Race Results for
Menomonee Park Criterum by Velo Trocadero
Menomonee Falls, WI
(Event Information)
View By:
Criterium on 04/20/2013

Note: Ranking points are NOT upgrade points. An explanation of ranking points can be found here.


Men - Masters 35+ Cat 4/5 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1225.03 James Mauck (1 - Cat3)   Cedarburg, WI 52687  412 Team Extreme
2233.52 Kurt Farrell (1 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  427 Hampshire Cycle Club
3242.01 Jason Balden (2 - Cat4)   Hales Corners, WI 366934  437 KS Energy Services / Team Wisconsin
4250.50 Steven Sarver (2 - Cat3)   Milwaukee, WI 399875  423 Team Velocause
5258.99 Anderson Bortoletto (3 - Cat4)   Waunakee 393415  403 
6267.48 Patrick Streicher (3 - Cat3)   Menasha, WI 379308  426 
7275.97 Bradley Byrge (4 - Cat4)   Menomonee Falls, WI 93230  442 
8284.46 John Franceschi (5 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 62632  438 
9292.95 Vance Scott (6 - Cat4)   Skokie, IL 52059  414 Vision Quest LLC
10301.44 Kevin Kronschnabl (7 - Cat4)   Waukesha, WI 346884  447 KS Energy Services / Team Wisconsin
11309.93 James Winner (8 - Cat4)   Muskego, WI 232767  424 LAPT CC
12318.42 Matthew Wurz (1 - Cat5)   Cottage Grove, WI 400962  416 
13326.91 Harry Stinespring (9 - Cat4)   Woodstock, IL 294055  415 Team Bicycle Heaven
14335.40 Jay Raymond (2 - Cat5)   Whitefish Bay, WI 361749  413 
15343.89 Mike Herbrand (10 - Cat4)   Grafton, WI 262578  408 Team Extreme
16352.38 Jarrod Kerkhoff (11 - Cat4)   Rockford, IL 296158  418 Michael's Cycles Team
17360.87 Robert Selberg (12 - Cat4)   Waukesha, WI 56130  430 KS Energy Services / Team Wisconsin
18369.36 Peter Reinhard (13 - Cat4)   Greenfield 403770  421 
19377.85 Didier Jason (14 - Cat4)   Milwaukee, WI 334788  429 Team Extreme
20386.34 Gary Johnson (15 - Cat4)   Shorewood, WI 342510  428 Hampshire Cycle Club
21394.83 PJ Braun (4 - Cat3)   Manitowoc, WI 365893  433 Heavy Pedal Velo Club
22403.32 Michael Berzinski (16 - Cat4)   Manitowoc, WI 181930  402 Heavy Pedal Velo Club
23411.81 Otley Freymiller (17 - Cat4)   Deerfield, WI 381981  420 
24420.30 Paul Dryden (18 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 391902  405 
25428.79 Thomas Kabacinski (19 - Cat4)   Calidonia, IL 191741  417 xXx Racing
26437.28 Robert Anderson (20 - Cat4)   Neenah, WI 380801  425 Diablo Cycling
27445.77 Matthew Nitka (5 - Cat3)   New Berlin, WI 344292  444 CZ Velo
28454.26 Thomas Wendland (21 - Cat4)   Port Washington, WI 262569  441 Team Extreme
29462.75 Jason Bentley (3 - Cat5)   Madison, WI 379114  422 
30471.24 Michael Duschak (22 - Cat4)   Madison 225961  406 
31479.73 Andrew Kenth (23 - Cat4)   Franklin, WI 368502  445 LAPT CC
32488.22 Chan Barden (6 - Cat3)   Manitowoc, WI 344212  432 Heavy Pedal Velo Club
33496.71 Todd Strehlow (4 - Cat5)   Thiensville, WI 250042  434 Team Extreme
34505.20 Matthew Kirchner (24 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 401466  431 
35513.69 Jeff Parker (25 - Cat4)   Cedarburg, WI 188011  439 Team Extreme
36522.18 Rit Booth (26 - Cat4)   Milwaukee, WI 51735  436 Hampshire Cycle Club
37530.67 Brien Christopherson (27 - Cat4)   Wauwatosa, WI 328512  404 KS Energy Services / Team Wisconsin
38539.16 Aaron Schindler (28 - Cat4)   Hartland, WI 137634  446 KS Energy Services / Team Wisconsin
39547.65 Craig Busche (29 - Cat4)   Wauwatosa, WI 250106  435 Velo Trocadero
40556.14 Dean DuBois (5 - Cat5)   West Allis, WI 377481  443 LAPT CC
41 Bradd Romant     440 
42573.12 Matthew King (30 - Cat4)   Cedarburg, WI 383513  419 BELGIANWERKX
43581.61 Mark Barrette (31 - Cat4)   Beaver Dam, WI 106934  401 
44590.10 Bryan Hughes (6 - Cat5)   Menomonee Falls 385930  410 BELGIANWERKX
DNF Michael Gundrum (Cat5)   Colorado Springs 385814  407 
DNF Jesse Mattson (Cat5)   Milwaukee, WI 391606  411 

Men - Masters 35+ Cat 3/4 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1169.55 David Hudson (1 - Cat3)   Chicago, IL 286044  646 xXx Racing
2176.38 Robert Bleck (2 - Cat3)   Libertyville 131568  601 Colavita Racing
3183.21 Grant Stevens (3 - Cat3)   Cedarburg, WI 125520  651 Team Extreme
4190.04 Michael Froh (1 - Cat2)   Milwaukee, WI 172255  608 Team Velocause
5196.87 Robert Gauss (4 - Cat3)   Kenosha, WI 45366  609 
6203.70 James Mauck (5 - Cat3)   Cedarburg, WI 52687  613 Team Extreme
7210.53 Kurt Farrell (1 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 355538  623 Hampshire Cycle Club
8217.36 Jay Labecki (6 - Cat3)   Milwaukee, WI 20074  630 ISCorp Cycling/NCSF
9224.19 Steve Smith (7 - Cat3)   Wauwatosa, WI 49477  647 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
10231.02 Nathan Longley (8 - Cat3)   Brookfield, WI 239139  650 Lakes Area Physical Therapy
11237.85 Mike Budd (9 - Cat3)   Wrightstown, WI 274937  633 Team Wheel & Sprocket
12244.68 Robert Selberg (2 - Cat4)   Waukesha, WI 56130  624 KS Energy Services / Team Wisconsin
13251.51 Darin Chic (10 - Cat3)   Sussex, WI 229777  605 LAPT CC
14258.34 Gregg Coroleuski (11 - Cat3)   Pewaukee, WI 49090  606 LAPT CC
15265.17 Daniel Truesdale   Wauwatosa, WI 124980  640 Velo Trocadero
16272.00 Michael Daws (12 - Cat3)   Elm Grove, WI 157895  641 Team Wisconsin
17278.83 Tyson Schwiesow   Green Bay, WI 81966  648 CZ Velo
18285.66 Mark Schultz (13 - Cat3)   Manitowoc, WI 346330  627 Heavy Pedal Velo Club
19292.49 Sanjay Ganju (14 - Cat3)   New Berlin, WI 196060  649 Trek Midwest Team
20299.32 Kurt Otter (15 - Cat3)   Burlington, WI 109546  636 
21306.15 Eric Schram (16 - Cat3)   Manitowoc, WI 172959  628 Heavy Pedal Velo Club
22312.98 Todd Bugnacki (17 - Cat3)   Franklin, WI 81238  620 Team Velocause
23319.81 Paul Fox (18 - Cat3)   Oconomowoc, WI 214614  638 velo trocadero cycling
24326.64 Tyson Beck (19 - Cat3)   Pewaukee, WI 62605  652 LAPT CC
25333.47 John Boudry (20 - Cat3)   Waukesha, WI 285578  602 Team Extreme
26340.30 Andrew Rossa (21 - Cat3)   Milwaukee, WI 69191  645 Team Extreme
27347.13 Patrick Streicher (22 - Cat3)   Menasha, WI 379308  622 
28353.96 Russ Kempka (3 - Cat4)   Grafton, WI 344230  643 Team Extreme
29360.79 Craig Curtis (23 - Cat3)   Appleton, WI 225335  642 Brone's Bike Shop
30367.62 William Koehler (24 - Cat3)   Cedarburg, WI 214442  621 BELGIANWERKX
31374.45 Robert Garner (25 - Cat3)   Sturtevant, WI 50337  634 V.C. Bikesport
32381.28 Corey Sepanski (4 - Cat4)   Mount Pleasant 333378  616 
33388.11 John Svanda (26 - Cat3)   Neenah Wi 278789  617 Lakes Area Physical Therapy
34394.94 James Buckley (27 - Cat3)   De Pere, WI 226361  603 Colavita Racing
35401.77 John Coyle (5 - Cat4)   Whitefish Bay, WI 273929  607 Brazen Dropouts
36408.60 James Merrifield (28 - Cat3)   Janesville, WI 52315  637 Trek Midwest Team
37415.43 Steve Werner (29 - Cat3)   Sussex, WI 208604  639 KS Energy Services / Team Wisconsin
38422.26 Brian Petted (30 - Cat3)   Cedarburg, WI 58472  614 Team Extreme
39429.09 PJ Braun (31 - Cat3)   Manitowoc, WI 365893  626 Heavy Pedal Velo Club
40435.92 John Young (6 - Cat4)   Wauwatosa, WI 377546  618 Hollander Benelux Racing p/b Badger Allo
41442.75 Matthew Nitka (32 - Cat3)   New Berlin, WI 344292  631 CZ Velo
42449.58 Randy King (33 - Cat3)   Oak Creek, WI 242470  612 LAPT CC
43456.41 John Timm (34 - Cat3)   Germantown, WI 209235  644 Team Extreme
44463.24 Chan Barden (35 - Cat3)   Manitowoc, WI 344212  625 Heavy Pedal Velo Club
45470.07 Jeff Tumbleson (36 - Cat3)   Bristol, WI 59009  632 LAPT CC
46476.90 Andrew Reiland (37 - Cat3)   Waukesha, WI 203977  615 KS Energy Services / Team Wisconsin
47483.73 Mike Herbrand (7 - Cat4)   Grafton, WI 262578  611 Team Extreme
48490.56 Jeff Parker (8 - Cat4)   Cedarburg, WI 188011  629 Team Extreme
49497.39 Richard Olson (38 - Cat3)   Milwaukee, WI 52494  635 LAPT CC
50504.22 Jim Giese (39 - Cat3)   Grafton, WI 256979  610 Team Extreme
51511.05 Chris Burns (40 - Cat3)   Hartland, WI 276115  604 
DNF Rudolph Zarate (Cat4)   Deerfield, IL 290195  619 xXx Racing
DNF Andrew Kenth (Cat4)   Franklin, WI 368502  653 LAPT CC

Men - Masters 35+ Cat 1/2/3 - 35+

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1119.43 Paul Swinand (1 - Cat1)   Evanston, IL 45986  106 The Weather Channel
2125.30 Mark Dolin (1 - Cat2)   Janesville, WI 9724  134 LAPT CC
3131.17 Chris Zugel (2 - Cat2)   Sheboygan, WI 126305  131 Team Velocause
4137.04 Michael Thomsen (1 - Cat3)   Davenport, IA 97215  107 American Equity Racng Team
5142.91 Michael Klapperich (3 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 246141  128 LAPT CC
6148.78 Brian Rybarik (4 - Cat2)   Madison, WI 120099  129 ISCorp Cycling Team
7154.65 Doug Bailey (5 - Cat2)   Elkhorn, WI 212426  101 Trek Midwest Team
8160.52 Jeffrey Bannink (2 - Cat1)   Shorewood, WI 2499  141 Type One United
9166.39 Mike Budd (2 - Cat3)   Wrightstown, WI 274937  110 Team Wheel & Sprocket
10172.26 Samuel Tobias (6 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 183996  122 ISCorp Cycling Team
11178.13 Mike McKenna (3 - Cat1)   Richfield, WI 50145  124 Hollander RDC
12184.00 Billy Jones (4 - Cat1)   Milwaukee, WI 53173  109 ISCorp Cycling Team
13189.87 John Voigt (7 - Cat2)   Oconomowoc, WI 53599  135 Lakes Area Physical Therapy
14195.74 Mike Bobusch (8 - Cat2)   Appleton, WI 133649  111 River Valley Cycling Club- RVCC
15201.61 Trevor Russell (9 - Cat2)   Milwaukee, WI 295403  123 Team Velocause
16207.48 Christopher Morris (10 - Cat2)   Wausau, WI 55692  133 Great Dane Velo Club (GDVC)
17213.35 Doug Wambach (11 - Cat2)   Menomonee Falls, WI 263312  114 KS Energy Services / Team Wisconsin
18219.22 John Van Susteren (12 - Cat2)   Mukwonago, WI 208025  108 LAPT CC
19225.09 Donald Janczak   Greendale, WI 295308  140 Velo Trocadero
20230.96 Glen Stroik (3 - Cat3)   Franklin, WI 258547  120 KS Energy Services / Team Wisconsin
21236.83 Todd Kalkoske   Milwaukee, WI 199792  132 Velo Trocadero
22242.70 Forrest Smith   Waukesha, WI 33131  112 Trek Midwest Team
23248.57 Gregg Coroleuski (4 - Cat3)   Pewaukee, WI 49090  103 LAPT CC
24254.44 Steven Flurry (13 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 66051  116 CZ Velo
25260.31 Tedd Jacobson (5 - Cat3)   Pewaukee, WI 161238  118 KS Energy Services / Team Wisconsin
26266.18 Derek Hughes (14 - Cat2)   Appleton, WI 291716  117 Heavy Pedal Velo Club
27272.05 Chris Burns (6 - Cat3)   Hartland, WI 276115  102 
28277.92 Corey Dempski (7 - Cat3)   Sussex, WI 257610  137 Hollander RDC
29283.79 Robert Springer (15 - Cat2)   Kenosha Wi 57145  115 Team Wheel & Sprocket
30289.66 Matthew Yeakey (16 - Cat2)   Shawano 110582  119 Colavita Racing
31295.53 Mark Hughes (17 - Cat2)   Waukesha, WI 56093  126 CZ Velo
32301.40 Christopher StClair (8 - Cat3)   West Allis, WI 346954  113 LifeCyclists
33307.27 Craig Curtis (9 - Cat3)   Appleton, WI 225335  138 Brone's Bike Shop
34313.14 John Svanda (10 - Cat3)   Neenah Wi 278789  105 Lakes Area Physical Therapy
35319.01 Nathan Longley (11 - Cat3)   Brookfield, WI 239139  136 Lakes Area Physical Therapy
36324.88 Andrew Rizzo (5 - Cat1)   Lisle, IL 41693  127 Club Bicicletta
37330.75 Daniel Truesdale   Wauwatosa, WI 124980  139 Velo Trocadero
38336.62 Ryan White   Grafton, WI 201290  130 Team Velocause
39342.49 David Jablonowski   Glendale, WI 47846  125 Hollander RDC
40348.36 Mario Medina (18 - Cat2)   Sussex, WI 181488  104 Lakes Area Physical Therapy
41354.23 Patrick Haley (19 - Cat2)   Milwaukee, WI 199776  121 velo trocadero cycling

Men - Junior U15 - 10-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1388.14 Samuel Spende   Walworth, WI 388853  476 ISCorp Cycling Team
2417.00 Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  480 ISCorp Cycling Team
3445.86 Alex Woyte   Milwaukee, WI 400606  483 
4474.72 Peter Swinand   Evanston, IL 365965  477 Club Bicicletta
5503.58 Lance Storey   Zion 376126  478 
6532.44 Nathaniel Osborne   Mequon, WI 379128  482 Team Extreme
7561.30 Cody Storey   Zion, IL 400111  479 

Men - Junior 15-18 - 15-18

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1286.54 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  579 ISCorp Cycling/NCSF
2302.46 Nikos Hessert   Evanston, IL 347054  576 xXx Racing
3318.38 Harrison Winkel   Wauwatosa, WI 361985  578 KS Energy Services / Team Wisconsin
4334.30 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  581 ISCorp Cycling Team
5350.22 Benjamin Wax   Chicago, IL 402509  580 xXx Racing
DNS Zachary Nehr   Whitefish Bay 267850  577 ISCorp Cycling/NCSF

Men - Elite Category 4/5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1178.93 Daniel Fluegel   South Beloit, IL 375699  506 Michael's Cycles Team
2188.71 Nicholas Goossen   Winnetka, IL 305758  508 xXx Racing
3198.49 Zachary Nehr   Whitefish Bay 267850  516 ISCorp Cycling/NCSF
4208.27 Maxx Hall   Niles, IL 297898  537 ISCorp Cycling Team
5218.05 Simon Jones   Milwaukee, WI 291893  540 ISCorp Cycling Team
6227.83 Frederick Derocher   West Allis 391071  504 KS Energy Services / Team Wisconsin
7237.61 Andrew Schmidt   Lake Geneva, WI 303828  520 ISCorp Cycling Team
8247.39 Kevin Mulligan   Waukesha, WI 399918  515 Lakes Area Physical Therapy
9257.17 Michael Swart   Madison, WI 377995  524 Great Dane Velo Club
10266.95 Alexander Dorschner   Cedarburg, WI 379325  505 ISCorp Cycling/NCSF
11276.73 Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL 296158  530 Michael's Cycles Team
12286.51 Tyler Giese   Madison, WI 402420  528 Great Dane Velo Club (GDVC)
13296.29 Brandon Charles   Hortonville, WI 310071  503 Diablo Cycling
14306.07 Christopher Schmidt   Lake Geneva, WI 293518  521 Tread Head Cycling
15315.85 Isaac Olson   Wind Lake, WI 335520  536 
16325.63 Ben Freas   Elkhorn, WI 338970  532 ISCorp Cycling Team
17335.41 Harry Stinespring   Woodstock, IL 294055  523 Team Bicycle Heaven
18345.19 Vance Scott   Skokie, IL 52059  522 Vision Quest LLC
19354.97 Joseph Mueller   Fond Du Lac, WI 257381  514 Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
20364.75 Phil Fluegel   Roscoe, IL 350524  531 Michael's Cycles Team
21374.53 Spencer Kruse   Racine, WI 379841  539 
22384.31 Jadon Jaeger   Bayside, WI 344420  512 BELGIANWERKX
23394.09 Harrison Winkel   Wauwatosa, WI 361985  525 KS Energy Services / Team Wisconsin
24403.87 Robert Berry   Milwaukee, WI 355424  502 
25413.65 Adam Zimmerman   Oak Creek, WI 301979  533 
26423.43 Royce Breckon   Madison, WI 284293  538 KS Energy Services / Team Wisconsin
28442.99 Brett Rittenhouse (1 - Cat5)   Suamico, WI 400544  519 Diablo Cycling
29452.77 Raymond Pitzka   Grafton, WI 385571  518 Team Extreme
30462.55 Charles Hausman   Delafield, WI 401886  541 
31472.33 Thomas Kabacinski   Calidonia, IL 191741  529 xXx Racing
32482.11 Steven Gilson   Brown Deer, WI 392661  507 
33491.89 Brandon Berish   Lake Forest, IL 394999  501 Vision Quest
34501.67 Jason Holly   Northbrook 362289  409 Colavita Racing
35511.45 Rudolph Zarate   Deerfield, IL 290195  526 xXx Racing
36521.23 Jeffrey Leonard (2 - Cat5)   Greendale 402754  513 
DNF Austin Hagerty   Milwaukee, WI 350734  509 
DNF Bryan Hughes (Cat5)   Menomonee Falls 385930  511 BELGIANWERKX
DNF Bruce Peltier (Cat5)   Hartland, WI 230070  517 
DNF Andrew Lowe   Fontana, WI 386730  527 Tread Head Cycling
DNF James Winner   Muskego, WI 232767  534 LAPT CC

Men - Elite Category 3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1136.97 Jamie Anderson   Cincinnati 368403  220 Great Dane Velo Club
2141.88 Nicholas Sabel   Ripon, WI 263354  215 Lakes Area Physical Therapy
3146.79 Josh Fangman   Ashland Wi 258007  202 
4151.70 Ross Jacques   Fond Du Lac, WI 317264  214 Colavita Racing, Inc.
5156.61 Tristan Petsch-Horvath   Elkhorn, WI 312080  218 LAPT CC
6161.52 Garrett Roth   Shorewood, WI 247466  219 ISCorp Cycling Team
7166.43 Kyle Mindick   Mchenry, IL 294085  222 xXx Racing
8171.34 C. Trey Hogan   Madison, WI 290324  208 Dogfish Racing Team
9176.25 Christopher StPeter   Deerfield, IL 360075  226 xXx Racing
10181.16 Ben OMalley   Chicago, IL 324780  221 xXx Racing
11186.07 David Hudson   Chicago, IL 286044  209 xXx Racing
12190.98 Benjamin Senkerik   Wauwatosa, WI 294148  204 ISCorp Cycling Team
13195.89 Holly Mathews   Madison, WI 294884  211 ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
14200.80 James Buckley   De Pere, WI 226361  201 Colavita Racing
15205.71 Ric Damm   Ripon, WI 205672  217 Ripon College
16210.62 David Klumpp   Whitefish Bay, WI 114127  225 CZ Velo
17215.53 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437  210 ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
18220.44 Matthew Kosloske   Grafton, WI 309896  223 ISCorp Cycling/NCSF
19225.35 Nickolaus Lekovish   San Diego, CA 342874  216 South Chicago Wheelmen
20230.26 Lauren Creamer   Menomonee Falls, WI 394821  224 ISCorp Cycling Team
21235.17 Joseph Tarnowski   Milwaukee, WI 277170  207 ISCorp Cycling/NCSF
22240.08 Benjamin Stengel   Madison, WI 252514  205 KS Energy Services / Team Wisconsin
23244.99 Ben Grabow   Madison, WI 254084  203 Brazen Dropouts Cycling Team
24249.90 Keith Tussey   Milwaukee 365184  206 
25254.81 Hayley Giddens   Wanganui  380901  213 ISCorp Cycling Team
26259.72 Nicole Mertz   Minneapolis 367685  212 ISCorp p/b Intellgentsia Coffee

Men - Category 5 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1256.43 Frederick Derocher   West Allis 391071  706 KS Energy Services / Team Wisconsin
2266.24 Daniel Fluegel   South Beloit, IL 375699  707 Michael's Cycles Team
3276.05 Robert Berry   Milwaukee, WI 355424  704 
4285.86 Tyler Giese   Madison, WI 402420  725 Great Dane Velo Club (GDVC)
5295.67 Phil Fluegel   Roscoe, IL 350524  727 Michael's Cycles Team
6305.48 Jadon Jaeger   Bayside, WI 344420  713 BELGIANWERKX
7315.29 Brandon Berish   Lake Forest, IL 394999  703 Vision Quest
8325.10 Matthew King   Cedarburg, WI 383513  728 BELGIANWERKX
9334.91 Kevin Mulligan   Waukesha, WI 399918  716 Lakes Area Physical Therapy
10344.72 Andrew Lowe   Fontana, WI 386730  705 Tread Head Cycling
11354.53 Steven Gilson   Brown Deer, WI 392661  708 
12364.34 Brandon Charles   Hortonville, WI 310071  724 Diablo Cycling
13374.15 Brett Rittenhouse   Suamico, WI 400544  719 Diablo Cycling
14383.96 Alex Bedinghaus   Milwaukee, WI 399800  731 BELGIANWERKX
15393.77 Jarrod Kerkhoff   Rockford, IL 296158  726 Michael's Cycles Team
16403.58 Steven Sarver   Milwaukee, WI 399875  734 Team Velocause
17413.39 Otley Freymiller   Deerfield, WI 381981  730 
18423.20 Matthew Wurz   Cottage Grove, WI 400962  722 
19433.01 Harrison Winkel   Wauwatosa, WI 361985  721 KS Energy Services / Team Wisconsin
20442.82 Austin Hagerty   Milwaukee, WI 350734  709 
21452.63 Nicholas Hallbeck   Hudson Wisconsin 391479  710 
22462.44 Bruce Peltier   Hartland, WI 230070  717 
23472.25 Peter Reinhard   Greenfield 403770  732 
24482.06 Anderson Bortoletto   Waunakee 393415  737 
25491.87 Jason Holly   Northbrook 362289  711 Colavita Racing
26501.68 Greg Spende   Walworth, WI 90741  720 Tread Head Cycling
27511.49 Raymond Pitzka   Grafton, WI 385571  718 Team Extreme
28521.30 Mark Barrette   Beaver Dam, WI 106934  702 
29531.11 Steven Friederich   Saukville, WI 369029  729 
30540.92 Jacob Becker   Pewaukee, WI 383967  736 
31550.73 Peter Ackermann   Whitefish Bay Wi 385963  701 
32 Pete Speers     735 
33570.35 Bryan Hughes   Menomonee Falls 385930  712 BELGIANWERKX
DNF Jake Tarnowski   Milwaukee, WI 306400  723 ISCorp Cycling Team

Men - Pro/Cat 1/2/3 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
171.48 Matt Shriver (1 - Cat1)   Durango, CO 110703  28 
275.03 Alexander Meyer (2 - Cat1)   Madison, WI 193722  ISCorp Cycling Team
378.58 Chad Hartley (3 - Cat1)   Fox Point, WI 126996  46 RACC pb GG
482.13 Michael Jenich (1 - Cat2)   Shorewood, WI 260373  34 Lakes Area Physical Therapy
585.68 Eric Hill (4 - Cat1)   Hartland, WI 334878  43 Lakes Area Physical Therapy
689.23 Maxwell Ackermann (5 - Cat1)   Whitefish Bay, WI 311386  ISCorp Cycling Team
792.78 Chris Arndt (6 - Cat1)   Wauwatosa, WI 219506  45 Lakes Area Physical Therapy
896.33 Robert White (7 - Cat1)   Brown Deer, WI 197162  47 Sharecare Cycling p/b Wheeland Sprocket.com
999.88 Antonio Valenti (8 - Cat1)   Delavan, WI 292580  36 Racers Against Childhood Cancer
10103.43 Maxwell Anderson (9 - Cat1)   Hartford, WI 178840  48 LAPT CC
11106.98 Dan Teaters (10 - Cat1)   Green Bay , WI 214818  25 RACC pb GG
12110.53 Leif Byrge-Liebig (11 - Cat1)   Menomonee Falls, WI 280257  26 ISCorp Cycling/NCSF
13114.08 Ross White (12 - Cat1)   Holmen, WI 200545  33 RACC pb GG
14117.63 Nathan Labecki (2 - Cat2)   Milwaukee, WI 209414  ISCorp Cycling Team
15121.18 Jeramey Werbelow (3 - Cat2)   West Bend, WI 287594  11 Team Extreme
16124.73 Lionel Rocheleau (4 - Cat2)   Waukesha, WI 274025  38 RACC pb GG
17128.28 Michael Klapperich (5 - Cat2)   Fond Du Lac, WI 246141  17 LAPT CC
18131.83 Peter Davis (6 - Cat2)   Whitefish Bay, WI 255770  ISCorp Cycling Team
19135.38 Adam McClurg (13 - Cat1)   Waukesha, WI 222744  Lakes Area Physical Therapy
20138.93 David Hudson (1 - Cat3)   Chicago, IL 286044  12 xXx Racing
21142.48 Brian Rach (14 - Cat1)   Chilton, WI 257820  Lakes Area Physical Therapy
22146.03 Michael Michetti (7 - Cat2)   Broomfield, CO 337042  54 Lakes Area Physical Therapy
23149.58 Christopher StPeter (8 - Cat2)   Deerfield, IL 360075  24 xXx Racing
24153.13 David Lombardo (9 - Cat2)   Crystal Lake, IL 285991  32 ISCorp Cycling Team
25156.68 Darrell Kohli (10 - Cat2)   Rapid River, MI 251212  44 
26160.23 John Acker (15 - Cat1)   Sherwood, WI 67867  31 Team Wheel & Sprocket
27163.78 Ross Jacques (2 - Cat3)   Fond Du Lac, WI 317264  39 Colavita Racing, Inc.
28167.33 Mark Dolin (11 - Cat2)   Janesville, WI 9724  52 LAPT CC
29170.88 Zach Hyland (12 - Cat2)   Grafton, WI 149868  35 L'equipe de Cyclisme B.C.
30174.43 John Kunert (13 - Cat2)   Madison, WI 87929  21 Great Dane Velo Club
31177.98 Ben OMalley (14 - Cat2)   Chicago, IL 324780  22 xXx Racing
32181.53 Seth Eckert (16 - Cat1)   Oregon, WI 148803  29 Trek Midwest Team
33185.08 David Jablonowski   Glendale, WI 47846  51 Hollander RDC
34188.63 Derek Hughes (15 - Cat2)   Appleton, WI 291716  53 Heavy Pedal Velo Club
35192.18 Bill Mulligan (16 - Cat2)   Lake Mills, WI 297004  40 Great Dane Velo Club
36195.73 Nicholas Sabel (17 - Cat2)   Ripon, WI 263354  19 Lakes Area Physical Therapy
37199.28 Mike Bobusch (18 - Cat2)   Appleton, WI 133649  111 River Valley Cycling Club- RVCC
38202.83 Mark Hughes (19 - Cat2)   Waukesha, WI 56093  14 CZ Velo
39206.38 Kyle Mindick (3 - Cat3)   Mchenry, IL 294085  23 xXx Racing
40209.93 Mark Hughes (20 - Cat2)   Waukesha, WI 56093  37 CZ Velo
41213.48 Jay Maas (21 - Cat2)   Fitchburg, WI 203875  30 Trek Midwest Team
42217.03 Nicholas Reistad (17 - Cat1)   Madison, WI 162120  49 
43220.58 Kip Spaude (18 - Cat1)   Watertown, WI 199775  18 ISCorp Cycling/NCSF
44224.13 Andrew Rizzo (19 - Cat1)   Lisle, IL 41693  15 Club Bicicletta
45227.68 Robert Springer (22 - Cat2)   Kenosha Wi 57145  13 Team Wheel & Sprocket
46231.23 Timothy Campbell (23 - Cat2)   Lake Mills, WI 240400  ISCorp Cycling/NCSF
DNF Keith Tussey (Cat3)   Milwaukee 365184  
DNF Billy Jones (Cat1)   Milwaukee, WI 53173  ISCorp Cycling Team
DNF C. Trey Hogan (Cat2)   Madison, WI 290324  10 Dogfish Racing Team
DNF Brian Rybarik (Cat2)   Madison, WI 120099  16 ISCorp Cycling Team
DNF Nickolaus Lekovish (Cat3)   San Diego, CA 342874  20 South Chicago Wheelmen
DNF Joseph Tarnowski (Cat3)   Milwaukee, WI 277170  27 ISCorp Cycling/NCSF
DNF Daniel Ajer (Cat1)   Cottage Grove, WI 180160  41 Great Dane Velo Club (GDVC)
DNF Brent Emery (Cat1)   Menomonee Falls, WI 45303  50 LifeCyclists

Women - Women Open - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
189.39 Holly Mathews   Madison, WI 294884  309 ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
2108.73 Jennifer Perricone   Lake Mills, WI 258437  303 ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
3128.07 Andrea Pether   Lake Geneva, WI 343188  304 ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
4147.41 Nicole Mertz   Minneapolis 367685  312 ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
5166.75 Corrie Osborne   Mequon, WI 298510  307 Team Extreme
6186.09 Nicole Fiala   Davenport, IA 310791  302 Velosport Iowa /American Equity
7205.43 ASHLEY JENSEN   Kenosha, WI 304607  311 ISCorp Cycling Team
8224.77 Hayley Giddens   Wanganui  380901  314 ISCorp Cycling Team
9244.11 Lauren Creamer   Menomonee Falls, WI 394821  301 ISCorp Cycling Team
10263.45 Stephanie Skladzien   Madison, WI 392446  306 
11282.79 Janell Glembocki   Franklin, WI 280259  308 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
12302.13 Angela Theriault   Whitefish Bay, WI 210864  313 Lakes Area Physical Therapy
13321.47 Victoria Meier   Baraboo, WI 191780  310 Lakes Area Physical Therapy

Women - Women Category 4 - 19-29

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
1311.24 Stephanie Winner   Muskego, WI 370518  356 LAPT CC
2335.44 Stephanie Skladzien   Madison, WI 392446  359 
3359.64 Jane Allinger   Appleton 403609  351 
4383.84 Faith Bose   Milwaukee, WI 395413  352 Lakes Area Physical Therapy
5408.04 Sydney Chamberlin   Milwaukee, WI 244906  361 Lakes Area Physical Therapy
6432.24 Sarah Drilias   Milwaukee, WI 200354  353 ISCorp Cycling/NCSF
7456.44 Jennifer Skierka   Milwaukee, WI 376377  355 ISCorp Cycling Team
8480.64 Rachel Ziemer   Colgate, WI 365481  360 ISCorp Cycling/NCSF
9504.84 Jennifer Picciolo   Milwaukee, WI 365134  354 Nova Cycle Sports Foundation Inc dba ISCorp Cycling Team
10529.04 Lynn LeRoy   Franklin, WI 311696  357 LAPT CC
11553.24 Elizabeth Korte   Milwaukee, WI 385712  358 Lakes Area Physical Therapy

Women - Junior U15 - 10-15

 Place Points NameCity, StateTime USAC #BibTeam
8 Emma Osborne   Mequon, WI 359179  481 Team Extreme

Report missing or incorrect license numbers

Volkswagen
OSMOSpyCUOREBonk BreakerSierra NevadaUSACDFShimano
UCI USA Cycling is the official governing body for all disciplines of competitive cycling in the United States. The 501c3, membership-based organization aims both to achieve sustained success in international cycling competition and to grow competitive cycling in America while delivering an exceptional customer experience.
View Children's Online Privacy Protection Policy
US Olympic Committee