Race Results for
Florida State Cyclocross Championship
Dade City, FL
(Event Information)
View By:
Cyclo-cross on 01/13/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - SS - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1279.86 Eric Stubbs   Gainesville, FL 255870   352 Racing
2302.98 Chris Slack   Venice, FL 270967   Infinity
3326.10 Christian Ahrens   Gainesville, FL 326524   352
4349.22 John Hovius   Groveland, FL 306148   AAA
5372.34 Zach Fout   Clearwater, FL 330894   Gearlink
6395.46 Richard Buning   Gainesville, FL 297424   352
7418.58 Taylor Norton   Brandon, FL 268696   Orange State
8441.70 Drew Smith   Orange Park, FL 309110   VeloBrew
9464.82 John-Paul Russo   Oakland, FL 219827   Colavita
10487.94 Nicole Carson   Sarasota, FL 393906   
11511.06 John LaManna   Winter Haven, FL 328912   
DNF Jay Fratello      
DNF Ryan Fisher   Celveland, OH 179120   352

Men - Cat 1/2/3/4/5 - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1538.94 Michael Mace   Ocala, FL 337796   First Place Racing
2547.45 Sandor Delgado   Hialeah, FL 316004   
3555.96 Lachlan Hovius   Groveland, FL 331438   AAA
4564.47 Ava Sykes   Seminole, FL 364652   
5572.98 Jackson Mehr   Clearwater, FL 365097   Outspokin
6581.49 Joel Hovius   Groveland, FL 392644   AAA
7 Anthony Lister      

Men - MTB - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1468.09 Andy Mills   Orlando, FL 159112   Compass
2481.48 David MacPherson   Riverview, FL 347528   
3494.87 Brent Bell   Orlando, FL 278661   Compass
4508.26 Alex Meucci   Lithia, FL 268812   
5521.65 Steve Mace   Ocala, FL 307029   Brick City
6535.04 Scott Johnson   Brandon, FL 266596   
7548.43 David Hawkins   Altamonte Springs, FL 138793   
8561.82 Jeff Zipperer   Indian Harbour Beach, FL 79035   Infinity
9 Brett Hydas      
10588.60 Kristin Apotsos   Melbourne Beach 391786   

Men - Cat4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1532.16 Alex Meucci   Lithia, FL 268812   
2535.01 Travis Robert   Sarasota, FL 392601   
3537.86 Scott Ward   Clermont, FL 364689   
4540.71 Greg Apotsos   Melbourne Beach, FL 152047   
5543.56 Billy Finlay   South Daytona, FL 264252   
6546.41 Robert Kilcullen   North Port, FL 139406   
7549.26 Michael Toth   Valrico, FL 349112   
8552.11 Chris Stevens   Sarasota 391582   
9554.96 Greg Hodges   Clearwater Fl 242262   
10557.81 Evan Benderson   University Park , FL 379120   
11560.66 Robert Reineke   Clermont, FL 182268   
12563.51 John Torrey   South Daytona, FL 199705   
13566.36 Michael Folino   Beavercreek Ohio 390586   
14569.21 Kenneth Adams   Sarasota 393309   
15572.06 Kyle Casteline   Lutz 378395   
16 Jay Fratello      
17577.76 Matt Pourbaix   Miami, FL 367706   
18580.61 Mark Schwab   Lutz, FL 393586   
19583.46 Conrad Cancelmi   New Smyrna, FL 393247   
20586.31 Michael Ploch   Riverview, FL 308563   
21589.16 Clinton Hamilton   Lutz, FL 286403   

Men - Cat3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1345.49 Giancarlo Bianchi   Miami, FL 179136   
2365.38 Ed Dunne   Gainesville, FL 349438   Cycle Logic
3385.27 Taylor Norton   Brandon, FL 268696   Orange State
4405.16 Mathew Boyd   Sarasota, FL 278045   
5425.05 Christian Ahrens   Gainesville, FL 326524   352 Racing
6444.94 Steve Mace   Ocala, FL 307029   First Place
7464.83 Chase Tennyson   Clermont, FL 362335   352 Racing
8484.72 Ryan Fisher   Celveland, OH 179120   352 Racing
9504.61 Michael Davis   St Petersburg, FL 220348   Orange State
10524.50 Drew Smith   Orange Park, FL 309110   VeloBrew
11544.39 Michael King   West Melbourne, FL 365939   Infinity
DNF Joel Gormon   Tampa, FL 97818   Flying Fish
DNF Christian Henrich   Winter Garden, FL 15838   Orange State

Men - cat1/2/3/4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1264.53 Joshua Thornton (1 - Cat2)   Dade City, FL 82596   
2286.90 Eric Stubbs   Gainesville, FL 255870   352
3309.27 Jarrod Shoemaker (1 - Cat3)   Clermont, FL 205892   
4331.64 Jason Guillen   Winter Garden, FL 280227   Gearlink
5354.01 Zach Fout (2 - Cat2)   Clearwater, FL 330894   Gearlink
6376.38 Tim Hayes (3 - Cat2)   Gainesville, FL 208801   352
7398.75 John-Paul Russo (4 - Cat2)   Oakland, FL 219827   Colavita
DNF Andy Mills   Orlando, FL 159112   Compass
DNF Chris Slack (Cat2)   Venice, FL 270967   Infinity

Men - cat1/2/3/4 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1447.85 Ben Smith (1 - Cat2)   Gainesville, FL 33035   352
2470.52 Brent Bell   Orlando, FL 278661   Compass
3493.19 Graham Partain (1 - Cat4)   Gainesville, FL 250066   352
4515.86 Chris McGrath (1 - Cat3)   Jacksonville, FL 304873   Maggie Rose
5538.53 Ross Glass   Tampa, FL 236571   Flying Fish
6561.20 Paul Schwartz (2 - Cat4)   Winter Garden, FL 246620   Orlando Road Club

Men - 55+ - Master - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1519.74 Dan Sullivan   Tampa, FL 259791   
2526.22 Ted Hollander   Oviedo, FL 330836   
3532.70 Robert Kilcullen   North Port, FL 139406   BBC
4539.18 Mark McBroom   Gainesville, FL 46806   
5545.66 Paul Schwartz   Winter Garden, FL 246620   ORC
6552.14 John Torrey   South Daytona, FL 199705   
7558.62 Brad Scott   E Wenatchee, WA 169204   
8565.10 John LaManna   Winter Haven, FL 328912   
9 Ken Orlando      
10578.06 Conrad Cancelmi   New Smyrna, FL 393247   
11 Pete Kerwin      
DNS Tom Langley   South Miami, FL 200793   

Men - 45+ - Master - 45+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1465.15 Kelby Roberts   Tampa, FL 66431   Gearlink
2472.18 Steve Noble   North Port, FL 222335   Infinity
3479.21 Todd Frobish   Ocala, FL 77996   Brick City
4486.24 Todd Leedy   Gainesville, FL 392335   352 Racing
5 Tim Growley      
6500.30 Biron Keefer   Indian Harbour Beach, FL 18684   Infinity
7507.33 Dario Perez   Coral Gables, FL 180787   Miami Velo
8514.36 Scotty Graham   Tampa, FL 13862   
9521.39 Jeff Zipperer   Indian Harbour Beach, FL 79035   Infinity
10528.42 Robert Reineke   Clermont, FL 182268   AAA
11535.45 Michael Toth   Valrico, FL 349112   

Women - Cat4 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Amy Plotkin   Miami, FL 377990   
2547.14 Erika Johnson   Keizer, OR 247961   
3554.28 Katherine Adams   Sarasota 391282   
4561.42 Nicole Carson   Sarasota, FL 393906   
5568.56 Jody Alexander   Ocala, FL 183977   
6575.70 christina holmes   Sarasotas, FL 393695   
7582.84 Amy Kelton   New Smyrna Beach, FL 389128   
8589.98 Leah Mantle   Jacksonville 381731   

Women - cat1/2/3 - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Laura Parsons (1 - Cat2)   Miami, FL 298947   Rose Bandits
2564.75 Amy Horstmeyer (2 - Cat2)   Gainesville, FL 289443   352 Racing
3589.50 Kristin Apotsos (1 - Cat3)   Melbourne Beach 391786   Infinity

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Bonk BreakerShimanoUSACDFSierra NevadaSpyOSMOCUORE
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee