Race Results for
Revolution's Single Track Escape - MNMBS #10
St Cloud, MN
(Event Information)
View By:
Cross Country on 09/22/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Michael McBurney   Roseville, MN1:46:57 279039  Peace Coffee

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Clausen   Arden Hills, MN1:46:58 402934  337 Jamis Bicycle/Now Bikes & Fitn

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1502.64 Mason Bacso   Plymouth, MN1:43:50 260595  394 Maplelag
2544.16 Josh Bauer   Minneapolis, MN1:45:00 377510  316 Hollywood Cycles
3585.68 Kasey Bacso   Plymouth, MN1:46:49 296247  395 Maplelag

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1421.58 Dominic Talerico   Saint Paul, MN1:43:07 385899  301 Angry Catfish
2435.62 Nate Hackensack   Saint Cloud, MN1:44:49 261680  513 Revolution Cycle/Twin Six
3449.66 David Oachs   Woodbury, MN1:47:12 116923  308 NicolletBike.bom
4463.70 Eric Oftedahl   Shoreview, MN1:47:34 210080  333 Maplelag
5477.74 Pete Brueggen   Blair Wi1:47:55 404513  344 29nSNGL*
6491.78 Brendan Bellew   New Prague, MN1:48:13 313010  371 Angry Catfish
7505.82 Fred Mills   Saint Louis Park, MN1:50:31 261006  511 Tonka.Cycles/Basso Bikes
8519.86 Barry Tungseth   Stillwater, MN1:50:49 211935  318 Hollywood Cycles
9533.90 Clayton McLagan   Forest Lake, MN1:51:01 206756  320 Peace Coffee Racing
10547.94 Jamison Beisswenger   Columbia Heights, MN1:51:33 262606  354 Peace Coffee Racing
11561.98 Matthew Nelson   Minneapolis, MN1:51:38 245341  325 Peace Coffee Racing
12576.02 Mark Foslien   Saint Paul, MN1:54:32 297093  312 The Missing Link
13590.06 Jeff Bushendorf   Sauk Rapids , MN2:03:29 298060  315 LCR

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1452.47 John Sandberg   Prior Lake, MN1:45:20 80064  357 Penn Cycle
2475.39 Jeff Colbert   Cambridge, MN1:48:11 116810  309 LCR
3498.31 Rick Erickson   Shoreview, MN1:48:22 275579  342 Freewheel Bike
4521.23 Jay Henderson   Minneapolis, MN1:51:00 15779  321 Team Hollywood Cycles
5544.15 Jp Lamere   Minneapolis, MN1:55:13 95678  512 Lamere Cycles
6567.07 Rich Omdahl   Corcoran, MN1:55:55 297124  335 LCR
7589.99 Eric Guse   St Louis Park, MN2:01:09 211199  370 Penn Cycle

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Smith   1:13:49  2098 Peace Coffee
2 Liam Franken   1:14:22  2056 Penn Cycle
3 Luke Doolittle   1:16:06  2494 
4 Max Smothers   1:21:21  2058 Bicycle Sports
5 Kyle Hermann   1:21:35  2502 Peace Coffee Racing
6581.65 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN1:22:59 361699  2091 Gopher Wheelmen
7 Calvin Sandberg   1:24:53  2127 Penn Cycle

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Samuel Olson   Centerville, UT1:07:49 284358  2119 
2 Hayden Schlough   1:13:07  2083 GJ Wedali
3 Alex Darrington   1:14:08  2125 
4 Jack Ellingson   1:15:25  2001 
5 Van Carlson   1:16:35  2065 Angry Catfish Racing

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Sean O'Donnell   Rochester, MN1:12:11 383076  1050 Sho-Air MN
2547.14 Lucas Hieb   Andover, MN1:14:41 377131  1002 Feed My Starving Children
3 Cole Geschwind   1:13:19  2053 Sho-Air MN
4 Calder Glowac   1:13:48  2059 Rochester Mountain Bike Team
5568.56 Noah Middlestaedt   Saint Cloud1:14:08 347262  2495 
6 Max Ellingson   1:15:25  2002 Angry Cat Fish
7 Jonathan McBurney   1:20:37  2521 
8 Alex Turner   1:24:53  2036 Team Hollywood Cycles

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Jacobsma   1:21:10  1382 
2 Evan Thomas-Richards   1:33:20  1371 
3 Tim Larson   1:14:40  2522 
4 Taylor Pontius   1:15:46  2478 
5 Mark Sullivan   1:17:24  2481 
6 Dustin Anderson   1:18:28  2467 
7 Logan Christian   1:31:57  2489 

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Kilpela   1:10:33  1378 
2543.85 Zach Johnson   Fargo Nd1:12:07 284804  1054 Great Plains Cycling Club
3 Tucker Hibbert   1:13:06  1372 Penn Cycle
4551.55 Bob Baldwin   Park City, UT1:13:56 381751  1366 
5 Kevin Anderson   1:15:57  1059 Top Natchez Racing
6559.25 Dan Deroma   Plymouth, MN1:16:00 344534  1035 Team Hollywood Cycles
7 Chris Harvey   1:16:49  1031 Team Hollywood Cycles
8566.95 Grady Milesko   Avon, MN1:16:56 385069  1384 
9570.80 Daniel Boyles   Ramsey, MN1:17:24 278248  1048 Behind Bars
10 Rob Lutterman   1:24:37  1083 Wannabee Racing
11578.50 Ian Nancekivell   Minneapolis, MN1:09:52 406200  401 Behind-Bars/LGR
12 Kyle Lilly   1:16:11  2518 
13586.20 Daven Kokkila   Willmar, MN1:20:11 352304  2509 Behind Bars Little Guy
14 Jamison Scholer   1:29:54  2479 

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 David Lukaska   Edina, MN1:11:50 360600  1025 
2543.57 David Jensen   Fergus Falls, MN1:12:40 378928  1369 FMSC - FCA
3547.14 Tim Gut   Eagan, MN1:13:56 326968  1036 Angry Catfish/Sweet n Salty
4550.71 Mitchell Bruns   Otsego, MN1:14:31 361998  1019 Hollywood Cycle
5 Phil Carlson   1:16:26  1076 Peace Coffee Racing
6 Kevin Gonzales   1:20:38  1383 Behind Bars
7561.42 Eric Hathaway   Minneapolis, MN1:21:40 90485  1052 
8564.99 Andrew Kruse   Minneapolis, MN1:12:37 160686  2473 
9 Christian Schmidt   1:15:45  2115 Rob Pretts & The Funky Bunch
10 Robert Pretts   1:16:19  2490 Sho Air MN
11 Eli Kruit   1:18:12  2069 Gopher Wheelmen
12579.27 Ted Clausen   Grand Forks Nd1:19:32 326712  2468 
13 Thad Schulz   1:20:24  2034 Maplelag/Paramount
14 Geoff Egerman   1:22:23  2469 
15 Tim McVean   1:31:41  2475 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1497.46 Grant Larvick   Burnsville, MN1:10:12 328058  1092 Angry Catfish
2502.99 Tim Norrie   Minneapolis, MN1:13:16 101445  1023 Team Hollywood Cycles
3508.52 Dave Fetters   Minneapolis, MN1:15:30 266342  1042 FMSC Racing
4 Brandon Voltzke   1:16:50  1375 
5 Joel Benton   1:24:19  1376 
6 Adam Emanoff   1:31:40  1016 Bent Crank Racing
7 Paul Jacobs   1:08:55  4348 FMSC
8536.17 Aaron Blumke   Saint Cloud, MN1:11:14 415523  2512 Fitzhakris
9 Ken Raiche   1:11:32  2484 
10547.23 Ben Olson   San Anselmo, CA1:11:49 224030  2477 Maplelag
11 Benjamin Ogren   1:12:44  2090 
12558.29 Allan Shuros   Saint Paul, MN1:16:00 165726  2480 
13 John Froelich   1:18:00  2081 Anybody's Bike Shop
14 Mitch Mohs   1:23:54  2476 
15 Jeremy Vanderlan   1:25:07  2482 
16 Hynek Hermann   1:27:37  2008 Peace Coffee Racing

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1524.76 Matthew Horner   Savage, MN1:12:46 261909  1041 Maplelag Mountain Bike Racing
2527.14 Clint Swenson   Lakeville, MN1:15:22 376112  1013 Wedali
3 Robert Kohl   1:15:41  1043 RJP Racing
4531.90 Mark Betzer   St Louis Park, MN1:15:49 80795  1374 Revolution Cycle/Twin Six
5 Dan Wipper   1:17:19  1009 
6536.66 Jon Kern   Jackson, WI1:17:54 18978  1370 HOP
7 Charlie Schad   1:18:23  1373 T6/Revolution
8541.42 Mat Fisk   Saint Croix Falls, WI1:20:39 390294  1091 Woolly Bike Club
9 Nathan Olson   1:21:35  1380 
10546.18 Eric Lealos   Minneapolis, MN1:22:58 143309  1011 
11 Garrett Beck   1:11:58  2032 Feed My Starving Children/FCA
12 Charlie Schad   1:13:40  2524 T6/Revolution
13553.32 Matthew Johnson   Saint Paul, MN1:14:03 95633  2024 Freewheel Bike
14 Lee Erickson   1:15:59  2561 
15 Dave Riipinen   1:18:02  2523 LCR
16560.46 Cal Collins   Eden Prairie, MN1:18:15 324062  2121 Wannabee Racing
17 David Lane   1:20:52  2474 
18 Jason Kempel   1:21:25  2497 LCR
19 Chad McDonald   1:22:29  2096 WEDALI/Gear Junkie
20569.98 Jason Neal   Salt Lake City, UT1:24:01 348290  2486 Spin Mob
21 Mike Cass   1:27:10  2067 Gopher Wheelmen
22 David Janaszak   1:38:25  2485 Spin Mob
23 Eric Schlabach   1:39:29  2029 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Patrick Sheedy   1:14:43  1379 WSS
2 Jim Jaglo   1:15:34  1381 LCR
3 Thomas Hanegraaf   1:15:43  1093 WEDALI
4 Scott Lund   1:15:51  1004 WEDALI
5 Dan Funke   1:18:21  1037 LCR
6540.54 Randy Smothers   Zumbrota, MN1:14:16 258876  2040 Bicycle Sports
7543.54 Todd Nesvold   Forest Lake, MN1:14:17 174302  2048 Peace Coffee Racing
8 Craig Brown   1:18:38  2515 
9 Todd Bauer   1:19:13  2038 Hollywood Cycles
10 Gary Smith   1:20:25  2094 Peace Coffee
11 Curt Schlough   1:20:49  2499 GJ Wedali
12 Paul Darrington   1:20:56  2124 
13 David Spizman   1:22:59  2112 
14 Glenn Margolf   1:23:07  2061 FMSC/FCA Racing
15567.54 John Seiler   Sartell, MN1:26:15 64139  2493 
16 Matthew Froelich   1:31:21  2506 
17 Kevin Knutson   1:32:15  2488 
18 Tim Olson   1:40:32  2505 

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ray Osowski   1:12:55  1053 LCR
2 Dave Christensen   1:16:28  1368 2z Ride Co.
3 Tim Hieb   1:18:27  1003 Feed My Starving Children
4541.45 Kevin Froemming   Hutchinson, MN1:19:14 296363  1018 
5544.31 Ted Siefkes   Burnsville, MN1:16:13 181584  2004 WEDALI
6 Mike Franken   1:16:52  2031 Bicycle Sports
7 Mike Grace   1:17:13  2060 
8552.89 Todd Trembley   Faribault, MN1:19:50 217961  2516 
9 Dave Gordon   1:20:13  2507 
10 Michael Thompson   1:20:33  2519 WannaBee Racing
11561.47 Bob Mueller   Minneapolis, MN1:21:27 107262  2500 Insites
12 Jerry Washatka   1:23:26  2510 
13 Robert Glowac   1:24:31  2113 
14570.05 Bruce Mosher   Pine City, MN1:26:14 208271  2022 
15 Dean Bacso   1:26:17  2560 
16 Dave Hammer   1:26:18  2471 
17 Scott Deitz   1:26:21  2517 
18 Richard Waschek   1:27:55  2487 
19584.35 Keith Oleson   Lindstrom, MN1:31:46 148578  2501 
20 Guy Hiney   1:33:01  2491 
21 Kirk King   1:35:40  2498 

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mark Klingelhoets   1:27:40  1100 Wannabee
2 Gerry Taylor   1:18:25  2050 
3573.34 Gary Sjoquist   Aple Valley, MN1:19:40 32843  2093 
4 Denny Barry   1:21:49  2043 Maplelag / Paramount Sports

Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Devon Horner   0:48:34  4031 Maplelag Mountain Bike Racing
2 Isaac Hale   0:51:27  4355 Maplelag
3 Jack Smothers   0:52:26  4032 Bicycle Sports
4 Payton Miller   0:52:26  4337 
5580.00 Joshua Doolittle   Algona, IA0:52:27 360069  4386 
6 Timothy Sellers   1:02:03  4341 

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Fierek   0:43:45  4046 
2 Ethan Fetters   0:50:44  4010 Feed My Starving Children
3 Cobie Vagts   0:52:27  4027 Penn Cycle
4 Alex Kern   0:52:29  4334 
5 Connor Schad   0:54:18  4383 
6 Gabriel Steinmetz   0:55:54  4344 
7 Jack Johnson   1:00:15  4028 Freewheel Bike
8 Joe Buhr   1:04:26  4368 Big Ring Flyers

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Olson   0:43:48  4352 
2 Lucas Buhr   0:48:16  4364 Big Ring Flyers
3590.00 Josh Sipma   Hopkins, MN0:49:15 413411  4342 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josepoh Hall   0:52:47  4385 

Men - Cat 3 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Andrew Scully   0:50:22  4362 
2 Nick Hammond   0:51:09  4382 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Erik Wheeler   0:46:45  4346 
2 Dale Gohman   0:48:21  4061 Peace Coffee Racing
3573.34 Tim Welch   Robbins, NC0:49:08 221049  4381 Back to Dirt Cycling
4 Timothy Larson   1:10:24  4363 

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Luke Fiuri   0:51:07  4370 
2 Matt Johnsrud   0:53:55  4347 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Craig Steele   0:48:34  4343 
2547.14 Brian Stanley   Franklin, MA0:51:23 33819  4013 
3 Geoff Kinsey   0:52:13  4335 
4 Fred Vagts   0:53:00  4008 Bicycle Sports
5 Jake Buhr   0:54:46  4052 Bis Ring Flyers
6575.70 Aaron Sellers   Canton, MI1:04:05 42574  4340 
7 David Janaszak   1:11:16  4387 Spin Mob
8589.98 Jason Neal   Salt Lake City, UT1:13:59 348290  4388 Spin Mob

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeffrey Robinson   0:57:16  4045 MO Fatter

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kent Furois   Falcon Heights, MN0:53:54 341008  4043 Gopher Wheelmen
2 Kraig Anderson   0:56:42  4051 Team Kraggness
3 Tim Gallagher   0:57:12  4001 

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Walsh   0:52:04  4018 Feed My Starving Children
2 Gary Schildgen   0:55:31  4004 

Women - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   Ripon, WI1:32:26 242097  336 Team Hollywood Cycles

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Allison Deroma   Plymouth, MN1:33:15 198587  368 Girlfiend/Hollywood
2556.67 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN1:40:22 316506  311 The Missing Link
3573.34 Eleanor Magnuson   Champlin1:41:11 408403  398 Maplelag
4590.01 Kristy Henderson   Minneapolis, MN2:00:41 264109  322 Team Hollywood Cycles

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Karmen Woelber   Cedar Falls, IA1:51:14 307199  509 Zoom

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Linsey Hamilton   Minneapolis, MN1:25:53 266416  2470 Synergy
2 Tiffany Edholm   1:26:17  2511 
3 Becky Spurbeck   1:37:48  2508 

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1536.96 Becca Hackensack   Saint Cloud, MN1:16:47 247189  2520 Revolution Cycle & Ski
2554.64 Andrea Horner   Savage, MN1:21:34 294308  2035 Maplelag Mountain Bike Racing
3572.32 Kris Brazil   Faribault, MN1:25:36 238279  2514 
4 Bev Carlson   1:31:23  2064 Angry Catfish Racing

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josie Welsh   0:51:31  4039 

Women - Cat 3 - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Taylor Horner   0:50:28  4030 Maplelag Mountain Bike Racing
2556.67 Melissa Jacobs   Belle Plaine, MN1:05:02 296111  4026 Team Hollywood Cycles
3 Kira Neal   1:05:12  4360 Spin Mob
4 Gabrielle Maleha   1:19:22  4059 New Mart

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brianna Schildgen   1:03:03  4384 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jessi Burdick   0:57:58  4371 RJP Racing
2 Catherine McDonald   0:59:07  4044 WEDALI/Gear Junkie
3 Mandi Hibbert   1:00:27  4376 
4 Kelley Marty   1:01:19  4336 
5 Jen Surla   1:04:53  4345 
6 Robin Schmidt   1:07:56  4380 
7 Rachel Koep   1:08:00  4369 Spin Mob

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Lund   0:54:37  4023 GJ/WEDALI
2 Marian O'Donnell   0:55:08  4016 Sho-Air MN
3 Lisa Pugh   1:05:37  4338 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaBonk BreakerOSMOUSACDFSpyCUOREShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee