Race Results for
Winsted Woods - Root 66 Series Race #5
Winsted, CT
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/19/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Singlespeed - Open

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Lane Maher   Harwinton, CT1:20:55 333300  711 Team Edge
2550.00 Kevin McCranie   West Greenwich, RI1:27:39 328818  712 
3560.00 Wade Swift   Preston, CT1:30:57 205853  713 Swift Innovations
4 Matthew Mueller   1:36:00  715 
5580.00 Andrew Kovacs   South Hadleysouth Hadley, MA1:43:10 339584  710 Competitive Edge
6590.00 Zachary Hawk   Guilford, CT1:52:43 359738  714 Cheshire Cycle

Men - Pro/Cat 1

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1462.68 Adam Snyder   Westminster, MA1:43:20 122912  811 ADIGGA Racing
2478.31 Neal Burton   Meriden, CT1:45:44 41606  806 Team Eriace p/b Central Wheel
3493.93 Dominic Gillen   New Preston, CT1:48:33 91834  807 Target Training
4509.56 Todd Bowden   Glastonbury, CT1:51:22 144319  805 Expo Wheelmen
5525.18 Jacob Harris   Swanzey, NH1:52:02 249276  808 Createx-Benidorm-EBCC
6540.80 Jesse Quagliaroli   Willington, CT1:57:54 312684  809 Expo Wheelmen
7556.43 Ian Herchenroder   Portsmouth, NH2:20:00 288355  810 Papa Wheelies

Men - First Timers - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 David Thompson   0:39:13  74 

Men - First Timers - Open - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jason Kaffenberger   Canton, CT0:39:19 291975  91 

Men - Cat 1 - Singlespeed

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1500.43 Josh Wilcox   Gaylordsville, CT1:28:44 38209  387 
2510.38 Chris LaSalle   Middlefield, CT1:32:33 96553  370 College Street Cycles
3520.33 Thomas Jacius   East Granby, CT1:34:48 295794  368 Createx-Benidorm-EBCC
4530.29 Jake Colvin   Wallingford, CT1:35:41 270420  367 Pedal Power
5540.24 Michael Kelly   Watertown, CT1:36:10 94642  369 Team Edge
6550.19 Royce Yeomans   Springfield, MA1:37:26 143685  385 Competitive Edge
7560.14 David Richardson   Tolland, CT1:40:18 102782  394 Competitive Edge
8570.10 Evan Ellicott   Riverdale, MD1:40:47 157667  393 Bayside Velo/Bike Doctor
9580.05 Erik Maher   Harwinton, CT1:46:49 113736  383 Team Edge
10590.00 David Skrocki   Keene, NH1:58:39 227104  386 Norms Ski and Bike

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Brendan McCormack   Leicester, MA1:29:53 234733  287 Clif Bar/Pactimo
2550.00 Eric Carlson   Bristol, CT1:31:30 233018  285 Team Edge
3560.00 Cameron McCormack   Leicester, MA1:32:59 238894  288 Clif Bar/Pactimo
4570.00 James Honda   East Hartford, CT1:38:26 160946  286 Expo Wheelmen
5580.00 Paul Rago   East Granby, CT1:41:50 406175  291 Createx-Benidorm-EBCC
6590.00 John Ramsay   Rutland, VT1:54:57 346518  289 Killington Bike Park
DNF Mike Pugrab   Ellington, CT 294732  290 Expo Wheelmen

Men - Cat 1 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1526.22 Robert Czepas   Middletown, CT1:29:16 236438  637 
2557.87 Josh Egan   Rocky Hill, CT1:32:39 310429  635 Createx-Benidorm-EBCC
3589.51 Miles Ericson   Granville, MA1:41:19 153128  636 Createx-Benidorm-EBCC

Men - Cat 1 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1407.04 Matt Boobar   Stratton Mountain, VT1:27:54 4215  415 SRAM
2423.18 Michael Rowell   Bedford, MA1:28:27 76361  422 Bikeway Source/Bell Lap
3439.32 Robert Carmen   Simsbury, CT1:30:27 111810  416 Team Edge
4455.46 Michael Wonderly   Colchester, CT1:31:58 114677  468 Horst Engineering
5471.60 Craig Kennedy   Suffield, CT1:34:39 65969  419 Createx-Benidorm-EBCC
6487.74 Josh Harwell   Mystic, CT1:36:48 293224  469 
7503.88 Jonathan Tarbox   Windsor, CT1:37:19 282269  423 Expo Wheelmen
8 Carl Smith   1:41:14  425 Team Edge
9536.16 David Thompson   New Canaan, CT1:42:03 361211  424 Cycle Smart
10552.30 Richard Pirro   Norfolk, MA1:46:10 348614  420 NESS Team New England
11568.44 Arthur Roti   Granby, CT1:48:34 30703  421 
DNF Alex Combes   Winsted, CT 267731  417 Createx-Benidorm-EBCC

Men - Cat 1 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1413.27 Ken Welch   Hopewell Jct, NY1:30:39 37650  542 Bryans Bikes
2430.95 Don Seib   Bryant Pond, ME1:30:48 77357  544 Bikeman.com
3448.62 Paul Nyberg   Goshen, CT1:37:06 82305  539 Horst Engineering
4466.29 Peter Crisci   West Whately, MA1:38:18 193670  537 Happy Valley Racing
5483.96 Steve Arsenault   Keene, NH1:40:41 211263  535 Norms Ski and Bike
6501.64 Ron Beliveau   Granby, CT1:45:57 179909  536 Createx-Benidorm-EBCC
7519.31 Christopher Logan   Keene, NH1:51:42 21464  557 Norms Ski and Bike
8536.98 Michael Parent   Somers, CT1:54:49 27219  540 NCC/Bikereg.com
9554.65 Lawrence Woolson   Westmoreland, NH1:57:49 38948  543 Norms Ski and Bike
10572.33 John Taloumis   Chicopee, MA2:00:18 243942  545 Competitive Edge
11590.00 Karl Schachtner   Marlborough, CT2:18:25 190114  541 Team Edge

Men - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Noah Barrow   Queanbeyan Aus1:23:22 386523  337 KMS
2556.67 Jonah Meadvancort   Ithaca1:23:51 358808  338 KMS
3573.33 Donnie Seib   Bryantpond, ME1:29:39 301790  339 Bikeman.com
4590.00 Jason Wooldridge   Plainfield, MA1:33:06 391218  340 

Men - Cat 2 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Kurt Daniello   Woodbridge, CT1:15:27 366051  887 Laurel Bike Club
2550.00 Aaron Rossi   Torrington, CT1:15:30 365777  888 Laurel Bike Club
3 David Hoyle   1:17:22  892 
4 Kevin Meskill   1:23:21  891 Zane's
5580.00 Dan Stine   Seymour, CT1:27:08 252881  889 Laurel Bike Club
6590.00 Sean Whitehurst   South Windsor, CT1:35:05 257844  890 Cheshire Cycle

Men - Cat 2 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1538.47 Bryan Grygus   Clifton Park1:12:12 391551  681 Specialized/HRRT
2542.76 Sam Dodge   New Milford, CT1:12:09 245578  672 Stage 1 / fusionTHINK
3547.06 Craig Ross   Redding, CT1:13:57 72365  678 Stage 1 / fusionTHINK
4551.35 Mohammad Dbeisi   Burlingtonton, CT1:15:39 342410  671 Team Edge
5555.65 Tomek Bielawski   New Haven, CT1:16:22 399808  669 
6559.94 Dan Roveto   Somerville, MA1:17:23 396964  679 Wheel Works
7 Joel Ramirez   1:18:04  677 NCC/Bikereg.com
8 Edward Jones   1:19:14  682 
9 Steve Extance   1:21:39  673 
10577.12 Jeremy Lindeman   West Hartford1:23:05 401381  675 
11581.41 Ted Clark   Winooski, VT1:27:00 396278  670 
12585.71 Gary Hoehne   Wallingford, CT1:28:02 261982  674 Death Row Velo
13590.00 Brett Severson   Colchester, CT1:31:40 380506  680 Competitive Edge

Men - Cat 2 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1472.47 Chuck Leach   Lee, MA1:12:51 173404  485 
2481.51 Eddie Kababik   Bristol, CT1:12:54 376071  484 Team Edge
3490.55 Will Raymond   East Longmeadow, MA1:15:03 73188  489 Competitive Edge Cycling
4499.59 Bradley Jones   Burlington, CT1:19:50 401026  494 
5508.63 Chris Petrillo   Granby, CT1:20:56 228932  487 Eastern Bloc Cycling Club Inc.
6517.67 Jason Halverson   Brookfield, CT1:22:36 226996  483 GT Bicycles
7526.71 Mark McKenney   Sandwich, MA1:23:42 266648  486 Cape Cod Mountain Bike Racing
8535.76 Steve Salo   Oakdale, CT1:28:52 198303  492 Back Bay Cycling
9544.80 Erik Tedesco   Bristol, CT1:29:10 308660  490 Team Edge
10553.84 John Allen   East Berlin, CT1:29:34 239954  493 Competitive Edge
11562.88 Brad Ramsay   Rutland, VT1:31:19 384949  488 KMS
12571.92 Louis Donato   Airmont, NY1:33:03 246628  481 Team Cyclesport
13580.96 Pasquale Gigliotti   Bethel, CT1:38:28 404399  482 
14590.00 Gunnar Waldman   Norwalk, CT1:41:07 347594  491 Topanga Creek Bicycles

Men - Cat 2 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1505.23 David Pallone   Wethersfield, CT1:22:30 395244  513 Cycling Concepts Racing Team
2 David Bozghesani   1:23:58  516 Family Bike
3523.30 Ward Ogden   Putney, VT1:25:39 26580  512 Putney/West Hill
4532.34 Mike Cyr   Mansfield Center, CT1:26:26 146313  515 Storrs Center Cycle
5541.38 Paul Lussier   Feeding Hills, MA1:26:27 268805  510 Competitive Edge
6550.41 Matthew Juros   Haverhill, MA1:30:30 183600  519 Essex County Velo
7 Mike Rossi   1:37:14  517 
8 John Fillian   1:40:10  518 
9577.52 Keith Honda   Ellington, CT1:40:16 16659  509 Expo Wheelmen
10586.56 John Weferling   East Longmeadow, MA1:46:08 272347  514 Competitive Edge
DNF Juan Mendoza   Otter River, MA 318990  511 Norms Ski and Bike

Men - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Robbie Desmarais   Bristol, CT0:53:52 350156  866 Team Edge
2543.57 Jake Desmarais   Bristol, CT0:55:56 350154  865 Team Edge
3547.14 Austin Lawrence   Berlin, CT0:56:13 406760  867 Berlin High School
4550.71 Milo Olson   West Hartford1:01:25 379704  860 Team Edge
5 Benjamin Funk   1:01:50  853 Team Edge
6 Daniel Ives   1:04:00  856 
7561.43 Gabriel Kovacs   South Hadley, MA1:06:40 355944  858 Competitive Edge
8565.00 Timothy Kenny   Rutland, VT1:13:50 405832  857 KMS
9 Matthew Spaniol   1:13:51  861 
10 Jack Harrison   1:16:30  854 
11 Olly Liu   1:17:26  859 
12579.29 Ryan Zwick   Wethersfield, CT1:18:34 326610  863 Cycling Concepts
13 Luis Echeverria Escobar   1:27:08  864 
14 Nathan Hellmuth   1:27:19  855 Watkinson
15590.00 Tom Walsh   Franklin, MA1:27:36 379021  862 Grace Bicycles

Men - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Peter Geloso   Bethany, CT0:56:24 399648  271 Laurel Bicycle Club
2 Donald Burnham   1:01:43  272 

Men - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Matt Pomeroy   0:51:29  617 
2 Ronald Leiko   0:54:30  610 
3550.00 Brian Parker   East Haddam, CT0:57:15 345120  612 
4 Jason Martin   0:57:33  611 
5560.00 Brandon Zwick   Wethersfield, CT0:58:05 365264  615 Cycling Concepts
6 Russ Werlebird   0:58:13  613 
7570.00 Jonathan Jasak   Longmeadow, MA1:04:58 163344  609 Joe's Pro Bikes
8 Richie Gaule   1:05:59  608 
9580.00 Kyle McInnis   West Haven, CT1:10:58 407138  616 
10585.00 Jamie Wooldridge   Plainfield, MA1:19:03 400503  614 
11590.00 Paul Dolan   New Milford, CT1:21:34 224149  607 

Men - Cat 3 - Master - 40-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jeremy Long   0:58:24  474 
2556.67 Thomas Ghoreyeb   Guilford1:03:07 227894  476 
3573.33 Mike Gluz   Torrington, CT1:04:27 397518  473 
4 Kevin Fitzgibbons   1:04:59  472 

Men - Cat 3 - Master - 50+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Curtis Cess   Pawling, NY1:02:54 59744  594 Pawling Cycle and Sport
2 David Ames   1:03:39  593 
3573.33 Richard Walsh   Franklin, MA1:21:44 200403  595 Grace Bicycles
4 Craig Dicianca   1:31:26  596 

Women - First Timers - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Hope Maher   0:36:36  320 Team Edge
2 Mia Olson   0:39:24  321 
3 Katie Funk   0:43:56  319 Team Edge

Women - First Timers - Open - 19+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kathleen Ramsay   1:00:00  327 
2 Teryle MacDonald   1:02:05  326 

Women - Cat 1 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1495.36 Susan Lynch   Medfield, MA1:53:53 225308  966 Union Velo
2519.02 Vickie Monahan   Wethersfield, CT1:54:13 311059  969 Expo Wheelmen
3542.68 Javron Vetter   Milford, NH2:02:00 325382  968 Blue Steel Cyclery
4566.34 Cathy Rowell   Bedford, MA2:09:02 146312  967 Bikeway Source/Bell Lap Racing
5590.00 Ahmi Bryant   Redding, CT2:41:10 350342  969 GT Bicycles
DNF Heather Wentworth   Portsmouth, NH 367957  970 Papa Wheelies

Women - Cat 2 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melissa Seib   Bryantpond, ME1:32:25 301705  905 Bikeman.com

Women - Cat 2 - Open - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Sarah Waelde   New Haven, CT1:30:06 377353  902 Zane's
2565.00 Danielle White   Providence, RI1:46:22 390256  903 Norms Ski and Bike
3590.00 Christine Fort   Somerville, MA1:50:06 270038  901 Pedal Power

Women - Cat 2 - Master - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Pamela Fielding   East Longmeadow1:36:11 376346  951 Competitive Edge
2556.67 Michelle Desmarais   Bristol, CT1:36:40 227936  950 Team Edge
3 Laurie Funk   1:42:25  946 Team Edge
4590.00 Jessica Rockson   Sandwich, MA1:42:47 375775  948 Cape Cod Mountain Bike Racing
DNF Samantha Langton   Troy, NY 241394  949 

Women - Cat 3 - Junior - 12-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Turner Ramsay   Rutland, VT1:10:41 381950  822 
2 Erin Wooldridge   1:21:16  823 Joe's Garage

Women - Cat 3 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Michelle Zwick   Wethersfield, CT1:17:24 321490  915 
2 Donna Pegg   1:19:02  916 
3590.00 Kristen Seib   Bryant Pond, ME1:23:12 77355  914 Bikeman.com

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyShimanoCUOREBonk BreakerSierra NevadaUSACDFOSMO
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee