Race Results for
WAM Clean Racing Series Finale
Deleon Springs, FL
(Event Information)
View By:
Road Race on 08/24/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1530.97 Lachlan Hovius   Groveland, FL0:00:36.447 331438  417 AAA Cycling Team
2560.49 clayton zinnert   Orlando, FL0:02:23.875 364633  415 Colavita Racing, Inc.
3590.01 Joel Hovius   Groveland, FL0:05:13.988 392644  416 AAA Cycling Team

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1531.36 Hunter Smith   Kissimmee, FL0:00:36.388 393374  531 AAA Cycling Team
2550.91 Zachary West   Longwood0:02:21.988 367371  310 
3570.46 Dominique Mcconnell   Orlando0:04:14.777 286748  322 AAA Cycling Team
4590.01 jonathan bracero   Orlando, FL0:20:08.961 397579  300 

Men - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Austin Pilkington   Lakeland, FL0:53:40.690 389475  535 

Men - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1340.11 Paul Harris   Apopka, FL1:48:04.200 215188  521 Hoovers Market
2361.01 James Woolard   Boca Raton, FL1:48:04.997 121282  542 zMotion Cycling Team/Club
3381.91 Peter Galvin   Lake Mary, FL1:48:05.980 367626  539 Orlando Velo pb Asbestos.com
4402.81 Bruce Keno   Hollywood, FL1:48:05.270 303950  541 BikeStreet USA
5423.71 Kevin Clark   Geneva, FL1:48:05.712 360757  516 Winter Springs Cycling
6444.61 Ed Lally   Orlando Fl1:48:06.213 394048  520 
7 Brian Brown   1:48:06.935  537 
8486.41 Jim Quasius   Clearwater, FL1:48:09.635 191691  538 GearLink Racing INC.
9507.31 David Kroupa   Fort Lauderdale, FL1:48:31.355 280775  540 BikeStreet USA
10528.21 Michael Rigby   Apopka, FL1:49:49.517 29871  517 Atlantic Shores Velo
11549.11 James Dure   Middleburg, FL2:01:37.704 393844  536 

Men - Master - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1399.97 Frank Mullen   Oldsmar, FL1:48:03.780 104477  203 FloridaVelo
2450.34 Marcus Watters   Altamonte Springs, FL1:48:06.146 105245  202 Vision Quest
3500.71 Manuel Aguilera   Wellington, FL1:49:03.237 61905  201 Relentless Bicycles
4551.08 Steve Waterhouse   Fleming Island2:17:24.674 394952  200 

Men - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1160.00 Ken Vida (1 - Cat1)   Lithia, FL2:28:20.934 60148  12 Graner - Stradalli Cycle
2170.41 Derek Schanze (2 - Cat1)   Gainesville, FL2:28:21.124 252844  GearLink Racing INC.
3 Juan Dario   2:28:21.264  22 
4191.23 Pedro Medina (3 - Cat1)   Orlando, FL2:28:21.323 177274  20 Advanced Cycles pb/Topview Sports
5201.64 Giancarlo Bianchi (4 - Cat1)   Miami, FL2:28:21.782 179136  AG Bicycles / Guttenplan Coaching
6212.05 Guillermo Suarez (1 - Cat2)   Tampa, FL2:28:22.516 283294  23 
7222.46 Steven Perezluha (5 - Cat1)   Longwood, FL2:28:25.833 311519  AG Bicycles / Guttenplan Coaching
8232.87 Joshua Thornton (6 - Cat1)   Dade City, FL2:28:28.267 82596  11 Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
9243.28 Hernan Ramirez   Boynton Beach, FL2:29:58.671 197408  13 
10253.69 Eric Stubbs (7 - Cat1)   Gainesville, FL2:31:47.954 255870  21 GearLink Racing INC.
11264.10 Jeremy Smith (2 - Cat2)   Apopka, FL2:32:05.210 334084  10 Hoovers Market
12274.51 Alexander Gil (8 - Cat1)   Hialeah, FL2:33:05.420 228635  AG Bicycles / Guttenplan Coaching
13284.92 Nathan Rogut   Tampa, FL2:37:49.650 58176  19 GG Events Management
14295.33 Rolando Hernandez (3 - Cat2)   Tampa, FL2:37:49.763 286862  GearLink Racing INC.
15305.74 Daniel Mendoza (9 - Cat1)   Tampa, FL2:37:51.103 170216  18 FloridaVelo
16316.15 Scott Cugno (4 - Cat2)   Boca Raton 2:37:51.335 154900  Pioneer Mortgage pb Yourkey.com
17326.56 David Monismith (5 - Cat2)   Gainesville, FL2:38:34.435 257920  15 GearLink Racing INC.
18336.97 Sebastian Morfin (6 - Cat2)   Weston, FL2:29:59.673 313408  17 Interactive Metronome Development
DNP Adam Skindel (Cat2)   Valrico, FL1:40:42.489 299567  USF Cycling
DNP Ryan Saylor (Cat1)   Gainesville, FL2:00:46.247 31413  GearLink Racing INC.
DNP Jimmy Page (Cat2)   Crystal River, FL2:31:20.330 258254  24 FloridaVelo

Men - Cat 1/2/3 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1215.41 Pablo Santa Cruz (1 - Cat1)   Safety Harbor, FL2:33:27.291 196540  332 FloridaVelo
2230.07 Stephen Selby (1 - Cat2)   Lake Mary, FL2:33:27.376 58557  327 Orlando Velo pb Asbestos.com
3244.73 Andy Mapple (2 - Cat2)   Winter Garden, FL2:33:27.723 294004  306 FloridaVelo
4259.39 Julio Rojas (3 - Cat2)   Pompano Beach, FL2:33:27.727 175402  323 iBike / Pink Panthers
5274.05 Guy Preston (4 - Cat2)   Jacksonville Beach, FL2:33:28.228 186384  307 VeloBrew Cycling Club
6288.71 Yampier Herrera (1 - Cat3)   Orlando, FL2:33:28.871 376307  333 Atlantic Shores Velo
7303.37 Glenn Schneider (5 - Cat2)   Lake Worth, FL2:33:54.496 31697  324 iBike / Pink Panthers
8318.03 Anthony Prioli (2 - Cat1)   Clearwater, FL2:33:55.397 28734  308 Synergy Racing Team
9332.69 Chuck Holstein (2 - Cat3)   Lecanto, FL2:33:57.440 263775  314 FloridaVelo
10347.35 Brian Davis (6 - Cat2)   Orlando, FL2:34:00.464 359091  519 Treasure Coast Racing
11362.01 Carlos Soler (7 - Cat2)   Longwood, FL2:34:00.647 104661  329 Vision Quest LLC
12376.67 Andreas Volmer   Orlando, FL2:34:05.903 368385  309 
13391.33 Travis Gibbon (3 - Cat3)   Neptune Beach, FL2:34:06.324 253574  313 
14405.99 Mark Poteet (4 - Cat3)   Tampa, FL2:38:07.807 232389  303 Synergy Racing Team
15420.65 Jeffrey Comfort (5 - Cat3)   New Smyrna Beach, FL2:39:01.446 54833  325 Vision Quest
DNP Mark Stein (Cat2)   Tarpon Springs, FL2:33:43.910 33966  331 FloridaVelo
DNP Joseph Hamilton (Cat2)   Orlando, FL2:16:47.136 103846  328 Vision Quest
DNP Vincent Cook (Cat2)   Palm Harbor, FL2:19:01.153 7670  317 Synergy Racing Team
DNP David Munoz (Cat2)   Orlando, FL2:19:04.467 241035  326 Atlantic Shores Velo
DNP David Reilly (Cat2)   Winter Park, FL1:58:36.309 108570  330 Vision Quest
DNP Juan Carlos Valera   Deland, FL2:02:29.487 212434  334 Atlantic Shores Velo
DNP Corbett Brown (Cat2)   Mount Dora, FL2:40:40.899 84898  316 Compass Cycling Team
DNP Pippa Greenberg (Cat3)   Orlando, FL2:22:00.885 390781  425 Cool Beans Racing
DNP Tim Molyneaux (Cat2)   Clermont, FL1:58:38.910 53461  302 Atlantic Shores Velo
DNP Craig Duxbury (Cat3)   Orlando, FL2:22:00.873 10305  315 Compass Cycling Team

Men - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1271.10 Michael Hernandez   Clermont, FL1:40:29.918 296605  320 Slipstream-Craddock Junior Development
2294.58 Rolly Weaver   Ormond Beach, FL1:40:30.800 280746  335 University of South Florida
3318.06 Jordan Hoover   Longwood, FL1:40:34.625 332308  318 Hoovers Market
4341.54 Scott Spees   St. Johns, FL1:41:01.652 33586  338 
5365.02 Benjamin Talbot   Gainesville, FL1:41:01.945 250989  319 
6388.50 Daryle Glaser   Tampa, FL1:41:02.690 329482  321 
7411.98 James Harter   Winter Garden, FL1:41:03.976 288143  336 Hoovers Market
8435.46 Justin Runac   Pawleys Island, SC1:41:04.523 392836  104 Team Florida
DNP Mark Anthony Sanchez   Jacksonville, FL0:39:47.907 351492  337 US Military Cycling Team Fueled by FRS

Men - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1401.49 Jason Lopez   Archer, FL1:41:01.578 395553  402 352 Racing p/b Bikes and More
2406.33 Mike Montgomery   Fort Pierce, FL1:41:01.724 361928  405 
3411.17 Kevin Koth   Port Orange, FL1:41:02.299 376561  404 
4416.01 Andrew Axmacher   Apopka, FL1:41:02.456 237223  422 Hoovers Market
5420.85 Wojtek Dyszkiewicz   Charlotte1:41:02.602 352302  414 Presbyterian Sports Medicine/Energy Cafe
6425.69 Tate Harper   Orlando, FL1:41:02.875 306267  428 Colavita Racing, Inc.
7430.53 Tyler Aquino   Orlando, FL1:41:02.992 389051  418 
8435.37 Mateo Sanchez   Lake Worth, FL1:41:03.490 347326  999 LCTrainsmart Sports Club
9440.21 Thomas Trevisani   Winter Park, FL1:41:03.123 154092  432 
10445.05 Ryan Dyke   Gainesville, FL1:41:03.222 390829  420 
11449.89 Romero Gill   Jacksonville, FL1:41:03.234 117424  435 VeloBrew Cycling Club
12454.73 Jeff Bukovan   Palmetto, FL1:41:03.254 212674  434 
13459.57 Connor Everett   Tallahassee1:41:03.508 381767  403 RedEye Velo Juniors
14464.41 Derek Birch   Tampa1:41:03.589 396501  431 USF Cycling
15469.25 Brian Sciba   Tallahassee1:41:03.978 392529  406 RedEye Velo Juniors
16474.09 Christopher Collins   Lakeland, FL1:41:04.121 399599  424 
17478.93 mark chandler   Orlando , FL1:41:04.799 369445  430 EBP Racing Team
18483.77 Nathaniel Worcester   Orlando, FL1:41:06.325 367471  436 Interactive Metronome Development
19488.61 Edward Danow   Ormond Beach, FL1:41:07.367 354442  419 
20493.45 Jason Davis   Orlando, FL1:41:52.424 364677  433 Hoovers Market
21498.29 Robert Comfort   St Johns, FL1:43:10.823 340506  421 West Coast Cycling p/b STS Bikes/Harold Hart & Associates
22503.13 Francisco Ruiz   Miami1:50:49.818 329846  407 
23507.97 Mark McNees   Tallahassee, FL1:50:51.871 389356  401 
24512.81 Eric McNees   Tallahassee, FL2:07:03.856 396553  400 RedEye Velo Juniors
25517.65 Keith Bukovan   Odessa, FL1:41:07.410 340162  429 
DNP Kyle Casteline   Lutz1:08:44.620 378395  423 USF Cycling

Men - Cat 4/5 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1340.63 Craig Smith   Winter Park, FL1:41:02.686 385175  108 Compass Cycling Team
2357.95 Jeff Leonard (1 - Cat4)   Winter Garden, FL1:41:02.793 367335  103 Compass Cycling Team
3375.27 Dave Severn (2 - Cat4)   Cape Canaveral, FL1:41:03.268 299991  107 Cool Beans Racing
4392.59 Morgan Watt (3 - Cat4)   Riverview, FL1:41:03.332 395159  105 
5409.91 Paul Messal (4 - Cat4)   Gainesville, FL1:41:03.355 121863  111 Cycle Logic
6427.23 Robert Link (5 - Cat4)   Orlando, FL1:41:03.516 316010  101 VeloBrew Cycling Club
7444.55 Claudio Macieira   Winter Garden, FL1:41:04.216 22017  100 
8461.87 Eric Specht (6 - Cat4)   Windermere, FL1:41:04.416 305631  106 Compass Cycling Team
9479.19 Jaime Gomez (7 - Cat4)   Deerfield Beach, FL1:41:04.454 324622  113 Team JMR
10496.51 Mark Mondello (8 - Cat4)   St Augustine, FL1:41:04.469 202257  114 
11513.83 Anthony Musalo (9 - Cat4)   Gainesville, FL1:41:05.873 246553  110 Cycle Logic
12531.15 Greg Platt (10 - Cat4)   Orlando, FL1:41:07.970 395374  102 
DNP Thomas Nugent (Cat4)   Palmcoast, FL1:08:16.839 301448  112 

Men - Cat 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1495.56 Keston Mcmain   Orlando, FL0:53:35.183 308442  525 
2499.50 Chris Tricoli   Orlando0:53:35.427 395680  505 
3503.44 Jose Cabrera   Longwood, FL0:53:35.622 401725  509 
4507.38 Nikolaos Psilopoulos   Tampa, FL0:53:35.634 412741  500 
5511.32 kyle markel   Altamonte Springs, FL0:53:35.697 393792  534 Team Fueled by Mila
6515.26 Paul Thompson   Saint Johns, FL0:53:35.741 399908  529 
7519.20 Jim Hays   Staugustine, FL0:53:35.851 281451  530 
8523.14 Charles Willis   Deland, FL0:53:36.203 355418  506 
9527.08 Daniel Flesch   Deland, FL0:53:36.276 355420  504 
10531.02 Steven Ergle   Gainesville, FL0:53:36.930 357333  508 352 Racing p/b Bikes and More
11 Luis Perez   0:53:37.218  512 
12538.90 Omar Serrano   Debary, FL0:53:37.583 394286  527 Hoovers Market
13542.84 Carlos Torres   Caguas0:53:38.354 401111  501 
14546.78 Hector Cabrera   Orlando Fl0:53:39.750 400823  507 Team Fueled by Mila
15550.72 Garrett Reel   Port Richey, FL0:53:40.530 417152  511 
16 Ismael Nazario   0:53:40.375  513 
17558.60 Ted Bolt   Jacksonville, FL0:53:43.610 374865  528 VeloBrew Cycling Club
18562.54 David Gee   Daytona Beach, FL0:53:43.782 368721  502 
19566.48 Albert Mallari   Jacksonville, FL0:53:44.960 394334  533 VeloBrew Cycling Club
20 Orlando Jasper   0:53:48.663  526 
21 James Rispoli   0:53:50.327  532 
22578.30 Robert Ripley   Orange City, FL0:54:11.820 395686  523 
23582.24 John Fermanis   Winterpark, FL0:55:09.641 304715  524 
24586.18 JC Figueredo   Deland, FL0:55:09.803 353266  503 
25590.12 Christopher Davis   Debary1:13:33.382 423020  510 

Women - Pro/Cat 1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Amy Horstmeyer (1 - Cat1)   Gainesville, FL1:48:06.147 289443  14 Team Kenda presented by RACC

Women - Cat 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Tonya Blocker   Panama City, FL1:48:18.491 406635  301 
2 Laura Thompson   Fleming Island, FL1:48:18.924 283661  339 Cool Beans Racing

Women - Cat 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1469.91 Kelly Serafim   Highland Beach1:48:05.887 395101  439 Garneau Florida
2487.07 Alana Shawah   Valrico Fl1:48:18.607 379641  410 
3504.23 Christina Markel   Altamonte Springs, FL1:48:18.851 393787  437 Team Fueled by Mila
4521.39 Nicole Fietz   Tampa, FL1:49:15.632 404167  411 
5 Laura Mayor   1:56:46.553  438 
6555.71 Sarah Burke   Merritt Island, FL2:07:31.789 393661  413 Cool Beans Racing
7572.87 Tara Smith   Kissimmee, FL1:49:35.359 389418  427 Lakeland Endurance Company LLC/Healthy Living
8590.03 Lisabeth Quinn   Jacksonville, FL1:49:37.251 368224  412 VeloBrew Cycling Club

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerCUORESpyUSACDFOSMOSierra Nevada
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee