Race Results for
Wisconsin State Time Trial Championships
Kansasville , WI
(Event Information)
View By:
Time Trial on 07/14/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 70+ - 70-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Eckart (1 - Cat5)   Princeton, WI0:35:57.00 319126  110 

Men - Masters 65-69 - 65-69

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Paul Mehlenbeck (1 - Cat2)   Milwaukee, WI0:27:59.31 47107  109 BVC/Nomad Cycling

Men - Masters 60-64 - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Robert Burke (1 - Cat5)   Antioch, IL0:55:58.73 189847  88 
2548.33 Patrick Streicher (1 - Cat3)   Menasha, WI0:59:21.20 379308  91 
3556.67 Daniel Meyer (2 - Cat3)   Lake Elmo, MN0:59:24.81 117486  90 Loon State Cyclists
4565.00 Rit Booth (1 - Cat4)   Milwaukee, WI1:04:15.97 51735  87 Hampshire Cycle Club
5573.33 Mark Barrette (2 - Cat4)   Beaver Dam, WI1:05:46.25 106934  86 
6581.67 Peter Thomas   Verona, WI1:06:26.70 410523  92 
7590.00 Mark Mendelson (2 - Cat5)   Shorewood, WI1:12:28.90 273628  89 Big Ring Flyers

Men - Masters 55-59 - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1491.05 Elmer Colyer (1 - Cat3)   Dubuque, IA0:51:53.54 263217  69 River Valley Cycling Club- RVCC
2497.23 David Ludwigson (2 - Cat3)   Stillwater, MN0:55:31.83 212903  76 Loon State Cyclists
3503.42 Joseph King (1 - Cat4)   Madison, WI0:57:49.47 190745  73 Brazen Dropouts
4509.60 Craig Pate (1 - Cat5)   New Berlin, WI0:58:53.91 391252  80 
5515.79 Craig Busche (2 - Cat4)   Wauwatosa, WI0:59:52.59 250106  67 Velo Trocadero
6521.97 Jeffery Brodek   Racine, WI0:59:55.01 4919  66 
7528.16 Kevin Horvath (3 - Cat4)   Elkhorn, WI1:00:05.18 118728  72 LAPT CC
8534.34 Andrew McConnell   Brookfield, WI1:01:00.85 383317  77 
9540.52 dominic leone (2 - Cat5)   Wauwatosa1:02:16.87 384242  75 
10546.71 Mark Muschinski (4 - Cat4)   Palmyra, WI1:02:55.23 347744  78 LAPT CC
11552.89 Gregg Coroleuski (3 - Cat3)   Pewaukee, WI1:03:07.56 49090  70 LAPT CC
12559.08 jeff lamay (3 - Cat5)   Cottage Grove, WI1:03:20.51 321850  74 
13565.26 Richard Olson (4 - Cat3)   Milwaukee, WI1:04:26.83 52494  79 LAPT CC
14571.45 John Coyle (5 - Cat4)   Whitefish Bay, WI1:07:38.56 273929  71 Brazen Dropouts
15577.63 Gary Johnson (6 - Cat4)   Shorewood, WI1:09:08.30 342510  64 Hampshire Cycle Club
16583.82 Richard Alderman (4 - Cat5)   Madison, WI1:10:32.11 278976  65 
17590.00 Ronald Powers (5 - Cat5)   Libertyville Illinois 600481:12:52.06 391790  81 
DNF Clauss Allen    68 

Men - Masters 50-54 - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1528.73 Craig Gartland (1 - Cat2)   Madison, WI0:53:28.98 58590  58 Brazen Dropouts
2536.39 John Van Susteren (2 - Cat2)   Mukwonago, WI0:54:20.82 208025  62 LAPT CC
3544.05 Eric Knuth (3 - Cat2)   Madison, WI0:55:45.06 203995  63 Trek Midwest Team
4551.71 Craig Curtis (1 - Cat3)   Appleton, WI0:55:50.25 225335  56 Brone's Bike Shop
5559.37 Michael Meteyer (2 - Cat3)   Madison, WI0:56:27.34 321876  61 Trek Midwest Team
6567.02 William Koehler (3 - Cat3)   Cedarburg, WI0:58:05.20 214442  59 BELGIANWERKX
7574.68 Robert McDougall   Cedarburg, WI0:58:34.48 409343  60 
8582.34 Robert Anderson (1 - Cat4)   Neenah, WI1:02:19.79 380801  55 Diablo Cycling
9590.00 Jonathon Gang (1 - Cat5)   Waukesha1:06:38.76 410517  57 

Men - Masters 45-49 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1519.82 Jeffery Otto (1 - Cat2)   Madison, WI0:50:26.15 61837  103 Scarlet Fire Racing
2531.52 Jeff Melcher (2 - Cat2)   West Bend, WI0:53:13.15 166066  102 Team Pedal Moraine
3543.21 Arlen Spicer (1 - Cat3)   Cedarburg, WI0:58:38.26 54061  105 BELGIANWERKX
4554.91 Christopher West (3 - Cat2)   Oconomowoc, WI1:01:17.49 72551  106 Lakes Area Physical Therapy
5566.61 Darin Chic (2 - Cat3)   Sussex, WI1:02:38.97 229777  107 LAPT CC
6578.30 Daryl Kruse   Racine, WI1:03:03.79 410768  101 
7590.00 Steven Sarver (3 - Cat3)   Milwaukee, WI1:05:20.08 399875  104 Team Velocause
DNF Jeff Abitz (Cat5)   Appleton, WI 211068  99 

Men - Masters 40-44 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Jeffrey Bannink (1 - Cat1)   Shorewood, WI0:54:16.20 2499  45 Type One United
2545.56 Travis Goodlund (1 - Cat5)   Mc Farland, WI0:55:03.28 78315  48 TEAM MADCROSS
3551.11 Steven Flurry (1 - Cat2)   Fond Du Lac, WI0:58:08.11 66051  47 CZ Velo
4556.67 Mark Dolin (2 - Cat2)   Janesville, WI0:58:30.38 9724  10 LAPT CC
5562.22 Wade Loberger (1 - Cat3)   Oshkosh, WI0:59:00.77 114529  51 Team Wheel & Sprocket
6567.78 Randy King (2 - Cat3)   Oak Creek, WI0:59:38.48 242470  50 LAPT CC
7573.33 Grant Stevens (3 - Cat3)   Cedarburg, WI0:59:52.81 125520  53 Team Extreme
8578.89 Peter Oyen   Madison, WI1:01:22.72 253032  52 
9584.44 Gregory Hanrahan (1 - Cat4)   Loves Park, IL1:06:09.73 203302  49 Michael's Cycles Team
10590.00 Tyson Beck (4 - Cat3)   Pewaukee, WI1:08:48.55 62605  46 LAPT CC

Men - Masters 35-39 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Albertus Rohling (1 - Cat2)   West Allis, WI0:53:38.57 150594  43 
2552.50 Doug Bailey (2 - Cat2)   Elkhorn, WI0:55:35.50 212426  38 Trek Midwest Team
3565.00 Matthew Nitka (1 - Cat3)   New Berlin, WI0:59:11.06 344292  42 CZ Velo
4577.50 Shawn Bass (2 - Cat3)   Madison, WI0:59:24.54 311465  39 MadCity Velo Club
5590.00 Andrew Kenth (1 - Cat4)   Franklin, WI1:06:12.06 368502  41 LAPT CC

Men - Masters 30-34 - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Daniel Ajer (1 - Cat1)   Cottage Grove, WI0:53:59.13 180160  Great Dane Velo Club (GDVC)
2 Jadon Jaeger (1 - Cat3)   Bayside, WI0:56:17.44 344420  11 BELGIANWERKX

Men - Junior Boys 17-18 - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Ben Freas   Elkhorn, WI0:28:40.46 338970  117 ISCorp Cycling Team
2565.00 Noah Stamsta   Waunakee, WI0:31:18.35 277929  119 Junior Dropouts
3590.00 Eric Paulos   Janesville0:34:38.53 383953  118 Michael's Cycles Team

Men - Junior Boys 15-16 - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Riley Hankes   New Berlin, WI0:28:34.30 320456  115 Racers Against Childhood Cancer
2 Jack Niewold   Madison, WI0:31:59.93 403588  116 Junior Dropouts

Men - Junior Boys 13-14 - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Alex Woyte   Milwaukee, WI0:32:50.06 400606  114 LifeCyclists
2565.00 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI0:35:50.00 306400  113 ISCorp Cycling Team
3590.00 Benjamin Spicer   Cedarburg, WI0:43:22.40 410483  112 Belgianwerkx

Men - Junior Boys 10-12 - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ian Tweedie   New Berlin, WI0:30:30.92 377207  111 ISCorp Cycling/NCSF

Men - Elite Category 4/5 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Brian Turany   Madison, WI0:56:00.38 351084  36 MadCity Velo Club
2546.25 Tyler Stein   Fort Atkinson, WI0:58:24.74 310045  35 
3552.50 Tim Skinner   Fitchburg, WI0:58:29.40 280200  33 Flying Bobcats
4558.75 anthony otero   Schaumburg1:00:17.56 404333  32 Village-Verdigris Cycling Team
5565.00 Eric Hartnett   Saukville, WI1:01:08.11 399312  29 
6571.25 Michael Kren (1 - Cat5)   New Berlin1:02:34.16 383619  30 BELGIANWERKX
7577.50 Spencer Kruse   Racine, WI1:03:41.59 379841  31 KS Energy Services/Team Wisconsin
8583.75 Michael Smith   Waunakee1:04:17.73 379049  34 
9590.00 James Winner   Muskego, WI1:07:50.87 232767  37 LAPT CC

Men - Elite Category 3 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Curtis Bice   Brookfield, WI0:53:42.25 188035  23 Trek Midwest Team
2547.14 David Blodgett   Madison, WI0:54:44.16 296428  24 Magnus
3554.29 Jesse Collins-Davies   Madison, WI0:55:56.99 291555  25 Magnus
4561.43 Andrew Hellpap   Belleville, WI0:56:29.36 338786  26 Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
5568.57 Nicholas Sabel   Ripon, WI0:56:44.88 263354  28 Lakes Area Physical Therapy
6575.71 Kevin Mulligan   Waukesha, WI0:57:56.56 399918  27 Lakes Area Physical Therapy
7582.86 Frederick Derocher   West Allis0:59:50.20 391071  21 KS Energy Services / Team Wisconsin
8590.00 John Berberich   Beloit, WI1:04:21.33 340852  22 Michael's Cycles Team

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1531.73 Daniel Ajer (1 - Cat1)   Cottage Grove, WI0:54:13.96 180160  98 Great Dane Velo Club (GDVC)
2543.38 Robert Springer (1 - Cat2)   Kenosha Wi0:55:09.88 57145  96 Team Wheel & Sprocket
3555.04 Michael Norton (2 - Cat1)   Beloit, WI0:55:21.59 74291  95 Janesville Velo Club
4566.69 Jason Svaldi (2 - Cat2)   Monona, WI0:55:46.43 190485  97 Great Dane Velo Club
5578.35 Adam McClurg (3 - Cat1)   Waukesha, WI0:56:34.28 222744  94 Lakes Area Physical Therapy
6590.00 Michael Jenich (3 - Cat2)   Shorewood, WI0:59:15.28 260373  93 Lakes Area Physical Therapy

Women - Women Cat 4 - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Gale Hellpap   Belleville1:02:00.36 377249  KS Energy Services / Team Wisconsin
2547.14 Stephanie Skladzien   Madison, WI1:02:01.91 392446  
3554.29 Michele Moreno   Madison, WI1:05:00.17 350798  5Nines Cycling
4561.43 Stephanie Winner   Muskego, WI1:08:28.00 370518  LAPT CC
5568.57 Tara McCloskey   Madison, WI1:09:34.48 378157  
6575.71 Jennifer Picciolo   Milwaukee, WI1:10:03.85 365134  ISCorp Cycling/NCSF
7582.86 MayaLisa Holzman   Madison, WI1:10:28.25 396414  KS Energy Services / Team Wisconsin
8590.00 Jessie Llewellyn   Neenah, WI1:13:46.51 405595  

Women - Women - 19-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Leigh Thompson   Winnetka, IL0:57:35.23 265683  14 Vision Quest
2565.00 Lisa Johns   Madison, WI0:58:48.71 379243  12 Trek Midwest Team
3590.00 Kim Stepien   Chevy Chase, MD0:59:25.33 310718  13 

Women - Masters Women 60-64 - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Valeria Fugali (1 - Cat4)   Lake Forest, IL0:30:30.79 402611  108 

Women - Masters Women 55-59 ride - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1531.41 Arrietta Clauss (1 - Cat3)   Madison, WI0:27:38.06 266230  84 Trek Midwest Team
1531.41 Arrietta Clauss (2 - Cat3)   Madison, WI0:28:09.71 266230  121 Trek Midwest Team
2542.68 Shirley Crocker (1 - Cat4)   Madison, WI0:28:46.56 291163  85 Brazen Dropouts
2542.68 Shirley Crocker (2 - Cat4)   Madison, WI0:29:51.92 291163  120 Brazen Dropouts

Women - Masters Women 50-54 - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ellen Daroga (1 - Cat4)   Milwaukee, WI1:14:25.23 357497  20 Big Ring Flyers

Women - Masters Women 45-49 - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Deanna Courtney (1 - Cat3)   Hartland, WI1:03:01.40 263319  19 KS Energy Services / Team Wisconsin

Women - Masters Women 40-44 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Diane Schlipper (1 - Cat3)   Madison, WI1:04:24.21 343160  18 Brazen Dropouts
2565.00 Melissa Putzer (1 - Cat4)   Oshkosh, WI1:04:47.64 161325  17 Team Wheel & Sprocket
3590.00 Michele Moreno (2 - Cat4)   Madison, WI1:09:00.33 350798  83 5Nines Cycling

Women - Masters Women 35-39 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Meredith Peterson (1 - Cat3)   Madison, WI1:07:41.72 248348  16 Team Kenda presented by RACC

Women - Masters Women 30-34 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Theresa McClurg   Waukesha, WI1:13:08.50 296560  15 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerUSACDFSierra NevadaSpyOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee