Race Results for
Treadfest (WORS 2013 #10)
Lake Geneva, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/08/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Open - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1477.84 Jereme Noffke   Madison, WI1:38:14.5 185686  1908 
2485.38 Steven Schaefer   Port Washington, WI1:38:19.0 361743  1906 
3492.92 Rodney Moon   Blair, WI1:40:57.2 243112  1903 Bikes Limited
4500.46 Michael Plymale   Waterloo, WI1:45:38.5 224218  1953 
5 Steve Jeske   1:45:51.9  1905 Pedal Moraine
6515.54 Nick Christofalos   Chicago1:48:08.0 296031  1911 Activator Cycle Club
7523.08 Jesse Jaehnig   Cleveland, WI1:48:39.6 297773  1901 Bikes Limited
8 Travis Held   1:51:07.2  1902 determinations
DNF Brent Palmer   Aurora, IL0:00:00.0 309538  1954 Titiletown Flyers

Men - Open - Fat Bike

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Kapitz   Manitowoc, WI1:00:55.4 401669  1601 Broken Spoke Cycling Team

Men - Open - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Steckbauer   Princeton, WI1:45:10.0 210181  1801 Rib Mnt Cycles

Men - Cat 3 - Clydesdale - 39-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 jason huff   Evansville, WI0:43:21.0 407903  4815 Michaels Cycles
2 Chris Wilkes   0:43:41.4  4804 MasterGraphicsInc
3554.28 Brian Smith   Janesville, WI0:44:52.1 212540  4812 Michaels Cycles
4561.42 Chad Neff   Woodstock, IL0:45:58.5 310007  4958 
5 Andrew Hill   0:47:04.0  4957 Wadez Bike Shop
6 Rudolph Praudik   0:47:29.5  4953 
7 Ryan Hunn   0:49:30.8  4954 
8 Jason Spring   0:56:36.9  4947 Corn Fed Spartans
DNF Chris Krueger   0:00:00.0  4955 

Men - Cat 3 - Clydesdale - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1510.22 Chris Endres   Janesville0:42:26.0 386665  4811 Michaels Cycles
2515.18 Paul Langenberg   Green Bay0:43:50.3 401719  4816 Trail Vipers
3 Mike Bons   0:45:45.5  4950 
4 Tim Liepert   0:45:47.3  4808 Team Pedal Morraine
5 Kurt Brandli   0:46:08.1  4945 
6535.02 Doug Rodenkirch   Sun Prairie0:46:14.1 374749  4805 SPYCT - Red Fury
7539.98 Paul Goc   River Forest, IL0:47:34.7 323916  4948 Team TATI
8544.94 Tony Kay   Tulsa, OK0:48:39.3 377111  4959 
9 William Van Huis   0:49:24.6  4946 
10 Bryan Peterson   0:49:53.6  4952 
11559.82 Alex Pieper   Kohler, WI0:51:05.6 378652  4810 
12 Robert Paschke   0:55:24.2  4949 
13 Troy Gengler   0:57:58.1  4818 WORS
DNF Patrick O'Boyle   0:00:00.0  4944 Apache racing
DNF Pwil Arends   0:00:00.0  4956 

Men - Cat 3 - Citizen - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1447.11 Cole McDicken   Appleton, WI0:38:51.2 381394  4037 FCYCT Scarlet Knights
2448.07 William Darling   Vernon Hills, IL0:41:00.0 318222  4070 Activator Cycle Club
3449.03 Calhan Norman   Port Washington, WI0:41:35.9 361008  4071 Team Extreme
4449.99 Owen Reich   Pine River, WI0:42:30.3 406097  4061 Team Extreme
5450.95 Zack Kargel   Baraboo, WI0:43:23.9 348136  4057 Baraboo Sharks
6451.91 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI0:44:22.7 311373  4013 FCYCT-Scarlet Knights
7452.87 Megan Senderhauf   Neenah, WI0:44:27.7 350540  4063 Wheel and Sprocket
8453.83 Mitchell Dutczak   Crete, IL0:45:51.3 297673  4056 South Chicago Wheelmen

Men - Cat 3 - Citizen - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1452.47 Stone Vanamerongen   Pine River Wi0:38:02.5 406113  4054 Wade'z
2 Jan-Edward Gierlach   0:38:17.8  4461 
3458.21 Daniel Gretzinger   Greenville, WI0:38:20.0 296042  4058 FCYCT - The Scarlet Knights
4461.08 Jacob Ahles   Hortonville, WI0:38:52.5 379918  4076 FCYCT/Scarlet Knights
5 Nick Sdrenka   0:39:48.8  4431 
6466.82 Alex Halfman   Greenville, WI0:39:50.5 349866  4083 FCYCT - The Scarlet Knights
7469.69 Chase Osborne   Mequon, WI0:41:27.9 299940  4027 Team Extreme
8472.56 Roman Kosarzycki   Greendale, WI0:42:55.0 320314  4092 Alterra
9475.43 Shane Holcomb   Plymouth, WI0:44:59.2 317350  4089 Bikes Ltd/Scenic Concepts
10478.30 Demetrio Velazco   Pearl City, IL0:46:47.2 403563  4044 
11481.17 Dakota Smith   Glade Spring, VA0:52:07.7 366728  4066 Michael Cycle
12 Grant Slocum   0:52:26.9  4043 FCYCT - The Scarlet Knights
13486.91 Grey Rankin   Madison0:54:37.9 403818  4437 
14 Connor Zankle   1:09:27.0  4471 
DNF Sethan Cate   0:00:00.0  4097 Chain ReactionCycling
DNF Dylan Arends   0:00:00.0  4484 

Men - Cat 3 - Citizen - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1515.37 Rowan Norman   Port Washington, WI0:41:53.4 329464  4069 Team Extreme
2 Jack Knutson   0:43:29.7  4486 
3 Mason Chapman   0:43:31.0  4414 
4590.01 Adam Fleming   Franklin, WI0:53:48.6 378726  4053 Team WORS

Men - Cat 3 - Citizen - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Robert Flicek   0:38:41.5  4455 Epic Cycle andFitness
2545.00 Christopher Besaw   Racine, WI0:38:43.1 413294  4434 
3 Kody Bekeris   0:38:49.3  4476 
4 Jake Peterson   0:41:12.4  4459 
5560.00 Jeremy Condon   Milton, WI0:41:49.8 400576  4093 Team WORS
6 Riley Kloss   0:42:30.8  4456 
7570.00 Aaron Frink   Madison, WI0:43:25.3 377912  4031 
8 Max Fischer   0:43:38.7  4496 Christ Punchers
9 Tom Janczy   0:45:42.3  4475 
10 Peter Boettcher   0:50:20.1  4444 
11 Bradley Richter   0:51:32.8  4452 

Men - Cat 3 - Citizen - 25-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1538.21 Daniel Feldmann   Plymouth, WI0:36:05.2 417432  4103 Feldmann
2540.20 Eric Christ   Arlington Heights, IL0:37:29.7 300410  4469 
3542.19 Andrew Feldmann   Plymouth0:38:01.5 416716  4102 Feldmann
4544.18 Brandon Smith   Manitowoc, WI0:38:46.8 401706  4017 Broken Spoke Cycling Team
5546.17 Jason Baer   South Burlington, VT0:39:14.7 71022  4018 
6 Nick Desrochers   0:39:14.9  4080 
7 Mike Shimon   0:40:15.7  4465 
8552.14 David Rossow   Los Gatos, CA0:41:19.3 232665  4466 More Pedal Less Spandex
9554.13 Steve Welk   Milwaukee, WI0:41:32.0 424962  4453 Linear Sport MTB Division
10 Paul Brunette   0:41:34.4  4435 
11558.11 Dave Wasikowski   Glenview, IL0:41:35.2 427379  4416 
12560.10 Eric Buda   East Dundee, IL0:41:50.3 402422  4418 Epic Cycles
13 Ryan Wenzlick   0:43:10.0  4014 Titletown Flyers
14 Cory Desrochers   0:43:32.4  4081 Junebug Cyclists
15 Gabe Rohan   0:43:54.8  4463 
16 Obert Hartner   0:44:02.4  4474 
17570.05 Kyle Suratte   Wonderlake0:44:25.6 403395  4477 The Bike HavenMcHenry
18 Dorian McFarlane   0:45:26.0  4487 
19 Alex Bien   0:45:40.1  4072 AlllSpokedUp
20 Colin Erskine   0:46:57.2  4065 Team WORS
21578.01 Joshua Adams   Jacksonville, NC0:47:20.5 344290  4424 Bike connection
22 Jose Roman   0:47:27.5  4495 Extreme
23 Jeff Mathis   0:47:51.4  4106 
24 Ben Cleveland   0:48:31.1  4026 
25 Evan Larsson   0:48:34.4  4490 
26 David Thomas   0:50:31.9  4420 D&K
27 Donald Dorsch   0:57:22.1  4500 
DNF Jim Gust   0:00:00.0  4454 
DNF Charles Kloppenburg   0:00:00.0  4498 
DNF Brad Dexter   0:00:00.0  7219 

Men - Cat 3 - Citizen - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1513.43 Matt Keon   Grafton, WI0:38:44.5 392933  4130 Alterra CoffeeRacing
2515.50 Derrick Reinke   Walworth, WI0:39:36.8 404168  4041 JVC / MichaelsCycles
3517.57 John Granger   Manitowoc, WI0:40:05.1 401714  4023 Heavy Pedal velo club
4519.64 Eric Zarwell   Wauwatosa, WI0:40:58.9 324992  4004 Alterra Coffee
5521.71 Shawn Laplante   Caledonia, IL0:42:12.7 359775  4457 Janesville Velo Club/Michael's
6 Matt Claybourn   0:42:12.8  4494 
7525.85 Scott Liesch   Green Bay Wi0:42:15.9 378567  4440 Wheel & Sprocket / Vision
8 Andrew McDicken   0:42:30.4  4036 Sleepless Knights
9 Nate Piotrowski   0:42:35.3  4479 Cloud 9 Racing
10 Maciej Majerczyk   0:42:42.4  4488 
11534.13 Bryon Anderson   Pewaukee, WI0:43:05.8 1598  4022 
12536.20 Jack Pabst   Nekoosa, WI0:43:28.5 334134  4049 Cannondale Factory Racing
13538.27 Mark Eben   Manitowoc0:43:39.2 97784  4040 Heavy Pedal Velo Club
14 David Welsch   0:43:59.5  4429 
15542.41 Bradley Pearson   Janesville, WI0:44:09.1 52499  4473 
16 Robb Brabant   0:44:30.4  4450 
17546.55 Todd Somers   Milwaukee, WI0:44:30.5 196059  4059 Alterra
18548.62 Kirt Konkol   West Allis, WI0:44:42.8 412513  4446 
19 Eric Wright   0:44:52.9  4441 
20 Alistair Schuldt   0:45:09.1  4448 
21554.83 Shane Olson   Hays, KS0:45:16.4 220902  4481 
22556.90 Shannon Chapwesk   Johnsburg, IL0:45:17.2 6648  4009 The Bike Haven
23 James Weyenberg   0:45:55.0  4439 Broken Spoke Cycling
24 Kurt Baehmann   0:46:46.9  4482 Cloud 9 Racing
25563.11 Samuel Adams   Asheville, NC0:47:14.7 78678  4428 
26 Vic Perez   0:48:03.6  4442 
27 Steve Knox   0:48:12.6  4430 
28 Grant Singley   0:48:15.3  4425 
29 David Carson   0:48:24.6  3142 
30573.46 Dale Juedes   Green Bay0:49:05.5 390163  4084 Trail Vipers
31575.53 Piermario Bertolotto   Milwaukee0:49:18.7 397156  4025 Belgianwerkx
32 Totik Flores   0:51:07.5  4460 STF/KAF
33 Kevin Lahner   0:54:11.8  4478 
34 Juanito Blanco   0:57:19.2  4462 
35 Ron Tanael   0:59:13.6  4421 
36585.88 Alvin Ang   Round Lake Beach, IL1:00:49.8 399180  4445 FABders
37 Eric Nowakowski   1:03:34.3  4497 
38 Derrill Peters   1:09:47.0  4415 
DNF Keith Eggebrecht   Greenville, WI0:00:00.0 428250  4090 Sleepless Knights
DNF Andrew Ziolkowski   0:00:00.0  4108 
DNF Dave Pringnitz   0:00:00.0  4413 
DNF Youbert Albazi   Elk Grove Village, IL0:00:00.0 411210  4417 
DNF Steven Brown   0:00:00.0  4422 

Men - Cat 3 - Citizen - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1503.60 Rick Dwyer   Jefferson0:37:49.0 392607  4077 Team Niner/Dwyer Racing
2 Jan Krupa   0:38:46.7  4489 Tatry Ski Club
3 Scott Niemi   0:42:28.7  4427 
4512.03 Greg Spende   Walworth, WI0:43:01.0 90741  4449 Treadheadng
5 Jan Zielinski   0:43:11.1  4492 
6517.65 Brian Ethridge   Middleton, WI0:43:47.4 216096  4104 
7520.46 Joe Halfman   Greenville, WI0:43:56.5 424760  4086 Sleepless Knights
8 Steve Lipski   0:44:19.4  4438 Vision Pro Cycling
9 Walter Sdrenka   0:44:24.2  4432 
10 Galen Steig   0:44:35.3  4433 
11 Daniel Reddy   0:44:56.6  4470 
12 Tshengzoo Lor   0:45:07.7  4493 
13 Chip Way   0:45:09.7  4480 
14540.13 Loren Beyer   Kimberly, WI0:45:11.6 349754  4087 
15 Robert Rieb   0:45:18.0  4468 
16 Greg Mann   0:45:55.7  4458 
17548.56 Andrew Matthews   Evanston, IL0:46:28.1 327728  4052 
18551.37 John Norman   Port Washington, WI0:46:37.7 329462  4068 Team Extreme
19 Bob Koffler   0:46:49.7  4464 
20 Freddy Schwarz   0:47:18.5  4419 
21 Steve Caron   0:48:05.5  4105 Red Fury
22 Richard Gordon   0:49:37.8  4447 
23 Timothy Pickett   0:49:51.3  4472 
24 Mark Domke   0:52:30.6  4485 
25 Larry Ferrarini   0:55:17.0  4443 
26 Tim Martin   0:55:55.7  4451 
27576.66 Dushan Stevich   Chicago, IL0:56:35.8 394753  4114 Beer-After-Racing
28 David Berres   0:57:10.3  4060 Heavy Pedal Velo Club
DNF Dave Mraz   Spring Grove, IL0:00:00.0 365253  4002 
DNF Chris Otten   0:00:00.0  4467 
DNF Chris Osborne   Mequon, WI0:00:00.0 302639  4483 Team Extreme
DNF Jozef Guzik   0:00:00.0  4491 

Men - Cat 3 - Citizen - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Desrochers   0:42:39.6  4082 Junebug Cyclists
2 Greg Niles   0:44:05.3  4033 Oberlin FilterRacing
3573.34 Peter Ackermann   Whitefish Bay Wi0:45:25.6 385963  4423 Unattached
4590.01 Stewart Seaholm   Elk Grove Village, IL0:49:58.4 345848  4016 

Men - Cat 3 - Citizen - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lance David   0:43:52.8  4436 Goon Style
2 Dan Marchewka   0:45:24.1  4426 
3563.52 Bruce Parker   Edina, MN0:46:47.6 260693  4005 Freewheel Bike
4576.76 Dennis Klinkert   Meno. Falls0:49:02.8 396442  4012 
5590.00 Donald Howell   Maitland, FL0:49:23.3 130557  4050 

Men - Cat 2 - Sport - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1415.45 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI0:56:59.5 303828  2767 Treadhead Junior/U23 Cycling
2429.47 Caleb Swartz   Madison, WI1:00:23.6 286165  2139 Brazen Dropouts
3443.49 Nate Knowles   Batavia, IL1:02:39.9 314966  2101 All Spoked Up - Vision
4457.51 Kyle Kargel   Baraboo, WI1:03:58.6 348140  2076 Baraboo Sharks
5471.53 Samuel Spende   Walworth, WI1:04:47.6 388853  2160 Treadheadng
6485.55 Blake Mezo   Crown Point, IN1:05:50.5 373752  2149 RBikes.com/Diagrind
7499.57 Simon Jones   Milwaukee, WI1:06:58.9 291893  2768 ISCorp Cycling Team

Men - Cat 2 - Sport - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alex Dorschner   1:00:09.6  2749 
2486.39 Justin Wentworth   Manawa1:00:57.3 404954  2167 FCYCT-The Scarlet Knights
3519.08 Jacob Bons   Menomonee Falls, WI1:03:48.5 317236  2165 
4551.77 James Grenier   Verona Wi1:04:02.0 387381  2040 Atkin's Bike Shop
5584.46 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI1:10:40.4 289759  2002 Twin Six / Team Extreme

Men - Cat 2 - Sport - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Payson Partridge   0:57:53.5  2304 Sun Prairie Youth Cycling
2 Preston Bernsteen   0:58:33.7  2111 SPASH MTB
3522.79 Jonathan Wollner   Grafton Wisconsin0:58:39.2 401071  2021 Team Extreme
4529.72 Ted Kretzmann   Poy Sippi, WI0:58:47.8 377766  2200 Wadez' Bike Shop
5536.65 Mason Switzer   Crystal Lake1:01:06.2 391427  2742 Epic Riders
6543.58 Nolan Steig   Janesville, WI1:02:32.6 344958  2224 JVC/ Michaels Cycles
7550.51 Ben Freas   Elkhorn, WI1:05:24.4 338970  2734 ISCorp/Intelligentsia Cycling
8 Zach Ott   1:25:09.4  2747 

Men - Cat 2 - Sport - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Rupnow   0:58:02.3  2195 Team Extreme
2521.48 Ian Ziarko   Mokena, IL0:59:00.1 379545  2790 
3530.56 Erik Beckman   Pulaski, WI0:59:36.1 314852  2109 Stadium Bike
4539.64 Jordan Boyea   Wausau, WI1:03:58.4 380303  2055 Trek Store of Wausau
5548.72 Zachary Geyer   Green Bay1:17:34.3 230075  2058 Alterra Mountain Bike Team
6557.80 Travis Schirpke   Sussex, WI1:25:35.9 299361  2103 Team Extreme
7 Raymond Tayone   1:44:04.4  2780 
DNF Steven Pirelli   New Berlin0:00:00.0 403603  2056 

Men - Cat 2 - Sport - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cory West   0:58:44.7  2736 
2 Tomasz Kapusciak   0:59:30.2  2792 
3551.28 Ashley Anderson   Madison, WI1:01:54.4 283803  2305 UW Madison
4559.02 Gerald Sorce   Hartford Wi1:02:59.7 375114  2152 2DSShape Shifters
5566.76 Daniel Holtermann   Greenbay, WI1:03:17.6 292340  2211 Gen Ex / WorldBicycle Relief
6 Shawn Peters   1:06:14.0  2776 
7582.24 Andrew Richter   Greenville, SC1:08:37.6 381149  2756 
8 Kirby Merced   1:25:24.5  2778 
DNF Alexander Kaminski   0:00:00.0  2068 WORS
DNF Blake Picard   0:00:00.0  2306 
DNF Allan Else   0:00:00.0  2732 TGPAAM
DNF Matt Shimon   Hartford, WI0:00:00.0 426011  2769 

Men - Cat 2 - Sport - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kerry Gonzalez   1:00:52.4  2753 Treadhead Cycling
2529.12 David Dokman   Deerfield, WI1:01:42.3 381508  2092 Discount Double Check
3 William Ringenoldus   1:02:13.4  2117 Wadez Bike Shop
4538.22 Matthew Tucker   Janesville, WI1:02:23.1 403688  2134 2 Rivers Racing
5542.77 Mike Roethel   Oostburg, WI1:02:36.0 375109  2029 Sheboygan Bicycle Company
6547.32 Isaac Olson   Wind Lake, WI1:03:28.6 335520  2788 
7551.87 David Bowers   Chicago, IL1:03:50.3 264405  2763 Half Acre Cycling
8 David Smage   1:05:38.2  2319 
9 Jason Dahlby   1:06:32.3  2760 Bike Ltd
10565.52 Bryan Scheel   Genoa City, WI1:06:52.3 231658  2733 The Bike Haven
11 Steve Ericksen   1:07:17.5  2315 
12 Erik Backhaus   1:08:48.3  2099 Eriksen Cycles
13579.17 Jason Ferguson   Farmville, VA1:08:50.4 210602  2320 
14 Ryan Usiak   1:09:58.8  2759 Titletown Flyers
15588.27 Casey Brauer   Manitowoc, WI1:18:42.8 350016  2118 Heavy Pedal Velo Club
DNF Sam Foos   0:00:00.0  2140 Bontrager

Men - Cat 2 - Sport - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1461.65 Johnny Hudson   Carpentersville, IL0:54:45.6 329354  2722 Team Gumby
2466.52 Scott Trierweiler   Marshfield1:00:12.8 418109  2168 
3471.39 Nathan Schneeberger   Lake In The Hills, IL1:00:50.0 326150  2038 Johnny Sprockets
4 Eric Roche   1:01:07.9  2318 
5481.13 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI1:01:28.4 339424  2036 2 Rivers Racing
6486.00 Ken Bozych   Pleasant Prairie, WI1:01:49.7 425613  2745 Tortugas Rode Em
7 Justin Fredricks   1:01:52.7  2151 Justwin
8495.74 Nathan Gayeski   Monee, IL1:02:12.6 279119  2770 Iron Cycles
9500.61 Wally Kunstman   Sheboygan, WI1:02:48.2 285687  2141 RACC pb GG
10 Jason Kloptowsky   1:02:49.8  2794 
11510.35 Rick Schopp   Warrenville, IL1:03:01.5 185666  2754 
12515.22 Ben Leach   La Crosse, WI1:03:20.3 380300  2106 Bikes LTD Scenic Concepts
13 Jamie Snippen   1:05:33.3  2735 
14524.96 Jamison Stachel   Lake Geneva, WI1:05:44.0 232999  2789 
15529.83 Mike Mennenoh   Lake Geneva1:05:47.7 404292  2087 Treadhead Cycling
16 William Simon   1:05:50.6  2766 
17539.57 Ruperto Caminar   Bolingbrook1:07:37.4 373945  2774 
18 Nicholas Armstrong   1:08:27.2  2094 Alterra MTB
19549.31 Michael Gordon   Highland Park, IL1:09:42.7 350616  2108 Alberto's
20 James Rossi   1:14:47.5  2796 
21 Ken Sounthala   1:19:46.9  2743 
22 Ernesto Isip   1:21:48.6  2777 
23568.79 Ryan Handley   Hoffman Estates, IL1:22:02.3 314192  2785 PSIMET Racing
24573.66 Matthew Forst   Weyauwega, WI1:26:45.9 175701  2127 
25 Fredrick Etscesta   1:37:26.2  2758 
26 Ray Prestage   1:37:56.7  2786 
DNF Michael Calonia   Saint John, IN0:00:00.0 426682  2730 
DNF Brian Torrevillas   0:00:00.0  2744 
DNF Janusz Rajski   Chicago, IL0:00:00.0 382035  2795 

Men - Cat 2 - Sport - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1474.88 Darrell Scheppman   Denmark, WI0:58:02.9 374811  2013 Heavy Pedal Velo Club
2479.72 Omar Patalinghug   Mundelein, IL0:58:24.6 315432  2729 Activator Cycle Club
3484.56 Roy Bailey   Sun Prairie, WI1:00:03.4 393601  2050 SPYCT Red Fury
4489.40 Joseph Luniak   Kildeer, IL1:00:39.0 338528  2741 Vision Quest
5494.24 Greg Love   Verona1:01:29.5 235696  2026 A Brackett Cycles/Pedal & Spok
6499.08 Mark Swim   Green Bay, WI1:01:30.5 384200  2731 
8508.76 Kevin Herman   Schaumburg, IL1:02:44.5 240028  2797 
9513.60 Andrew Douglass   Waukesha, WI1:02:52.1 230862  2046 Alterra Coffee
10 Ruben Valdez   1:03:02.9  2107 Bike Connection
11523.28 Paul Baltus   Janesville, WI1:03:09.6 345020  2017 JVC / Michael's Cycles
12528.12 Don Iwen   Milwaukee1:04:51.5 208154  2128 Alterra MTB
13532.96 Blake Schraft   Aurora, IL1:04:56.0 392566  2166 All Spoked Up / Vision Racing
14537.80 Geoff Scott   Chicago, IL1:07:17.0 297534  2752 Spidermonkey Cycling
15 Phil Winter   1:07:29.9  2771 
16547.48 Dain Trittau   Pingree Grove1:07:43.3 402737  2787 The Bike Haven
17552.32 Brian Louis   Barrington, IL1:08:12.1 358269  2783 
18557.16 Michael Laufenberg   West Bend, WI1:08:52.7 311890  2060 Team Pedal Moraine
19562.00 Jason White   Chicago, IL1:09:12.9 71963  2775 
20 Scott Olson   1:09:51.1  2314 
21 Julius Buhawi   1:09:53.8  2750 
22576.52 Brad Jorsch   Cleveland, WI1:11:10.5 369701  2031 Sheboygan Co. Law Enforcement
23581.36 Mases Movsessian   Schaumburg, IL1:11:23.4 317660  2723 Spin Doctor cyclewerks
24586.20 Jack Schirpke   Cedarburg, WI1:15:51.5 268393  2020 Team Extreme
102219 Emmanuel Tinga   Itasca, ILD' ONCALL 372572  jr. 2727

Men - Cat 2 - Sport - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1472.92 Paul Roltgen   Cottage Grove, WI0:56:53.7 159534  2772 Brazen Dropouts
2476.13 Brendan George   Deerfield, IL0:57:20.3 73524  2153 Albertos
3479.34 Chris Harold   Lindenhurst, IL0:58:27.0 331674  2154 Activator Cycle Club
4482.55 Brian Christensen   Sheboygan, WI0:59:51.3 53856  2779 
5 Chris Henning   1:00:38.1  2309 
6488.97 Robert Zimmerman   North Conway, NH1:00:50.5 116427  2162 Pedal Morraine
7492.18 Troy Sable   West Bend, WI1:01:25.7 361674  2005 
8 Larry Hipps   1:02:47.4  2010 Pedal Moraine
9498.60 John Ryan   Highland Park, IL1:02:55.4 72843  2740 Alberto's Sport
10 Dan Clasen   1:02:59.1  2782 All Spoked Up
11505.02 Jeffrey Hatton   Appleton, WI1:03:06.4 70548  2064 TitleTown Flyers
12 Mark Kitral   1:04:15.9  2737 BBC
13511.44 Jeff Wren   West Bend, WI1:04:31.0 297072  2072 Team Extreme
14514.65 Jody Arlen   Wausau, WI1:04:42.9 367674  2100 Lucky Brake
15517.86 Kevin Lisowe   Plymouth, WI1:05:38.1 341686  2049 Lucky Brake
16521.07 Felbert Edrada   Plainfield, IL1:06:08.2 304214  2773 
17 Ernie Huerta   1:06:17.1  2085 Vision / Wheel& Sprocket
18 Rick Johnson   1:06:19.0  2761 
19530.70 Robert Sleger   Milwaukee, WI1:07:29.1 32926  2799 
20533.91 John Gretzinger   Greenville, WI1:08:10.1 46604  2079 
21 Robert Groshek   1:09:13.7  2746 
22540.33 Mark Baranowski   Cary, IL1:09:35.4 331596  2307 xXx Racing
23543.54 John Mahr   Chicago, IL1:12:41.6 116316  2798 Wheefast Racing
24 Ed Gierlach   1:14:41.1  2751 
25549.96 Richard Prodans   Libertyville, IL1:17:20.4 28754  2755 Alberto's Sport
26553.17 David Studer   Saint Charles, IL1:17:36.4 412186  2762 
27556.38 Kevin Flowers   Glen Ellyn, IL1:18:21.0 179923  2313 Wheel Fast Racing
28559.59 Troy Olm   Madison, WI1:21:46.8 297065  2034 chainsmokers
29 Randy Borzych   1:23:53.4  2317 
30566.01 Demetrius Banks   Onalaska1:24:30.4 375316  2124 Team 360
31569.22 Tim Peters   Palatine, IL1:28:04.7 163076  2724 Skinnycow
32 Michael Kaspar   1:38:10.6  2784 
DNF Ron Smith   Fond Du Lac, WI0:00:00.0 342844  2032 
DNF Dave Hanrahan   West Bend, WI0:00:00.0 360655  2121 Team Pedal Moraine
DNF Dean Johnson   Machesney Park0:00:00.0 390204  2222 
DNF Emmanuel Mendoza   0:00:00.0  2311 

Men - Cat 2 - Sport - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Giesen   1:01:04.3  2114 Titletown Flyers
2464.13 Rich Baumgarten   Park Ridge, IL1:03:43.8 378294  2011 Half Acre Cycling Team
3468.22 Edward Piontek   Wabeno, WI1:03:50.2 297068  2104 Titletown Flyers
4472.31 Dave Reich   Pine River, WI1:04:13.1 292243  2112 Team Extreme
5 Scott Palmersheim   1:04:25.7  2043 Pedal Moraine
6 Lane Brostrom   1:04:53.1  2316 
7484.58 Jeff Greatens   Green Bay, WI1:05:51.0 404318  2748 
8488.67 Don Freitag   Marshall, WI1:06:12.3 262551  2053 TEAM EXTREME
9492.76 Tom Wendland   Port Washington, WI1:06:28.7 262569  2027 Team Extreme
10496.85 Bradley Boettcher   Wisconsin Rapids1:06:30.7 377639  2039 Element Mobile
11500.94 Len Ayala   Buffalo Grove, IL1:06:39.4 2155  2738 CAMBR
12505.03 John Senkerik   Wauwatosa, WI1:07:19.9 288510  2015 Team Extreme
13509.12 Ross Adams   Lake Geneva, WI1:09:42.6 364980  2312 
14513.21 David Dewitt   Fond Du Lac, WI1:10:31.3 296191  2014 Team Fond du Lac Cyclery
15 Peter Chiappetta   1:11:05.0  2739 
16521.39 Dennis Malmanger   Janesville, WI1:14:14.2 376527  2030 Michaels Cycles
17 Erick Braaksma   1:16:57.2  2116 Element Mobile
18529.57 Dmitro Voinorovich   Palatine, IL1:17:28.2 331540  2757 Wheel Fast Racing
19 Steve Drecoll   1:26:49.6  2091 Activator Cycle Club
20537.75 Ron Oesterlein   Chicago, IL1:29:25.8 119747  2308 
21 Paul Traeger   1:34:15.4  2066 Team Extreme

Men - Cat 2 - Sport - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daivd McCollum   1:03:49.8  2302 
2 Jim Feuerstein   1:06:36.8  2054 Heavy Pedal Velo Club
3521.39 Kenneth Pearson   Janesville, WI1:08:30.4 50596  2137 Michaels Cycles
4528.41 Keith Westendorf   Milwaukee, WI1:09:03.5 259757  2133 Alterra MTB
5535.43 Randy Feuillerat   Beloit, WI1:12:01.3 296455  2115 MIchaels Cycles JVC
6542.45 Andy Garrison   Whitefish Bay, WI1:12:40.0 247739  2793 
7549.47 Thomas Kramer   Buffalo Grove, IL1:13:46.5 222539  2728 Village-Verdigris
8 Frank Sniadajewski   1:14:12.2  2073 Point Pursuit
9563.51 John Wrycza   Naperville, IL1:14:15.4 76133  2791 Wheelfast
10 Randy Rosset   1:16:00.5  2303 
11 Carl Anderson   1:16:06.4  2726 
DNF Bill Styer   Sheboygan, WI0:00:00.0 340862  2069 

Men - Cat 2 - Sport - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1513.29 Albert Weigel   Wheeling, IL1:10:45.1 223747  2725 verdigris/village
2527.94 Brad Swenson   Stevens Point, WI1:11:54.4 227555  2219 Vision/Wheel &Sprocket
3542.59 Warren Fowler   Green Bay, WI1:12:50.0 237504  2113 TitleTown Flyers
4557.24 James Heinecke   Sheboygan, WI1:23:48.8 241024  2024 I RIDE BIKES- GET OVER IT
5571.89 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI1:33:19.9 218705  2004 Team Extreme
DNF Gary Smits   Green Bay, WI0:00:00.0 190487  2080 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Sport - 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1492.06 Mike Sherman   Box Elder, SD1:13:28.4 225605  2077 Single Speed TNT
2541.03 Frank Lobello   Gurnee, IL1:15:56.8 296152  2047 Muddy Cup
3590.00 Steve Manthe   Mc Farland, WI1:24:32.5 211939  2051 Chain Smokers

Men - Cat 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1508.93 Wade Flisram   Onalaska, WI1:01:01.1 208096  2911 Bikes Ltd/Scenic Concepts
2 Michael Owens   1:01:17.5  2905 Alterra Mountain Bike
3 Joshua Wood   1:02:40.9  2764 
4543.67 Bryan Merrill   Chicago, IL1:02:45.0 232995  2955 
5555.25 Christopher McArdle   Greendale, WI1:04:17.8 356852  2954 Colectivo Coffee MTB Race Team
6566.83 Steve Davidson   De Pere, WI1:09:05.5 294363  2913 Titletown Flyers
7578.41 JT Stumpf   Burlington, IA1:18:09.3 386200  2953 Happy Mutant
8589.99 Kevin Schmitt   Elkhart Lake1:18:10.5 52680  2910 Team Extreme
DNF Lloyd Cate   Appleton0:00:00.0 380221  2907 WORS

Men - Cat 2 - Comp - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1471.78 David Carew   Greenville, WI1:31:50.2 384376  1036 Wheel and Sprocket
2511.19 Nicholas Crocker   Greenbay, WI1:38:45.5 297750  1239 
3550.60 Matthew Paterson   Lakemoor, IL1:44:13.1 401250  1010 Team AttakTiks& Sprocket
4590.01 Cory Marty   Plover, WI1:45:46.5 303981  1014 Magnus

Men - Cat 2 - Comp - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Swanson   1:34:03.6  1228 Wheelwerksbikes.com
2469.35 Joshua Meyer   Lincoln, NE1:35:25.1 24201  1054 Heavy Pedal Velo Club
3480.60 Marc Ano   Winthrop Harbor, IL1:35:40.2 348202  1233 KS Energy Services Team WI
4491.85 Martin Reza   Beloit, WI1:36:50.5 401379  1110 Vision Wheel and Sprocket
5503.10 Atanas Petrov   Chicago, IL1:37:19.7 354214  1242 
6514.35 Christopher Rodriguez   Cary1:38:01.0 387960  1137 Lucky Brake Bike Shop
7525.60 Mike Sherven   Edwards , CO1:38:12.5 394978  1044 Bikes Limited
8536.85 Carl Morse   Appleton, WI1:38:15.5 198232  1045 Sixfifty
9 Peter Coenen   1:40:15.9  1235 Northstar Endurance
10559.35 Phil Ott   Marquette, MI1:42:03.4 227380  1232 Quick Stop Bike Shop
11570.60 Brian Paterson   Lakemoor1:45:36.6 397513  1050 Team AttakTiks& Sprocket
12581.85 Kenny Peterson   Madison, WI1:50:26.8 418128  1241 
DNF Taylor Bogdanske   Oshkosh, WI0:00:00.0 274788  73 SixFifty / Wheel & Sprocket

Men - Cat 2 - Comp - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1465.91 Mikey Verhagen   Allouez, WI1:38:18.0 221776  1047 KS Energy / Team Wisconsin
2 Aaron Roecker   1:41:06.0  1076 Sixfifty
3507.03 Jan Van Nuffelen   Chicago, IL1:44:16.0 396368  1075 Spidermonkey Cycling
4527.59 Jonathan Kloppenburg   Chicago, IL1:45:01.7 173352  1071 Spidermonkey Cycling
5548.15 Kevin Crow   Oswego, IL2:00:22.8 401309  1247 Verdigris-Village
DNF Shane Semrow   Scandinavia, WI0:00:00.0 376571  1030 WORS
DNF Nikolay Spasov   Bensenville, IL0:00:00.0 354186  1246 
DNF Phil Fluegel   Roscoe, IL0:00:00.0 350524  1252 JVC Michaels Cycles
DNF Tyler Welnak   0:00:00.0  1254 Vision / Wheel& Sprocket

Men - Cat 2 - Comp - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1433.51 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI1:36:03.3 293518  1032 Treadheads
2448.23 Ryan Rollins   De Pere, WI1:40:55.9 372595  1229 
3462.95 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN1:42:59.1 291373  1009 T6 / Rudy Project
4477.67 Erik Pueschner   La Crosse, WI1:43:08.8 190491  1043 Team 360
5492.39 Martin Tank II   Oconomowoc, WI1:44:28.9 313440  1034 Wheel & Sprocket / Vision
6507.11 Brandon Murphy   Chicago, IL1:46:43.5 342034  1253 Kinky Llama Racing
7521.83 Nathan Tock   La Crosse, WI1:47:31.8 195122  1029 Bikes Ltd/Scenic Concepts
8 Eric Alexander   2:03:01.1  1240 
9551.27 Mark Balkenende   Pleasant Prairie, WI2:06:59.2 228524  1248 
DNF Tim Martin   0:00:00.0  1227 

Men - Cat 2 - Comp - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1434.39 Mike Bishop   Twin Lakes, WI1:32:12.7 3778  1019 Treadhead Cycling
2439.86 Stathy Touloumis   Highland Park, IL1:36:20.0 86745  1069 Albertos Sport
3445.33 Jason Balden   Hales Corners, WI1:37:18.0 366934  1244 KS Energy TeamWI Racing
4450.80 Michael Hartzell   Madison, WI1:38:31.3 129601  1250 Trek Midwest Team
5456.27 Paul-Brian McInerney   Chicago, IL1:38:43.4 286420  1230 Roscoe VillageBike Racing
6461.74 Brett May   Geneva, IL1:38:44.1 378689  1012 All Spoked Up-Vision
7467.21 Chris Fellows   Genoa, IL1:41:02.7 280824  1033 J&R Cycles
8472.68 Bill Burkholder   Rockford, IL1:41:12.6 296156  1031 
9478.15 Christopher Richmond   Manitowoc1:43:51.3 369925  1040 Heavy Pedal Velo Club
10483.62 Jason Ruesch   Medford, WI1:45:03.3 319028  1024 Rib Mountain Cycle
11489.09 Joe Greatens   De Pere, WI1:47:01.0 218706  1245 
12494.56 Aaron Mock   Lake Mills, WI1:48:26.4 77185  1237 
DNF Michael Jeschke   Cudahy, WI0:00:00.0 101275  1038 Kent Ericksen Cycles

Men - Cat 2 - Comp - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1460.57 Glen Stroik   Franklin, WI1:40:07.7 258547  1004 KS Energy / Team Wisconsin
2465.10 Mark Cole   Stevens Point, WI1:40:51.1 104782  1022 Adventure212/Specialized
3469.63 Roger Lundsten   La Crosse, WI1:41:33.3 283600  1053 360 ORA
4474.16 Dwight Ingalls   Oconomowoc, WI1:41:50.1 17365  1243 Vison / Wheel & Sprocket
5478.69 Billy Graef   Elkhart Lake, WI1:42:50.6 294217  1117 Team Velocause
6483.22 Ken Krebs   Saint Charles, IL1:42:57.8 193353  1236 Vardigris Village
7487.75 Edward Dutczak   Crete, IL1:46:33.3 80789  1027 South Chicago Wheelmen
8 Sean Miller   1:48:51.7  1028 Janesville Velo Club
9496.81 Scott Nyland   Madison, WI1:49:06.9 351518  1100 Magnus
DNF Dan Szczepanski   0:00:00.0  1070 BelGioioso / Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Comp - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1442.85 Ross Giese   Lake Geneva, WI1:38:27.1 248274  1249 Stoton Velo Club
2 John Riley   1:38:35.9  1251 Trek
3505.51 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:42:26.1 210815  1111 Team Pedal Moraine
4536.84 Sean Shields   Milwaukee, WI1:52:15.4 76735  1042 Pedal Moraine
5568.17 Todd Fletcher   Waterford, WI1:57:31.9 378275  1025 Vision/Wheel &Sprocket
DNF Terry Prewitt   Black Creek, WI0:00:00.0 296195  1150 Attitude Sports

Men - Cat 2 - Comp - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Scotch   1:52:10.3  1238 
2 Donald Carr   Virginiabeach, VA1:52:47.8 289302  1231 IS Corp
DNF Andrew Mishlove   Glendale, WI0:00:00.0 344022  1002 Hampshire Cycle Cleb

Men - Cat 2 - Clydesdale - 39-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrin Kolka   1:08:37.9  2810 Accepting Sponsors Now
2 Rusty Deperalta   1:14:27.0  2855 CARE / Fmtbe-C
3560.00 Michael Olm   Appleton, WI1:14:58.8 318144  2815 GenXcycling
4 Chad Hoppe   1:15:03.6  2803 Fond du Lac Cyclery
5 Derrick Benz   1:17:21.4  2857 Motobros
6 Jesse Steinhoff   1:22:51.6  2804 Bikes Ltd/ Scenic Concepts
DNF Joseph Kuckuk   0:00:00.0  2805 WORS
DNF Todd Nutter   Milwaukee, WI0:00:00.0 342136  2807 Eriksen Cycles
DNF John Ard   Necedah0:00:00.0 401660  2811 CORBA
DNF Justin Schroeter   Hartford, WI0:00:00.0 374924  2820 team pedal moraine
DNF Tim Black   0:00:00.0  2856 

Men - Cat 2 - Clydesdale - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Thom Hineline   1:10:10.8  2858 Capitol Off Road PAthfinders
2 Jeff Beck   1:12:03.2  2812 
DNF Dale Crowell   Eau Claire, WI0:00:00.0 375876  2801 Eau Claire Bike and Sport
DNF Scott Barclay   Wrightstown , WI0:00:00.0 402135  2813 
DNF Matt Godfread   0:00:00.0  4951 

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1348.26 Fletcher Arlen   Wausau, WI1:29:53.6 368031  119 Team Magnus
2440.22 Andrew Senderhauf   Neenah, WI1:31:49.9 293057  106 Wheel and Sprocket
3532.18 Connor McColl   Oconomowoc, WI1:38:05.1 350036  102 Midwest Devo
DNF Parker McColl   Oconomowoc, WI0:00:00.0 350022  101 Midwest Devo
DNF Mitchell Bratz   Schofield, WI0:00:00.0 377705  103 Sprocketz BikeShop
DNF Brett Poulton   Lake Forest, IL0:00:00.0 259591  107 Gear Grinder

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1184.29 Tristan Schouten   Plymouth, WI1:49:19.4 145071  64 Rolf Prima Wheels
2191.39 Brian Matter   Sheboygan, WI1:50:48.4 85929  RACC / TREKnder
3198.49 Joseph Maloney   Milwaukee1:51:36.5 313232  40 KS Energy Services / Team Wisc
4205.59 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI1:52:11.7 214936  Vision Pro Cycling
5212.69 Justin Piontek   Madison, WI1:54:04.5 297073  Titletown Flyers
6219.79 Kevin McConnell   Iowa City, IA1:54:08.4 258735  Mercy-Specialized
7226.89 Isaac Neff   Madison, WI1:54:21.0 200724  5 Ninesle
8233.99 Corey Stelljes   Madison, WI1:54:44.8 307965  RACC- Gear Grinder
9241.09 Mike Phillips   Chicago, IL1:54:50.4 84647  327 Adventure212/Specialized
10248.19 Chris Peariso   Amherst, WI1:59:27.9 139566  35 Adventure212/Specialized
11255.29 Darrin Braun   Waukesha, WI2:00:48.1 285001  Adventure 212/Specialized
12262.39 Tim Drankus   Sheboygan, WI2:06:57.4 151397  326 Sheboygan Bicycle Company

Men - Cat 1 - 19-23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael Michetti   Broomfield, CO1:57:23.4 337042  331 LAPT
DNF Michael Dutczak   Crete, IL0:00:00.0 200766  39 South Chicago Wheelmen

Men - Cat 1 - 24-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1366.84 Tim Racette   Fort Atkinson, WI2:03:53.3 285206  21 KS Energy Services/Team Wiscon
2389.98 Maxwell Anderson   Hartford, WI2:06:50.2 178840  336 Lakes Area Physical Therapy
3413.12 Chad Sova   Thiensville, WI2:08:26.5 189115  334 Momentum Endurance
4436.26 Cory Samz   Madison Wi2:08:36.4 384848  45 Heavy Pedal Velo Club
5459.40 Tony Wagner   West Bend, WI2:13:28.3 204671  22 Bikes LTD/Scenic Concepts
6482.54 Bill Street   Sheboygan, WI2:20:01.2 219245  56 Kuhl/Rocky Mountain/Velocity
DNF Michael Anderson   Colorado Springs, CO0:00:00.0 183953  47 Schwag
DNF Paul Mumford   Chicago, IL0:00:00.0 167887  332 roscoe villagebikes p/b carbo

Men - Cat 1 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1349.13 Carlos Haeckel   Madison, WI2:01:36.4 227622  60 Alterra CoffeeTeam W&S
2368.02 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:02:29.4 247082  61 Fond du Lac Cyclery
3386.91 David Bender   Kenosha, WI2:05:36.9 260585  95 JVC/Michael's Cycle
4 Drew Nilson   2:05:53.0  335 
5424.69 Alex Applegate   Madison2:07:52.3 389509  333 Wolfpack
6443.58 Ryan Nenninger   Iowa City, IA2:08:06.5 123851  329 Mercy-Specialized
7462.47 Eric Stull   La Crosse2:12:08.5 288265  67 Team 360 / Laxvelo
8481.36 Ben Schreiber   Theresa, WI2:12:26.2 280198  24 Team Fond du Lac Cyclery
DNF Michael Humpal   Mundelein, IL0:00:00.0 189221  34 Specialized Regional

Men - Cat 1 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1360.41 Rick Mezo   Crown Point, IN1:58:06.0 246376  58 Rbikes.com/Diagrind
2380.43 Vincent Steger   Fitchburg, WI2:02:50.4 356588  17 Erik's Bikes and Boards
3400.45 Karl Tillman   La Crosse, WI2:10:13.5 294041  14 Team 360 p/b Kickapoo
4420.47 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI2:11:44.9 293537  28 Adventure 212/Specialized
5440.49 Jimmy Toombs   Madison, WI2:21:57.8 309850  36 Erik's Bike and Boards
DNF Brian Parker   Berwyn, IL0:00:00.0 229590  337 The Bonebell

Men - Cat 1 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1314.23 Trevor Olson   Rochester, MN1:54:51.3 264356  31 Team 360
2337.74 Ray Nelson   Woodstock, IL1:55:36.6 193027  100 Treadhead Cycling
3361.25 Ryan Krayer   North Freedom, WI1:59:12.3 227406  29 Adventure212/Specialized
4384.76 Gabriel Ion   Spring Grove, IL2:08:59.1 317100  50 Treadhead Cycling
5408.27 Steve Schafer   Barrington, IL2:13:48.6 309583  51 Village-Verdigris Cycling Team
6431.78 Jose Barraza   Chicago, IL2:17:53.4 188356  325 CC BARRAZA
7455.29 Jerrod Collier   Lindenhurst, IL2:29:36.6 194466  69 TreadHead Cycling

Men - Cat 1 - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1405.63 John Shull   Libertyville, IL2:06:19.8 259398  13 Alberto's
2443.09 John Wypiszinski   Appleton, WI2:07:25.0 211571  18 Titletown Flyers/Wiara Invest
3 Jack Nielsen   2:08:04.6  330 
4518.01 Thomas Sulentic   Iowa City, IA2:13:41.4 34574  328 Iowa City Cycling Club
5555.47 David Poulton   Lake Forest, IL2:16:00.0 28536  63 Activatorng Club
DNF Scott Cole   Stevens Point, WI0:00:00.0 7340  27 Adventure 212/Specialized

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1453.99 Hunter Schmitt   West Bend, WI0:19:51.9 353908  6005 Team Extreme
2457.56 Daxton Mock   Lake Mills, WI0:20:03.2 380296  6530 Glacial Drumlin Youth MTB
3 Nick Niemi   0:21:04.1  6508 
4464.70 Christian Pieper   Kohler, WI0:21:29.3 378654  6048 Bikes Limited
5 Dylan Waldner   0:24:51.6  6040 Bikes Limited/Scenic Concepts
6 Mason Huff   0:25:26.5  6518 
7 Griffin May   0:25:35.9  6013 All Spoked Up-Vision
8478.98 Ben Komoroske   Green Bay, WI0:26:08.1 423719  6507 SCHWAG
9482.55 Porter Thorpe   Wausau, WI0:26:27.3 347916  6025 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
10 Max Bailey   0:26:32.4  6513 SPYCT Red Fury
11489.69 Jacob Mork   Greenville, WI0:27:15.9 375803  6008 FCYCT-The Scarlet Knights
12 Jordan Groshek   0:27:41.5  6516 
13496.83 Jonah Whitedog   La Crosse0:27:43.3 379542  6054 Bikes Ltd Scenic Concepts
14 Sam Hansen   0:28:49.9  6076 Team Extreme
15 Niko Dorschner   0:29:18.2  6523 
16507.54 Andrew Vant Hoff   Sun Prairie0:30:24.0 406958  6512 Red Fury
17 Nick Schopp   0:30:44.1  6532 
18514.68 Collin Neuser   Mosinee, WI0:31:00.5 374521  6022 Rib Mountain Cycles
19 Isaac Schoen   0:31:22.9  6520 
20521.82 Nick Georges   Mequon, WI0:32:25.1 405506  6031 Team Extreme
21525.39 Alex Gordon   Park City, UT0:36:18.7 249873  6521 Albertus Sport
22 Ray Ure   0:40:12.3  6527 
DNF Joshua Prewitt   Black Creek, WI0:00:00.0 380580  6060 FVYCT
DNF Liam Cate   0:00:00.0  6072 WORS
DNF Loden Chapman   0:00:00.0  6504 
DNF Rider Rainer   0:00:00.0  6529 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1449.97 Matt Rodenkirch   Sun Prairie0:20:05.1 400031  6017 SPYCT - Red Fury
2453.93 Jackson Jennings   De Pere0:20:11.6 398004  6066 
3457.89 Dwight Eben   Manitowoc, WI0:21:38.8 366665  6021 Heavy Pedal Velo Club
4 Joey Jeschke   0:21:59.7  6069 Eriksen Cycles
5 Noah Chapman   0:22:08.0  6503 
6 Connor Grosch   0:22:19.5  6053 Bikes Limited Scenic Concepts
7473.73 Camden Jackson   Oconto Falls, WI0:22:26.8 395379  6010 4 Jax Racing
8477.69 Nickolas Duhm   Greenville Wi0:22:30.7 400517  6068 FCYCT - The Scarlet Knights
9481.65 Mason Newman   Veronaverona, WI0:22:48.3 403762  6019 
10485.61 Karl John Tillman   La Crosse, WI0:23:26.0 345804  6014 Bikes Ltd / Scenic Concepts
11489.57 Zac Lucarz   Aurora0:24:16.7 411427  6528 Podium Racing
12 Brody Endres   0:24:33.8  6065 
13497.49 Reed May   Geneva, IL0:24:40.8 349886  6015 All Spoked Up-Vision
14501.45 Dylan Worthing   Janesville, WI0:24:53.0 387976  6510 
15505.41 Zachary Fischer   Appleton, WI0:25:01.6 405735  6035 fox cities youth cycling - sca
16 Kade Brabant   0:26:28.2  6519 
17513.33 Tanner Smith   Broken Arrow0:27:26.6 407721  6533 
18 Skyler Wilborn   0:28:35.9  6514 
19 Sam Ure   0:38:18.5  6526 

Men - Junior - 7-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1502.41 John Schmidt   Geneva, IL0:27:12.1 355322  6004 Rolling Schmidties
2514.92 Elliot Harold   Lake Villa, IL0:28:55.9 417171  6074 Activator CycleClub
3 Brennen Huff   0:31:11.1  6517 
4 Will Knowles   0:31:21.4  6049 All Spoked Up - Vision
5 Colin Knowles   0:31:40.9  6050 All Spoked Up - Vision
6564.96 Hunter Gengler   South Milwaukee, WI0:32:57.6 407242  6047 WORS
7577.47 Magnus Davidson   De Pere, WI0:34:47.5 400596  6003 Titletown Flyers
8 Oscar Phillips   0:36:32.1  6079 2DSS

Men - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1452.64 Sam Komoroske   Green Bay, WI0:20:56.7 400240  6009 Trail Genius
2457.03 Skyler Schmitt   West Bend, WI0:22:34.6 353906  6001 Team Extreme
3 Joshua Caron   0:22:35.4  6078 SPYCT. Red Furyth Cycling team
4 Stephan Liepert   0:24:23.7  6018 Team Pedal Morraine
5470.20 Alex Phillips   Grayslake, IL0:24:59.5 408144  6522 
6474.59 Jack Spende   Walworth0:27:14.2 407384  6043 Treadheadng
7478.98 Anders Davidson   De Pere, WI0:27:29.8 343542  6007 Titletown Flyers
8483.37 Lucas Fletcher   Waterford, WI0:27:42.5 378741  6033 Vision/Wheel &Sprocket
9487.76 Justin Munzur   Brookfield0:27:59.3 365809  6058 Cafe De Arts Roastery
10 Benjamin Eben   0:28:24.2  6511 Heavy Pedal Velo Club
11 Ryan Brown   0:32:59.5  6505 
12 Trey Laudolff   0:34:10.6  6044 
13505.32 Nathaniel Osborne   Mequon, WI0:36:28.8 379128  6020 Team Extreme
14509.71 Owen Roltgen   Cottage Grove, WI0:36:32.0 403213  6515 Sun Prairie Red Fury
15 Wesley Hennessey   0:38:23.4  6509 
16 Johnny Mohr   0:40:52.3  6534 
DNF Brennan Cate   0:00:00.0  6071 WORSCycling

Women - Open - Female - 34-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1533.48 Claire Luby   Saint Paul, MN1:21:52.6 212871  1530 
2560.02 Jenaiya Stolper   Manitowoc1:26:55.0 366306  1509 Heavy Pedal Velo Club
3586.56 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:27:31.6 210713  1507 Bikes Limited Scenic Concepts

Women - Open - Female - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1466.39 Karlene Olson   Rochester, MN1:15:49.9 297066  1505 Team 360
2504.17 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:18:21.9 223874  1515 SixFifty/Wheel& Sprocket
3541.95 Wendy Gaddey   Waukegan, IL1:20:27.8 241055  1508 Alberto's
4 Sondra Klipp   1:24:08.4  1512 Janesville Velo Club

Women - Cat 3 - Citizen - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1476.39 Marilee Collier   Lake Villa, IL0:46:20.8 297074  5001 Treadhead Cycling
2 Andrea Zimmermann   0:48:33.6  5029 Pedal Moraine
3535.21 Leah Fletcher   Waterford, WI0:50:18.5 368322  5030 Vision/Wheel &Sprocket
4564.62 Danielle Krebs   Saint Charles, IL0:51:21.9 368788  5153 Village Veraigris

Women - Cat 3 - Citizen - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1472.71 Allison Pieper   Kohler, WI0:45:00.1 378653  5023 Bikes Limited
2531.36 Hanna Goc   River Forest, IL0:45:54.3 324646  5145 Team TATI
3 Charity Desrochers   0:55:45.3  5015 Junebug Cyclists

Women - Cat 3 - Citizen - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly Desrochers   1:02:04.5  5017 Junebug Cyclists

Women - Cat 3 - Citizen - 25-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donna Brunette   0:45:07.0  5143 
2 Carmen Rademacher   0:46:24.1  5148 2 Rivers
3565.00 Dawn David   Chicago, IL0:50:05.6 390640  5146 Goon Style
4 Kim Biedermann   0:50:23.9  5150 
5 Tamara Hartner   0:57:50.1  5149 
DNF Lindsey Pietrzak   0:00:00.0  5024 WORS
DNF Heathyer Dahl   0:00:00.0  5151 

Women - Cat 3 - Citizen - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Lori Wenzel   0:49:58.4  5020 
2 Tina Olm   0:52:23.7  5007 GenXcycling
3565.00 Laura Granger   Manitowoc, WI0:54:22.7 401716  5021 Heavy Pedal Velo club
4 April Knudson   1:03:01.3  5002 TitleTown Flyers
5 Patricia Aron   1:05:01.0  5152 
DNF Tara Michalski   Cambridge, WI0:00:00.0 403581  5028 
DNF Tonia Roddick   0:00:00.0  5144 2 Rivers

Women - Cat 3 - Citizen - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Amy Dykema   Evanston, IL0:51:31.9 10328  5050 Half Acre Cycling
2556.67 Marcy Wentworth   Manawa0:53:10.1 405453  5010 
3573.34 Jeannie Ryan   Highland Park, IL0:56:57.8 355664  5147 Alberto's Sport
4590.01 Lora Petrak   Bull Valley, IL1:10:29.6 420134  5142 

Women - Cat 2 - Sport - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arianna Schafer   Barrington, IL1:11:18.3 338174  3030 Village-Verdigris Cycling
DNF Grace Prewitt   Black Creek, WI0:00:00.0 296195  3020 Attitude Sports

Women - Cat 2 - Sport - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Marlo Vercauteren   Depere, WI1:22:19.7 396719  3012 Alterra Mountain Bike Team

Women - Cat 2 - Sport - 25-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI1:11:32.0 316500  3019 Alterra
2552.50 Amy Ancheta   Chicago, IL1:14:06.2 403434  3009 Spidermonkey Cycling
3565.00 Sarah Richter   Greenville, SC1:19:16.3 288350  3027 
4577.50 Heather Jazdzewski   Plover, WI1:23:23.4 367716  3005 Magnus
5 Lindsey Carlson   1:25:16.7  3143 
DNF Ross Rushin   0:00:00.0  3016 

Women - Cat 2 - Sport - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Becky Rands   Westbend, WI1:15:46.1 310963  3008 Team Pedal Moraine
2565.00 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI1:16:58.2 288201  3041 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
3 Christina Flisram   1:18:07.0  3141 Bikes Limited/Scenic Concepts

Women - Cat 2 - Sport - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Nancy Heymann   Highland Park, IL1:11:33.1 283728  3139 Higher Gear
2 Linda Baehmann   1:12:49.5  3015 Team Magnus
3 Lynne Senkerik   1:14:18.1  3001 Team Extreme
4570.00 Kristin Long   Madison, WI1:15:24.6 21529  3144 Brazen Dropouts
5580.00 Christine Griesbach   Rockford, IL1:20:18.1 209601  3140 
6590.00 Melissa Kennedy   Oak Creek, WI1:22:54.9 367933  3007 Lucky Brake

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1483.49 Emma Swartz   Madison Wi1:17:18.1 286164  111 Junior Dropouts
2536.75 Rachael Jensen   Shell Lake, WI1:19:16.1 288627  112 RACC p/b Geargrinder
3590.01 Alexandra Christofalos   Lake Bluff, IL1:28:48.9 392411  115 Activator Cycle Club
DNF Emily Shull   Libertyville, IL0:00:00.0 264455  114 MidWest Devo

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1365.11 Abigail Strigel   Madison, WI1:35:17.5 202434  501 Honey Stinger / Bontrager
2454.26 Cooper Dendel   Marquette, MI1:38:06.4 378183  510 Border Grill P/B QSBS
3543.41 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:46:43.0 227405  503 Adventure 212/Specialized

Women - Cat 1 - 24-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1442.56 Brittany McConnell   Iowa City, IA1:48:11.7 285899  598 Mercy Specialized
2457.91 Leia Schneeberger   Madison, WI1:48:30.4 350192  517 Magnus
3473.26 Evelyn Johnson   Fort Atkinson, WI1:56:34.8 375425  511 2 Rivers
4488.61 Jeanne Hornak   New Berlin, WI1:58:04.6 406763  515 Wheel & Sprocket Vision
5503.96 Heather Stelljes   Madison, WI2:02:37.0 375432  607 Vander Kitten

Women - Cat 1 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1407.25 Lori Sable   Thiensville1:44:42.3 226461  504 Team 65? / W&S
2468.09 Andrea Matter   Sheboygan, WI1:46:49.4 157882  514 Gear Grinder
3528.93 Michelle Peariso   Amherst, WI1:53:32.8 227741  508 Adventure212/Specialized

Women - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1486.07 Emma Osborne   Mequon, WI0:23:55.2 359179  6016 Team Extreme
2490.34 Katy McDicken   Appleton, WI0:25:11.2 381393  6024 FCYCT Scarlet Knights
3494.61 Mckenna Dwyer   Jefferson0:26:32.3 397843  6077 Team Niner/Dwyer Racing
4498.88 Lorissa Thorpe   Wausau, WI0:27:01.9 346768  6026 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
5503.15 Lauren Duhm   Greenville, WI0:29:27.7 400520  6012 FCYCT - The Scarlet Knights
6507.42 Jaden Liesch   Oconomowoc0:30:30.0 403669  6029 Wheel & Sprocket / Vision
DNF Julia Whitedog   La Crosse0:00:00.0 379541  6055 Bikes Limited Scenic Concepts

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Alison Roltgen   Cottage Grove, WI0:32:27.6 403212  6075 Red Fury
2 Rubile Kasperiunaite   0:34:45.2  6525 
3 Caitlyn Anderson   0:37:33.2  6524 

Women - Junior - 7-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1523.03 Kendra Schmitt   West Bend, WI0:34:53.3 402868  6011 Team Extreme
2556.51 Erin Davis   Plano, TX0:37:59.1 398066  6506 Sun Prairie Youth Cycling Team
3 Kirsten Waldner   0:38:27.6  6073 Bikes Limited/Scenic Concepts

Women - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1484.22 Katherine Schafer   Barrington, IL0:27:49.9 378878  6028 Village-Verdigris Cycling
2490.19 Antonia Gengler   South Milwaukee, WI0:28:57.9 407243  6042 Vision / Wheel& Sprocket
3 Brooklyn Waldner   0:30:26.9  6041 Bikes Limited/Scenic Concepts
4502.13 Sawyer Liesch   Ocnomowoc0:33:37.8 403673  6030 Vision / Wheel& Sprocket
5508.10 Kylie Krayer   North Freedom, WI0:35:03.6 406749  6062 Adventure 212
6 Aryana Knudson   0:38:24.9  6006 TitleTown Flyers
7520.04 Claire Kaiser   Menominee Falls0:38:39.7 375140  6002 Wheel & Sprocket/Vision
DNF Bella Schopp   0:00:00.0  6531 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpySierra NevadaBonk BreakerUSACDFShimanoOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee