Race Results for
Sundance Showdown Super D
Sundance Resort, UT
(Event Information)
View By:
Super D on 05/25/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pr - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Cody Butler   Payson, UT 301891   
2565.00 Aaron Butler   Payson, UT 265065   
3 Brandyn Mann      

Men - Cat 1 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Galen Carter   Salt Lake City, UT 231784   
2556.67 Demetri Triantafillou   Salt Lake City, UT 374963   
3573.34 Jaren Lockwood   Park City, UT 368386   
4590.01 Riley Walker   Park City, UT 352990   

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Zach Ahleen   Saint George, UT 322610   
2556.67 Chris Kading   Sandy, UT 315870   
3573.34 Griffin Rowland   Salt Lake City, UT 330448   
4590.01 Max Herran   Heber, UT 300544   

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kristopher Baughman   Salt Lake City, UT 2921   
2547.14 Ryan Stensen   Park City, UT 380833   
3554.28 Joseph Hanrahan   Salt Lake City, UT 181547   
4561.42 Phillip Stevens   West Jordan, UT 396307   
5568.56 Travis Tomczak   Encinitas, CA 391583   
6575.70 Daniel Grolley   Salt Lake City, UT 355912   
7582.84 Josh Rhea   Salt Lake City, UT 152206   
8589.98 Jeffrey Potts   Salt Lake City, UT 266471   

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Scott Crabill   Salt Lake City, UT 150890   
2 Sam Fox   Slc 76290   

Men - Cat 1 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Morris   Park City, UT 230618   

Men - Cat 2 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Alan Klebenow   Spring Creek 391965   
2 Dakota Janes      
3552.50 Chandler Harr   Saint George, UT 381835   
4558.75 Sam Casper   Salt Lake City, UT 322040   
5565.00 Sam Morris   Salt Lake City 382005   
6571.25 Shayden Housley   Murray, UT 374992   
7 Ethan Reynolds      Hot Tubes Development Cycling Team, Inc.
8583.75 Tyler Shelley   Wells, NV 295476   
9 Kelty Barney      

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Aaron Russell   San Rafael, CA 144279   
2 Joshua DeMann      
3 Matthew Shirley      
4 Derik Christensen      
5 Bob Violano      
6559.25 Tyler Cloward   Provo, UT 397253   
7 Ryan Mazzie      
8566.95 Zane Wilson   Longmont Colorado 407792   
9570.80 Cameron Thompson   Hyrum 397564   
10 Wren Withers      
11 Jed Peterson      
12 Andrew Carter      
13 Alberto Packer      
14 Chase Benedict      
DNF Colin Eichinger   Salt Lake City, UT 284554   

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Jason Hawkins   Sandy, UT 318402   
2546.25 Judd Zimmerman   Roy, UT 216887   
3 Aaron Crowder      
4 Brian Mulligan      
5 Kevin Pawlowski      
6571.25 Ryan Meeboer   Park City, UT 323864   
7 Josh Petersen      
8 Jacob Scott      
9590.00 Mike Power   Taylorsville, UT 79509   
DNF Isaac Legare      

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 George Rogers      
2 JD Schiller      
3 Sheridan Damuag      
4 Jason Walker      
5 Tony Lemon      
6590.00 Doug Cheney   Syracuse, UT 322620   
DNF Vaughn Martinez      

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Dan Lockwood   Cambridge, MA 104416   
2565.00 George Triantafillou   Salt Lake City, UT 406460   
3590.00 Blayn Corwin   Provo, UT 7856   

Men - Cat 3 - Junior - 13-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Pope      
2543.57 Joseph Foresta   South Jordan, UT 315976   
3 Trenton Christiansen      
4 Morgan Dougherty      
5 Chase Harkleroad      
6 Owen Balogh      
7 Skyler Simmons      
8 Jared Garfield      
9568.56 Connor Paller   Salt Lake Cit 379806   
9568.56 Connor Paller   Salt Lake Cit 379806   
10 Coleson Adams      
11 Jon Brimhall      
12 Matt Orford      
13 Idan Jene Damuag      
14 Quinn Casper      

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Bryson Allison      
2 Christopher Slaugh      
3 Elliott Casper      
4 Austin Erickson      
5555.40 Alexander Brodil   Salt Lake City, UT 294092   
6559.25 David Dickerson   Pleasant Grove, UT 397609   
7 Cory Moon      
8 Jared Stokes      
9 Brandon Peterson      
10 Brent Falor      
11 Scott Carr      
12582.35 Russell Bailey   Gulfport, MS 102351   
13 Matt Wypijewski      
14 Ben Guska      

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Grant Collins   Bothell, WA 388226   
2 Lance David      
3 Scott Jenkins      

Women - Pr - Senior

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ana Rodriguez   Salt Lake City, UT 282101   

Women - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Joni Wirts   Salt Lake City, UT 406595   
2 Whitney Thompson   Park City, UT 165096   

Women - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Nora Pincus   Bozeman, MT 159835   
2 Lauren Stover      
3565.00 Elizabeth Meeboer   Park City, UT 323858   
4 Polly Ivers      
5 Faith Crabill      

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Allysum Stensen      
2 Leslie Zimmerman      
3 Taylor Horton      
4 Katie David      
DNF Rachel Geerlings      

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
CUOREBonk BreakerSierra NevadaSpyOSMOUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee