Race Results for
Southside Sprint
Minneapolis, MN
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/21/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Cat 5 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1423.20 Kasey Bacso   Plymouth, MN 296247   
2428.41 Truman Purdy   River Falls, WI 242901   
3433.62 Jeremy Hecker   Ham Lake, MN 407164   
4438.83 Altan Gurel   Minneapolis, MN 401069   
5444.04 Michael Pasdo   Minneapolis, MN 380540   St Paul Bicycle Racing Club
6449.25 Robert Bell   Minneapolis, MN 407753   
7454.46 Dan Peterson   Minneapolis, MN 406868   
8459.67 Kevin Brandt   Apple Valley, MN 350762   Flat City Cycling Club Inc.
9464.88 Tom Wierzbicki   Saint Michael, MN 382774   
10470.09 Colin Stemper   Minneapolis, MN 279594   Birchwood/GIS
11475.30 Raymond Kennedy   Woodbury, MN 342776   Minnesota Junior Cycling, Inc.
12480.51 scott halverson   Minneapolis 411332   
13485.72 Mike St. Martin   Lilydale, MN 411369   
14 Tim Fountainelle      
15 Jeremiah Aitch      
16501.35 Jonathan Rosenberg   Minneapolis, MN 384381   Freewheel Bike
17 Doug Fountainelle      
18 matt Johnson      
19 David Lewis      
20522.19 David Smith   Minneapolis, MN 407682   St Goose Bike Team
21527.40 Robert Tuttle   Mendota Heights 143629   
22 Nick Richter      
23 Jonathan Pedersen      
24543.03 Kurt Brown   Minneapolis, MN 378563   
25548.24 Jonathan Ziemer   Minneapolis, MN 411361   
26553.45 Andrew Holien   Virginia Minnesota 386297   
27 Earl Kincaid      
28563.87 Keith Johnson   Minneapolis 394750   Behind-Bars/LGR
29569.08 David Anderson   Minneapolis, MN 411351   
30 Ryan Colins      
31 Stephen Hamel      
32584.71 David Wamsley   Lawrence, KS 37155   Localcycling.com
33589.92 Paul Feng   Saint Paul, MN 382229   Omnium Bike Shop

Men - PRO/1/2/3 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
173.47 Colton Barrett (1 - Cat1)   Indianapolis, IN 224589   UCI CT: Team Optum p/b Kelly Benefit Strategies
279.25 Brandon Krawczyk (2 - Cat1)   Waukesha, WI 232232   Revolution Cycle/Twin Six
385.03 Nicholas Kimpton (1 - Cat2)   Minneapolis, MN 293536   MBRC/Flanders
490.81 Adam Bergman (3 - Cat1)   Saint Paul, MN 103032   Kentucky Flyers Cycling Inc
596.59 Tim Mulrooney (4 - Cat1)   Minneapolis, MN 49630   Synergy
6102.37 Michael Woell (5 - Cat1)   Minneapolis, MN 227850   Freewheel Bike
7108.15 Laszlo Alberti (6 - Cat1)   Minneapolis, MN 193347   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
8113.93 Adam Gorski (2 - Cat2)   Minneapolis, MN 246159   Freewheel Bike
9119.71 Gregory Alexander (3 - Cat2)   Woodbury, MN 298718   Mitsubishi Laser/Grand Performance
10125.49 Ed Alpasa (4 - Cat2)   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
11131.27 Tristin Bentzler (7 - Cat1)   Chippewa Falls, WI 161188   Synergy
12137.05 Chris Anderson (5 - Cat2)   Maple Grove, MN 366326   Flat City Cycling Club Inc.
13142.83 Chris Doig (8 - Cat1)   Minneapolis, MN 73386   Freewheel Bike
14148.61 Connor Benton (6 - Cat2)   Minnetonka, MN 356634   MBRC/Flanders
15154.39 Peter Olejniczak (7 - Cat2)   Roseville, MN 185493   Mitsubishi Laser/Grand Performance
16160.17 chris yotter (9 - Cat1)   Saint Paul, MN 318312   St Paul Bicycle Racing Club
17165.95 Tyler Hecht (8 - Cat2)   St. Cloud, MN 376647   Saint Cloud State University
18171.73 Jason Snider (10 - Cat1)   Wayzata, MN 33354   Shamrocks Racing
19177.51 Michael Moriarity (9 - Cat2)   Bloomington, MN 294003   Flat City Cycling Club Inc.
20183.29 Colin Catlin (10 - Cat2)   Arden Hills, MN 295785   Gopher Wheelmen
21189.07 Tyler Olson (11 - Cat2)   Minneapolis, MN 294937   Synergy
22194.85 Nicholas Vetter (12 - Cat2)   St. Paul, MN 263471   Mitsubishi Laser/Grand Performance
23200.63 Derek Cassaday (13 - Cat2)   Des Moines, IA 220786   Cycle City Racing
24206.41 Rick Laliberte (14 - Cat2)   Fargo, ND 210611   Synergy
25212.19 Andrew Kruse (15 - Cat2)   Minneapolis, MN 160686   Speedfix Racing p/b Zubaz
26217.97 Paul Harrison (16 - Cat2)   Minneapolis , MN 94132   Flat City Cycling Club Inc.
27223.75 Jeffrey Anderson (17 - Cat2)   Blaine, MN 279956   Speedfix Racing p/b Zubaz
28229.53 Andrew Gierke (18 - Cat2)   Eau Claire, WI 298058   Synergy
29235.31 Michael Kokotovich (19 - Cat2)   Vadnais Heights, MN 367488   Synergy
30241.09 Alec Porter (1 - Cat3)   Saint Paul, MN 311313   St Paul Bicycle Racing Club
31246.87 Matt Muyres (20 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
32252.65 Dale Sedgwick (11 - Cat1)   Minneapolis, MN 32038   Mitsubishi Laser/Grand Performance
33258.43 Joshua Roeser (12 - Cat1)   Buffalo, MN 160630   Revolution Cycle/Twin Six
34264.21 Levon Kalemkiarian (13 - Cat1)   Stillwater, MN 243156   Revolution Cycle/Twin Six
35269.99 Daniel Currell (21 - Cat2)   Saint Paul, MN 235364   St Paul Bicycle Racing Club
36275.77 Robert Ferris (22 - Cat2)   Minneapolis , MN 270588   
37281.55 Matthew Petersen (23 - Cat2)   Minneapolis, MN 244920   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
38287.33 Marc Kermisch (24 - Cat2)   Maple Grove, MN 80629   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop

Men - Cat 1/2/3/4/5 - 35-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1147.48 Matt Muyres (1 - Cat2)   Bloomington, MN 160576   Freewheel Bike
2169.34 Brady Prenzlow (2 - Cat2)   Brooklyn Park, MN 307715   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
3191.20 Ed Alpasa (3 - Cat2)   Maple Grove, MN 160673   Flat City Cycling Club Inc.
4213.06 Benjamin Schinke (4 - Cat2)   Minneapolis, MN 221927   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
5234.92 Jay Woller (5 - Cat2)   St. Louis Park, MN 41777   MBRC/Flanders
6256.78 Robert Danneker (6 - Cat2)   Minneapolis, MN 241592   Shamrocks Racing
7278.64 Alexander Butterfield (7 - Cat2)   Minneapolis 242987   MBRC/Flanders
8300.50 Todd Foster (8 - Cat2)   Northfield, MN 311475   SilverCycling
9322.36 James Parker (1 - Cat1)   Saint Paul, MN 254489   St Paul Bicycle Racing Club
10344.22 Michael Phillips (9 - Cat2)   Minneapolis, MN 200784   G.S. Circo Azzurro
11366.08 Jay Henderson (10 - Cat2)   Minneapolis, MN 15779   Hollywood Cycles
12387.94 Bart Hollaren (11 - Cat2)   Rosemount, MN 333156   St Paul Bicycle Racing Club
13409.80 Jim Bell (12 - Cat2)   Saint Cloud, MN 102936   Revolution Cycle/Twin Six
14431.66 Kevin Sidwell (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 350184   St Paul Bicycle Racing Club
15453.52 Matt Stein (13 - Cat2)   Northfield, MN 221389   Silver Cycling
16475.38 Christopher Smith (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 118619   Hup United
17497.24 Charles Anderson (3 - Cat3)   Blaine, MN 73373   Speedfix Racing p/b Zubaz
18519.10 Marc Kermisch (14 - Cat2)   Maple Grove, MN 80629   Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop

Men - Cat 1/2/3/4/5 - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1278.91 Frank Lowry (1 - Cat3)   New Auburn, WI 68992   
2294.41 Jeffrey Hilligoss (1 - Cat2)   Eden Prairie, MN 16228   Angry Catfish
3309.91 Dave Gray (2 - Cat3)   Saint Paul, MN 192457   MBRC/Flanders
4325.41 Christopher Johnston (3 - Cat3)   Wayzata, MN 50643   Basso pb Tonka Cycle
5340.91 Clayton Shepard (4 - Cat3)   Anoka, MN 320280   MBRC/Flanders

Men - Cat 1/2/3/4/5 - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1387.90 Charles Townsend (1 - Cat2)   Mendota Heights, MN 46011   St Paul Bicycle Racing Club
2473.25 Gary Johnson (1 - Cat3)   Rosemount, MN 130430   MBRC/Flanders
3558.60 Tom Bengel (1 - Cat4)   St Paul, MN 200781   

Men - Cat 3/4 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1151.19 Innokenty Zavyalov (1 - Cat3)   Minneapolis, MN 319002   Basso pb Tonka Cycle
2166.96 Matthew Montesano (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 277696   Speedfix Racing p/b Zubaz
3182.73 Alex Grant (3 - Cat3)   Chicago, IL 324348   Union Cycling Team
4198.50 John Glynn (4 - Cat3)   Edina, MN 379978   Category 6 Racing Squad
5214.27 Ken Hum (5 - Cat3)   Waukesha 291669   Joyride
6230.04 Andrew Gierke   Eau Claire, WI 298058   Synergy
7245.81 Jacob Boening (6 - Cat3)   Minneapolis, MN 226666   Joyride
8261.58 Michel Dalal (7 - Cat3)   Lakeville, MN 42458   Team Hoigaard's
9277.35 Eric Boyles (1 - Cat4)   Anoka 376993   Behind-Bars/LGR
10293.12 Michael Kokotovich   Vadnais Heights, MN 367488   Synergy
11308.89 Kevin Laux (8 - Cat3)   Edina, MN 384500   Team Hoigaard's
12324.66 Matthew Broeren   Rochester, MN 310534   Rochester
13340.43 Tyler Johnson (9 - Cat3)   Plymouth, MN 310161   Minnesota Cycling Team
14356.20 Daniel Svedberg (10 - Cat3)   Woodbury, MN 278187   St Paul Bicycle Racing Club
15371.97 Chris Fischer (11 - Cat3)   Minneapolis, MN 327300   Synergy
16387.74 Edison Foster (12 - Cat3)   Northfield, MN 358142   SilverCycling
17403.51 Peter Behm (13 - Cat3)   Northfield, MN 342680   St Paul Bicycle Racing Club
18419.28 Kevin Thum (14 - Cat3)   River Falls 371405   University of Wisconsin-Platteville
19435.05 Wil Kratz (15 - Cat3)   Minneapolis, MN 344896   Team Hoigaard's
20450.82 John Hammje (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 376442   Angry Catfish
21466.59 Brian Kozicki (16 - Cat3)   Saint Louis Park, MN 164415   Top Natchez Racing
22482.36 Charles Anderson (17 - Cat3)   Blaine, MN 73373   Speedfix Racing p/b Zubaz
23498.13 Christopher Smith (18 - Cat3)   Minneapolis, MN 118619   Hup United

Men - Cat 4/5 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1332.38 Brian Malarski (1 - Cat4)   Chicago Il 68091   Omnium Racing
2342.62 Altan Gurel (1 - Cat5)   Minneapolis, MN 401069   
3352.86 Kasey Bacso   Plymouth, MN 296247   
4363.10 Michael Theiler (2 - Cat4)   Minneapolis, MN 368462   St Paul Bicycle Racing Club
5373.34 Truman Purdy (2 - Cat5)   River Falls, WI 242901   
6383.58 Erin Young (3 - Cat4)   Minneapolis, MN 349220   Speedfix Racing p/b Zubaz
7393.82 Kevin Laux   Edina, MN 384500   Team Hoigaard's
8404.06 Bryan Hill (4 - Cat4)   Minneapolis, MN 315814   Mitsubishi Laser/Grand Performance
9414.30 Ryan Carlson (5 - Cat4)   Minnetonka, MN 264020   Twin Six
10424.54 Edison Foster   Northfield, MN 358142   SilverCycling
11434.78 Andrew Heikes (6 - Cat4)   Saint Paul, MN 305978   Omnium Racing
12445.02 Noah Wilson (7 - Cat4)   Minneapolis Mn 367722   Joyride
13455.26 Todd Thurmes (8 - Cat4)   Saint Paul, MN 340342   Freewheel Bike
14465.50 Jared Gazda (9 - Cat4)   Hopkins, MN 378152   Revolution Cycle/Twin Six
15475.74 Dylan Randolph (10 - Cat4)   Apple Valley, MN 383215   Flat City Cycling Club Inc.
16485.98 Bruce Porter (11 - Cat4)   Woodbury, MN 358801   St Paul Bicycle Racing Club
17496.22 nicholas garbis (3 - Cat5)   Minneapolis, MN 394942   East Isles Bike Club
18506.46 Matthew Johannsen (4 - Cat5)   Minneapolis, MN 361955   Omnium Racing
19516.70 Michael ODay (12 - Cat4)   Minneapolis, MN 358149   
20526.94 Aaron Collins (13 - Cat4)   Minneapolis, MN 375461   Top Natchez Racing
21537.18 Jeff Peterson (14 - Cat4)   Minneapolis, MN 327274   Omnium Racing
22 Todd Hockstra      
23557.66 Barry Schmitt (15 - Cat4)   Eagan, MN 182024   St Paul Bicycle Racing Club
24567.90 Dan Peterson (16 - Cat4)   Minneapolis, MN 406868   
25578.14 David Aguirre   Edina, MN 344372   Team Hoigaard's
26588.38 Eric Thoerner (17 - Cat4)   Minneapolis, MN 264225   Birchwood/GIS

Men - Cat 4/5 - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1354.60 Michael ODay (1 - Cat4)   Minneapolis, MN 358149   
2363.01 Michel Dalal   Lakeville, MN 42458   Team Hoigaard's
3371.42 Brian Malarski (2 - Cat4)   Chicago Il 68091   Omnium Racing
4379.83 Ryan Carlson (3 - Cat4)   Minnetonka, MN 264020   Twin Six
5388.24 Bryan Hill (4 - Cat4)   Minneapolis, MN 315814   Mitsubishi Laser/Grand Performance
6396.65 Michael Pasdo (1 - Cat5)   Minneapolis, MN 380540   St Paul Bicycle Racing Club
7405.06 Martin Lacey (5 - Cat4)   Saint Paul, MN 193390   Omnium Bike Shop
8413.47 Dan Farnham (2 - Cat5)   Saint Paul, MN 311564   St Paul Bicycle Racing Club
9421.88 David Aguirre   Edina, MN 344372   Team Hoigaard's
10430.29 Bruce Porter (6 - Cat4)   Woodbury, MN 358801   St Paul Bicycle Racing Club
11438.70 Leo Haefemeyer (3 - Cat5)   Minneapolis 389981   
12447.11 James VanSloun (7 - Cat4)   Minneapolis, MN 348396   Birchwood/GIS
13455.52 Eric Thoerner (8 - Cat4)   Minneapolis, MN 264225   Birchwood/GIS
14463.93 Barry Schmitt (9 - Cat4)   Eagan, MN 182024   St Paul Bicycle Racing Club
15472.34 Todd Stordahl   Minneapolis, MN 158456   MBRC/Flanders
16480.75 Frederick Gray (10 - Cat4)   Minneapolis, MN 246498   Birchwood/GIS
17489.16 Kevin Brandt (11 - Cat4)   Apple Valley, MN 350762   Flat City Cycling Club Inc.
18497.57 Paul Mueller (12 - Cat4)   Saint Paul, MN 204933   Minneapolis Bicycle Racing Club
19 Unknown Rider      
20514.39 Glenn MacEachern (4 - Cat5)   Maple Grove, MN 101687   
21522.80 Chase Sovell (5 - Cat5)   Minneapolis, MN 405900   East Isles Bike Club
22531.21 Loren Willis (13 - Cat4)   Saint Paul, MN 329358   Synergy
23 Alex Turner      
24548.03 Paul Mueller (14 - Cat4)   Saint Paul, MN 204933   Minneapolis Bicycle Racing Club
25556.44 Paul Feng (6 - Cat5)   Saint Paul, MN 382229   Omnium Bike Shop
26564.85 Theodore Halvorson (7 - Cat5)   Minneapolis, MN 388804   
27573.26 Michael Weldon   Minneapolis, MN 384471   
28581.67 Robert Vigil (15 - Cat4)   Eden Prairie, MN 223690   Basso pb Tonka Cycle
29590.08 Paul Merwin (16 - Cat4)   Saint Paul, MN 74421   Gopher Wheelmen

Men - Junior - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1406.97 Isaac Bryant   Maplewood, MN 383319   Minnesota Junior Cycling, Inc.
2429.68 Bjorn Larson   Duluth  406220   St Paul Bicycle Racing Club
3452.39 Ethan Peterson   Minneapolis, MN 360805   St Paul Bicycle Racing Club
4475.10 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN 361699   Gopher Wheelmen
5497.81 Guthrie Thoerner   Minneapolis, MN 364782   
6 Erika Peterson      
7543.23 Benjamin Juarez   Mn 401214   Twin Speed Cycling

Men - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1407.93 Quentin IkutaSchodde   Marine On Saint Croix, MN 360457   Synergy
2 Chris Dominski      
3437.31 Noah Middlestaedt   Saint Cloud 347262   Revolution Cycle/Twin Six
4452.00 Carter Eng   Hopkins, MN 394525   Minnesota Junior Cycling, Inc.
5 Noah Whitman      
6481.38 Trek Malarski   Duluth Mn 389774   Omnium Racing
7496.07 Will Curtis   Saint Paul, MN 348506   Minnesota Junior Cycling, Inc.
8 Alex Weil      
9525.45 Oliver Kennedy   Saint Paulwoodbury, MN 342778   
10540.14 Charles Cahow   Apple Valley, MN 399936   Minnesota Junior Cycling, Inc.
11554.83 Erik Lecy   Apple Valley, MN 374710   Minnesota Junior Cycling, Inc.

Women - Cat 4 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1415.49 Anya Malarski   Duluth Mn 302412   County Cycles
2437.30 Sarah Pritzker   Minneapolis, MN 232875   
3459.11 Megan Barr   Minneapolis, MN 378225   Behind-Bars/LGR
4480.92 Gabrielle Russell   Richfield  384294   Birchwood/GIS
5502.73 Kimberly Ault   Moorhead Mn 384029   Girl Fiend Cycling Team
6524.54 Bryonna Baines   Minneapolis 406091   Twin Speed Cycling
7546.35 Anna Schwinn   Minneapolis, MN 230647   
8568.16 Sarah Kottke   Saint Paul, MN 409334   
9589.97 Pamela Gonzalez   Saint Paul, MN 409325   

Women - PRO/1/2/3 - 18-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1124.26 Teresa Moriarty (1 - Cat1)   Minneapolis, MN 169344   MBRC/Flanders
2150.76 Kelly Catlin (1 - Cat3)   Arden Hills 383424   Gopher Wheelmen
3177.26 Linda Sone (1 - Cat2)   Northfield, MN 224939   Minneapolis Bicycle Racing Club
4203.76 Abby Ruess (2 - Cat2)   Saint Paul, MN 312258   St Paul Bicycle Racing Club
5230.26 Jennie Zhu (3 - Cat2)   Minneapolis, MN 343332   Joyride
6256.76 Terra James (4 - Cat2)   Minneapolis , MN 281803   Team Kenda presented by RACC
7283.26 Corey Coogan Cisek (5 - Cat2)   Minneapolis, MN 261947   Silver Cycling
8309.76 Kristy Henderson (2 - Cat3)   Minneapolis, MN 264109   Hollywood Cycles
9336.26 Carol Jeane Sansome (6 - Cat2)   Eagan, MN 211756   Silver Cycling
10362.76 Heidi Goodson (3 - Cat3)   Minneapolis, MN 256635   
11389.26 Cheryl Barker (4 - Cat3)   Hudson, WI 264108   SilverCycling

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
ShimanoSpyCUORESierra NevadaBonk BreakerUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee