Race Results for
Washington Student League Race #4 State Championship
Washougal, WA
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/19/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1 - Junior - 15 - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Lucas Weyand   Bainbridge Island, WA 316224   Bainbridge Island Composite (HS)
10 Evan Geary   Seattle, WA 251552   Ingraham High School

Men - Cat 1 - Junior - 17 - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1450.12 Nolan Brady   Steilacoom, WA 329058   Associated Rider (HS)
2471.91 Milo Steimle   Port Townsend 382999   Olympic Composite (HS)
4515.49 Theo Arden   Seattle, WA 292530   Ingraham High School
5537.28 Joseph Tweiten   Port Townsend, WA 382862   Olympic Composite (HS)
6559.07 Jake Therrien   Sammamish, WA 309346   Issaquah Composite (HS)
7 William Waring      Camas/Washougal Composite (HS)
11600.00 William Muehlhausen   Bothell, WA 332792   Northshore Composite (HS)

Men - Cat 1 - U23 - 19 - 22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Brandon Schumacher   Kirkland, WA 311183   Northshore Composite (HS)
9 Zechariah Vergillo      Camas/Washougal Composite (HS)

Men - Cat 2 - Junior - 15 - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Luca Freier   Port Townsend, WA 400204   Olympic Composite (HS)
2546.19 Forrest Golic   North Bend, WA 388093   Mt. Si High School
3 Marco Ammatelli      Associated Rider (HS)
4558.57 Soren Ferguson   Bainbridge Island, WA 382179   Bainbridge Island Composite (HS)
5564.76 Logan Roy   North Bend, WA 361997   Mt. Si High School
7 Brenden Pelkie      Whatcom Composite (HS)
11 Alexander Worland      Kitsap Composite (HS)
15 Luke Yates      Kitsap Composite (HS)

Men - Cat 2 - Junior - 17 - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
6 Silas Harrison      Issaquah Composite (HS)
8 Nicholas Bacon      Camas/Washougal Composite (HS)
9 Brandon Ortiz      Vancouver Composite (HS)
12 Alexander Blanchard      Kitsap Composite (HS)
13 Simon Campo      Kitsap Composite (HS)
14 Kiefer Dundas      Ballard High School
DNF Kyle Sweeney   Olympia, WA 349996   Olympia Composite (HS)
DNF Peter Sandstrom      Ballard High School

Men - Cat 2 - U23 - 19 - 22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
10 Lucas Ryan      Camas/Washougal Composite (HS)

Men - Cat 3 - Junior - 13 - 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2 Jeffrey Ryan      Camas/Washougal Composite (MS)
4 Peter Anderson      Associated Rider (MS)
5 Stimson Maier      Camas/Washougal Composite (MS)
7 Matthew Jones      Northshore Composite (MS)
9 Tagan Walker Jr      Arlington Composite (MS)
10 Sean Stevens      Northshore Composite (MS)
11 Ian O'Connell      Northshore Composite (MS)
12600.00 Brian Jr Hart   Washougal, WA 331696   Vancouver Composite (MS)
12 Zane Kasper      Northshore Composite (MS)
13 William Hummels      Vancouver Composite (MS)

Men - Cat 3 - Junior - 15 - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Hull      Olympic Composite (HS)
1 Brady Stotts      Camas/Washougal Composite (MS)
1 James Groves Moore ( V )      Olympic Composite (HS)
2 David Hoglund      Olympic Composite (HS)
2 Oliver Parish      Olympic Composite (HS)
3 Keagan Kingslien      Whatcom Composite (HS)
3 Marcus Swayze      Associated Rider (MS)
3541.88 Miguel Salguero   Port Townsend, WA 407198   Olympic Composite (HS)
4 Calvin Leckenby      Olympic Composite (HS)
4 Gavin Sitter      Lakewood High School
5 Jack Doyle      Olympic Composite (HS)
6544.70 Andrew Springer   Bellingham, WA 33678   Northshore Composite (MS)
6 Sam Oakes      Arlington High School
8 Jack Donahue      Northshore Composite (MS)
9 Edward William Wilson      Bainbridge Island Composite (HS)
9 John Bacon      Camas/Washougal Composite (HS
10548.46 Michael Jors   Sammamish, WA 282773   Issaquah Composite (HS)
11 Blake Roberts      Camas/Washougal Composite (HS)
11 Collin Westerhout      Bainbridge Island Composite (HS)
12 Steve Stiles      Camas/Washougal Composite (HS
13 Charles Davis      Lakewood High School
13 Elijah Selch      Whatcom Composite (HS)
14 Glen Gamboa      Arlington High School
15 Alder Threlkeld      Ingraham High School
16 Zac Kasper      Northshore Composite (HS)
17 Luke Vergillo      Camas/Washougal Composite (HS)
17 Wesley Holboy      Arlington High School
18 Albert Ragsdale      Bainbridge Island Composite (HS)
19 Alex Holzheimer      Camas/Washougal Composite (HS)
20 Kieran Patrick      Bainbridge Island Composite (HS)
21 Sean Anderson      Issaquah Composite (HS)
23 Cooper Irwin      Vancouver Composite (HS)
26 Nicholas Larson      Mt. Si High School
29 Paul Furst      Camas/Washougal Composite (HS)
DNF Erik Pitkanen   Gig Harbor, WA 350932   Associated Rider (HS)

Men - Cat 3 - Junior - 17 - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5553.32 Joel Mackey   Port Townsend, WA 383291   Olympic Composite (HS)
5 Phillip Quinn      Ingraham High School
7 Jake Cleven      Mt. Si High School
7 Stanislas Burzycki      Bainbridge Island Composite (HS)
8 Bronson Berry      Ballard High School
8 Louis Hunter      Whatcom Composite (HS)
10 Brandon Pittaway      Camas/Washougal Composite (HS)
14 Russell Shiluk      Camas/Washougal Composite (HS)
15 Jack Anderson      Issaquah Composite (HS)
16 Jared Vanhulle      Cedarcrest High School
18 Samuel Hulsey      Kitsap Composite (HS)
24 Thomas Tangen      Camas/Washougal Composite (HS)
25 Dylan Karter      Bainbridge Island Composite (HS)
26 Toby Dunkelberg      Ballard High School
28 Joel Houpt      Kitsap Composite (HS)
30 Christopher Nelson      Arlington High School

Men - Cat 3 - U23 - 19 - 22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
22 Samuel Karcher      Ingraham High School

Women - Cat 1 - Junior - 15 - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cassie Ross   Port Townsend Wa 381344   Olympic Composite (HS)
2 Susannah Hart   Washougal, WA 331694   Vancouver Composite (HS)

Women - Cat 1 - Junior - 17 - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Sharon Hart   Washougal, WA 331692   Vancouver Composite (HS)

Women - Cat 1 - U23 - 19 - 22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Lydia Weyand   Bainbridge Island, WA 383375   Bainbridge Island Composite (HS)

Women - Cat 2 - Junior - 15 - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
2565.00 Anne Bania   Issaquah, WA 382744   Issaquah Composite (HS)
3 Elle Lee      Arlington High School
5600.00 Isabella Livingston   Poulsbo, WA 383277   Kitsap Composite (HS)

Women - Cat 2 - Junior - 17 - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Madison Braden   Port Townsend, WA 406081   Olympic Composite (HS)
6 Korina Waring-Enriquez      Kitsap Composite (HS)
7 Robin Thomas      Ballard High School

Women - Cat 2 - U23 - 19 - 22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
4 Lauren Paulsen   Issaquah, WA 382363   Issaquah Composite (HS)

Women - Cat 3 - Junior - 13 - 14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kaitlyn Wolfe   Vancouver 406089   Camas/Washougal Composite (MS)
2 Vanessa Brown      Vancouver Composite (MS)
3 Taylor Wulf      Vancouver Composite (MS)
4 Hallie Williams      Arlington Composite (MS)
5 Kadie Renner      Camas/Washougal Composite (MS)
6 Natalie Renner      Camas/Washougal Composite (MS)

Women - Cat 3 - Junior - 15 - 16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
3 Camille Ottaway      Olympic Composite (HS)
3 Riley Fukano      Olympic Composite (HS)
4 Anika Vroom      Bainbridge Island Composite (HS)

Women - Cat 3 - Junior - 17 - 18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Annalise Rubida      Olympic Composite (HS)
1 Kayla Lampert      Arlington High School
2 Dana Arenz      Lakewood High School
2 Tian Qing Yen      Ballard High School
4 Sage Brennan      Olympic Composite (HS)
5 Meghan L. Duft      Northshore Composite (HS)

Women - Cat 3 - U23 - 19 - 22

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
5 Morgan Mackaay      Issaquah Composite (HS)

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoCUORESpyUSACDFBonk BreakerSierra NevadaOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee