   Grand Prairie, TX 413106   
29 Steven Breuers      
30 Jason Odean      
31 Jeff Baty      
32 Brad Williams      
33 Rusty Followwill      
34 Shane Woodhall      
35 Richard Ostonal      
36 Joe Murrow      
37 Mike Kruz      
38 Tywan McDaniel      
39 Wes Dunbar      
40587.28 Martin Bergstrand   Mc Kinney, TX 359841   
41 Sergio West      
DNF Chris Torrez      

Men - XC Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Anthony Ramirez      
2534.83 Sean Maxey   Royse City, TX 288696   Cadence Cyclery
3 Chris Wielgosz      
4537.53 Stephen Winchester   Arlington, TX 386432   
5 Bill Keeanan      
6 Mitchell Johnson      
7 Randy Gibson      
8 William Jones      
9544.28 Patrick Herron   Mc Kinney, TX 389511   Cadence Cyclery
10 Christopher Trinkle      
11546.98 Jorge Tovar   Dallas, TX 386607   
12 Edward Escobedo      
13549.68 Shawn Ring   Southlake, TX 412190   Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
14 Mike Chadick      
15552.38 Todd Odom   Dallas, TX 356734   Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
16553.73 David Nelke   Frisco, TX 359664   Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
17 Jeff Maze      
18 Mark Thompson      
19 Stuart Smith      
20 Stephen Carpenter      
21560.48 Ed Mazur   Frisco, TX 309059   
22 Kevin Nix      
23 Richard Richter      
24564.53 Jason Legel   Sachse Tx 412649   
25 Steve Dickerson      
26567.23 Sonny Williams   Roanoke, TX 393072   
27 William Weaver      
28 Christopher Salas      
29571.28 Steven Whitley   Frisco Tx 385568   
30 Steven Tudor      
31573.98 Daniel Ray   New Hartford, CT 29255   
32575.33 Jesse McMillin   Dallas 412557   
33576.68 Matthew Findley   Irving, TX 194215   
34 Tom Clark      
35579.38 Rob Yates   Rowlett, TX 358226   Matrix Cycling Club
36580.73 Justin Schaaf   Ft Worth, TX 138939   
37 Kirk Lauterbach      
38 Brian Hunt      
39 Michael Bennett      
40 Victor M Amador      
41 Travis McDowell      
42 Robert Mosley      
43 Minh Nguyen      

Men - XC Cat 3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1505.46 Jeff Westerheide   Dallas, TX 232998   Rockwall Cycling
2511.96 David Warner   Coppell 404735   
3518.46 Bart Vanamburgh   Fort Worth, TX 379346   
4 John Hollansworth Jr.      
5 Brent Armstrong      
6537.96 Dan Marchok   Princeton, TX 358548   Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
7544.46 Tom Cannon   Mansfield, TX 412837   
8550.96 Geoffrey Rogers   Frisco, TX 140629   Plano Athletic Cycling Club/PACC
9557.46 Greg Golly   Grapevine, TX 78506   Team Bicycles Inc.
10 Charles Folgnes      
11 Jose De La Rocha      
12576.96 Kyle Garner   Fredonia, PA 83158   
13 Brian Luthman      
14589.96 Keith McDonald   Memphis, TN 268337   

Men - XC Cat 3 - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Joe Stokes   Plano, TX 391873   
2552.50 Tony Baird   Smithfield, UT 346982   
3 Bruce Blais      
4577.50 Ernest Walley   Bedford, TX 37069   
5 Michael Pocock      

Men - XC Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1438.22 Logan Maxey   Royse City, TX 288879   Cadence Cyclery
2 Austin Minor      
3 Lance Thompson      
4 Gavin Osborne      
5 Luke Timmerman      
6 Aaron Rogers      
7 Bradley Harro      
8571.01 Jason Villanueva   Plano, TX 76176   
9 Grady Ward      

Men - XC Cat 2 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Drury      
2 Mauricio Garcia      
3590.00 Austin Wagner   Burleson, TX 336530   Matrix Cycling Club
DNF R Henry Sandusky   Frisco, TX 323098   Matrix/RBM

Men - XC Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1519.14 Tyler Chidester   Corinth, TX 282889   
2 Chris Wright      
3534.88 Jared Drapkin   Lewisville, TX 262766   
4542.75 Shawn McAfee   Rockwall 380125   
5550.62 Aston Haswell   Fort Worth, TX 375072   Memphis Velo
6 Kamil Mielczarek      
7566.36 Aaron Mason   Grapevine, TX 358059   
8574.23 Josh Crain   Fort Worth, TX 391315   
9582.10 Kevin Dunnahoo   Denton 361981   
10 Zach Conover      

Men - XC Cat 2 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kieth Rohr      
2544.17 Charles Johnson   Little Elm, TX 385520   
3548.34 Justin Juarez   Flower Mound, TX 359101   Bicycles Plus Racing
4552.51 Jacob Salassi   Dallas, TX 361496   Dallas Bike Works MTB
5556.68 Jeremy Heuss   Garland 412271   
6 Rodman Reyes      
7 Justin Marsteller      
8 Robby De Veer      
9 Justin Helpenstill      
10577.53 Matt Kimber   Arlington, TX 347504   
11581.70 Ruben MacIas   Plano, TX 274143   Dallas Bike Works
12 Travis Schultz      
13590.04 Nathan Price   Plano, TX 412949   

Men - XC Cat 2 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1481.51 Dandy Villanueva   Wylie, TX 376502   Dallas Bike Works MTB
2487.54 Dan Tarkanick   Flower Mound, TX 352864   PACC
3 Brandon Stewart      
4499.60 Josh Deen   Little Elm 364805   
5505.63 Nate Goodell   Lewisville, TX 358058   PARK PLACE DEALERSHIPS
6511.66 Frank Etier   Savannah, TX 384353   Cadence Cyclery
7517.69 Lawrence Gibson   Caddo Mills Tx 139484   Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
8523.72 Brad Woolsey   Burleson, TX 386877   
9529.75 Tom Young   Frisco, TX 385898   
10535.78 Aaron Garrett   Mc Kinney, TX 374897   Cadence Cyclery
11541.81 Bryan Bass   Denver, CO 175682   
12547.84 Gerald Torrance   Lewisville, TX 158017   Corinth Cycling/Harden Dental
13 Richard Drew      
14 Stewart Campbell      
15565.93 Clint Tredway   Rowlett, TX 395386   
16571.96 Keith Franklin   Fort Worth, TX 375693   
17577.99 Curtis Manley   Mc Kinney, TX 350460   
18584.02 Johan Cronje   Southlake, TX 412883   
19 Cody Knecht      

Men - XC Cat 2 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1463.47 Heath Wade   Flower Mound, TX 385202   
2470.50 Patrick Moneymaker   Carrollton 355740   
3477.53 Todd Brashear   Dallas, TX 386649   Oak Cliff Bicycle Company
4484.56 Jeffrey Thompson   Mckinney, TX 125641   Cadence Cyclery
5491.59 Joey Herridge   Haltom City, TX 394021   
6498.62 Jp Evans   Mc Kinney, TX 387950   Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
7505.65 Robert Plaskota   Fort Worth, TX 187400   
8512.68 Michael Walker   Arlington, TX 185900   
9519.71 Rick Knobler   Dallas 384961   Cadence Cyclery
10526.74 Demian Whitworth   Denton, TX 210938   FCS Cycling
11533.77 Steve Dawson   Grand Prairie, TX 384954   PACC
12540.80 Grant Ward   Double Oak, TX 121784   
13 David Munoz      
14 Fran Desautels      
15 Bryan Eiselt      
16568.92 Humberto Villanueva   Plano, TX 393573   
17575.95 Glen Harrod   Dallas Tx 187744   Dallas off Road Bicycling Association (DOBRA)
18582.98 Keith Deleeuw   Flower Mound, TX 178353   Texas Flyers
19 Chris Clendenin      
DNF Jesse Curtis   Felton, CA 261251   

Men - XC Cat 2 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott McCoy      
2 Shane .      
3528.79 David Webb   Dallas, TX 37461   
4531.73 Charles Braden   Plano, TX 105016   
5534.67 Scott Chidester   Corinth, TX 282888   
6537.61 James McGovern   Richardson, TX 384351   
7540.55 Alexander Link   Dallas, TX 190280   PACC
8543.49 John Markham   Plano, TX 394099   
9546.43 Tony Martinez   Washington, DC 22765   
10 Sergio Gomez      
11552.31 Dennis Livingston   Red Oak, TX 185910   
12555.25 Steven Price   Fort Worth, TX 297871   Colonel's /Sho-Air
13558.19 Kevin Hill   Krugerville, TX 235080   International Christian Cycling Club
14561.13 Kevin Cameron   Richardson, TX 48317   
15564.07 Alan Pocock   Mckinney, TX 385101   Cadence Cyclery
16567.01 Chris Schmiedeke   Dallas, TX 31665   
17 Juan Garcia      
18 David Howard      
DNF Scott Long      

Men - XC Cat 2 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Frank Stich   Coppell, TX 327594   
2545.56 Peter Timmerman   Lewisville, TX 86629   
3 Steve Swinehart      
4556.68 Buddy Fitch   Flower Mound, TX 119744   
5562.24 Dave Gray   Saint Paul, MN 192457   
6567.80 Darrell Lawrence   Arlington, TX 393922   
7573.36 Ralph Austin   Plano, TX 412987   PACC
8 David Robison      
9584.48 Vern Alary   Little Elm, TX 388864   
10590.04 Pete Strom   Plainview, TX 164992   
DNF Mark Wygant   Wylie, TX 39110   

Men - XC Cat 2 - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Parks   Dallas, TX 45770   Mirage

Men - XC Cat 1 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ryan Hildebrandt      

Men - XC Cat 1 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1412.46 Dale Dawson   Arlington, TX 377743   PACC
2432.22 Pedro Del Busto   Mckinney, TX 225793   Cadence Cyclery
3451.98 Joey Pratt   Trophy Club, TX 392421   
4471.74 Chad Plumlee   Prosperprosper, TX 374931   Cadence Cyclery
5491.50 Steven Allen   Allen, TX 357599   Cadence Cyclery
6511.26 Chris Williams   Dallas, TX 236000   Dallas Bike Works MTB
7531.02 Joey Gabel   Grapevine, TX 381425   Dallas BIke Works
8550.78 Rodger Nutt   Mckinney, TX 346402   Cadence Cyclery
DQ Nevada Thomason   Whitehouse, TX 187734   

Men - XC Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1431.09 Michael Kincaid   Dallas, TX 19138   Elbowz Racing p/b Boneshaker Project
2445.22 Eric Prim   Frisco, TX 85789   
3459.35 John Sanborn   Dallas, TX 173950   Dallas Bike Works MTB
4 Jorge Dorrient      Dallas Bike Works MTB
5487.61 Kevin Johnson   Frisco, TX 283671   
6501.74 Brian Schow   Frisco, TX 31772   
7515.87 Carlos Uranga   Irving, TX 325182   PACC
8530.00 Simon Dirnberger   Grapevine, TX 9578   
9544.13 Scott Schmidt   Frisco, TX 313584   Crest/RBM Cycling
10 Bud Zarsk      
11572.39 Rick Mabus   Dallas, TX 42117   
12586.52 Gary Osborne   Murphy, TX 358557   
DNF Josue Ramos   Arlington, TX 334912   

Men - XC Cat 1 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1363.98 Herb Jones   Murphy, TX 358650   PACC
2383.01 Mark Johnson   Plano, TX 365838   PACC
3402.04 Steve Houlbjerg   Kennedale, TX 16827   Colonel's /Sho-Air
4421.07 Mike Norman   Fort Worth, TX 278106   
5440.10 Phillip Bird   Anna, TX 245630   PACC
6459.13 Ken Smith   Mansfield, TX 33008   
7 Walt Megura      

Men - XC Cat 1 - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1470.61 Mark Hargis   Grapevine, TX 140813   Team Bicycles inc
2518.96 Lewis Herridge   Gordonville, TX 175630   
3 James Henson      

Men - Single Speed Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1398.61 Chris Carlson   Plano, TX 6135   Matrix/RBM
2414.56 Mark Mihailoff   Austin 385885   
3 Bill Cook      
4446.46 Jordan Ransom   Irving, TX 310498   
5462.41 Richard Hellberg   Dallas, TX 366128   Dallas BIke Works
6478.36 Todd Gearhart   Dallas, TX 340206   
7 Adam Phillips      
8 Matt Kocian      
9 Jason Pettit      
10542.16 Chip Burrell   Mckinney 385554   Cadence Cyclery
11558.11 Matt Beall   Little Rock Ar 366315   Dallas Bike Works MTB
12574.06 Steven Hall   Allen 388438   PACC
13590.01 Curtis Layton   Greenville, TX 384426   

Men - Single Speed C2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1500.08 Che Rotramble   Decatur, TX 380410   
2 Joe Self      
3 Kenneth Potter      
4 Brandon Schrader      
5524.04 Dustin Walker   Austin, TX 253730   
6530.03 Kirk Cooper   Murphy, TX 391869   
7 David Light      
8 Josh Turman      
9 Jonathan Braddick      
10 John Nelson      
11 Ray Atayde      
12 Will Jiron      
13 Aristeo Rodriguez      
14577.95 Carl Varriale   Southlake 360812   
15 Joshua Groom      
16589.93 John Blaskovich   Lewisville, TX 273718   

Women - XC Pro/Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lisa Uranga   Irving, TX 325178   PACC
2 Jen Ragan-Marlowe   Royse City, TX 143436   Rockwall Cycling

Women - XC Cat 3 - 10-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Keira Primer      
2 Elise McDowell      

Women - XC Cat 3 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cierra Satterth Satterthwaite      

Women - XC Cat 3 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kaylee Tredway      
2 Jessica Tudor      
3 Mckenna Holmes      

Women - XC Cat 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Sheree Benavides   Dallas, TX 411314   Matrix/RBM
2 Katie Shaw      
3 Alyssa Ferrer      

Women - XC Cat 3 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Laura Griffin   Escondido, CA 232392   
2 Erika Roberts      

Women - XC Cat 3 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Pamela Perry      
2 Annette Jensen      
3 Amy Satterthwaite      
4 Leigh Anne Hollansworth      
5590.00 Chi Bennett   Carrolltom, TX 385440   

Women - XC Cat 3 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Katheleen Flanigan      
2 Babara Ward      

Women - XC Cat 3 - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Abigail Yates   Rowlett, TX 386370   Matrix/RBM
2 Lizzie Carpenter      

Women - XC Cat 2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Porsha Stockton   Allen, TX 387609   

Women - XC Cat 2 - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Jane Schwartzkopf   Flower Mound 395192   
2552.50 Natalie Whitehead   Grapevine, TX 407359   
3565.00 Charity Goswick   Dallas, TX 320516   
4 Shelli Tredway      
5 Kristi Manley      

Women - XC Cat 2 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Susan Dean   Flower Mound, TX 319114   
2565.00 Tricia Weir   Plano, TX 272297   Matrix/RBM
3590.00 Vanessa Wilkerson   Dallas, TX 142839   

Women - XC Cat 1 - 19-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslee Daugherty   Dallas, TX 384687   Oak Cliff Bicycle Company
2 Erin Lorance   Mckinney, TX 317542   Cadence Cyclery

Women - XC Cat 1 - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Julia Hart   Dallas, TX 365842   Plano Athletic Cycling Club/PACC

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaShimanoSpyBonk BreakerOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee