Race Results for
Sylvania Cycling Classic
Sylvania, OH
(Event Information)
View By:
Criterium on 07/07/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - CAT 5

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1493.75 Eric Mcbride   Canton, MI0:19:41.31 141060  521 None
2502.30 Aaron Mowery   Dublin, OH0:19:42.95 103743  522 Headwind Cycling
3510.85 Tim Whitney   Lambertville, MI0:19:43.12 292623  526 Maumee Valley Wheelmen
4519.40 Edward Wright   Cleveland, OH0:19:44.36 403804  527 Scum City Racing
5527.95 Robert Bartholomew   Perrysburg, OH0:19:44.37 263114  531 Sylvania Cycling Classic
6536.50 David Park   Fort Wayne, IN0:19:45.06 399532  523 None
7545.05 David Tidd   Cardington, OH0:19:45.46 368169  525 Team Dayton-Merrill Lynch
8553.60 Kim Canales   Adrian0:19:45.87 379503  529 Sylvania Cycling Classic
9 Matthew Raezler   0:19:52.00  524 None
10570.70 Roger Sapp   Kent0:19:54.51 387997  530 Sylvania Cycling Classic
11 Philip Blaine   0:20:11.53  528 Sylvania Cycling Classic
DNS Drew Howard     520 None

Men - CAT 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1314.03 Jeffrey Nixon   Bryan, OH0:27:29.76 186448  432 None
2322.39 Nick Mossing   Holland, OH0:27:32.20 367918  431 Maumee Valley Wheelmen
3330.75 Kyle Schroeder   Ann Arbor, MI0:27:32.50 293897  435 Ann Arbor Velo Club
4339.11 Ryan Comeau   Kent, OH0:27:33.35 386291  442 Sylvania Cycling Classic
5347.47 Doug Carraway   Columbus, OH0:27:33.59 287612  423 Team SixOneFour
6355.83 Erik Krueger   Clawson, MI0:27:34.01 308256  428 RACING GREYHOUNDS
7364.19 Jay Karpinski   Cleveland, OH0:27:34.34 342768  427 Scum City Racing
8372.55 Geoffrey Albert   Hilliard0:27:34.46 398204  422 None
9380.91 robert Linenkugel   Cincinnati, OH0:27:39.68 344196  429 Queen City Wheels
10389.27 JOSIAH LONGENECKER   Angola, IN0:27:42.73 353804  430 Men of Steel Racing
11397.63 Shawn Aker   Columbus0:27:44.22 354944  421 Team Six One Four
12405.99 Rick Voithofer   Columbus, OH0:27:45.92 284567  438 Team SixOneFour
13414.35 Jacob Crow   Kent, OH0:27:58.16 390290  443 Sylvania Cycling Classic
14422.71 Mike Peiffer   Maumee, OH0:28:20.72 293009  434 Team Red Bike
15431.07 Aaron Stevenson   Lorain, OH0:28:21.99 294662  444 Sylvania Cycling Classic
16439.43 Mike Chandler   Bowling Green, OH0:28:22.26 340938  424 Team Red Bike
17447.79 Mark Sobb   Toledo, OH0:28:31.51 323382  436 Team Red Bike
18456.15 David Cox   Beavercreek0:28:31.60 392077  425 Team Dayton Merrill Lynch
19464.51 Daniel Tierney   Monclova, OH0:28:56.73 366213  437 Maumee Valley Wheelmen
20472.87 Jeffrey Youngs   Marion, OH0:29:14.29 137771  441 Team Dayton Merrill Lynch
21481.23 Kevin Gamper   Holt, MI0:29:17.62 364775  426 CFT
22489.59 Tom Wamsley   Ann Arbor, MI0:29:17.65 375075  439 Ann Arbor Velo Club
23497.95 Dave Bartels   Twinsburg, OH0:29:17.68 303715  445 Lake Effect Cycling Team
DNS Timothy Panagis   Ann Arbor, MI 339172  433 Kids Race Sport Development
DNF kyle wernert   Monroe, MI 381101  440 None

Men - CAT 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1168.91 Paul Skorupskas   Ferndale, MI0:39:14.43 353196  336 Team O2 / Cadieux Bicycling Clu
2177.11 Collin Snyder   Plymouth, MI0:39:14.90 264396  337 Mi Youth Cycling scholarship
3185.31 matt acker   Grand Rapids, MI0:39:28.23 367324  324 Freewheeler Racing
4193.51 Joseph Pallotto   Mantua, OH0:39:28.52 54101  352 Lake Effect
5201.71 Jeff Kompa   Cleveland Ohio0:39:28.58 282965  344 Spin/Litzler Automation
6209.91 Trevor Miller   Columbus, OH0:39:28.64 313282  330 Olympus Cycling
7218.11 Dylan Hayda   Warren0:39:29.11 369648  329 WASlabs cycling
8226.31 Joshua Neider   Northville, MI0:39:29.32 277699  332 Michigan Youth Cycling
9234.51 Adam Sulkes   Westland, MI0:39:29.42 191897  338 RACING GREYHOUNDS
10242.71 Cory Muth   Columbus, OH0:39:29.58 309938  331 BSM Cycling
11250.91 Ric Hummel   Perrysburg, OH0:40:14.74 258903  345 Revolution Racing p/b Midland Brewing Co
12259.11 Logan Leland   Sugar Grove, OH0:40:14.74 293011  342 Central Ohio Bicycle Club
13267.31 Doug Burcicki   Canton, MI0:40:14.75 228512  326 Team O2 / Cadieux Cafe
14275.51 David Rich   Cedarville, OH0:40:14.76 231392  335 Merrill Lynch Cycling
15283.71 Renato Sosa   Centerville, OH0:40:14.76 292086  346 Ghisallo Cycling Team
16291.91 Ian Broadhead   Kent, OH0:40:14.77 346976  325 Team Lake Effect
17300.11 Andy Perrino   Cincinnati, OH0:40:14.78 191478  334 Biowheels Racing
18308.31 Derek Wilford   Euclid, OH0:40:14.79 134363  341 Spin/Litzler Automation
19316.51 Tom Humphrey   Cleveland, OH0:40:14.79 17120  343 Spin/Litzler Automation
20324.71 Joe Bartels   Fort Wayne0:40:14.80 123206  355 No Limit Racing
21332.91 jeff grzybowski   South Euclid, OH0:40:14.80 51518  353 Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
22341.11 Andrew Thorne   Northwood, OH0:40:14.81 367836  339 Maumee Valley Wheelmen
23349.31 Andy Grote   Ft. Wayne, IN0:40:14.82 265141  328 No Limit Cycling p/b Vortex Cyc
24357.51 Bill Neidinger   Broadview Heights, OH0:40:24.25 331826  333 Snakebite Racing
DNS Christopher Grisvard   Dublin, OH 52865  327 None
DNF Brian Wachlarz   Royal Oak, MI 259572  340 O2
DNF Julian Toumey   Indianapolis, IN 335978  348 Team Upland Brewing
DNF Billy Mathys   Kent, OH 50991  349 Allied Health Ritte
DNF Robert Sherman   Loveland, OH 120645  354 Merrill Lynch Cycling

Men - PRO/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
172.67 Kirk Albers (1 - Cat1)   Upper Arlington, OH1:12:15.52 1283  938 Panther / Bakehouse
277.66 Blaine Benson (1 - Cat2)   Ann Arbor, MI1:12:21.09 268471  937 Michigan Youth Cycling
382.65 Paul Martin (2 - Cat1)   North Royalton, OH1:12:31.15 207549  936 Panther / Bakehouse
487.64 Adam York (3 - Cat1)   Okemos Mi1:12:31.20 210584  923 Cleveland Clinic Sports Health
592.63 Jonathan Card (4 - Cat1)   Sylvania, OH1:12:31.59 6078  929 Team Card
697.62 Jeremy Grimm (5 - Cat1)   Orrville, OH1:12:31.63 187082  911 Pure121 Endurance
7102.61 Steve Broglio (2 - Cat2)   Ann Arbor, MI1:12:32.31 55197  903 Lathrup Industries / Giant Bicy
8107.60 Andy Messer (3 - Cat2)   Bloomington, IN1:12:32.92 212310  916 Team Upland Brewing
9112.59 Ben Rollenhagen (4 - Cat2)   Lansing, MI1:12:35.60 240802  919 Revolution Racing p/b Midland B
10117.58 John Woods (6 - Cat1)   Indianapolis, IN1:12:35.72 256120  922 Team Upland Brewing
11122.57 Matt Bole (7 - Cat1)   Loveland, OH1:12:37.34 669  902 Merrill Lynch Cycling
12127.56 Scott Catanzaro (8 - Cat1)   Washington, DC1:12:43.54 290879  935 BANDWIDTH.COM/ REVOLUTION FITNE
13132.55 Andrew Beckman (5 - Cat2)   Louisville, KY1:12:48.73 233714  927 Clarksville Schwinn/Rapid Transit
14137.54 John Callahan (6 - Cat2)   Terre Haute, IN1:12:49.83 289458  904 Team Upland Brewing
15142.53 David Chernosky (9 - Cat1)   Cuyahoga Falls, OH1:13:40.26 49665  930 Cleveland Clinic Sports Health
16147.52 Robert Foshag (10 - Cat1)   Monroe, MI1:13:40.27 88653  928 
17152.51 Douglas Ansel (7 - Cat2)   South Bend, IN1:13:40.28 213223  901 Team Upland Brewing
18157.50 Timothy Nixon (8 - Cat2)   Bloomington, IN1:13:40.29 337314  917 Team Upland Brewing
19162.49 Cameron Jackson (9 - Cat2)   Akron1:13:40.30 243794  913 WAS Labs Cycling
20167.48 Paul Dentel (10 - Cat2)   Cincinnati, OH1:13:40.30 303015  907 UC Cycling Club
21172.47 Anthony Viton (11 - Cat2)   Westerville, OH1:13:40.31 288957  924 BSM Cycling
22177.46 Andrew Clarke (11 - Cat1)   Medina, OH1:13:40.32 212538  905 Panther / Bakehouse
23182.45 Thomas Walsh (12 - Cat2)   Bloomington In1:13:40.33 332210  933 Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
24187.44 Abe McNutt (12 - Cat1)   Germantown, OH1:13:40.35 194766  915 Team Dayton p/b Merrill Lynch
25192.43 Michael Schroeder   Indianapolis, IN1:13:40.36 282632  920 Team Upland Brewing
26197.42 Andrew Prickett (13 - Cat2)   Pleasant Hill, OH1:13:40.37 266105  926 Merrill Lynch Cycling
27202.41 Joe Hall (14 - Cat2)   Columbus, OH1:13:40.38 221249  925 Mama Mimis Pro Kenda
28207.40 Zak Lewis (15 - Cat2)   Cincinnati, OH1:13:40.39 345876  914 ZWS/Bertolli
DNS Brent Goetz (Cat2)   Toledo, OH 336412  909 Revolution Racing p/b Midland B
DNS Kurt Wagner (Cat2)   Miami, FL 334714  921 EBP Cycling Lab
DNF Chad Clemons (Cat2)   Mason, OH 280020  906 ZWS/Bertolli
DNF John Gabriel (Cat1)   West Bloomfield, MI 214876  908 Specialized
DNF Ryan Good (Cat1)   Cincinnati, OH 251528  934 BANDWIDTH.COM/ REVOLUTION FITNE
DNF Timothy Hargrave (Cat2)   Louisville, KY 275858  912 Clarksville Schwinn Racing
DNF Alex Pristash (Cat1)   Las Vegas, NV 305506  918 Michelob Ultra - La Grange
DNF Robert Sroka (Cat2)   North Royalton, OH 270997  931 Lake Effect
DNF Jim Baldesare (Cat1)   Kent, OH 63797  932 Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles

Men - MASTER - 35-44

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1118.04 Andrew Clarke (1 - Cat1)   Medina, OH0:41:17.44 212538  750 Panther / Bakehouse
2141.56 Jason Hess (1 - Cat2)   Commerce Township, MI0:41:22.95 48059  760 CRYC
3165.08 Matt Bole (2 - Cat1)   Loveland, OH0:42:25.09 669  764 Merrill Lynch Cycling
4188.60 Chris Johnson (2 - Cat2)   Bloomfield Hills, MI0:42:42.05 17905  752 Coulee Region Youth Cycling
5212.12 Abe McNutt (3 - Cat1)   Germantown, OH0:42:42.82 194766  765 Team Dayton p/b Merrill Lynch
6235.64 Larry Kilbane (3 - Cat2)   Strongsville, OH0:42:43.05 45541  756 Cleveland Clinic Sports
7259.16 Billy Mathys (1 - Cat3)   Kent, OH0:42:45.00 50991  757 Allied Health Ritte
8282.68 Joseph Pallotto (2 - Cat3)   Mantua, OH0:42:45.01 54101  758 Lake Effect
9306.20 Gary Burkholder (3 - Cat3)   Parma, OH0:42:45.02 235538  763 Snake Bite Racing
10329.72 Mark Sobb (1 - Cat4)   Toledo, OH0:42:45.03 323382  755 Team Red Bike
11353.24 Jay Karpinski (2 - Cat4)   Cleveland, OH0:42:45.04 342768  753 Scum City Racing
12376.76 Rick Toler (4 - Cat3)   Dayton, OH0:42:45.05 66088  762 TEAM DAYTON-MERRILL LYNCH CYCLING
13400.28 Scott Lanzer (5 - Cat3)   Anna, OH0:42:45.06 278277  754 Team Dayton - Merrill Lynch Cyc
DNF John Gabriel (Cat1)   West Bloomfield, MI 214876  751 Specialized
DNF Giuliano Maddamma (Cat2)   N Royalton, OH 45630  759 Pista Elite
DNF Joe Bartels (Cat3)   Fort Wayne 123206  761 No Limit Racing

Men - MASTER - 45-54

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1147.36 Chris Johnson (1 - Cat2)   Bloomfield Hills, MI0:30:16.80 17905  664 Coulee Region Youth Cycling
2160.41 Alan Zoltowski (2 - Cat2)   Canton, MI0:30:18.30 66373  674 Lathrup Industries
3173.46 Scott Kroske (3 - Cat2)   Birmingham, MI0:30:18.42 225584  679 Wolverine Sports Club
4186.51 Rick Snow (4 - Cat2)   Macomb, MI0:30:18.54 56503  673 Coulee Region Youth Cycling
5199.56 Michael Savory (5 - Cat2)   Miamisburg, OH0:30:19.71 248650  668 McDonald's Cycling Team
6212.61 Henry Swinty (6 - Cat2)   Fort Wayne, IN0:30:21.94 48628  669 Fort Wayne Outfitters
7225.66 Derek Wilford (1 - Cat3)   Euclid, OH0:30:22.40 134363  670 Spin/Litzler Automation
8238.71 Steve Sambrano (2 - Cat3)   Lansdale, PA0:30:26.76 141829  667 MLC - BiKyle / Main Line Cyclin
9251.76 David Lewis (3 - Cat3)   Huntertown, IN0:30:26.84 200944  665 None
10264.81 Christopher Grisvard (4 - Cat3)   Dublin, OH0:30:31.75 52865  662 None
11277.86 Joe Bartels (5 - Cat3)   Fort Wayne0:30:32.32 123206  680 No Limit Racing
12290.91 Larry Kilbane (7 - Cat2)   Strongsville, OH0:30:33.07 45541  678 Cleveland Clinic Sports
13303.96 Tom Humphrey (6 - Cat3)   Cleveland, OH0:30:36.11 17120  675 Spin/Litzler Automation
14317.01 Giuliano Maddamma (8 - Cat2)   N Royalton, OH0:31:14.17 45630  677 Pista Elite
15330.06 Jim Nugent   Taylor, MI0:31:14.38 296472  676 
16343.11 jeff grzybowski (7 - Cat3)   South Euclid, OH0:31:48.95 51518  663 Cleveland Clinic Sports Health - RGF pb Felt Bicycles
17356.16 Shayne Dillinger (8 - Cat3)   Beavercreek, OH0:31:48.98 267052  661 Ghisallo Cycling Team
18369.21 Andy Perrino (9 - Cat3)   Cincinnati, OH0:31:49.01 191478  666 Biowheels Racing
19 ?? ??   0:31:49.06  672 
20395.31 Greg A Blanton (1 - Cat4)   Farmersville, OH0:31:49.07 344712  660 ghisallo cycling team
DNS Jeffrey Youngs (Cat4)   Marion, OH 137771  671 Team Dayton Merrill Lynch
DNS Dave Bartels (Cat4)   Twinsburg, OH 303715  445 Lake Effect Cycling Team

Men - MASTER - 55-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1254.61 Jeff Kompa (1 - Cat3)   Cleveland Ohio0:30:18.55 282965  712 Team Spin
2275.92 Paul Rouse (2 - Cat3)   Lebanon, OH0:30:24.85 200047  713 Team Dayton/Merrill Lynch Cycli
3297.23 John Shedlock (1 - Cat2)   Wixom, MI0:30:29.72 61308  714 Wheels in Motion
4318.54 Donald Fedrigon (3 - Cat3)   Williamsburg, MI0:30:37.56 11372  710 Hagerty
5339.85 mark warner (4 - Cat3)   Lansing, MI0:31:22.64 299805  716 CFT SINAS DRAMIS LAW
6361.16 Joseph Huth (5 - Cat3)   Kent, OH0:31:49.03 45487  718 Stark Velo
7382.47 Geoffrey Fleury (1 - Cat4)   Riverview, MI0:31:49.08 375813  711 None
8403.78 Loren Simons (6 - Cat3)   Lansing Mi0:31:49.10 47936  717 Sylvania Cycling Classic
DNS Gene Spangler (Cat3)   Centerville, OH 295691  715 Ghisallo Cycling Team

Men - JUNIOR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1498.11 Cameron Robertson   Royal Oak0:14:29.95 386766  984 Wolverine Sports Club
2521.08 Parker Robertson   Royal Oak, MI0:14:59.26 386767  985 Project J
3 Gavin Ryba   0:15:09.29  986 Sylvania
4 Kade Little   0:15:17.72  980 Big Shark Racing
5589.99 Nate Little   Maumee, OH0:15:39.77 354582  981 Big Shark Racing
DNS Ryan Riemenschneider   Fairfield 396713  982 Queen City Wheels
DNS Taylor Riemenschneider   Fairfield 396715  983 Queen City Wheels

Women - CAT 4

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1453.89 Heidi Marshall   Blacklick0:24:13.96 408407  471 Team Roll
2481.11 Erin Fitzgibbon   Royal Oak, MI0:24:14.91 359688  473 Wolverine Sports Club
3508.33 Susan Donnelly   Traverse City0:24:16.12 371073  474 Hagerty Racing
4535.55 Lavinia Raffoul   Temperance, MI0:24:28.07 194625  472 MVW
5 Olivia Teal   0:24:29.66  476 
6 Skylar Teal   0:25:20.58  475 

Women - CAT 3

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1296.11 Anneke Frankemolle   Cleveland Heights, OH0:26:14.52 404346  564 Cleveland Clinic/RGF
2313.90 Laura Webb   Lakewood, OH0:26:15.65 379521  565 Spin/Litzler Automation
3331.69 Erin Clemons   Mason, OH0:26:16.52 359857  569 Bishop Bicycles
4349.48 Melissa Ryba   Traverse City, MI0:26:17.49 342048  560 Hagerty Cycling
5367.27 kellie strang   Mcdonald, OH0:26:17.95 303754  568 Cleveland clinic
6385.06 Jane Geisse   Chagrin Falls, OH0:26:18.23 261161  566 Spin/Litzler Automation
7402.85 Julie Herrmann   Loveland, OH0:26:19.41 287605  562 Secret Cycling - Team Dayton
8420.64 Jillian Hall   Columbus, OH0:26:33.01 220409  563 Mama Mimis Pro Kenda
9438.43 Mary Wienholts   Lebanon, OH0:26:33.03 286289  561 Team Dayton Secret Cycling
10456.22 Birgit Reeves   Lebanon, OH0:26:45.74 332672  567 Bishops Bicycles

Women - PRO/1/2

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1199.72 Samantha Brode (1 - Cat2)   Akron, OH0:25:49.50 206620  117 Cleveland Clinic/RGF
2264.93 Sally Price (2 - Cat2)   Cuyahoga Falls, OH0:25:49.50 172593  112 Cleveland Clinic/RGF
3330.14 Stephanie Breslin de Sosa (1 - Cat1)   Centerville, OH0:26:15.96 294010  110 Ghisallo Cycling Team
4395.35 LuAnne Murray (2 - Cat1)   London, OH0:27:57.84 48868  111 Team Dayton Secret

Women - MASTER - 35-99

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Weinholtz Mary   0:24:15.43  370 TEAM DAYTON-SECRET CYCLING

Women - JUNIOR - 10-14

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1 Madeline Smith   Colton, NY0:14:59.16 408916  953 Team Wear On Earth
DNS Morgan Riemenschneider   Fairfield, OH 375260  952 Queen City Wheels

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
USACDFSierra NevadaSpyOSMOCUOREBonk BreakerShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee