Race Results for
ICX Team Nebo Ridge Finale at Traders Point
Zionsville, IN
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 12/07/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1257.37 Andrew Klumb (1 - Cat2)   Toledo, OH 248080   
2279.89 Todd Andersen (1 - Cat3)   Fort Wayne, IN 1584   Men Of Steel Racing LLC
3302.41 Michael Henry (2 - Cat3)   Zionsville, IN 361289   
4324.93 Scott Bond (2 - Cat2)   Greenfield, IN 190551   Speedway Wheelmen
5347.45 Greg Youngen (3 - Cat3)   Terre Haute, IN 125512   J's Bikes/IHOP
6369.97 Bob Wilson (1 - Cat4)   Indianapolis, IN 382055   

Men - Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1212.19 David McComb (1 - Cat2)   Yoder, IN 172316   Men of Steel Racing
2228.70 Bradley Hayes (1 - Cat3)   Brazil, IN 333804   J's Bikes/IHOP
3245.21 Greg Bauer (2 - Cat3)   Muncie, IN 310092   Speedway Wheelmen
4261.72 William Hallberg (2 - Cat2)   Indianapolis, IN 312998   Team Nebo Ridge
5278.23 Scott Perry (3 - Cat3)   Indianapolis, IN 208296   Speedway Wheelmen
6294.74 James Jensen (4 - Cat3)   Indianapolis, IN 387449   Gray Goat Sports
7311.25 Matthew Rouse (1 - Cat4)   Fishers, IN 141871   
8327.76 John Porter (5 - Cat3)   Westfield 389740   
9344.27 Chad Nay (2 - Cat4)   Carmel, IN 282137   
DNS Kevin Houk   Indianapolis, IN 417029   

Men - Junior 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 nate vasquez      

Men - Junior 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1389.09 Marek Hayes   Brazil In 386461   J's Bikes/IHOP
2440.27 Will Johnson   Pendleton, IN 341996   DRT Racing
3491.45 kyle andersen   Fort Wayne 414364   Men Of Steel Racing LLC
4542.63 Cyrus Crandell   Rockville, IN 417451   
DNS Brennan Foster   Louisville, KY 388740   Red Zone Cycling

Men - Cat 4 Masters 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1400.55 JEFF SMART (1 - Cat3)   Indianapolis, IN 350026   
2 tim casady      
3436.15 David Tharp (1 - Cat4)   Cicero, IN 284848   Team Nebo Ridge
4453.95 Glen Alden (2 - Cat4)   Columbus, IN 278630   Men Of Steel Racing LLC
5471.75 Karl Kovach (3 - Cat4)   Indianapolis, IN 388800   Team Bicycle Outfitters Indy
6489.55 John Gardner (4 - Cat4)   Terre Haute, IN 360366   J's Bikes/IHOP
DNF Tom Peek (Cat4)   Anderson, IN 91366   Speedway Wheelmen

Men - Cat 4 Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1320.73 cary schein   Zionsville, IN 106417   
2336.12 Wayne McKillip (1 - Cat4)   Huntertown, IN 345648   Ft. Wayne Outfitters
3351.51 Christopher Yeomans (2 - Cat4)   West Lafayette, IN 392345   
4366.90 jeff warner (3 - Cat4)   Auburn, IN 294408   Men of Steel Racing
5382.29 John Paul (4 - Cat4)   Greencastle In 364662   
6397.68 Thomas Standers (5 - Cat4)   Greencastle, IN 201563   J's Bikes/IHOP
7413.07 Timothy Wegner (6 - Cat4)   Fort Wayne, IN 386650   
8428.46 Michael Conaway (1 - Cat3)   Fishers, IN 180478   Speedway Wheelmen
9443.85 Chad Nay (7 - Cat4)   Carmel, IN 282137   
10459.24 matt jourdan (8 - Cat4)   Indianapolis, IN 69209   Indiana Flyers
11474.63 Pat Herrick (9 - Cat4)   Auburn, IN 293500   Men of Steel Racing
12490.02 Kevin Houk   Indianapolis, IN 417029   
13505.41 Kevin Wilson   Indianapolis, IN 200173   Heroes Foundation Cycling Club
14520.80 Jerry Rusin (10 - Cat4)   Carmel, IN 340260   Team Nebo Ridge
15536.19 James Gross (11 - Cat4)   Lafayette Indiana 392228   
16551.58 Jade Clifford (12 - Cat4)   Indianapolis, IN 414097   Speedway Wheelmen
DNF Benjamin Metzger (Cat4)   Fort Lauderdale , FL 266233   Team Nebo Ridge

Men - Cat 3 Masters 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1302.34 Matt Curry (1 - Cat3)   Carmel, IN 349744   Team Nebo Ridge
2327.10 Thomas Elliott (2 - Cat3)   Carmel, IN 345524   
3351.86 Jim Creamer (3 - Cat3)   Carmel, IN 306875   Team Nebo Ridge
4376.62 Matthew Koehn (4 - Cat3)   Indianapolis, IN 19546   Speedway Wheelmen
5401.38 Charles South (5 - Cat3)   Fort Wayne, IN 33532   Men Of Steel Racing LLC
6426.14 Craig Reynolds (6 - Cat3)   Terre Haute, IN 274621   J's Bikes/IHOP

Men - Cat 3 Masters 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1258.35 Paul Richardson (1 - Cat3)   Auburn, IN 273612   
2273.54 Jason Pope (2 - Cat3)   Greencastle, IN 256440   Team Nebo Ridge
3288.73 Andy Paskins (3 - Cat3)   Carmel, IN 137920   SRAM Factory
4303.92 Luke Landis (4 - Cat3)   Fort Wayne, IN 122491   
5319.11 Randy Witte (5 - Cat3)   Shelbyville, IN 88983   
6334.30 Yngvar Brynildssen (6 - Cat3)   Indianapolis, IN 5285   Speedway Wheelmen
7349.49 Tim ODonnell (7 - Cat3)   Indianapolis, IN 205702   
8364.68 Jay Lorentz (8 - Cat3)   Shelbyville, IN 357342   
9379.87 Ramon Vasquez (9 - Cat3)   Yoder, IN 122487   NoLimit Cycling
10395.06 Joseph Van Denburg (10 - Cat3)   Terre Haute, IN 85323   J's Bikes/IHOP

Men - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1133.54 Eric Anderson (1 - Cat1)   Indianapolis, IN 42611   
2148.50 Chad Tieman (2 - Cat1)   Fort Wayne, IN 292101   Team Upland Brewing
3163.46 Ryan Hubbs (1 - Cat2)   Bargersville , IN 343562   Speedway Wheelmen
4178.42 Justin Sorber (2 - Cat2)   Lafayette, IN 306060   
5193.38 David McComb (3 - Cat2)   Yoder, IN 172316   Men of Steel Racing
6208.34 William Sherman (3 - Cat1)   Indianapolis, IN 134321   
7223.30 Andrew Boneff (4 - Cat2)   Fairborn, OH 291433   J's Bikes/IHOP
8238.26 Aaron Hegert (1 - Cat3)   Bloomington, IN 298790   
9253.22 nick fabini   Fort Wayne, IN 361494   
10268.18 Richard Toler (2 - Cat3)   Dayton, OH 66088   Team Dayton-Relevant Works Cycling

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1209.49 Matthew Tescula   Roanoke, IN 323664   NoLimit Cycling
2224.17 Dustin Jones   Indianapolis, IN 276412   Team Indiebike
3238.85 Ryan Tragesser   Fishers, IN 278631   
4253.53 Josiah Longenecker   Angola, IN 353804   Men of Steel Racing
5268.21 Andy Paskins   Carmel, IN 137920   SRAM Factory
6282.89 Jonathan Edwards   Brownsburg, IN 391233   
7297.57 Corbin Schmitz   Bargersville, IN 319856   Midwest Devo
8312.25 Joseph Van Denburg   Terre Haute, IN 85323   J's Bikes/IHOP
DNS Erik Albers   Indianapolis, IN 330184   Speedway Wheelmen
DNF Michael Keppler   Indianapolis, IN 195291   Speedway Wheelmen

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1302.32 Brent Kingen   Greenwood, IN 343028   
2319.28 Tyler Conant   Indianapolis 389918   
3336.24 Matthew Allen   Lafayette, IN 297739   Team Nebo Ridge
4353.20 Edward Fujawa   Indianapolis, IN 392354   
5370.16 William Smith   Indianapolis, IN 33064   
6387.12 beau boggs   Zionsville, IN 316206   BISSELL-ABG-GIANT
7404.08 Terry McDonald   Indianapolis, IN 376337   
8421.04 Brent Houk   Indianapolis, IN 384444   Team Bicycle Outfitters Indy
9438.00 Nate Lake   New Carlisle 395247   
10454.96 Victor Popov   Plainfield, IN 382967   MOB Squad - U Build IT
11471.92 Thomas Davis   Zionsville, IN 170173   Team Nebo Ridge
DNS Jerod Kizer   Dana 339162   J's Bikes/IHOP

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1408.97 Nick Kintzel   Warsaw 414589   
2420.28 cary schein   Zionsville, IN 106417   
3431.59 Brian Walsh   Indianapolis, IN 404538   
4442.90 Aaron Lifford   Indianapolis, IN 396373   
5454.21 Seth Sexton   Indianapolis 417705   
6465.52 Daniel Harper   Indianapolis, IN 294647   
7476.83 Corey Smith   Fort Wayne, IN 397687   
8488.14 Wesley Kendall   Greencastle, IN 395399   J's Bikes/IHOP
9499.45 Jason French   Indianapolis, IN 403619   
10510.76 Shannon Branscomb   Fort Wayne, IN 244092   
11522.07 Chuck Warren   Indianapolis, IN 418097   
12533.38 Gregory Dyas   Carmel, IN 396942   
13544.69 Abe Hundt   Indianapolis, IN 395520   
14556.00 Craig Clayton   Westfield, IN 416384   
15 jeff parmelee      
16578.62 Dan Porzel   Zionsville, IN 418079   
17589.93 james hornsby   Greensburg, IN 413512   
DNF Scotch Swango   Indianapolis, IN 417915   

Women - Junior 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Grace Paul   Greencastle, IN 417179   Terre Haute Cycling

Women - Junior 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lily Peck   Shelbyville, IN 413104   
DNF Corabelle LaneKyger   Dana 374469   J's Bikes/IHOP

Women - Cat 1/2/3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chloe Dygert (1 - Cat2)   Brownsburg 406176   Midwest Devo
2 Valarie Gossage (2 - Cat2)   Shelbyville, IN 298474   Gray Goat Sports

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Paul   Greencastle, IN 364661   
2 Elaine Reed   Greenwood, IN 380945   

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Rachelle Cobb   Fairborn, OH 291790   

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFBonk BreakerCUOREOSMOSierra NevadaShimanoSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee