Race Results for
St. Croix Valley Woolly - MNMBS #1
St Croix Falls, WI , WI
(Event Information)
View By:
Cross Country on 05/19/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1324.03 Brendan Moore   Prior Lake, MN1:55:59 210366  Freewheel
2381.77 Paul Hanson   St Peter, MN1:59:33 118046  NicolletBike.com
3439.51 Devin Curran   Onalaska, WI1:59:54 211576  TEAM HOLLYWOOD CYCLES
4 Tom Miller   2:10:37  Penn Cycle

Men - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1436.79 Andris Delins   Minneapolis, MN2:04:44 333848  362 Gopher Wheelmen
2513.39 David Clausen   Arden Hills, MN2:11:19 402934  337 
3589.99 Marcus Warrington   Red Wing2:15:21 401588  367 SPH/WheelhouseCycles

Men - Cat 1 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1451.97 Josh Bauer   Minneapolis, MN2:05:46 377510  316 Hollywood Cycles
2512.69 Tim Werts   Plymouth, MN2:12:13 388001  305 team hollywood cycles
3573.41 Reece Oleson   Jordan, MN2:14:40 349404  394 Angry Catfish

Men - Cat 1 - Master - 30-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1409.55 Nathan Lillie   Altoona, WI1:59:33 313414  493 Brones Bike Shop
2421.00 Barry Tungseth   Stillwater, MN2:07:40 211935  318 Team Hollywood Cycles
3432.45 Agustin Deltour   Burnsville, MN2:08:05 377504  307 Top Natchez Racing
4443.90 Mark Foslien   Saint Paul, MN2:09:06 297093  312 The Missing Link
5455.35 Eric Oftedahl   Shoreview, MN2:10:02 210080  333 Maplelag/Paramount Sports
6466.80 Nate Hackensack   Saint Cloud, MN2:11:18 261680  450 Revolutionary Cycle/Twin 6
7478.25 David Oachs   Woodbury, MN2:14:50 116923  308 Nicollet Bike
8489.70 Joe Surla   Minneapolis, MN2:16:51 34681  314 Wannabee Racing
9501.15 Clayon McLagan   Forest Lake, MN2:30:22 206756  320 Peace Coffee Racing
10512.60 Matthew Kohner   Minneapolis, MN2:42:09 295551  365 Peace Coffee
11524.05 Josh Schwantes   Saint Paul, MN2:54:50 134220  366 Kenwood

Men - Cat 1 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1448.93 John Sandberg   Prior Lake, MN2:08:11 80064  357 Flat City Cycling Club Inc.
2456.76 Rick Erickson   Shoreview, MN2:10:50 275579  342 Freewheel Bike
3464.59 Joe Kjeer   Scandia, MN2:10:51 154588  302 Peace Coffee Racing
4472.42 Jan Rybar   Apple Valley, MN2:11:24 98534  361 Team Pedal Moraine
5480.25 Wade Bergner   Maiden Rock, WI2:12:13 380342  326 WEDALI
6488.08 Piotr Bednarski   Minneapolis, MN2:14:59 236794  363 Freewheel
7495.91 Jay Henderson   Minneapolis, MN2:15:17 15779  321 Team Hollywood Cycles
8503.74 Jeff Colbert   Cambridge, MN2:16:27 116810  309 LCR
9511.57 Mat Moore   Shoreview, MN2:16:42 24936  364 Feed My Starving Children
10519.40 Shane Kullman   St Paul, MN2:16:52 19986  341 Loon State Cyclists
11527.23 Jon Friedell   Minnetonka, MN2:29:13 194324  397 Kenwood Racing

Men - Cat 2 - Junior - 0-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Zachary Smith   1:22:38  2098 Peace Coffee
2556.67 Wyatt Furois   Falcon Heights, MN1:27:48 361699  2091 Gopher Wheelmen
3 Liam Franken   1:31:25  2056 Penn Cycle
4 Kyle Hermann   1:53:29  2054 Peace Coffee Racing

Men - Cat 2 - Junior - 15-16

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samuel Elson   1:19:27  2055 Hollywood cycles
2 Alex Darrington   1:20:36  2125 
3 Nash Kirchoff   1:23:02  2190 
4 Van Carlson   1:24:35  2065 Angry Catfish Racing
5 Ethan Depman   1:25:54  2089 
6 Griffin Snow   1:27:55  2088 Angry Catfish
7 Jack Ellingson   1:28:40  2001 
8 Noah Kopen   2:44:00  1146 

Men - Cat 2 - Junior - 17-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Max Ellingson   1:20:10  2002 Angry Cat Fish
2 Alex Turner   1:30:26  2036 Team Hollywood Cycles
3550.65 Lucas Hieb   Andover, MN1:45:12 377131  1002 Feed My Starving Children
4558.04 Ethan Furois   Falcon Heights, MN1:47:37 322612  1144 Gopher Wheelmen
5565.43 Sean O'Donnell   Rochester, MN2:00:48 383076  1050 Sho-Air MN
6 Zach Newton   2:01:19  1056 Angry Catfish
7 Sam Goblirsch   2:05:55  1051 Bicycle Sports

Men - Cat 2 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Ethan Jacobsma   1:22:03  2168 
2 Cody Condon   1:30:12  2189 
3565.00 Sam Berkland   Minneapolis, MN1:57:06 389986  1068 The Hub
4 Jacob Bauer   2:00:16  1017 Hollywood Cycles
5590.00 mark harvey   Coon Rapids, MN2:07:31 412858  1029 Behind Bars/LGR

Men - Cat 2 - Senior - 25-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Donovan McCain   1:15:56  2092 
2 Adam Carignan   1:18:45  2116 Carignan
3 Alex Koppinkohn   1:19:20  2117 
4 Jake Lehn   1:27:55  2017 
5 Brian Delaney   1:34:18  2191 
6 Kevin Anderson   1:43:59  1059 Top Natchez Racing
7544.98 Max Severson   Minneapolis, MN1:44:55 376529  1163 The Hub Cycling Team
8 Christopher Driscol   1:49:27  1014 Bicycle Sports
9 Kyle Holloway   1:59:10  1145 
10 Tim Stark   2:02:51  1006 Peace Coffee Racing
11580.98 Dan Deroma   Plymouth, MN2:04:01 344534  1035 Team Hollywood Cycles
12 Rob Lutterman   2:14:05  1083 Wannabee Racing

Men - Cat 2 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mitch Enderle   1:17:58  2066 Peace Coffee
2489.75 Mike Watercott   Minneapolis, MN1:18:49 367101  2006 Angry Catfish
3494.76 Andrew Barlage   Hopkins, MN1:21:09 301985  2110 Angry Catfish
4 Nate Seitzer   1:21:50  2068 The Hub Cycling Team
5 Andrew Urban   1:22:26  2087 Hollywood Cycles
6 Christian Schmidt   1:24:56  2115 Rob Pretts & The Funky Bunch
7 Eli Kruit   1:27:54  2069 Gopher Wheelmen
8 Dylan Debel   1:33:42  2118 
9 Gus Aramayo   1:39:40  2196 Rob Pretts & The Funky Bunch
10529.83 Fred Mills   Saint Louis Park, MN1:44:03 261006  1152 Bassobikes/Tonka Cycles
11534.84 Mark Stephany   Minneapolis, MN1:44:56 176316  1150 Angry Catfish
12 Nathan Kremer   1:49:08  1008 Bicycle Sports
13544.86 Matt Leizinger   Minnetonka, MN1:49:27 284245  1015 Angry Catfish
14 Phil Carlson   1:50:37  1076 Peace Coffee Racing
15 Chris Reed   1:54:25  1032 
16 Rob Glieden   1:54:38  1027 
17564.90 Eric Hathaway   Minneapolis, MN1:54:41 90485  1052 
18569.91 Derek Van De Velde   Minneapolis, MN1:56:31 360270  1084 Omnium Racing
19574.92 Greg Ames   Fargo, ND2:01:08 206668  1034 Maplelag Mountain Bike Racing
20 Kevin Gonzales   2:02:28  1154 Behind Bars
21 Matthew Kleine   2:03:19  1079 
22 Ben Mullin   2:20:23  1148 

Men - Cat 2 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Benjamin Ogren   1:17:36  2090 
2 Zachary Blankenheim   1:19:10  2199 
3 Reed Cosgrove   1:22:08  2028 Sho-Air MN
4 Jeff Pokorney   1:22:39  2186 
5 Joel Benton   1:24:30  2188 
6522.50 Joel Beach   Bloominton, MN1:24:41 413504  2003 Peace Coffee Racing
7 Dallas Wywwe   1:27:01  2182 Woolly Bike Club
8 John Froelich   1:29:51  2081 Anybodys Bike Shop
9 Isreal Lawstuen   1:37:19  2078 29nSNGL*
10 Russell Kolstad   1:41:21  2111 
11537.60 Tim Norrie   Minneapolis, MN1:43:54 101445  1023 team hollywood cycles
12540.62 Dan Oachs   Minneapolis, MN1:46:01 98472  1046 NicolletBike.com
13543.64 Jeff Greenwood   Hood River, OR1:49:21 147275  1005 Kenwood Racing
14546.66 David Slovick   Minnetonka, MN1:49:47 234315  1082 Feed My Starving Children
15549.68 Ben Rogowski   Minneapolis, MN1:50:50 284865  1074 Angry Catfish
16552.70 Ryan Sportel   Stpaul, MN1:51:45 285285  1156 Angry Catfish
17 Brandon Voltzke   1:52:36  1151 
18 Jeremie Van Ryswyk   1:53:50  1021 LCR
19 Andrew Worth   1:57:57  1044 Angry Catfish
20 Mike Hanzlik   1:58:40  1026 The Hub Cycling Team
21 Matt Goodman   1:59:13  1160 
22570.82 Mike Gustafson   Sioux Falls, SD1:59:14 14448  2184 Spin Mob
23 Ben Broten   1:59:21  1141 
24 Hynek Hermann   2:00:18  2008 Peace Coffee Racing
25 Andrew Thomas   2:04:57  2195 

Men - Cat 2 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1519.81 Joshua Walter   Saint Paul, MN1:14:53 102348  2200 
2 Chad Olson   1:15:53  2185 Woolly Bike Club
3 Garrett Beck   1:16:51  2032 Feed My Starving Children
4525.30 Matthew Johnson   Saint Paul, MN1:18:40 95633  2024 Freewheel Bike
5 Nick Pettis   1:21:47  2103 WEDALI / Gear Junkie
6 Dickmeyer Dickmeyer   1:26:27  2183 Spin Mob
7530.79 Doug Kaiser   Centennial, CO1:27:54 216081  2170 
8 Randy Gunderson   1:31:13  2080 Wedali
9 Chad McDonald   1:33:57  2096 WEDALI
10 Paul Merwin   1:34:14  2201 Gapder Wheelmen
11 Sam Elder   1:36:22  2076 29nSNGL*
12539.94 Kyle Ohnstad   Mounds View, MN1:36:41 376392  2197 Rob Pretts & The Funky Bunch
13541.77 Mick Carlson   Apple Valley, MN1:45:36 297203  1057 Angry Catfish Racing
14543.60 Jacque Poquette   Ham Lake, MN1:45:54 361958  1040 FMSC
15 Damian Budzinski   1:49:09  1155 Overdrive
16 Dan Wipper   1:53:42  1009 
17 Mike Cass   1:54:00  2067 Gopher Wheelmen
18550.92 Christoper Stewart   Chisago City, MN1:55:04 261126  1159 Synergy
19 Robert Kohl   1:56:27  1043 RJP Racing Team El Hombre
20554.58 Adam Rambow   Saint Paul, MN1:56:30 302222  1012 Peace Coffee Racing
21556.41 Brandt Elson   Breezy Point, MN1:56:42 208462  1030 Hollywood cycles
22558.24 Clint Swenson   Lakeville, MN1:56:48 376112  1013 WEDALI
23560.07 Matthew Horner   Savage, MN2:00:48 261909  1041 Maplelag Mountain Bike Racing
24561.90 Eric Lealos   Minneapolis, MN2:13:19 143309  1011 
25563.73 Jonathan Jensen   Hopkins, MN2:18:40 94488  1158 
26 Dan Spengler   2:34:32  1164 

Men - Cat 2 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1521.71 Randy Smothers   Zumbrota, MN1:14:36 258876  2040 Bicycle Sports
2524.96 Todd Nesvold   Forest Lake, MN1:16:25 174302  2048 Peace Coffee Racing
3 Jeff Fawcett   1:17:07  2165 
4 Bill Franken   1:20:01  2013 Bicycle Sports
5 Jim Newton   1:20:35  2063 Angry Catfish
6537.96 Brett Hooton   Minnetonka, MN1:32:26 16693  2192 Peace Coffee Racing
7 Paul Darrington   1:33:02  2124 
8 Gary Smith   1:33:57  2094 Peace Coffee
9 Mark Rogers   1:36:14  2175 
10 Mitch Leppicello   1:36:24  2171 
11 Drake Ryman   1:37:08  2178 
12 David Spizman   1:40:16  2112 LCR
13560.71 John Ellis   St Paul, MN1:40:38 265861  2025 Angry Catfish
14 Matt Mejia   1:48:21  2097 
15567.21 David Mainguy   Minneapolis, MN1:54:02 96244  1153 Team Freewheel
16 Scott Lund   1:56:25  1004 WEDALI
17573.71 Dan Inderieden   Minneapolis, MN1:59:04 218333  1085 Bent Crank Racing
18576.96 Chris Sur   Minneapolis, MN1:59:06 302904  1162 Freewheel
19 Patrick Sheedy   1:59:20  1149 Sh*tty Toad
20583.46 James Goblirsch   Rochester, MN2:04:15 110103  1028 Bicycle Sports
21586.71 Patrick Dowling   Fort Collins, CO2:06:47 9928  1142 Penn Cycle
22 Dan Funke   2:09:20  1037 LCR

Men - Cat 2 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1519.61 Steve Stilwell   Tempe, AZ1:23:59 324648  2026 Sho-air Minnesota
2 Jack Ellefson   1:25:26  2164 
3527.53 Ted Siefkes   Burnsville, MN1:26:09 181584  2004 WADELI
4 Mike Franken   1:28:14  2031 Bicycle Sports
5 Kevin Ellsworth   1:32:32  2075 
6539.41 Bruce Mosher   Pine City, MN1:32:37 208271  2022 
7 Robert Glowac   1:33:25  2113 
8 Scott Deitz   1:35:51  2187 
9 Janci Curiskis   1:43:33  2010 
10555.25 Stuart Benson   Shafer, MN1:49:39 100413  1080 Sho Air
11 Tim Hieb   1:51:25  1003 Feed My Starving Children
12563.17 Mark Kowaliw   St Louis Park, MN1:55:57 181273  1157 
13567.13 Kevin Froemming   Hutchinson, MN1:56:05 296363  1018 
14 Jonathan Sandberg   1:58:28  1161 
15 Ray Osowski   2:02:12  1053 LCR

Men - Cat 2 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Denny Barry   1:31:07  2043 Maplelag -Paramount
2 Gerry Taylor   1:35:49  2050 
3590.00 Gary Sjoquist   Aple Valley, MN1:36:46 32843  2093 

Men - Cat 3 - Junior - 10-12

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Calvin Sandberg   1:03:14  4042 Penn Cycle
2 Devon Horner   1:19:15  4031 Maplelag Mountain Bike Racing

Men - Cat 3 - Junior - 13-55

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Owen Woodward   0:59:38  4127 Washburn High School
2 Max Fierek   1:03:33  4046 
3 Rowdy Larson   1:08:19  4105 
4 Justin Dredrich   1:08:19  4124 
5 Cobie Vagts   1:14:29  4027 Penn Cycle
6 Gabiel Shimmin   1:15:29  4114 
7 Jackson Spry   1:19:01  4116 
8 Jack Johnson   1:24:09  4028 Freewheel Bike

Men - Cat 3 - Junior - 16-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Carson Velaski   0:55:11  4130 Penn Cycle
2 Joe Olinger   1:02:40  4126 
3 Nick Vander Velden   1:04:16  4109 

Men - Cat 3 - Senior - 19-24

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Delaney Best   Eau Claire, WI1:08:30 405812  4119 
2 Shawn Buesgens   1:11:35  4055 

Men - Cat 3 - Master - 30-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jaron Wussler   0:54:40  4122 
2 Robert Pretts   0:59:29  4003 Sho Air MN
3590.00 Tim Welch   Robbins, NC1:03:35 221049  4123 Back to Dirt Cycling

Men - Cat 3 - Master - 35-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Brian Thistle   0:56:42  4129 
2 Mike Swenson   0:58:54  4021 
3 Jed Koep   1:01:38  4047 Spin Mob
4 Mitch Mohs   1:02:10  4054 
5 Luke Fiore   1:07:01  4118 
6 Cory Chuchna   1:11:51  4017 
7 Matt Johnsrud   1:24:34  4102 

Men - Cat 3 - Master - 40-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jake Buhr   1:04:09  4052 Big Ring Flyers
2 Fred Vagts   1:07:06  4008 Bicycle Sports
3590.00 Brian Stanley   Franklin, MA1:07:32 33819  4013 

Men - Cat 3 - Master - 45-49

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Thomas Erickson   Minneapolis, MN1:02:14 347392  4014 
2 Jeff Wolf   1:02:56  4120 
3556.66 Daniel O'Malley   Cedar Hill, MO1:10:21 202246  4111 
4 Jeffrey Robinson   1:15:36  4045 
5 Michael Vranicar   1:16:10  4050 
6 Kerin Knutson   1:16:54  4131 
7 Kevin Vander Velden   1:24:22  4108 

Men - Cat 3 - Master - 50-59

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1540.00 Scott Guhl   Rochester, MN0:55:22 398527  4007 Bicycle Sports
2548.33 Bob Schwartz   Eau Claire, WI1:01:57 45913  4128 
3556.66 Kent Furois   Falcon Heights, MN1:04:44 341008  4043 Gopher Wheelmen
4 Tim Gallagher   1:07:00  4001 
5 Ian Ball   1:09:47  4115 
6 Ray Larson   1:13:32  4104 
7 Kraig Anderson   1:26:52  4051 Team Kraggness

Men - Cat 3 - Master - 60-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Timothy Walsh   1:02:44  4018 Feed My Starving Children
2 Gary Schildgen   1:06:06  4004 

Women - Pro - 0-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sarah Jansen   Rancho Santa Margarita, CA1:40:46 254427  31 

Women - Cat 1 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sophia Marchiando   Ripon, WI1:53:01 242097  336 TEAM HOLLYWOOD CYCLES GIRL FIE

Women - Cat 1 - Master - 19-35

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1529.62 Allison Deroma   Plymouth, MN1:50:11 198587  368 Girl Fiend/Hollywood Cycles
2541.70 Alicia Fisk   Saint Croix Falls, WI1:53:32 390296  359 Girl Fiend
3553.78 Kristy Henderson   Minneapolis, MN1:55:48 264109  322 Team Hollywood Cycles
4565.86 Amanda Lawstuen   Savage, MN2:07:30 402770  355 Hollywood Cycles-Girl Fiend
5577.94 Kjerstie Wiltzen   Saint Paul, MN2:11:51 316506  311 The Missing Link
6590.02 Alana Fritz   Hopkins, MN2:19:57 406509  376 

Women - Cat 1 - Master - 36-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Corey Coogan Cisek   Minneapolis, MN1:48:19 261947  327 Maplelag
2 Martha Flynn-Kauth   Saint Paul, MN2:06:15 326212  395 Birchwood

Women - Cat 2 - Junior - 0-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jordan Horner   1:28:43  2057 Maplelag Mountain Bike Racing

Women - Cat 2 - Master - 19-34

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Mary Gonzalez   1:34:12  2104 The Hub Cycling Team

Women - Cat 2 - Master - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Leslie Hale   1:24:48  2100 Freewheel
2529.65 Andrea Horner   Savage, MN1:26:22 294308  2035 Maplelag Mountain Bike Racing
3538.27 Beckie Alexander   Minneapolis, MN1:27:44 12525  2198 kenwood racing
4 Amy Sportel   1:28:42  2202 Angry Catfish
5 Bev Carlson   1:31:58  2064 Angry Catfish Racing
6 Anne Ellefson   1:32:02  2101 
7 Christi Jenc   1:36:24  2169 
8 Laura Bednarski   1:39:40  2107 
9589.99 Dana Buddenbaum   Bloomington, MN1:55:23 185483  2106 Girl Fiend Cycling Team

Women - Cat 3 - Junior - 0-13

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Sydney Carlson   1:06:04  4034 Angry Catfish Racing
2 Josie Welsh   1:09:40  4039 

Women - Cat 3 - Junior - 14-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Kali Meckle   1:25:29  4040 
2 Meghan Swenson   1:26:40  4025 WEDALI
3 Nina Gunderson   1:32:41  4041 Wedali

Women - Cat 3 - Senior - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Samantha Olson   Shingle Springs Ca1:10:05 406391  4125 Woolly Bike Club
2 Tiffany Edholm   1:15:19  4053 

Women - Cat 3 - Master - 30-39

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Jess Burdick   1:07:36  4121 El Umbre
2 April Fisk   1:11:51  4112 
3 Catherine McDonald   1:30:35  4044 Gear Junkie/WEDALI

Women - Cat 3 - Master - 40-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Melanie Lund   1:07:00  4023 WEDALI
2 Bonnie Larson   1:16:40  4103 
3 Marian O'Donnell   1:21:31  4016 
4 Lisa Pugh   1:24:41  4113 

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
SpyCUORESierra NevadaShimanoBonk BreakerOSMOUSACDF
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee