Race Results for
2013 MN RR Championship
Richmond, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/17/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - cat 4/5 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1519.75 Kevin Laux   Edina, MN2:31:31.47 384500   Team Hoigaard's
2521.18 Edison Foster   Northfield, MN2:31:33.81 358142   SilverCycling
3522.61 Nicholas Hardt   Lake Elmo, MN2:31:36.79 359706   Sho-Air Minnesota Cycling Club
4524.04 Joel Swenson   Bloomington2:31:41.87 382734   Angry Catfish
5525.47 David Stegall   Saint Paul2:31:51.47 382879   Omnium Racing
6526.90 Brian Malarski   Chicago Il2:31:52.27 68091   Omnium Racing
7528.33 Andrew Heikes   Saint Paul, MN2:31:52.97 305978   Omnium Racing
8529.76 Nick Watts   St Paul, MN2:31:53.38 352930   St Paul Bicycle Racing Club
9 Daniel Nelson   2:31:54.58   
10532.62 Dylan Randolph   Apple Valley, MN2:31:56.23 383215   Flat City Cycling Club Inc.
11534.05 Jared Gazda   Hopkins, MN2:31:56.85 378152   Revolution Cycle/Twin Six
12535.48 Corey Shouse (1 - Cat5)   St. Joseph2:31:56.98 412237   
13536.91 David Aguirre   Edina, MN2:32:00.72 344372   Team Hoigaard's
14538.34 Raul Luna (2 - Cat5)   Minneapolis, MN2:32:00.93 397827   Twin Speed Cycling
15539.77 Steve Sellner (3 - Cat5)   Lino Lakes, MN2:32:02.51 381111   Synergy
16541.20 John Hammje   Minneapolis, MN2:32:09.17 376442   Angry Catfish
17542.63 Dominic Howes   Minneapolis, MN2:32:14.16 378752   Team Hoigaard's
18544.06 Michael ODay   Minneapolis, MN2:32:24.70 358149   Twin Speed Cycling
19545.49 Andy Keogh   Plymouth, MN2:32:37.25 417655   
20546.92 Will Olstad   Farmington, MN2:32:37.64 297051   
21548.35 Benito Juarez   Minneapolis, MN2:32:37.64 344822   Team Hoigaard's
22549.78 nicholas garbis (4 - Cat5)   Minneapolis, MN2:32:45.98 394942   East Isles Bike Club
23551.21 Christopher Bretz   Roseville, MN2:32:59.33 61540   Loon State Cyclists
24552.64 Bryan Hill   Minneapolis, MN2:33:56.35 315814   St Paul Bicycle Racing Club
25 joshua Doane   2:33:59.61   
26555.50 John Deering (5 - Cat5)   Minneapolis, MN2:34:40.40 380372   St Paul Bicycle Racing Club
27 Kurt Brown   2:35:51.01   
28558.36 Tim Stone   Minneapolis, MN2:36:32.13 200623   Kenwood Racing
29 Raul Titla Sanchez   2:36:53.58   
30561.22 Caesar Russell (6 - Cat5)   Minnepolis, MN2:38:03.00 364825   St Paul Bicycle Racing Club
31 Michael Morehead   2:38:45.70   
32564.08 Daniel Gold (7 - Cat5)   Minneapolis2:38:58.70 92943   East Isles Bike Club
33565.51 Ryan Cate   Minneapolis, MN2:39:32.15 161311   Category 6 Racing Squad
34566.94 Scott Hoff   Ham Lake, MN2:39:33.48 16419   
35568.37 Jayson Brunette (8 - Cat5)   West Fargo, ND2:41:13.28 298107   Great Plains Cycling Club
36 Kyle Frebelkorg   2:42:55.41   
37571.23 Andrew Ruggles   Minneapolis, MN2:42:55.78 251471   Category 6 Racing Squad
38 Nate Edel   2:44:42.10   
39574.09 Bruce Porter   Woodbury, MN2:47:05.67 358801   St Paul Bicycle Racing Club
40575.52 Andrew Marolt (9 - Cat5)   Bloomington, MN2:47:48.86 412707   
41576.95 Adam Cincoski (10 - Cat5)   Plymouth, MN1:42:28.44 385335   Minnesota Cycling Team
42578.38 Jacob Okamoto   Minneapolis, MN1:42:43.84 347128   
43579.81 Frederick Gray   Minneapolis, MN1:43:24.43 246498   Birchwood/GIS
44581.24 ashraf zin (11 - Cat5)   Minneapolis, MN1:46:25.04 342304   University of Minnesota-Twin Cities
45582.67 Colin Stemper (12 - Cat5)   Minneapolis, MN1:46:51.38 279594   Birchwood/GIS
46584.10 Travis Sjostrom   Minneapolis, MN1:47:52.18 398114   University of Minnesota Cycling - Twin C
47585.53 Roger Kozub   Delano, MN1:49:25.77 348948   
48586.96 Aaron Collins   Minneapolis, MN2:04:39.18 375461   Top Natchez Racing
49588.39 Keith Johnson (13 - Cat5)   Minneapolis0:52:10.94 394750   Behind-Bars/LGR
50589.82 Michael Warne (14 - Cat5)   Delano, MN0:52:47.55 347158   Brone's Bike Shop

Men - cat 3/4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1386.45 Reece Oleson   Jordan, MN3:20:58.64 349404   St Paul Bicycle Racing Club
2402.98 Colin Catlin   Arden Hills, MN3:20:58.90 295785   Gopher Wheelmen
3419.51 Daniel Svedberg   Woodbury, MN3:22:46.27 278187   St Paul Bicycle Racing Club
4436.04 Tyler Nelson   Saint Paul, MN3:22:53.26 377744   Balance Cycling
5452.57 Patrick Parish (1 - Cat4)   Minneapolis3:22:56.19 406576   
6469.10 Andrew Hellpap   Belleville, WI3:23:06.10 338786   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
7485.63 Tyler Hecht   St. Cloud, MN3:23:06.28 376647   Saint Cloud State University
8502.16 Michael Kokotovich   Vadnais Heights, MN3:23:11.80 367488   Synergy
9518.69 Tyler Johnson   Plymouth, MN3:23:58.74 310161   Minnesota Cycling Team
10535.22 Robert Holmberg   Waverly, MN3:31:16.70 294463   Team Hoigaard's
11551.75 Fred Mayer   Minneapolis, MN3:32:41.91 261384   Synergy
12568.28 Marcus Bush   Minneapoilis, MN3:34:28.89 293091   
13584.81 Thomas Wavrin   Henderson, MN3:40:14.79 342900   Minnesota Junior Cycling, Inc.
DNF Nick Zawadski (Cat4)   Saint Paul, MN3:23:26.53 401620   Balance Cycling
DNF Mark Stephany   Minneapolis, MN2:36:01.77 176316   Angry Catfish
DNF Mark Betzer   St Louis Park, MN1:40:50.06 80795   Revolution Cycle/Twin Six
DNF Aaron Wiens   Rochester, MN1:46:35.96 292543   International Christian Cycling Club
DNF Mark Halstrom   Sartell, MN1:01:10.40 282297   Revolution Cycle/Twin Six
DNF Noah Middlestaedt   Saint Cloud 347262   Revolution Cycle/Twin Six

Men - cat 1/2/3/4/5 - masters - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1341.41 Matt Muyres (1 - Cat2)   Bloomington, MN2:18:55.65 160576   Freewheel Bike
2349.98 Marc Kermisch (2 - Cat2)   Maple Grove, MN2:18:55.67 80629   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
3358.55 Charlie Schad (3 - Cat2)   Sartell, MN2:18:59.03 279431   Revolution Cycle/Twin Six
4367.12 Mike Johnson (4 - Cat2)   Chippewa Falls, WI2:18:59.56 160617   
5375.69 Scott Hebel (5 - Cat2)   Prior Lake, MN2:20:44.12 15616   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
6384.26 Daniel Casper   Northfield, MN2:20:53.90 214654   Revolution Cycle/Twin Six
7392.83 Mark Skarpohl (6 - Cat2)   Mankato, MN2:20:56.24 48773   MBRC/Flanders
8401.40 Todd Foster (7 - Cat2)   Northfield, MN2:21:11.36 311475   SilverCycling
9409.97 Brendon Hale (8 - Cat2)   Minneapolis, MN2:21:30.37 56245   Atlas Cycling
10418.54 Benjamin Schinke (9 - Cat2)   Minneapolis, MN2:21:42.50 221927   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
11427.11 Laszlo Alberti   Minneapolis, MN2:21:42.84 193347   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
12435.68 Brian Welch (1 - Cat5)   Northfield2:22:16.39 392057   SilverCycling
13444.25 Bart Hollaren (10 - Cat2)   Rosemount, MN2:25:33.29 333156   Mitsubishi Laser/Grand Performance
14452.82 Mark Mlinar (11 - Cat2)   Hutchinson, MN2:27:51.55 48557   MBRC/Flanders
15461.39 Keith Bianchi (12 - Cat2)   Saint Paul, MN2:28:10.66 188055   St Paul Bicycle Racing Club
16469.96 Paul Krumrich (1 - Cat3)   Minneapolis, MN2:28:10.78 294121   G.S. Circo Azzurro
17478.53 Robert Danneker (13 - Cat2)   Minneapolis, MN2:29:51.99 241592   Shamrocks Racing
18487.10 Charles Anderson (2 - Cat3)   Blaine, MN2:30:13.72 73373   Speedfix Racing p/b Zubaz
19495.67 Gregory Kondrasuk (3 - Cat3)   Minneapolis, MN2:30:26.53 19616   Shamrocks Racing
20 Aaron Johnson   2:33:09.66   
21512.81 Charles Jacobs (14 - Cat2)   Saint Paul, MN2:33:33.58 17542   Revolution Cycle/Twin Six
22521.38 Ray Coyle (15 - Cat2)   St Paul, MN2:34:50.02 200899   Revolution Cycle/Twin Six
23529.95 Scott Rake (4 - Cat3)   Elko, MN2:35:04.95 200316   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
24538.52 Ed Alpasa (16 - Cat2)   Maple Grove, MN2:36:08.95 160673   Flat City Cycling Club Inc.
25547.09 Gregg Tischler (5 - Cat3)   Superior, WI2:37:38.64 193343   Shamrocks Racing
26555.66 Michael Tocko (17 - Cat2)   St. Paul, MN2:40:04.55 58052   St Paul Bicycle Racing Club
27564.23 Michael Slavics (6 - Cat3)   Chanhassen, MN2:42:53.07 32917   International Christian Cycling Club
28572.80 Adam Staufenberg (18 - Cat2)   Plymouth, MN2:47:47.21 146505   Revolution Cycle/Twin Six
29581.37 Bryan Loecken (7 - Cat3)   Richfield, MN2:53:58.54 53328   Loon State Cyclists
30589.94 John Hanson (1 - Cat4)   Fargo, ND2:54:10.01 228157   Paramount Sports
DNF Andrew Frye (Cat2)   Minneapolis, MN1:46:52.18 243510   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Daniel Cleary (Cat3)   Shorewood, MN1:47:26.94 143486   
DNF Ted Loosen (Cat2)   Minneapolis, MN0:49:03.43 225180   Revolution Cycle/Twin Six
DNF Matt Stein (Cat2)   Northfield, MN0:50:15.33 221389   Silver Cycling
DNF Bruce MacGibbon (Cat3)   Eden Prairie, MN 70685   Minneapolis Bicycle Racing Club

Men - cat 1/2/3/4/5 - masters - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Stephen Hunter   1:37:30.46   
2435.72 Robert Mairs (1 - Cat2)   Mendota Heights, MN1:37:32.97 76189   St Paul Bicycle Racing Club
3444.29 Charles Townsend (2 - Cat2)   Mendota Heights, MN1:37:33.67 46011   St Paul Bicycle Racing Club
4452.86 Jeffrey Hilligoss (3 - Cat2)   Eden Prairie, MN1:37:33.77 16228   Angry Catfish
5461.43 Jim Bell (4 - Cat2)   Saint Cloud, MN1:37:41.63 102936   Revolution Cycle/Twin Six
6470.00 Thomas Pletcher (1 - Cat3)   Hopkins, MN1:37:45.50 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
7478.57 David Watson (1 - Cat4)   Burnsville, MN1:37:46.76 350874   MBRC/Flanders
8487.14 Clayton Shepard (2 - Cat3)   Anoka, MN1:37:59.63 320280   MBRC/Flanders
9495.71 Dan Schueller (3 - Cat3)   Brooklyn Center, MN1:38:10.72 213088   Gopher Wheelmen
10504.28 Dave Gray (4 - Cat3)   Saint Paul, MN1:38:15.70 192457   MBRC/Flanders
11512.85 David Uppgaard   Saint Paul, MN1:40:48.37 316044   Gopher Wheelmen
12521.42 Thomas Thornquest (2 - Cat4)   Golden Valley, MN1:40:55.88 147521   Kenwood Racing
13 Joel Treleven   1:41:01.99   
14538.56 John Stamm (5 - Cat3)   Afton, MN1:41:08.13 149093   Loon State Cyclists
15547.13 Adam Hawkinson (3 - Cat4)   Mound, MN1:41:40.48 256523   IC3 Twin Cities
16555.70 Sam St Pierre (6 - Cat3)   Golden Valley, MN1:42:32.25 225214   Revolution Cycle/Twin Six
17564.27 Kevin Lennon (5 - Cat2)   Plymouth, MN1:43:37.46 46707   Minnesota Cycling Team
18572.84 Robert Vigil (4 - Cat4)   Eden Prairie, MN1:49:38.34 223690   Basso pb Tonka Cycle
19581.41 Michael Lyner (5 - Cat4)   Stillwater, MN1:51:30.03 105204   Chilkoot Velo
20589.98 Barton Winter   Birchwood, MN1:52:54.05 280725   

Men - cat 1/2/3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1191.01 Anthony Olson   Kasota, MN3:05:22.69 245537   Mitsubishi Laser/Grand Performance
2203.50 Michael Woell   Minneapolis, MN3:05:25.24 227850   Freewheel Bike
3215.99 Jonathan Toftoy   Eden Prairie, MN3:05:25.34 233166   Revolution Cycle/Twin Six
4228.48 Nicholas Kimpton (1 - Cat2)   Minneapolis, MN3:05:32.57 293536   MBRC/Flanders
5240.97 James Parker   Saint Paul, MN3:05:37.37 254489   St Paul Bicycle Racing Club
6253.46 Levon Kalemkiarian   Stillwater, MN3:05:49.84 243156   Revolution Cycle/Twin Six
7265.95 chris yotter   Saint Paul, MN3:06:01.24 318312   St Paul Bicycle Racing Club
8278.44 Andrew Toftoy (2 - Cat2)   Eden Prairie, MN3:06:14.60 326050   Revolution Cycle/Twin Six
9290.93 Adam Gorski (3 - Cat2)   Minneapolis, MN3:06:38.32 246159   Freewheel Bike
10303.42 Tristin Bentzler   Chippewa Falls, WI3:11:01.98 161188   Synergy
11315.91 Joshua Roeser   Buffalo, MN3:11:02.12 160630   Revolution Cycle/Twin Six
12328.40 Rick Laliberte (4 - Cat2)   Fargo, ND3:12:45.46 210611   Synergy
13340.89 Adam Hanson   Duluth, MN3:15:30.72 108535   Synergy
14353.38 Jens Brabbit   La Crosse3:15:44.99 184406   Brone's Bike Shop
15365.87 Robert Ferris (5 - Cat2)   Minneapolis , MN3:16:16.35 270588   
16378.36 Derek Goerke   Minneapolis, MN3:16:23.88 226819   St Paul Bicycle Racing Club
17390.85 Peter Olejniczak (6 - Cat2)   Roseville, MN3:30:21.46 185493   Mitsubishi Laser/Grand Performance
18403.34 Aaron Shaw (7 - Cat2)   Rogers, MN3:30:21.52 264910   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
19415.83 Nicholas Vetter (8 - Cat2)   St. Paul, MN3:30:35.56 263471   Mitsubishi Laser/Grand Performance
20428.32 Tim Savre   St Paul, MN3:42:26.83 371826   Freewheel Bike
21440.81 Sean Mailen (9 - Cat2)   Minneapolis, MN3:44:05.75 251907   Flat City Cycling Club Inc.
DNF Brandon Krawczyk   Waukesha, WI2:28:42.33 232232   Revolution Cycle/Twin Six
DNF Matthew Broeren (Cat2)   Rochester, MN2:40:53.30 310534   Rochester
DNF Thai Nguyen (Cat3)   Richfield, MN1:47:57.31 296357   
DNF Kyle Olson (Cat2)   Roseville, MN1:52:21.92 298937   Synergy
DNF Eric Serantoni (Cat2)   South St. Paul, MN1:52:22.22 310312   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Gregory Alexander (Cat2)   Woodbury, MN0:53:16.24 298718   Mitsubishi Laser/Grand Performance
DNF Laszlo Alberti   Minneapolis, MN0:55:28.94 193347   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
DNF Marc Kermisch (Cat2)   Maple Grove, MN 80629   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop

Women - cat 1/2/3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1370.22 Abby Ruess (1 - Cat2)   Saint Paul, MN2:56:18.01 312258   St Paul Bicycle Racing Club
2387.64 Teresa Moriarty   Minneapolis, MN2:56:18.75 169344   MBRC/Flanders
3405.06 Kelly Catlin (2 - Cat2)   Arden Hills2:56:21.94 383424   Gopher Wheelmen
4422.48 Angie Johnson (3 - Cat2)   Alexandria, MN2:56:22.63 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
5439.90 Heidi Goodson (1 - Cat3)   Minneapolis, MN2:56:27.67 256635   
6457.32 Stacy Kalemkiarian (2 - Cat3)   Stillwater2:56:29.45 355070   
7474.74 Karin Friberg (3 - Cat3)   Roseville, MN2:56:35.81 366761   Joyride
8492.16 Emily Flynn (4 - Cat2)   Eagle Lake, MN2:56:44.57 234057   
9509.58 Amy Kline (4 - Cat3)   Maplewood, MN2:56:49.38 266646   Mitsubishi Laser/Grand Performance
10527.00 Rachel Lathrop (5 - Cat3)   Saint Paul, MN2:56:58.67 348038   Mitsubishi Laser/Grand Performance
11544.42 Gale Hellpap (6 - Cat3)   Belleville3:05:35.53 377249   KS Energy Services / Team Wisconsin

Mixed - cat 1/2/3/4/5 - open - 10+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1403.90 Colin Catlin (1 - Cat2)   Arden Hills, MN1:39:25.24 295785   Gopher Wheelmen
2410.55 Ethan Furois (1 - Cat3)   Falcon Heights, MN1:39:29.30 322612   Gopher Wheelmen
3417.20 Noah Middlestaedt (2 - Cat3)   Saint Cloud1:39:32.86 347262   Revolution Cycle/Twin Six
4423.85 Ethan Berry (1 - Cat5)   Stillwater, MN1:40:03.10 312468   Minnesota Junior Cycling, Inc.
5430.50 Chase Wark (1 - Cat4)   Zimmerman, MN1:41:54.88 382221   
6437.15 Charles Cahow (2 - Cat5)   Apple Valley, MN1:43:09.67 399936   Minnesota Junior Cycling, Inc.
7443.80 Kelly Catlin (2 - Cat2)   Arden Hills1:43:19.36 383424   Gopher Wheelmen
8450.45 Jacob Totall   Minneapolis, MN1:43:21.08 379985   
9457.10 Carter Eng (3 - Cat5)   Hopkins, MN1:43:24.30 394525   Minnesota Junior Cycling, Inc.
10463.75 Matthew Zalusky (4 - Cat5)   Chanhassen1:48:19.05 404344   
11470.40 Erik Lecy (2 - Cat4)   Apple Valley, MN1:48:21.60 374710   Minnesota Junior Cycling, Inc.
12477.05 Trek Malarski (5 - Cat5)   Duluth Mn1:51:16.74 389774   Omnium Racing
13483.70 Gabrielle Russell (3 - Cat3)   Richfield 1:52:48.24 384294   Birchwood/GIS
14490.35 Anya Malarski (3 - Cat4)   Duluth Mn1:52:48.50 302412   County Cycles
15497.00 Meghan Mason (4 - Cat3)   Saint Paul, MN1:53:05.44 402160   Birchwood/GIS
16503.65 Sarah Pritzker (4 - Cat4)   Minneapolis, MN1:55:01.62 232875   
17510.30 Will Curtis (6 - Cat5)   Saint Paul, MN1:58:10.69 348506   Minnesota Junior Cycling, Inc.
18516.95 Amanda Camp (5 - Cat4)   Fargo, ND2:10:40.47 364972   Jet City Velo
19 Pamela Carlson   2:15:47.08   
20530.25 Skye Goedert (6 - Cat4)   Crystal, MN2:39:39.09 379498   Minnesota Junior Cycling, Inc.
21536.90 Bjorn Larson (7 - Cat5)   Duluth 0:57:36.54 406220   St Paul Bicycle Racing Club
22 Mikael Ellingson   0:57:59.54   
23550.20 Samuel Westlake (8 - Cat5)   Farmington0:58:00.57 375888   Minnesota Junior Cycling, Inc.
24556.85 Isaac Bryant (9 - Cat5)   Maplewood, MN0:59:30.77 383319   Minnesota Junior Cycling, Inc.
25563.50 Benjamin Juarez (10 - Cat5)   Mn1:00:33.15 401214   Twin Speed Cycling
26 Patrick Welch   1:02:16.84   
27576.80 Adam Vail (11 - Cat5)   Minnetonka, MN1:03:08.15 388426   Minnesota Junior Cycling, Inc.
28583.45 Ethan Peterson (12 - Cat5)   Minneapolis, MN1:03:27.68 360805   St Paul Bicycle Racing Club
29590.10 Jenna Westlake (7 - Cat4)   Farmington, MN1:07:47.05 388767   Minnesota Junior Cycling, Inc.
DNF Bogdan Rylski (Cat5)   Saint Paul, MN0:51:22.58 404392   Mitsubishi Laser/Grand Performance
DNF Lynne Boriasky   1:00:27.92   
DNF Valerie McGoldrick (Cat4)   Deephaven, MN1:09:18.62 302230   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUORESierra NevadaUSACDFSpyBonk BreakerShimanoOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee