Race Results for
Dirt Spanker Classic - MNMBS #8
Superior, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 08/18/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1449.07Eric Thompson   Shoreview, MN1:34:54 150540  44 Mt. Borah
2475.35Jesse Rients   Shakopee, MN1:34:56 147524  Penn Cycle
3501.62Scott Kylander-Johnson   Duluth, MN1:36:47 83047  12 Trek/Kuhl/Ski Hut
4527.90Michael McBurney   Roseville, MN1:46:18 279039  Peace Coffee
5554.18Jay Richards   Callaway, MN1:47:28 29711  Maplelag Mountain Bike Racing
6580.46Tom Miller   Robbinsdale, MN1:50:47 125275  Penn Cycle

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Josey Weik   Wrenshall, MN1:41:38 297766  487 Ski-Hut

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1507.40Mason Bacso   Plymouth, MN1:38:17 260595  394 Maplelag/Paramount
2Colin Pendziwol   1:40:52  483 
3Jake Boyce   1:46:14  486 Ski Hut
4556.96Josh Bauer   Minneapolis, MN1:47:10 377510  316 Hollywood Cycles
5573.48Tim Werts   Plymouth, MN1:53:01 388001  305 Hollywood Cycles
6590.00Jeremy Hecker   Ham Lake, MN1:54:21 407164  400 Maplelag

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1432.58Dominic Talerico   Saint Paul, MN1:38:58 385899  301 Angry Catfish
2443.07Keven Kvalsten   Robbinsdale, MN1:41:30 149743  303 Kenwood Racing
3453.57Fred Mills   Saint Louis Park, MN1:41:37 261006  480 Bassobikes/Tonka Cycles
4464.06Agustin Deltour   Burnsville, MN1:43:50 377504  307 Top Natchez Racing
5474.56Brendan Bellew   New Prague, MN1:44:36 313010  371 Angry Catfish
6485.05Tyler Heibel   Fountain, MN1:45:38 133268  373 Bycicle Sports
7495.55Eric Oftedahl   Shoreview, MN1:47:00 210080  333 Maplelag
8506.04Joe Surla   Minneapolis, MN1:47:18 34681  314 Wannabee Racing
9516.54Nikolai Anikin   Duluth, MN1:48:15 261138  477 conti
10527.03Mark Foslien   Saint Paul, MN1:48:43 297093  312 The Missing Link
11537.53J. Ross Fraboni   Duluth, MN1:56:39 149739  481 
12548.02Matt Leizinger   Minnetonka, MN1:58:38 284245  402 Angry Catfish
13558.52Scott Spoo   Woodbury, MN1:58:47 297802  360 Wannabee Racing
14569.01Clayton McLagan   Forest Lake, MN1:59:20 206756  320 Peace Coffee Racing
15579.51Jeff Bushendorf   Sauk Rapids , MN2:00:36 298060  315 LCR
16590.00David Slovick   Minnetonka, MN2:02:14 234315  492 Feed My Starving Children

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1457.76Aaron Swanson   Ashland, WI1:39:11 209665  495 
2472.45Rick Erickson   Shoreview, MN1:44:13 275579  342 Freewheel Bike
3487.14Wade Bergner   Maiden Rock, WI1:46:03 380342  326 WEDALI / GEAR JUNKIE
4501.84Matt Zak   Eveleth, MN1:46:18 299300  479 Verdigris Phlogiston
5516.53Jan Rybar   Apple Valley, MN1:46:40 98534  361 Pedal Moraine
6531.22Bart Rodberg   Duluth1:47:38 153722  491 Ski Hut
7545.92Todd McFadden   Duluth, MN1:50:19 134734  489 Ski-Hut
8560.61Larry Sauber   Lakeville, MN1:52:23 135611  356 LCR
9575.31Chris Van Ert   Saint Paul, MN1:54:40 230802  334 Peace Coffee Racing
10590.00Wallace Alexander   Minneapolis, MN1:56:56 193389  482 Kenwood Racing

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Emile Hamm   0:52:50  2423 Blacksheep
2Kurt Penno   0:55:30  2410 
3Zachary Smith   1:01:11  2098 Peace Coffee
4570.00Cole Herrmann   Minneapolis, MN1:03:14 361697  2109 Angry Catfish
5Liam Franken   1:10:00  2056 Penn Cycle
6Max Smothers   1:12:27  2058 Bicycle Sports

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Ethan Depman   1:28:56  1330 
2545.00Samuel Olson   Centerville, UT0:53:40 284358  2119 
3Sam Penders   0:57:29  2052 
4Jack Ellingson   1:00:06  2001 
5Ryan Pendziwol   1:01:38  2424 Blacksheep
6Samuel Elson   1:02:13  2055 Hollywood cycles
7Jake Binkowski   1:02:26  2123 
8575.00Levi Hayden   Duluth, MN1:02:55 398276  2420 Velo Duluth
9Van Carlson   1:03:22  2065 Angry Catfish Racing
10Hayden Schlough   1:03:28  2083 
11Griffin Snow   1:09:12  2088 Angry Catfish

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Lucas Hieb   Andover, MN1:18:31 377131  1002 Feed My Starving Children
2Logan Schlough   1:19:30  1073 
3Isaac Wendt   1:23:30  1333 Bikes-N-Boards
4555.00Sean O'Donnell   Rochester, MN1:25:12 383076  1050 Sho-Air MN
5Erik Binkowski   1:29:15  1087 
6Sam Goblirsch   1:29:36  1051 bicycle sports
7Samuel Hayden   0:54:20  2421 Velo Duluth
8Calder Glowac   0:58:45  2059 Rochester Mountain Bike Team
9Cole Geschwind   0:58:53  2053 Sho-Air MN
10Max Ellingson   0:59:54  2002 Angry Cat Fish
11Reed Melicher   1:06:56  2422 

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1John Morrison   1:27:54  1335 
2565.00Eric Brekke   St. Paul, MN1:33:20 173988  1323 
3Andrew Kilness   1:00:44  2431 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jason Lesser   1:25:37  1039 FMSC Racing
2Tyler Johnson   1:25:56  1338 MCT
3Chris Harvey   1:26:05  1031 Team Hollywood Cycles
4555.00Dan Deroma   Plymouth, MN1:27:03 344534  1035 Team Hollywood Cycles
5560.00Max Severson   Minneapolis, MN1:27:15 376529  1339 The Hub Cycling Team
6Tim Bekke   1:30:52  1322 The Hub Cycling Team
7Tim Stark   1:31:20  1006 Peace Coffee Racing
8Rob Lutterman   1:45:08  1083 Wannabee Racing
9Donovan McCain   0:52:29  2092 Wedali
10Adnrew Peterson   1:02:09  2417 Wheelhouse Cycles
11Aaron Roessler   1:16:35  2413 Grimba

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mitchel Bruns   1:22:12  1019 Hollywood Cycles
2548.33Derek Van De Velde   Minneapolis, MN1:23:31 360270  1084 Omnium Racing
3Justin Bakken   1:24:40  1069 Gear Junkie/WEDALI
4565.00Jeremy Jedlicki   Maplegrove, MN1:29:26 295022  1341 Penn Cycle
5573.33Eric Hathaway   Minneapolis, MN1:36:34 90485  1052 
6Nate Seitzer   0:59:48  2068 The Hub Cycling Team
7Josh Hoban   1:01:00  2405 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1511.15Matthew Ryan   Duluth, MN1:19:12 413015  1340 Ski Hut
2516.27Dave Fetters   Minneapolis, MN1:22:27 266342  1042 FMSC Racing
3521.39Ben Rogowski   Minneapolis, MN1:23:08 284865  1074 Angry Catfish
4Matt Goodman   1:26:58  1336 
5531.64Grant Larvick   Burnsville, MN1:33:50 328058  1092 Angry Catfish
6Danny Gosgrove   1:44:32  1342 
7Andy Hoffmann   1:53:41  1332 
8Steve Sturman   1:02:13  2046 Missing Link
9552.12Joel Beach   Bloominton, MN1:03:46 413504  2003 Peace Coffee Racing
10Ryan Goel   1:03:55  2427 
11Jose Perez   1:05:42  2432 
12Benjamin Ogren   1:06:26  2090 
13Mike Soderburg   1:07:32  2425 
14Mitch Mohs   1:07:41  2409 
15John Froelich   1:10:09  2081 Anybody's Bike Shop
16Russell Kolstad   1:16:18  2111 Spartan Fitness

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1524.16Matthew Horner   Savage, MN1:24:21 261909  1041 Maplelag Mountain Bike Racing
2527.54Clint Swenson   Lakeville, MN1:25:15 376112  1013 Wedali
3Robert Kohl   1:26:21  1043 RJP Racing
4Dan Wipper   1:27:40  1009 
5537.69Adam Rambow   Saint Paul, MN1:29:32 302222  1012 Peace Coffee Racing
6541.07Andrew Dahl   Minneapolis, MN1:30:25 8504  1343 BPB
7Matt Fisk   1:31:48  1091 Woolly Bike Club
8Nathan Olson   1:33:44  1334 
9551.22Matthew Johnson   Saint Paul, MN1:01:49 95633  2024 Freewheel Bike
10Chad McDonald   1:14:04  2096 WEDALI/Gear Junkie
11557.98Cal Collins   Eden Prairie, MN1:14:20 324062  2121 Wannabee Racing
12John Schmerber   1:16:01  2415 
13David Lane   1:20:27  2429 
14568.13Chuck Jacobs   Belle Plaine, MN1:38:40 204459  2020 Team Hollywood Cycles

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jim Jaglo   1:25:15  1331 LCR
2531.42Timothy Andrew   Duluth, MN1:25:25 75774  1337 Ski Hut
3Scott Lund   1:27:31  1004 WEDALI
4Robert Herrmann   1:29:27  1327 Angry Catfish
5Thomas Hanegraaf   1:29:39  1093 WEDALI
6547.04Dan Inderieden   Minneapolis, MN1:32:44 218333  1085 Bent Crank Racing
7550.95Mike Binkowski   Savage, MN1:33:41 91959  1088 Prior Lake High School
8554.86Todd Nesvold   Forest Lake, MN1:37:23 174302  1326 PCR
9Curt Schlough   1:44:41  1067 
10Eric Shoenberg   0:58:10  2414 
11566.57Randy Smothers   Zumbrota, MN0:58:15 258876  2040 Bicycle Sports
12570.48Todd Nesvold   Forest Lake, MN0:59:29 174302  2048 Peace Coffee Racing
13Bill Franken   1:02:50  2013 Bicycle Sports
14578.28Leigh Mazion   Edina, MN1:07:40 23069  2408 
15Gary Smith   1:11:44  2094 Peace Coffee
16586.10Eric Viken   Rochester, MN1:13:48 68141  2430 COGGS/IMBA
17590.00John Ellis   St Paul, MN1:16:18 265861  2025 Angry Catfish

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Charlie Farrow   Duluth, MN1:27:37 134448  1328 
2Tim Hieb   1:29:27  1003 Feed My Starving Children
3Brian Hayden   1:29:53  1329 Velo Duluth
4552.50Kevin Froemming   Hutchinson, MN1:30:25 296363  1018 
5Ray Osowski   1:31:59  1053 LCR
6560.83Mike Larson   Cambridge, MN1:36:24 101450  1075 LCR
7565.00Philip Rogers   Duluth, MN0:55:02 100410  2426 
8569.17Gerald Hamm   0:58:37 102747  2418 
9Keith Peterson   1:02:49  2416 Wheelhouse Cycles
10577.50Todd Trembley   Faribault, MN1:02:51 217961  2419 
11Mike Franken   1:07:15  2031 Bicycle Sports
12585.83Charlie Snow   Saint Paul, MN1:09:09 294251  2411 
13Kevin Ellsworth   1:09:44  2075 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mark Klingelhoets   1:40:57  1100 Wannabee
2550.00Dan Meyer   Lake Elmo, MN1:03:03 117486  2412 Loon State Cyclists
3560.00Gary Sjoquist   Aple Valley, MN1:10:36 32843  2093 
4Denny Barry   1:12:41  2043 Maplelag -Paramount
5Gerry Taylor   1:14:54  2050 
6Larry Marx   1:20:48  2041 LCR

Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Leo Bergner   0:35:51  4279 WEDALI / GEAR JUNKIE
2Devon Horner   0:37:17  4031 Maplelag Mountain Bike Racing
3John Henry Morrison   0:38:07  4303 
4Jack Smothers   0:44:32  4032 Bicycle Sports

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Max Fierek   0:30:16  4046 
2Dominic Andrews   0:38:58  4278 
3Cobie Vagts   0:41:24  4027 Penn Cycle
4Ethan Fetters   0:43:13  4010 Feed My Starving Children
5Noah Ilenda   0:45:22  4284 
6Gabriel Shimmin   0:45:44  4296 
7Gabriel Steinmetz   0:49:12  4286 
8Jackson Spry   0:50:26  4294 
9Jack Johnson   0:53:26  4028 Freewheel Bike

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1George Olson   0:30:18  4300 
2Aaron Froelich   0:45:09  4293 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Shawn Buesgens   0:31:42  4055 
2Erik Mares   0:39:54  4290 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Robert Pretts   0:34:25  4003 Sho Air MN

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Mike Swenson   0:32:43  4021 Spin Mob
2Jason Adams   0:36:31  4276 
3Matt Johnsrud   0:39:06  4291 
4Sean Copeland   0:42:35  4299 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jay Sharpe   0:35:08  4289 
2John Morrison   0:40:11  4302 
3Jake Buhr   0:40:40  4052 Bis Ring Flyers
4590.00Brian Stanley   Franklin, MA0:40:53 33819  4013 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Pete Stone   0:38:10  4287 
2Kirk Ilenda   0:38:34  4283 
3David Andrews   0:39:09  4277 
4Jeffrey Robinson   0:49:16  4045 Mini

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Chip Jacobs   0:35:33  4288 
2Jay Young   0:39:12  4298 
3Tim Kilness   0:40:18  4297 
4Tim Gallagher   0:41:20  4001 
5Jeff Thompson   0:42:27  4006 peace coffee racing
6Charlie Brown   0:52:15  4280 

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Sara Kylander-Johnson   Duluth, MN1:20:22 199274  14 Trek/Kuhl/Ski Hut

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN1:46:19 316506  311 The Missing Link
2Eleanor Magnuson   Champlin1:48:46 408403  398 Maplelag

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00Diana McFadden   Duluth, MN1:30:45 212753  488 Ski Hut
2565.00Rachel Howard   Duluth, MN1:35:08 360894  490 
3590.00Ann Sudoh   Duluth1:41:05 389579  485 

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jordan Horner   1:03:07  2057 Maplelag Mountain Bike Racing
2Kyra Jackson   Hayward, WI1:06:37 386436  2406 Village-Vertigris

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Lydia Anikin   1:08:25  2402 conti

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1538.85Andrea Horner   Savage, MN1:04:44 294308  2035 Maplelag Mountain Bike Racing
2551.64Meredith Rambow   Saint Paul, MN1:07:05 304746  2016 Birchwood/GIS
3564.42Beckie Alexander   Minneapolis, MN1:13:50 12525  2428 kenwood racing
4Bev Carlson   1:19:05  2064 Angry Catfish Racing
5590.00Dana Buddenbaum   Bloomington, MN1:32:19 185483  2106 Girl Fiend

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Josie Welsh   0:37:19  4039 
2Sophie Farrow   0:38:26  4295 
3Sydney Carlson   0:41:59  4034 Angry Catfish Racing
4590.00Kaelin Jackson   Hayward, WI0:43:36 410561  4285 Village-Vertigris

Women - Cat 3 - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Meghan Swenson   0:43:35  4025 Wedali
2Kali Meckle   0:48:00  4040 
3Gabrielle Malecha   0:56:30  4059 New Mart
4577.50Melissa Jacobs   Belle Plaine, MN1:03:26 296111  4026 Team Hollywood Cycles
5Nina Gunderson   1:04:26  4041 WEDALI

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Tiffany Edholm   0:37:33  4053 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Jessi Burdick   0:43:26  4292 RJP Racing
2Catherine McDonald   0:48:25  4044 WEDALI/Gear Junkie

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1Michele Denoble   0:46:30  4281 
2Marian O'Donnell   0:51:00  4016 Sho-Air MN

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSierra NevadaSpyBonk BreakerUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee