Race Results for
Cafe Hollander Sussex Criterium
Sussex, WI
(Event Information)
View By:
Criterium on 06/02/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters Category 4/5/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1258.13 Steven Sarver (1 - Cat3)   Milwaukee, WI 399875  630 Team Velocause
2268.26 Aaron Holtebeck (1 - Cat4)   Milwaukee, WI 384582  629 
3278.40 Brett Harrison (2 - Cat4)   Delafield, WI 270870  611 
4288.53 Patrick Streicher (2 - Cat3)   Menasha, WI 379308  614 
5298.66 Matthew Nitka (3 - Cat3)   New Berlin, WI 344292  623 CZ Velo
6308.80 Alan Stoughton (3 - Cat4)   Colorado Springs, CO 326306  612 PSIMET Racing
7318.93 Steven Gilson (4 - Cat4)   Brown Deer, WI 392661  634 
8329.06 BRAD BABCOCK (5 - Cat4)   Cedarburg, WI 274026  601 Team Extreme
9339.20 Kurt Farrell (6 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  624 Hampshire Cycle Club
10349.33 Joel Johnson (7 - Cat4)   Wauwatosa, WI 297608  621 
11359.47 Anderson Bortoletto (8 - Cat4)   Waunakee 393415  604 
12369.60 Michael Menne (9 - Cat4)   Hales Corners, WI 379130  626 velo trocadero cycling
13379.73 Jason Bentley (1 - Cat5)   Madison, WI 379114  602 
14389.87 Zachary Redding (10 - Cat4)   Madison, WI 302164  610 
15400.00 Craig Busche (11 - Cat4)   Wauwatosa, WI 250106  627 Velo Trocadero
16410.13 Paul Loderhose (2 - Cat5)   Fond Du Lac, WI 404672  617 Team Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
17420.27 Michael Berzinski (12 - Cat4)   Manitowoc, WI 181930  603 Heavy Pedal Velo Club
18430.40 Kevin Kronschnabl (13 - Cat4)   Waukesha, WI 346884  628 KS Energy Services / Team Wisconsin
19440.53 Lance Schroth (14 - Cat4)   Appleton, WI 384865  607 Team Wheel & Sprocket
20 Karl Norris     615 
21460.80 Robert Selberg (15 - Cat4)   Waukesha, WI 56130  620 KS Energy Services / Team Wisconsin
22470.93 Brien Christopherson (16 - Cat4)   Wauwatosa, WI 328512  613 KS Energy Services / Team Wisconsin
23481.07 Scott Rice (17 - Cat4)   Hartland, WI 349616  631 
24491.20 Brad Dettman (3 - Cat5)   Hartland 395222  633 
25501.33 Robert Anderson (18 - Cat4)   Neenah, WI 380801  618 Diablo Cycling
26511.47 John Grisa (19 - Cat4)   Brookfield, WI 244444  632 KS Energy Services / Team Wisconsin
27521.60 Jose Barraza (20 - Cat4)   Chicago, IL 188356  635 
28 Jesse Arnold     616 
29541.87 James Winner (21 - Cat4)   Muskego, WI 232767  608 LAPT CC
30552.00 Otley Freymiller (22 - Cat4)   Deerfield, WI 381981  605 
31562.13 Gary Johnson (23 - Cat4)   Shorewood, WI 342510  625 Hampshire Cycle Club
32572.27 Andrew Kenth (24 - Cat4)   Franklin, WI 368502  622 LAPT CC
DNS Mark Barrette (Cat4)   Beaver Dam, WI 106934  619 

Men - Masters Category 3/4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1177.09 Grzegorz Monko (1 - Cat3)   Buffalo Grove, IL 381944  528 WDT-Allvoi International Cycling Team
2185.01 Grant Stevens (2 - Cat3)   Cedarburg, WI 125520  523 Team Extreme
3192.92 Chris Burns (3 - Cat3)   Hartland, WI 276115  532 
4200.84 Robert Gauss (4 - Cat3)   Kenosha, WI 45366  506 
5208.75 Rick Flayter (1 - Cat2)   Waukesha, WI 200716  531 
6216.67 Michael Froh (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 172255  516 Team Velocause
7224.58 Tyson Beck (5 - Cat3)   Pewaukee, WI 62605  539 LAPT CC
8232.50 James Broennimann (6 - Cat3)   Fox Point, WI 274295  512 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
9240.41 Gregg Coroleuski (7 - Cat3)   Pewaukee, WI 49090  543 LAPT CC
10248.33 Glen Jones (8 - Cat3)   Madison, WI 237780  526 Trek Midwest Team
11256.24 Thomas Gerdes (9 - Cat3)   Shorewood, WI 325310  535 Hampshire Cycle Club
12264.16 Steve Smith (10 - Cat3)   Wauwatosa, WI 49477  540 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
13272.07 Voytek Glinkowski (11 - Cat3)   Buffalo Grove, IL 250244  529 WDT-Allvoi International Cycling Team
14279.99 Eric Schram (12 - Cat3)   Manitowoc, WI 172959  538 Heavy Pedal Velo Club
15287.90 Anderson Bortoletto (1 - Cat4)   Waunakee 393415  504 
16295.82 Mike Budd (13 - Cat3)   Wrightstown, WI 274937  519 Team Wheel & Sprocket
17303.73 Peter Reinhard (2 - Cat4)   Greenfield 403770  514 
18311.65 Patrick Streicher (14 - Cat3)   Menasha, WI 379308  515 
19319.56 BRAD BABCOCK (3 - Cat4)   Cedarburg, WI 274026  501 Team Extreme
20327.48 Brian Petted (15 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  508 Team Extreme
21335.39 James Merrifield (16 - Cat3)   Janesville, WI 52315  536 Trek Midwest Team
22343.31 Barney Sheafor (17 - Cat3)   Middleton, WI 210543  537 Trek Midwest Team
23351.22 Scott Rice (4 - Cat4)   Hartland, WI 349616  521 
24359.14 Corey Sepanski (5 - Cat4)   Mount Pleasant 333378  509 
25367.05 Chan Barden (18 - Cat3)   Manitowoc, WI 344212  534 Heavy Pedal Velo Club
26374.97 PJ Braun (19 - Cat3)   Manitowoc, WI 365893  533 Heavy Pedal Velo Club
27382.88 John Young (6 - Cat4)   Wauwatosa, WI 377546  518 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
28390.80 Shawn Bass (20 - Cat3)   Madison, WI 311465  502 MadCity Velo Club
29398.71 Kevin Kronschnabl (7 - Cat4)   Waukesha, WI 346884  520 KS Energy Services / Team Wisconsin
30406.63 Alan Stoughton (8 - Cat4)   Colorado Springs, CO 326306  510 PSIMET Racing
31414.54 Michael Berzinski (9 - Cat4)   Manitowoc, WI 181930  503 Heavy Pedal Velo Club
32422.46 Bruce Bock (21 - Cat3)   Muskego, WI 4046  541 V.C. Bikesport
33430.37 Robert Selberg (10 - Cat4)   Waukesha, WI 56130  517 KS Energy Services / Team Wisconsin
34438.29 Briant Kelly (22 - Cat3)   Whitewater, WI 313798  530 KS Energy Services / Team Wisconsin
35446.20 Todd Bugnacki (23 - Cat3)   Franklin, WI 81238  527 Team Velocause
36454.12 Ross Giese (24 - Cat3)   Lake Geneva, WI 248274  525 Team Velocause
37462.03 David Blomme (25 - Cat3)   Madison, WI 244805  544 Trek Midwest Team
38469.95 John Grisa (11 - Cat4)   Brookfield, WI 244444  522 KS Energy Services / Team Wisconsin
39477.86 John Svanda (26 - Cat3)   Neenah Wi 278789  542 Lakes Area Physical Therapy
40485.78 Kevin Eccles   Milwaukee, WI 42928  524 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
DNF John Coyle (Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929  505 Brazen Dropouts
DNF John Walbaum (Cat4)   Chicago, IL 388830  511 South Chicago Wheelmen
DNF Steven Roeder (Cat3)   Milwaukee, WI 81307  513 Hollander RDC

Men - Masters Category 1/2/3 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1127.73 Chris Zugel (1 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305  317 Team Velocause
2134.67 John Voigt (2 - Cat2)   Oconomowoc, WI 53599  325 Lakes Area Physical Therapy
3141.61 Gene Tolli (3 - Cat2)   Albany, WI 83764  304 Team Velocause
4148.56 Alan Krueger (4 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 129126  302 KS Energy Services / Team Wisconsin
5155.50 Mike McKenna (1 - Cat1)   Richfield, WI 50145  324 Hollander RDC
6162.44 Rick Flayter (5 - Cat2)   Waukesha, WI 200716  306 
7169.38 Steven Flurry (6 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 66051  326 CZ Velo
8176.32 Brent Emery (2 - Cat1)   Menomonee Falls, WI 45303  334 LifeCyclists
9183.26 Doug Wambach (7 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 263312  312 KS Energy Services / Team Wisconsin
10190.20 Tedd Jacobson (1 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238  314 KS Energy Services / Team Wisconsin
11197.14 Eric Knuth (8 - Cat2)   Madison, WI 203995  311 Trek Midwest Team
12204.09 Mike Budd (2 - Cat3)   Wrightstown, WI 274937  305 Team Wheel & Sprocket
13211.03 Christopher Morris (9 - Cat2)   Wausau, WI 55692  303 Great Dane Velo Club (GDVC)
14217.97 Mark Hughes (10 - Cat2)   Waukesha, WI 56093  320 CZ Velo
15224.91 Dave Eckel (3 - Cat3)   Trevor, WI 122771  331 KS Energy Services / Team Wisconsin
16231.85 Eric Schram (4 - Cat3)   Manitowoc, WI 172959  309 Heavy Pedal Velo Club
17238.79 Kenneth Haines (11 - Cat2)   Wausau, WI 14626  313 Team Wheel & Sprocket
18245.73 Chan Barden (5 - Cat3)   Manitowoc, WI 344212  308 Heavy Pedal Velo Club
19252.67 Jason Kayzar (6 - Cat3)   Brookfield, WI 287672  329 KS Energy Services / Team Wisconsin
20259.62 Doug Bailey (12 - Cat2)   Elkhorn, WI 212426  301 Trek Midwest Team
21266.56 PJ Braun (7 - Cat3)   Manitowoc, WI 365893  307 Heavy Pedal Velo Club
22273.50 David Jablonowski (3 - Cat1)   Glendale, WI 47846  310 Hollander RDC
23280.44 Briant Kelly (8 - Cat3)   Whitewater, WI 313798  330 KS Energy Services / Team Wisconsin
24287.38 Corey Dempski (9 - Cat3)   Sussex, WI 257610  318 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
25294.32 Thomas Gerdes (10 - Cat3)   Shorewood, WI 325310  333 Hampshire Cycle Club
26301.26 Brian Rybarik (13 - Cat2)   Madison, WI 120099  327 ISCorp Cycling Team
27308.20 James Buckley (11 - Cat3)   De Pere, WI 226361  322 Colavita Racing
28315.15 David Haase (14 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 14516  323 Attitude Sports
29322.09 Charles Holbrook (15 - Cat2)   Oconomowoc, WI 16496  328 LAPT CC
30329.03 Ben Lund (16 - Cat2)   Delafield, WI 104579  321 Hollander RDC
31335.97 Dave Dineen (12 - Cat3)   Wauwatosa, WI 336678  319 KS Energy Services / Team Wisconsin
32342.91 Mark Dolin (17 - Cat2)   Janesville, WI 9724  332 LAPT CC
33349.85 John Van Susteren (18 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025  315 LAPT CC

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1249.26 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  702 ISCorp Cycling/NCSF
2295.41 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  701 ISCorp Cycling/NCSF
3341.56 Jacob Schilling   Racine, WI 255842  703 Team Mack Racing
4387.72 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  705 ISCorp Cycling Team
5 Aldo Martinez     704 

Men - Junior 14 - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1448.69 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  765 ISCorp Cycling Team
2495.46 Nikolai Dorschner   Cedarburg, WI 381302  768 ISCorp Cycling Team
3542.22 Ian Tweedie   New Berlin, WI 377207  767 ISCorp Cycling/NCSF
4588.98 Gabe Weber   Milwaukee, WI 381983  766 ISCorp Cycling Team

Men - Category 5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1454.98 Chris Lowry   La Crosse, WI 397287  901 River Valley Cycling Club- RVCC
2470.28 Lance Schroth   Appleton, WI 384865  902 Team Wheel & Sprocket
3485.58 Michael Smith   Waunakee 379049  903 
4500.88 Adam Zimmerman   Oak Creek, WI 301979  905 Colavita Racing
5516.18 Josh Zielinski   Port Washington, WI 406705  904 
6531.48 Paul Loderhose   Fond Du Lac, WI 404672  907 Team Fond du Lac/Oshkosh Cyclery
7546.78 Hugo Martinez   Milwaukee, WI 404477  906 
8562.08 Bryan Wazbinski   Milwaukee 311319  908 Hampshire Cycle Club

Men - Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1200.29 Kevin Mulligan   Waukesha, WI 399918  205 Lakes Area Physical Therapy
2217.82 Robert Gauss   Kenosha, WI 45366  201 
3235.35 Frederick Derocher   West Allis 391071  214 KS Energy Services / Team Wisconsin
4252.88 Tyler Giese   Madison, WI 402420  212 Great Dane Velo Club (GDVC)
5270.41 Brett Harrison   Delafield, WI 270870  211 
6287.94 Chris Lowry   La Crosse, WI 397287  203 River Valley Cycling Club- RVCC
7305.47 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  202 ISCorp Cycling Team
8323.00 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  210 ISCorp Cycling/NCSF
9340.53 Jeremy Vogels   Green Bay, WI 200919  217 
10358.06 jero Bean   Madison, WI 366741  219 Brazen Dropouts
11375.59 Michael Smith   Waunakee 379049  208 
12393.12 Nicolas Sandoval   Milwaukee Wi 340716  218 
13410.65 Peter Reinhard   Greenfield 403770  213 
14428.18 Lance Schroth   Appleton, WI 384865  206 Team Wheel & Sprocket
15445.71 Isaac Olson   Wind Lake, WI 335520  215 
16463.24 Gaben Moore   Madison, WI 365234  204 Magnus
17480.77 Spencer Kruse   Racine, WI 379841  220 
18498.30 Corey Sepanski   Mount Pleasant 333378  207 
19515.83 Steven Paukner   Milwaukee, WI 293474  216 
20533.36 James Winner   Muskego, WI 232767  209 LAPT CC

Men - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1151.84 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  141 ISCorp Cycling Team
2163.62 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  137 LAPT CC
3175.40 Steven Knurr   Madison, WI 208097  146 
4187.19 Josh Weis   Milwaukee, WI 348668  138 Colavita Racing Inc.
5198.97 Ian Kresnak   Granger, IN 369763  139 Spin Zone Racing
6210.75 Ross Jacques   Fond Du Lac, WI 317264  144 Colavita Racing
8234.31 Chris Washburn   Waukesha, WI 348110  142 Lakes Area Physical Therapy
9246.09 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  140 Lakes Area Physical Therapy
10257.87 Jeff Chapin   Verona, WI 311570  135 
11269.65 David Ross   Hampshire 368066  147 ABD Cycling Team
12281.43 Grant Harrison   La Crosse, WI 309144  136 Brone's Bike Shop
13293.21 Ben Grabow   Madison, WI 254084  143 Brazen Dropouts Cycling Team

Men - Pro/Cat 1/2 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
180.16 Chad Hartley (1 - Cat1)   Fox Point, WI 126996  RACC pb GG
284.96 Michael Jenich (1 - Cat2)   Shorewood, WI 260373  15 Lakes Area Physical Therapy
389.77 Leif Byrge-Liebig (2 - Cat1)   Menomonee Falls, WI 280257  11 ISCorp Cycling/NCSF
494.57 Kevin Berger (3 - Cat1)   Madison, WI 246306  16 Team Wheel & Sprocket
599.37 Eric Hill (4 - Cat1)   Hartland, WI 334878  23 Lakes Area Physical Therapy
6104.17 Jordan Mathes (5 - Cat1)   Elkhart Lake , WI 212239  Sharecare Cycling p/b Wheeland Sprocket.com
7108.97 Maxwell Anderson (6 - Cat1)   Hartford, WI 178840  10 LAPT CC
8113.78 Nathan Labecki (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 209414  13 ISCorp Cycling Team
9118.58 Jamie Anderson (3 - Cat2)   Cincinnati 368403  19 Great Dane Velo Club
10123.38 Michael Fioretti (4 - Cat2)   Schaumburg Il 360847  18 KS Energy Services / Team Wisconsin
11128.18 Adam McClurg (7 - Cat1)   Waukesha, WI 222744  20 Lakes Area Physical Therapy
12132.98 Antonio Valenti (8 - Cat1)   Delavan, WI 292580  12 Racers Against Childhood Cancer
13137.79 Zach Hyland (5 - Cat2)   Grafton, WI 149868  21 L'equipe de Cyclisme B.C.
14142.59 Kenneth Haines (6 - Cat2)   Wausau, WI 14626  Team Wheel & Sprocket
15147.39 David Jablonowski (9 - Cat1)   Glendale, WI 47846  22 Hollander RDC
16152.19 Chris Arndt (10 - Cat1)   Wauwatosa, WI 219506  25 Lakes Area Physical Therapy
17156.99 Nicholas Sabel (7 - Cat2)   Ripon, WI 263354  Lakes Area Physical Therapy
18161.79 Brian Kaker (8 - Cat2)   Milwaukee, WI 240194  14 Lakes Area Physical Therapy
19166.60 David Kay (11 - Cat1)   Appleton, WI 130383  17 Great Dane Velo Club (GDVC)
20171.40 Brian Rach (12 - Cat1)   Chilton, WI 257820  24 Lakes Area Physical Therapy
21176.20 David Haase (9 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 14516  Attitude Sports
22181.00 Josh Weis   Milwaukee, WI 348668  Colavita Racing Inc.
DNS Lionel Rocheleau (Cat2)   Waukesha, WI 274025  RACC pb GG
DNF Ian Kresnak (Cat2)   Granger, IN 369763  Spin Zone Racing

Women - Women Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1296.50 Jennifer Koch   Wauwatosa, WI 315168  465 
2324.31 Stephanie Skladzien   Madison, WI 392446  468 
3352.12 Stephanie Winner   Muskego, WI 370518  469 LAPT CC
4379.93 mia cheeseman   Middleton, WI 400119  471 Brazen Dropouts
5407.74 Marnie Pearsall   Fox Point , WI 314986  470 Hollander RDC
6435.55 Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  467 LAPT CC

Women - Women - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1211.52 Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188  401 ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
2233.36 Sarah Lukas   Eagle River, WI 218422  407 Lindenwood University
3255.21 Jennifer Picciolo   Milwaukee, WI 365134  402 ISCorp Cycling/NCSF
4277.05 Stephanie Skladzien   Madison, WI 392446  404 
5298.90 Jennifer Skierka   Milwaukee, WI 376377  403 ISCorp Cycling Team
6320.74 Victoria Meier   Baraboo, WI 191780  405 Lakes Area Physical Therapy
7342.59 Marnie Pearsall   Fox Point , WI 314986  406 Hollander RDC

Women - Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
7 Holly Mathews   Madison, WI 294884  145 ISCorp p/b Intellgentsia Coffee

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFShimanoCUOREOSMOSierra NevadaBonk BreakerSpy
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee