Race Results for
Hutchinson Road Race
Hutchinson, MN
(Event Information)
View By:
Road Race on 07/27/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 1/2/3/4/5 - master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1404.20 Bryan Joas   Eagan, MN2:29:09.86 56745   Shamrocks Racing
2414.52 Michael Tocko   St. Paul, MN2:29:10.59 58052   St Paul Bicycle Racing Club
3424.84 Benjamin Schinke   Minneapolis, MN2:29:10.69 221927   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
4435.16 Robert Danneker   Minneapolis, MN2:29:11.06 241592   Shamrocks Racing
5445.48 Todd Foster   Northfield, MN2:29:11.15 311475   SilverCycling
6455.80 Bart Hollaren   Rosemount, MN2:29:11.68 333156   St Paul Bicycle Racing Club
7466.12 Bryan Loecken   Richfield, MN2:29:12.01 53328   Loon State Cyclists
8476.44 Michael Mardosz   Woodland, MN2:29:12.15 260519   Team Helen's
9486.76 Mark Mlinar   Hutchinson, MN2:29:12.60 48557   MBRC/Flanders
10497.08 Matt Stein   Northfield, MN2:29:12.97 221389   Silver Cycling
11507.40 Todd Wilson   Minneapolis , MN2:29:15.27 49330   St Paul Bicycle Racing Club
12517.72 Brian Welch   Northfield2:29:16.69 392057   SilverCycling
13528.04 Adam Staufenberg   Plymouth, MN2:29:18.87 146505   Revolution Cycle/Twin Six
14538.36 Jim Bell   Saint Cloud, MN2:29:32.40 102936   Revolution Cycle/Twin Six
15548.68 Charlie Schad   Sartell, MN2:29:33.67 279431   Revolution Cycle/Twin Six
16559.00 David Ziemer   Greenfield, MN2:29:33.97 200339   Revolution Cycle/Twin Six
17569.32 Gregory Kondrasuk   Minneapolis, MN2:30:02.29 19616   Shamrocks Racing
18579.64 Allen Farrow   Rochester, MN2:33:38.91 281839   Rochester
19589.96 John Hanson   Fargo, ND3:00:10.10 228157   Paramount Sports
DNF Ray Coyle   St Paul, MN1:58:43.04 200899   Revolution Cycle/Twin Six
DNF Marc Kermisch   Maple Grove, MN0:00:00.00 80629   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop

Men - Cat 1/2/3/4/5 - master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1403.64 Chris Black   San Luis Obispo, CA2:40:38.60 3814   Morgan Stanley /Specialized
2423.88 Dan Schueller   Brooklyn Center, MN2:40:39.50 213088   Gopher Wheelmen
3444.12 Clayton Shepard   Anoka, MN2:40:40.03 320280   MBRC/Flanders
4464.36 Mike Stensrud   Apple Valley Mn2:40:40.93 223834   MBRC/Flanders
5484.60 Thomas Pletcher   Hopkins, MN2:43:32.01 225027   Minneapolis Bicycle Racing Club
6504.84 David Watson   Burnsville, MN2:43:32.10 350874   MBRC/Flanders
7525.08 Russell Loucks   Eagan, MN2:43:33.49 182695   G.S. Circo Azzurro
8 David Uppgaurd   2:43:47.21   
9565.56 Leif Irgens   Plymouth, MN2:53:00.04 46403   Off the Front Racing
10585.80 Kevin Lennon   Plymouth, MN2:59:23.55 46707   Minnesota Cycling Team
DNF Philip Johnson   Applevalley, MN2:18:10.18 278928   Minneapolis Bicycle Racing Club
DNF Robert Vigil   Eden Prairie, MN2:18:10.19 223690   Basso pb Tonka Cycle
DNF Patrick Dalton   Bloomington, MN1:38:29.54 45238   Flat City Cycling Club Inc.

Men - Cat 1/2 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1208.87 Tyler Olson (1 - Cat2)   Minneapolis, MN2:54:37.40 294937   Synergy
2223.69 Nicholas Vetter (2 - Cat2)   St. Paul, MN2:54:41.61 263471   Mitsubishi Laser/Grand Performance
3238.51 Anthony Olson (1 - Cat1)   Kasota, MN2:56:15.70 245537   Mitsubishi Laser/Grand Performance
4253.33 Tristin Bentzler (2 - Cat1)   Chippewa Falls, WI2:56:15.86 161188   Synergy
5268.15 Joshua Roeser (3 - Cat1)   Buffalo, MN2:56:17.99 160630   Revolution Cycle/Twin Six
6282.97 Adam Bergman (4 - Cat1)   Saint Paul, MN2:56:18.18 103032   Kentucky Flyers Cycling Inc
7297.79 Rick Laliberte (3 - Cat2)   Fargo, ND2:56:18.35 210611   Synergy
8312.61 Adam Hanson (5 - Cat1)   Duluth, MN2:56:18.61 108535   Synergy
9327.43 chris yotter (6 - Cat1)   Saint Paul, MN2:56:19.20 318312   St Paul Bicycle Racing Club
10342.25 Michael Woell (7 - Cat1)   Minneapolis, MN2:56:26.66 227850   Freewheel Bike
11357.07 Andrew Toftoy (4 - Cat2)   Eden Prairie, MN2:57:19.10 326050   Revolution Cycle/Twin Six
12371.89 Tim Savre (8 - Cat1)   St Paul, MN2:57:48.05 371826   Freewheel Bike
13386.71 Peter Olejniczak (5 - Cat2)   Roseville, MN2:57:48.75 185493   Mitsubishi Laser/Grand Performance
14401.53 Gregory Alexander (6 - Cat2)   Woodbury, MN2:57:49.05 298718   Mitsubishi Laser/Grand Performance
15416.35 Marc Kermisch (7 - Cat2)   Maple Grove, MN2:57:49.29 80629   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
16431.17 Andrew Gierke (8 - Cat2)   Eau Claire, WI2:57:49.33 298058   Synergy
17445.99 Adam Gorski (9 - Cat2)   Minneapolis, MN2:57:49.81 246159   Freewheel Bike
18460.81 William Greenwood (10 - Cat2)   Minneapolis, MN2:57:57.54 247257   Freewheel Bike
19475.63 Vince Rosetta (11 - Cat2)   Minneapolis, MN2:58:00.49 254966   Synergy
20490.45 Lewis Perna (12 - Cat2)   Rochester, MN2:58:01.63 56269   Rochester
21505.27 Brian Sprague (13 - Cat2)   Horace, ND2:59:38.85 311210   US Military Cycling Team Fueled by FRS
22520.09 Eric Serantoni (14 - Cat2)   South St. Paul, MN3:12:45.07 310312   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Derek Goerke (Cat1)   Minneapolis, MN2:27:04.13 226819   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Matthew Allen (Cat2)   Minneapolis, MN1:57:13.96 200426   Behind-Bars/LGR
DNF Gregory LaVick (Cat2)   St. Paul, MN1:57:14.94 20517   Synergy
DNF Tim Mulrooney (Cat1)   Minneapolis, MN1:27:02.69 49630   Synergy
DNF David Zimmermann (Cat1)   Saint Paul, MN0:58:56.79 135976   
DNF Brandon Krawczyk (Cat1)   Waukesha, WI0:59:25.84 232232   Revolution Cycle/Twin Six

Men - Cat 3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1418.08 Robert Holmberg   Waverly, MN2:27:20.92 294463   Team Hoigaard's
2431.61 Tyler Hecht   St. Cloud, MN2:27:21.90 376647   Saint Cloud State University
3445.14 Michael Kokotovich   Vadnais Heights, MN2:27:22.21 367488   Synergy
4458.67 Matthew Broeren   Rochester, MN2:27:23.84 310534   Rochester
5472.20 Nathan Sheetz   Austin, TX2:27:27.70 322966   Austinbikes/Revenant
6485.73 Taylor Krosbakken   St Paul, MN2:35:10.25 329126   Great Plains Cycling Club
7499.26 Marcus Bush   Minneapoilis, MN2:35:10.64 293091   
8512.79 Thomas Wavrin   Henderson, MN2:35:44.43 342900   Minnesota Junior Cycling, Inc.
9526.32 Tjorvi Perry   Eden Prairie, MN2:36:06.04 370693   Balance Cycling
10539.85 Wil Kratz   Minneapolis, MN2:36:07.16 344896   Team Hoigaard's
11553.38 Peter Behm   Northfield, MN2:36:19.51 342680   St Paul Bicycle Racing Club
12566.91 Tim Karels   Plymouth, MN2:36:20.55 223980   Minneapolis Bicycle Racing Club
13580.44 Logan Brueck   Saint Paul, MN2:36:24.86 316048   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Daniel Svedberg   Woodbury, MN2:00:21.17 278187   St Paul Bicycle Racing Club
DNF Taylor George   Apple Valley, MN2:01:37.19 245466   Birchwood/GIS
DNF Michael Slavics   Chanhassen, MN2:07:45.41 32917   International Christian Cycling Club
DNF Tyler Johnson   Plymouth, MN2:10:29.21 310161   Minnesota Cycling Team
DNF Peter Schweich   Minneapolis, MN1:36:25.35 149524   Shamrocks Racing

Men - Cat 4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Mike Lemmage   Minneapolis, MN2:10:23.83 379694   Balance Cycling
2542.50 Jared Gazda   Hopkins, MN2:10:24.94 378152   Revolution Cycle/Twin Six
3545.00 Tyler Nelson   Saint Paul, MN2:10:25.22 377744   Balance Cycling
4547.50 Dominic Howes   Minneapolis, MN2:10:25.29 378752   Team Hoigaard's
5550.00 Ryan Cate   Minneapolis, MN2:10:25.47 161311   Category 6 Racing Squad
6552.50 Bryan Hill   Minneapolis, MN2:10:25.58 315814   Mitsubishi Laser/Grand Performance
7555.00 Ryan Larson   Minneapolis, MN2:10:25.67 313780   Birchwood/GIS
8557.50 Dylan Randolph   Apple Valley, MN2:10:25.81 383215   Flat City Cycling Club Inc.
9560.00 Kevin Laux   Edina, MN2:10:25.88 384500   Team Hoigaard's
10562.50 Nick Watts   St Paul, MN2:10:26.50 352930   St Paul Bicycle Racing Club
11565.00 Bruce Porter   Woodbury, MN2:10:29.69 358801   St Paul Bicycle Racing Club
12567.50 Edison Foster   Northfield, MN2:10:29.70 358142   SilverCycling
13570.00 Brian Malarski   Chicago Il2:10:36.13 68091   Omnium Racing
14572.50 Andrew Heikes   Saint Paul, MN2:10:37.83 305978   Omnium Racing
15575.00 Martin Lacey   Saint Paul, MN2:10:37.95 193390   Omnium Bike Shop
16577.50 Joel Swenson   Bloomington2:17:14.22 382734   Angry Catfish
17580.00 David Aguirre   Edina, MN2:17:14.51 344372   Team Hoigaard's
18582.50 Christopher Fursa   Rochester2:17:15.17 358981   Rochester
19585.00 Loren Willis   Saint Paul, MN2:17:18.24 329358   Synergy
20587.50 Brett Turner   Saint Paul, MN2:18:51.65 281511   Omnium Bike Shop
21590.00 Andrew Ruggles   Minneapolis, MN2:26:59.50 251471   Category 6 Racing Squad
DNF Michel Dalal   Lakeville, MN0:33:46.54 42458   Team Hoigaard's
DNF Christoffer Graham   Wayzata, MN0:33:47.33 56693   
DNF Adam Hawkinson   Mound, MN0:33:47.85 256523   IC3 Twin Cities
DNF James VanSloun   Minneapolis, MN0:33:47.91 348396   Birchwood/GIS
DNF Dan Peterson   Minneapolis, MN0:33:48.38 406868   
DNF Christopher Bretz   Roseville, MN0:33:48.93 61540   Loon State Cyclists
DNF Tim Turnquist   Minnetonka, MN0:33:48.94 271786   International Christian Cycling Club

Men - Cat 5 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Jayson Brunette   West Fargo, ND2:09:20.67 298107   Great Plains Cycling Club
2541.92 Adam Cincoski   Plymouth, MN2:09:21.06 385335   Minnesota Cycling Team
3543.84 Cory Muesing   St Louis Park, MN2:09:21.62 411616   
4 Dale Nelson   2:09:22.11   
5 Andrew Arends   2:09:22.37   
6549.60 Kevin Brandt   Apple Valley, MN2:09:22.40 350762   Flat City Cycling Club Inc.
7551.52 Chase Sovell   Minneapolis, MN2:09:22.51 405900   East Isles Bike Club
8 Kurt Schimple   2:09:22.78   
9555.36 nicholas garbis   Minneapolis, MN2:09:22.86 394942   East Isles Bike Club
10557.28 Tom Wierzbicki   Saint Michael, MN2:09:23.04 382774   
11559.20 Kurt Brown   Minneapolis, MN2:09:23.09 378563   
12561.12 Michael Warne   Delano, MN2:09:23.46 347158   Brone's Bike Shop
13 Roger Kozen   2:09:23.51   
14564.96 Chris Parr   Saint Paul, MN2:09:25.48 354506   St Paul Bicycle Racing Club
15 Daniel Schueller   2:09:26.34   
16568.80 Evan Zehr   Fort Wayne, IN2:09:36.94 405261   
17570.72 William Browning   Blaine2:09:44.47 400992   
18572.64 Doug Fountinelle   Plymouth, MN2:09:54.60 411127   
19574.56 Tim Fountinelle   Minneapolis, MN2:13:21.28 411505   
20576.48 Colin Stemper   Minneapolis, MN2:16:52.67 279594   Birchwood/GIS
21578.40 Stephen Hamel   Minneapolis Mn2:16:52.92 411768   
22580.32 Logan Stuck   Minneapolis, MN2:22:47.14 411641   
23 Joshua Heidsham   2:25:35.95   
24584.16 Ryan Wright   Duluth, MN2:26:54.18 411483   
25 Jason Fink   2:27:18.56   
26588.00 Allen Bellas   Edina, MN2:32:06.64 300769   Birchwood/GIS
27589.92 Alan Jones   Minneapolis, MN2:37:57.61 308135   
DNF Samuel Knuth   Bloomington, MN1:05:46.65 297842   Minnesota Junior Cycling, Inc.
DNF Patrick Ross   St Louis Park, MN0:34:37.85 411664   

Women - Cat 1/2/3 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1441.81 Teresa Moriarty (1 - Cat1)   Minneapolis, MN2:19:22.83 169344   MBRC/Flanders
2483.41 Angie Johnson (1 - Cat2)   Alexandria, MN2:21:36.30 316384   Bike & Fitness/Subway Cycling Team
3525.01 Emily Flynn (2 - Cat2)   Eagle Lake, MN2:21:38.06 234057   
4566.61 Cheryl Barker (1 - Cat3)   Hudson, WI2:24:46.94 264108   SilverCycling

Women - Cat 4 - senior - 18+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1529.76 Nancy Runge   Alexandria, MN1:45:08.72 350402   The Bike & Fitness Co.
2536.45 Kim Ault   Moorhead Mn1:45:09.40 384029   Girl Fiend Cycling Team
3543.14 Sarah Pritzker   Minneapolis, MN1:45:09.61 232875   
4549.83 Meghan Mason   Saint Paul, MN1:45:19.57 402160   Birchwood/GIS
5556.52 Anna Schwinn   Minneapolis, MN1:56:36.07 230647   
6563.21 Sarah Kottke   Saint Paul, MN1:57:04.71 409334   
7 Pamela Carlson   1:57:41.73   
8576.59 Amanda Camp   Fargo, ND1:58:10.39 364972   Jet City Velo
9583.28 Pamela gonzalez   Saint Paul, MN2:20:00.34 409325   
10589.97 Emily Ann Anderson   Minneapolis, MN2:22:21.06 396456   
DNF Megan Kelly   Minneapolis, MN7:27:50.40 296364   Omnium Racing

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Bjorn Larson   Duluth 0:36:45.48 406220   St Paul Bicycle Racing Club
2552.50 Samuel Westlake   Farmington0:36:49.90 375888   Minnesota Junior Cycling, Inc.
3565.00 Bogdan Rylski   Saint Paul, MN0:37:43.99 404392   Mitsubishi Laser/Grand Performance
4 Patrick Welch   0:41:06.56   
5590.00 Jenna Westlake   Farmington, MN0:43:41.94 388767   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Mixed - Cat 1/2/3/4/5 - junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1437.78 Colin Catlin   Arden Hills, MN1:35:59.93 295785   Gopher Wheelmen
2459.53 Chase Wark   Zimmerman, MN1:36:16.59 382221   
3481.28 Noah Middlestaedt   Saint Cloud1:36:26.39 347262   Revolution Cycle/Twin Six
4503.03 Kelly Catlin   Arden Hills1:37:59.27 383424   Gopher Wheelmen
5524.78 Carter Eng   Hopkins, MN1:40:14.41 394525   Minnesota Junior Cycling, Inc.
6546.53 Spencer Buchanan   Minneapolis, MN1:40:14.43 397212   St Paul Bicycle Racing Club
7568.28 Trek Malarski   Duluth Mn1:54:32.42 389774   Omnium Racing
8590.03 Skye Goedert   Crystal, MN1:44:02.25 379498   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoBonk BreakerCUOREOSMOSierra NevadaSpyUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee