Race Results for
Battle of CamRock
Rockdale, WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 06/16/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Open - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1479.26 Matt Kamphuis   Cottage Grove, WI1:46:14.6 186054  1910 Trek Midwest Team
2490.02 Andrew Peterson   Iowa City, IA1:47:56.9 207441  1940 Iowa City Cycling Club
3500.78 Timothy Willcox   Madison, WI1:49:01.0 326756  1904 Magnus
4511.54 Jereme Noffke   Madison, WI1:50:45.0 185686  1908 
5522.30 Rodney Moon   Blair, WI1:51:21.2 243112  1903 Bikes Limited
6533.06 Rob Neff   Buffalo Grove, IL1:55:46.6 373791  1283 Honey Stinger
7543.82 Gregory Taylor   Ypsilanti, MI2:01:30.3 35091  1939 Gregory TaylorMassage
8554.58 Jesse Jaehnig   Cleveland, WI2:01:56.1 297773  1901 Bikes Limited
9 Lowell Johnson   2:08:16.7  1909 
10 Kyle Bradt   2:46:37.6  1941 

Men - Open - Fat Bike

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1466.95 Dwight Ingalls   Oconomowoc, WI1:28:31.9 17365  1633 Vision Wheel +Sprocket
2505.41 Terry Prewitt   Black Creek, WI1:28:45.3 296195  1635 Attitude Sports
3 Joel Patenaude   1:30:30.9  1634 Silent Sports
4 Steven Dimmick   1:42:15.8  1632 
DNF George Kapitz   Manitowoc, WI0:00:00.0 401669  1601 Broken Spoke Cycling Team

Men - Open - Clydesdale

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1446.91 Christopher Gabrielson   Baraboo, WI1:52:57.4 227409  1810 Twin Six / Baraboo Sharks
2458.65 Jeff Steckbauer   Princeton, WI2:07:25.9 210181  1801 Rib Mnt Cycles
3470.39 Matthew Prest   Verona, WI2:11:36.8 65954  1853 5 Nines
4482.13 Marty Leum   La Crosse, WI2:13:39.0 377300  1803 Bikes Limited/Scenic Concepts
5493.87 Jon Holcomb   Plymouth, WI2:15:22.3 235797  1804 Bikes Ltd/Scenic Concepts Raci
6505.61 Brian Benson   La Crosse, WI2:22:29.9 240054  1808 Bikes LTD / Scenic Concepts
7517.35 Jeff Dullard   Cedar Rapids, IA2:24:52.9 235468  1852 Geoffs Bike + Ski
DNF Aaron Fleming   Rockford, IL0:00:00.0 210500  1802 Kegels Bikes

Men - Cat 3 - Clydesdale - 39-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Chris Wilkes   1:03:55.3  4804 MasterGraphicsInc
2548.33 Brian Smith   Janesville, WI1:05:57.5 212540  4812 Michaels Cycles
3 David Powell   1:09:56.9  4803 Broken Spoke Cycling Team
4 Jason Huff   1:10:04.2  4815 Team Visalus
5 Tim Black   1:15:29.4  4862 
6 Jason Spring   1:16:26.4  4863 Corn Fed Spartans
7589.98 Paul McDowell   Sheboygen, WI1:17:26.0 130478  4814 
DNF Tony Dallapiazza   0:00:00.0  4861 
DNF Andrew Hill   0:00:00.0  4874 Wadez Bike Shop

Men - Cat 3 - Clydesdale - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1521.19 Chris Endres   Janesville1:06:11.5 386665  4811 
2 Tim Liepert   1:06:42.6  4808 Team Pedal Morraine
3529.09 Doug Rodenkirch   Sun Prairie1:07:58.7 374749  4805 SPYCT - Red Fury
4533.04 Tad Bruckner   Madison1:08:15.8 397203  4870 
5536.99 Stephen Bloch   Thiensville, WI1:09:28.9 382395  4868 Team Extreme
6540.94 Paul Langenberg   Green Bay1:10:18.1 401719  4816 Trail Vipers
7 Steve Slocum   1:12:02.5  4809 Wheel & Sprocket - Appleton
8 William Van Huis   1:13:14.5  4865 
9 Robert Paschke   1:16:13.1  4867 
10556.74 Ricky Almaguer   Hoffman Estates, IL1:22:26.6 367739  4807 Bike Connection
11560.69 Alex Pieper   Kohler, WI1:23:20.4 378652  4810 
12 Peter Walton   1:24:00.3  4873 Team Suds
DNF Jake Pierce   0:00:00.0  4869 

Men - Cat 3 - Citizen - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1448.28 Cole McDicken   Appleton, WI0:56:55.1 381394  4037 FCYCT Scarlet Knights
2449.15 Megan Senderhauf   Neenah, WI1:01:11.3 350540  4063 Wheel and Sprocket
3450.02 Calhan Norman   Port Washington, WI1:01:28.7 361008  4071 Team Extreme
4450.89 Mitchell Dutczak   Crete, IL1:02:33.0 297673  4056 South Chicago Wheelmen
5451.76 William Darling   Vernon Hills, IL1:04:02.7 318222  4070 Activator Cycle Club
6452.63 Dylan Eggebrecht   Greenville, WI1:04:42.9 311373  4013 FCYCT-Scarlet Knights
7453.50 Owen Reich   Pine River, WI1:06:21.8 406097  4061 Team Extreme
8454.37 Zack Kargel   Baraboo, WI1:08:01.9 348136  4057 Baraboo Sharks
9 Elliot Schneider   1:08:03.4  4357 
10 Nolan Kraus   1:25:19.0  4398 

Men - Cat 3 - Citizen - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1453.73 Justin Wentworth   Manawa0:53:24.4 404954  4141 FCYCT-The Scarlet Knights
2455.90 Jacob Ahles   Hortonville, WI0:56:47.1 379918  4076 FCYCT/Scarlet Knights
3 Alex Harris   0:57:16.1  4321 
4460.24 Daniel Gretzinger   Greenville, WI0:57:35.0 296042  4058 FCYCT - The Scarlet Knights
5 Mason Skudlarek   0:58:26.4  4344 
6464.58 Stone Vanamerongen   Pine River Wi0:58:27.3 406113  4054 Wade'z
7 Noah Agata   0:58:35.4  4361 
8468.92 Jack Niewold   Madison, WI1:00:29.1 403588  4388 Brazen Dropouts
9 Dylan Zurfluh   1:00:49.5  4365 
10473.26 Jack Jones   Stevens Point1:01:07.6 405291  4046 SPASH MTB
11 Alex Taitt   1:01:47.1  4359 
12477.60 Alex Halfman   Greenville, WI1:02:34.0 349866  4083 Scarlet Knightslet Knights
13479.77 Chase Osborne   Mequon, WI1:03:43.3 299940  4027 Team Extreme
14481.94 Shane Holcomb   Plymouth, WI1:06:08.5 317350  4089 Bikes Ltd/Scenic Concepts
15484.11 Demetrio Velazco   Pearl City, IL1:10:01.8 403563  4044 
16 Jack Koprowski   1:20:48.9  4034 Sun Prairie Youth Cycling Team
17 Grant Slocum   1:23:05.1  4043 FCYCT - The Scarlet Knights
18 Dakota Smith   1:23:33.3  4066 Michael Cycle
19 Collin Kraus   1:24:10.8  4395 Team Collin
20494.96 Grey Rankin   Madison1:24:50.2 403818  4322 
21 Christian Rodriguez   1:24:52.1  4363 Higher Gear
DNF Sethan Cate   0:00:00.0  4097 Chain ReactionCycling

Men - Cat 3 - Citizen - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1501.11 Ryan Drake   Stevens Point, WI0:58:38.4 405557  4048 SPASH MTB
2510.68 Rowan Norman   Port Washington, WI1:00:52.1 329464  4069 Team Extreme
3520.25 Eric Paulos   Janesville1:01:29.8 383953  4336 JVC/ Michael'sCycles
4529.82 Jack Davies   Stevens Point1:03:17.3 380302  4035 SPASH MTB
5 Matthew Plewa   1:04:28.7  4377 
6548.96 William Rosenthal   Stevens Point, WI1:09:34.3 406326  4047 SPASH MTB
7 Matthew Johnson   1:10:13.3  4375 
8568.10 Adam Fleming   Franklin, WI1:17:58.0 378726  4053 Team WORS
9 Nicholas Kujala   1:24:24.4  4340 Bikes LtdScenic Concepts
10587.24 Casey Grapsas   Stevens Point, WI1:26:11.4 382110  4349 SPASH MTB

Men - Cat 3 - Citizen - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Cody Tesch   0:59:47.3  4385 
2543.57 Aaron Frink   Madison, WI0:59:49.7 377912  4031 
3547.14 Shane Armstrong   Kenosha1:00:15.8 334720  4502 
4 Joseph Stader   1:00:31.8  4362 
5 Brandon Barrigas   1:01:10.9  4397 
6557.85 Christopher Besaw   Racine, WI1:01:42.3 413294  4393 
7561.42 Brian Hennig   Madison, WI1:02:24.4 367551  4384 Brazen Dropouts
8 Alex Zhu   1:04:20.6  4324 
9 Kyle Busse   1:05:17.5  4504 The Bike Haven
10572.13 Jeremy Condon   Milton, WI1:05:18.6 400576  4093 Team WORS
11 Christopher Bacarella   1:05:38.2  4364 Trek Intern Army
12 Nicholas Konetzke   1:08:26.5  4369 
13 Michael Hjortness   1:15:18.4  4368 
14 Robert Enright   1:15:44.8  4062 SPASH MTB
15 Chris Sippel   1:17:46.2  4386 

Men - Cat 3 - Citizen - 25-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Mark Norton   Madison, WI0:52:01.6 291138  4332 KS Energy Services/Team Wiscon
2 Daniel Feldmann   0:54:00.0  4103 
3 Matt O'Donnell   0:57:04.0  4331 Trek Kids
4 Andrew Feldmann   0:57:08.5  4102 Feldmann
5543.88 Brandon Smith   Manitowoc, WI0:57:14.3 401706  4017 Broken Spoke Cycling Team
6 Ryan Svainsvoll   0:57:57.4  4352 
7 Alex Bien   0:59:01.1  4072 AlllSpokedUp
8 Nick Desrochers   0:59:31.3  4080 
9 Cory Desrochers   0:59:51.1  4081 
10548.73 Andrew Conley   Madison, WI0:59:57.9 390059  4392 
11 Jason Baer   1:00:35.2  4018 
12550.67 Curt Emerson   Berlin, WI1:00:44.9 402474  4096 Wadez Bike Shop
13 Mark Hanson   1:00:49.6  4391 Loose Gravel
14 Brad Sippel   1:00:49.8  4328 CamRock Cafe and Sport
15 Zachary Hurst   1:01:20.0  4325 
16554.55 Eric Buda   East Dundee, IL1:01:24.5 402422  4390 Eric Cycles
17555.52 Kyle Suratte   Wonderlake1:02:36.9 403395  4316 The Bike HavenMcHenry
18 Daniel Kelley   1:03:04.4  4088 
19 Justin Anderson   1:03:43.9  4006 
20 Steve Welk   1:04:03.6  4374 
21559.40 Matthew Kletti   Appleton, WI1:04:57.1 358867  4015 Wadez' Bike Shop
22560.37 ALEX REVELO   Mundelein, IL1:06:43.3 403381  4366 
23 Charles Kloppenburg   1:06:57.9  4379 
24 Dorian McFarlane   1:08:33.5  4399 
25 Jeff Mathis   1:08:55.6  4106 
26 Thomas Vita Jr.   1:10:59.1  4355 Gray Hawkers
27 Kyle Jefcik   1:11:16.4  4506 
28566.19 Dariusz Zamorski   Chicago, IL1:11:30.2 406001  4381 
29 Stephen Prosen   1:11:31.9  4354 
30 Reo Owens   1:11:58.5  4378 2 Rivers Racing
31 Colin Erskine   1:12:30.5  4065 
32 Greg Niles   1:17:17.2  4371 
33 Adam Clausen   1:17:22.0  4333 
34 Joe Woelfle   1:19:13.9  4029 Discount Double Check
35 Ryan Jackson   1:19:44.7  4367 Bike Haven Race Team
36 Jarrod Stokes   1:25:35.4  4338 Team @Jarros
37 Daniel Rico   1:32:02.6  4317 
38 Javier Leiva   1:37:50.5  4329 
DNF Ryan Moore   0:00:00.0  4315 

Men - Cat 3 - Citizen - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1518.13 Johnny Hudson   Carpentersville, IL0:49:21.0 329354  4323 Team Gumby
2520.27 Scott Trierweiler   Marshfield0:55:29.7 418109  4074 
3522.41 John Granger   Manitowoc, WI0:57:53.6 401714  4023 Heavy Pedal velo club
4 Daniel Taitt   0:59:23.8  4358 
5526.69 Matt Keon   Grafton, WI0:59:40.7 392933  4130 Alterra CoffeeRacing
6528.83 Shawn Laplante   Caledonia, IL0:59:53.2 359775  4335 Janesville Velo Club/Michael's
7530.97 Derrick Reinke   Walworth, WI1:01:30.0 404168  4041 JVC / MichaelsCycles
8533.11 Lee Sensenbrenner   Madison, WI1:01:40.6 295615  4319 Brazen Dropouts
9535.25 Mark Eben   Manitowoc1:02:14.1 97784  4040 Heavy Pedal Velo Club
10537.39 Jack Pabst   Nekoosa, WI1:03:02.9 334134  4049 Cannondale Factory Racing
11539.53 Robert Schwenke   Austin, TX1:04:46.1 400839  4011 
12541.67 Piermario Bertolotto   Milwaukee1:04:51.1 397156  4025 Belgianwerkx
13 Jason Knapp   1:04:52.2  4387 CatedeArts
14 Phil Peterson   1:04:57.0  4348 Peterson Pedalers
15 Mark Kessenich   1:05:39.7  4326 
16550.23 Shannon Chapwesk   Johnsburg, IL1:06:28.4 6648  4009 The Bike Haven
17 Bradley Lahner   1:07:16.8  4067 Cranked Bike Studio
18 Andrew McDicken   1:07:31.0  4036 
19 Gregg Schutt   1:07:36.8  4356 
20 Nate Piotrowski   1:07:50.6  4342 Cloud 9 Racing
21 Chris Criddle   1:08:25.7  4370 
22 Eric Wickenkauf   1:08:33.5  4501 Epic Cycle andFitness
23 David Welsch   1:09:20.0  4320 
24 Keith Eggebrecht   1:09:25.9  4090 
25 Steve Walker   1:09:48.2  4350 
26 Kurt Baehmann   1:12:44.4  4389 Cloud & Racing
27573.77 Dale Juedes   Green Bay1:14:40.5 390163  4084 Trail Vipers
28 Brandon Verbrugge   1:15:34.9  4372 
29 Dave Kinnamon   1:18:44.4  4330 SPYCT
30 Jerry Attere   1:20:25.0  4503 
31 Derrill Peters   1:40:09.5  4347 
DNF Eric Zarwell   Wauwatosa, WI0:00:00.0 324992  4004 Alterra Coffee
DNF David Gorski   0:00:00.0  4030 Discount Double Check
DNF Brian Doolan   0:00:00.0  4314 

Men - Cat 3 - Citizen - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1512.92 Rick Dwyer   Jefferson0:55:10.8 392607  4077 Team Niner/Dwyer Racing
2 Scott Zimmerman   0:56:47.9  4327 
3518.90 Arthur O'Neil   Crystal Lake, IL0:57:32.2 388040  4318 PSIMET Racing
4 Mitch Clark   0:58:37.1  4373 Epic Riders
5524.88 Michael Dutczak   Crete, IL0:59:56.1 261776  4055 South Chicago Wheelmen
6527.87 Greg Spende   Walworth, WI1:00:14.5 90741  4339 TreadHead Cycling
7530.86 Ryan Cooley   Mequon, WI1:00:52.3 306394  4019 Team Extreme
8 Brian James   1:04:08.0  4345 
9536.84 Loren Beyer   Kimberly, WI1:04:08.7 349754  4087 
10539.83 Brian Ethridge   Middleton, WI1:04:23.6 216096  4104 
11542.82 John Norman   Port Washington, WI1:04:42.5 329462  4068 Team Extreme
12 Roger Ness   1:05:26.5  4380 
13 Bill Lamay   1:07:36.2  4351 
14551.79 Chris Osborne   Mequon, WI1:08:24.9 302639  4346 Team Extreme
15 Joe Halfman   1:08:30.5  4086 
16 Joel Stolfus   1:08:46.0  4334 N/A
17 Galen Steve   1:10:11.4  4396 
18 Steve Caron   1:11:00.1  4105 Red Fury
19 Greg Mann   1:12:17.6  4382 
20 Jeffrey Schwinn   1:12:56.3  4032 
21 Scott Niemi   1:14:16.8  4353 
22575.71 Dushan Stevich   Chicago, IL1:27:44.3 394753  4114 Beer-After-Racing
23 David Berres   1:33:37.4  4060 Heavy Pedal Velo Club
24 Tom Reppen   1:49:25.7  4341 
DNF Dave Mraz   Spring Grove, IL0:00:00.0 365253  4002 
DNF Tony Smet   0:00:00.0  4051 team extreme
DNF David Hessert   Evanston0:00:00.0 407729  4383 XXX Racing
DNF Scott Libbenberg   0:00:00.0  4400 

Men - Cat 3 - Citizen - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mike Desrochers   1:01:21.8  4082 
2 Greg Niles   1:04:05.3  4033 Oberlin FilterRacing
3 Mike Wilkes   1:11:37.5  4020 

Men - Cat 3 - Citizen - 60+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donald Howell   1:03:28.9  4050 
2546.56 David McFadden   Bartlett, IL1:09:00.2 323588  4100 Spin Doctor Cyclewerks Cycling
3554.68 Dennis Klinkert   Meno. Falls1:11:20.0 396442  4012 
4 James Simmons   1:13:14.4  4507 
5570.92 Bruce Parker   Edina, MN1:17:57.8 260693  4005 Freewheel Bike
6 Don Boguanske   1:27:11.9  4376 
7 Glenn Aavang   1:33:55.3  4107 

Men - Cat 2 - Sport - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1433.95 Caleb Swartz   Madison, WI1:21:10.7 286165  2139 Brazen Dropouts
2482.98 Nate Knowles   Batavia, IL1:27:08.6 314966  2101 All Spoked Up - Vision
3532.01 Samuel Spende   Walworth, WI1:29:27.6 388853  2160 TreadHead Cycling
DNF Jimmy Splittgerber   Appleton, WI0:00:00.0 297081  2018 FCYCT/Scarlet Knights
DNF Kyle Kargel   Baraboo, WI0:00:00.0 348140  2076 Baraboo Sharks

Men - Cat 2 - Sport - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1524.69 Ryan Lueth   Mount Vernon, IA1:25:53.8 361802  2415 
2546.46 Andrew Wadle   Beloit, WI1:27:13.8 400063  2416 
3568.23 James Grenier   Verona Wi1:29:23.5 387381  2040 
4590.00 Andrew Schirpke   Cedarburg, WI1:52:04.0 289759  2002 Twin Six / Team Extreme
DNF Ben Nelson   0:00:00.0  2452 KHS Bicycles

Men - Cat 2 - Sport - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Preston Bernsteen   1:20:08.4  2111 SPASH MTB
2518.56 Nolan Steig   Janesville, WI1:21:26.5 344958  2224 JVC/ Michaels Cycles
3 Payson Partridge   1:22:28.8  2444 Sun Prairie Youth Cycling
4537.90 Ted Kretzmann   Poy Sippi, WI1:22:38.1 377766  2200 Wadez' Bike Shop
5547.57 Andy Summers   Stevens Point, WI1:22:59.9 382111  2065 SPASH MTB
6557.24 Jonathan Wollner   Grafton Wisconsin1:27:01.4 401071  2021 Team Extreme
7 Casey Griesemer   1:29:32.8  2423 Teamless but not Harmless

Men - Cat 2 - Sport - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1530.64 Alex Bedinghaus   Milwaukee, WI1:20:14.3 399800  2435 Trek Intern Army
2 Josh Valen   1:21:27.2  2081 Lucky Brake
3537.62 Christopher Metzler   Columbus, OH1:22:52.2 250312  2436 Car City Cycling
4541.11 Zachary Geyer   Green Bay1:23:37.4 230075  2058 Alterra Mountain Bike Team
5544.60 Erik Beckman   Pulaski, WI1:24:26.3 314852  2109 Stadium Bike
6 Kyle Schmit   1:27:03.0  2422 Team MAMBA!
7551.58 Buckley Birkholz   Wausau, WI1:27:15.0 310285  2431 
8555.07 Christopher Osborne   Mequon, WI1:27:16.2 299939  2142 Team Extreme
9558.56 Michael Rundell   Solon1:27:30.5 406597  2485 Geoffs Bike + Ski
10562.05 Philip Birschbach   Geneva, IL1:27:49.0 364865  2434 Trek Intern Army
11565.54 Kyle Hierlmeier   Waterford, WI1:34:04.8 390189  2441 
12 Aaron Sirko   1:38:07.2  2477 MAMBA!
13 Hunter Gosda   1:38:39.2  2464 
14 Josh Rupnow   1:39:23.5  2195 Team Extreme
15 Robert Flicek   1:41:36.5  2447 Epic Cycle andFitness
16582.99 Travis Schirpke   Sussex, WI1:51:35.6 299361  2103 Team Extreme
17 Max Fischer   1:53:56.5  2457 Christ Punchers
18589.97 Alex Imhoff   Grafton, WI2:02:24.9 309323  2158 Team Extreme
DNF Jordan Boyea   Wausau, WI0:00:00.0 380303  2055 Trek Store of Wausau
DNF Steven Pirelli   New Berlin0:00:00.0 403603  2056 
DNF Ryan Durepo   Madison, WI0:00:00.0 396083  2456 

Men - Cat 2 - Sport - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Josh Kruit   1:24:40.1  2090 Sponser Me Please
2533.44 Ashley Anderson   Madison, WI1:27:22.2 283803  2438 UW Madison
3 Anders Ahlberg   1:28:12.5  2461 Team Wisconsin
4552.30 Gerald Sorce   Hartford Wi1:30:11.4 375114  2152 2DSShape Shifters
5 Jesse Kruit   1:33:37.7  2475 
6 Andrew Richter   1:33:56.0  2462 
7580.59 Paul Westberg   Lomira, WI1:34:43.0 373461  2078 Titletown Flyers
8 James Day   1:36:38.0  2483 Hayes Components
DNF Alexander Kaminski   0:00:00.0  2068 WORS
DNF Tomasz Kapusciak   0:00:00.0  2443 

Men - Cat 2 - Sport - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Aivis Lindems   1:20:24.1  2095 
2 Sam Foos   1:21:07.8  2140 
3 Aaron Roecker   1:22:32.0  2097 Sixfifty
4538.70 David Bowers   Chicago, IL1:24:52.2 264405  2455 Half Acre Cycling
5540.72 Rusty Daines   Lacrosse, WI1:25:08.3 297207  2131 Bikes Limited
6 William Ringenoldus   1:25:47.6  2117 wadez bike shop
7544.76 David Dokman   Deerfield, WI1:26:19.5 381508  2092 Discount Double Check
8546.78 Randall Koplin   Middleton, WI1:27:08.9 350528  2466 Design/Concepts
9548.80 Tyler Byrnes   Madison, WI1:27:10.0 312988  2136 Flying Bobcats
10 Joe Vanderpuy   1:28:13.0  2009 Retrospeed
11 Nick Low   1:28:15.4  2480 Epic Riders
12554.86 Matthew Tucker   Janesville, WI1:28:24.3 403688  2134 2 Rivers Racing
13 Jimmy Parman   1:29:40.3  2439 
14 Steve Reichel   1:29:48.3  2432 All Spoked Up
15560.92 Marcin Czaicki   Elgin, IL1:30:44.7 366874  2465 Spokes
16 Matt Malloy   1:31:58.7  2474 
17 Kerry Gonzalez   1:32:06.3  2420 Treadhead Cycling
18566.98 Cory Spaetti   Winthrop Harbor, IL1:32:16.9 389577  2418 Alberto's Sport
19569.00 Bryan Scheel   Genoa City, WI1:33:36.2 231658  2429 Bike Haven
20 Steve Ericksen   1:35:05.3  2478 
21573.04 Isaiah Schwinn   Janesville, WI1:37:05.4 380301  2062 michael's cycles
22 Ben Bartling   1:38:03.5  2401 
23 Scott Ward   1:40:11.6  2481 
24 Ben Agnew   1:44:30.5  2479 Englewood Grassfed Beef
25581.12 William Benton   Madison, WI1:44:33.1 325888  2407 
26 Brian Brown   1:45:29.3  2437 
27 Jeff Sweet   1:46:05.4  2427 
DNF Mike Roethel   Oostburg, WI0:00:00.0 375109  2029 Sheboygan Bicycle Company
DNF Casey Brauer   Manitowoc, WI0:00:00.0 350016  2118 Heavy Pedal Velo Club
DNF Jan Van Nuffelen   Chicago, IL0:00:00.0 396368  2230 Spidermonkey Cycling
DNF Marco Bravo   0:00:00.0  2400 Trek Madison

Men - Cat 2 - Sport - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1462.24 Scott Hoyer   Madison, WI1:20:02.5 60344  2469 
2467.79 Jim Baraglia   Littletonlittleton, CO1:20:25.7 321996  2405 LoHi cycling
3473.34 Nathan Schneeberger   Lake In The Hills, IL1:20:57.6 326150  2038 Johnny Sprockets
4478.89 Chris Roddick   Fort Atkinson, WI1:22:24.5 339424  2036 2 Rivers Racing
5484.44 Michael Gregor   Madison, WI1:22:35.6 272650  2402 Roscoe VillageBike Racing
6 Justin Fredricks   1:25:14.6  2151 Justwin
7 Ken Bozych   1:25:17.7  2424 Velocidad de Tortuga
8501.09 Nathan Gayeski   Monee, IL1:25:19.5 279119  2458 Iron Cycles
9506.64 Ben Leach   La Crosse, WI1:25:37.3 380300  2106 Bikes LTD Scenic Concepts
10512.19 Jeremy Drake   South Milwaukee, WI1:27:29.4 345440  2028 Lucky Brake
11517.74 Ben Lasecki   Stevens Point, WI1:28:46.7 338872  2001 Ionic Cycling
12523.29 Mike Heenan   Wauwatosa, WI1:30:35.5 218362  2446 My Wife Inc
13528.84 Aaron McGinnis   Combined Locks, WI1:30:38.3 284582  2120 GenX Cycling
14534.39 Joseph Tavano   Madison, WI1:30:53.6 179642  2476 5 Nines
15539.94 Mike Mennenoh   Lake Geneva1:35:36.5 404292  2087 Treadhead Cycling
16 Jeff Glessing   1:38:33.4  2410 
17 Nicholas Armstrong   1:39:32.2  2094 Alterra MTB
18556.59 Bret Bassi   Chicago, IL1:40:41.5 407802  2449 
19562.14 Michael Gordon   Highland Park, IL1:40:59.8 350616  2108 Alberto's
20 Nate Andrews   1:41:17.2  2130 Alterra MTB
21 Matt Pakula   1:47:01.1  2404 
22 Adam Dowling   1:51:26.8  2460 Silent Sports
23584.34 Matthew Forst   Weyauwega, WI1:54:28.0 175701  2127 
24 Ben Kraus   2:26:20.7  2406 
DNF Casey Sloss   0:00:00.0  2414 

Men - Cat 2 - Sport - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1477.48 Darrell Scheppman   Denmark, WI1:21:04.6 374811  2013 Heavy Pedal Velo Club
2 Chris Brown   1:22:08.7  2023 
3488.28 Dain Trittau   Pingree Grove1:24:25.9 402737  2428 
4 Jesse Darley   1:24:48.8  2467 
5499.08 Andrew Douglass   Waukesha, WI1:26:17.3 230862  2046 Alterra Coffee
6504.48 Don Heckel   Racine, WI1:26:59.8 115202  2450 Rat City Racers
7509.88 Roy Bailey   Sun Prairie, WI1:27:01.3 393601  2050 SPYCT Red Fury
8515.28 Blake Schraft   Aurora, IL1:28:38.9 392566  2408 All Spoked Up / Vision Racing
9 Bill Selbig   1:29:29.4  2468 
10 Ruben Valdez   1:31:33.1  2107 Bike Connection
11531.48 Paul Baltus   Janesville, WI1:33:06.9 345020  2017 JVC / Michael's Cycles
12 Todd Schmidt   1:33:33.7  2084 Vision / Wheel& Sprocket
13542.28 Dean Kahl   Verona, WI1:35:33.0 77946  2472 Chainsmokers
14547.68 Brad Jorsch   Cleveland, WI1:37:19.3 369701  2031 Sheboygan Co. Law Enforcement
16558.48 Randy Snyder   Dixon, IL1:40:14.6 126893  2008 GACC
17 Greg Hewitt   1:41:10.9  2033 Cross Country Cycle
18 Jamie Bloomquist   1:44:09.7  2413 Charlie Sheen Landscape
19574.68 Patton Neuser   Green Bay Wi2:07:33.7 379195  2025 Titletown Flyers
20 David Cunningham   2:24:46.4  2403 AG Cycle
DNF Michael Laufenberg   West Bend, WI0:00:00.0 311890  2060 Team Pedal Moraine
DNF Don Iwen   Milwaukee0:00:00.0 208154  2128 Alterra Coffee
DNF Randy Johnson   Two Rivers, WI0:00:00.0 369449  2199 Heavy Pedal Velo Club
DNF Steve Strobel   0:00:00.0  2221 Team Extreme
DNF Andrew Baines   Rockton, IL0:00:00.0 369751  2471 GWOD
138156 Emmanuel Tinga   Itasca, ILD'ONCALL 372572  Jr. 2459

Men - Cat 2 - Sport - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1473.11 Chris Harold   Lindenhurst, IL1:20:00.1 331674  2154 Activator Cycle Club
2476.76 Chris Tamborino   Hubertus, WI1:20:16.6 263786  2048 Expo Racing
3480.41 Brendan George   Deerfield, IL1:23:00.5 73524  2153 Albertos
4 Larry Hipps   1:25:00.8  2010 Pedal Moraine
5 Robert Zimmerman   1:26:27.2  2162 Pedal Morraine
6491.36 John Ryan   Highland Park, IL1:26:35.9 72843  2421 Alberto's Sport
7 Ernie Huerta   1:27:11.4  2085 Vision / Wheel& Sprocket
8498.66 Jody Arlen   Wausau, WI1:28:13.0 367674  2100 Lucky Brake
9502.31 Ron Smith   Fond Du Lac, WI1:28:42.8 342844  2032 
10505.96 Jeffrey Hatton   Appleton, WI1:29:11.6 70548  2064 TitleTown Flyers
11509.61 Kevin Lisowe   Plymouth, WI1:29:46.7 341686  2049 Lucky Brake
12513.26 Troy Sable   West Bend, WI1:30:20.0 361674  2005 
13516.91 Jeff Wren   West Bend, WI1:31:33.4 297072  2072 Team Extreme
14520.56 Mark Badger   Stoughton, WI1:32:35.4 253967  2433 Brazen Dropouts
15 Chris Lopez   1:33:14.7  2426 
16527.86 Jim Steig   Janesville, WI1:33:40.3 344954  2445 JVC/Michaels Cycles
17531.51 Demetrius Banks   Onalaska1:37:03.5 375316  2124 Team 360
18535.16 Stephen Wadle   Beloit, WI1:37:17.1 189558  2417 
19538.81 John Gretzinger   Greenville, WI1:37:56.6 46604  2079 
20 Robert Groshek   1:40:00.3  2440 
21546.11 Troy Olm   Madison, WI1:55:17.0 297065  2034 chainsmokers
22549.76 Dave Dahlman   West Allis2:06:10.8 374121  2156 Team Extreme
23 Michael Kaspar   2:07:51.1  2454 
24 Kevin Knutson   2:12:27.0  2430 
DNF Dean Johnson   Machesney Park0:00:00.0 390204  2222 
DNF John Mahr   Chicago, IL0:00:00.0 116316  2486 Wheefast Racing

Men - Cat 2 - Sport - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1460.29 Rich Baumgarten   Park Ridge, IL1:25:15.8 378294  2011 Half Acre Cycling Team
2463.25 Edward Piontek   Wabeno, WI1:26:35.4 297068  2104 Titletown Flyers
3466.21 Bradley Boettcher   Wisconsin Rapids1:26:49.5 377639  2039 Element Mobile
4469.17 Paul Warloski   Milwaukee, WI1:28:25.2 97808  2448 My Wife Inc
5472.13 Dave Reich   Pine River, WI1:28:40.8 292243  2112 Team Extreme
6475.09 Michael Bottum   East Troy, WI1:29:25.3 163073  2442 
7478.05 Steve Cummins   Slinger, WI1:29:40.7 311949  2044 Team Pedal Moraine
8481.01 Don Freitag   Marshall, WI1:30:23.6 262551  2053 TEAM EXTREME
9 Steve Hoppman   1:32:12.8  2122 Fond Du Lac Cyclery
10 Scott Palmersheim   1:35:48.6  2043 Pedal Moraine
11 Jay Gunderson   1:36:00.1  2138 Team SUDS
12492.85 David Dewitt   Fond Du Lac, WI1:36:13.1 296191  2014 Team Fond du Lac Cyclery
13495.81 Jim Splittgerber   Appleton1:36:21.5 397510  2019 
14498.77 Dennis Malmanger   Janesville, WI1:38:27.8 376527  2030 Michaels Cycles
15 David Diamond   1:38:48.1  2470 Alterra
16504.69 John Senkerik   Wauwatosa, WI1:40:35.3 288510  2015 Team Extreme
17 Dirk Racine   1:40:52.3  2419 Team Suds
18510.61 Ron Kapaun   Hudson, WI1:56:31.1 253301  2071 Team Extreme
19 Erick Braaksma   1:57:25.6  2116 Element Mobile

Men - Cat 2 - Sport - 55-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1480.48 David McCollum   Cedarville, IL1:27:29.5 23291  2463 
2 Mark Scotch   1:30:03.5  2482 
3 Frank Strong   1:32:01.1  2484 All Spoked Up
4 Brad Tennis   1:32:16.7  2148 
5516.68 Steve Kapaun   Hudson, WI1:32:31.4 118725  2063 team extreme
6525.73 Keith Westendorf   Milwaukee, WI1:35:50.8 259757  2133 Alterra MTB
7 Jim Feuerstein   1:36:24.0  2054 Heavy Pedal Velo Club
8543.83 Rich Mennenoh   Mchenry, IL1:38:51.3 258036  2059 TreadHead Cycling
9 Jerry Leair   1:39:12.0  2157 Vision
10 Frank Sniadajewski   1:42:57.6  2073 Point Pursuit
11570.98 Scott Foate   Madison, WI1:43:31.1 320730  2473 
12580.03 Kenneth Pearson   Janesville, WI1:43:51.3 50596  2137 Michaels Cycles
13589.08 John Wrycza   Naperville, IL1:46:58.5 76133  2487 Wheelfast
DNF Bill Styer   Sheboygan, WI0:00:00.0 340862  2069 
DNF Thomas Kramer   Buffalo Grove, IL0:00:00.0 222539  2412 Village-Verdigris

Men - Cat 2 - Sport - 60-64

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bob Benedum   1:24:24.5  2089 Wookiee Juice
2524.22 Warren Fowler   Green Bay, WI1:33:19.8 237504  2113 TitleTown Flyers
3 Mike Brauer   1:39:30.4  2119 Heavy Pedal Velo Club
4540.64 Brad Swenson   Stevens Point, WI1:40:55.0 227555  2219 Vision/Wheel &Sprocket
5 Larry Reimer   1:42:42.4  2161 JVC / MichaelsCycles
6557.06 Albert Weigel   Wheeling, IL1:43:15.3 223747  2411 verdigris/village
7565.27 James Mistark   Marinette Wisconsin1:43:23.7 370790  2007 Titletown Flyers
8 Chris Kemble   1:51:35.4  2425 Emerys
9581.69 Thomas Silbernagel   Wauwatosa, WI2:18:48.0 218705  2004 Team Extreme
DNF Gary Smits   Green Bay, WI0:00:00.0 190487  2080 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Sport - 65+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1493.37 Mike Sherman   Box Elder, SD1:41:43.5 225605  2077 Single Speed TNT
2525.58 Frank Lobello   Gurnee, IL1:48:08.7 296152  2047 Muddy Cup
3557.79 Steve Manthe   Mc Farland, WI1:53:16.2 211939  2051 Chain Smokers
4 Robert Langlois   2:04:13.1  2070 

Men - Cat 2 - Single Speed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1509.91 patrick scheibel   Jefferson, WI1:24:09.2 309462  2934 2 Rivers Racing
2517.92 Josh Wood   Rockford, IL1:24:22.7 366280  2933 First Supply
3525.93 Mark Cheyne   Madison, WI1:25:12.9 351538  2904 Muddy Cup
4 Michael Owens   1:26:51.0  2905 Alterra
5541.95 Wade Flisram   Onalaska, WI1:27:31.8 208096  2911 Bikes Ltd/Scenic Concepts
6549.96 Dan Lucking   Lombard, IL1:27:52.4 371982  2936 Honey Badgers
7 Jeff Schneider   1:29:03.8  2935 
8 Ross Bomber   1:34:07.1  2906 Broken Spoke Bikes
9 Cory Nelson   1:42:28.1  2931 
10582.00 Kevin Schmitt   Elkhart Lake1:45:15.8 52680  2910 Team Extreme
11590.01 Phillip Means   Chicago, IL1:49:47.3 358812  2932 
DNF Steve Davidson   De Pere, WI0:00:00.0 294363  2913 Titletown Flyers

Men - Cat 2 - Comp - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeff Bender   1:46:34.7  1049 Bluebear Outside
2 David Carew   1:49:19.6  1036 Wheel & Sprocket
3554.70 Cory Marty   Plover, WI1:57:47.3 303981  1014 Magnus
4566.79 Matthew Paterson   Lakemoor, IL2:00:02.0 401250  1010 Team AttakTiks
5 Sean Bocher   2:17:11.4  1311 
DNF Taylor Kimberly   Madison, WI0:00:00.0 379131  1039 Magnus
DNF James Summers   Spring Gove, IL0:00:00.0 295619  1296 GP Velotek

Men - Cat 2 - Comp - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1465.34 Danny Sonnentag   Madison, WI1:43:52.2 419030  1310 Wolfpackk
2477.07 Ben Wizner   Onalaska, WI1:45:23.4 200310  1298 Team 360 / LAXVelo
3488.80 Martin Reza   Beloit, WI1:51:28.0 401379  1110 
4500.53 Dan Hanson   Eau Claire, WI1:53:30.6 246685  1285 Erik's Bike Shop
5 Mitchell Dreher   1:54:56.0  1284 Team Pedal Moraine
6523.99 Mike Sherven   Edwards , CO1:55:46.4 394978  1044 Bikes Limited
7535.72 Carl Morse   Appleton, WI1:56:26.9 198232  1045 Sixfifty
8547.45 Eric Holm   Chicago, IL1:58:36.3 359701  1280 Half Acre Cycling
9559.18 Tony Lemke   Fitchburg, WI1:59:07.5 229660  1073 Lemke Worldwide Racing
10570.91 Brian Paterson   Lakemoor1:59:58.7 397513  1050 Team AttakTiks
DNF Erik Vangsnes   Berkeley, CA0:00:00.0 387258  1006 Magnus
DNF Taylor Bogdanske   Oshkosh, WI0:00:00.0 274788  1023 SixFifty / Wheel & Sprocket
DNF Christopher Rodriguez   Cary0:00:00.0 387960  1137 Lucky Brake Bike Shop
DNF Dana Demet   Chicago, IL0:00:00.0 374651  1274 BJ's Sportshop

Men - Cat 2 - Comp - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1446.39 Seth Eckert   Oregon, WI1:45:54.2 148803  1297 Trek Midwest Team
2455.37 Micah Moran   Waterloo, WI1:47:38.6 145996  1304 Trek Midwest
3464.35 Tristan Brown   Madison1:47:48.1 377335  1005 TIMEX
4473.33 Mikey Verhagen   Allouez, WI1:47:52.3 221776  1047 KS Energy / Team Wisconsin
5482.31 Jeremy Ostrowski   Elgin, IL1:49:32.0 350446  1020 PSIMET Racing
6491.29 Austin Warner   Chicago, IL1:49:45.1 301862  1293 Roscoe VillageBIkes Racing
7500.27 Benjamin Anderson   Iowa City, IA1:49:51.7 364716  1272 Iowa City Cycling Club
8509.25 Shane Semrow   Scandinavia, WI1:50:18.3 376571  1030 WORS
9 Brandon Teske   1:50:57.8  1061 Titletown Flyer
10527.21 Phil Fluegel   Roscoe, IL1:53:16.9 350524  1305 JVC Michaels Cycles
11536.19 Chuck Girkins   Wautoma, WI1:53:44.9 383033  1113 Wadez Bike Shop
12 Tyler Welnak   1:54:59.2  1301 Vision / Wheel& Sprocket
13 Kyle Abernathy   1:56:34.8  1300 
14563.13 Jason Bleedorn   Madison, WI1:57:08.6 313754  1312 
15 Neil Jurgella   2:00:00.5  1051 Erik's Bike Shop
16 Brian Bentler   2:00:10.6  1309 
17590.07 Kyle Williams   Iowa City, IA2:06:57.7 239639  1289 Iowa City Cycling Club
DNF Jonathan Kloppenburg   Chicago, IL0:00:00.0 173352  1071 Spidermonkey Cycling

Men - Cat 2 - Comp - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1433.31 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI1:48:54.2 293518  1032 Treadheads
2447.36 Jason Gibson   Neenah, WI1:51:24.8 406179  1058 Gear n Up
3 Richard Schick   1:52:09.6  1277 HTFU Racing / 5 Nines
4475.46 Marek Kulesza   Vernon Hills, IL1:52:42.1 342278  1046 Treadhead Cycling
5489.51 Patrick Flannery   Madison, WI1:54:42.9 580  1308 5 Nines
6503.56 Mark Morgan   Madison, WI1:55:19.0 239705  1003 Brazen Dropouts Cycling Team
7517.61 Scott Howse   Rockford, IL1:55:22.4 379588  1066 Kegels
8531.66 Terry Harron   Dillon, CO1:57:59.1 297062  1279 Wildside Velo
9545.71 Anthony Ferrara   Minneapolis, MN2:00:24.8 291373  1009 T6 / Rudy Project
10 Patrick Dowd   2:01:08.7  1068 Toova Tech CDC
11573.81 Jose Rodriguez   Highland Park, IL2:01:35.0 336264  1059 Wounded Warrior Project

Men - Cat 2 - Comp - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joe Lintl   1:45:40.7  1278 Trek
2448.45 Brett May   Geneva, IL1:47:18.3 378689  1012 All Spoked Up-Vision
3453.84 Bill Burkholder   Rockford, IL1:47:20.7 296156  1031 
4459.23 Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL1:48:05.7 296158  1275 Michaels Cycles
5464.62 Paul-Brian McInerney   Chicago, IL1:48:09.6 286420  1270 Roscoe VillageBike Racing
6470.01 Chris Fellows   Genoa, IL1:49:30.5 280824  1033 J&R Cycles
7475.40 Michael Hartzell   Madison, WI1:51:35.5 129601  1273 Trek Midwest Team
8480.79 Geoff Perrill   Iowa City, IA1:53:39.1 223955  1288 ICCC
9486.18 David Studner   Madison, WI1:54:34.8 132116  1306 Trek Midwest Team
10491.57 Jason Balden   Hales Corners, WI1:56:28.8 366934  1281 KS Energy TeamWI Racing
11496.96 Michael Carney   Yorkville, IL1:56:37.3 253115  1269 Flatlandia
12502.35 Christopher Richmond   Manitowoc1:57:08.5 369925  1040 Heavy Pedal Velo Club
13 Robert Kohl   1:59:53.5  1282 RJP Racing
14513.13 Andrew Jennings   Menasha, WI2:02:19.1 105632  1072 Element Mobile/Brings
15518.52 Dan Tavela   Franklin, WI2:02:58.8 335156  1303 Treadhead Cycling
16523.91 Jason Ruesch   Medford, WI2:03:30.8 319028  1024 Rib Mountain Cycle
17529.30 Thomas Kabacinski   Calidonia, IL2:04:34.4 191741  1276 XXX Racing
DNF Jason Stringer   0:00:00.0  1299 Brazen Dropouts

Men - Cat 2 - Comp - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1465.28 Fred Hubley   Appleton, WI1:46:45.5 277187  1290 
2471.68 Todd Gillihan   Coralville, IA1:48:20.8 160140  1286 Iowa City Cycling Club
3478.08 Mark Cole   Stevens Point, WI1:52:26.3 104782  1022 Adventure212/Specialized
4484.48 Edward Dutczak   Crete, IL1:53:33.1 80789  1027 South Chicago Wheelmen
5490.88 Paul Roltgen   Cottage Grove, WI1:54:11.5 159534  1271 Brazen Dropouts
6497.28 Billy Graef   Elkhart Lake, WI1:54:18.7 294217  1117 Team Velocause
7503.68 Michael Frasier   Iowa City, IA1:54:26.3 189761  1287 New Pi
8 Sean Miller   1:58:04.6  1028 Janesville Velo Club
9 Dan Szczepanski   1:58:20.5  1070 BelGioioso / Titletown Flyers
10 Don Slickman   1:58:47.9  1295 
11529.28 Scott Nyland   Madison, WI2:01:14.2 351518  1100 Magnus
12 Mark Adams   2:09:29.1  1291 Magnus
DNF Andrew Ohlsson   Hartland0:00:00.0 48064  1313 

Men - Cat 2 - Comp - 50-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 John Riley   1:49:04.3  1302 Trek
2483.04 Sean Shields   Milwaukee, WI1:52:55.6 76735  1042 Pedal Moraine
3526.37 Ross Lemke   Cedarburg, WI1:56:49.3 210815  1111 Team Pedal Moraine
4569.70 Robert Schlegel   Janesville, WI1:59:23.3 265144  1035 JVC / MichaelsCycles
DNF Todd Fletcher   Waterford, WI0:00:00.0 378275  1025 Vision/Wheel &Sprocket

Men - Cat 2 - Comp - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Gary Bender   2:09:30.9  1292 Blue Blue
2 Kent Jenema   Gwinn, MI2:12:26.5 375524  1067 PenInsula Pharmacy. Ace
DNF Andrew Mishlove   Glendale, WI0:00:00.0 344022  1002 Hampshire Cycle Cleb

Men - Cat 2 - Clydesdale - 39-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Darrin Kolka   1:35:41.4  2810 
2522.25 Justin Schroeter   Hartford, WI1:36:26.7 374924  2820 team pedal moraine
3 Jesse Steinhoff   1:36:46.4  2804 Bikes Ltd/ Scenic Concepts
4 Nathan Zinzow   1:39:54.4  2836 
5 Joseph Kuckuk   1:44:52.8  2805 WORS
6576.45 Elginn Cordes   Dakota, MN1:49:35.7 357632  2819 Bikes LTD / Scenic Concepts
7 Brett Werner   2:18:13.4  2802 Bike's LTD Scenic Concepts
DNF Todd Nutter   Milwaukee, WI0:00:00.0 342136  2807 Eriksen Cycles
DNF John Ard   Necedah0:00:00.0 401660  2811 CORBA

Men - Cat 2 - Clydesdale - 40+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1479.33 Dale Crowell   Eau Claire, WI1:30:08.6 375876  2801 Eau Claire Bike and Sport
2 Thom Hineline   1:32:09.4  2833 
3 Brad Giesel   1:34:56.1  2835 Team Magnus
4532.58 Kent Kallsen   Jefferson, WI1:43:46.6 374654  2814 Design Concepts
5550.33 Mark Szudrowitz   Jackson, WI1:48:40.7 317242  2809 Extreme Ski & Bike
6568.08 Matt Knowles   Batavia, IL1:54:06.6 314964  2808 All Spoked Up - Vision
7585.83 Ryan Lueth   Mount Vernon, IA2:02:39.4 361802  2834 
DNF Scott Barclay   Wrightstown , WI0:00:00.0 402135  2813 

Men - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1349.57 Josey Weik   Wrenshall, MN1:40:43.5 297766  127 ISCORP
2375.50 Fletcher Arlen   Wausau, WI1:41:33.5 368031  119 Team Magnus
3401.43 Gavin Haley   Louisville, KY1:42:33.4 259719  128 ISCORP
4427.36 Parker McColl   Oconomowoc, WI1:44:37.3 350022  101 Midwest Devo
5453.29 Ian Haupt   Whitefish Bay, WI1:44:40.0 253603  110 My Wife Inc
6479.22 Connor McColl   Oconomowoc, WI1:52:41.0 350036  102 Midwest Devo
7505.15 Mitchell Bratz   Schofield, WI1:55:13.8 377705  103 Sprocketz BikeShop
8531.08 Andrew Senderhauf   Neenah, WI2:08:24.7 293057  106 Wheel and Sprocket
DNF Brett Poulton   Lake Forest, IL0:00:00.0 259591  107 Expo
DNF Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI0:00:00.0 303828  113 Treadhead Junior/U23 Cycling

Men - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1186.66 Tristan Schouten   Plymouth, WI2:00:35.0 145071  64 Rolf Prima Wheels
2198.27 Corey Stelljes   Madison, WI2:01:29.3 307965  RACC- Gear Grinder
3209.88 Kevin McConnell   Iowa City, IA2:03:37.3 258735  Mercy-Specialized
4221.49 Joseph Maloney   Milwaukee2:04:05.6 313232  40 KS Energy Services / Team Wisc
5233.10 Darrin Braun   Waukesha, WI2:04:18.0 285001  Adventure 212/Specialized
6244.71 Nathan Guerra   Oconomowoc, WI2:07:58.6 214936  Vision Pro Cycling
7256.32 Dallas Fowler   Green Bay, WI2:10:39.5 207074  68 Kuhl / Rocky Mountain
DNF Brian Matter   Sheboygan, WI0:00:00.0 85929  RACC / TREKnder
DNF Justin Piontek   Madison, WI0:00:00.0 297073  Titletown Flyers
DNF Isaac Neff   Madison, WI0:00:00.0 200724  5 Nines
DNF Chris Peariso   Amherst, WI0:00:00.0 139566  35 Adventure212/Specialized

Men - Cat 1 - 19-23

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1381.59 Michael Michetti   Broomfield, CO2:16:16.0 337042  234 LAPT
2433.32 Ben Senkerik   Wauwatosa, WI2:21:16.9 294148  37 Wheel & Sprocket/Vision
3485.05 Matthew Riley   Sun Prairie, WI2:21:55.0 351944  231 
4536.78 Michael E. Dutczak   Crete, IL2:35:45.0 200766  39 South Chicago Wheelmen
DNF Myles Beach   Larsen, WI0:00:00.0 208348  30 Adventure 212/Specialized
DNF Casey Hildebrandt   Weston, WI0:00:00.0 296192  32 Spooky Bikes /Twin Six

Men - Cat 1 - 24-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1300.40 Tim Racette   Fort Atkinson, WI2:09:06.5 285206  21 KS Energy Services/Team Wiscon
2318.98 Paul Mumford   Chicago, IL2:09:43.8 167887  235 Roscoe VillageBikes
3337.56 Tyler Jenema   Marquette, MI2:12:21.9 241103  19 KUHL RACING
4356.14 Aaron Robnett   Iowa City, IA2:15:43.9 258329  232 Iowa City Cycling Club
5374.72 Kyle Russ   Madison, WI2:18:55.1 358927  15 
6393.30 Scott Neperud   Madison, WI2:19:28.6 275059  48 Magnus
7411.88 Cory Samz   Madison Wi2:20:40.6 384848  45 Heavy Pedal Velo Club
8430.46 Tony Wagner   West Bend, WI2:30:10.1 204671  22 Sheboygan Bicycle Co.
9449.04 Michael Anderson   Colorado Springs, CO2:30:27.5 183953  47 Schwag
DNF Bill Street   Sheboygan, WI0:00:00.0 219245  56 Kuhl/RockyMountain/Velocity
DNF Christopher Chase   Marquette, MI0:00:00.0 241064  236 Probike Hudson

Men - Cat 1 - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1344.14 Ted Hanes   Fond Du Lac, WI2:13:34.3 247082  61 Fond du Lac Cyclery
2370.12 Michael Hemme   Chicago, IL2:15:49.9 153182  33 Roscoe VillageBikes
3396.10 David Bender   Kenosha, WI2:18:58.8 260585  95 JVC/Michael's Cycle
4422.08 Dan Ajer   Cottage Grove, WI2:21:42.7 180160  245 GDVL
5448.06 Eric Stull   La Crosse2:22:21.1 288265  67 Team 360 / Laxvelo
6474.04 Michael Humpal   Mundelein, IL2:24:26.7 189221  34 Specialized Regional
7500.02 Carlos Haeckel   Madison, WI2:26:48.8 227622  60 Alterra CoffeeTeam W&S
8526.00 James Ye   Chicago, IL2:27:57.8 362142  233 Tuxedo Thunder
9551.98 Michael Norton   Beloit, WI2:41:18.9 74291  243 JVC Michaels Cycles
DNF Ben Schreiber   Theresa, WI0:00:00.0 280198  24 Team Fond du Lac Cyclery
DNF Shawn Davison   East Grand Rapids, MI0:00:00.0 325508  229 Farm Team Racing
DNF Alex Applegate   Madison0:00:00.0 389509  230 Wolfpack
DNF Drew Wilson   Rochester, MN0:00:00.0 321766  241 Rochester

Men - Cat 1 - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1392.71 Lee Unwin   Verona, WI2:16:53.7 43739  242 
2420.32 Vincent Steger   Fitchburg, WI2:17:01.0 356588  17 Erik's Bikes and Boards
3447.93 Bryan Frazier   Cottage Grove, WI2:18:32.3 293537  28 Adventure 212/Specialized
4475.54 Noah Marcus   Omaha, NE2:25:22.5 297063  228 Greenstreet Velo
5503.15 Jimmy Toombs   Madison, WI2:33:59.5 309850  36 Erik's Bike and Boards
6530.76 Karl Tillman   La Crosse, WI2:37:10.9 294041  14 Team 360 / LAXVelo
7558.37 John Brown   Stevens Point, WI2:47:43.2 279991  70 Wheel & Sprocket

Men - Cat 1 - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1347.79 Ryan Krayer   North Freedom, WI2:11:04.6 227406  29 Adventure212/Specialized
2374.28 Gabriel Ion   Spring Grove, IL2:12:08.3 317100  50 Treadhead Cycling
3400.77 Matt Silvia   Chicago, IL2:13:45.0 208232  11 Roscoe VillageBikes p/b Virtu
4427.26 Bill Nigh   West Bend, WI2:17:36.4 197745  49 Team Pedal Moraine
5453.75 Steve Schafer   Barrington, IL2:28:20.4 309583  51 Village-Verdigris Cycling Team
6480.24 Jose Barraza   Chicago, IL2:31:46.6 188356  244 
7506.73 Brad Dash   Geneva, IL2:35:41.0 108382  237 ABD
8533.22 Jess Kruchoski   Hartland, WI2:39:13.8 261579  23 Wheel & Sprocket Delafield
DNF William Hausdoerffer   Shorewood, WI0:00:00.0 15440  41 Team Wisconsin/ KS Energy
DNF Jerrod Collier   Lindenhurst, IL0:00:00.0 194466  69 TreadHead Cycling

Men - Cat 1 - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1367.30 Jw Miller   Madison, WI2:11:52.9 233978  99 Erik's Bikes and Boards
2391.40 John Shull   Libertyville, IL2:17:12.6 259398  13 Alberto's Sport
3415.50 Greg Jones   West Allis, WI2:20:30.7 295007  240 
4439.60 John Wypiszinski   Appleton, WI2:22:53.4 211571  18 Titletown Flyers
5463.70 David Poulton   Lake Forest, IL2:35:24.3 28536  63 Activator Cycling Club
6487.80 Tim Jennings   Wisconsin Rapids, WI2:42:17.4 17768  38 Element Mobile/ Brings
DNF John Lirette   Menomonee Falls, WI0:00:00.0 259146  16 Sheboygan Bicycle Company
DNF Scott Cole   Stevens Point, WI0:00:00.0 7340  27 Adventure 212/Specialized

Men - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1456.31 Christian Pieper   Kohler, WI0:29:13.9 378654  6048 Bikes Limited
2458.47 Hunter Schmitt   West Bend, WI0:29:20.0 353908  6005 Team Extreme
3460.63 Jonah Whitedog   La Crosse0:32:59.3 379542  6054 Bikes Ltd Scenic Concepts
4 Andrew Ostrowski   0:33:33.8  6194 Psimet Racing
5464.95 Quentin Lochner   Prairie Du Chien, WI0:33:46.6 406746  6056 Bikes Ltdcenic Concepts
6467.11 Porter Thorpe   Wausau, WI0:34:12.4 347916  6025 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
7 Nick Niemi   0:34:22.0  6186 
8 Mason Huff   0:34:44.8  6197 
9 Ben Komoroske   0:34:45.6  6191 SCHWAG
10 Kaleb Moore   0:34:52.9  6057 
11 Dylan Waldner   0:35:58.3  6040 Bikes Limited/Scenic Concepts
12 Liam Cate   0:36:30.2  6072 WORS
13 Griffin May   0:38:04.4  6013 All Spoked Up-Vision
14 Austin Peterson   0:38:37.5  6185 Peterson Pedalers
15 Ike Bedford   0:38:53.4  6193 
16488.71 Collin Neuser   Mosinee, WI0:38:59.5 374521  6022 Rib Mountain Cycles
17 Samuel Keon   0:39:26.0  6061 Alterra CoffeeRacing
18493.03 Jacob Mork   Greenville, WI0:40:15.6 375803  6008 FCYCT-The Scarlet Knights
19 Emory Hutchens   0:40:17.8  6187 Glacial DrumlinYouth MTB Club
20 Sam Hansen   0:40:33.5  6076 Extreme
21 Max Bailey   0:41:12.1  6179 SPYCT Red Fury
22501.67 Andrew Vant Hoff   Sun Prairie0:43:46.3 406958  6183 Red Fury
23503.83 Nick Georges   Mequon, WI0:45:26.1 405506  6031 Team Extreme
24 Sebastian Armstrong   0:45:40.5  6045 Alterra MTB
25 Alex Gordon   0:45:59.9  6308 Albertus Sport
26 Jordan Groshek   0:46:03.8  6309 
27 Alex Kinnamon   0:46:28.2  6177 SPYCT
28 Nick Koprowski   0:48:53.6  6023 Sun Prairie Youth Cycling Team
29 Gavin Black   0:52:12.2  6171 
30518.95 Richard O'Brien   Oxford, CT1:12:39.6 117549  6199 
31 Tyler O'Brien   1:12:46.8  6302 
32 Kory Tofte   1:13:46.5  6303 
DNF Joshua Prewitt   Black Creek, WI0:00:00.0 380580  6060 FVYCT
DNF Jacob Royston   0:00:00.0  6189 

Men - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1451.25 Daxton Mock   Lake Mills, WI0:28:10.3 380296  6305 Glacial Drumlin Youth MTB
2454.99 Jackson Jennings   De Pere0:28:41.9 398004  6066 
3 Kaden Hodgeman   0:33:36.7  6198 
4462.47 Camden Jackson   Oconto Falls, WI0:34:05.6 395379  6010 4 Jax Racing
5 Danny Schnura   0:34:21.2  6173 
6469.95 Mason Newman   Veronaverona, WI0:35:14.1 403762  6019 
7 Connor Grosch   0:35:14.6  6053 Bikes Limited Scenic Concepts
8477.43 Zachary Fischer   Appleton, WI0:35:59.1 405735  6035 fox cities youth cycling - sca
9 Kevin Woletz   0:36:28.8  6184 
10484.91 Dwight Eben   Manitowoc, WI0:37:13.9 366665  6021 Heavy Pedal Velo Club
11488.65 Nickolas Duhm   Greenville Wi0:37:17.7 400517  6068 FCYCT - The Scarlet Knights
12492.39 Karl John Tillman   La Crosse, WI0:37:35.2 345804  6014 Bikes Ltd / Scenic Concepts
13496.13 Reed May   Geneva, IL0:38:05.1 349886  6015 All Spoked Up-Vision
14 Brody Endres   0:38:25.1  6065 
DNF Charles A. Schmock   0:00:00.0  6170 

Men - Junior - 7-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1510.54 John Schmidt   Geneva, IL0:38:03.7 355322  6004 Rolling Schmidties
2 Elliot Harold   0:40:46.3  6074 Activator CycleClub
3 Lucca Svaldi   0:44:17.8  6304 Glacial Drumlin Kids
4 Colin Knowles   0:45:42.3  6050 All Spoked Up - Vision
5 Will Knowles   0:49:53.9  6049 All Spoked Up - Vision
6 Oscar Phillips   1:01:04.8  6192 2DSS
7 Tanner Hutchens   1:02:32.8  6188 Glacial Drumlin Youth MTB Club
8 Thatcher Werner   1:02:54.6  6051 Bikes LTD/Scenic Concepts
9581.18 Kevin Hatton   Appleton, WI1:05:00.4 392469  6067 Titletown Flyers
10 Christophe Hughes   1:20:04.4  6301 
DNF Magnus Davidson   De Pere, WI0:00:00.0 400596  6003 Titletown Flyers
DNF Hunter Gengler   South Milwaukee, WI0:00:00.0 407242  6047 WORS
DNF Nathan Bailey   0:00:00.0  6180 SPYCT Red Fury

Men - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1459.70 Sam Komoroske   Green Bay, WI0:30:30.4 400240  6009 Trail Genius
2462.20 Skyler Schmitt   West Bend, WI0:33:10.5 353906  6001 Team Extreme
3 Sam Walters   0:36:29.8  6306 Adventure 212 Fitness
4 Josh Caron   0:37:49.6  6078 SPYCT Red Fury
5469.70 Stephen Liepert   Oshkosh, WI0:38:05.2 382385  6018 Team Pedal Morraine
6472.20 Jack Spende   Walworth0:39:00.2 407384  6043 TreadHead Cycling
7474.70 Lucas Fletcher   Waterford, WI0:39:24.4 378741  6033 Vision/Wheel &Sprocket
8 Benjamin Eben   0:39:49.1  6181 Heavy Pedal Velo Club
9 Preston Kohl   0:40:04.4  6317 
10 Daniel Brown   0:40:33.9  6037 FCYCT - Scarlet Knights
11 Burue Warren   0:40:57.2  6312 
12487.20 Justin Munzur   Brookfield0:41:57.9 365809  6058 Cafe De Arts Roastery
13 Brennan Cate   0:41:58.6  6071 WORSCycling
14492.20 Brian Hatton   Appleton, WI0:42:38.2 392468  6036 TitleTown Flyers
15 Caleb McDowell   0:43:54.0  6064 
16 Nicholas Sapp   0:44:39.0  6314 
17 Trey Laudolff   0:46:05.5  6044 
18 Oliver Gautier   0:47:33.0  6313 
19 Max Royston   0:51:38.8  6190 
20 Cole Rollins   0:55:01.9  6315 
21 Julian Rodriguez   0:55:57.3  6178 Wounded Warrior Project
22 Taylor Jennings   0:58:26.4  6310 Element Mobile
23514.70 Owen Roltgen   Cottage Grove, WI1:12:35.7 403213  6176 Sun Prairie Red Fury
DNF Anders Davidson   De Pere, WI0:00:00.0 343542  6007 Titletown Flyers
DNF Nathaniel Osborne   Mequon, WI0:00:00.0 379128  6020 Team Extreme

Women - Open - Female - 34-

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1486.49 Heather Stelljes   Madison, WI1:19:18.8 375432  1524 Vander Kitten
2497.67 tricia Fleischer   Chicago, IL1:22:30.2 350562  1307 Kinky Llama Racing
3508.85 Mary Hable   Milwaukee, WI1:24:31.8 399817  1501 Alterra
4 Eve-Marie Walter   1:25:13.3  1514 Muddy Cup
5 Emily Osowski   1:26:38.5  1506 Element Mobile
6542.39 Jenaiya Stolper   Manitowoc1:34:01.0 366306  1509 Heavy Pedal Velo Club
7553.57 Jennifer Whitedog   La Crosse, WI1:37:24.6 210713  1507 Bikes Limited Scenic Concepts
8564.75 Rhienna Jensen   Appleton, WI1:40:39.6 385927  1502 Broken Spoke Cycling Team

Women - Open - Female - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1472.72 April Dombrowski   Oshkosh, WI1:23:31.6 223874  1515 SixFifty/Wheel& Sprocket
2 Sondra Klipp   1:25:16.7  1512 Janesville Velo Club
3590.00 Wendy Gaddey   Waukegan, IL1:27:34.6 241055  1508 Alberto's

Women - Cat 3 - Citizen - 11-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Arianna Schafer   Barrington, IL1:01:27.9 338174  5006 Village-Verdigris Cycling
2 Marilee Collier   Lake Villa, IL1:15:30.3 297074  5001 Treadhead Cycling

Women - Cat 3 - Citizen - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Charity Desrochers   1:06:20.8  5015 
2 Allison Pieper   Kohler, WI1:08:49.0 378653  5023 Bikes Limited

Women - Cat 3 - Citizen - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Molly Desrochers   1:18:51.7  5017 
2 Emelye Sturges   1:26:09.1  5018 Cranked Bike Studios

Women - Cat 3 - Citizen - 25-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carmen Rademacher   1:02:42.7  5078 2 Rivers
2565.00 Candace Stohs-Krause   Madison, WI1:08:41.2 360724  5085 Magnus
3 Kim Biedermann   1:17:01.8  5083 
DNF Lindsey Pietrzak   0:00:00.0  5024 WORS

Women - Cat 3 - Citizen - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Christina Flisram   1:03:54.9  5012 
2 Jennifer Froh Kessenich   1:06:18.2  5074 
3 Trisha Casey   1:08:54.7  5086 
4564.99 Tara Michalski   Cambridge, WI1:10:45.7 403581  5079 
5573.32 Stephanie Bedford   Madison, WI1:11:52.8 120360  5081 
6581.65 Laura Granger   Manitowoc, WI1:15:13.5 401716  5021 Heavy Pedal Velo club
7 April Knudson   1:29:33.1  5002 TitleTown Flyers

Women - Cat 3 - Citizen - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Susie McGinnity   Oneida, WI1:04:56.8 433582  5080 
2552.50 Marcy Wentworth   Manawa1:12:18.1 405453  5010 
3565.00 Amy Dykema   Evanston, IL1:14:56.3 10328  5050 Half Acre Cycling
4577.50 Juanita Woulf   Appleton, WI1:22:46.6 389161  5082 
5590.00 Jeannie Ryan   Highland Park, IL1:22:59.3 355664  5077 Alberto's Sport

Women - Cat 3 - Citizen - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Janis Heifner   1:11:26.4  5084 
2 Mimi Frawley   1:26:41.7  5075 

Women - Cat 2 - Sport - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
DNF Anna Poulton   Lake Forest, IL0:00:00.0 303727  3018 Activator
DNF Grace Prewitt   Black Creek, WI0:00:00.0 296195  3020 Attitude Sports

Women - Cat 2 - Sport - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Monica Markvardsen   Marquette, MI1:29:27.3 406141  3028 
2 Marlo Vercauteren   Depere, WI1:47:15.5 396719  3012 Alterra Mountain Bike Team

Women - Cat 2 - Sport - 25-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Megan Stelljes   Madison, WI1:29:16.3 398454  3088 
2545.00 Niki Soderberg   Wausau , WI1:29:39.1 310193  3084 
3550.00 Sydney Guagliardo   Barrington1:30:37.7 359303  3086 Village Verdioris Cycling
4555.00 Terra Nicklas   Wauwatosa, WI1:32:47.3 279779  3090 
5560.00 Nicole Falk   Chicago, IL1:36:54.6 378379  3087 Half Acre
6565.00 Emily Hoesly   Omaha, NE1:38:16.2 362228  3080 Greenstreet Velo
7 Jennifer Weber   1:42:33.9  3081 
8575.00 Kelli Piotrowski   Milwaukee, WI1:47:16.5 316500  3019 Alterra
9580.00 Amy Ancheta   Chicago, IL1:48:43.6 403434  3009 Spidermonkey Cycling
10585.00 Heather Jazdzewski   Plover, WI1:52:29.3 367716  3005 Magnus
11 Sarah Richter   1:57:24.3  3027 
DNF Ross Rushin   0:00:00.0  3016 
DNF Lex Stath   0:00:00.0  3082 2DSS
DNF Kate Dixon   0:00:00.0  3085 

Women - Cat 2 - Sport - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1531.86 April Beard   Madison, WI1:28:17.3 334352  3013 Brazen Dropouts
2546.40 Rachel Drake   South Milwaukee, WI1:41:48.0 366004  3004 Lucky Brake
3 Emily Keon   1:42:06.6  3010 Alterra CoffeeRacing
4575.48 Martha Moody   Warrenville, IL1:42:10.0 371981  3089 Honey Badgers
5590.02 Brenda Zimmermann Thorpe   Wausau, WI1:51:54.8 288201  3041 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br

Women - Cat 2 - Sport - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Nancy Heymann   Highland Park, IL1:37:29.9 283728  3083 Higher Gear
2556.67 Marie Couris   Palatine, IL1:40:32.1 250062  3079 Village Verdigris
3 Linda Baehmann   1:41:10.8  3015 Team Magnus
4 Lynne Senkerik   1:42:24.9  3001 Team Extreme

Women - Cat 2 - Sport - 55+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Helmy Tennis   Baraboo, WI1:40:17.4 281223  3024 Sharks
2 Pam Piotrowski   Wisconsin Rapids, WI1:59:52.3 375161  3026 Element Mobile/ Brings

Women - Cat 1 - Junior - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1477.61 Emma Swartz   Madison Wi1:16:47.8 286164  111 Junior Dropouts
2515.07 Corrie Osborne   Mequon, WI1:19:20.2 298510  104 Team Extreme
3552.53 Sarah Huang   Pleasant Prairie, WI1:20:46.6 225258  126 Energy Twenty16
4589.99 Rachael Jensen   Shell Lake, WI1:26:15.5 288627  112 RACC p/b Geargrinder
DNF Emily Shull   Libertyville, IL0:00:00.0 264455  114 MidWest Devo

Women - Pro

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1365.33 Abigail Strigel   Madison, WI1:44:36.4 202434  501 Honey Stinger / Bontrager
2 Sue Stephens   1:47:57.8  581 Grit MTB / Dominos
3575.91 Lisa Krayer   North Freedom, WI1:51:12.8 227405  503 Adventure 212/Specialized
DNF Erin Vicary   Walled Lake, MI0:00:00.0 240185  582 Grit MTB/Dominos

Women - Cat 1 - 24-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1454.26 April Morgan   Minneapolis, MN1:53:39.3 388916  577 Foundry Cycles
2472.06 Alison Reitter   Madison, WI1:58:22.5 392375  516 Magnus
3489.86 EMILY ROBNETT   Iowa City, IA2:05:24.8 328300  578 Iowa City Cycling Club
4507.66 Jeanne Hornak   New Berlin, WI2:09:51.5 406763  515 Wheel & Sprocket Vision
5525.46 Evelyn Johnson   Fort Atkinson, WI2:22:17.6 375425  511 2 Rivers
DNF Amber Markey   Madison, WI0:00:00.0 307289  502 Brazen Dropouts
DNF Leia Schneeberger   Madison, WI0:00:00.0 350192  517 Magnus
DNF Sarah Lukas   Eagle River, WI0:00:00.0 218422  580 Lindenwood

Women - Cat 1 - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1443.96 Sarah Agena   Stevens Point, WI2:00:25.9 190888  506 Twin 6ys
2516.98 Lori Sable   Thiensville2:01:20.0 226461  504 Team 65? / W&S
3590.00 Darcy Sanford   Iowa City, IA2:14:26.3 219270  579 ICCC

Women - Junior - 11-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1486.90 Emma Osborne   Mequon, WI0:32:53.1 359179  6016 Team Extreme
2488.80 Katy McDicken   Appleton, WI0:37:40.7 381393  6024 FCYCT Scarlet Knights
3490.70 Lorissa Thorpe   Wausau, WI0:38:21.8 346768  6026 Rib Mountain Cycles/Red Eye Br
4492.60 McKenna Dwyer   Jefferson0:39:39.1 397843  6077 Team Niner/Dwyer Racing
5494.50 Julia Whitedog   La Crosse0:43:35.9 379541  6055 Bikes Limited Scenic Concepts
6496.40 Lauren Duhm   Greenville, WI0:53:20.9 400520  6012 FCYCT - The Scarlet Knights
7 Brooke Schmidt   1:09:42.1  6311 

Women - Junior - 13-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Alison Roltgen   Cottage Grove, WI0:45:16.5 403212  6175 Sun Prairie Red Fury

Women - Junior - 7-8

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1526.55 Kendra Schmitt   West Bend, WI0:45:03.1 402868  6011 Team Extreme
2 Erin Davis   0:46:28.1  6174 Sun Prairie Youth Cycling Team
3 Kirsten Waldner   0:58:18.0  6073 Bikes Limited/Scenic Concepts

Women - Junior - 9-10

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1478.80 Leah Fletcher   Waterford, WI0:38:04.7 368322  6032 Vision/Wheel &Sprocket
2483.29 Katherine Schafer   Barrington, IL0:40:40.2 378878  6028 Village-Verdigris Cycling
3487.78 Antonia Gengler   South Milwaukee, WI0:43:41.3 407243  6042 Vision / Wheel& Sprocket
4492.27 Asa Guerra   Oconomowoc, WI0:46:39.5 381392  6059 Vision/Wheel &Sprocket
5 Brooklyn Waldner   0:47:22.0  6041 Bikes Limited/Scenic Concepts
6501.25 Kylie Krayer   North Freedom, WI0:51:17.4 406749  6062 Adventure 212
7505.74 Claire Kaiser   Menominee Falls0:51:29.4 375140  6002 Wheel & Sprocket/Vision
8 Aryana Knudson   0:57:04.4  6006 TitleTown Flyers
9 Larissa Georges   0:57:40.6  6195 
10 Sydney Criddle   1:12:43.9  6307 
DNF Lauren Black   0:00:00.0  6172 
DNF Emma Kinnamon   0:00:00.0  6316 SPYCT Red Fury

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
Sierra NevadaSpyCUOREOSMOBonk BreakerShimanoUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee